agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-05-2010, 20:42   #271
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
Galeri: 4
yapraklardaki beyaz kabarma

tekrar merhaba,
başka bir orkideninde yaprakları resmide görüldüğü gibi beyaz beyaz kabardı, güneş yanığı mı yoksa mantar gibi bişey mi anlayamadım,
sizin görüşünüz nedir?

teşekkürler

Eklenen Resimler

rodoslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2010, 21:23   #272
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2010
Orkidemin tüm çiçekleri döküldü yeniden çiçeklenmesi için ne yapmam gerekiyor
haftada 1 içme suyu koyup 2 saat sonra boşaltıyorum...Dalları kesmem gerekiyor mu?

serays Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2010, 01:45   #273
Ağaç Dostu

ismail seyrek's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2009
Galeri: 27
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kazablanka Mesajı Göster
Çok güzel olmuş...

Büyüklerinden seçtinizi sanırım birde şeyi soracaktım..

Nasıl bir harç kullandınız?

Bitkiniz çok güzel...

Kuruttunuz mu yoksa...başka bir işlem mi uyguladınız ..

İçi taze olan olur mu nasıl yaptınız tarif edermisiniz?

Orkideyi kendi saksısından çıkarıp, yine kendi toprağıyla(normal orkide toprağı)
önceden matkapla delikler açtığım h.cevizi kabuğuna diktim. Kabuğun taze veya kuru olması farketmez. Kuru veya eskimiş olmasının zamanla besin işlevi görmesine yarayabilir.
Bundan beş adet hazırladım ikisi canlı üçü kurudu. Gerekli özeni ve nem ihtiyacını ayarlamamaktan oldu. Ceviz boyutu çok büyük değil normal boyda ama ne kadar büyük olursa toprak miktarı açısından daha iyi olabilir.

ismail seyrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2010, 02:31   #274
Yeni Üye

semaerdem's Avatar

Giriş Tarihi: 24-05-2010
yaprakları kopan orkidemin resimleri

Lütfen yardım edin kurtulma ihtimali varmı?

Eklenen Resimler

semaerdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2010, 10:30   #275
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Görüldüğü kadarı ile... Durum vahim. Göbek kötü durumda.
Çok fena hırpalanmış. Ümid edin ki kökboğazından yeni bir filiz versin.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2010, 13:27   #276
Yeni Üye

semaerdem's Avatar

Giriş Tarihi: 24-05-2010
Evet şimdi tekrar baktım sanki kök uçlarıda kuruyo gibi geldi gözüme.Başına gelmeyen kalmadı sakınan göze çöp batarmış misali.Artık yapçak tek şey beklemek gibi görünüyo malisef.Konuyla pek alakalı değil ama daha öncede sorup cevap alamamıştım başka bi başlık altında,orkideyi ilk aldığımda çiçekliydi,daha sonra çiçekleri solduğunda 2 3 boğum altıdan kesmiştim 2 dalıda,2 tane dalı vardı ve 2si de sararıp kurudu.Bende daha sonra kökünden kesmiştim.Benim sormak istediğim bu dalları kestiğimizde ucuna bişey sürmemiz gerekiyomu kurumaması için öyle bişey duymuştum sanki ama tam anlayamadım.Belki tekrar bi orkide alırım ve en azından ona bilinçli bakarım burdan öğrendiğim bilgilerle.Şimdiden teşekkürler sizden öğrendiklerim için,iyi günler...

semaerdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2010, 20:46   #277
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-05-2010
Herkese iyi akşamlar. Yaklaşık iki ay önce aldığım orkidenin bakımını öğrenmek isterken agaclar.net' i buldum ve o günden bu yana da okuyorum.

Okuduklarımdan ve fotoğraflardan anladığım kadarıyla benim orkidemde botyrs denilen mantar hastalığı olmuş. Ben de hemen forumdan öğrendiğim kadarıyla, ölü kökleri kestim, tarçın döktüm ve köklerle birlikte tüm bitkiye suda çözünen captan ilacını uyguladım. Son olarak da captan içeren su ile tüm saksıyı suladım.

Fakat bunları yapmadan önce normalde haftada bir suladığım orkidemi kök çürümesinden korktuğum için bir haftadan fazla susuz bıraktım. Şimdide orkidemin yaprakları tavşan kulağı şeklinde aşağı sarktı.Size sormak istediğim şeyler şunlar:

1- Orkidemin bu şekilde susuz kalması onu çok kötü etkiler mi?

2- Aşağı sarkan yapraklar düzelir mi? Düzelmesi için yapabileceğim bir şey var mı?

3- Orkidem şu anda çok fazla ışık almadığı bir ortamda. Daha ışıklı bir ortama almam orkidem için iyi mi olur, kötü mü?

Cevap verecek olanlara şimdiden çok teşekkür ederim.

Düzenleyen aysozbek : 10-06-2010 saat 19:09 Neden: hatalı yazılan kelimeler düzeltildi
aysozbek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2010, 09:45   #278
Ağaçsever

sosyalci's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2010
Selamlar,

arkadaşlar dün bir adet 2 li orkide aldım ve hemen foruma baktım. Bakım bilgileriyle ilgili, ancak kafam çok karıştı.
Orkidem Phalaenopsis cinsiymiş aldığım yerde dışta renkli su dolu bir saksının içinde, bir de şeffaf saksıda idi, ve saksı tamamen su dolu idi.

Çiçekçi bu suyun içinde yaşayacak dedi, saksınn içi ağaç kabuğu dolu ve bazı yerlerde de yeşil yosunlar oluşmuş. Orkidemde 2 dalda 5 tane çiçek ve iki tane de tomurcuk var, alt kısmında bolca yaprak var ve altta kalan 2 hafif sararmış. Yaprak dışında diğer yapraklar çok sağlıklı görünüyor.
Köklerden biri saksının altından dışarıya taşmış, 2 tane kökte saksının üstünde saksı kenarına değdiği yerden zedelenmiş ve uç kısımları kuruyup düşmüş.

Burda yazılanlardan anladığım kadarıyla orkide fazla sulayınca çürüyor, peki o zaman bu benim aldığım ( çiçekçi aylardır suyun içinde dedi, aldığım yerde 2-3 tane daha az çiçekli ve çiçeksiz tomurcuklu orkideler vardı) nasıl oluyorda bu aylardır dış saksının içi su dolu halde çürümeden çiçek açabiliyor?
İçime kurt düştü, saksının iç kısmına baktım köklerde hafif renk değişimi vardı parlak yeşil değildi ama saksıdan çıkarmaya korktum çünkü saksıdan çiçeği çıkarsam mümkünü yok bir daha yerleştiremem.
Ağaç kabukları arasına şimdi benim ne yapmam gerekiyor?

Çiçekçi "-dış saksıya su doldur su içinde yüzsün" dedi, birde son olarak başka bir çiçekçide aynı renk tek çiçek sapında açmış 6 çiçekli bir orkide vardı o sadece şeffaf saksıda idi ve yaprak çürüntüsü harcındaydı fiyatları aynı olunca ben 2 dallı olanı seçtim hangisi daha iyi olur acaba?

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim, inanın çok acemiyim bu konuda çiçeği eşim için almıştım bakamazsam çok üzülürüm.

Düzenleyen praecox : 28-06-2010 saat 14:03 Neden: İmlâ ve paragraf!
sosyalci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2010, 19:20   #279
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2009
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cancan08 Mesajı Göster
Merhaba..birkaç gündür sürekli forumları okuyorum ve benim bitkilerimle ilgili sorunlarıma çözüm bulmam gerektiğine kanaat getirdim artık,çok gecikmiş olarak..Yardımcı olabilirseniz çok sevineceğim..
-Orkidem bana geldikten sonra bir hafta içerisinde tüm çiçeklerini döktü..Ben de kaçıncı boğumdan olduğunu hatırlamıyorum çiçek sapını kestim...ancak sap şu an kurumuş vaziyette..Orkidemin tekrar çiçek açması için ne yapabilirim?
_Vilmorin'in sardunya ve çiçek açan tüm bitkiler için olan besininden aldım,bunu orkideme de verebilir miyim?
_Orkidemin genel durumu nsıl görünüyor?
Değerlendirirseniz çok mutlu olurum..teşekkürler...
merhaba,
belki geç bir yanıt olacak ama yeni gördüm, cevabını bildiğimi düşündüğüm bir sorunuza yanıt vereyim:
yerine alışamadığı için tüm çiçeklerini dökmüş olabilir.
Vilmorin'in "çiçek açan bitkiler ve sardunyalar" için olan gübresini orkidenize vermeyin. bunun yerine, yine Vilmorin'in "Orkideler için bitki besini" var. ben geçen yıl tüm kış kullandım ve uzun süreli çiçeklenme sağladı. ayda 1 kere seyrelterek veriyorsunuz. ama öncelikle köklerdeki mantarı gidermenizi öneririm.

SerDag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2010, 19:33   #280
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

merhabalar sosyalci,

çiçekçinin sözleri biraz abartı, aylardır su içinde olsa çoktan çürürdü.

bitki bolluğundan her birini her gün sulayamayacakları için böyle bir yöntemleri var, bu forumda da yazıldı: su içinde yaşamak değil ama sulama yöntemleri bu şekilde..
orkide saksısını bitki göbeğine gelmeyecek kadar, su dolu bir kaba daldırıyorsunuz ve kabarcıkların çıkmasını bekliyorsunuz. sonra çıkartıp tabağa akıtmasını bekliyorsunuz. tabaktaki suyu döküyorsunuz.
sıcağa ve neme göre bu 5 ya da 6 günde bir tekrarlanır, haftanın bir gününü sulama günü olarak belirleyin ve sabah erken saatte sulayın. akşam-gece sulama yapmayın.

saksının içi ağaç kabuğu var demişsiniz bu normal yosunlar aşırı sulamadan oluşmuş olabilir. başka saksı harçlarından da bahsedildi bu forumda, ama benimki de böyle, öyleyse bunu büyütmeye çalışacaksınız

orkide havalandırılan -cereyanda kalmak değil-, aydınlık, çok soğuk olmayan odaları sever. kuzey odaları, salonları buna uygundur, eğer eviniz güneye bakıyorsa, yine de aydınlık bir köşede tutun. direkt güneş ışığına iyi tepki vermez, indirekt ışığı sever.
dış saksı dediğiniz şeyi anlayamadım ama orkidenin şeffaf saksısında aydınlık görmesi gerekir. taşan köklerle bile fotosentez yapar. dekoratif amaçlı olarak kullanılan porselen dış saksılara orkideler oturtulmamalıdır. sürekli su içinde de yüzmemelidir.

Düzenleyen SerDag : 01-08-2010 saat 19:36 Neden: ek
Eski 01-08-2010, 19:40   #281
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

merhaba rodoslu,

forumda daha önceki yazışmalarda, saksının değil harcın değiştirilerek tazelenebileceği, hatta bir orkidenin ömrü boyunca aynı ebat saksıda yaşayabileceği yazılmıştı. bitkiyi çıkararak abartıya kaçmadan belki kök budaması yapabilir ve taze harca dikebilirsiniz. içi boşalmış kökler bellidir, onları içi dolu yerine gelinceye kadar kesin. diğerlerini bırakın. taze harçla sizi yeniden idare edecektir.

Eski 01-08-2010, 19:49   #282
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

merhaba pınarchico,
evet orkideniz yavru vermiş. ben de o keikiler nasıl kesilip köklendiriliyor anlamadım ama fotoğrafta gözüme bir şey takıldı: saksısı bir dış saksı içinde mi duruyor? saksı rengi mat. şeffaf saksıda kökleri aydınlık görmelidir diye biliyorum. bir de alttaki yapraklar çok ölgün gözüktüler bana, nasıl sulama yapıyorsunuz?

Eski 02-08-2010, 11:12   #283
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-07-2010
merhaba ben geçen hafta beyaz üç dallı Phalaenopsis bi orkide aldım. çiçekci ucuza vermişti çünkü dallarında bikaç tane çiçek kalmıştı. sonradan farkettim çiçeklerinde siyah ufacık noktalar var ve köklerinde de beyaz beyaz noktacıklar oluşmuş. köklerinin kurumuş kısımlarını kesmiştim. ne olmuş olabilir bana yardımcı olur musunuz lütfen?

Rezvan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2010, 12:33   #284
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-07-2010
köklerindeki beyaz lekeler sürekli artıyor. lütfen bana yarımcı olabilecek kimse yok mu? aramadıgım cicekci kalmadı herkes mantar veya küftür diyor ama öyle birşey degil. canlı böcek vs de degil. insanlardaki benler gibi beyaz lekeler..

Rezvan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2010, 00:15   #285
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2010
merhaba 3 yıl önce aldığım sevgili orkidem çok güzel yapraklar çıkartıyor , kökleri gayet sağlıklı ama çiçek açmıyor.Gübre verdim su veridim yok. ilk zamanlar çok ilgilendim artık bende onunla ilgilenmiyorum, yinede gayet sağlıklı. Orkideyi bilmeyenler bu ne biçim şey böyle atgitsin demeye bile başladı( havaya giden kökler pek hoş görünmüyor). buradaki resimlere imrenerek bakmakla yetiniyorum.
Orkidemle barış imzalamak istiyorum ****** çiçek açması şartıyla. nasıl çiçek açacak bu çiçek. önerilerinizi bekliyorum, saygılar.

m-elike Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2010, 08:51   #286
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2010
Merhaba,
Sn. M-elike, havai kökler substrattan kaynaklı olabilir. saksı harcı olarak ne kullanıyorsunuz ve en son ne zaman değiştirdiniz ?
gübre olarak ne kullanıyorsunuz ? azot, phospor oranı yüksek bir gübre kullandıysanız bu da yapraklanmayı tetiklemiş olabilir.
çiçek sapı var mı ? biraz daha detay bilgi verip resim ekleyebilirseniz daha net cevaplar alabilirsiniz.

orcun yaman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2010, 02:08   #287
Yeni Üye

merhaba,
kendi harcını hiç değiştirmedim, içinde çam kabukları ve az miktarda yosun var. oysa ki ben onum için geceleri alanyada parklarda dolaşıp çam kabukları toplamıştım. gübre olarak sadece ç.çoş.ın orkide gübresiyle ayda bir suluyorum.son zamanlarda su bile vermiyorum(kuraklığa oldukça dayanıklı ) şu anda fotograf yükleme şansım yok çiçek sivasta. çiçek sapını ilk çiçekleri solunca buradaki bilgilere göre kesmiştim ama sapta kuruyup gitti. acaba evin sıcak ve nemsiz oluşundan olabilirmi? sivasta 8 ay kaloriferler yanıyor. ( sürekli 23 derece civarı)

Eski 12-08-2010, 08:32   #288
Yeni Üye

3 yıl sizdeyse, sizden önce de 1 yıl saysak en az 4 yıldır saksı değişimi yapılmamış demektir. Hemen saksı değişimi yapın(eski substratı kullanmayın). Köklerde çürüme varsa bu da havai kökü tetikler. köklerin durumunu da görmüş olursunuz.
Nem için de saksının altına daha önce forumda yazıldığı gibi bir düzenek hazırlayın.
Ev sıcak,nemsiz ve üzerine siz de su vermiyorsunuz ... bu durumda nasıl çiçek açmasını bekliyorsunuz ?

Eski 13-08-2010, 00:34   #289
Yeni Üye

Teşekkür ederim orcun, insallah gidince değiştiricem. yine çiçek açmazsa artık açtıracak birini buluruz herhalde.

Eski 13-08-2010, 08:50   #290
Yeni Üye

Rica ederim, saksı değişimi ve gerekli nemi sağlarsanız orkideniz size cevap verecektir, merak etmeyin.
Saksı değişimi, gerekiyorsa kök budama, substrat kullanımı vs. için
Sn. praecox'un açtığı phalaeonopsis isimli başlığı mutlaka dikkatlice okuyun.
İhtiyacınız olacak her bilgiye ordan ulaşabilirsiniz.
Phalaenopsis

kolay gelsin.

Eski 04-09-2010, 07:24   #291
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-12-2007
orkidemin çiçek sapı kuruyor.

Merhaba geçen sene almış olduğu orkidme forumu okuyarak bakımını yapıyordum ve yaz kış hep çiçekli kaldı. taki geçen hafta son çiçek düşene kadarr. çiçek sapı sararmaya başlayınca kestim. ama sararma devam etti. ve köke kadar ulaştı. ne yapmalıyım. ayrıca orkidem gövdesinde birde keğiki verdi onu ne zaman ayıracağım. teşekkürler.

fksolak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2010, 17:43   #292
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın fksolak,

bu sıcaklarda çiçeğini dökmesi sapının kuruması çok doğal. biraz dinlendikten sonra sonbaharda tekrar açacaktır.
Keikinizi ayırma konusu ise kendi kökleri var mı? boyu ne kadar oldu?
gibi soruların cevabı müteakibinde sağlıklı bir şey söylenebilir. ancak köklenmiş ise şimdiden ayırmanız iyi olur. zira yazdığım gibi bir kaç ay sora çiçeklenirse ayırmanız uygun olmaz.

Eski 05-09-2010, 11:43   #293
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-09-2010
Name:  DSC03095.jpg
Views: 13819
Size:  40.2 KB

Name:  DSC03090.jpg
Views: 15629
Size:  62.3 KB

Name:  DSC03092.jpg
Views: 13168
Size:  33.6 KB

Name:  DSC03093.jpg
Views: 12828
Size:  31.2 KB

Name:  DSC03094.jpg
Views: 14548
Size:  18.9 KB

arkadaşlar, forumu baya bi okudum ama kaçırdığım bölümler yoksa orkidemin hastalığına çare bulamadım. 3 hafta kadar önce aldım, o zaman gayet çiçekliydi, ama şimdi çiçeklerini dökmekle kalmadı dalları kurumaya yaprakları sararmaya başladı. resimlerini ekte görebilirsiniz. haftada 2 suluyorum suyu alttaki tabağına çıkacak kadar, neden kaynaklanıyor olabilir bu sorun? naapmalıyım???

nödön Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2010, 14:41   #294
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nödön Mesajı Göster
arkadaşlar, forumu baya bi okudum ama kaçırdığım bölümler yoksa orkidemin hastalığına çare bulamadım. 3 hafta kadar önce aldım, o zaman gayet çiçekliydi, ama şimdi çiçeklerini dökmekle kalmadı dalları kurumaya yaprakları sararmaya başladı. resimlerini ekte görebilirsiniz. haftada 2 suluyorum suyu alttaki tabağına çıkacak kadar, neden kaynaklanıyor olabilir bu sorun? naapmalıyım???
Sayın nödön,

Öncelikle mesajlarınızı düzgün yazmayı denemenizi rica ederim. Bu tarz birinci mesajdan "Acil...ne yapmalıyım?" gibilerden sorulara cevap verme adetim olmamakla beraber bu konu biraz önemli olduğundan, ve diğer arkadaşların da faydalanması açısından cevap yazıyorum.

Geçen bir iki hafta çok sıcak geçti. Aynı sorunlar benim başımda da var ve bir kaç arkadaşda bana özelden sorduğundan bu sorunun çoğu kimsenin yaşadığını biliyorum.

Öncelikle çiçek sapının, yazın özelikle de bu sıcaklarda, dibine kadar kuruması çok doğal. Yaz aylarında Phal.lerinizi dinlendirmek amaçlı dibinden kesmeniz, çiçek açtırtmak, keiki vermeğe zorlamamak, ana bitkinin sağlığı açısından en uygunu olur.

Bu sıcaklarda Phal.ler daha sık sulanmalı. Sadece sabah saatlerinde güneş almadığı zamanda su püskürtülebilir. (sadece 30°C ve üzeri ısılarda)

Bu tarz aradaki bir yaprağın aniden sararması fenomenine ( bu kadar sık vakaa) ben de bu yaz şahit oldum. Zira ben de sulamalarda aksatmalar yaptım. daha sık sulamam gerekliydi.
Özelikle bir mantari arazdan şüphelenmiyorum ancak bende de fazla ileri giden örnekler oldu sıcaklarda en çok çökerten le karşılaşırız ben de bunun çökerten türü (Rhizochtonia) türü bir mantarın üremesine bağlamak istiyor isem de tam teşhis koyamadım.
Olabilir diye düşündüğümden Previcur ağırlıklı bir ilaçlama yaptım.

Sulama, fısfıslama zamanlarına fazlaca önem gösterin. geçen haftalar hatırlarsanız sıcaklık fazlaydı ve nem oranı da bir o kadar yüksek % 70 ler cıvarıydı. havasız bir yerde bu tür mantarın üremesi işten bile değil. havalandırma da hava cerayanı gibi yapılmamalı. Havadar ancak rüzgar altında bırakmayın phal.lerinizi.

30°C altında fısfıslamanızı sağlık vermem. sulama sıklığınızı 24°C de normal aralıklarında yani haftada bir yapınız.

Geçen haftalardaki hava şartları Phal.ler için de kabul edilemez değerlerde idi.

Eski 08-09-2010, 07:39   #295
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-09-2010
sayın praecox,
mesajımı düzgün yapmayan şeyin ne olduğunu anlayamamakla beraber ilgilendiğiniz ve gayet detaylı bir cevap yazdığınız için teşekkür ederim...

nödön Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2010, 12:31   #296
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-09-2010
Merhaba;

Geçen ay sözlendim ve sözlüm bana söz hediyesi olarak orkide getirdi Böylece ben de güzel bir orkide sahibi oldum. Fakat sanırım havanın fazla sıcak olmasından dolayı orkidem çiçeklerini döktü ve çiçek sapları sarardı. Ben de forumdan edindiğim bilgiler ışığında sonuna kadar sararan sapları kestim. Fakat bugünlerde durumun içinden çıkamadığım için sizlerin deneyimlerinize dayalı fikirlerinize ihtiyaç duyduğuma inanıyorum.

Forum kirliliği yapmamak adına forumunuzdaki konuların çoğunu okudum fakat benimkine benzer bir durum dikkatimi çekmediği için ayrıca yazmak istedim. Yaprakların diplerinde hafif sararma söz konusu gördüğüm kadarı ile. Ayrıca yeşil bir kök yukarı doğru uzamakta Bana bu konularda neler yapmam gerektiği hakkında yardımcı olursanız sevinirim.

nasLI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2010, 15:52   #297
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
Galeri: 4
Oh nihayet Vanilya çubuğu (Vanilla planifolia ) kısmına bir mesaj yazan oldu, günlerden beri!
Teşekkürler sevgili acemifüsun,

Forumun orkide bölümü çok suskun ve durgun...
Diğer bölümler o kadar canlı ve hareketli ki onları takip etmek beni mutlu ediyor fakat bir orkide meraklısı olarak burada ki durgunluk için üzülüyorum...Günler geçiyor tek bir mesaj bile yazılmadan...

Çok fazla sayıda orkide yetiştiren olduğunu biliyorum, arkadaşlar neden birşeyler paylaşmıyorsunuz? Diğer bölümlerde,bitkilerde ki en ufak gelişmeler resimlerle anlatılıyor, paylaşılıyor...sürekli bir paylaşım ve yardımlaşma, akıl danışma var.

Lütfen, "saçma olur", "komik olur" **** "gereksiz kaçar", "çok profesyonelce değil", "literatürü bilmiyorum yanlış olur" gibi düşünmeyelim, çekinmeyelim ve herşeyi paylaşalım...Burası bir paylaşım merkezi, herkes tabi ki ziraatçi, botanikçi, profesyonel değil, tek ortak noktamız bitkilere olan sevgimiz.

Orkide bölümü de canlandıralım..Diğer bölümlerde ki paylaşım, yardımlaşma bizde de artarak devam etsin...

Sevgiler..

rodoslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2010, 22:11   #298
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
EpiWeb

EpiWeb Substrate adında bir ortamdan tüm orkide sitelerinde bahsediliyor .

Name:  web.jpg
Views: 9018
Size:  74.7 KB

Bu konuda bilgisi bulunan kimse var mı acaba .
Teknik bilgiler
· Malzeme açıklaması - Polyetylentereftalat (PET)
· Su tutma kapasitesi - kendi ağırlığının % 76
· Tuzluluk / iletkenlik - 0,01
· PH değeri - Nötr 7,0
· Renk - Gri- siyah
· Ağırlık - 97 g / L
· UV-dirençli

Name:  substrate1.jpg
Views: 8769
Size:  44.3 KB

Orkide yetiştirmek için mükemmel bir substrat olduğundan bahsediliyor .

Name:  branch-lrg.jpg
Views: 8823
Size:  68.6 KB

Türkçe bir satır bulamadım bu konuda .
Bilgisi olan lütfen beni aydınlatsın .

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2010, 23:24   #299
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2010
Plastikten üretilen inert bir medya.Moss ve epifit yetiştirmek için uygun görünüyor.Hafif olduğu için bitkiye yeterli destek sağlamaz.CEC sıfır olmalı yani bitkiye su ve kök havalanmasını sağlar mineral desteğinde tarafsız kalır.Daha çok vertikal kullanımda yararlı olabilir.(Plant wall-Mur vegetale) Hoyalarda kullanımını da gördüm.Açıkçası plant wall oluşturmak için teorik olarak düşündüğüm materyale uygunluk gösteriyor.Üretim yeri İsveç.

Hydrosuccess Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2010, 12:51   #300
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Teşekkürler ,
bu günlerde Bulbophyllum longissimum adında bir orkide aldım .
Sonradan öğrendim ki zor bir türmüş .
Bakımı konusunda bilgi verecek kimseler varsa yardıma ihtiyacım var .

Name:  IMG_0050.jpg
Views: 8717
Size:  48.2 KB

Resimde büyük göründüğüne bakmayın 8-9 cm . dir

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024