agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Mutfak - Diğerleri (http://www.agaclar.net/forum/mutfak-digerleri/)
-   -   Bugün ne pişirelim? (http://www.agaclar.net/forum/mutfak-digerleri/24033.htm)

limon 22-11-2008 18:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Oyaman (Mesaj 320048)
Bu akşamki menümüz ilginç ve çok güzeldi .Üretimi bana pişirmesi hanıma aittir ;

Sütlü Brokoli çorbası
Etli Tayvan patlıcanı dolması
Peru salatalığı turşusu
İçecek olarakta Kiwanolu soda :D:D

Uluslararası bir menü olmuş :)

Sizin brokolileriniz ürün mü verdi? Benimkiler daha yeşil yapraklardan ibaret, brokolinin ancak sarmasını (yapraklarından)yapabiliyorum :)

berduray 25-11-2008 13:27

Bugün bahçemden pazı, brokoli, ebegümeci toplayıp sarma yaptım.

Kıymalı patates ve tavuklu, tereyağlı keşkek yaptım. Tabi yanına da ayran, bir de domates turşusu çıkardım.

papatyam 25-11-2008 14:52

Ben bu akşam yemeğe kayınvalidemdeyim :) ızgara balık var(mış).

Koyu yeşil 25-11-2008 16:04

Ben de bu akşam eğer eve geç kalmazsam lazanya yapmayı planlıyorum. Dün akşamdan küçük beyin özel siparişi. Garfield'ı seyrettiğinden beri ne zaman lazanya pişirsem ''Lazanya, gerçek aşkım'' diye sofraya oturuyor. Ama Garfield ne kadar tombulsa bizimki bir o kadar kürdan :)

İç malzemesini hazırlamak az biraz vakit alsa da, aslında oldukça pratik bir yemek olduğu söylenebilir. Bir keresinde evdeki karidesi değerlendirmek için karidesli lazanya yapmıştım. İnanılmaz güzel olmuştu. Denemenizi tavsiye ederim.

papatyam 26-11-2008 16:07

Bir an önce çıkış vakti gelse de eve gitsem kıymalı lahana dolması yapacağım misafirim de gelecek.
18:10 da servis hareket ediyor inşallah trafik yoktur, yoksa 18:30 gibi evdeyim 19:00 a kara dolma içini hazırlar lahanayı haşlarım yarım saat te sarsam pişene kadar da salatamı ve mercimek çorbamı yaparım 20:30 civarında da sofram hazır olur (inşallah)

derya Derya 27-11-2008 17:36

Ben de bu akşam için elbasan tava, yayla çorbası ve bademli pilav yapıyorum.
Tatlı olarak da balkabağı tatlısı..
Herkesi beklerim:D

Güler 04-12-2008 10:55

Eeee, sevgili dostlar, bugün ne pişireceğiz?
Bazen derim ki ne pişireceğime karar verdiğimde, işimin yarısı bitmiş olur, ne dersiniz?

Güler 04-12-2008 14:03

Teşekkür ederim, sevgili limon.
Ama bu akşama yemek, dünden kalanlar var (dün gece yemeğe misafirim vardı) yanına ilave birşey yapamadım, daha doğrusu ne pişireceğim düşüncesi.
Siz ne pişirdiniz?

papatyam 04-12-2008 14:08

Güler Hanım, dolmalar harika görünüyor ellerinize sağlık.

Bu akşam kuru fasulye ile pirinç pilavı yapacağım yanına da karışık turşu ve yoğurt :)

Güler 04-12-2008 14:12

Sağol ya papatyam.
Bak ben de bu menüyü yarın yapayım. Hem de Balaban fasulyesi ile.....

habibe 04-12-2008 14:15

Mezgit tava. Mevsim salatası.

papatyam 04-12-2008 14:19

Süper olur Güler Hanım :)

Habibe Ablacığım, mezgiti çok severim :) dün eşimle balıkçıya gittik ne alalım ne alalım diye yaklaşık yarım saat kadar konuştuk en sonunda hamsi aldık eşim buğlama yaptı kendine bende tava (buğlamayı hiç sevmiyorum işin garibi tadını da bilmiyorum :P)

berduray 04-12-2008 15:45

Ben karnıyarık ,pilav, yayla çorbası yapıyorum.

Ama pilavı domatesli mi yoksa mantarlı mı yapsam kararsız kaldım.
Kızların mantarla arası limoni...

habibe 04-12-2008 15:47

Buğulamayı ben de sevmem papatyam.
Balık ya tava olacak ya ızgara.
Mezgitin de havyarlısını seviyorum. Dışardan bakılınca havyarı var mı yok mu anlaşılmıyor malesef.
Turna mezgit de güzel. Fakat tadı balıktan çok tavuk gibi :)

Güler 04-12-2008 21:45

Mezgit aldığımda genelde fileto çıkarttırır ve tavada yaparım. Buf böreği gibi olur.
Benim favorim sırtı kalın lüferdir. Kıraçayı da çok severim.

Ama yarın Kuru fasulye pilav var menüde. Buyrun.....

papatyam 05-12-2008 10:43

Dün kurufasulye ve pilavı yapamadım, bu gün yapacağım inşallah.

Mine Pakkaner 07-04-2011 21:55

Bugün ne pişirelim?

Karar vermek başlamanın yarısıdır derler ya kesinlikle doğru. Eğer ne pişireceğimi biliyorsam kendimi yemeği de yapmış sayarım. Ama bilemediysem, mutfakta başı kesik tavuk gibi dolanırım.

Annemle, kardeşimle, arkadaşımla konuşurken hep sorarız birbirimize bugün ne pişirdin? Amaç birbirimizden fikir almak.

-Yalancı işkembe çorbası yaptım anne.
-Aa, çoktandır yapmadım, ben de yapayım yarına.

Eşime oğluma sorarım ne pişireyim, genellikle " sen bilirsin" derler. E, bilsem sorar mıyım, bari canınızın çektiği birşeyleri söyleyin :) .
Ben bugün şunları pişirdim;

Yoğurtlu ısırgan çorbası,
Fırında kıymalı karnıbahar,
Naneli arpa şehriye pilavı.
Bir gün önceden de bir kase zeytinyağlı kabak çentmesi vardı.

Yarına da yemeğim var. Öbür gün için sizden fikir alırım :)

Lütfen burada sadece liste yazın, tarifler için kullanmayalım :)

Hatice Tarhan 07-04-2011 23:07

Ne güzel bir konu hepimizin en önemli sıkıntılarından. Ben bugün domates çorbası,brokoli salatası,yaptım dünden de biraz karnıyarık ve pilav vardı.

maybach 07-04-2011 23:09

yoğurtlu makarna yanında soslu makarna ana yemek olarak fırında makarna

oznur 08-04-2011 00:10

Iki kisi olmamiza ragmen hergun sasip kaliyorum ne pisirsem bugun diye,,,sozde rejimdeyim,yesen bi turlu yemesen bi turlu...nefhsime hakim olamiyorum kahretsin:eek:
Ben de

endonezya pilavi yaptim (pirinc bizim pirinc sadece sos endonezyalilarin) soya soslu,
yanindada salata.

Mine hanim zahmet olmazssa bana Firinda kiymali karnibaharnasil yaptiniz yazarmisiniz?

oznur 08-04-2011 00:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi maybach (Mesaj 781788)
yoğurtlu makarna yanında soslu makarna ana yemek olarak fırında makarna

:pmakarnayi cok seviyosunuz sanirim

maybach 08-04-2011 00:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi oznur (Mesaj 781816)
:pmakarnayi cok seviyosunuz sanirim

hakikaten en sevdiğim yemek oluyor her öğünde seve seve yiyorum

Mine Pakkaner 08-04-2011 11:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi oznur (Mesaj 781814)
...bana Firinda kiymali karnibaharnasil yaptiniz yazarmisiniz?

Karnabahar Graten

Güler 08-04-2011 18:16

Karnabaharı hiç çiğ çiğ yediniz mi? Sos ile nefis mi nefis oluyor.

Mine Pakkaner 08-04-2011 18:21

Salataya doğrarım ama sosu bilmiyorum. Siz ne pişirdiniz bugün Sevgili Güler Hanım?

Güler 08-04-2011 18:56

Dün komşunun bahçesinden çok körpe nefis ıspanak topladık, evde de henüz folluktan aldığımız yumurtalar vardı hemen yumurtalı ıspanak kavurması yaptık.
Yanında bahçeden topladığımız taze marullardan ve soğanlardan karışık bir yeşil salata. Süt gibi taze sarmısaklar da cabasıydı.
Haşlama çorbamız da vardı.
(Hava güneşli olduğu için bahçede çalıştık, yemek hususunda biraz tembel takıldık)

Bugün yolda olduğumuz için Bursa yolu üzerinde Hacıbey'de İskender yedik.

Yarın, Süper Fresh bezelye, tereyağlı pirinç pilavı ve elma kompostosu olacak menüde.

Güler 08-04-2011 19:03

Sevgili Mine Hanım " Karar vermek başlamanın yarısıdır derler ya kesinlikle doğru. Eğer ne pişireceğimi biliyorsam kendimi yemeği de yapmış sayarım. Ama bilemediysem, mutfakta başı kesik tavuk gibi dolanırım. " demişsiniz ya, çok doğru.

Evvelce bu konuya şöyle bir yol bulmuştum.
Mutfakta not aldığım bir not tahtası var. Aklınıza gelen, hangi yemeğin pişmesini istiyorsanız yazın diyordum.
Oğuz da oğlum da akıllarına estikçe yazıyorlardı, ben de sıraya koyarak yapmaya gayret ediyordum.

Mine Pakkaner 08-04-2011 20:44

Güler Hanım bu fikre bayıldım. Yarından tezi yok dolaba not kağıdı asıyorum. Tabi başına da suistimal etmeden ne istiyorsanız yazın diye gülücüklü bir not da düşeceğime emin olun :)

Yarına ne yapacağımı belirlemeye çalışıyorum, pilavım kesinleşti :) yanına hoşaf yapacağım. Sizin elma kompostosundan esinlendim, kuru üzümüm var bolca, bir hoşaf yapayım.

Aslında Hatice Hanım' ın yaptığı gibi karnıyarık yapsam ne güzel olur ama el alır şimdi. Yarın onu yapamam. Bezelye güzel fikir. Donuk olursa ayıklama derdi de yok, doğru tencereye.

Bakalım, yarın yapınca yazarım :)

cemal.S 08-04-2011 21:43

Bizede ağzı sulanıp tüm bunları okumak düşer. Acıktım mı ne?

Ayseeeeel.

arimayam 08-04-2011 22:28

cok güzel bir köse olmus,artik menülerimizi burdan bakip hazirlariz:)
bende karnabaharin böregini yapiyorum,cok begeniyor cocuklar .....

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024