agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Mutfak - Diğerleri (http://www.agaclar.net/forum/mutfak-digerleri/)
-   -   Bugün ne pişirelim? (http://www.agaclar.net/forum/mutfak-digerleri/24033.htm)

derin35 11-08-2020 17:14

Herkese merhabalar, yemek derdine düşünce sık sık bu sayfaya bakıyorum. Ev halkının yemek seçmesi, anne için çok ama çok zor bir durum.

Ben sebzenin her türüne bayılırım. Ama pişirince, 2-3 gün üst üste benden başka yiyen olmayınca, insanın pişiresi de gelmiyor. Kuru bakliyatla da araları yok.

Yemek yapmaktan çok ''ne yapsam'' düşüncesi yoruyor. İmreniyorum her istediğini pişirenlere. Evinde yemek seçilmeyenlere.

Yıllar sonra bugün etli biber dolması pişirdim. Yoğurtla misss. Bakalım kaç gün yiyeceğim?

Herkeslere afiyetler olsun.

tropikalist 11-08-2020 17:46

ben de bu gün türlü gibi kabak yaptım pek de güzel oldu etle acı biberle kavurdum ekmekle mükemmel oldu pilava gerek yok diye düşündük tavsiy ederim :D

Güler 11-08-2020 19:19

Sevgili derin 35, çok haklısın. Ben de ne pişireceğime karar verdiğimde sanki işin yarısı bitti gözüyle bakıyorum.
Fazla pişirdiğim yemek olduğunda günlerce yememek için kapaklı bir kutuya aktararak derin dondurucuya atıyorum.
Bahçede çalışıp da çok yorulduğumda hemen derin dondurucudan çıkarıp, yanına ufak bir ilave eşliğinde o öğünü atlatıyoruz.

Güler 11-08-2020 19:22

Kabak çok oluyor bahçede, hemen hemen her çeşidini denedim. Çorbasını hiç yapmamıştım, bir deneyin çok kolay ve harika oluyor. (Tatlı kabak değil, dolmalık sakız kabağından)

derin35 13-08-2020 11:23

Terbiyeli sulu köfte
Domatesli, tereyağlı makarna.,
Yoğurt, salata.

Afiyet olsun.

derin35 13-08-2020 11:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Güler (Mesaj 1593907)
Kabak çok oluyor bahçede, hemen hemen her çeşidini denedim. Çorbasını hiç yapmamıştım, bir deneyin çok kolay ve harika oluyor. (Tatlı kabak değil, dolmalık sakız kabağından)

Tarifini rica etsem?

derin35 19-08-2020 00:06

1 Eklenti(ler)
Bu akşamki pizzamız. Tarife göre 3 tepsi çıkıyor.
Yanına patates de kızarttım. Silip süpürdüler. Tabii ki bende yedim.

Sağlıklı bir yemek değil ama, dışarıda yapılanlardan iyidir diye avutuyorum kendimi. Ayrıca kalori deposu. :(

tropikalist 19-08-2020 09:07

Tabi ki evde yapmak daha sağlıklı ama dediğiniz gibi kalori deposu ben de arada sırada yaparım herkesin hoşuna gider

elifaydin 19-08-2020 09:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Güler (Mesaj 1593907)

Hiç denemedim tarifini verebilir misiniz Güler abla.

Kabakları küp kavurup yumurtalısını denedim geçenlerde o da çok güzel oldu.

derin35 19-08-2020 16:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi derin35 (Mesaj 1593985)
Tarifini rica etsem?

Bende istemiştim.

derin35 19-08-2020 23:35

1 Eklenti(ler)
Bu günkü menümüz İzmir köfte, pilav, salata. cacıktı.

Yine bayılarak yediler. Hep kızartmalı. hep zararlı gıdalar olmuyor ama. Bugün semiz otu ve kabak aldım. Semizotunun yemeğini yaparım. Güler hanım yazarsa kabak çorbasını denerim. Bakalım ne kadar beğenir, yerlerse.

Neyse, bugün doyurduk, yarını da kotardık. Herkese afiyet olsun. ;)

tropikalist 20-08-2020 09:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi derin35 (Mesaj 1594221)
Bu günkü menümüz İzmir köfte, pilav, salata. cacıktı.

Yine bayılarak yediler. Hep kızartmalı. hep zararlı gıdalar olmuyor ama. Bugün semiz otu ve kabak aldım. Semizotunun yemeğini yaparım. Güler hanım yazarsa kabak çorbasını denerim. Bakalım ne kadar beğenir, yerlerse.

Neyse, bugün doyurduk, yarını da kotardık. Herkese afiyet olsun. ;)

derin35 belki biliyorsunuzdur semizotunu mercimekle pişirip sonra sarımsaklı yoğurda katarlar azıcık ta sulandırırlar çok güzel olur biliyor musunuz bilmiyorum ama bilmiyorsanız deneyin güzel olur;) ismide boranı soğuk şekilde yerseniz güzel olur

derin35 20-08-2020 10:25

Boraniyi ıspanaklı bilirdim. Semizotu ile ilk sizden duydum. İyi fikirmiş. Teşekkürler tropikalist.

Semizotumun 8-10 dalını saksıya ekeceğim. Çılgınca coğalıyorlar. Bir saksımda kendi kendine çıkmış. Pek bereketli ot.

tropikalist 20-08-2020 11:30

Ben de ıspanağı yeni duydum pancar yaprağı da olabilir onun yerine

Güler 22-08-2020 20:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tropikalist (Mesaj 1594224)
derin35 belki biliyorsunuzdur semizotunu mercimekle pişirip sonra sarımsaklı yoğurda katarlar azıcık ta sulandırırlar çok güzel olur biliyor musunuz bilmiyorum ama bilmiyorsanız deneyin güzel olur;) ismide boranı soğuk şekilde yerseniz güzel olur

Ben de deneyeceğim ama yarın için Oğuz taskebabı istedi, kuşbaşı eti çıkardım derin dondurucudan.

Pazartesi işim var ama salı günü yaparım inşallah.

tropikalist 22-08-2020 22:00

Nefis Semizotu Borani Tarifi İçin Malzemeler:

2 büyük demet semizotu

4-5 kepce yoğurt

1 tutam tuz

3 diş sarımsak

Nefis Semizotu Borani Tarifi Yapılışı
Semizotu yaprakları ayıklanır ve temizce yıkanıp bir tencereye alınır. Üzerine su ilave edilmez. Çünkü zaten sulanacaktır. Altı kısık ateşte 10-15 dk haşlanır ve suyu süzülüp bir kaba alınır. Yoğurt,sarımsak ve tuz eklenip karıştırılır. Servise hazırdır yemeklerin yanında nefis olur. Afiyet olsun…

semizotu yerine pancar yaprağı veya ıspanak kullanılabilir sarımsak ve tuz miktarında oynama yapılabilir nasıl olsa damak tadi kişiye özel :D ve son olarak yoğurdunuz ekşiyse benimki öyle biraz mayonez katıp yumuşatabilirsiniz

afiyet olsun :D

Güler 23-08-2020 07:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tropikalist (Mesaj 1594315)
Nefis Semizotu Borani Tarifi İçin Malzemeler:

2 büyük demet semizotu

4-5 kepce yoğurt

1 tutam tuz

3 diş sarımsak

Nefis Semizotu Borani Tarifi Yapılışı
Semizotu yaprakları ayıklanır ve temizce yıkanıp bir tencereye alınır. Üzerine su ilave edilmez. Çünkü zaten sulanacaktır. Altı kısık ateşte 10-15 dk haşlanır ve suyu süzülüp bir kaba alınır. Yoğurt,sarımsak ve tuz eklenip karıştırılır. Servise hazırdır yemeklerin yanında nefis olur. Afiyet olsun…

semizotu yerine pancar yaprağı veya ıspanak kullanılabilir sarımsak ve tuz miktarında oynama yapılabilir nasıl olsa damak tadi kişiye özel :D ve son olarak yoğurdunuz ekşiyse benimki öyle biraz mayonez katıp yumuşatabilirsiniz

afiyet olsun :D

Ooohh, ne de güzel olur, yanına evde koyun sütünden yaptığım taş gibi de yoğurt var.

Güler 23-08-2020 21:45

1 Eklenti(ler)
Ben bu akşam için taskebabı, pilav ve vişne kompostosu yaptım.

(Patates bahçeden, pirinç icardaki tarladan, et komşunun kestiği kurbandan, vişne de bahçeden toplayıp koyduğum derin dondurucudan)

derin35 26-08-2020 00:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Güler (Mesaj 1594342)
Ben bu akşam için taskebabı, pilav ve vişne kompostosu yaptım.

(Patates bahçeden, pirinç icardaki tarladan, et komşunun kestiği kurbandan, vişne de bahçeden toplayıp koyduğum derin dondurucudan)

Ellerinize sağlık Güler hanım,
Tas kebabınız harika görünüyor, patatesleri ayrı kızarmış gibi gördüm. Tarifini rica etsem?

Bir de kabak çorbası tarifiniz vardı. Rica etmiştim yukarıda, ama görmediniz sanırım. Mümkün mü ikisinin de tarifini vermeniz acaba?

elifaydin 26-08-2020 08:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi derin35 (Mesaj 1594416)
Tas kebabınız harika görünüyor, patatesleri ayrı kızarmış gibi gördüm. Tarifini rica etsem?

Bir de kabak çorbası tarifiniz vardı. Rica etmiştim yukarıda, ama görmediniz sanırım. Mümkün mü ikisinin de tarifini vermeniz acaba?

Sayın derin35, kabak çorbası için Güler abla şöyle tarif vermişti,

http://www.agaclar.net/forum/aperiti...slar/44259.htm

ben denedim harika oldu, kendisine sizin vesilenizle bir daha teşekkür etmek isterim.

derin35 26-08-2020 10:12

Çok teşekkürler elifaydın. Hemen deneyeceğim.

Güler 26-08-2020 11:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi derin35 (Mesaj 1594416)

Evet patatesleri ayrı kızarttım.

Kabak çorbası tarifini paylaşmıştım. Çorbalar bölümünde.

derin35 26-08-2020 20:53

Kabak çorbası için evdekilerin yorumu ''efsane''.

Bayıldılar. Çok teşekkürler.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024