agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Mutfak - Diğerleri (http://www.agaclar.net/forum/mutfak-digerleri/)
-   -   Bugün ne pişirelim? (http://www.agaclar.net/forum/mutfak-digerleri/24033.htm)

Güler 12-07-2008 19:23

Darısı başınıza, sevgili nevsune. Bol bol kabak yemekli günler.

Kiraz 12-07-2008 20:39

Güler Hanım, kış gelince kabağı arayacağız ama. Bizim evde de kabak krizi var, kışın yemediğimiz için şimdi acısını çıkarıyoruz.
Ama marketten aldıklarımız, sizinkilerin tadı gibi olamaz tabii ki. Siz haşlayıp yeseniz, çiğ yeseniz de tadı bir başkadır. 6-7 sene önce biz de yetiştirmiştik, tadı hala damağımda. Bizim aldıklarımızsa kimbilir nasıl yetiştirildi, kaç hafta önce toplandı? Gerçekten "Kabak tadı veriyor" kokusu, tadı sizinkilere hiç benzemiyor ama yine de mevsim bitmeden tüketelim diyoruz.

Emine Aktaş 31-07-2008 11:14

Ne pişireceğimiz konusunda fikri olan yok mu?

Adalet Yağcı 31-07-2008 11:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Emine Aktaş (Mesaj 263834)
Ne pişireceğimiz konusunda fikri olan yok mu?

Sevgili Emine Aktaş;

Ben bugün ilkbaharda kendi ellerimle topladığım asma yaprağından sarma yapacağım.

Size uyarmı?

Burası oldukça serin, buyüzden yanına güzel bir mercimek çorbasıda iyi gider diye düşünüyorum.

Sevgiyle...

berduray 31-07-2008 22:26

Az önce bol sarmısaklı mantı yemiş biri olarak; son cümlenize can-ı yürekten katılıyorum.

Unutmadan bugün bir arkadaş ziyaretindeydim.İkram olarak havuçlu patates salatasının üzerine sarmısaklı yoğurt, üzerine salçalı yağ sosu çıkardılar, çok hoşuma gitti.

Belki benim gibi sarmısaklı yoğurt delileri dener diye yazıyorum.

Oğuzhan 02-08-2008 19:10

Hımmmm.Denemek lazım.:)
Sarımsaklı tatları severim.

Yalçın 04-08-2008 01:04

bende arkadaşımın linkini vereyim.gerçi kendiside siteye üye ama olsun:

http://erkanustadantarifler.blogcu.com

Sebahattin Sargın 09-09-2008 19:25

Arkadaşlar bu başlıktaki yemekleri not aldım. Malumunuz artık üniversiteli oldum, bayramdan sonra açılıyor okulum. Bizim öğrenci evinde de yemekler bana bakıyor ;) Şimdiden sizden kolay ve pratik yemek tarifleri bekliyorum bol bol ;);)

m ü g e 09-09-2008 19:32

Öncelikle tebrik ederim.. Elimden geldiğince bende yardım ederim yemek konusunda. Bence bol bol taze sebze al :) Bence en pratik ve kolayı sebze yemekleri :)

Sebahattin Sargın 09-09-2008 21:55

Annem sağolsun bir sürü konserve, hazır menemenler hazırlamış. Sanırım bir süre bunlar yeter, en iyisi eve yerleşince ilk iş pazarın yerini öğrenmek ;)

Mahmut Leventoğlu 15-10-2008 09:57

Bugün bu evde mutlaka KABAK TATLISI pişirilmeli :)) Mevsimi geldiya.Sabah sabah yeğenim aradı Kuyubaşından ,dayı 3 ton civarında Kabak geldi,depoya koyuyoruz dedi.Yan komşusu manav.Demekki bu yıl benim çok sevdiğim kabak çekirdeğini bol bol yiyeceğiz. Fakat aklıma düşürdüler eşime söyledim sen al ben akşama fırında yaparım dedi.Üzerinede kavrulmuş fındık **** ceviz rendelendimi yeme yanında yat :))

papatyam 15-10-2008 12:04

Sipariş üzerine akşam fırında patates yapacağım (kızartma olarak) yanına da dün akşamdan yapmış olduğum zeytinyağlı minicik biber dolması var bir de çorba ve salata yaptımmı tamam dır.

İklimsiz 15-10-2008 12:15

Salça yapımında kullanılan etli, kırmızı biberlerden çok güzel dolma oluyor. Küçük boylarını seçip yapabilirsiniz.

Hafif etli yapısı, hafif şekerli tadı var. Ailece severek yiyoruz :)

Güler 15-10-2008 12:33

Kabukları da ne kadar kolayca soyuluyor değil mi?
Benim de torunlar çok seviyor, sık sık yaparım, hele bahçede de bu biberler çok olursa....

m ü g e 15-10-2008 12:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi İklimsiz (Mesaj 299784)
Salça yapımında kullanılan etli, kırmızı biberlerden çok güzel dolma oluyor. Küçük boylarını seçip yapabilirsiniz.

Hafif etli yapısı, hafif şekerli tadı var. Ailece severek yiyoruz :)

Çok lezzetli oluyor gerçekten, bizde severek yiyoruz :)

Güler 15-10-2008 12:39

Yoldayım, Allahın izniyle eve gittiğimde, hemen bu akşama balık yapmayı düşünüyorum.
Boğazın balığını özledim, güzel bir kıraça bulursam, onu alır, bol salata ve sarımsaklı patates ile özlediğim ziyafeti çekeceğim kendime.

papatyam 16-10-2008 13:49

Akşam ki yapacaklarım:
Tavuk suyuna şehriye çorbası,fırında tavuk, patates püresi ve salata. :mad:

bilce 16-10-2008 15:14

Akşam ki menü:
domates çorbası, kıymalı karnıbahar yemeği,şehriyeli pilav ve ayran. Afiyet olsun:)

berduray 21-10-2008 18:04

Ay ben yaptım, tabakları ittiren ittirene..Yüzüne bakan olmadı, bir gün tövbe ettirecekler bana o kadar özeniyorum ağız birliği etmişcesine yemiyorlar.

Neyi mi kıymalı karnıbaharı :(

Mahmut Leventoğlu 21-10-2008 19:51

Sevgili Berduray sende benim yaptığımı yap.Ertesi gün için yemek yapma,önlerine yine sadece karnıbaharı ver.Taaaki yiyene kadar,bak o zaman ne bulurlarsa nasıl yiyecekler. :)

Yok be ben yaptım büyük kızıma ama seninkilere kıyamam. :)

ulus-barut 21-10-2008 22:13

ben kızıma bamyada yaptım sekiz senedir hala daha bamya yemiyor.

Vildan Sönmez 21-10-2008 22:31

Bizim evde yemek seçme olayı yuvada çözüldü.Oğlum 3 yaşına kadar çorba,köfte ve patates kızartması yiyordu.Anneanesi bakıyordu ve hem kıyamadığı için hem de kolayına geldiği için boyun eğiyordu.
Yuvada -sanırım aç kalınca- her şeyi yemeyi öğrendi. Tabii bu arada ben de aklı ermeye başlayınca duygu sömürüsü yaptım biraz.Ben işten gelip uğraşıp yemek pişiriyorsam ne pişirdiysem yenecek diye baskı yaptım.Buna babası da dahil.
Şimdi bizim evde her şey yenir.Bir tek kereviz hariç.Onu da yoğurtlu limonlu terbiyeli çorba yapıp yediriyorum.

papatyam 22-10-2008 15:52

Ben 30 yaşımdayım bamya, bakla, kereviz, karnabahar ve kabak tatlısını hiç bir kuvvet yediremez bana :)

Akşama annemdeyiz, canım benim herkesin sevdiği bişeyler yapmaya çalışıyormuş, oğlum için köfte, eşim ve küçük damat için fırında patates, benim için mercimekli pilav, ikizim tok gelirim demiş, küçük kardeşim için de patlıcan salatası ve kendisi için özel bir şey yok siz yiyin yeter dedi.
(en iyisi ben de giderken tatlı olarak tavukgöğsü alayım)

Vildan Sönmez 22-10-2008 15:55

Ne güzel bir buluşma.menü de süper,annenize sevgi ve saygılar,Afiyet olsun,Allah ayırmasın....

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi papatyam (Mesaj 303514)

Akşama annemdeyiz, canım benim herkesin sevdiği bişeyler yapmaya çalışıyormuş, oğlum için köfte, eşim ve küçük damat için fırında patates, benim için mercimekli pilav, ikizim tok gelirim demiş, küçük kardeşim için de patlıcan salatası ve kendisi için özel bir şey yok siz yiyin yeter dedi.
(en iyisi ben de giderken tatlı olarak tavukgöğsü alayım)

papatyam 04-11-2008 17:04

Akşama sizde ne var?

Ben henüz karar veremedim, pazar var, pazar demek balık demek :) **** kızartma, ama ben ne yapacağımı düşünüyorum.
19.00 a kadar vaktim var :p

papatyam 05-11-2008 15:27

Benim canım günlerdir turşu kavurması istiyor kendim için onu yapayım şöyle bol acılı :)
Eşim melemen istedi, eh oğlum da ne bulsa yer (maşallah) bu akşamı da böylece atlatırız :p

berduray 05-11-2008 18:42

Ben sarmısak krizine girdim, hemen mantı yapacağım.

Kemal Kutlu 05-11-2008 22:24

Bügün menüde,

Bol soğanlı menemen yanında kuru soğan.

afiyet olsun :D

malina 05-11-2008 23:49

Bulması daha kolay olsun diye taşıdım:
Hamsili pilav

Orkun Kırcı 06-11-2008 00:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi papatyam (Mesaj 311017)
Benim canım günlerdir turşu kavurması istiyor kendim için onu yapayım şöyle bol acılı :)
Eşim melemen istedi, eh oğlum da ne bulsa yer (maşallah) bu akşamı da böylece atlatırız :p

Dün arkadaşlar okulda yaptılar turşu kavurması ben pek alışık olmadığımdan sevmedim ama herkes canavar gibi yedi. :))

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024