agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Mum çiçeği (Hoya)
(https)

Beğeni Düzeni3236Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-01-2015, 00:35   #5611
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Haklısınız, yapraklardaki buruşma uzun süre susuz kalmasından kaynaklanıyor. Toprağa dikmeden önce bir kaç gün suda bekletseniz daha iyi olabilirdi.

Fotoğraf olmadığı için sağlıklı yorum yapmak zor ancak benim önerim topraktaki hoyayı 30-40 cm'den keserek geride kalan dalları 3-4 boğumlu çeliklere bölüp 2 gün ılık suya ıslayıp, yapraklara kaybettiği nemi geri kazandırmaya çalışmak olacak. Daha sonra çelikleri suda ya da toprakta köklendirebilirsiniz.

Fotoğraf olmadığı için önerim uygun mu, bilmiyorum

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2015, 10:17   #5612
Yeni Üye

Zekiye Aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2013
Yanıt için çok teşekkürler maki01. Fotoğraf yüklemede sorun yaşıyorum. En kısa zamanda halledip resim paylaşacağım. Paylaşımdan sonra güzel ve yararlı bilgilerinizden faydalanacağımdan eminim. Güzel günler dilerim. İyi hafta sonları

maki01 beğendi.
Zekiye Aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2015, 19:33   #5613
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-08-2013
Galeri: 1
Smile

Carnosa'm tek bir sürgünden büyüyor.
Hoya Pubicalyx Royal Hawaiian Purple ise hiç uzamıyor.

Eklenen Resimler

aliakrep Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2015, 00:57   #5614
Yeni Üye

Zekiye Aydın's Avatar

mum çiçeği

Resim yüklemekte zorluk çekiyorum, umarım başarmışımdır. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

maki01 beğendi.
Eski 20-01-2015, 11:33   #5615
Yeni Üye

BuRCuPM's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2012
Tekrar Merhaba maki ve sevgili arkadaşlar (
Hoyam iyice sararmaya başlayınca tavsiyelerinize kulak verdim ve topraktan çıkardım. Parçalara ayırdım.2- 3-4 bogumlu parcalar halinde dallarını böldüm. Tavsiye ettiğiniz gibi ılık suya koydum parçaları. Kaç gün bekletmeliyim sizce? Köklenmesini beklemeli miyim parçaların? Toprağa diktikten sonra nasil bir ortamda gelişmesini saglamaliyim? Tekrar rahatsız ediyorum sizi nolu kusuruma bakmayın çünkü çok Üzgünüm (

Eklenen Resimler

sonkez ve samur beğendi.
BuRCuPM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2015, 15:55   #5616
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zekiye Aydın Mesajı Göster
Resim yüklemekte zorluk çekiyorum, umarım başarmışımdır. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.
Zekiye hanım, sizin mum çiçeğinin yaşama şansı çok düşük diye düşünüyorum .Kökleri nasıldı? Sağlıklı değilse nafile bence. Ama çok dirençli bitkiler bunlar. Umudunuzu da kesmeyin. Fazla sulamadan,yarım sera yapın ve aydınlık ve ılık bir ortama bırakın bence. Üst dalları görünmüyor. Onlar da aynı vaziyette ise,onları kısalttın ki bitkiyi zorlamasın.

edelvays58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2015, 15:58   #5617
Ağaç Dostu

samur's Avatar

Giriş Tarihi: 22-11-2014
Alıntı:
Sn zekiye hanim moralinizi bozmak istemem ama ben de ayni sekilde yazin diktigim hoya celigini kaybettim tekrar celikledim ama nafile,size yeni bir celik gonderelim baharda

Zekiye Aydın beğendi.
samur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2015, 16:06   #5618
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BuRCuPM Mesajı Göster
Tekrar Merhaba maki ve sevgili arkadaşlar (
Hoyam iyice sararmaya başlayınca tavsiyelerinize kulak verdim ve topraktan çıkardım. Parçalara ayırdım.2- 3-4 bogumlu parcalar halinde dallarını böldüm. Tavsiye ettiğiniz gibi ılık suya koydum parçaları. Kaç gün bekletmeliyim sizce? Köklenmesini beklemeli miyim parçaların? Toprağa diktikten sonra nasil bir ortamda gelişmesini saglamaliyim? Tekrar rahatsız ediyorum sizi nolu kusuruma bakmayın çünkü çok Üzgünüm (
Burcupm, geçmiş olsun. Olur böyle şeyler. Kestiğiniz çelikleri,az oksijenli ılık suda bir kaç saat bekletin. Böylece yapraklar kaybettikleri suyu az da olsa geri alırlar ve aynı zamanda dezenfekte olurlar. Çelikleri, sudan çıkarttıktan sonra pet bardakların içine doldurduğunuz hindistan cevizi torfuna dikiniz. Kolay köklenme yolu. Arzu ederseniz kapalı,ya da yarı kapalı sera uygulaması da yapabilirsiniz.
Çelikleri doğrudan hazırladığınız toprak karışımının içine de dikebilirsiniz ama bu ,şu anda sizin için daha riskli. Kolay gelsin. Ne güzel,birden fazla mum çiçeğiniz olacak.

maki01 ve samur beğendi.
Eski 20-01-2015, 19:35   #5619
Yeni Üye

Zekiye Aydın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi edelvays58 Mesajı Göster
Zekiye hanım, sizin mum çiçeğinin yaşama şansı çok düşük diye düşünüyorum .Kökleri nasıldı? Sağlıklı değilse nafile bence. Ama çok dirençli bitkiler bunlar. Umudunuzu da kesmeyin. Fazla sulamadan,yarım sera yapın ve aydınlık ve ılık bir ortama bırakın bence. Üst dalları görünmüyor. Onlar da aynı vaziyette ise,onları kısalttın ki bitkiyi zorlamasın.
Sn.Edelvays58; ilginiz için teşekkür ederim. Kökleri sağlam ama bir gün boyunca (yanılmıyorsam) üzerine yağmur yağmış, arabalar ezmiş bir halde bulduğum için zedelenmiş olduğundan endişeliyim. Şu anda üst dal kırık ve ezik. Yarım sera ve odamın aydınlık ve soğuk olmayan köşesinde kendisini küçük limonumun yanında dinlenmeye aldım. Bakalım şans "O"'na ve bana gülecek mi?

maki01, edelvays58 ve samur beğendi.
Eski 20-01-2015, 19:39   #5620
Yeni Üye

Zekiye Aydın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi samur Mesajı Göster
Sn zekiye hanim moralinizi bozmak istemem ama ben de ayni sekilde yazin diktigim hoya celigini kaybettim tekrar celikledim ama nafile,size yeni bir celik gonderelim baharda
Sn. Samur, moralim bozuk kendisi hasta ve ben bir şey yapamıyorum. Ama sitedeki olumlu ve çelik göndereceğini söyleyen sevimli insanlar yüzümü biraz gülümsetti.

maki01, edelvays58 ve samur beğendi.
Eski 20-01-2015, 19:53   #5621
Ağaç Dostu

samur's Avatar

Giriş Tarihi: 22-11-2014
Sevgili zekiye hanım daha önce kaybettığım hoya çeliğini burada paylaşmıştım,yapılan önerileri uygulamama rağmen malesef kaybettim

samur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2015, 20:19   #5622
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili BurcuPM,

İstersen çeliklerden bir kaçını da soğuk olmayan bir ortamda bol indirekt ışık alacak şekilde suda köklendirip daha sonra orkide toprağına dikebilirsiniz. Soda şişeleri çelik köklendirmede çok işe yarıyor

Böylece hem sevgili edelvays58'in önerdiği gibi toprak ortamında hem de suda köklendirip dikerek başarı şansını arttırmış olursun.

edelvays58 ve samur beğendi.
Eski 20-01-2015, 21:28   #5623
Ağaç Dostu

esmaesma's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2014
Mum çiçeğimin yeni çıkan yaprakları o kadar hızlı büyüyor ki sanırım yerini sevdi

Eklenen Resimler

esmaesma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2015, 00:36   #5624
Yeni Üye

Zekiye Aydın's Avatar

Sn.Esmaesma
Ben kıskanç birisi değilim ama penceremin önündeki mum çiçeğimi görünce sizinkini kıskanmamak elde değil. Belki benim ki de güzelleşecektir, bu hali bile gözüme güzel gözükmeye başladı.
Sevgilerimle.

Eski 21-01-2015, 07:15   #5625
Yeni Üye

BuRCuPM's Avatar

Alıntı:
Burcupm, geçmiş olsun. Olur böyle şeyler. Kestiğiniz çelikleri,az oksijenli ılık suda bir kaç saat bekletin. Böylece yapraklar kaybettikleri suyu az da olsa geri alırlar ve aynı zamanda dezenfekte olurlar. Çelikleri, sudan çıkarttıktan sonra pet bardakların içine doldurduğunuz hindistan cevizi torfuna dikiniz. Kolay köklenme yolu. Arzu ederseniz kapalı,ya da yarı kapalı sera uygulaması da yapabilirsiniz.
Çelikleri doğrudan hazırladığınız toprak karışımının içine de dikebilirsiniz ama bu ,şu anda sizin için daha riskli. Kolay gelsin. Ne güzel,birden fazla mum çiçeğiniz olacak.
Sevgili edelvays58, ilginize ve desteğinize çok teşekkür ederim.Ben dün aldım çelikleri ve ılık suya koydum ama oksijenli su olması gerektiğini bilmiyordum. Bugün direkt dikeyim mi yoksa oksijen alıp damlatıp bugün aynı suyun içine, yarın mı dikeyim ne dersiniz? Hindistan cevizi torfunu ilk kez duyuyorum, nereden bulabilirim ve başka bir şeyle karıştırmam gerekir mi? Kapalı ya da yarı kapalı sera etkisi demişsiniz, ben bunun nasıl yapılması gerektiğini bilmiyorum biraz bahsedebilir misiniz? Eğer gerçekten başarabilirsem evet birçok mum çiçeğim olacak yalnız önceki sayfalarda bu çiçeğin sağlıklı halini görürseniz ne hale geldiğini ve ne kadar üzgün olduğumu anlarsınız.. Umarım başarabilirim.. Çok teşekkürler.

Eski 21-01-2015, 08:40   #5626
Ağaç Dostu

Sıkıştırılmış hindistan cevizi torfu Bauhausta satılıyor.
Yarım serayı 2,5 litrelik kola şişesini ortadan keserek, üst kısmını ,çeliği içine alacak şekilde saksının üzerine yerleştirirseniz yarım sera olur. :-)))
Oksijenli suyu da dezenfektan olarak demiştim. Tercih sizin. Kolay gelsin.
Ben sizin mum çiçeğinin büyümüş halini görmüştüm önceden,ama bütün bitkiler gibi hoyalar da yeni ortamlarına uyum göstermekte zorlanıyorlar. Suyunu bu kış aylarında fazla kaçırmanız kök çürüğüne sebep olmuş olabilir.

Eski 21-01-2015, 10:38   #5627
Yeni Üye

BuRCuPM's Avatar

Alıntı:
Sıkıştırılmış hindistan cevizi torfu Bauhausta satılıyor.
Yarım serayı 2,5 litrelik kola şişesini ortadan keserek, üst kısmını ,çeliği içine alacak şekilde saksının üzerine yerleştirirseniz yarım sera olur. :-)))
Oksijenli suyu da dezenfektan olarak demiştim. Tercih sizin. Kolay gelsin.
Ben sizin mum çiçeğinin büyümüş halini görmüştüm önceden,ama bütün bitkiler gibi hoyalar da yeni ortamlarına uyum göstermekte zorlanıyorlar. Suyunu bu kış aylarında fazla kaçırmanız kök çürüğüne sebep olmuş olabilir.
Evet sanırım öyle oldu Tavsiyelerinizi bugün bir aksilik olmazsa yani hindistan cevizi torfunu bulabilirsem deniycem yalnız o kadar çok çelik oldu ki hepsi için sera uygulaması yapamayabilirim o kadar çok kola şişesi bulamayabilirim Peki pet bardaklara diktikten sonra nerede saklamalıyım bu çelikleri? Evimin çok güneş aldığı söylenemez malesef? Ve bir de çelikleri köklenene kadar ne kadar sıklıkta sulamalıyım sizce?

Tekrar teşekkürler

edelvays58 beğendi.
Eski 21-01-2015, 10:45   #5628
Yeni Üye

BuRCuPM's Avatar

Hindistan cevizi torfuna başka bir toprak, gübre vs. karıştırmam gerekiyor mu yoksa direkt ona mı dikmeliyim? Nasıl hazırlanıyor? çok mu soru soruyorum ? Kusura bakmayın nolur..

edelvays58 ve sevdam beğendi.
Eski 21-01-2015, 16:57   #5629
Ağaç Dostu

esmaesma's Avatar

Alıntı:
Sn.Esmaesma
Ben kıskanç birisi değilim ama penceremin önündeki mum çiçeğimi görünce sizinkini kıskanmamak elde değil. Belki benim ki de güzelleşecektir, bu hali bile gözüme güzel gözükmeye başladı.
Sevgilerimle.
Merhaba zekiye hanım kıskanalım da birbirimizin güzel çiçeklerini kıskanalım sanırım dünyadaki en güzel kıskançlık bu, forumdaki diğer üyeler duymasın ben de onların muhteşem mum çiçeklerini kıskanıyorum. Umarım sizinki de hayata bağlanır.
Benim ki de güzel gelişir de biz de güzel çiçeklerini sergileriz. Bol şans.

Eski 21-01-2015, 18:38   #5630
Ağaç Dostu

Alıntı:
Hindistan cevizi torfuna başka bir toprak, gübre vs. karıştırmam gerekiyor mu yoksa direkt ona mı dikmeliyim? Nasıl hazırlanıyor? çok mu soru soruyorum ? Kusura bakmayın nolur..
Acemilik zordur:-))). Hindistan cevizi torfunu sadece köklendirmede kullanacaksınız. Köklendikten sonra,asıl toprak karışımının olduğu daimi saksısına aktaracaksınız. Toprak nemli olacak,ıslak değil. Ben köklendirirken su dökmüyorum,fısfıslıyorum. Çeliklerin çokluğu size deneyim katacaktır,ve öğreneceksiniz. Güneş olsa iyi olur,özellikle büyüme aşamasında.
Sizde bu kadar stres varken bitki ne yapsın. O da strese girer:-)))
Kolay gelsin.

maki01, Fatih ve münevver48 beğendi.
Eski 22-01-2015, 07:32   #5631
Yeni Üye

BuRCuPM's Avatar

Alıntı:
Acemilik zordur:-))). Hindistan cevizi torfunu sadece köklendirmede kullanacaksınız. Köklendikten sonra,asıl toprak karışımının olduğu daimi saksısına aktaracaksınız. Toprak nemli olacak,ıslak değil. Ben köklendirirken su dökmüyorum,fısfıslıyorum. Çeliklerin çokluğu size deneyim katacaktır,ve öğreneceksiniz. Güneş olsa iyi olur,özellikle büyüme aşamasında.
Sizde bu kadar stres varken bitki ne yapsın. O da strese girer:-)))
Kolay gelsin.

Teşekkür ederim edelvays Gerçekten acemilik..Evet canım bitkiyi mahvettiğim için gerçekten inanılmaz strese girdim ilk kez başıma geliyor Dün bir cenazemiz vardı ve cenaze evinin balkonunda inanamazsınız balkonu çepeçevre çevreleyen bir mum çiçeği vardı.Gözlerime inanamadım. Maşallah çok güzeldi. Cenaze eşimin ailesinden olduğu için yani yakınımız olduğu için haliyle hep ordaydım ve çelikler hala suda Bugün diksem bir sıkıntı olur mu veya yarın?? Bugünde oraya gidebiliriz belki.

edelvays58 beğendi.
Eski 23-01-2015, 13:04   #5632
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Mum Çiçeği bakımı en kolay bitkilerdendir. Uzun süre sulamasanız neden sulamadın diye küsmez. Dayanıklıdır. Çok aydınlık mümkünse üzerine en az 3-5 saat güneş gelen yerde olsun. Sürekli sulamayın. 1 hafta 10 gün de bir sulayın. Kolay Köklenir. Yaprağını uzun sapıyla kesin nemli toprağa dikin köklenir. Dalların üzerinde toplu iğne başı gibi kök noktaları var.Bitkinin uzun dalları varsa bu dalların altındaki kök nokta veya yaprak altında bir yere plastik çay bardaklarını koyup toprak doldurup sulayın. Havada dalda köklenme daha çabuk olur. Köklenince altından kesin. Dalları uzun plastik saksı içine uzunlamasına toprağa yatırın çok yerden köklü dal alırsınız. Çiçekli uzun dalları varsa köklendirirseniz çok kısa zamanda çiçek açan bitkiniz olur. 5-10 cm lik çeliklerle çok kökünüz olur fakat büyümesi çiçek açması yıllar alabilir.

Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2015, 07:09   #5633
Yeni Üye

BuRCuPM's Avatar

Merhaba arkadaşlar.. Cumartesi itibariyle mum çiçeklerimi tavsiyeniz üzerine hindistan cevizi torfuna fotoğraflardaki gibi diktim Bazı yaprakları da diktim, umut dünyası Sonra hepsini camın önüne dizdim. Şimdi yapmam gereken nedir ve becerebilmiş miyim ? Kontrol ederseniz çok sevinirim

Eklenen Resimler

Eski 26-01-2015, 08:31   #5634
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-01-2015
Arkadaşlar Merhaba
Aranıza yeni katıldım herkese selamlar.
İş yerinde bir abimizin emekli olması ve çiçeğini bana hediye etmesiyle mum çiçeği serüvenim başladı. Açıkçası iş yerindeki yoğunluktan pek ilgilenemedim 2 hafta da bir ancak sulayabiliyordum buna rağmen çiçeklerini 4-5 ayda bir açıyordu. Forumda okuduğum kadarıyla bu bilmeden yaptığım sulama en uygun yöntemmiş... İlgilenemediğim için eve getirmeye karar verdim yaklaşık 8 metre uzunluğunda ve her yerden iplerle bağlanmıştı. toprağını torf-perlit karışımı ile değiştirdim. köklerini ayıkladım ve biraz kısalttım, sanırım hata yaptım.
2.20 lik 2 adet ve 1.60 lık 3 çubuk üzerinde doğrudan güneş almayan köşede bir yere konumlandırdım. 1 hafta geçti yapraklarını sürekli su püskürterek ortama alışana ve yeni kökleri çıkana kadar susuz kalmasını engelliyorum. Fakat kökten başlayan ilk 2 metrelik bölümdeki yapraklarla diğer uç bölümlerdekilerle ton farkı oluşmaya başladı. Alt kısım koyu yeşil ve hafiten buruşmaya başladı kök çürümesi olduğunu düşünmüyorum fakat kökü kısaltmam bitkiyi öldürür mü diye düşünmeye başladım. Normalde direk parçalara ayırıp çelik almam gerekiyor fakat bunu yapmak istemiyorum.. bu şekilde kurtabilir miyim tecrübelerinize ihtiyacım var. Selamlar sevgiler...

Milla beğendi.
mutruf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2015, 09:39   #5635
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Kökleri kısaltığınız için bir süre geçmesi gerekiyor. Sıcak ortamda kök üretmeye başlayıp kendini toparlayacaktır. Aşırı sulamayın. Bol gün ışığı almasını sağlayın. Pencereden üzerine güneş vursun. Soğuk yerlerde içeride tutun. Baharda gece soğukları bitince balkona alabilirsin. Üzerine 3-5 saat güneş vursun. Güneşli ortamda yaprak renkleri açılır. Akdeniz gibi yakıcı güneşli ortamlarda uzun süre kalınca yanmalar oluyor. Tropikal bir bitki unutmayın. Bol ışık güneş çiçek ve gelişmesi için çok iyi. Boyunu kısaltmak için küçük çeliklere ayırmayın. Gövdenin yarısını köklendir. Dalın üzerinde toplu iğne başı gibi kök noktaları var. Bu noktalara veya yaprak altından bir yere havada dalda köklendirme yapın. küçük saksı veya plastik çay bardaklarının bir kenarından kesin. Dalı içine alıp toprak doldurun. Kutu bandı veya sitreç naylonla sabitleyin. Sulayın. Sıcak ortam olunca bir ay içinde köklenir sonra altından kesin.

pembegül, mutruf ve Jakin beğendi.
Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2015, 14:17   #5636
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-01-2015
Mum çiçeğine biraz yabancı olduğum için acaba bitki ölüyor mu diye paniklemiştim. Büyük parçalar ayırmak çiçeklendirme açısından daha mantıklı çok teşekkür ediyorum.

mutruf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2015, 10:31   #5637
Ağaç Dostu

Alıntı:
Merhaba arkadaşlar.. Cumartesi itibariyle mum çiçeklerimi tavsiyeniz üzerine hindistan cevizi torfuna fotoğraflardaki gibi diktim Bazı yaprakları da diktim, umut dünyası Sonra hepsini camın önüne dizdim. Şimdi yapmam gereken nedir ve becerebilmiş miyim ? Kontrol ederseniz çok sevinirim
Sevgili Burcupm, çeliklerin en alt yaprakları gözenekleri kapatmayacak şekilde toprağa değmeli ki oradan da kökler çıkartabilsin. Fısfıslamayı kendi ev şartlarına göre yapacaksınız:hindistan cevizi torfu kurudukça nemlendirin. Yaprakları da arada fısfıslamaktan çekinmeyin ama bulundukları yeri her gün havalandırmayı ihmal etmeyin. Her bir çeliğin köklenme süresi değişik olabilir ama mutlaka kökleneceklerdir. Yapraklar da diğiniz gibi şans..

Eski 05-02-2015, 17:30   #5638
Ağaç Dostu

esmaesma's Avatar

Carnosamın son hali... Ama merak ettiğim birşey var. Benim hoyamda hiç yan sürgün yok tek bir sürgün üzerinde birçok yaprağı var ve sürgünün ucu kurumuş halde. Hep aynı yaprakların dibinden sürekli yaprak çıkıyo bol bol ama yan sürgünüm yok

Eklenen Resimler

sonkez, edelvays58 ve Milla beğendi.
Eski 05-02-2015, 18:18   #5639
Ağaç Dostu

Yan sürgün çıkartacak kadar kök yapmamıştır..Zamanla onları da çıkartacaktır,merak etmeyin.

sonkez, frozen42 ve esmaesma beğendi.
Eski 06-02-2015, 13:30   #5640
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

En alt boğumdan yan sürgün vermiş gibi sanki, 4 yaprak var

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024