agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Mum çiçeği (Hoya)
(https)

Beğeni Düzeni3236Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-12-2014, 23:39   #5581
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Hoya ev içinde yani ısıtmalı ortamda ise kökler yeterince gelişince sıra gövde ve yaprağa gelmiştir.

Adana, İzmir gibi kışları ılık geçen yörelerde özellikle carnosa türü bahar aylarındaki kadar hızlı olmasa da gelişmeye devam ediyor. Terasdaki carnosamda da yeni sürgünler, minik kızıl yapraklar var, pubycalixde de. Ancak pek çok türüm ev içinde 15 derecelik bir odada dinlenmeye çekildiler.

salihcan beğendi.
maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2014, 14:47   #5582
Yeni Üye

BuRCuPM's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fatih Mesajı Göster
BurcuPM öncelikle mum çiçeğinizin fotoğrafını ekleyebilir misiniz daha etkili bir şekilde yardım edebiliriz. Tülün arkasından güneş görüyor olması onun için yeterlidir. Ama yaprak takı sararmaya rin nedeni budur diyemeyiz. Yapraklar canlı mi?
Tekrar merhaba arkadaşlar..

Salonum pek güneş almıyor. Mum çiçeğimi bir ay önce aldım ve ilk fotoğraftaki gibi sepetin sapına sardırdım ama ertesi gün yapraklar sararmaya başladı ve çözüp tekrar saksısından aşağı sarkıttım ilk aldığım hali gibi.. Sardırırken mi bir hata yaptım,yeterli ışık almadığından mı yoksa yerini mi sevmedi bilemiyorum ama yaprakları sararmaya ve yumuşamaya başladı Ne yapabilirim? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Tavsiyelerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum.

Çok teşekkürler.

Eklenen Resimler

BuRCuPM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2014, 16:19   #5583
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Yapraklarda yumuşama, sararma genellikle aşırı sulamaya bağlı kök çürümesinin belirtisidir sevgili Burcupm, saksıdan çıkararak kökleri kontrol etmenizi öneririm. Çürüme varsa çelikleyerek yeniden başlamanız gerekebilir ancak hala sağlam kök varsa çürüyenleri ve mevcut toprağı temizleyip, yeni toprak ve temiz küçük bir saksıya dikmenizi öneririm. Türü garantilemek için çelik alarak yedekleyebilirsiniz.

Eski 24-12-2014, 16:22   #5584
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BuRCuPM Mesajı Göster
Tekrar merhaba arkadaşlar..

Salonum pek güneş almıyor. Mum çiçeğimi bir ay önce aldım ve ilk fotoğraftaki gibi sepetin sapına sardırdım ama ertesi gün yapraklar sararmaya başladı ve çözüp tekrar saksısından aşağı sarkıttım ilk aldığım hali gibi.. Sardırırken mi bir hata yaptım,yeterli ışık almadığından mı yoksa yerini mi sevmedi bilemiyorum ama yaprakları sararmaya ve yumuşamaya başladı Ne yapabilirim? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Tavsiyelerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum.

Çok teşekkürler.
Hoyanizin bazı yaprakları çok sağlıklı bazı yaprakları ise çok susuz kalmış gibi gözüküyor. Yapraklar daki su kaybı kök çürümesinden kaynaklanıyor. Eğer saksıda birden çok kök varsa bu yüzden bazıları çok canlı bazıları ise susuz görünüyor. Susuz olanyapraklarin dallarını çelikleyip suya koyun biraz kendini toparlayın. Eğer yumuşama ve yaprak kaybı devam ederse bitkinin köklerini kontrol edin çürüme varsa temizleyip yeniden çelikleyin.

Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2014, 16:25   #5585
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili BurcuPM,

Tekrar tekrar fotoğrafınıza bakıyorum, çok güzel bir carnosa. Saksıda birden fazla kök var gibi ve sadece bir kökteki yapraklarda bozulma var. Bozulan dal ana gövdenin sürgünü de olabilir. Belki sadece o dal bir şekilde zedelenmiştir. Lütfen o dalı kontrol ettikten sonra bir önceki mesajımdaki önerimi dikkate alın.

Fatih ve menekşezar beğendi.
Eski 24-12-2014, 16:27   #5586
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Pişti olduk Fatih'ciğim

Eski 24-12-2014, 20:12   #5587
Ağaç Dostu

salihcan's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2013
Galeri: 2
Arkadaşlar biraz önce Hoyama bakıyordum ki ne göreyim gözler yaprağa dönmüş İçlerinde bir tanede kimliği belirsiz gözde var çok acayip (sonuncu)

Eklenen Resimler

salihcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2014, 22:02   #5588
Yeni Üye

BuRCuPM's Avatar

Sevgili maki ve sevgili Fatih bey çok teşekkür ederim. Maki eğer sadece sürgündeyse sorun ana dalda değilse o sürgünü mü kesmeliyim?? Şuan evde değilim bakamıyorum yarın ilk işim ona bakmak olacak işten eve dönünce.
Bir de Fatih bey ben çelik almayi bilmiyorum hiç. Toprağını değiştirirken nelere dikkat etmem gerekir? Kendi haline birak diyenler oldu ama korkuyorum gerçekten. Çok zor buldum bu bitkiyi zorla sattirdim kendine valla bitki fuarında çiçekçi ye görsel amaçla koymuştu fuara bulunca kaçırmak istemedim. Şimdi de kaybetmekten korkuyorum. Tekrar tekrar çok teşekkür ederim ilginize.

Eski 25-12-2014, 02:25   #5589
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sadece hasarlı dalı kesmeniz yeterli olacaktır sevgili Burcupm.

Saksıdan bitkiyi çıkarmanız gerektiğinde bir elinizle bitkiyi en alttan destekleyerek saksıyı ters çevirin. Saksının boşalması için sağdan solda vurduğunuzda saksı düzgün konik yapıdaysa kolayca çıkacaktır. Toprağı iyice ıslatırsanız, köklerden en az hasarla temizleyebilirsiniz.

Toprak karışımı ise uzun bir konu ,farklı farklı karışımlar kullanabiliyoruz. İlgili başlığı okumanızı öneririm.

http://www.agaclar.net/forum/mum-cic...tm#post1333296

Hoya çeliğini genellikle yaprak gelişimini tamamlamış yan sürgünlerden alıyoruz. Ana gövdeyi zedelemeden 2-3 boğum uzunluğunda kesilen dalı yani çeliği farklı yöntemlerle köklendirerek yetiştiriyoruz.

http://www.agaclar.net/forum/mum-cic...tm#post1303782

Eski 25-12-2014, 07:15   #5590
Yeni Üye

BuRCuPM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Sadece hasarlı dalı kesmeniz yeterli olacaktır sevgili Burcupm.

Saksıdan bitkiyi çıkarmanız gerektiğinde bir elinizle bitkiyi en alttan destekleyerek saksıyı ters çevirin. Saksının boşalması için sağdan solda vurduğunuzda saksı düzgün konik yapıdaysa kolayca çıkacaktır. Toprağı iyice ıslatırsanız, köklerden en az hasarla temizleyebilirsiniz.

Toprak karışımı ise uzun bir konu ,farklı farklı karışımlar kullanabiliyoruz. İlgili başlığı okumanızı öneririm.

http://www.agaclar.net/forum/mum-cic...tm#post1333296

Hoya çeliğini genellikle yaprak gelişimini tamamlamış yan sürgünlerden alıyoruz. Ana gövdeyi zedelemeden 2-3 boğum uzunluğunda kesilen dalı yani çeliği farklı yöntemlerle köklendirerek yetiştiriyoruz.

http://www.agaclar.net/forum/mum-cic...tm#post1303782
Tekrar merhaba sevgili Maki ve sevgili Fatih;
Umarım sık sorularımla sizi rahatsız etmiyorumdur. Sabah dayanamadım eve uğrayıp çiçeğime baktım işe gelmeden önce, sorun sürgünde mi yoksa kökte mi pek anlayamadım. Genelde köke yakın yapraklar uçlardaki yapraklardan daha sağlıklı gibi.Sanırım gerçekten fazla su vermişim çünkü sararmanın ve yumuşamanın olduğu bir bölümde toprak biraz nemli gibi. Sizce kendi haline mi bırakayım yoksa iyi bir toprak alıp çıkarayım mı saksıdan? Bu mevsimde toprak değişimi yapılabilir mi hoyalar için? Bir de yumuşama ve sararma olan sürgünden çelik almak işe yarar mı? Ve son sorum toprağı değiştirip yeniden dikim yaptıktan sonra cansuyu vermeli miyim ve yeniden sepetin sapına sardırmalı mıyım?
Çok teşekkürler tekrar & Sevgiler..

esmaesma beğendi.
Eski 25-12-2014, 14:13   #5591
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Kökler bitkiyi artık besleyemediği için uçlara besin gitmiyor demek ki. Benim önerim orkide toprağı + az miktarda torf ya da bahçe toprağı+ odun kömürü ( küçük parçalara ayırarak) karışımına dikmeniz. Toprak değişiminin ardından sulayıp büzgülü çöp poşeti içine koyup torbayı kapatarak sera etkisi yaratmanız gelişimi hızlandıracaktır.

Bozuk yapraklı dallardan çelik alıp suya ısladığınızda yapraklar büyük olasılıkla suyu bünyesine alıp toparlanacaktır. Suda kök verdikten sonra onları da aynı karışıma dikebilisiniz.

Bol şans

Fatih, BuRCuPM ve esmaesma beğendi.
Eski 26-12-2014, 07:59   #5592
Yeni Üye

BuRCuPM's Avatar

Günaydın arkadaşlar;
Dün çiçeğimi bir çiçekçiye götürdüm, mum çiçeği konusunda bilgi sahibi olan birine. Köklerine bakmasını istedim. O da çok su verdiğimden şüphelenmişti ilk başta, o yüzden sararıp yumuşuyordur yaprakları demişti ama görünce ve inceleyince ''yok abla tahmin ettiğim gibi değil, toprak ıslak değil, toprağı eşeledim iyice baktım köklerde de bir sorun yok boşuna değiştirme toprağını ve saksını bu mevsimde'' dedi. Sonra biraz daha inceledi, '' abla bu çiçeğin yaprakları buz gibi üşümüş bu çiçek '' dedi. Bir tuttum yapraklarına gerçekten de buz gibi, o kadar dokundum seviyorum sürekli,nasıl farketmemişim şok oldum çünkü kombiyi hiç kapatmıyorum, sadece işe giderken evde olmadığım zamanlarda en düşük ayarda bırakıyorum ve evim öyle soğuk olmuyor. Bana yeşil yapraklı bitkiler için bir vitamin verdi fakat bunu kullanmalı mıyım bilemiyorum. 1 lt suya 1 kapak koy sulayacağın zaman çiçeği dedi. Bir de bazı yaprakların altında beyaz küf gibi örümcek ağı gibi tüycükler vardı minik minik ama çok seyrek, onun içinde bir ilaç verdi bunu yapraklarına sık dedi. Bitkiye de hiç dokunma çünkü köklerinde hiç bir şey yok, biran önce de ısıt bu çiçeği ve öyla aağı doğru sarkıtma bir masanın üzerine yay bu dallarını, kökü aşağı çekmesin ağırlıktan, rahat etsin bitki dedi. Ne yapacağımı şaşırdım kafam karmakarışık oldu, yanlış bir şeyde yapmak istemiyorum, kaldım böyle

Eski 26-12-2014, 09:01   #5593
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-09-2013
Sevgili Burcupm kafanız hiç karışmasın çiçekçiyi bilemem fakat bu sayfada yazılanlar yıllardan beri çiçek yetiştiren ustaların tavsiyeleridir bence deneyimli kişilerin tavsiyelerini ve tecrübelerini dikkate alın.

Fatih ve salihcan beğendi.
menekşezar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2014, 13:09   #5594
Yeni Üye

BuRCuPM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hoyalove Mesajı Göster
Görünüşü çok güzel
O iyi haliydi sevgili hoyalove Sonradan sarardı yukarıda fotoğraflarını görebilirsiniz

Eski 26-12-2014, 17:06   #5595
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili BurcuPM, carnosa türü 0 derecelere bile toprak ıslak değilse kısa süreli dayanabilen bir tür, ev içinde hele de ısıtmalı ortamda üşümez. Sakın ısınsın diye peteğin hemen yanına koymayın

Fotoğraftaki carnosam yaz kış terasda duruyor. Adana'da yaşadığım için 0 dereceyi nadiren görüyoruz.

Eski 26-12-2014, 19:38   #5596
Ağaç Dostu

salihcan's Avatar

Alıntı:
Sevgili BurcuPM, carnosa türü 0 derecelere bile toprak ıslak değilse kısa süreli dayanabilen bir tür, ev içinde hele de ısıtmalı ortamda üşümez. Sakın ısınsın diye peteğin hemen yanına koymayın

Fotoğraftaki carnosam yaz kış terasda duruyor. Adana'da yaşadığım için 0 dereceyi nadiren görüyoruz.

sn maki ben hoyamı yeni suladım toprak ıslak içeri alayım mı?

Eski 26-12-2014, 23:52   #5597
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Kontrollü bir şekilde ben de suluyorum. Toprak nemli oluyor ama ıslak, yani aşırı sulu olmuyor.

salihcan beğendi.
Eski 29-12-2014, 06:58   #5598
Yeni Üye

BuRCuPM's Avatar

Alıntı:

Aaaa peteğin yanına koymayı düşünmüştüm bile sevgili Maki01 )) Çok teşekkürler.. Ama neden yapraklar buz gibi hala onu çözemedim

edelvays58 ve bcekderi beğendi.
Eski 29-12-2014, 16:31   #5599
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

İzmir'li arkadaşlar, hava raporları sıcaklığın sıfırın altına düşeceği söyleniyor. Açık havada duran hoyalarınız etkilenebilir.

edelvays58 ve salihcan beğendi.
Eski 29-12-2014, 16:36   #5600
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili BurcuPM, endişelenmeyin lütfen

Toprağın kurumasına izin vererek sulama yapıp, sık sık yapraklara su püskürtürseniz baharda çiçek bile görebilirsiniz

edelvays58 beğendi.
Eski 30-12-2014, 09:12   #5601
Yeni Üye

BuRCuPM's Avatar

Alıntı:
Sevgili BurcuPM, endişelenmeyin lütfen

Toprağın kurumasına izin vererek sulama yapıp, sık sık yapraklara su püskürtürseniz baharda çiçek bile görebilirsiniz
Ayy inşallah heyecanlandım şimdi Çok teşekkürler sevgili Maki01 İyi ki size rastlamışım

maki01 beğendi.
Eski 31-12-2014, 15:26   #5602
Ağaç Dostu

salihcan's Avatar

Arkadaşlar büyük saksıdaki Hoyama yeni destek koydum koyarken birazcık Kökleri koptu (yukardaki ince kıl gibi kökler ) bir şey olurmu ? Yeni yılınız kutlu olsun

Eski 02-01-2015, 19:50   #5603
Ağaç Dostu

bcekderi's Avatar

Giriş Tarihi: 30-12-2014
Peki bu çiçeğin topragi nasıl olmalı birisinden aldım bana farklı bir toprak turu söyledi bulamadım

sevdam beğendi.
bcekderi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2015, 23:22   #5604
Ağaç Dostu

celalim01's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2013
Merhaba , benim hoya carnosam küçük bir çelik iken Kahramanmaraşta bir arkadaştan almıştım. yaklaşık 4 yıl oldu halen güzel çiçeklerini her sene açarak beni mahrum etmedi. Adana bölgesinde olmanın avantajıyla da balkonumda duruyor .

maki01 beğendi.
celalim01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2015, 15:37   #5605
Ağaç Dostu

salihcan's Avatar

Arkadaşlar bugün hoyamı kontrol edeyim dedim orasına burasına bakayım derken elimden düştü Üst toprakları yere döküldü bende bir kökü nasıl deyim birisini çatalla sökeyim dedim ve söktüm gerçi kökü toprakla gelmedi ama neyse Kökleri sağlamdı bende sökmüş iken yeni saksıya ekeyim dedim ve 10 cm bir saksıya ektim Umarım yaşar

Eklenen Resimler

Eski 04-01-2015, 00:01   #5606
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bcekderi Mesajı Göster
Peki bu çiçeğin topragi nasıl olmalı birisinden aldım bana farklı bir toprak turu söyledi bulamadım
Toprak harcı ile ilgili bilgiler için linki tıklayınız

http://www.agaclar.net/forum/mum-cicegi-hoya/28452.htm

Eski 05-01-2015, 08:31   #5607
Ağaç Dostu

bcekderi's Avatar

Giriş Tarihi: 30-12-2014
Alıntı:
Toprak harcı ile ilgili bilgiler için linki tıklayınız

http://www.agaclar.net/forum/mum-cicegi-hoya/28452.htm
Teşekkür Ederim maki01 en kısa sürede senin tarifini deneyeceğim.

sevdam beğendi.
bcekderi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2015, 23:14   #5608
Ağaç Dostu

esmaesma's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2014
Bugün binamızın üst katında duran hoyamı ve birkaç çiçeğimi eve aldım. Sanırım dünyanın en çok gezen hoyasına sahibim Binanın içi çok soğuktu etkilenmelerinden korktum. Sağolsun binamızdan bir hanımın evine koydum. Bizim ev karanlık olduğu için. Hoyamda çok küçük olduğu için tam olarak ne olduğunu bilmediğim bir oluşum vardı. Hepsi yaprakmış ( Sayın yeşillim tahminimizde yanılmışız ) Bu arada hoya tohumu diye aldığım ama gül tohumu çıkan tohumları ekmiştim. Bugün dayanamayıp toprağı hafifçe elimle kazdım veee günün süpriziyle karşılaştım. Bir tanesi çimlenmişti. Neredeyse oynayacaktım sevinçten . Tohumdan birşeyler büyütmek apayrı bir keyifmiş. Bu arada bir sürü passiflora tohumu sipariş ettim. Bu sefer güvenilir bir siteden Onları da elime geçince ekeceğim inşallah. Bu aralar bitki maceralarım ve siparişlerim de ruh halim gibi daldan dala

Eklenen Resimler

esmaesma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2015, 23:20   #5609
Ağaç Dostu

esmaesma's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2014
Resimlerin devamı

Eklenen Resimler

esmaesma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2015, 22:20   #5610
Yeni Üye

Zekiye Aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2013
Wink Hoya (Mum çiçeği)

Merhaba,
1 hafta önce rüzgardan olsa gerek sokağa düşmüş bir mum çiçeği buldum. Sahibi görür alır diye yanından üzülerek geçtim. Akşam dönüşte aynı yolu özellikle seçtim ve "onu" orada yağmurun altında çamurlar içinde buldum. Avuçlarımla köklerine ve dallarını toplayarak evime getirdim. Ve onu küçük bir saksıya yerleştirdim. Ama benim gördüğüm günden çok önceleri sokaklara atıldığını düşünüyorum. Çünkü yaprakları buruşmuş 3-4 yaprak kararmış uzantıları kırılmış. Elimde bulunan sıradan bir toprağa diktim. Ama yanlış yapmış olabilirim. Sitede mum çiçeğiyle ilgili bütün yazıları okumaya çalışıyorum. Ama nasıl kurtarabileceğim ve ne yapmam gerektiği hakkında yanıt alabilirsem sevinirim.
Sevgilerimle.

esmaesma beğendi.
Zekiye Aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024