agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-12-2011, 10:07   #61
Ağaçsever

mitat10's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2011
Bizim bahçe kurulurken hata yapılmış.Dikimde tepe kesimi yapımış ama bahçe sahibi şekil budamasını yapmamış.Niye yapmamış,dallara kıyamamış,ağaçlarda dipten goble şekli almış birdahada budama bilinçi tam olmadığından verim budaması da uygulanamamış.Bahçe 8*8 ekilmiş şuan 9'cu yaşında ve ağaçlar birbirine girmeye başladı.en fazla 2 sene sonra araçıkartma yapmak lazım diye düşünüyorum.Bir seçenek dağa var.Çıkartmak yerine aradakinlere yabancı çeşitle aşılama yapaılım diye düşünüyorum.Nedersiniz acaba.

mitat10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2011, 11:48   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
mitat bey verdiginiz mahsul rakamı guzel
daha detaylı agaç verımlerını rıca edıyoruz

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2011, 11:59   #63
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Aradan fidan çıkarmanızı önermem bu sefer aralar çok mesafeli çok seyrek kalacaklardır, daha önceki yıllarda yapılan ya da yapılmayan budamalardan dolayı ağaçlar büyük taç yapmış olabilirler, bu ağaçları her yıl belli bir miktarlarda dal çıkararak yavaş yavaş yıllara yayarak terbiye edip düzeltilebilir, ama bu çok dikkatli bir şekilde yapılmasına özen gösterilmeli, fazla bir kesim yapılmamalı, Budama yılarında gübreleme miktarları düşürülmeli.

"Bahçe 8*8 ekilmiş şuan 9'cu yaşında ve ağaçlar birbirine girmeye başladı."
8x8 ekimde ağaçlar birbirine girmişse 8x4 düşünmek dahi istemiyorum,

Ağaçlar birbirine girmeye başlamışsalar çit sistemini düşünün, yani sıra üstleri birbirine girsin araları yıllara yayarak yavaş yavaş budayarak açmaya bakın. Tamamıyla kapalı hava almayan güneş girmeyen bir bahçede mantarı hastalıkların oluşması kaçınılmaz. Ayrıca verimde de büyük düşüşler olur.

"Çıkartmak yerine aradakinlere yabancı çeşitle aşılama yapaılım diye düşünüyorum.Nedersiniz acaba."

Bunu bahçe sahibi yazsaydı derhal tümüne uygun bir çeşitle yapınız derdim, on yıllığına kiraladığınız yere bunu önermem sanırım yanlış olur, üç dört yıl kaybedersiniz. Ama yinede karar sizlerindir.

Hasadınız bol bereketiniz çok olsun.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2011, 16:45   #64
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Mitat beyden resımler beklıyoruz

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2012, 01:02   #65
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Bir kaç gün önce nereli olduğunu sormayı unuttuğum biri ceviz soyma makinasıyla ilgili bir şeyler sormak için beni telefonla aradı, bu konuşma esnasında pazarcılık yaptığını ve bu mevsimde kavı çatlamamış ceviz alıp yeşil kabuğunu soyup (sütlü ceviz) pazarda sattıklarından bahsetti, epey de alım yapıyorlarmış, fiat konusunda bir şey sormak aklıma gelmedi.

Bu konular da bilgisi olan var mı?

Eski 03-08-2012, 02:18   #66
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Sn. Lilyum taze yenecek türler var. Örneğin, Kaplan-86 türü taze yenmek içindir. Bizde de 20 tane var. İri Oval bir çevizdir. Biz genelde hepsini toplamıyoruz. Kuruduğu zaman içi biraz boşalıyor. Ama tazeyken çok lezzetli ve içi kolay çıkıyor. Satmıyoruz.

Başka bir tür daha vardı ama şuanda adını hatırlamıyorum.

(Bu arada taze ceviz beyin sağlığı için çok iyiymiş. Annem parkinson hastası, doktoru söylemişti, bunun üzerine ekmiştik.)

Dün Eminönünde tezgahta taze ceviz satıyorlardı, baktım. Kaplan-86 ya benziyordu ama emin değilim.

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2012, 12:55   #67
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Kaplan 86 nın taze sütlü tüketilen bir cins, fakat benim görüştüğüm kişi diğer cevizleri de sütlü döneminde alıp yeşil kabuğunu soyup satıyorlarmış, beni aramasının sebebi yapmış olduğum soyma makinasıyla ilgili, cevizleri kırıp kırmadığını soruyor, inegölden aldıkları makina biraz kırdığını söyledi, nacizane onada bir fikir verdim.
Buradan da belirteyim inegölde yapılan makinayı bigadaki ceviz toplantısında görmüştüm (kendime de ondan esinlenerek yaptım) orada da bir miktar ceviz soydular ve bir kaç kırık görmüştüm, makinanın devri çok yüksek daha kısa sürede cevizi soyabiliyor, fakat kırabiliyor da, devrini biraz düşürmeleri halinde kıracağını hiç sanmıyorum. Benim yaptığım makinada geçen sene soyduklarım da bir tane dahi kırık görmedim. devri biraz daha az biraz daha uzun sürede soyuyor.

agozce ve Çamtepe beğendi.
Eski 04-08-2012, 09:47   #68
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ensar Mesajı Göster
Bu başlık altında bu güne kadar yazı yazan tüm arkadaşlar,

İster özelden isterseniz yine buradan adreslerinizi iletirseniz bahçelerinizdeki ağaçların sıklık ve büyüklüklerine bağlı olarak yaklaşık 3 dönümlük bir kısımda uygulayabilecek kadar SunShader göndermek istiyorum.

Sevgiyle kalın
Ben Gaziantep'ten Engin, o halde ben de bir sonraki siparişimde + 3 dönümlük hediyemi isterim

rise_com Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2012, 11:28   #69
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sayın rise_com, ensar 25-02-2012 tarihinden beri siteye girmemiş, bir ara banlıydı da, şimdi siteye girebiliyor mu giremiyor mu bilmiyorum. mesajınızı görürse mutlaka yardımcı olacaktır.

Eski 05-08-2012, 09:32   #70
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-05-2010
sanırım malina acemi_çaylağın yasaklandığını ensarın forma yazı yazabildiğini kaolin ile ilgili mesajda yazmıştı. Buna binaen yazmıştım. Yine de ilginize teşekkür ederim

rise_com Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2013, 12:14   #71
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-05-2013
bu konu güncellik kazanmalı adım atacaklara yol gösterecektir.

konuya bakılma 10,962 toplam mesaj adeti 70 biz Türkler utangaç bir milletiz.

_murat_ beğendi.

Düzenleyen bulgur : 03-07-2013 saat 12:16 Neden: ekleme
bulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2014, 09:26   #72
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-06-2008
Merhabalar efendim..
Denizli İli Serinhisar ilçesinde,
Yaklaşık 950 metre rakımda toplamda 50 dekarın üstünde meyve bahçemiz bulunmakta..
Hobi olmaktan çıkan ve gelir getirmesini ümit ettiğimiz bir bahçemiz var ..
Bahçenin;
5 dekarı tam bodur santa maria armut. Dikim yılı=2008 yılı nisan ayı..
10 dekarı yarı bodur naşi armudu. Dikim yılı=2009 yılı nisan ayı..
Yaklaşık 40 dekar yarı bodur elma..Dikim yılı=2008 yılı Nisan ayı...
(elma çeşitleri ağırlıklı olarak red chift, starking, vs, tozlayıcı golden)
Elhamdülillah, uzun ve zor bir maraton sonrasında biraz bahçemizi çeki düzen verebildiğimizi düşünüyorum....
Tamamen hobi olarak, hafta sonları ilgilenelim diye ailecek verdiğimiz karar neticesinde işe koyulmuştuk ama..
işin hiç de öyle olmadığını tamamen başlı başına bir iş olduğunu zamanla güzel tecrübelerle öğrenmiş bulunmaktayız.)
Asla da pişman olmadık.. Yola daha bir şevkle ve azimle devam ediyoruz..
Ki bu sene bahçenin hemen bitişiğine yaklaşık 10 dönümlük tam bodur deveci armudunu ŞUbat ayı içersinde diktik...
Bu işe tamamen amatörce ve hiçbir bilgi birikimi olmaksızın heves ederek girdik...
Zamanla tecrübe kazansak bile yolun daha çokkk başındayız...
Öğreneceğim çok şey var ve uzun zamandan beri vakit bulabilirsem bu güzel siteyi takip etmeye çalışıyorum..
Ben acizane şunu gördüm. Tarım sektörü çok bakir ve yeni bir sektör..
Profesyonel olarak bu işi yaptığını iddia eden şahıs ve kurumlar maalesef ekseriyetle çiftçimiz ve vatandaşı sadece kendi menfaatleri doğrultusunda yönlendiriyorlar..
Tarım öyle bir sektör ki bahçe kurulurken ki yapılan hataların bedeli ağır oluyor ve geri dönüşümü kolay kolay mümkün olmuyor..
Onun için tarım yapacak olan arkadaşların ince eleyip sık dokuması gerekmekte...
Özellikle bahçe kurulurken bir kaç firma veya şahıstan olur ve onay almaları gerekmekte...
Maalesef tarım sektöründe piyasada işin ehline rastlamak çok zor..(Burada işini çok iyi yapan kurumsallaşmış ender bir kaç firmayı tenzih ederim..)
Onun için paylaşımda bulunmak çok önemli...
Özellikle bu işe girenlerin tecrübelerini paylaşmasının elzem olduğu kanaatindeyim..
Tarıma gönül verenlerle bir arada olmaktan büyük bir memnunluk duymaktayım...
Saygılarımla...

enbad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2014, 09:45   #73
Yeni Üye

Bahçemizdeki naşi armutları çiçek açtı...
Bir kaç fotoğraf gönderiyorum

Eski 18-04-2014, 16:21   #74
Yeni Üye

Fotoğrafları gönderemedim.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024