agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-10-2010, 20:53   #1
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
En az üç yaşında ve en az iki dönüm kapama bahçesi olanlar

En az üç yaşında ve en az iki dönüm kapama bahçesi olanlar,
bahçeyi hobi amaçlı değil de, bir yan gelirde getirsin diye kuranlar,
asıl önemlisi bahçeden gelir kazanan ve kazanmaya başlayanlar.

Bu bölümde bahçelerinin bakımlarını, bahçelerin gelirini giderini, karlılığını zararını konuşabiliriz.

Neden üç yıl şartı, hem yeni başlayacakların soru ve cevapları konuyu bölmez, hem yeni başlayacaklara da daha tecrübeliler olarak bir referans olur.

Benim de en az üç yaşında iki ve daha çok dönüm kapama bahçem var diyorsanız haydi konuşalım.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2010, 14:46   #2
Ağaç Dostu

ihsankaya45's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2008
Selamlar,sayın lilium ; bu konuyu açdığınız için teşekkür ederim.

ihsankaya45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2010, 14:49   #3
Ağaç Dostu

ihsankaya45's Avatar

Meyve bahçelerinde toprağı işlemeden yetişdiriçilik yapmaya çalışıyorum. Bahçeleri sürmüyorum.sadece gübre atacağım dip kısımlarını gübreleme sonrası çapa ile geçiyorum.

Eski 25-10-2010, 14:51   #4
Ağaç Dostu

ihsankaya45's Avatar

Toprak işlememe konusunda arkadaşların tecrübelerinden yararlanmak isterim. Saygılar

Eski 25-10-2010, 14:55   #5
Ağaç Dostu

ihsankaya45's Avatar

toprak işlememenin fayda ve zararları nelerdir?

Eski 25-10-2010, 16:51   #6
Ağaç Dostu

hizals's Avatar

Giriş Tarihi: 19-05-2007
Galeri: 4
Ürününüze göre değişmekle birlikte genelde meyve bahçelerinde toprak işleme rotovatör dediğimiz çapalamadan ibarettir.

hizals Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2010, 00:37   #7
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ihsankaya45 Mesajı Göster
toprak işlememenin fayda ve zararları nelerdir?
Ekilecek alanları işlemeden ekemediğimiz gibi taban gübresi vermede de yararlı oluyor daha iyi su tutmasını toprağın daha humuslaşması gevşemesi kök çalışmasını daha iyi sağlar.

Bahçeler de bilhasa meyvacılıkta işlenmeden de sağlanabilir, toprağın işlenmesi toprak yüzeyin de olan yabancı ot mücadelesi yaparken yeşil gübrelemede yapmış oluyoruz, diğer yandan da toprak yüzeyinde olan zararlı haşerelerin yumurta va ya larvalarını yok etme mücadelesidir, bahçenize hayvansal gübre kullanıyorsanız bunu ya pullukla ya rotovatörle toprak altı yaparsak, hem toprağı humuslaştırır hem atılan gübrenin hava ile ucmadan bitkilere daha iyi ulaşmasını sağlar, mikronizmaların toprak için de daha iyi çalışmasını sağlar.

Zararları ise bana göre faydalı olan solucanlar bilhassa rotovatör türü makineler ile parçalıyoruz, derin sürümlerdeyse kök ve ya kılcal köklere oldukça zarar veriyor, şu an benim aklıma gelenler bunlar.

Eski 26-10-2010, 08:45   #8
Ağaç Dostu

ihsankaya45's Avatar

Bu hafta toprak tv de bir bilene soralım programında anız üzerine dikimden bahsedilirken,işlenen topraktaki organik maddenin azaldığını belirtildi.işlenmeyen toprakta ise arttığı araştırmalarda belirlenmiş.

Eski 27-10-2010, 19:59   #9
Ağaç Dostu

nazlı06's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2007
Sevgili Lilium bizim 3 yılı biten 11.500 m2 üzerine dikili 350 tane küllü papaz eriğimiz var. Biz bunların diplerine yanmış keçi gübresi döküyoruz. Toprağı geçen yıl bakla ekip yeşil gübre yaptık. bu yıl henüz bişey yapmadık. Ağaç aralarını 10 cm derinliğe gelecek şekilde ıskara denilen alettle sürdürüyoruz. çapa makinamız yok olsada arazi çok büyük ağaç kalabalık beceremeyiz diye düşünüyoruz. Bu ara da çapa makinası fiyatlarını da araştırmıyor değiliz.

nazlı06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2010, 23:15   #10
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sanırım daha verime yatmadılar, sevgili nazlı06, sanırım sizlerlede bugüne kadar yapmış olduğunuz emeklerinizi yatsıyamayız ama bugüne kadar yapmış olduğunuz giderleri hesaplamışınızdır.

11.500 metrekare kurulan bir erik bahçesine hobi bahçesi dememiz mümkün değil, o nedenle beklediğiniz ve ya tahmin ettiğiniz yıllık getirisi ne olabilir, tabi bunu beşinci yıldan sonrası için soruyorum.

Üreteceğiniz meyvayı ve ya üretenler ne şekilde nasıl pazarlıyorlar.

11.500 metrekare bir arazide çapa makinesi iş yapar yapmasına da arkasındakini çok yorar adeta pestilini çıkarır, belden kırma bir bahçe tıraktörü daha iyi olur.

Eski 28-10-2010, 21:40   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-07-2010
Sayın Lilium 10500 metrekare 5 yaşında ceviz bahçemizin bu yılki sonuçlarını paylaşmak istiyorum. 100 adet yalova, şebin ve bilecik çeşitlerinden oluşuyor.
Bu yıl 60 kg. kadar ürün alabildik. Buda ağaç başına 600 gr. demek. 30 kilosunu Bandırma'da 10 liradan pazarladık. Tamamını pazarlasak 600 lira gelir demek. Bu rakam ise bahçeye gelip giderken harcadığımız yakıtı bile karşılamaz.(bahçe bandırmaya 11 km.) bunları bu işe başlayacakların şevkini kırmak için yazmıyorum. Yanlış anlaşılmasın. Ancak ceviz bahçesi kuracakların 10 yıldan önce dişe dokunur bir gelir beklememesi gerektiği kanısındayım. Şunuda belirteyim; üç yaşından beri aldığımız meyva her yıl üçe katlandı.
Pazarlama konusuna gelince 1-2 tona kadar parakende pazarlanabilir gibi. Daha fazla miktarlar için toptan pazarlama gerekli.

tnz26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2010, 23:23   #12
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sayın tnz26, paylaşımın için teşekkür ederim, yalova, şebin ve bilecik çeşitleri beş yıldan önce ekonomik anlamda bir şey beklememeliyiz, aslında tüm çeşitler için aynı şeyi söyleyebiliriz, beş yıldan sonra tabi ki, ağaçlarınıza iyi de bakmışsanız ve bakmaya devam ediyorsanız bundan sonra her yıl meyva bağlama verim çok artacaktır, siz zor dönemleri atlatmışsınız.

Bakımlarını nasıl yapıyorsunuz? toprak işleme gübreleme ilaçlama budama vs fotoğraflarınız varsa paylaşabilirsiniz.

Bahçe bandırmaya 11 kilometre demişsiniz, ne taraftan onbir kilometre? ben de gönenliyim yolum düşerse görmek isterim.

Eski 29-10-2010, 21:17   #13
Yeni Üye

Sayın lilium, bende paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Bahçemiz Bandırma Balıkesir yönünde akçapınar köyünde her zaman bekleriz.

Bakım konusuna gelince. Aslında ilk iş ekim öncesi iyi hazırlık yapmakla başlıyor. Fidan çukurlarını büyük açtık neredeyse bir metreküp. Meşeliklerden yüzey topragı topladık ve ağaçları bu topraga ektik. Tabii yanmış hayvan gübresi de kullandık. Fidanların tutması konusunda hiç kayıp yaşamadık. İki yılda bir hayvan gübresi vermeye çalışıyoruz. Ağaçların altını yılda birkaç kez kazıyoruz. Bu yıl bunu aldığımız çapa makinası ile yaptık ve oldukça başarılı. Daha sık kazılan ağaçların daha iyi gelişim gösterdiğini gözlemledik.

İlaçlama konusu: kasım ve şubat aylarında göz taşı uygulaması yapıyoruz. Geçtiğimiz dönemde üç kez iç kurdu ilacı yaptık. Bu yılki meyvaların yüzde beşi diyebilirim kurtlu çıktı. Önümüzdeki dönemde uygulma sayısını 4-5'e çıkaracağız. Bu arada yaz ortasında antroknoz olayı yaşadık önleyici ilaçlama yaptık.

Budama: ikinciyıl şekil budaması yaptık. Bizim kullandığımız çeşitler uç verimli oldugu için her yıl uç alarak yeni meyva gözleri oluşumu sağlıyoruz.

Sayın Lilium bende sizin bahçenizi merak ediyorum uygun zamanda görüşmek üzere saygılarımla..

Eski 30-10-2010, 10:06   #14
Ağaç Dostu

hizals's Avatar

Yeni dikim yapacaklara tavsiyem fidan çukurlarına hayvan gübresi kullanmaktan ziyade suni gübre kullanıp , fidanı dikmeden önce gübrenin üzerini toprakla örtmektir. Hayvan gübresinden her türlü bakteri virüs vb etmenler bulaşma riski bulunduğundan ticari amaçlı bahçelerde tavsiye etmiyoruz. Ayrıca sert çekirdekli meyve fidanlarında dikiden önce kılcal kök uç kesimleri ve kanseri önleyici çeşitli uygulamalar yapılmalıdır. Kök gelişimini hızlandırıcı ürünler de tavsiye edilir dikimde.

Sn nazlı
erik bahçenizde verime yatmak için zaman verin. yaptıgınız sürüm diskli pulluk sanırım. onun dışında rotovatör dediğimiz çapalama makinaları istenilen bir uygulamadır. hayvan gübresini her yıl vermeyi düşünüyorsanız dozuna çok dikkat edin ve toprak analizi ile doğru orantılı uygyulayın.

Eski 30-10-2010, 11:25   #15
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hizals Mesajı Göster
Yeni dikim yapacaklara tavsiyem fidan çukurlarına hayvan gübresi kullanmaktan ziyade suni gübre kullanıp , fidanı dikmeden önce gübrenin üzerini toprakla örtmektir. Hayvan gübresinden her türlü bakteri virüs vb etmenler bulaşma riski bulunduğundan ticari amaçlı bahçelerde tavsiye etmiyoruz. ...
hayvan gübresini her yıl vermeyi düşünüyorsanız dozuna çok dikkat edin ve toprak analizi ile doğru orantılı uygyulayın.
Fidan çukurlarına konacak kimyasal gübrenin yeri ayrı hayvan gübresinin yeri ayrıdır. Her ikisinin işlevleri farklıdır. Çiftçimiz zaten hayvan gübresini en kötü şartlarda olgunlaştırıp kullanması gerektiğini bilmekte. Üstelik artık son derece uygun fiyatlarla kompostlanmış hayvan gübresi de bulunmakta ve piyasada satılmaktadır. Kompost neredeyse pastörizasyon sıcaklıklarında işlendiğinden zararlı patojenleri ihtiva etmez.

Toprak yapısını iyileştirir, su tutmayı arttırır, verimi yükseltir, toprağın havalanma kapasitesi artar, köklerin kolyca gelişmesini sağlar. Organik maddece zaten fakir olan topraklarımıza fidan dikiminden başlayarak işlenmiş çiftlik gübresi özellikle kompost uygulanması tavsiyemdir.

Fidanların hastalıklara yakalanmasını önleyici diğer tedbir de mutlaka alınmalıdır. Mikoriza kullanımı, köklenmeyi teşvik edici aktivatörler tavsiyeye şayandır.

Ticari bir bahçe kurumunda mutlaka toprak analizi yapılıp kimyasal gübre ihtiyaca göre planlanarak verilir. Topraklarımız bilinçsiz kimyasal gübreleme yüzünden pek çok risk altındadır.

Bu yüzden yukarıdaki söyleminin aksine çiftlik gübresi değil kimyasal gübre verilirken dikkatli olunmalı ve analiz yapılmadan gübrelere el sürülmemelidir.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2010, 12:59   #16
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tnz26 Mesajı Göster
Bakım konusuna gelince. Aslında ilk iş ekim öncesi iyi hazırlık yapmakla başlıyor. Fidan çukurlarını büyük açtık neredeyse bir metreküp. Meşeliklerden yüzey topragı topladık ve ağaçları bu topraga ektik. Tabii yanmış hayvan gübresi de kullandık. Fidanların tutması konusunda hiç kayıp yaşamadık. İki yılda bir hayvan gübresi vermeye çalışıyoruz.
İlaçlama konusu: kasım ve şubat aylarında göz taşı uygulaması yapıyoruz. Geçtiğimiz dönemde üç kez iç kurdu ilacı yaptık. Bu yılki meyvaların yüzde beşi diyebilirim kurtlu çıktı. Önümüzdeki dönemde uygulma sayısını 4-5'e çıkaracağız. Bu arada yaz ortasında antroknoz olayı yaşadık önleyici ilaçlama yaptık.
Çukurları geniş açtırmakla çok iyi yapmışsınız, aşşağıya doğru iki metre küp açılsaydı daha da iyi olurdu, tabanı ne kadar gevşetebilirsen o kadar daha iyidir. meşeliklerden yüzey toprağı bir gübre niteliğindedir iyi yapmışsınız, inşallah içlerinde meşe palamudu yoktur mazallah bahçeyi meşe ormanına çevirirsin.

Hayvan gübresini toprak analizlerine de dikkat ederek üç yılda bir vermenizi ya da az az dikkatli vermelisiniz. Gübrenin iyi çürümemesi (yaş) orta çürümesi iyi çürümesi kullanma oranın da hep bir etkendir. Aslında mine hanımın dediği gübreyi kompost olarak hazırlayıp vermek en doğrusu, bazen zaman bulamamaktan bazen aylazlıktan kompost yapması zor geliyor. Direk hayvan gübresini kullanacaksak, gübrenin ne kadar yanmış olduğu bilerek oranını da ona göre ayarlamaya çalışmalıyız.

Zehir kullanmanı bilhassa bilinçsizce zehir kullanmanı hiç mi hiç tavsiye edemiyorum, (doğal üretmeye çalışabilirsin, bizim UBYİ başlıklarında bu konuşmaları bulabilirsin.) ilaçlamayı üçten dörde beşe çıkarman oda yanlış illa zehir kullanacaksan iyi bir takiple zamanın da iki defa ilaçlaman yeterli olacaktır. Çok ilaç atmak iyi mücadele ettiğini göstermez. İnsan sağlığına daha fazla zarardan başka bir şey değildir.

Antroknoza çoğunlukla kendi hatalarımızdan kaynaklanan bir hastalık, su ve sulama zamanlamalarına gereken özeni dikkati vermediğimizden kaynaklanıyor biraz da. Ağaçlara sıcakların yüksek olduğu zaman ve saatlerde bilhassa salma su vermeyiniz, gün ısısının ve toprağın biraz düşdüğü saatlerde su veriniz.

Eski 30-10-2010, 14:47   #17
Yeni Üye

abrahamoz's Avatar

Giriş Tarihi: 08-01-2009
benimde mütevazi 2500 metrekare bir bahçem var.2007 yılında kurdum .konya mrkeze 30 km mesafede ,75 adet ağacım var,bunlardan 35 tanesi ceviz kalanı badem ,elma ,armut vişne kayısı ,erik , ayva,üzüm yani kısacası her mevsim gittiğimde kendi ürünlerimden tadabilmek amacım .yaşım 33 çok kişi emekli işi ne işin olur bağla bahçeyle dedi bana am ben kafamdan geçenleri uygulamaya çalıştım.Tek başıma uğraşıyorum ,arkadaşlar mangala gelir .gerçekten zor işmiş .ot ile mücadele etmkten yoruldum.
ceviz ağaçlarını tenekede 3-4 yaşında aldım .şu an 6 -7 yaşındalar hiç ama hiç budamadım bana budanmaz dediler.birde bu fidan satan sahtekarlara kızgınım verdikleri fidanlar söyledikleri gibi çıkmadı .bir çoğu verimsiz.şimdilik ağaçların yaşına yoruyorum .hadi hayırlısı.

abrahamoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2010, 18:35   #18
Yeni Üye

Aslında antroknoz yağmurdan sonra oluştu. Çevredeki kavun ve bazı ağaçlarda da görüldü. Doğru zamanda müdahale için ağaçları sürekli gözlemlemek gerektiği konusuna tamamen katılıyorum.

Eski 01-11-2010, 18:56   #19
Ağaç Dostu

hizals's Avatar

Yanlış anlaşılmaya sebep olan yorumumu düzelterek tekrarlıyorum. Hayvan gübresinden kastettiğim köy koşullarında teknik olarak değil göz kararı olgunlaştırılmış içeriği belli olmayan gübrelerdir. Bu gübreler fidanlar için risk oluşturacağından kompost temin edilmesi imkan olmayan veya maliyetli olan durumlarda analize mütakip uygun gübre kullanımı dikimde tavsiye edilir.
Organik madde oranı yükseltmek veya bitki gelişimini etkileyecek uygulamalar dikim sonrası yapılabilecek uygulamalardır. Dikimde mikoriza ve kök kanserini engelleyecek ürünlerinin kullanımını boşa çıkaracak nitelikte hayvan gübresi uygulamaları tavsiye edilmez demek istemiştim. Kalan tüm yorumlar için Mine hanım ile aynı fikirdeyim.

Eski 01-11-2010, 19:09   #20
Ağaç Dostu

nazlı06's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2007
Biz bahçemizi tesis etmeden önce toprak analizi yaptırdık. Şu an bahçemizi sürekli denetleyen bir ziraat mühendisimiz var onun gözetiminde organik olmak şartıyla gübreleme ve ilaçlama yapıyoruz. Bu yıl çok miktarda olmasada meyve oluşumu bekliyoruz ama Sevgili Liliumun dediği gibi 5 yıl bizim kader yılımız olacak.

nazlı06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2011, 14:43   #21
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
fidan dikmek için açtığım çukurlara yanmış hayvan gübresi ve çok az kimyasal gübre katarak karıştırıp fidanlarımı öyle dikiyorum.
çoğu zaman istediğimiz nitelikte hayvan gübresi temin edemiyoruz, hayvan gübresinden doğan kurtlanma ve diğer zararlıları yok etmek için çok az kimyasal gübre kullanılabilir.(kimyasal kullanımına karşı olmama karşı)

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2011, 20:39   #22
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Ben konuyu yeni gördüm , Bizde Nar,Kayısı,mandalina,limon,nektarin(tüysüz şeftali),zeytin toplamda tam bilmesemde sanırım 120-130 dönüm toplamda.
Biz limondan bu sene zarar ettik sökme karıda aldık gibi 10 yaşını geçti daha doğru düzgün bir para elimize geçmedi , 30 ton limonumuzu bakımlı sorunsuz 4000 tl ye sattıkki geçen hafta köyümdekilerinde durumu aynı.
Geçen sene 60 dekar Nardan zarar ettik tüm çukurova hemen hemen zararlandı yağışlar çoktu çiçek tutmadı verim çok azdı 23.000 tl ye sattık 30 ton çıkmamıştır.
100 ton civarı bekliyorduk hatta fazlasını.
Bunları anlatmamın sebebi bahçe kuracaklar kağıt üzerinde unutmaması gereken bunların canlı olduğu ve yetişmesinde pazarlamasında sizin elinizde olmayan birçok etmenin bulunması.
3 yıl da kolay kolay bir bahçe kar'a geçemez ancak masrafını karşılar 5 yıl naranciyede bu dahada fazla sürer.Mevye verir 3 yaşında fakat tonaj çok az olur.
Ben bir tek nektarinde 2 yaşında karşılaştım kendini amartö edicek kadar gerçekten hızlı gelişiyor fakat yer gök nektarin oldu onunda sonu kötü gibi.

Yeni fidan ekenlere tavsiyeler etrafına çember şeklinde suyun kalması için yatak yapılmalı , sulama ihmal edilmemeli yağmur beklenmemeli tankerle sulanmalı.
kesinlikle kumaş parçasıyla (iple değil) destek çıtasına bağlanmalı.
Bahçe yapılırken traktörün kullanımı çok önemli traktör olarak ayırdığınız uzun aralık bahçenin uzunlamasına olan kısmı olmalı böylelikle ilaçlamalarını hızlı tasarruflu ve ağaçlarını güzel ilaçlanır.

Dozajında kimyasal gübreleme, hasat edilme süresine uyulması halinde kesinlikle zararlı değil arkadaşlar bu yüzden kendinizin yetiştirdiği bahçelerde güvenle uygulayın , bizde devletimiz hallerimizi avrupa standartlarına getiremediği için birçok çiftçi meyve hastalık kapmasın diye ilaçlama yapıyor ,meyve para edince normalde 1 hafta 10 gün sonra hasat etmesi gereken meyveyi erken hasat ediyor kontrolde olmadığı için ilaç kalıntısı oluyor.Ayrıca ihracattan geri dönen ürünleride pazara sürüyorlar.
Pazardan organik diye satılan sebze ve meyvelere güvenip almayın bence oda laf köyümde organik yetiştiricileri ben görüyorum Onun analizide tek tek yapılmıyor anliz etmedende anlaşılması imkansız.

Kendinizin yetiştirmesiyle bir görmeyin .

Bahçe kurulumundan 2 ay sonra humik asit uygulamasını yapın çok faydsasını görürsünüz.Karıncanlamaya ve salyangoza,kemirgene dikkat edin,kireçleme ve ilaçlama yapın.Fidan halindeyken mümkünse ilk 3 yıl otla mücadelede kesinlikle ilaç kullanmayın kurutursunuz fidanları , yeni aşı yaptırdıysanızda aynı ağacın tepesinde bile olsa ot ilacı buharlaştığında zarar vermekte.çapalama yapın.
Ağaçlarınızı sık ekmekten kaçının hastalık yönünden çok etkileniyorsunuz özellikle mantar ve hastalık çok daha hızlı yayılmakta.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2011, 12:16   #23
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

benimde 2500 m2 yarı ve kam bodur elma bahçem var, ticari olarak düşündüğümüzde, iklimden dolayı o yıl elma olacaksa her tarafta elma bolluğu oluyor, iklimi daha uygun yerlerde elma olduğu zamanlarda ise zaten bizim burda elma olmuyor, galiba ilkbahar geç donlarının en çok etkilediği bölgelerden birisinde yaşıyorum.

Eski 11-02-2011, 08:46   #24
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

dedem emekli öğretmendi, 40 yıl görev yapmış, köyümüz yüzölçümüne göre azımsanmayacak kadar ağaç dikmiş, toprak işleme (çapalama) ile ilgili, iki çapa bir su yerine geçer derdi,

Eski 23-04-2011, 00:42   #25
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sanırım konuyla ilgili üye sayımız az ki, konuyla ilgili yazı yazılmıyor, üç beş yıllık bahçesi olanlar bu kadar mı?

Eski 02-05-2011, 22:47   #26
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Bayramiç'te 70 dönüm bahçemiz var. Yaklaşık 40 dönümünde ceviz (Yalova 3-4, tozlayıcı Şebin) ekili. Kalan kısıma yörenin endemik beyaz tüysüz şeftalisi dikilmiş.

Dikilmiş diyorum, çünkü bahçeyi bir başkasından satın aldım. Aslında bahçe 7 yıl önce kurulmuş ancak son 2 yılı bakımsız olduğu için 4-5 yaşında sayılır.

Bahçemizde su sorunumuz da mevcut, uygun bir zamanda sondaj ile su bulmaya çalışacağız. Su sorunu ve bizim uzakta oluşumuz sebebiyle nektarinlerden vazgeçiyoruz. Tamamen cevize döneceğiz. Zaten hasat aşaması da yakın ilgi istiyor, zararlılara karşı daha duyarlı. Örneğin, bakımsız kaldığı dönemde bahçeye dayanan dip kurdu (capnodis) bahçedeki şeftalileri istila etmiş durumda ve hızla özellikle küçük fidanları kurutuyor. Tahminen bir iki sene daha o muhteşem kokulu nektarinleri tutup sayıları iyice azaldığında cevize döneceğiz.

Cevizler nispeten daha az bakım gerektiriyor. Ağaçlar daha küçükken iç kurduna karşı bir mücadele yapmıyoruz, zira çok ciddi boyutlarda değil. Ancak ekonomik gelir aşamasına gelince iç kurdu ile mücadele edeceğiz. Tabi gönlümüzden geçen Delphin gibi biyolojik mücadele yöntemleri ancak mali gücümüz yeter mi bilemiyorum. Deneyeceğiz.

Bu baharda bahçedeki tüm ağaçları (takribi 55-60 dönüm, 1000 civarı ağaç) 2 tonluk bir ilaç tankı ile bordo bulamacı ile ilaçladık. Saldeco WP kullandık, 4 torba yetti (x 70TL).

Toprak analizimiz sonucunda toprağımız orta killi, hafif alkali (pH 7.5 civarı) ve organik madde açısından fakir çıktı. Toplamda 4.5 traktör dolusu yanmış ahır gübresini ağaçların altına serptirdik. Yer yer toprakta kil oranı çok yüksekliyor, bu kısımlara ahır gübresi + leonardit'i daha fazla uyguladık.

Havalar izin vermediği için bahar çapası henüz yapılmadı. Bahar çapası ile birlikte cevizlere ağaç başı 2-3 kilo zeolit ekleme planımız var. Susuzluğa karşı bir tedbir olacak.

Sn. meyvelitepe'den özenip bazı cevizlerin dibine bakla ekmiştim. Yeşil Gübreye Giriş 101 dersini umarım geçeriz.

Çapalama sonrasında özene bezene topladığımız damla sulama borularını tekrar yerleştireceğiz. Damla sulamadan zaman zaman humik asit, zaman zaman evde yaptığım enzimden, bir de EMA verip topraktaki canlı yaşamı arttırmayı umuyoruz.

Bir de çok sıcak geçecek yaz öncesi malçlamaya da zaman bulabilirsek ne ala.

Tüm bunların sonucunda senelik dekar başına 200-300 TL civarında bir masraf öngörüyoruz. Muhtemelen daha aza mal edilebilir, ancak
1.) Bahçemizden uzaktayız, bazı şeyleri uzaktan kumandayla idare etmenin extra bir maliyeti var.
2.) Kendi traktörümüz, ilaçlama makinemiz gibi ekipmanlarımız yok. Kiralama yöntemi elbette daha pahalıya geliyor. Ekonomik verim alana kadar ve işi daha iyi öğrenene kadar satın alma gibi bir seçeneğimiz maalesef yok.
3.) 2 senelik acemi çiftçi olarak öğrenme süreci hatalarla dolu olabiliyor. Her hata, bir masraf, kaybolan zaman, hatta bahçenize verilmiş bir zarara yol açabiliyor.

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2011, 23:26   #27
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2011
süs bitkileri üzerine bir fikri olan bahçesini bu yönde değerlendirmek isteyen olursa yardımcı olurum

maybach Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2011, 13:13   #28
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2008
Sn. Lilium,
Benim 4,5 da Erik bahçem var. Yazılanları takip ediyorum, ancak yazmaya şimdi karar verdim. yazılanları sadece takip eden ama yazmayan birçok izleyiciniz olduğunu düşünüyorum. bahçem 2006 kasım ayında kuruldu.şimdiye kadar sadece geçen yılbir miktar para kazandım. 2000 TL civarındaydı. ancak aynı yıl yaptığım masraf 3000 TL idi. Bahçeye gidip gelme yakıt masrafları bunun içinde yok. Ama bu yıl biraz daha fazla ürün var gibi. Mahsulü İskenderun sebze haline gödererek değerlendiriyorum.fiyatı nasıl olacak bilemiyorum.

çaça Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2011, 00:27   #29
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sayın çaça, sadece takip etmeyin yazında, bilgi paylaşıldıkça da öğreniliyor, sizin bildiğinizden başkası, başkasınınkinden de siz.

Anladığım kadayla beş yıllık bir bahçe ve daha yeni verim alacağınız yıllar başlamış bundan sonra kar edeceğiniz yıllar diyebiliriz.

Bahçeniz 4,5 dönümmü? dörtbuçuk dönümse masraflarınız çok yüksek geldi bana.
Alıntı:
Mahsulü İskenderun sebze haline gödererek değerlendiriyorum.fiyatı nasıl olacak bilemiyorum.
Türk tarımındaki belirsizlikler zaten bir muhamma bunu kestirmek çok güç, bundan sonra kar edeceğiniz yıllar olması sevindirici zor ve kazançsız olan yılları atlatmışsınız kolaylıklar bol kazançlar dilerim.

Eski 25-05-2011, 00:45   #30
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe Mesajı Göster
Bayramiç'te 70 dönüm bahçemiz var.
Sayın Çamtepe, oldukça büyük bir bahçe uzaktan nasıl baş edebiliyorsun gerçekten merek ediyorum işiniz hiç kolay değil gibime geliyor.

Böyle büyük arazilerde traktör gibi takım edevatının olması gerektirir kiralık traktör ya zamanında denk getiremezsin ya acemi birine denk gelir ağaçları telef ederler (vs) ya da bahalıya mal edersin. Giderleri düşürmek için bahçenize uygun olan zirai eletleri temin etmeni tavsiye ederim, tabi ki,biraz da kendin takip etmen gerekir edemezsen de iyi bir takipçin olması gerektirir.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024