agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Mantar
(https)

Beğeni Düzeni62Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-02-2011, 19:00   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-05-2008
Mantar Üretim Tesisi

Sevgili arkadaşlarım,
kafamda bir mantar çiftliği kurma projesi var. Acaba ışıkdan yaratılmış serası kliması ıvır zıvırıyla minimum bir çiftlik için ne kadar sermaye gerekir. Ve sermaye için nerelerden teşvik, ucuz kredi vs. bulabilirim?
İlginiz için şimdiden sağolun...

serkan2172 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2011, 16:22   #2
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
ilbaygrup.com

Doç. Dr. Ertugrul İlbay'la iletişim kurunuz. Mantar üretimi ve türleri hakkında her türlü sorunuzu cevaplandırır degerli doçent hocamız.

the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2013, 10:09   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-01-2013
Merhaba

Sizlerin bilgilerinize ihtiyacım var ,uzun zamandır bu konuda araştırmalar yapıyorum evimin altında yaklaşık 200m2 bir alanım var burada ticari amaçlı yetiştirmeyi düşünüyorum.
ilk önce 100m2lik bir alanda ilk başta 10ton alarak düşünüyorum bilgimin tam yeterli olduğunuda sanmıyorum bunun için bir firmaya mail attım onlarda yetişricilik hakkında bütüm eğitimi bir günde 500tl'ye verebileceklerini ve kompost fiyatınında tonunun 450tl +kdv şeklinde olacağini söylediler sizce;

1- fiyat pahalımıdır
2- 10 ton kompost yaklaşık olarak nekadar mantar verir.
3- kompost alarkmı işe başlamam lazım yoksa kompostu kendim üreterekmi

Şimdiden Teşekkürler.

fthkb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2013, 19:02   #4
Ağaç Dostu

egetropical's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fthkb Mesajı Göster
Merhaba

Sizlerin bilgilerinize ihtiyacım var ,uzun zamandır bu konuda araştırmalar yapıyorum evimin altında yaklaşık 200m2 bir alanım var burada ticari amaçlı yetiştirmeyi düşünüyorum.
ilk önce 100m2lik bir alanda ilk başta 10ton alarak düşünüyorum bilgimin tam yeterli olduğunuda sanmıyorum bunun için bir firmaya mail attım onlarda yetişricilik hakkında bütüm eğitimi bir günde 500tl'ye verebileceklerini ve kompost fiyatınında tonunun 450tl +kdv şeklinde olacağini söylediler sizce;

1- fiyat pahalımıdır
2- 10 ton kompost yaklaşık olarak nekadar mantar verir.
3- kompost alarkmı işe başlamam lazım yoksa kompostu kendim üreterekmi

Şimdiden Teşekkürler.

bana ulaşırsanız yardımcı oluruz.
100 m2 alanda 20 ton kompost alır.
izmir e gelirseniz askı sistemi ve mantar üretim odası otomasyonu yakından ücretsiz inceleyebilirsiniz.
benim adresim ve tel nette var.

yekase ve alpsinan beğendi.

Düzenleyen egetropical : 07-02-2014 saat 19:41
egetropical Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2013, 11:55   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-01-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi egetropical Mesajı Göster
izmirde erkel firması kompost alana ücretsiz eğitim veriyor.,
bana ve nevzat erkel e ulaşırsanız yardımcı oluruz.
100 m2 alanda 20 ton kompost alır.
izmir e gelirseniz askı sistemi ve mantar üretim odası otomasyonu yakından ücretsiz inceleyebilirsiniz.
ERKEL | Mantar Yetiştiriciliği, Mantar Tohumu
benim adresim ve tel nette var.
Teşekkür ederm ilginizden dolayi ama izmir bana uzak kaliyor ,Kocaelide yaşadiğim için sizin kompostlarınızdan yaklaşik 20tonda nekadar ürün alabiliriz ?

fthkb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2013, 18:10   #6
Ağaç Dostu

egetropical's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fthkb Mesajı Göster
Teşekkür ederm ilginizden dolayi ama izmir bana uzak kaliyor ,Kocaelide yaşadiğim için sizin kompostlarınızdan yaklaşik 20tonda nekadar ürün alabiliriz ?
İstiridye miseli ekimi yapılmış 1 ton kompost ideal ortamda % 30-%40 civarında mantar hasadı yapılabilir. oda 1 ton da 300 kg. ile 400 kg ortalama mantar alınır.
( Adana ve malatya' dan gelen mantar üreticileri var. onlar sizden daha uzak.)

Eski 23-01-2013, 01:23   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-01-2013
50 mtkare bi yerde istiridye mantarı yetiştirmeyi düşüyorum bu işin ticari boyutunu düşünüyorum fakat herkesin yorumları farklı ne yapsam bilmedim.Yardımcı olur musunuz?

mertbedir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2013, 09:14   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
elli m2 de hiç bir icraat olmaz
hobi olur
kolu komşu nasıplenir o kadar

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2013, 10:37   #9
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Sn safranlı,

Öncelikle mantar işi yapmıyorum, Bu alana girme niyetinde olduğum için araştırıyorum.

"elli m2 de hiç bir icraat olmaz" sözünüze katılmıyorum. 100 m2 için 12 ton kompost alabileceği bazı kaynaklarda belirtilmiş 50 m2 de 6 ton kompost yapar %30 verimde 1800 kg mantar yapar bu hobinin ötesindedir diye düşünüyorum.

Derseniz ki mantar teferruatlı iştir ısıtma soğutma nemlendirme ister, 50 m2 ye bu sistemleri kurdurmak mantıklı değil. ona katılırım.

Saygılarımla...

smnvrl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2013, 11:26   #10
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Deneme serası oluyor da deneme mantarlığı niye olmasın.

50 metre kare ile başlarsın. üretim ve satış aşamalarındaki problemleri görerek düzeltir yavaş yavaş büyütürsün .

Isıtma ve nemlendirme işini de fazla abartmadan yapabilirsiniz.

İlk yapacağınız iş için küçükten başlamak en iyisidir.

Ben de yerim olmasına rağmen önce 50 değil 36 metre kare bir yerde denemeye başlıyacağım . Beceremediğim zaman fazla zararım olmaz. Yeniden deneme şansım olur.

İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2013, 12:33   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mertbedir Mesajı Göster
50 mtkare bi yerde istiridye mantarı yetiştirmeyi düşüyorum bu işin ticari boyutunu düşünüyorum fakat herkesin yorumları farklı ne yapsam bilmedim.Yardımcı olur musunuz?
Erkel Mantarcılık ile yaptığım sohbette _eğer ticari boyut düşünülürsa_en az 200 m2 sera gerekiyor...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı Mesajı Göster
elli m2 de hiç bir icraat olmaz
hobi olur
konu komşu nasıplenir o kadar
50m2 sera alnında da mantarcılık yapılabilir ve konu komşu yanında semt pazarlarında satışa sunularak- ki üretici bunu tezgahında başka ürünlerinini yanına koyarak satışını yapar_ değerlendirilebilir...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smnvrl Mesajı Göster
..., Bu alana girme niyetinde olduğum için araştırıyorum.

...100 m2 için 12 ton kompost alabileceği bazı kaynaklarda belirtilmiş 50 m2 de 6 ton kompost yapar %30 verimde 1800 kg mantar yapar bu hobinin ötesindedir diye düşünüyorum....
Evet 50m2 hobinin ötesinde; ancak verilen oranlar olması gereken en ideal oranlar, bunun gereçekleşmesi için...

Alıntı:
ısı, ışık, nem ve havalandırma ihtiyacını karşıladınız mı? kuluçka döneminde sorun yoksa,

% 80-90 nem,
400-2000 lux ışık,
her saat başı en az 8-10 dk havalandırma ve
12-18 derece sıcaklık.

bu şartları yerine getirip getirmediğinizi kontrol edin. mutlaka mantar çıkar.
şartlarını olmazsa olmaz kuralıdır. Yoksa hedeflenen rakamlara ulaşmak oldukça zordur...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smnvrl Mesajı Göster
...
Derseniz ki mantar teferruatlı iştir ısıtma soğutma nemlendirme ister, 50 m2 ye bu sistemleri kurdurmak mantıklı değil. ona katılırım.

..
doğru...

Alıntı:
İstiridye miseli ekimi yapılmış 1 ton kompost ideal ortamda % 30-%40 civarında mantar hasadı yapılabilir. oda 1 ton da 300 kg. ile 400 kg ortalama mantar alınır.
...
gerçekçi rakamlar verilmiş...
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Karagülle Mesajı Göster
...
İlk yapacağınız iş için küçükten başlamak en iyisidir.

Ben de yerim olmasına rağmen önce 50 değil 36 metre kare bir yerde denemeye başlıyacağım . Beceremediğim zaman fazla zararım olmaz. Yeniden deneme şansım olur.
Koşullar yerine getirildiğinde başaramamak diye bir şey yok Sevgili İsmaıl bey, istritye mantarı diğer mantar çeşitlerine göre üretimi daha kolay...

Ticari boyut düşünülüyorsa eğer; sizden mantar alacak firma ile anlaşma yapıyorsunuz ve her istediğinde, söz verdiğiniz rakamlarda mantar ihtiyacını karşıma sözü yani teminat veriyorsunuz; bu ise ticari ilişkilerde olmazsa olmazlardan...

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2013, 15:14   #12
Yeni Üye

50 m2 bi yerde 100 poşet olsa haftada 1 kere 1 kilo aldığımı düşünsem -ki daha fazla oluyormuş okuduğuma göre ben en kötüsünü düşünüyorum- 4 liradan satsam 400 lira yapar ayda 1600 lira yapar ve buda bana şuanlık yeter öyle düşünüyorum...

fecinik beğendi.
Eski 23-01-2013, 15:23   #13
Yeni Üye

Örnek olarak 100 m2 de üretim ve demirbaş maliyetleri?
Toplam masraf 27.350 TL.
Kalem kalem elle alacak olursak

3500 Yalıtımlı 100 m2 Çadır
1000 Beton
5000 Ranza
1000 Fan
850 Petek
2000 Elektrik Su Fıskiye Tesisatı
2000 Klima
12000 Kompost

araştırmalarımı göre yer bu kadar tutuyor.Marmara mantardan kompost alsam onlar 4 TL den alıyor mantarı bana göre çok uygun...

Eski 23-01-2013, 16:28   #14
Ağaç Dostu

Halil bey , benim söylediğim veya söylemek istediğim, Bilmediğimiz bir konuya balıklama atlamamak, önce küçük çapta denemeler yapmak ve adım adım geliştirmekten söz ediyorum . Her işin püf noktaları mutlaka vardır. Ben de ilgili firma ile görüştüm .Tabii onlar başlamak için askari bir limitten söz ediyorlar. Bu da çok normal . İşin hem onlar açısından ticari olması gerekiyor. Hem de yapan açısından ticari olması gerekiyor.

Ben yaşım ve 40 seneyi aşkın ticari deneyimim sonucunda küçükden başlayıp büyümenin daha doğru olduğu kanaatindeyim . Sonuçlarda problem olsa bile zarar çok olmaz. Ve tekrar hataları düzelterek yola devam edilebilir.

Bir kaç yıl önce hobi olarak İstiridye mantarı denemem oldu. Orada bile bazı hatalarımız olmuştu. Şimdi biraz daha büyüğünü deneyeceğim. Bu da yaklaşık 30 metre kare bir yerde olacak. Tabii orada da hatalarımız olacak onları da telafi ederek büyütebilirsek büyüteceğiz. Sera konusunda devam eden çalışmalarımızda da aynı medotla yola devam ediyoruz.
Sağlıcakla kalın .

Eski 23-01-2013, 16:32   #15
Ağaç Dostu

Alıntı:
50 m2 bi yerde 100 poşet olsa haftada 1 kere 1 kilo aldığımı düşünsem -ki daha fazla oluyormuş okuduğuma göre ben en kötüsünü düşünüyorum- 4 liradan satsam 400 lira yapar ayda 1600 lira yapar ve buda bana şuanlık yeter öyle düşünüyorum...
Özelden sorduğunuz sorunun cevabı . Amatörce denemelerim oldu . Ben de yeni başlıyacağım . 30-35 Metre kare bir yerde başlıyacağım . İşi öğrendikten sonra büyütmek kolay.

Eski 23-01-2013, 18:04   #16
Ağaç Dostu

Alıntı:
Örnek olarak 100 m2 de üretim ve demirbaş maliyetleri?
Toplam masraf 27.350 TL.
Kalem kalem elle alacak olursak

3500 Yalıtımlı 100 m2 Çadır
1000 Beton
5000 Ranza
1000 Fan
850 Petek
2000 Elektrik Su Fıskiye Tesisatı
2000 Klima
12000 Kompost

araştırmalarımı göre yer bu kadar tutuyor.Marmara mantardan kompost alsam onlar 4 TL den alıyor mantarı bana göre çok uygun...
İstiritye mantarı için sera düşünürseniz bu kadar maliyet olmayabilir. Size erkel Mantarcılığın kendileri için yaptığı seradan resimlerle örnek verebilirsem_ ki izin almam gerekecek_ kuracağınız tesisi için fikir verebilir...

Alattin Akova beğendi.
Eski 23-01-2013, 18:29   #17
Ağaç Dostu

Alıntı:
Halil bey , benim söylediğim veya söylemek istediğim, Bilmediğimiz bir konuya balıklama atlamamak, önce küçük çapta denemeler yapmak ve adım adım geliştirmekten söz ediyorum . Her işin püf noktaları mutlaka vardır...
Elbette ben de unun için düşüncemi yazıp yardımcı olmak istiyorum...

Alıntı:
... Ben de yeni başlıyacağım . 30-35 Metre kare bir yerde başlıyacağım . İşi öğrendikten sonra büyütmek kolay.
Doğru...

Ama 30-35 Metre karelik alanda mantar üretimi için ciddi firmalarla uzun süreli anlaşma yapma şansınız olmayabilir. Semp pazarlarında ya da küçük işletmelerle anlaşma yapmadan küçük ölçekli üretim yaparak genişlemek de olabilir...Siz ticari boyut değince ben öyle anladım...

Vereceğim resimler size sera konusunda da fikir verebilir diye düşünüyorum..

Eski 23-01-2013, 18:48   #18
Ağaç Dostu

Mantarcılık da her işte olduğu gibi , sırları detayda olan bir iştir. Ve öğrenme aşamasında acemi biri olarak öngöremediğimiz handikaplar ortaya çıkacaktır. Önce sorunsuzca üretelim . Küçük miktarda üretelim . Satma işi daha sonra düşünülecek bir konu. Ben geçen hafta pazarda mantar satan bir esnafı biraz gözlemledim . Ve kendisi ile görüştüm . Normal kültür mantarının kilosunu 5 tl den satıyordu . Ve istiridye mantarının kilosunu 10 tl den satıyordu . Ama sürümü daha az. 50 kilo normal mantar satarken istiridye mantarından 10 kilo satıyordu.

Önce sorunsuz imal edelim . Çok yatırım yapmadan , üreterek öğrenelim. Az miktarda olursa, büyük işletmelerle sözleşme yapamamak çok da büyük problem değil. Büyük işletmeler adamı batırır da çıkarır da , Ama büyük olasılıkla batırır.

Küçük çapta satmak, peşin satmak , en doğru yoldur.

Önce az miktarda üretip , bunu restoranlara, otellere bilemedin pazarlarda satmak . Ve üretim belli seviyeye çıkınca toptan satmayı denemek gibi yavaş yavaş büyümek en doğru yol bence.

Para kolay elde edilemiyor. Büyük başlamak büyük para kazanma hevesi ile yapılır . Ama batınca da büyük batılır.

Firmalar tabii büyük başlamanızı önerir. Çok mal satmayı kim istemez. Zamanı gelince büyük de yapılır. Ama başlarken değil.

TaFLaN beğendi.

Düzenleyen İsmail Karagülle : 23-01-2013 saat 18:50 Neden: imla
Eski 23-01-2013, 19:08   #19
Ağaç Dostu

Ticari düşünmek , kar amacı gütmek demektir. Fakat en önemli kazanç zarar etmemektir.

Eski 23-01-2013, 20:23   #20
Ağaç Dostu

egetropical's Avatar

Kral Mantar Çiftliği

benim yeni kurduğum mantar çiftliğinden görüntüler. umarım size fikir verir.

Name:  Fotoğraf0412.jpg
Views: 37502
Size:  38.6 KB
Name:  Fotoğraf0342.jpg
Views: 35845
Size:  68.5 KB
Name:  Fotoğraf0419.jpg
Views: 56964
Size:  73.4 KB

Eski 23-01-2013, 21:27   #21
Ağaç Dostu

Alıntı:
benim yeni kurduğum mantar çiftliğinden görüntüler. umarım size fikir verir.

Eklenti 363813
Eklenti 363814
Eklenti 363815
egetropikal

Bu tesis kaç metre kare ve kaça mal oldu . .
Kalemler halinde yazabilir misiniz?

Tesis kuruluşundan sonraki işletme sermayesini de ayrıca belirtirseniz çok iyi olur.

Ve bu kapasitedeki bir mantarlık ( Böyle mi denir . Bilmiyorum. Ben uydurdum galiba.)

Sonunda ne kadar ürün verir.

Bunları kalem, kalem açıklarsanız , daha iyi karar vermemize yardımcı olursunuz.

Teşekkürler.

Eski 24-01-2013, 00:25   #22
Ağaç Dostu

egetropical's Avatar

Alıntı:
egetropikal

Bu tesis kaç metre kare ve kaça mal oldu . .
Kalemler halinde yazabilir misiniz?

Tesis kuruluşundan sonraki işletme sermayesini de ayrıca belirtirseniz çok iyi olur.

Ve bu kapasitedeki bir mantarlık ( Böyle mi denir . Bilmiyorum. Ben uydurdum galiba.)

Sonunda ne kadar ürün verir.

Bunları kalem, kalem açıklarsanız , daha iyi karar vermemize yardımcı olursunuz.

Teşekkürler.
ismail bey merhaba,
benim durumum biraz farklı. burada eringi mantar yetiştiriyorum. pazarlama sıkıntım yok. (özel siparişle bir firmaya vereceğim) Daha önce var olan serayı yeniden düzenledim. mekanik ve elektronik tüm parçaları toptancıdan alıp montajını kendim yaptım. işçilik parası vermedim.
sera 260 m2. 24 ton kompost var. (28 ton alabilir. ben biraz seyrek astım torbaları)

nemlendirme ünitesi : (normist) 3500 tlye mal oldu.
Fan ped sistemi Soğutucu ( kendim yaptım) = 850 tl (debi 12000 m3/sa fan dahil)
Ekzos fanı 2 ad. 540 tl (debi: 12000 m3/sa)
kontrol paneli ve sensörler. (nem-ısı-havalandırma otomatik yapılıyor.) sigorta, kontaktör ve kablo dahil. 600 tl civarında.
sera naylonu ve gölgelik 350+400= 750 tl.
askı sistemi. galvanizli boru ve civata = 1500 tl. (elimdeki var olan borularda kulandım fiyata dahil değil)
kompostu hazır aldım (satacağım firma dan)
kuluçka odası (52 m2) 3000 tl civarı

eğer burada istiridye yetiştirseydim;
24 ton kompostan maksimum 9600 kg. mantar alırdım.

tavsiyem ne iş yaparsanız yapın sermayeniz yoksa işe başlamayın. nasılsa kazanırım diye bir çok arkadaş başladı çoğu zarar etti. mantarcılık basit bir iştir. ancak gerekli şartları yerine getirmeseniz hüsran olur.

mantar işi basit ama ciddi iştir. ben hortumla sularım soba ile ısıtırım deyip hafife alındığında bir süre sonra iş savsaklanıyor.

ısı kontrolu sabit olmalı, kuluçka odası mutlaka olmalı.
kuluçka döneminde ortam ısısı 22-24 derece olmalı deniyorsa 12-18 gün 24 saat bu ısıyı sağlamalısınız. nem % 90 deniyorsa 24 saat sağlanmalı.
ısı ve nem sabit olmazsa verim % 10-15 arasına düşer.
mantarcılık geliri yüksek masraflı ve her gün sizi bağlayan iştir.

özet olarak öz sermaye ve zamanınız yoksa hiç başlamayın derim.
daha bir çok detay var aslında izmire gelirseniz yardımcı olurum ( ücretsiz )

Eski 24-01-2013, 03:08   #23
Ağaç Dostu

Çok güzel anlatmışsınız. İşe başlamadan önce İzmir şart oldu.
teşekkürler.

Eski 24-01-2013, 21:24   #24
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 21-04-2008
selam arkadaşlar
Mantar üretmek isteyen arkadaşlar kendi kompostlarını kendi yaparlarsa zarar etseler bile fazla dokunmaz.
Komposttu hazır aldıysanız bile sözleşme yapsanız bile komposttun sarmamaşı sonucunda yerine kompost verir ve sizin geçen zamanı işçiliğin verdiğiniz nakliyeyi karşılamazlar.
sayın egetropical komposttu hangi firmadan aldınız sonuç nasıl oldu.

adem_09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2013, 21:40   #25
Yeni Üye

Aranızda Bursa'da mantar ile uğraşan varsa bana ulaşabilir mi acaba?

Eski 24-01-2013, 21:44   #26
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
İstiritye mantarı için sera düşünürseniz bu kadar maliyet olmayabilir. Size erkel Mantarcılığın kendileri için yaptığı seradan resimlerle örnek verebilirsem_ ki izin almam gerekecek_ kuracağınız tesisi için fikir verebilir...
erkel mantarın resimlerini koyarsanız çok sevinirim.Serayı ne kadara mal edebiliriz ki en az?

Eski 26-01-2013, 16:19   #27
Ağaç Dostu

Bu aradan, arkadaşların açıklamasından çıkardığım , ama pek üstünde durulmamış olduğunu zanettiğim bir husus var.

Niye 200 metre kare ,
Kompost nakliyesi için bir kamyon yüküne denk gelmesi nakliye açısından da gerekli gibi görünüyor.

Ayrıca ticari olarak düşünülecek ise , her gün veya hafta ürün hasat etmek ve satmak gerekecek . O yüzden üretim için 20 ton kompost hepsi birden üretime alınırsa bir seferde 6-8 ton ürün alınacak, sonra tekrar üretim için 60 günden fazla beklenecek. Periyodik ürün alımı için her ( diyelim ki haftada bir satış olacak) her hafta 20 ton kompostu üretime almalıyız.

Mantarlık içini belkide haftalık üretim için bölümlere ayırıp , ( seperasyonlarla) münavebeli olarak üretime almalıyız.

20 ton kompostu 4 e bölerek üretime almaya kalksak, yukarıda örneğini gördüğümüz gibi bizi beklemeden mantarlar oluşmaya başlıyabilir. 5 er ton kompost alsak nakliye bedeli birim başına yüksek çıkacak

Konu hakkında deneyimli arkadaşlar , bu konu hakkında da bilgi verirlerse memnun oluruz.
Sağlıcakla kalın.

Düzenleyen İsmail Karagülle : 26-01-2013 saat 16:25 Neden: imla hatası
Eski 26-01-2013, 21:12   #28
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 21-04-2008
Alıntı:
Bu aradan, arkadaşların açıklamasından çıkardığım , ama pek üstünde durulmamış olduğunu zanettiğim bir husus var.

Niye 200 metre kare ,
Kompost nakliyesi için bir kamyon yüküne denk gelmesi nakliye açısından da gerekli gibi görünüyor.

Ayrıca ticari olarak düşünülecek ise , her gün veya hafta ürün hasat etmek ve satmak gerekecek . O yüzden üretim için 20 ton kompost hepsi birden üretime alınırsa bir seferde 6-8 ton ürün alınacak, sonra tekrar üretim için 60 günden fazla beklenecek. Periyodik ürün alımı için her ( diyelim ki haftada bir satış olacak) her hafta 20 ton kompostu üretime almalıyız.

Mantarlık içini belkide haftalık üretim için bölümlere ayırıp , ( seperasyonlarla) münavebeli olarak üretime almalıyız.

20 ton kompostu 4 e bölerek üretime almaya kalksak, yukarıda örneğini gördüğümüz gibi bizi beklemeden mantarlar oluşmaya başlıyabilir. 5 er ton kompost alsak nakliye bedeli birim başına yüksek çıkacak

Konu hakkında deneyimli arkadaşlar , bu konu hakkında da bilgi verirlerse memnun oluruz.
Sağlıcakla kalın.
İsmail bey 5 er ton koymak mantıklı ama hazır kompost almak yerine kendi komposttunuzu yapmanızı tavsiye ederim.

adem_09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2013, 21:52   #29
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adem_09 Mesajı Göster
İsmail bey 5 er ton koymak mantıklı ama hazır kompost almak yerine kendi komposttunuzu yapmanızı tavsiye ederim.
Çok güzel bir öneri , istiridye mantarı için bir kompost için neleri karıştırmamız lazım. Biliyorsanız açık ve anlaşılır bir şekilde tarif eder misiniz?

Kompost konusu çok önemli. Aynı bitkilerdeki besin eriyiği vazifesini görecek. Mantar oradan beslenecek.

Doğru bir kompost hazırlama Başarının ilk adımı . Sonra ısı - nem- ışık .

Maliyet bakımından da kompost önemli bir yer tutuyor. Onun için bunun hazırlanması biraz es geçiliyor gibi geldi bana.

Eski 26-01-2013, 22:16   #30
Ağaç Dostu

egetropical's Avatar

Alıntı:

Sağlıcakla kalın.
sn karagülle burada konuşulanlar genel üretim bilğileri. aslında çok fazla detay var. Ticari olarak düşündüğünüzde mutlaka uzmandan eğitim alınmalıdır.
mutlaka iş planları yapılmalıdır. tüm detaylar. üretim aşamaları, gerekli kanuni izinler ve gereken öz sermaye ve kısa ve uzun süreli kaynaklar.
12 veya 24 aylık iş planı hazırlarsanız oluşabilecek sıkıntıları önceden tedbir alma imkanınız olur.

kompost hazırlama en önemli iştir. 5 tonluk bölümler halinde işletme kurarsanız ortalama 5 tonluk saman+kepek+alçı(veya kireç) karışımı pastörüze etmeniz gerekecek. buda kolay bir iş değildir. pastörize için 120 derecelik ısı gerekir. pastörize de yapılacak bir hata tüm verimi etkiler.

100-200 kg lık evde hobi amaçlı kompost yapılacaksa 200 litrelik varilde kaynatarak yapılabilir.

anlaşılabilir şekilde anlatılmış mantar üretimi başlama hakkında güzel bir kaynak: http://megep.meb.gov.tr/mte_program_.../621BHY162.pdf
not: bu modül beyaz şapkalı mantar için hazırlanmış. istiridye mantar yetiştirecekseniz buradaki bilgilere bağlı kalmayın.

evandevan5 beğendi.

Düzenleyen egetropical : 26-01-2013 saat 22:22 Neden: not

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024