agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Mantar
(https)

Beğeni Düzeni501Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-01-2013, 08:12   #241
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi promote Mesajı Göster
ozaman ısıtıcıya ihtiyacım var
Atman AT-100 Isıtıcı 100 Watt | Akvaryumportali.net - Akvaryum Portalı ve Akvaryum Forumu bir çırpıda bunu buldum ama iş görürmü bilemem
domates biber artıklarını değerlendirmek beni ayrıca onları yok etme sıkıntısındada kurtaracaktır
Ufak bir sera tarzı bir şey yapıp bu ısıtıcıyı kullanabilirsin.Evin kaloriferliyse çok gerekli değil aslında.Isının düşmesi zarar vermez misele sadece yavaşlatır.Ama yükselmemesine dikkat etmeniz gerek.Optimum sıcaklık miselde 24-26 derece.Meyva alımında 21-23 derece.Sizin resimlere baktım misel uluşumu başlamış ama miseli başka bir küf sarmış.Buna neden sıcaklık ve kötü strelize olabilir.Bir de kavanozunuz dibinde su birikmiş bunun olmaması gerek.Buğdayları biraz daha kurutun.Kartonla yaptığınız deney daha başarılı sanki.Miseliniz oldukça yayılmış ve meyva almanıza ramak kalmış.Düdüklü tenerede strerilizasyon daha iyi sonuç verir.Optimim sterilizasyon derecesi 121 derecede 10-15 dk. dır. Bunu da düdüklü tencerede sağlayabilirsin.Normal tencerede süreyi daha uzun tutman gerek.

Enson ve suplilumas beğendi.
murer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2013, 08:20   #242
Ağaç Dostu

Sayın yesill,
Kütük üzerinde mantar yetiştirmeyi düşünüyorsanız bence en iyi yöntem miselleri kavelaya aşılamanız.Miseller kavelayı sardıktan sonra kütüğe aktarmak çok kolay.Ufak bir şarzlı matkapla kütükte delikler açıp miselli kavelayı buraya çakıyorsun.Daha sonra mum eritip deliğin üzerine hava almıcak şekilde sürüyorsun olay bitiyor.

yesill ve suplilumas beğendi.
Eski 01-01-2013, 12:06   #243
Ağaç Dostu

yesill's Avatar

Giriş Tarihi: 01-10-2009
Teşekkür ederim sayın murer tavsiyenizi dikkate alacağım.

yesill Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2013, 13:57   #244
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-12-2012
s.a arkadaşlar. ben de sizlerin yazılarını okuyarak bir kaç poşete ve kavak kütüklerine misel ekimi yaptım. inşallah başarabilirim. bende baya heyecan yaptı bu mantar işi. birde sizlere bir mantar ismi soracam. bu mantardan misel alıp yetiştirmek istiyorum. buralarda çapaç veya ebişke ismiyle anılır . en son yetişen mantardır. tat koku olarak istiridye mantarına yakındır. ben bu mantarı topladım 1 hafta kadar önce. şu anda bacak kısımlarında beyaz küflenmeler oldu. ben bunları tahıla sardırmayı deneyeceğim.

demirbas74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2013, 13:59   #245
Yeni Üye

https://mantardostu.googlegroups.com...?view=1&part=4

Eski 02-01-2013, 04:28   #246
Ağaç Dostu

Sayın demirbas,
Bahsettiğiniz mantar Clitocybe geotropa.Kültürü yapılamıyor.Misel elde edersin ama meyva alamazsın boşuna uğraşma derim.Bilimsel anlamda bir çalışma yaparsan ona bişi diyemem

Eski 02-01-2013, 12:09   #247
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi murer Mesajı Göster
Sayın demirbas,
Bahsettiğiniz mantar Clitocybe geotropa.Kültürü yapılamıyor.Misel elde edersin ama meyva alamazsın boşuna uğraşma derim.Bilimsel anlamda bir çalışma yaparsan ona bişi diyemem
kavonaza koydum bakalım. ya tutarsa diye deneriz bir kere. bartın yöresinden en değerli mantar bu. ormanda aramaya devam o zaman

Eski 02-01-2013, 16:11   #248
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-06-2011
@promote
Birinci sorunuzu murer cevaplamış zaten.
2 ise kavanozlarınız başarısız değil aslında ilk denemeye göre gayet başarılı. Unutmayın özel şartlarda laburatuvar ortamında yapılması gereken işlemleri evde yapamaya çalışıyorsunuz. Olduğu kadar olacak hiç bir zaman mükemmel olmaz. Her zaman hatalı kontamine kaplarınız kavanozlarınız olacaktır. O nedenle bir çok örneği bir arada yapıyoruz ki en az bir tanesi risksiz temiz elimizde kalsın.
Bahçeye dökerseniz hiç bir şey çıkmaz.
3 Petri işine sonra girersiniz şu an acelesi yok.
4 Bu konuda murere katılıyorum domates saplarının işe yarayıp yaramayacağını bilmiyorum. Deneyerek öğrenmeniz gerekecek. Bazı bitkiler kendilerini mantardan korumak için bazı maddeler barındırırlar. Bazı mantarlar bu korumayı aşarken bazı türler aşamaz.
5 Misel ile küf aynı şey. Bir birlerine çok benziyorlar ama her mantarın kendine has küf yapısı yani misel yapısı vardır. Misel ürettikçe hangisinin hangisi olduğunu anlamaya başlarsınız. Ayrıca mantar miseli oluştuğunda miss gibi mantar kokar. Mantar kokmuyorsa pis koku geliyorsa o miseller kontamine olmuş demektir.

murer beğendi.
suplilumas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2013, 17:49   #249
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-12-2010
65 günde ilk verim. tadı damağımda kaldı :)

büyük boy
http://g1301.hizliresim.com/15/5/hp5r1.jpg

Eklenen Resimler

mrduran ve dalya35 beğendi.
mehmetzahid Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2013, 14:12   #250
Yeni Üye

25 gün önce istiridye mantarı ekimi yaptım. sizlerden edindiğim bilgilere göre 22 gün sonra posetlere kesikler attım. ama posetlerde mantar olusumu olmadı. samanlar daha da beyazlamaya devam etti. acaba daha posetlere kesik atmanın zamanı tam olarak gelmedimi. ben cizik attığım yerleri 4 gün sonra tekrardan kapattım. iyice karıştı iş. hala mantar alma imkanım var mı? alamazsam evdekiler epey gülecekler bana

Eski 20-01-2013, 17:38   #251
Ağaç Dostu

Zafer İnandıklı's Avatar

Giriş Tarihi: 02-10-2009
Galeri: 16
Saman bulamadığım için bekletiyordum.
Bunlar aceleci davrandılar.

Eklenen Resimler

Zafer İnandıklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2013, 17:50   #252
Ağaç Dostu

egetropical's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi demirbas74 Mesajı Göster
25 gün önce istiridye mantarı ekimi yaptım. sizlerden edindiğim bilgilere göre 22 gün sonra posetlere kesikler attım. ama posetlerde mantar olusumu olmadı. samanlar daha da beyazlamaya devam etti. acaba daha posetlere kesik atmanın zamanı tam olarak gelmedimi. ben cizik attığım yerleri 4 gün sonra tekrardan kapattım. iyice karıştı iş. hala mantar alma imkanım var mı? alamazsam evdekiler epey gülecekler bana
ısı, ışık, nem ve havalandırma ihtiyacını karşıladınız mı? kuluçka döneminde sorun yoksa,

% 80-90 nem,
400-2000 lux ışık,
her saat başı en az 8-10 dk havalandırma ve
12-18 derece sıcaklık.
bu şartları yerine getirip getirmediğinizi kontrol edin. mutlaka mantar çıkar.

egetropical Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2013, 15:28   #253
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi egetropical Mesajı Göster
ısı, ışık, nem ve havalandırma ihtiyacını karşıladınız mı? kuluçka döneminde sorun yoksa,

% 80-90 nem,
400-2000 lux ışık,
12-18 derece sıcaklık.
bu şartları yerine getirip getirmediğinizi kontrol edin. mutlaka mantar çıkar.
poset içini nasıl havalandırabilirim?. posetin ağzını acsam yeterli olurmu. ışığa gelince oturma odamda duruyor bol bol ışık var. nem işine gelince o biraz sıkıntı olabilir. benim asıl düşüncem tam zamanı gelmeden kesik attım. 3-5 gün daha bekleyeceğim kesik atmak için poşete. oda sıcaklığı 18 den yukarıdadır muhtemelen. sıkıntı o olabilir

Düzenleyen demirbas74 : 21-01-2013 saat 16:37 Neden: eksik
Eski 21-01-2013, 16:32   #254
Yeni Üye

Alıntı:
poset içini nasıl havalandırabilirim?. posetin ağzını acsam yeterli olurmu. ışığa gelince oturma odamda duruyor bol bol ışık var. nem işine gelince o biraz sıkıntı olabilir. benim asıl düşüncem tam zamanı gelmeden kesik attım. 3-5 gün daha bekleyeceğim kesik atmak için poşete.
posetimin durumu

Eklenen Resimler

Eski 21-01-2013, 18:16   #255
Ağaç Dostu

egetropical's Avatar

poşetin içini değil bulunduğu ortamdaki oksijeni artımak için odanın havalandırılması gerekli.
bence sıkıntı sıcaklık ve nem
ışık alan mutfakta olabilir. ısı mutlaka 18 derecenin altına düşürmeye çalışın. yine ışık 2000 lüx altında olmalı. çok ışıkta verimi düşürür.

Halil Önen beğendi.
Eski 21-01-2013, 19:07   #256
Yeni Üye

[QUOTE=egetropical;1088946]poşetin içini değil bulunduğu ortamdaki oksijeni artımak için odanın havalandırılması gerekli.
bence sıkıntı sıcaklık ve nem
ışık alan mutfakta olabilir. ısı mutlaka 18 derecenin altına düşürmeye çalışın. yine ışık 2000 lüx altında olmalı. çok ışıkta verimi düşürür.[/Q

sıcaklık olarak uygun bir yerim var. daha beyazlamasını beklemem gerekir mi? yoksa bir kaç yerden delip biraz daha serin yere hemen koymalı mıyım? veya şu an için neler yapabilirim ? bu arada ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.

Eski 21-01-2013, 20:06   #257
Ağaç Dostu

egetropical's Avatar

Poşet hemen hemen kuluçka dönemini tamamlamış.
uygun ortama alabilirsiniz. yapmanız gereken aynı şeyler.

% 80-90 nem,
400-2000 lux ışık,
12-18 derece sıcaklık.

Halil Önen ve smnvrl beğendi.
Eski 21-01-2013, 20:46   #258
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi egetropical Mesajı Göster
Poşet hemen hemen kuluçka dönemini tamamlamış.
uygun ortama alabilirsiniz. yapmanız gereken aynı şeyler.

% 80-90 nem,
400-2000 lux ışık,
12-18 derece sıcaklık.
tekrardan teşekkürler. hemen yarın indiriyorum serin yere.

Eski 31-01-2013, 12:38   #259
Yeni Üye

alpix's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2011
istiridye (kavak) mantarı yetiştirme

Merhaba arkadaşlar.istiridye mantarı üretimi yapmak isteyen arkadaşlar için yardımcı olacağını tahmin ettiğim kendi araştırma ve donelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.yaptığım deneyde talaş(kavak talaşı)ve saman malzemeleri kullanılmış olup gelişim hızları açısından iki malzemenin arasında mantar oluşumu hızı ve süresi araştırılmaya çalışılmıştır.hala devam eden deneyimin tamamlanan kısımlarını resimli olarak sizlerle paylaşıp zaman ile gelişmelerden haberdar etmeye devam edeceğim umarım sizlerede faydalı olur.

Eklenen Resimler

alpix Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2013, 14:37   #260
Ağaçsever

nihal_es's Avatar

Giriş Tarihi: 09-01-2007
Galeri: 23
Kavak Mantarı ( Yetiştirme Denemesi )

Forumdan heveslenip bende mantar yetiştirmeye karar verdim. Agromantar'dan 1 kg kavak mantarı miseli aldım bir kısmını buğdaya sardırdım bir kısmını ise kendi hazırladığım komposta diktim..Kompostu %45 kavak talaşı, %45 saman, %10 kepek oranında hazırladım.. İlk fotoğraf misellerin bana ulaştıktan 1 hafta sonraki hali, ikinci fotoğraf ise misellerin buğdaya sarmaya başladıktan bir kaç gün sonraki hali..

Name:  Miseller.jpg
Views: 4316
Size:  50.8 KB

Name:  20121205_193445.jpg
Views: 7428
Size:  66.6 KB

12. ayın ilk haftasında hazırladığım kompostlardan mantar yemeye bu hafta başladık ..

Name:  20130127_121306.jpg
Views: 3329
Size:  40.9 KB

Name:  20130127_122159.jpg
Views: 3237
Size:  46.2 KB

Name:  20130127_122218.jpg
Views: 3545
Size:  41.7 KB

nihal_es Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2013, 22:59   #261
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Tebrikler Sn. nihal_es acaba bugdaya sardırdığınız misellerin durumu nedir?

Mehmet Kemer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2013, 09:45   #262
Ağaçsever

nihal_es's Avatar

Giriş Tarihi: 09-01-2007
Galeri: 23
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mehmet Kemer Mesajı Göster
Tebrikler Sn. nihal_es acaba bugdaya sardırdığınız misellerin durumu nedir?
Teşekkür ederim, kavanozdaki buğdaylar tamamen sarılmış durumda fotoğrafını aradım fakat bulamadım..

nihal_es Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2013, 15:17   #263
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-02-2013
amatör istiridye mantar üretimi

Merhabalar,bende bu işe yeni heveslenmiş birisi olarak birkaç gündür çeşitli sitelerde bilgi toplamaya çalışıyorm. Bu siteyide yeni keşfettim ve tam benim aradığım bilgilere sorunlara ışık tutacağını tahmin ettim ve siteye üye oldum. şimdi istiridye mantarı yetiştirme konusunda bilgi ve tecrübe sahibi arkadaşlardan yardım ve aşağıda yazacağım sorularıma cevap istiyorum. .1- 50 kg kompos hazrlamak istiyrum bunun için ne kadar saman ne kadar kuru madde gerekir (50 kg komposun 50 kg saman + kuru maddemi yoksa hepsimi 50 kg olmalı. . . 2- net oranları yazarmısınız .3- alçı veya kireç katmak şartmı .4- kullanılmayan eski bir ev odasında yapmayı düşünüyorum.buraya herhangi ısıtma,nemlendirme cihazı kullanmadan masraf etmeden üretebilirmiyim.bu mevsim uygunmudur.notdayı aydınlatma ve karartma şansım var .5- sprey sulama ile nemlendirme yapsam olurmu,olursa günlük kaç defa yapmalıyım.ne günlük kaç defa havalandırma veya ışık vermeliyim. .6- miseli komposun üzerine serpiştirip karıştırdıktan sonramı torbalara koymalıyım yoksa katmanlar halinde bir miktar kompos bir miktar misel koyarakmı torbayı doldurmalıyım. .7- poşetler siyahmı olmalı şeffafmı hangisi daha faydalıdır .8- poşetleri delme işlemi nasıl olmalı.poşetleri hemenmi delmeliyim yoksa miseller oluştuktan sonramı nekadar miktarda delmeliyim . şimdiden sorularımı cevaplayacak arkadaşlara teşekkür ederim.

MURAT 05 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2013, 16:10   #264
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
İzmir Uzundere' de İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği Semineri

Bir çok sorunun cevabını bulabilirsin

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=1emwhXXP4P8

İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2013, 11:15   #265
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-02-2013
Teşekkürler ismail bey.benim için faydalı bir video oldu

MURAT 05 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2013, 11:54   #266
Yeni Üye

benim mantarlarda cıkmaya başladı ))

isko74 beğendi.
Eski 07-02-2013, 17:41   #267
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
mantar çıktı

Alıntı:
benim mantarlarda cıkmaya başladı ))
Resimleri görebilir miyiz?

İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2013, 19:08   #268
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2013
arkadaşlar merhaba foruma yeni üyeyim mantar odalarının dezenfeksiyonuyla ilgili bilgi verebilecek var mı acaba?

gürkan20 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2013, 15:54   #269
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Merhaba Arkadaşlar;
Bende siteye yeni üye oldum ve bu konuyu yakınen takip ediyorum. Şuanda üretim aşaması devam eden arkadaşlara başarılar diliyorum. Umarım bize de örnek olacak bilgi ve deneyimler aktaracaklardır. Herkese selam

orke Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2013, 13:35   #270
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi orke
Sayın Suplilumas
Yazılarınızı dikkatle takip ediyorum. Özellikle bu misel üretme konusuna. Oldukça açıklayıcı yazmışsınız ancak siz bunu birebir yaşadığınız için kolayca anlatmışsınız. Hiç denemeyen birisi zor anlayabilir (mesela ben). Affınıza sığınarak soruyorum yardımcı olursanız memnun olurum.

1- Mantardan alınan pirinç tanesi kadar örneği koyduğunuz kap mikrodalga camı demişsiniz. Peki bu kabın içine konulan jeli nasıl elde ettiniz. Ne gibi bir aşamadan geçti. İnternette araştırdığım kadarıyla toz halinde satılan bir madde. Bunu jel haline kaç derecede getirdiniz ?

2- Aldığınız örnekleri jel üzerinde kaç gün ve nasıl bir ortamda beklettiniz ?

3- Elde edilen misel buğday tanelerinde kaç günde gelişiyor ve bu buğdayları saklama koşulu cam kavanoz mudur ? Yani kullanacağımız kadarını aldıktan sonra tekrar kavanozu kapatıp buzdolabına koyabilirmiyiz ?

İlginize şimdiden teşekkür ederim
-------------------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------------------
Merhaba
1 O jelin adı agar. Agar agar diye aratırsanız bulabilirsiniz. Aslında bir yosun türü pastaneler ve vejeteryenler jöle ve türevlerini yapmak için kullanıyorlar. Cam kapta sadece denemek için yaptığımı unutmayın lütfen. Gerçekten miseli iyi yetiştirip ıslah etmek istiyorsanız steril petri kapları kullanmanız daha doğru olacaktır.

2 Ben bir iki gün bekledikten sonra hemen örnek alıp bir daha yeni kaba alıyorum ta ki miselden başka hiç bir canlıyı kapta görmeyene kadar ya da miselin yeterli kaliteye ulaştığını görene kadar işlemi devam ettiriyorum. Küçük eski bir buzdolabım vardı atılacak atmadım onu devamlı steril edip miselleri oraya koyuyorum. Kapısı hava geçirmediği için steril kalıyorlar. oda ısısında karanlık her hangi bir yere bırakabilirsiniz.

3 Misellerin buğdayı tamamen sarması bir iki haftayı bulabilir ortam ısısına ve miselin kalitesine türüne göre değişir. Kesin bir süre vermek doğru olmaz en iyisi gözlemlemek. Bütün kavanozu sardığında sallayıp tanelerin ayrılmasını sağlıyorsunuz bir daha bekletiyorsunuz. Tanelere misel bulaştığında baktığınızda hemen anlarsınız zaten. Kullanacağınız kadarını alıp kalanı bekletebilirsiniz ama iyi bir yöntem olmaz. Çünkü kavanozu açtığınızda ne yaparsanız yapın sterilizasyonu bozmuş olursunuz. Ayrıca kavanozlar çok yer kaplar. Uzun süre bekletmek istiyorsanız deney tüpüne agar ve bir parça ahşap malzeme koyup bir iki buğday tanesini içine atmanız yeterli. Bu şekilde buzdolabına koyarsanız yavaş yavaş ilerlemeye devam eder. Kullanacağınz zaman ufak bir örnek alıp petri kabında ilk işlemleri yapıp yine buğdaya ya da komposta aktarırsınız aynı işlemlere devam edersiniz.

Sizden ricam sorularınızı forum üzerinden sormanız. Bu şekilde hem aynı soruyu merak edenler sormadan görmüş olur hem de benden başka cevap verenler olduğundan yanlış bir yer varsa ya da eklenecek gözden kaçan bir şey hemen istediğiniz cevabı almış olursunuz. Zaman kazanırsınız.
teşekkürler.

Selam arkadaşlar;

Suplilumas isimli arkadaşımız ile özelden yapılan mesajlaşmayı aynen aktarıyorum. Kendi isteği ve doğru olan da budur. Ayrıca kendisine ilgisinden dolayı teşekkür ediyorum.

gece, üzüm ve verdoque beğendi.
orke Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024