agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Mantar
(https)

Beğeni Düzeni501Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-02-2013, 19:48   #301
Ağaçsever

ilkazra's Avatar

Giriş Tarihi: 13-04-2012
Gün gün çektiğim fotoğraflar

Eklenen Resimler

olcim ve dalya35 beğendi.
ilkazra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2013, 19:51   #302
Ağaçsever

ilkazra's Avatar

Aynen öyle eşimde 5 kilo misel siparişi vermiş kilosu 6 liradan 30 tl. Çiftlik kurcam zannetmiş olcak )

Eski 25-02-2013, 19:53   #303
Ağaçsever

esa_38's Avatar

Giriş Tarihi: 20-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilkazra Mesajı Göster
Gün gün çektiğim fotoğraflar
fotolara bakacam diye yemek yiyemedim artık mantardan verirsiniz
15 lira demek bi tanesi az görünüyor birde neden tepesinden çıkmış altta misel yok mu acaba **** delik mi yok çıkması için ama geçen bi video izlemiştim yine tepesinden çıkmıştı anlamış değilim

esa_38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2013, 19:55   #304
Ağaçsever

esa_38's Avatar

Alıntı:
Aynen öyle eşimde 5 kilo misel siparişi vermiş kilosu 6 liradan 30 tl. Çiftlik kurcam zannetmiş olcak )
ama bana ilk beş kilo kilosu 11 lira dendi alla alla bu ne çelişki şimdi

Eski 25-02-2013, 20:00   #305
Ağaçsever

ilkazra's Avatar

Sanırım hava alan tek yer kompostun boğaz kısmı. Sadece ordan mantar çıkmış alanlar sevinsin diye yapılan bir uygulama olsa gerek güzel bir uygulama tek kalan mantarıda streçe sardım spor bırakırsa buğdaya sardırıcam bakalım tabi steril olcak kaynamış kavanoz buğday ..sonrada kompostu hazırlamayı düşünüyorum..Mantar için geç kaldınız ilk parti yendi bitti,yeni çıkanlardan artık

Eski 25-02-2013, 20:06   #306
Ağaçsever

esa_38's Avatar

kolay gelsin hayırlı çalışmalar...

ilkazra beğendi.
Eski 26-02-2013, 13:10   #307
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-06-2011
@Chotanaq
1 Poşetleri kompostu doldurduktan sonra deliyorsunuz ki hava alsınlar ölmesinler. Sonra bebek mantarları görünce delikleri büyütüyorsunuz.
2 Sterilizasyonun nasıl yapılacağını daha önce yazdım o kısmı okursanız uygulayabilirsiniz.
3 Mantarın türüne göre kendi rengi olur ne tür mantar yetiştiriyorsanız o tür çıkar ve yersiniz. Beyaz siyah dediğiniz şey misel ile kontamine olmuş misel sanırım. Kontamine olmuş misel mantar vermeyeceği ya da verimi az olduğundan atılır.
4 Mantarların tohumu yoktur. Spor ya da misel ile üretirsiniz. Kitler misel ekilmiş mantar vermek üzere olan kompostlardır. Kompostaki yiyecek ve su bitene ayrıca uygun ortam devam edene kadar ürün alırsınız.
5 Evet afiyetle yerler.

@promote
Spor print alırken hijyene çok dikkat etmenize gerek yok. Çünkü mantarın üzerinde ne varsa sporlarla birlikte almış olacaksınız. Steril etme ve ayrıştırma işlemlerini sporu misele çevirdikten sonra yaparsınız.
Spor print alımını yazmıştım arayın bulamazsanız sorun tekrar yazarım.

@ ilkazra
Torbaları kalem gibi temiz bir aletle bir çok yerden delin. Sonra da torbalarınız banyoya asın. Deliklerde mantar görmeye başladığınızda delikleri dikkatlice büyütün.

suplilumas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2013, 13:42   #308
Ağaçsever

ilkazra's Avatar

Teşekkürler Sayın suplilumas. Aynen yapıcam dediklerinizi .Banyo pek içime sinmesede nemli başka yer bulamadığımdan mecburen öyle yapıcam

Eski 26-02-2013, 18:48   #309
Ağaçsever

esa_38's Avatar

ben şu spordan misel üretimini merak ettim
ilkazra şimdi elindeki mantardan misel üretip tekrar mı yetiştireceksin bu süreci paylaşırsan sevinirim. misele para vermesek mi ne

Eski 27-02-2013, 22:16   #310
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi suplilumas Mesajı Göster
Misel alımı hepsinde hemen hemen aynı olur ayrıca klonlama da yapabilirsiniz. Reishi lanse edildiği kadar zor bir mantar değil kuru resihiden bile önceden işlemden geçirilip öldürülmemiş ise klon alabilirsiniz. Reishi lanse edildiği gibi ahım şahım bir mantar değil yiyemezsiniz o nedenle bol miktarda üretmenizin eğer satmayı düşünmüyorsanız size bir faydası olmayacaktır. kütük yerine kompostta üretmeniz daha uygun olacaktır. Çünkü daha çabuk sonuç alırsınız ve ihtiyacınız kadar üretirsiniz. Yenecek bir mantar değil tadı çok acı yapısı sert. Suya atıp kaynatıp çayını şifa niyetine içebilirsiniz ama söylendiği gibi kanıtlanmış bir etkisi yok. Onun yerine aynı işleri yaptığı söylenen shiitake ya da benzeri bir mantarı kütüğe aşılarsanız afiyetle yiyebileceğiniz için söylediği şeyi yapmasa bile beslenmiş olacaksınız. Ben öyle yapıyorum inanın bana reishi için uğraşmaya bile değmez. Özellikle yüksek fiyatlara satılan reishi ürünlerini hiç almayın. Üretim kitleri burada 5 - 10 lira arasında satılıyor. Bir kitten sadece 5 mantar almış olsanız bu internette satılan ürünlerden 200 - 300 kutu üretirisiniz. Ne nadirdir ne de pahalı.
Reishi ve bazı mantarların internetten kudret helvası diye satıldığını görmem nedeniyle evde mantar üreti ile ilgili bir yazı hazırlıyorum. Yazı bittiğinde internette yayınlayıp linkini burada payalaşağım. Oradaki yazılardan marketten aldığınız mantardan spor ya da klonlama ile misel oluşturmadan kompost hazırlamaya, misel fitili hazırlamadan bunları hangi uygun ağaca aşılamaya kadar bildiğim her şeyi yazmaya çalışıyorum. Ayrıca elimden geldiğince aşamaları fotoğraflamaya çalışıyorum. Bugün kütüğe shiitake aşılayıp fotoğrafladım. Yakında yayınlar linki yazarım evde üretim yapmak isteyen arkadaşlar oradaki bilgilerden faydalanabilirler.
burda bahsettiğiniz yazıyı hala sabrla bekliyorum

promote Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2013, 10:15   #311
Ağaçsever

ilkazra's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esa_38 Mesajı Göster
ben şu spordan misel üretimini merak ettim
ilkazra şimdi elindeki mantardan misel üretip tekrar mı yetiştireceksin bu süreci paylaşırsan sevinirim. misele para vermesek mi ne
Buğday alarak işe başlamam lazım burdan öğrendiklerime göre buğdayı kaynatıcam sonra kavanoz kaynayacak steril olması için ocakta ısıtılmış bıçakla mantardan parça alıp yapıcam veya sporunu suyla karıştırıp buğdaya sardırıcam ya da iki yöntemi birlikte deniyeyim birinden biri tutar heralde.Aşama aşama fotoğraflarım sayın esa umarım başarılı olurum başarırsam misel gönderirim

Düzenleyen ilkazra : 28-02-2013 saat 10:19 Neden: *** şeklinde yazılan yanlışlar için
Eski 28-02-2013, 11:01   #312
Ağaçsever

esa_38's Avatar

Alıntı:
Buğday alarak işe başlamam lazım burdan öğrendiklerime göre buğdayı kaynatıcam sonra kavanoz kaynayacak steril olması için ocakta ısıtılmış bıçakla mantardan parça alıp yapıcam veya sporunu suyla karıştırıp buğdaya sardırıcam ya da iki yöntemi birlikte deniyeyim birinden biri tutar heralde.Aşama aşama fotoğraflarım sayın esa umarım başarılı olurum başarırsam misel gönderirim
bende nette baktim biraz bu buğday olayına ama steril olması lazım kesinlikle yoksa mantar için misel yapalım derken misel yerine mantar-küf oluşuyormuş
bende denemek istiyorum ama iki firmadan daha haber bekliyorum piyasa araştırması yapıyorrum da
ilkazra sporlara ne oldu

Eski 28-02-2013, 13:15   #313
Ağaçsever

ilkazra's Avatar

İstiridye mantarımı streçe sardım buzdolabına attım buğday alıp işleme başlıcam

Eski 28-02-2013, 13:18   #314
Ağaçsever

ilkazra's Avatar

Red face

Sayın Suplilumas kontamine olur dedi ama mevcut satın aldığımız hobi kiti kendi hazırladığız tabi steril bir şekilde hazırlanan kompostla karıştırsak sanki daha başarılı ve kolay olur gibime geliyor..

Eski 28-02-2013, 13:38   #315
Ağaçsever

esa_38's Avatar

Red face

Alıntı:
İstiridye mantarımı streçe sardım buzdolabına attım buğday alıp işleme başlıcam
onuda foto cekip paylaşır mısınız denemelerinizi merakla bekliyorum

Eski 28-02-2013, 17:31   #316
Ağaçsever

esa_38's Avatar

birkça yerle iletişime geçtim onları paylaşım sizinle

agromantar
ilkazra ya gelenden de hatırlıyoruz ki bir kit 2,5 kilo ve fiyatı 15 lira +kargo=12 tl
misel ise en az 5 kilo kilosu 11 liradan 55 lira sonraki her kilosu 6 lira

istiridyemantar.com
kit 13-17 kilo geliyormuş toplamda 35 lira+kargo 20-30 lira
misel minimum 8 kilo toplamda 75 lira

erkel mantar
kit 9 ar kiloluk iki adet satışı kargo dahil adres teslim fiyatı 45 lira
misel minimum 10 kilo toplamda kdv dahil 54 lira+kargo 18-20 lira

artık siz düşünün gerisini

Eski 28-02-2013, 17:33   #317
Ağaçsever

esa_38's Avatar

bu arada bunlar bana söylenen ve gelen maillerden size aktarılandır.ekleme yapılmadan aktardım sizlere....

Eski 01-03-2013, 11:37   #318
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-06-2011
@esa_38
Fiyatlarda kit yazdığın şey kompost ve evde yetişmeye hazır olsun diye beraberinde gelen araçlar. ( Anladığım kadarı ile türkiyede kit denildiğinde sadece kompostun küçük torbalara hazırlanmış şekli satılıyor. Dışarda kit böyle değildir. Mantarın içinde yetişeceği ortamı sağlayacak küçük sistem ve bunun için gerekli araçlardır.)
Misel ise farklı bir şey zaten tek başına satılabilecek bir şey değil. Anladığım kadarı ile aşılama yapmak için hazırlanmış misel sarılı materyallere misel diyorlar. Misel sizin işinize yaramaz. Çünkü bir kilo misel demek mantarın yetişeceği ortam değil komposta karıştırılacak malzeme demektir. Bir kilo misel ile örneğin 100 kilo kompost aşılarsınız. Evde yetiştirmek istediğinizden size 100 gram dahi fazla gelir. Misel olayından vazgeçin ilerde üretmeyi kendiniz denersiniz. Kitleri araştırmanız vakit kaybetmemeniz için size daha faydalı. Önce bulabildiğiniz en küçük ve en ucuz kiti alın. Gerekli ortamı ayarlayıp o kitten mantar çıkmasını sağlayın. Sonra kendi kompostunuzu kendiniz hazırlarsınız.

@ilkazra
Mantıken kolay görünüyor ama değil. Kompost misel sardığı için sertleşmiş olacak sizin bunu ayırıp başka bir yere aktarmanız ile birlikte bir çok istenmeyen bakteri ve mantarı da birlikte aktarmış olacaksınız. Bu şekilde yapacaksanız size daha kolay ve eğlenceli bir yöntem yazayım daha kolay ve uygulamak istediğiniz yöntemden daha az riskli.
Bir rulo tuvalet kağıdını nemlendirin. Islatmayacaksınız nemlendireceksiniz bu kısım çok önemli. Ortasına kadar bütün kağıt nemlenmiş olacak. Sonra bu ruloyu uygun bir kavanoza yerleştirip düdüklüde kaynatın. Buna imkanız yoksa kaynar suda bekletin işlemi bir kaç kez yaparsanız daha garanti olur. Soğuttuktan sonra bir adet mantarın şapkasını kesip kağıdın torbasına koyun. Tamamen misel sardıktan sonra ruloyu torbadan çıkarıp nemini kaybetmeyeceği bir ortama alın. Mantarlarınız çıkmaya başladığında bakıp bakıp bol bol gülün. Yemeyi unutmayın

oyagcioglu beğendi.
suplilumas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2013, 14:06   #319
Ağaçsever

ilkazra's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi suplilumas Mesajı Göster
@esa_38
@ilkazra
Mantıken kolay görünüyor ama değil. Kompost misel sardığı için sertleşmiş olacak sizin bunu ayırıp başka bir yere aktarmanız ile birlikte bir çok istenmeyen bakteri ve mantarı da birlikte aktarmış olacaksınız. Bu şekilde yapacaksanız size daha kolay ve eğlenceli bir yöntem yazayım daha kolay ve uygulamak istediğiniz yöntemden daha az riskli.
Bir rulo tuvalet kağıdını nemlendirin. Islatmayacaksınız nemlendireceksiniz bu kısım çok önemli. Ortasına kadar bütün kağıt nemlenmiş olacak. Sonra bu ruloyu uygun bir kavanoza yerleştirip düdüklüde kaynatın. Buna imkanız yoksa kaynar suda bekletin işlemi bir kaç kez yaparsanız daha garanti olur. Soğuttuktan sonra bir adet mantarın şapkasını kesip kağıdın torbasına koyun. Tamamen misel sardıktan sonra ruloyu torbadan çıkarıp nemini kaybetmeyeceği bir ortama alın. Mantarlarınız çıkmaya başladığında bakıp bakıp bol bol gülün. Yemeyi unutmayın
Sayın Suplilumas dediğiniz gibi o ne öyle taş gibi bişey. Hiç bir şey bilmeyen çok şey biliyorum zannedermiş ya cahil cesareti olmalı benim ki Ama olsun ben zor olanı seçicem deneme yanılma yöntemiyle bilgim artar ama şunu söylemeliyim ki sabır gerektiren bir iş benim kompostlarda hiç kıpırtı yok hergün su fıslıyorum banyoyada astım beklemedeyim

Eski 01-03-2013, 14:29   #320
Ağaçsever

esa_38's Avatar

Alıntı:
Sayın Suplilumas dediğiniz gibi o ne öyle taş gibi bişey. Hiç bir şey bilmeyen çok şey biliyorum zannedermiş ya cahil cesareti olmalı benim ki Ama olsun ben zor olanı seçicem deneme yanılma yöntemiyle bilgim artar ama şunu söylemeliyim ki sabır gerektiren bir iş benim kompostlarda hiç kıpırtı yok hergün su fıslıyorum banyoyada astım beklemedeyim
sayın ilkazra
cesaret güzel deneyelim ki öğrenelim değil mi
geçen yazmış olmalıyım aldığımız kitlerdeki misel durumunu bilmiyoruz normal mi yoksa göstermelik mi tepesinden çıkanlar sadece bende bunda tereddüt etmiştim. *** delinen yerlerden mantar çıkar hevesimiz kırılmaz
birde mantarlar çıkınca ortam ısısını değiştirmek lazımmış banyo kaç derece acaba

Eski 01-03-2013, 14:36   #321
Ağaçsever

esa_38's Avatar

birde sayfa 8 de izmir uluderede yapılan bir semineri çekmişler izlediniz mi ilkazra onu

Eski 01-03-2013, 14:40   #322
Ağaçsever

ilkazra's Avatar

Banyo tahminen 23 derece filandır.Peteği kapatamadım üzerine kalın bir havluyu ıslatıp sardım sonra giderleri tıkayıp banyoya su doldurmayı düşünüyorum.Dahada kıpırdamazlarsa benim yapıcam bişey yok buzdolabındaki numuneyle yola devam ederim

Eski 01-03-2013, 14:59   #323
Ağaçsever

esa_38's Avatar

Alıntı:
Banyo tahminen 23 derece filandır.Peteği kapatamadım üzerine kalın bir havluyu ıslatıp sardım sonra giderleri tıkayıp banyoya su doldurmayı düşünüyorum.Dahada kıpırdamazlarsa benim yapıcam bişey yok buzdolabındaki numuneyle yola devam ederim
derece yüksek değil mi bende araştırdığım kadarıyla söylüyorum sizin kitin zamanında derece 10-15 arası olrsa daha ii diyordu ve havlu sardığınızda havasız kalmaz mı ki havalandırma şart diyor ya hani.nemlenmesi için fısfıs yeterli olmaz mı sabah akşam? birde bir link verim size bakın ona isterseniz

Hatay Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü

bakın burda poşet bile çıkarılmış

Eski 01-03-2013, 15:04   #324
Ağaçsever

ilkazra's Avatar

Alıntı:
derece yüksek değil mi bende araştırdığım kadarıyla söylüyorum sizin kitin zamanında derece 10-15 arası olrsa daha ii diyordu ve havlu sardığınızda havasız kalmaz mı ki havalandırma şart diyor ya hani.nemlenmesi için fısfıs yeterli olmaz mı sabah akşam? birde bir link verim size bakın ona isterseniz

Hatay Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü

bakın burda poşet bile çıkarılmış
sayın esa sayfa 8 e bakıcam birazdan belki gözümden kaçmıştır belki de iş yerimde video izlenmiyor netten ondan kaçırmışımdır.

Ben kiti sarmadım banyonun ısısını düşürmek için peteği sardım havluyu iyice ıslattım aşırı sıcağı önleyip mevcut havlunun neminden yararlanmak istedim .Peteği kapatamadığımı söylemişmiydim

Eski 01-03-2013, 15:09   #325
Ağaçsever

esa_38's Avatar

Alıntı:
sayın esa sayfa 8 e bakıcam birazdan belki gözümden kaçmıştır belki de iş yerimde video izlenmiyor netten ondan kaçırmışımdır.

Ben kiti sarmadım banyonun ısısını düşürmek için peteği sardım havluyu iyice ıslattım aşırı sıcağı önleyip mevcut havlunun neminden yararlanmak istedim .Peteği kapatamadığımı söylemişmiydim
geçen birine yazmıştım odanın sıcaklığı 12 derece diye ve mantar farklı evrelerde farklı ısı değerleri istiyor denmişti. ben de 12 derecede ısıtıcı kullanmasam yetişmez mi demiştim

cevap: canı isterse mantar verir artık
sizinkide öyle olmasın sakın

Eski 01-03-2013, 15:16   #326
Ağaçsever

ilkazra's Avatar

Alıntı:
geçen birine yazmıştım odanın sıcaklığı 12 derece diye ve mantar farklı evrelerde farklı ısı değerleri istiyor denmişti. ben de 12 derecede ısıtıcı kullanmasam yetişmez mi demiştim

cevap: canı isterse mantar verir artık
sizinkide öyle olmasın sakın
Sayın Esa gözümden kaçmış Mine hanımın sunumu çok güzel ve açıklayıcı olmuş ellerine sağlık onunda .Sayın Suplilumasında dediği gibi tuvalet kağıdı kolay iş ..Mantar nem istiyor yok ışık istiyor sıcaklıkta olmazsa olmaz hava sirkülasyonuda lazımmış benim hiçbir oda bunların hepsini tam karşılamaz evin bütün odalarını gezecek benim kitler Çok gezen kültürlü mantar olacak benimkiler

esa_38 beğendi.
Eski 01-03-2013, 15:21   #327
Ağaçsever

esa_38's Avatar

Alıntı:
Sayın Esa gözümden kaçmış Mine hanımın sunumu çok güzel ve açıklayıcı olmuş ellerine sağlık onunda .Sayın Suplilumasında dediği gibi tuvalet kağıdı kolay iş ..Mantar nem istiyor yok ışık istiyor sıcaklıkta olmazsa olmaz hava sirkülasyonuda lazımmış benim hiçbir oda bunların hepsini tam karşılamaz evin bütün odalarını gezecek benim kitler Çok gezen kültürlü mantar olacak benimkiler
yardımcı olduysam ne mutlu
gördünüz mü mantarlar çıkınca dereceyi düşürmek lazım diyor demi

yeni bir tür doğuyor-- kültürlü istiridye mantarı --

Safranlı beğendi.
Eski 02-03-2013, 10:52   #328
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-03-2013
orjinal mesaj sahibi suplilumas merhaba uzun zAMANDIR yazılarınızı okuyorum ben pleurotus spp. yani istiridye mantarı yetistirip aynı zamanda satmaktayım sizinde misel üretimi anlatmanız bana cok yardımcı oldu dışardan aldığım tohumlar pek salıklı olmadı gibi kominete gibi gözüküyolar bence en iyi tohum silvan tohum avrupa miseli fakat oda ulasım sıkıntı oluyo yani anlıycanız kendin yap kendin üret mantelitesindeyim ve yazılarınızıda bu yüzden ilgimi çekti ve bende misel üretmek istiyorum fakat hiç denemedim deneyipde başarısız olursam canım sıkılacak gibi geliyo bana o yüzden bana tam bilginizi vererek yapmak en doğrusu geliyo bana siz de tabi gönlünüzden geldiği kadarıyla yardım eder bilginizi aktarıssanız çok memnun olurum benim amcaım kendi yapkendin üret mantığındayım nedersiniiiz...

paşa69-67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2013, 17:58   #329
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-09-2007
Galeri: 3
1.Growing oyster mushrooms at home cheap and easy - YouTube

liberty_caps Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2013, 17:59   #330
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-09-2007
Galeri: 3
oyster mushroom cultivation in india.mpg - YouTube

liberty_caps Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024