View Single Post
Eski 23-01-2013, 11:33   #11
Halil Önen
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mertbedir Mesajı Göster
50 mtkare bi yerde istiridye mantarı yetiştirmeyi düşüyorum bu işin ticari boyutunu düşünüyorum fakat herkesin yorumları farklı ne yapsam bilmedim.Yardımcı olur musunuz?
Erkel Mantarcılık ile yaptığım sohbette _eğer ticari boyut düşünülürsa_en az 200 m2 sera gerekiyor...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı Mesajı Göster
elli m2 de hiç bir icraat olmaz
hobi olur
konu komşu nasıplenir o kadar
50m2 sera alnında da mantarcılık yapılabilir ve konu komşu yanında semt pazarlarında satışa sunularak- ki üretici bunu tezgahında başka ürünlerinini yanına koyarak satışını yapar_ değerlendirilebilir...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smnvrl Mesajı Göster
..., Bu alana girme niyetinde olduğum için araştırıyorum.

...100 m2 için 12 ton kompost alabileceği bazı kaynaklarda belirtilmiş 50 m2 de 6 ton kompost yapar %30 verimde 1800 kg mantar yapar bu hobinin ötesindedir diye düşünüyorum....
Evet 50m2 hobinin ötesinde; ancak verilen oranlar olması gereken en ideal oranlar, bunun gereçekleşmesi için...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi egetropical Mesajı Göster
ısı, ışık, nem ve havalandırma ihtiyacını karşıladınız mı? kuluçka döneminde sorun yoksa,

% 80-90 nem,
400-2000 lux ışık,
her saat başı en az 8-10 dk havalandırma ve
12-18 derece sıcaklık.

bu şartları yerine getirip getirmediğinizi kontrol edin. mutlaka mantar çıkar.
şartlarını olmazsa olmaz kuralıdır. Yoksa hedeflenen rakamlara ulaşmak oldukça zordur...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smnvrl Mesajı Göster
...
Derseniz ki mantar teferruatlı iştir ısıtma soğutma nemlendirme ister, 50 m2 ye bu sistemleri kurdurmak mantıklı değil. ona katılırım.

..
doğru...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi egetropical Mesajı Göster
İstiridye miseli ekimi yapılmış 1 ton kompost ideal ortamda % 30-%40 civarında mantar hasadı yapılabilir. oda 1 ton da 300 kg. ile 400 kg ortalama mantar alınır.
...
gerçekçi rakamlar verilmiş...
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Karagülle Mesajı Göster
...
İlk yapacağınız iş için küçükten başlamak en iyisidir.

Ben de yerim olmasına rağmen önce 50 değil 36 metre kare bir yerde denemeye başlıyacağım . Beceremediğim zaman fazla zararım olmaz. Yeniden deneme şansım olur.
Koşullar yerine getirildiğinde başaramamak diye bir şey yok Sevgili İsmaıl bey, istritye mantarı diğer mantar çeşitlerine göre üretimi daha kolay...

Ticari boyut düşünülüyorsa eğer; sizden mantar alacak firma ile anlaşma yapıyorsunuz ve her istediğinde, söz verdiğiniz rakamlarda mantar ihtiyacını karşıma sözü yani teminat veriyorsunuz; bu ise ticari ilişkilerde olmazsa olmazlardan...

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön