View Single Post
Eski 23-01-2013, 23:25   #22
egetropical
Ağaç Dostu

egetropical's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Karagülle Mesajı Göster
egetropikal

Bu tesis kaç metre kare ve kaça mal oldu . .
Kalemler halinde yazabilir misiniz?

Tesis kuruluşundan sonraki işletme sermayesini de ayrıca belirtirseniz çok iyi olur.

Ve bu kapasitedeki bir mantarlık ( Böyle mi denir . Bilmiyorum. Ben uydurdum galiba.)

Sonunda ne kadar ürün verir.

Bunları kalem, kalem açıklarsanız , daha iyi karar vermemize yardımcı olursunuz.

Teşekkürler.
ismail bey merhaba,
benim durumum biraz farklı. burada eringi mantar yetiştiriyorum. pazarlama sıkıntım yok. (özel siparişle bir firmaya vereceğim) Daha önce var olan serayı yeniden düzenledim. mekanik ve elektronik tüm parçaları toptancıdan alıp montajını kendim yaptım. işçilik parası vermedim.
sera 260 m2. 24 ton kompost var. (28 ton alabilir. ben biraz seyrek astım torbaları)

nemlendirme ünitesi : (normist) 3500 tlye mal oldu.
Fan ped sistemi Soğutucu ( kendim yaptım) = 850 tl (debi 12000 m3/sa fan dahil)
Ekzos fanı 2 ad. 540 tl (debi: 12000 m3/sa)
kontrol paneli ve sensörler. (nem-ısı-havalandırma otomatik yapılıyor.) sigorta, kontaktör ve kablo dahil. 600 tl civarında.
sera naylonu ve gölgelik 350+400= 750 tl.
askı sistemi. galvanizli boru ve civata = 1500 tl. (elimdeki var olan borularda kulandım fiyata dahil değil)
kompostu hazır aldım (satacağım firma dan)
kuluçka odası (52 m2) 3000 tl civarı

eğer burada istiridye yetiştirseydim;
24 ton kompostan maksimum 9600 kg. mantar alırdım.

tavsiyem ne iş yaparsanız yapın sermayeniz yoksa işe başlamayın. nasılsa kazanırım diye bir çok arkadaş başladı çoğu zarar etti. mantarcılık basit bir iştir. ancak gerekli şartları yerine getirmeseniz hüsran olur.

mantar işi basit ama ciddi iştir. ben hortumla sularım soba ile ısıtırım deyip hafife alındığında bir süre sonra iş savsaklanıyor.

ısı kontrolu sabit olmalı, kuluçka odası mutlaka olmalı.
kuluçka döneminde ortam ısısı 22-24 derece olmalı deniyorsa 12-18 gün 24 saat bu ısıyı sağlamalısınız. nem % 90 deniyorsa 24 saat sağlanmalı.
ısı ve nem sabit olmazsa verim % 10-15 arasına düşer.
mantarcılık geliri yüksek masraflı ve her gün sizi bağlayan iştir.

özet olarak öz sermaye ve zamanınız yoksa hiç başlamayın derim.
daha bir çok detay var aslında izmire gelirseniz yardımcı olurum ( ücretsiz )

egetropical Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön