agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Geniş Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni660Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-03-2014, 23:59   #481
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
Galeri: 116
Fotograflarin devami...

Birinci ve ikinci fotograf ayni Manolya cicegine ait, cicegin on tarafi cok acik pembe, arka tarafi daha koyu pembe.

Bu tùre cok benzeyen sade beyaz renkli olan tùrùn fotografini da bir sonraki mesaja ekledim.

Eklenen Resimler

Tohumcu Nılgun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2014, 00:02   #482
Ağaç Dostu

Fotograflarin devami...

2. fotograftaki cicek en gùzel kokan Manolya tùrùne ait ama malesef ben adini bilmiyorum.

Eklenen Resimler

Eski 30-03-2014, 00:05   #483
Ağaç Dostu

Bùtùn tùrlerin toplami...

Eklenen Resimler

Eski 02-04-2014, 21:12   #484
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2011
Bu da benim son manolya çiçeğim :/

alibaba / balkon

alibaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2014, 22:41   #485
Ağaçsever

Sulman's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2010
Galeri: 2
Sn. Nilgün Hanım vallahide billahi kokusunu aldım çiçeklerin. Elinize sağlık... Yaprak döken manolyaların mistik bir havası var. İnsan kendini uzak doğuda gibi hissediyor. En sonunda banada ektireceksiniz yaprak döken türünden... En erken uyanan manolyalar.

Sn. Gökhan Bey,

Bazı sağlık nedenleri ile gelemedim. Bana yazınızı şimdi gördüm. Emeğinize sağlık....Burada bir dostumuz var sizlerden iyi olmasın.. Bana bir gübre önerdi akıllı gübreymiş. 55 Lira. Yaylada komşusundan görmüş. Npk 12-12-17 Mido Blu (Koltar tarım (mavi beyaz torbası)). Yıllardır büyümeyen ağaçlarına tatpik etmiş. Bir senede acayip faydasını görmüşler. Yaşa göre 150 gr veriliyor. 1 yaşa 1 su bardağı ortalama. Hani o komşum paraya kıydıysa vardır bir hikmet dedim. Akıllı gübre deniyormuş.

Sanıyorum ki sizin bana yazdığınız yazı ile şansa örtüşmüş...

Son 5 gündür tüm ağaçlara bakım yapıyorum. Bel, çapa, gübre...

Sevgili Göksel'in Manolyasını ve onun yavrusunu daha fazla itina göstermek için en sona sakladım. Bugün bitirdim hayırlısıyla.

Üzerindeki çam yapraklarını aldım, dibi çok güzel siyahlamış erimiş... Çapa ile toprağı nazik nazik karıştırayım dedim... Derken ne göreyim... Bu kadar da üstten olacağını köklerin ummazdım. Bir köklenmiş bir köklenmiş... Tırtıl gibi körpecik, yumuşak... Bir kaçına zarar verdim sanıyorum ama affeder umarım. Çok kök salmış çok. Çok kırılgan.... Çapayı bırakıp elimi kullandım desem gülmeyin bana Evet itiraf ediyorum parmaklarımla çapaladım. Eldivensiz hemde.

Npk 12-12-17 Mido Blu'yu önerilen miktarda tatpik ettim. Birazda geçen seneden Gentasol vardı onuda karıştırdım. Biriktirdiğim yağmur suyuyla suladım. İnşallah yanlış yapmadım Yanlışsa hemen açayım dibini geri.??? Ziraatçiye 10 defa sordum ama sizler daha iyi bilirsiniz. O satmak için demiş olabilir.

Bahçede 3 ağaç kaldı uyanmadık... Kavaklar, salon çamları, manolyalar... Gerçi manolyam kökü ile belli etti kendini. Geceler ve gündüzler son 2 gündür sıcak gitmeye başladı... Gece 10 Gündüz 21 derece gibi... Ah bir yağmurda yağsa.....

Sn. Gökhan Bey,

Salon camınıda uzun uzun kendi konusuna yazacağım. Biri gitti gibi... 3 ncüyü aldım. Yer değiştirdim vs....

Sevgiler, saygılar.

Sulman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2014, 22:47   #486
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2010
Galeri: 11
Sayın Sulman,
Öncelikle çok geçmiş olsun. Yaptığınız işler bence çok güzel.
Kolaylıklar diliyorum.

gökhan07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2014, 13:27   #487
Ağaç Dostu

Fotograflari burada gordùm hosuma gitti, paylasmak istedim.

Eklenen Resimler

Sulman ve Fatma Kochan beğendi.
Eski 11-04-2014, 19:07   #488
Ağaç Dostu

Arkadaslar, tam Manolya sezonu kapandi derken bugùn parkta bu gùzellikle tanistim.

Ilk kez gordùgùm bu Manolya tùrùnùn cok gùzel krem tonunda bir rengi var.

Malesef cicekleri kokmuyor ama gùzelligiyle bu eksikligi kapatiyor.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Tohumcu Nılgun : 11-04-2014 saat 20:58
Eski 16-04-2014, 11:03   #489
Ağaç Dostu

Fatma Kochan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2013
Manolyamın neye ihtiyacı var?

Merhaba arkadaşlar

Manolya mı Şubat ayında aldım ve diktim, fakat yapraklarda sararma ve kurumalar başladı, ne vermem gerektiğini bilmiyorum, toprak (pek anlamam ama ) killi, kumlu ve kireçli gibi, karışık bir toprak, hiç vitamin ve ya gübre vermedim çünkü ne vereceğimi bilmediğimden yanlış bir şey yapmak istemiyorum.
Sizlerden ricam lütfen bana yardımcı olur musunuz.

İlk resim diktiğim gün, diğer üçü dün çektim.
Teşekkürler.

Eklenen Resimler

Fatma Kochan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2014, 11:49   #490
Ağaç Dostu

münevver48's Avatar

Giriş Tarihi: 06-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fatma Kochan Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar

Manolya mı Şubat ayında aldım ve diktim, fakat yapraklarda sararma ve kurumalar başladı, ne vermem gerektiğini bilmiyorum, toprak (pek anlamam ama ) killi, kumlu ve kireçli gibi, karışık bir toprak, hiç vitamin ve ya gübre vermedim çünkü ne vereceğimi bilmediğimden yanlış bir şey yapmak istemiyorum.

Teşekkürler.
sevgili fatma hanım,şubat ayında diktiğinize göre yerine yeni alışmaya başlamış olduğundan, yapraklarında sararmalar olmuştur inşallah. bence kötü görünmüyor. güzel çiçeklerini de paylaşırsınız güle güle büyütün sevgiler.

münevver48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2014, 19:30   #491
Ağaç Dostu

Fatma Kochan's Avatar

Sevgili münevver48 hanım, çok teşekkürler içim ferahladı, üzülüyordum acaba nesi var diye, inşallah, elbette eğer açarsa neden olmasın. Sevgiler.

münevver48 beğendi.
Eski 20-04-2014, 01:08   #492
Ağaçsever

Sulman's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2010
Sn. Fatma Hanım,

Buradaki manolyaları ve benim manolyayı inceliyorum. Özellikle Nisan ayında (sizde bize yakınsınız) yeni yaprak çıkarmaya hazırlandığı için manolyalar sanırım güç topluyor... veee çok eski yapraklardan bir kaçını döküyor..

En tepedeki yapraklar sararıyorsa sorun vardır. Oda yeni dikilen manolyada çok gübreden veya gübre yanmasından kaynaklı olur. Resimlerden gördüğüm kadarıyla buradaki manolyalar ile tamamen aynı. Yıllık yapraklar kendini bırakmış. Yani geçen senenin nisan ayı yaşında olan yapraklar. Ağustos ve Temmuz yaprakları en tepedekiler. Onlarda sorun yok. Bu ay çıkacak yapraklarda seneye bu aylarda veya kış ortası dökülecek.

O tepelerdeki (üst yapraklar) garip deliklerde kuş dışkılarının yakmasından oluyor. Kolay değil tüm kışı geçirmek.

Ben geçen sene ağaçları ekerken gübre ile ekleyerek en büyük işkenceyi yapmışım. Gübrelememek ile en iyisini yapmışsınız. Zaten kökler alışıyor. Narin kökleri yakacaktınız. Bu sene gübre vermezsiniz. Seneye erken ilk baharda, yaprak iz düşümünün sonuna önerilen miktarın 3/1 i gübre verirsiniz. Gübrede riske girmeye gerek yok. 2 ayda bir önerilen miktarın 4/1 ini kullanarak sık gübrelersiniz.

İlk ekimlerde riske girmeye gerek yok. Bahçede elbet su unutursunuz. Su yeşillenmişse, o suyu toprağa boca edin en süper ilk gübre.

Ağacınız büyük, bence altının halka çemberini daha da genişletin, o bölgeyide işleyin. Tüm yaz ayrıkların basmasına engel olun. Her çıkan otu vakit kaybetmeden elle sökersiniz. Sürekli yabani ot kontrolü yapın ki çapalama süreniz minimuma insin. Ayrıklar kaplarsa çapada sökmez, bel gerekir. Manolyanın altını bellemek manolyanın canını acıtmak demek. Tüm yumuşak bölgeyi manolyanızın kökü kaplayacaktır. (O bölgeyi dilediğiniz gibi güblerlersiniz) Kökleri çok geç ulaşacağı için, uzun yarayışlı bir gübreleme olur.

Manolyanız hayırlı olsun, çok güzel. İyi günlerde ve sağlıkla büyütün inşallah.

Saygılar.

Sulman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2014, 18:54   #493
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Bu yıl oldukça fazla kişiye Tohum Takas Etkinliği dolayısıyla manolya tohumu göndermiştim..
Halâ hiç kimseden tohumları çimlendirebildiğine dair bir mesaj okuyamadık, fotoğraf göremedik..
Biraz zorlu bir iş herhalde bu manolya tohumlarını çimlendirmek..öyle anlaşılıyor..

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2014, 19:30   #494
Ağaç Dostu

oz26's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2012
Aralık ayı sonlarına doğru ektiğim, Sn. Pria'nın gönderdiği tohumların son hali. Tekrar teşekkürler Sn. Pria.

Name:  IMG_20140420_202402.jpg
Views: 1083
Size:  72.8 KB

oz26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2014, 20:01   #495
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Hele şükür..inanın çok sevindim sayın oz26..
Demek ki çok zor değilmiş manolyaları çimlendirmek..

İyi günlerde büyütün..elinize sağlık.

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2014, 10:11   #496
Ağaç Dostu

Fatma Kochan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sulman Mesajı Göster
Sn. Fatma Hanım,

Buradaki manolyaları ve benim manolyayı inceliyorum. Özellikle Nisan ayında (sizde bize yakınsınız) yeni yaprak çıkarmaya hazırlandığı için manolyalar sanırım güç topluyor... veee çok eski yapraklardan bir kaçını döküyor..

En tepedeki yapraklar sararıyorsa sorun vardır. Oda yeni dikilen manolyada çok gübreden veya gübre yanmasından kaynaklı olur. Resimlerden gördüğüm kadarıyla buradaki manolyalar ile tamamen aynı. Yıllık yapraklar kendini bırakmış. Yani geçen senenin nisan ayı yaşında olan yapraklar. Ağustos ve Temmuz yaprakları en tepedekiler. Onlarda sorun yok. Bu ay çıkacak yapraklarda seneye bu aylarda veya kış ortası dökülecek.

O tepelerdeki (üst yapraklar) garip deliklerde kuş dışkılarının yakmasından oluyor. Kolay değil tüm kışı geçirmek.

Ben geçen sene ağaçları ekerken gübre ile ekleyerek en büyük işkenceyi yapmışım. Gübrelememek ile en iyisini yapmışsınız. Zaten kökler alışıyor. Narin kökleri yakacaktınız. Bu sene gübre vermezsiniz. Seneye erken ilk baharda, yaprak iz düşümünün sonuna önerilen miktarın 3/1 i gübre verirsiniz. Gübrede riske girmeye gerek yok. 2 ayda bir önerilen miktarın 4/1 ini kullanarak sık gübrelersiniz.

İlk ekimlerde riske girmeye gerek yok. Bahçede elbet su unutursunuz. Su yeşillenmişse, o suyu toprağa boca edin en süper ilk gübre.

Ağacınız büyük, bence altının halka çemberini daha da genişletin, o bölgeyide işleyin. Tüm yaz ayrıkların basmasına engel olun. Her çıkan otu vakit kaybetmeden elle sökersiniz. Sürekli yabani ot kontrolü yapın ki çapalama süreniz minimuma insin. Ayrıklar kaplarsa çapada sökmez, bel gerekir. Manolyanın altını bellemek manolyanın canını acıtmak demek. Tüm yumuşak bölgeyi manolyanızın kökü kaplayacaktır. (O bölgeyi dilediğiniz gibi güblerlersiniz) Kökleri çok geç ulaşacağı için, uzun yarayışlı bir gübreleme olur.

Manolyanız hayırlı olsun, çok güzel. İyi günlerde ve sağlıkla büyütün inşallah.

Saygılar.

Merhaba Sayın Sulman bey

Vermiş olduğunuz bilgiler için çok, çok teşekkürler, ilk işim çemberini genişletmek olacak.

Evet ben hep bahçemde çıplak ellerimle çalışırım, bu bana büyük zevk veriyor.

Dinlenmiş ve yosunlu su iyi geliyorsa ben onun için hep hazırda bekletirim
İnşallah yaşata bilirim. Tekrar teşekkürler.

Size de iyi günler, sevgiler.

pria ve gokselcetin beğendi.
Eski 21-04-2014, 22:19   #497
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fatma Kochan Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar

Teşekkürler.
Sayın Fatma Kochan,

Manolyanızı sularken göllenme olmamasına dikkat edin ve kök boğazına yakın yerde su toplanırsa bitkiyi boğabilir. Sulman bey'in söylediği gibi sulama alanını genişletmek iyi olacaktır.

Sararan ve üzerinde lekeler olan yaprakları temizlerseniz iyi olur. Kükürt kaplı içeriğinde npk olan gübrelerden verebilirsiniz. (entec gübre) Sanırım manolyanız aşılı değil, iyi bir besleme ve iyi bakımla erken çiçek açtırabilirsiniz.
Güle güle büyütün.

Eski 21-04-2014, 22:52   #498
Ağaç Dostu

Fatma Kochan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gökhan07 Mesajı Göster
Sayın Fatma Kochan,

Manolyanızı sularken göllenme olmamasına dikkat edin ve kök boğazına yakın yerde su toplanırsa bitkiyi boğabilir. Sulman bey'in söylediği gibi sulama alanını genişletmek iyi olacaktır.

Sararan ve üzerinde lekeler olan yaprakları temizlerseniz iyi olur.
Güle güle büyütün.

Merhaba sayın gökhan07 bey,
Teşekkürler, bir kaç gün sulama yapamamıştım, dip toprağında çatlamalar olmuş, bende suya doysun ve köklerine kadar gitsin diye, bol su vermiştim,
gerçi ben hep bol, bol sulamayı severim, demek ki yanlış yapıyorum, bunu bilmiyordum, su hayattır, candır diye veriyordum.
Çok teşekkürler, sizlerin sayesinde inşallah manolyam yaşayacak.

Uzun zamandır hep bir manolyam olsun diye hayalini kurardım, o cüsseli, iri yapraklı, şahane çiçekleri olan ağacı, 90lı yılların başlarında ilk gördüğümde hayran olmuştum ve nihayet, yerim müsait oldu, ilk işim manolya almak oldu, hiç araştırma yapmadan aldım, sanırım ithalleri daha iyiymiş, önemli değil benimde artık bir manolya ağacım var o bana yetiyor

Sararan ve lekeli yaprakları bir ara düşünmüştüm ama belki hata yaparım diye koparmamıştım, bir aksilik olmazsa yarın gideceğim ve yapraklarını temizleyeceğim.

Şimdi sizlerin yardımına ihtiyacım var, yazılarınızı tekrar, tekrar okuyorum ki bir yanlışlık yapmadan canım ağacımı büyüteyim. Tekrar teşekkürler.

Size iyi geceler dilerim sevgiler.

Eski 22-05-2014, 22:30   #499
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Geçen yıl ağustos ayında Göksel hocamla durgun yama göz aşısı olarak aşıladığımız, 3 Adet manolya'dan 2 tanesi sürmeye başladı.
Magnolia grandiflora ''Little gem''

Name:  little gem.jpg
Views: 1250
Size:  70.0 KB

Eski 22-05-2014, 22:57   #500
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Bu yıl 3. yaşına giren ve geçen yıl aşı için kalem aldığımız ''Little gem''
Aşılandığı yıldan itibaren çiçek açan bir tür ve bu yılda üzerinde çiçeği mevcut.

Name:  bahçe niksar 001.jpg
Views: 1234
Size:  54.1 KB

Manolya ile aynı bahçeyi paylaşan güller, sihirbaz, imagine, vb.

Name:  bahçe niksar 002.jpg
Views: 1087
Size:  61.4 KB

Name:  bahçe niksar 003.jpg
Views: 1174
Size:  71.0 KB

Düzenleyen gökhan07 : 22-05-2014 saat 23:41
Eski 22-05-2014, 23:32   #501
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Manolyanın bulunduğu bahçeden bir kaç fotoğraf daha paylaşmak istedim

Name:  bahçe niksar 001.jpg
Views: 1503
Size:  71.1 KB

Aynı bahçede manolya ile birbirini tamamlayan, Acer palmatum atropurpureum ''Bloodgood''

Name:  bahçe niksar 002.jpg
Views: 1458
Size:  67.3 KB

ve Picea pungens ''Hoopsii''

Name:  bahçe niksar 003.jpg
Views: 1452
Size:  64.0 KB

Elimden geldiği kadarı ile bahçeyi düzenlemeye çalıştım.

Eski 02-02-2016, 13:33   #502
Ağaçsever

Binbirçeşit's Avatar

Giriş Tarihi: 17-01-2016
Merhaba arkadaşlar.benimde 4yaşında bir manolyam var.1mt kadar boyunda 2012 yılında yalovadan almıştım.saksıda duruyor saksıda bakıyorum.bir bahçem olursa inşallah birgün bahçemde yıllar boyu heybetiyle mis kokusuyla göz kamaştırır .şimdilik saksıda onun çiçek açmasını beklemem dogrumu.bu yaşta bir manolya çiçek açarmı acaba.

Fatma Kochan beğendi.
Binbirçeşit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2016, 20:15   #503
Ağaç Dostu

Fatma Kochan's Avatar

Unhappy Manolyam açıyor.

Merhaba arkadaşlar. Geçen yıl 3 tane açmıştı. Bu yıl 5 tane tomurcuğumuz var. Mutluluğumu sizlerle paylaşmak istedim.

Eklenen Resimler

Milla, nuaymu ve Jakin beğendi.
Eski 21-06-2016, 02:50   #504
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-06-2016
Merhaba arkadaşlar en az 1 metrelik kışın yaprak dökmeyen manolya ağacının fidanını uygun fiyata nerede bula bilirim satın alabileceğim bi link vere bilirmisiniz
Evimde 110 litrelik bir saksıda yetiştirmek istiyorum
Birde bana fazla güneş istemeyen ağaç türleri ve sarmaşıklar önere bilirmisiniz evimde eyvan denen bir bölüm var malesef fazla güneş görmüyor ama gün ışığı sorunu yok burayı yeşillendirmek istiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim
Eyvan denilen yerin fotoğrafları altta.
http://www.agaclar.net/forum/attachm...617_191740.jpg
http://www.agaclar.net/forum/attachm...617_191753.jpg

Edit: eyvan dediğim yerin 2 tarafındanda cam balkon var esintilerden ve kış soğuğundan bitkilerimi ve ağaçları mı koruya bilirim
Burayı ailem ile güzel zamanlar geçire bileceğim çiçekler ve ağaçlarla susledigim küçük bir kafeye benzetmek istiyorum
cevaplar için şimdiden çok teşekkür ederim.

Düzenleyen Sahanne : 21-06-2016 saat 03:03 Neden: Eklenti
Sahanne Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2016, 09:26   #505
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-11-2011
10 yaşından büyük olan ağacım 3-4 yıldır çiçekleniyor. Ancak sorunum var. Resimlerden de anlayacağınız gibi çiçek tam olarak açamadan solup gidiyor.

Name:  IMG_0019.jpg
Views: 757
Size:  43.8 KB

Name:  IMG_0016.jpg
Views: 745
Size:  55.7 KB

Name:  IMG_0020.jpg
Views: 775
Size:  42.8 KB

Name:  IMG_0018.jpg
Views: 723
Size:  49.7 KB

Name:  IMG_0021.jpg
Views: 763
Size:  47.8 KB

Problem nedir? Yardımlarınız için teşekkürler..

Milla beğendi.
RODOPLU Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2016, 08:46   #506
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-11-2011
Anlaşılan kimsenin ilgisini çekmedi...

RODOPLU Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2016, 12:15   #507
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Tarsus belediyesi buradaki caddelerin bazılarına manolya dikmiş. Çocukları parka götürdüğümde dikkatimi çekmiş, aşağıdan yukarı biraz incelemiş ama tohum zamanı olmadığı için ellerim boş dönmüştüm.

Dün kırmızı ışıkta beklerken her zamanki gibi hemen yan tarafımdaki bitkileri inceliyordum birden yerdeki kozalaklar dikkatimi çekti, kafamı bi kaldırdım, manolya ağacının altı. Hemen inmeye davrandım ama yeşil ışığa 10 sn vardı. En yakın göbekten döndüm ve cadde ortasındaki ağaçların altına geldim. Çocuklar arabada olduğu için hızlıca bir tanesini alıp eve geldim, onun içinden bir tane tohum çıkınca zaman kollamaya başladım. Bu sabah çarşıda iş çıkınca bir sevindim anlatamam. Hemen ve öncelikle ağaçların olduğu yere geldim. Çocuklarla biraz kozalak topladık. Onların fotoğraflarını ekliyorum.

Tohumlardan birkaçını hemen ekeceğim. Çok tazeler, henüz tam kurumamışlar. Kalanını da kurutup şubatta nasip olursa toprakla buluşacaklar. Bu arada kozalakların içinden bol miktarda irili ufaklı kıskaç böceği çıktı.

Tarsus'ta bir şey öğrendim, etrafımdaki bitkilere dikkatlice bakmalısın, internette satışı olan ve aradığım birçok tür - nadir türler de dahil- şakkadanak bir yerde karşına çıkabilir

Eklenen Resimler

Cymbelina, Muda, Milla ve 2 kişi beğendi.
Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2016, 13:16   #508
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-10-2016
bulması bir o kadar kolay ama mevsiminden dolayı da tohumunu elde etmek bir o kadar zor bir bitki türü uzun seneler bunların koleksiyonunu yaptım ama tedariğinde en çok zorlandığım bitkilerden birisidir kendisi bu arkadaşın

aladag08 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2016, 11:27   #509
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Yukarıdaki mesajımda bahsettiğim manolya tohumlarından üçünü hemen ekmiştim. Bir tanesi çürüdü ama ikisi çimlenmeyi başardılar. Fotoğraflarını balkon sayfamda paylaştım. Çiçek rengi beyazdı ağaçların.

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2017, 00:24   #510
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-03-2017
bu yıl üç adet manolya diktim bir tanesi yaprak döken 200 cm civarında yerine çabuk alıştı geldiğinde çiçekleri vardı onlar döküldü küçük küçük yeşil yapraklar verdi, yaprakları biraz kıvrık mantardan mı yoksa normal mi bilmiyorum diğer ikisi yaprak dökmeyen türlerden bir tanesinin yaprağı daha koyu yeşil ve altı kahverengi bunun aşılı olduğunu biliyorum diğer ise sadece açık yeşil ondan ise emin değilim. Yaprak dökmeyen manolyalarım 40 50 cm civarında ve bir buçuk ay önce dikmiştim ikisinde de hiç bir gelişme belirtisi yok açık yeşil olanın yaprakları çok sert diğerinde bütün yaprakları aşağı doğru eğildi fidanların ucundaki sivri tomurcuk gibi kısım yeni yaprakların geleceği kısım mı? anladığım kadarıyla bu kadar küçük fidanların çiçek vermesi imkansız fidanlara keçi gübresi vermiştik dikerken yakın zamanda da cansız olmaları nedeni ile humik asit uygulaması yaptım daha sonrada ormandaki çalılıklardan getirdiğim yumuşak toprağı hafifçe üst toprak ile karıştırdım acaba küçük manolyalarımın sorunu ne olabilir antalyanın kaş ilçesinde oturmaktayım.

hid88 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024