agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni342Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-07-2007, 11:43   #121
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-12-2006
Evet pamuklu bit.O başlığı inceledim.Bir kaç çeşit ilaç tarifi var.Bu sebeple hangisini uygulayacağım?Hangisi daha etkilidir?Kafam karıştı doğrusu.Uygulayıp netice alanların yardımını bekliyorum.

cüce nar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2007, 21:58   #122
Ağaçsever

Herhalde ilk defa benim başıma geldi.

Eski 30-07-2007, 08:01   #123
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Pamuklu bit çokça sorun oluyor arkadaşların başına, çoğu çiçekler başlığında olduğundan, bonsai başlığında dikkatlerini çekmemiştir.
Üzerini pamuk örtenleri kullanacağın ilaçtan etkilenmeyeceği için, onları fiziki olarak temizle önce, daha sonra arap sabunu yağ karışımı olan ilacı kullan. Toprağın üstünden bir parmak kadar temizle ve at.
ilacı daha sonra tekrarlamanda fayda olacak.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2007, 17:33   #124
Ağaçsever

Memet kardeşim teşekkür ediyorum.Hemen uygulamaya geçiyorum.

Eski 25-08-2007, 11:19   #125
Ağaçsever

Yeşilparmak's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2007
Merhaba.
Benimde gardenyalarıma musallat olan pamuklu bit için mine hanımın tavsiye ettiği arap sabunu ve yağ' dan oluşan karışımı denedim. sonuç mükemmel; fakat yaprakların üzerinde yağ tabakası oldu ve alt yapraklar ya sararıp dökülüyor veya tamamen kuruyor. acaba bu yaprak dökülmesi yağ tabakası ile bağlantılı olabilir mi?

MaynaVira beğendi.
Yeşilparmak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2007, 22:39   #126
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
1 lt suya 2 çorba kaşığından daha fazla yağ koymuş olabilir misiniz?

Yağ sorun yaratsaydı bu alt yapraklarda olmazdı. Alt yapraklarda sararma genelde azot eksikliği, ışık eksikliği, yaprağın yaşlanması gibi sorunlardan kaynaklanır.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2007, 14:28   #127
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
ben herşeyin doğalına taraftar birisiyim.bu tariflerin hepside çok güzel.ellerinize sağlık saygılar

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2007, 21:15   #128
Ağaçsever

Yeşilparmak's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2007
Cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim Mine Hanım. peki saydığınız seçenekler içindeki en yakın ihtimal azot eksikliği gibi onu nasıl çözebiliriz acaba.

iyibirinsan beğendi.
Yeşilparmak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2007, 08:47   #129
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-07-2007
Arkaşlar bu reçeteleri nerden buluyorsunuz bunların bilimsel ve pratik dayanakları neler merak ettim doğrusu.Bahhsetiğiniz hastalık ve zararlıların mücadelesi günümüzde emniyeli kimyasallar ile çok etkili olarak sorun olmaktan çıkmıştır.Saygılar

tegabion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2007, 15:15   #130
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-06-2007
Merhabalar. Mine hanım sanırım bu size ilk sorum ve çok heyecanlıyım
Ben organik tarımla ilgileniyorum. Bu verdiğiniz ilaç tariflerini turunçgil bahçesinde kullanmamda bi sorun olurmu? Bahsettiğim 700-800 ağaçlık organik tarım yapılan limon, mandarin, portakal vs turunçgil ağaçları.

Selcukhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2007, 14:27   #131
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tegabion Mesajı Göster
Arkaşlar bu reçeteleri nerden buluyorsunuz bunların bilimsel ve pratik dayanakları neler merak ettim doğrusu.Bahhsetiğiniz hastalık ve zararlıların mücadelesi günümüzde emniyeli kimyasallar ile çok etkili olarak sorun olmaktan çıkmıştır.Saygılar
Bu reçetelerin pek çoğuna arama makinaları ile ulaşabilirsiniz. İçlerinden bazıları da üniversitede organik veya iyi tarım uygulamaları eğitimlerinde tariflerdir. Bunun dışında yine içlerinde araştırma entitülerinin çalışmalarından elde edilen bulgular, yüksek lisans ve doktora tezlerinden alınan tarifler de vardır. Birkaçını FAO 'nun bildirilerinde de bulabilirsiniz.

Biz bu başlıkta kimyasal ilaç kullanmak istemeyen veya iki saksı bitki için bir şişe ilaç almak istemeyen, ev kullanıcılarına yönelik tarifler veriyoruz. Diğer başlıklarda ise bahsettiğiniz emniyetli ve etkili ilaçları zaten önermekteyiz.

Eski 13-09-2007, 14:33   #132
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selcukhan Mesajı Göster
...
Ben organik tarımla ilgileniyorum. Bu verdiğiniz ilaç tariflerini turunçgil bahçesinde kullanmamda bi sorun olurmu? Bahsettiğim 700-800 ağaçlık organik tarım yapılan limon, mandarin, portakal vs turunçgil ağaçları.
Organik tarımda kullanmanız gereken ilaçlar için mutlaka bağlı olduğunuz sertifikasyon kuruluşunun kontrol mühendisinize danışınız.

Eski 30-09-2007, 12:39   #133
Ağaç Dostu

sinaninci1's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2007
Galeri: 1
herkese selam
mine hanim sizden birsey ogrenmek istiyorum bu pelin otunun taze olmasimi gerekiyor yoksa kurutulmus olanida is gorurmu
saygilar

sinaninci1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2007, 13:11   #134
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Sinan Bey, kullanacağınız pelin otunun taze olması gerekmektedir.

Eski 30-09-2007, 13:42   #135
Ağaç Dostu

sinaninci1's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2007
Galeri: 1
Cok Tesekkurler
Site kurallarini daha acik birsekilde okudum tesekkur ederim.
Bundan sonra daha dikkatli olurum, aslinda cok guzel birsey
Saygilar

sinaninci1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2007, 14:25   #136
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Selamlar.Bende babaannemin bahçe zararlıları için kullandığı ev yapımı ilacın tarifini vereyim.Aslında çok basit köylülerin yaptıkları yeşil zeytinyağlı sabunu suyla karıştırıp bitkilere püskürtüyordu.Yaprak üzerindeki her türlü küçük böcek kısa zamanda yok oluyordu.Saygılar.

MaynaVira beğendi.
murat_saga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2007, 08:10   #137
ide
Ağaç Dostu

ide's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2007
selamün aleyküm... benim begomyamın toprağında da nematod var ne yapabilirim arkadaşlarım?
saygılar...

ide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2007, 16:15   #138
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-11-2007
yaprak bitleri(aphids) için 5 lt suda 15-20 adet sigara izmaritini 3-5 gün bekleterek ilaç hazırlayabilirsiniz. kimyasal ilaç kullanmadan izmaritlerden olusmus olan suyu yaprak bitlerine püskürterek kullanabilirsiniz. bu arada karıncalarla aynı ortamda yasarlar bunlar. çünkü karıncaların besinlerinden biridir yaprak bitleri. aynı zamanda uğur böceği dediğimiz canlıda yaprak bitleriyle beslenmektedir. yani avcı konumdadır uğur böceği(gelin böceği)

Deryaalan beğendi.

Düzenleyen chakuza : 13-11-2007 saat 19:57
chakuza Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2007, 20:01   #139
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-11-2007
begonyada nematod için

ide bence en iyi fikir nematodlu topragı tamamen degiştirmen gerekir. eger cidden nematod varsa begonya ölücektir zaten. bu yuzden begonyanı oradan alıp başka bir saksıya ve yeni bir toprağa dikmen gerekir. sulama suyu da nematodlu olmamalı. yani su ve toprak nematoddan arınmış olmalı.

chakuza Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2007, 21:00   #140
ide
Ağaç Dostu

ide's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2007
Teşekkür ederim sevgili chakuza, boynunu öyle büktü ki zavalllıcık ölmesinden korkuyorum.Dediklerinizi hemen hemen uygulayacağım...

ide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2007, 21:23   #141
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi chakuza Mesajı Göster
yaprak bitleri(aphids) için 5 lt suda 15-20 adet sigara izmaritini 3-5 gün bekleterek ilaç hazırlayabilirsiniz. kimyasal ilaç kullanmadan izmaritlerden olusmus olan suyu yaprak bitlerine püskürterek kullanabilirsiniz.

Tütünden yapılan ev yapımı böcek ilaçlarını duymuş olmalısınız, ancak bu riskli bir böcek ilacı. Neden derseniz tütün zaten domates, biber ve patlıcan gibi Solanaceae familyası üyelerine toksik. Üstelik de tütün mozaik virüsü; biber ve domateste, hatta 100 küsur bitki türünde bulaşıcı ve tehlikeli. Ayrıca virüs hastalıkları tedavi de olmuyor.

Evet tütüne ulaşmak kolay, ama elimizle bitkilerimize -ki süs bitkileri de buna dahil- patojen aşılama riski de cabası. Bence siz tütünlü preparatlara fazla itibar etmeyin. Bu konuyu uzun uzadıya yazmamın nedeni, maalesef herkes tarafından bilinip uygulanan riskli bir formül oluşu. Şu tütün ne enteresan; insana, hayvana, bitkiye toksik etkili. Onu öldüren virüsü bile, baş derdi.

Mine Pakkaner

Ahu_E beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2007, 00:58   #142
Yeni Üye

karanfilsi's Avatar

Giriş Tarihi: 05-12-2007
Herkese merhaba,Öncelikle bu konuda yapılan çalışmalara katkısı olanlara teşekkür ediyorum.Mine hanım geçen sene başından beri yazılarınızı takip ettim.Seracılık yapıyorum geçen sene arap sabunu ve zeytinyağından çok memnun kaldım.Bu çalışmalarınızı okuduğumda kesin dozları bazılarının belli değildi bu konuda yeterince araştırma yapılması gerekli diye düşündüm ve araştıran fakülte varmı diye düşünmeye devam ettim.
Organik sertifikalı NeemAzalda(tespih ağacı özünden elde edilen) kullandım fakat bir makalede okudum ve araştırdım azadirachtin çocuklarda beyinde zarar yapmakta,insanda genel olarak ve spermlerde dna bozukluklarına yol açmakta olduğuna ilişkin bilgiler var.Ruhsatlı olan bu ürünün ruhsat iptalinin gündemde olduğunuda duydum.
Bu ilaç oldukça etkiliydi çok umut vericiydi organik tarım için önemliydi fakat böyle etkilerinin olduğunu öğrenince çok üzüldüm.
Yani tespih ağacının kullanılmaması daha yararlı olacaktır.
Aynı zamanda bahsi geçtimi bilmiyorum bi bilgiye daha yer vermek istiyorum.Tariflerden ikisi hakkında..Patates ve domates yapraklarının olduğu tarifler.
''Solanin Domates, patates, patlıcan ve biber gibi (kara biber hariç) solanacea familyasındaki sebzelerde bulunan bir maddedir. Solanin maddesi zehirli bir maddedir. Ancak hem bitkilerin fazla miktarda solanin içeren kısımlarını yemeyiz hem de insan sindirim sistemi bu maddenin bir kısmını etkisiz hale getirir. Solanin maddesi özellikle çimlenmiş patateste bulunmaktadır. Ayrıca yeşil domateste de kızarmış domatese göre çok miktarda vardır. İnsanlar üzerinde yapılan çalışmalarda ve hayvan deneyleri sonucunda solanin maddesinin hem OSTEOARTRİTe neden olabileceğini hem de hastalığın şiddetini arttırabileceğini göstermiştir.''
Bak.Solanin.
http://66.102.9.104/search?q=cache:5...&gl=tr&strip=1
Yukardaki bilgiye göre solaninin kullanılması gereken dozunun saptanması ve bekleme süresinin kesinleştirilmesi gerekir.Yine sıcak kanlılara zehirli olan nikotin gibi..
Bunu araştıran bir kuruluş yok bildiğim kadarıyla ama birilerinin bu araştırmaları yapması en azından ön ayak olması gerekir diye düşünüyorum.
Bu konuda biz önayak olsak gerekli uygulamaları ve analizleri el birliğiyle bir çalışma ile birleştirsek öneri düşüncelerinizi belkiyorum.
Saygılarımla
Sibel Karanfil
Ziraat mühendisi

karanfilsi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2007, 21:36   #143
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Patates 5-7mg/100gr solanin, yeşil domates 9-32mg/100gr solanin, kırmızı domates 0-0,7mg/100gr da solanin ihtiva eder. Solanin her iki bitkinin de kabuklarının hemen altında bulunur. Pişirme ile büyük bir kısmı suya veya yağa karışır. 400mg dan itibarende tehlikeli olabilir.

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2007, 00:19   #144
Yeni Üye

karanfilsi's Avatar

Evet bu maddenin kullanım dozunun ve bekleme süresinin tesbiti yapılmalı.Bunu bilmeden öneriler yanlış olur kanaatindeyim.Bu konuda uygulama ve analiz yapsak acaba sonuç elde edilirmi konu hakkında uzman arkadaşlarımızın düşüncelerini bekliyorum..

Eski 14-12-2007, 19:46   #145
Yeni Üye

captainmemo's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Tüm arkadaşlara iyi günler,
Öncelikle sitede yeni üyeler için yapılan uyarı gereğince kendimi tanıtacağım.
52 yaşındayım. Turizim ve oto kiralama sektöründe geçirdiğim uzun yıllar sonra emekli oldum. Doğa, bitki ve ağaçları çok sevdiğimden birikimlerimle bir arsa satın aldım.

SORUNUM OLAN KONU :
Yaptığım planlama ile bodur meyve fidanları dikmeye karar verdim ama bahçe içinde çok sayıda yabancı otlar var. (kedi otu,yabani hardal, dere otu, ve yonca vs)
a)Dikimden önce bu otlardan kurtulmak istiyorum.
b) kullanılacak ilaçların dikeceğim ağaçlara zarar verip vermeyeceğini merak ediyorum.

c) Sn. Mine hanım, Site içinde yabancı ot konusunda yazdığınız bir yazı başka bir sitede kelimesi kelimesine başka bir kişinin adıyla yayınlanmış ve alıntı notuda eklenmemiş bilgilerinize.
aranıza yeni katılan site üyesi arkadaşınıza yardımcı olursanız sevinirim.

şimdiden teşekkürler

captainmemo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2007, 22:08   #146
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Captainmemo hoşgeldiniz,

Dikimden önce bir ilaçlama yaparsanız sorun olmaz. Total bir herbisit kullanınız. (Zirai ilaç bayinize bu şekilde söyleyiniz. Total herbisitler bütün ot çeşitlerini öldürür (hem dar yapraklı, hem geniş yapraklı)

Uygulamayı güneşli, kuru havada yapın, bu arada bekleyin yağmurlarla ot tohumları çimlenip çıksın, sonra ilaçlarsınız. İlaçlamadan sonra bir hafta 10 gün kadar bekleyip sonra dikim yapın. İlacı alacağınız bayideki ziraat mühendisine danışın, vereceği ilaca göre ne kadar bekleyeceğinizi söyleyecektir.

Yazı için de sitenin adresini özel mesajla bana yollarsanız, kaynak belirtmelerini rica ederiz.
Teşekkürler.

Eski 14-12-2007, 23:20   #147
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karanfilsi Mesajı Göster
Herkese merhaba,Öncelikle bu konuda yapılan çalışmalara katkısı olanlara teşekkür ediyorum.Mine hanım geçen sene başından beri yazılarınızı takip ettim.Seracılık yapıyorum geçen sene arap sabunu ve zeytinyağından çok memnun kaldım.Bu çalışmalarınızı okuduğumda kesin dozları bazılarının belli değildi bu konuda yeterince araştırma yapılması gerekli diye düşündüm ve araştıran fakülte varmı diye düşünmeye devam ettim.
Organik sertifikalı NeemAzalda(tespih ağacı özünden elde edilen) kullandım fakat bir makalede okudum ve araştırdım azadirachtin çocuklarda beyinde zarar yapmakta,insanda genel olarak ve spermlerde dna bozukluklarına yol açmakta olduğuna ilişkin bilgiler var.Ruhsatlı olan bu ürünün ruhsat iptalinin gündemde olduğunuda duydum.
Bu ilaç oldukça etkiliydi çok umut vericiydi organik tarım için önemliydi fakat böyle etkilerinin olduğunu öğrenince çok üzüldüm.
Yani tespih ağacının kullanılmaması daha yararlı olacaktır.
Aynı zamanda bahsi geçtimi bilmiyorum bi bilgiye daha yer vermek istiyorum.Tariflerden ikisi hakkında..Patates ve domates yapraklarının olduğu tarifler.
''Solanin Domates, patates, patlıcan ve biber gibi (kara biber hariç) solanacea familyasındaki sebzelerde bulunan bir maddedir. Solanin maddesi zehirli bir maddedir. Ancak hem bitkilerin fazla miktarda solanin içeren kısımlarını yemeyiz hem de insan sindirim sistemi bu maddenin bir kısmını etkisiz hale getirir. Solanin maddesi özellikle çimlenmiş patateste bulunmaktadır. Ayrıca yeşil domateste de kızarmış domatese göre çok miktarda vardır. İnsanlar üzerinde yapılan çalışmalarda ve hayvan deneyleri sonucunda solanin maddesinin hem OSTEOARTRİTe neden olabileceğini hem de hastalığın şiddetini arttırabileceğini göstermiştir.''
Bak.Solanin.
http://66.102.9.104/search?q=cache:5...&gl=tr&strip=1
Yukardaki bilgiye göre solaninin kullanılması gereken dozunun saptanması ve bekleme süresinin kesinleştirilmesi gerekir.Yine sıcak kanlılara zehirli olan nikotin gibi..
Bunu araştıran bir kuruluş yok bildiğim kadarıyla ama birilerinin bu araştırmaları yapması en azından ön ayak olması gerekir diye düşünüyorum.
Bu konuda biz önayak olsak gerekli uygulamaları ve analizleri el birliğiyle bir çalışma ile birleştirsek öneri düşüncelerinizi belkiyorum.
Saygılarımla
Sibel Karanfil
Ziraat mühendisi
Sibel Hanım bu maddelerin hepsinin ilaç olarak kullanılan kimyasallardan çok daha risksiz ve naturel olduğu bir gerçek.
Neemazal, bütün dünyada şu anda organik tarımda ruhsatlı bir insektisit. Hindistan'da yaprakları ve taze sürgünleri yenmektedir. Halk tarafından şifa ağacı, kutsal ağaç kabul edlmektedir. Bir dizi hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Böcek ilacı eldesi, bu ağaca hiç yaprak biti vs gelmeyişinin uzmanların dikkatini çekmesiyle başlayan araştırmalar sonucudur. Sorun olduğu ortaya konduğu anda ruhsatı iptal edilir. Bu tür araştırmaların yapılmasını ve sakıncalar varsa tespit edilmesini canı gönülden dilememek mümkün değil.

Elbette şunu da unutmamak gerekir bir maddeyi tehlikeli yapan onun miktarıdır, örneğin kafein, örneğin tein. Bu arada NeemAzal tesbih ağacından değil Neem ağacından elde edilmektedir. Tesbih ağacının meyvelerinde naturel ilaç elde etme ve sonuçlarını izleme çalışmaları ise İzmir'de, tarım il müdürlüğü mühendislerince yapılmıştır.

Tarifi verilen ev ilaçlarının yapımında kimyasal yöntemler hiç kullanılmamaktadır. Organik tarımda kullanılmaları ise asla söz konusu değildir. Malum bunun için pek çok şart var. Ev bahçeciliğinde ve iyi tarım uygulamalarında ise kimyasal pestisitlerin yerine kullanılmalarında sakınca yoktur.

Alıntı:
Evet bu maddenin kullanım dozunun ve bekleme süresinin tesbiti yapılmalı.Bunu bilmeden öneriler yanlış olur kanaatindeyim.Bu konuda uygulama ve analiz yapsak acaba sonuç elde edilirmi konu hakkında uzman arkadaşlarımızın düşüncelerini bekliyorum..
Solanin konusuna gelince. Bu konuda araştırma ve analiz yapmanız elbette mümkün, ancak önce, insana letal dozu öğreneceksiniz, sonra patates ve domatesin meyvesinde değil, bitkisinde solaninin ne kadar olduğunu tesbit etmek gerekir. Sonra da yapraklar kesilip suya konunca ne kadar solanin suya geçiyor belirlenecek, sonraki aşama afitlere etkili dozun tespiti. Sonra da solüsyon eğer bir sebze veya meyveye uygulandıysa, uygulama sonrası üzerinde kalan miktarın sağlığa zararlı etkisi var mı, ya da solanin güneş ışığı vs. gibi etkenlerle bozunup etkisini yitirmiş mi, malum pişirme, turşu kurma vs. yöntemlerle gibi bozunuyor (yeşil domates yemeği ve turşusunun yüksek solanine rağmen toksik olmaması gibi, patlıcanın solanin içermesi gibi.)

Bu arada siz de çalışmalarınızı, araştırmalarınızı ve bulgularınızı bizimle paylaşmaya devam ederseniz seviniriz.

Eski 25-12-2007, 00:39   #148
Yeni Üye

karanfilsi's Avatar

Alıntı:
Tarifi verilen ev ilaçlarının yapımında kimyasal yöntemler hiç kullanılmamaktadır.
Sayın Mine hanım amacım çalışmalarınızı engellemek **** salt olumsuz eleştiri yapmak değil.Öncelikle bunu belirtmek isterim.Kimyasal yöntem kullanılsın **** kullanılmasın bazı bitkilerde bulunan bu bileşikler kimyasal bileşiklerdir.Hayatımızın her yerinde olan kimyasallar bitkilerdede mevcuttur.Bitkilerden elde edilmesi tehlikeli olmadığı görüntüsü veriyor.Bu hususta doğal adı altında insanları yanıltıcı olabilir.Aşağıda tespih ağacının zehiri konusunda bilgiler verilmiş..
http://www.ces.ncsu.edu/depts/hort/c...on/Meliaaz.htm
''Tespih ağacının bütün parçaları, zehirlidir.6 küçük olgun meyve yemek, ölümle sonuçlanabilir.''
http://www.floridata.com/ref/M/meli_aze.cfm
İkincisi benim eleştirdiğim nokta evde yapılan tarif olsa bile bunu kullanacak insanlar için tehlikeli sonuçlar içerip içermediğini(hangi dozda) bilmiyoruz.Kesin bir miktar söz konusu değil.Yani bunu sebzelere uygulayıp bunu tüketirlerse ne olur sorusu önemli.Deri yoluylada tehlikeli olabilir zaten zehirlenmelerde en fazla deri yoluyla olmaktadır.(örneğin nikotinde)Bu da üzerinizde bir sorumluluğun olması demek.Bunu gereken uyarı yapılarak insanlara bu şekilde anlatmak gerek.Her tarife birde uyarı eklemek gerekli..
Alıntı:
Solanin konusuna gelince. Bu konuda araştırma ve analiz yapmanız elbette mümkün, ancak önce, insana letal dozu öğreneceksiniz, sonra patates ve domatesin meyvesinde değil, bitkisinde solaninin ne kadar olduğunu tesbit etmek gerekir. Sonra da yapraklar kesilip suya konunca ne kadar solanin suya geçiyor belirlenecek, sonraki aşama afitlere etkili dozun tespiti. Sonra da solüsyon eğer bir sebze veya meyveye uygulandıysa, uygulama sonrası üzerinde kalan miktarın sağlığa zararlı etkisi var mı, ya da solanin güneş ışığı vs. gibi etkenlerle bozunup etkisini yitirmiş mi, malum pişirme, turşu kurma vs. yöntemlerle gibi bozunuyor (yeşil domates yemeği ve turşusunun yüksek solanine rağmen toksik olmaması gibi, patlıcanın solanin içermesi gibi.)
Çok iyi ve ayrıntılı açıklamışsınız sağolun fakat bu araştırmaları birilerinin yapması gerek.Yani yaprakları suya koyun püskürtün demekle dememek arasında hiçbir fark yok.Bende bu konuda çalışmak isteyen arkadaşlarımızın olup olmadığını öğrenmek istemiştim.
Sentetik değil doğal kimyasallar kullanabiliriz.Bu konuda karşıt bir görüşüm yok.

MaynaVira beğendi.
Eski 25-12-2007, 00:53   #149
Yeni Üye

karanfilsi's Avatar

Herbisitler konusunda yeni çalışmalar yapılmakta.Amerikada yabancı bitki tohumlarının çürümesini sağlayan bakterilerle,mevcut herbisit kalıntılarını parçalayan bakteri üretmekle meşguller.Biz niye önce kültürel önlemleri almıyoruz da neden hemen herbisit kullanıyoruz?
Çiçeklenmeden çapalayıp ortamdan uzaklaştırmayı denesek daha iyi olmazmı?

Eski 25-12-2007, 07:49   #150
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karanfilsi Mesajı Göster
Herbisitler konusunda yeni çalışmalar yapılmakta.Amerikada yabancı bitki tohumlarının çürümesini sağlayan bakterilerle,mevcut herbisit kalıntılarını parçalayan bakteri üretmekle meşguller.Biz niye önce kültürel önlemleri almıyoruz da neden hemen herbisit kullanıyoruz?
Çiçeklenmeden çapalayıp ortamdan uzaklaştırmayı denesek daha iyi olmazmı?
Herbisit konusundaki çalışmaları ve kültürel önlemleri bu başlıkta değil de kimyasallar başlığında konuşmamız daha uygun olacaktır.

Bu konuda otla illaki mücadele edilecekse ( ki artık özellikle meyveliklerde ve zeytinliklerde minimum toprak işleme için ot mücadelesi mümkün olduğunca yapılmamaktadır.) iyi tarım uygulamalarında kullanılan yöntem yabancı otları çıkış anında basit bir prümüsle yakmaktır. Bir küçük tüpe bağlı prümüs omuza asılacak düzenekle taşınır. Serada veya bahçede gezerken sadece çıkmakta olan otun üzerine, göbeğine tutulur ve ot yakılır. Toprak işlemeden sonra düzenli bir uygulama ile bu yöntem otları ilaçsız olarak kontrol altında tutmayı sağlar.

MaynaVira ve Ahu_E beğendi.

Etiketler
afit, aphid, gül biti, yaprak biti, yeşil yaprak biti

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024