agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni67Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-07-2010, 21:09   #1111
Yeni Üye

yorumsuzum's Avatar

Giriş Tarihi: 28-06-2010
Wink çilek ve biberlerde mikroskobik örümcek ağları

merhabalar;
balkonumda domates,biber, çilek yetiştirmeye çalışıyorum.ilk önce çileklerimde;yaprakların etrafında çok ince örümcek ağları görmeye başladım,örümcek aradım ama bulamadım.ağları temizleyebildiğim kadar temizledim, ancak bitkiyede zarar vermiş olmalıyımki kurumaya başladı.

şimdi ise (2 gün sonra ) aynı ağları biberlerimde de gördüm. üzerlerinde gözle çok zor gördüğüm çok küçük yaratıklar (onlarca) haraket ediyordu.ressimleri aşağıya ekledim.bunlar örümcek yavrularımıdır? en küçük karıncanın 1/10 kadar büyüklüğündeler.nasıl mücadele edebilirim? ev ilaçları bölümünde emiciler için tarif edilen ev yapımı ilaçlar kullanılabilirmi? yapacaklarım konusunda yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
saygılar.

Eklenen Resimler

yorumsuzum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2010, 18:29   #1112
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2010
Ben de biraz forumu karıştırdım ama net bir sonuç alamadım bu örümcekler ve ağları için Etkili bir ilaç vb. birşey var mı? Lütfen paylaşır mısınız...

erol21 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2010, 20:26   #1113
Ağaç Dostu

umutyolcusu's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Galeri: 19
Benim salatalıklarada musalat olan bu zararlıya karşı ben arapsabunlu karışımı kullanıyorum ama bir süre sonra yeniden beliriyorlar.Ben de başka yöntem bilmediğim için devam ediyorum aynı ilaca.

umutyolcusu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2010, 21:33   #1114
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2010
Umarım biri çıkıp daha etkili zirai bir ilaç adı söyler

erol21 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2011, 20:32   #1115
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-08-2010
Bunlar nedir...

Merhaba

Ekte bulunan resimdeki zararlılar Unlu Bit (Pamuklu Bit) midir....teşekkürler...

Eklenen Resimler

ggne Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2011, 20:33   #1116
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Galeri: 1
Sanki birçeşit kabuklu bir gibi...

Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2011, 20:56   #1117
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-08-2010
araştırmama göre KANLI BALSIRA (Ceroplastes rusci) olabilir...

ggne Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2011, 20:25   #1118
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Bitkinizdeki zararlı turunçgil yıldız koşnili.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2011, 18:05   #1119
Ağaçsever

G.Ü.L's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
schefleramda yaprak lekelenmesi

2 aydır yapraklarında lekeler oluşuyor ve dökülüyor

Eklenen Resimler

G.Ü.L Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2011, 21:43   #1120
Ağaç Dostu

kar-topu's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2009
Benim yılbaşı çiçeğimin yapraklarında sarı noktalı küf gibi lekeler oluştu ve yaprakları dökülüyor , çiçek büyüyemiyor bir türlü mantar mı küf mü anlayamadım. Ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun.

kar-topu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2011, 11:25   #1121
Ağaçsever

Suryanarayana's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2006
Topraktaki beyaz bitler

Merhaba

Yaklaşık 10 yasında 2m boyundaki benjaminim de bazi irili ufakli beyaz bitlerle karsilastim bunlar toprağında cok miktarda bulunmakta . Gövdede hicbirseye rastlamadim ama yapraklarin arkasinda (yapragin tam basladi yerde) 1-2 mm civarinda beyaz sabun artıgına benzeyen (buyutecle inceledim) canliya benzemeyen uzun sure orada kalirsa yaprakta siyah bir nokta birakan tüysüz sabun artıklari var. ekte topraktaki canlilarin fotografi var.
Önlem olarak topraga NeemAzal karısımlı su doktum. Bitkiyi de arapsabunu ve zeytinyaglı karışımla yıkadim. Başka birsey yapmam gerekir mi ?. Ayrica ikinci ilaçlamayi ne zaman yapmam dogru olur son olarakta paşa kılıclarindan birinin topragında da ayni bitlere rastladim. Acaba diğer bitkilerimi korumak adina da önlem olarak ne önerirsiniz .Tesekkurler

Eklenen Resimler

Düzenleyen Suryanarayana : 23-03-2011 saat 11:40 Neden: yeni gözlem ekleme
Suryanarayana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2011, 22:23   #1122
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Toprağın üstten 1 cm derinliğindeki kısmını sıyırıp atınız. Arap sabunu zeytinyağını 2 haftada bir püskürtün. Ayda bir kez de normal suyla yıkayın, benjamin hoşlanır. Paşa kılıcının yapraklarının topraktan çıktığı yeri neem azalla güzelce ilaçlayın.

Eski 28-03-2011, 20:21   #1123
Ağaçsever

Suryanarayana's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2006
Tesekkurler Mine Hanim.

Suryanarayana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2011, 15:34   #1124
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Bugünlerde serada ki bitkilerin (firezya çiçekleri, goji sürgün uçları, bürüksel lahanası yaprakları, süsbiberi yaprakları) sürgün uçları yaprakları kahverengi tonlarında nokta büyüklüklerinde bitler doluyor.

Bunların oluşma nedeni nedir?
Bunları hangi böcekler yapar.
Serada ara sıra karasinek benzeri büyük sinekler görüyorum. Başka böcek pek yok gibi bir gecede bir bakıyorum sürgünler bitle dolmuş.

Pepinoların, süs biberlerinin yaprakları da beyaz toz gibi biraz uzunca oval bitler oluyor ama onlar da çok küçük.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2011, 11:19   #1125
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-11-2009
Bahçemde sümüklü ve pamuğa benzeyen bir hastalık var lütfen ne olduğunu söyler misiniz.Ta trabzondan fındık ve çay getirip ektim.Balıkesir'de tutmaz dedikleri halde ektim tuttu.Şimdi hastalık bulaşacak diye ödüm kopuyor.Lütfen yardım edin.Sabun köpüğü gibi beyaz bir illet neki bu.

ALONALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2011, 11:23   #1126
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-11-2009
Acil yardım

Bahçemdeki sümüksü bu zararlının adını öğrenmek istiyorum ve mümkünse ilacını...

Eklenen Resimler

ALONALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2011, 15:42   #1127
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Aşağıdaki konuda belirtilen böceğe benziyorsa: mekanik mücadele
(Elle toplama, silme) ve basınçlı su ile uzaklaştırma yöntemleri önerilmiş.
Size en uygunu, silme yöntemi gibi gözüküyor.
http://www.agaclar.net/forum/showthr...353#post801353

ligustrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2011, 09:59   #1128
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Stapeliad türü sukkulent bitkilerimin uç dallarından başlayıp aşağı doğru yayılan bir beyazlık var. Temizlemeye çalıştığım zamanda, sanki o kısım hafif zedelenmiş erimiş gibi oluyor! Bu beyazlık unlu bit değil ama araştırmalarım sonucunda küllenme türü bir hastalık olabilir diye düşünüyorum. Sıcak ve nemli yerlerde bitkilerde sıkça rastlanan bir sorunmuş. Bununla ilgili ne yapabilirim, bilgisi olan var mı? Yardımcı olabilirseniz çok mutlu olacağım.

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2011, 16:02   #1129
kns
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-10-2010
arkadaşlar menekşemdeki küllenme olduğunu düşündüğüm problem için bugün ilaç almak istedim ve gittiğim sera bana Hezudin 20 Em diye bir ilaç verdi ama arkasında böcek ilacı olduğuyla ilgili bilgiler var külleneme ise böcek değil emin olamadım küllenmeye iyi gelirmi çiçeğe veriyim mi ?

kns Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2011, 21:13   #1130
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Hezudin bir böcek ilacı. Küllemeyle dediğiniz gibi hiç alakası olamaz. sakın vermeyin, hatta ilacı geri verin.

Eski 25-05-2011, 21:40   #1131
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Biberiye yağı ile herhangi bir deneyimi olan var mı?

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2011, 14:07   #1132
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-05-2011
Merhaba bende iki hafta önce sakız sardunya almıştım ve ne yazık ki yeni aldığım sardunyalarımın yapraklarının arkasında kahverengi oluşumlar olduğunu ancak eve gelince gördüm. Bu siteden araştırdığım kadarıyla kabuklu bit veya mantar olabileceğini tahmin ediyorum; fakat her ikisinin de tedavileri farklı olduğu için bitkimdeki sorunu teşhis etme konusunda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Durum aşağıdaki gibi:

Yaprakların arkasındaki bu kahverengi oluşumları tırnak ile kazımaya çalıştığımda bitkinin yapraklarınında zarar gördüğünü ve bunları tam yapraktan uzaklaştıramadığımı farkettim. Daha eskiden başka bitkilerimde rastlamış olduğum kabuklu bitlerin sebep olduğu oluşumlar zorda olsa yapraklardan çıkabiliyordu; ayrıca görüntüleri de daha ufak yuvarlak kabuklar şeklindeydi. Sardunyamın yaprak arkalarındaki oluşumlar ise düzensiz ve yoğun – sanki daha farklı birşey. Bu yüzden kabuklu bittense mantar hastalığı olmasının daha olası olduğundan şüphelendim. Genelde olgunlaşmış yapraklarda (yaprak arkalarında) bu sorun vardı. Etkilenen tüm yaprakları steril bir bahçe makasıyla kestim ve uzaklaştırdım. (Eklediğim resim yaprakları henüz kesilmeden önce çekilmişti.) Bu şekilde bitkinin geriye neredeyse 1/3 oranında yaprağı kaldı ve kalan yaprakların hepsi henüz çok taze ve küçük yapraklardı, ama neyseki iki hafta içinde biraz büyüdüler.

Yaprakları kesmenin ardından önce oksijenli su karışımıyla hem toprağını hem yapraklarını yıkadım. Bundan sonra hangi tedaviyi uygulamam gerektiği konusnunda emin olmamakla birlikte mantar olabileceği şüphesiyle sirkeli sodalı karışım ile yapraklara ilaçlama yaptım. Şimdi yaprakları incelediğimde bir iki yaprak arkasında hala bu kahverengilikten olduğunu gördüm fakat bunların sonradan mı oluştuğunu yoksa en başta hastalıklı yapraklardan koparmayı unuttuklarım mı olduğunu bilemediğim için düzelme var mı hiç bilemiyorum dolayısıyla doğru tedavi uyguladığıma dair bir ipucu da henüz elde edemedim. Bunun dışında sardunyamın tomurcukları açıyor ve herhangi bir solma,sararma şimdilik mevcut değil. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim...

Eklenen Resimler

Çağlasın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2011, 14:39   #1133
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Selamlar sevgili dostlar.
Taflanlarımda külleme problemi var. Detayları ve fotoğrafları bu başlıkta görebilirsiniz.

Yardımcı olursanız çok sevinirim.

nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2011, 11:47   #1134
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-06-2007
Beyaz Gala

Galalarımın içi bu böceklerle dolu. Zararları yok ama ne böceği öğrenebilirmiyim?

Eklenen Resimler

Benol Hazaroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2011, 21:44   #1135
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çağlasın Mesajı Göster
Merhaba bende iki hafta önce sakız sardunya almıştım ve ne yazık ki yeni aldığım sardunyalarımın yapraklarının arkasında kahverengi oluşumlar olduğunu ancak eve gelince gördüm. Bu siteden araştırdığım kadarıyla kabuklu bit veya mantar olabileceğini tahmin ediyorum; fakat her ikisinin de tedavileri farklı olduğu için bitkimdeki sorunu teşhis etme konusunda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Durum aşağıdaki gibi:

Yaprakların arkasındaki bu kahverengi oluşumları tırnak ile kazımaya çalıştığımda bitkinin yapraklarınında zarar gördüğünü ve bunları tam yapraktan uzaklaştıramadığımı farkettim. Daha eskiden başka bitkilerimde rastlamış olduğum kabuklu bitlerin sebep olduğu oluşumlar zorda olsa yapraklardan çıkabiliyordu; ayrıca görüntüleri de daha ufak yuvarlak kabuklar şeklindeydi. Sardunyamın yaprak arkalarındaki oluşumlar ise düzensiz ve yoğun � sanki daha farklı birşey. Bu yüzden kabuklu bittense mantar hastalığı olmasının daha olası olduğundan şüphelendim. Genelde olgunlaşmış yapraklarda (yaprak arkalarında) bu sorun vardı. Etkilenen tüm yaprakları steril bir bahçe makasıyla kestim ve uzaklaştırdım. (Eklediğim resim yaprakları henüz kesilmeden önce çekilmişti.) Bu şekilde bitkinin geriye neredeyse 1/3 oranında yaprağı kaldı ve kalan yaprakların hepsi henüz çok taze ve küçük yapraklardı, ama neyseki iki hafta içinde biraz büyüdüler.

Yaprakları kesmenin ardından önce oksijenli su karışımıyla hem toprağını hem yapraklarını yıkadım. Bundan sonra hangi tedaviyi uygulamam gerektiği konusnunda emin olmamakla birlikte mantar olabileceği şüphesiyle sirkeli sodalı karışım ile yapraklara ilaçlama yaptım. Şimdi yaprakları incelediğimde bir iki yaprak arkasında hala bu kahverengilikten olduğunu gördüm fakat bunların sonradan mı oluştuğunu yoksa en başta hastalıklı yapraklardan koparmayı unuttuklarım mı olduğunu bilemediğim için düzelme var mı hiç bilemiyorum dolayısıyla doğru tedavi uyguladığıma dair bir ipucu da henüz elde edemedim. Bunun dışında sardunyamın tomurcukları açıyor ve herhangi bir solma,sararma şimdilik mevcut değil. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim...
Bu fizyolojik bir problem odema. Bitkinin su alımı ve su kaybı arasındaki dengesizlikten kaynaklanır.

Toprak ılıkken kökler suyu alır, o sırada hava aniden soğur, havada nispi nem artar, havalandırma da düşükse ve ışık da azsa bazı hücreler bundan zarar görür. Zarar gören hücrelerin bulunduğu yerlerde dokular fotoğrafta olduğu gibi kurur zararlanır.

Kırmızı örümcek varsa sorunlar artabilir.

Kısaca, ışık şartları kötüyse iyileştirin, başka yapacak birşey yok, oksijenli suyu vermekle de iyi yapmışsınız.

Eski 30-05-2011, 22:36   #1136
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Biberiye yağı ile herhangi bir deneyimi olan var mı?
diye sormuşsunuz.

Yook...

Ama biberiye çok.

Bir üst ileti külleme ise biberiye yağı ya da çayı nasıl yapılır sorusu deneme öncesi gelir.

Name:  IMAG0073 [640x480].jpg
Views: 2193
Size:  55.1 KB

Müdürün bahçesi ve biberiyeleri kesip attığını söyledi bu gün.

'Dur kesip atma, meyvelitepe bir şey biliyor, asmada ve güllerde külleme dönemi başladı, şu işi bedavaya getirelim dedim'.

'Ben deneye hazırım' dedi.

Ayrıca 'Mine hanım İzmir Ağaçlar.net eğitiminde zehirli kimyasalları en çok çiçek yetiştirenler kullanıyor', demişti.

Düzenleyen Halil Önen : 30-05-2011 saat 22:42 Neden: 'soru'nun ekmek arası gitme ihtimali vardı.:)
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2011, 09:56   #1137
Ağaçsever

verda's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2009
Enginar

Enginarlarım çoğalıyor ama ürün veremiyor. İki gün yapraklarının hepsi canlı dik ve sağlıklıydı. Resimlerden pek anlaşılmıyor, üzerlerinde karıncadan başka birşey göremedim.

Geçen senede aynı şey oldu, karıncalar acele acele dolaşıp özellikle yaprakların çıktığı kısma girip çıkıyorlar. Bu zararı karıncalarmı yapıyor, yoksa karıncaların peşinde olduğu birşeymi anlayamadım.

Ev yapımı mücadele hep tercihim, bununla kurtarabilirmiyiz? cevaplarınızı bekliyorum.

Sevgilerimle,

Eklenen Resimler

verda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2011, 21:14   #1138
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-07-2011
Koşnil

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kiraz Mesajı Göster
Eklenti 38285

Eklenti 38286

bahçemin sınırındaki erguvanın yapraklarında, özellikle tohuma yakın yerlerde yoğun bir şekilde iri tuz-şeker görünümlü parçalar var ve rüzgar esice dökülüyor. Yapraklarda hafif yapışkanlık var. Küçük beyaz, hareket halinde böcekler var fakat net fotoğraflayamadım. Böceklerin uçuşan pamuk benzeri uzantıları da var. Ne olabilir? Ne yapmak gerekir? Teşekkürler.
aynı hastalık benim bahçemdeki erguvanlarda da var acaba koşnil olabilir mi ?

yegena Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2011, 21:42   #1139
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-07-2011
aynı sorun benim erguvanımda da var bir cözüm bulabildiniz mi ?

yegena Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2011, 15:18   #1140
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi verda Mesajı Göster
Enginarlarım çoğalıyor ama ürün veremiyor. İki gün yapraklarının hepsi canlı dik ve sağlıklıydı. Resimlerden pek anlaşılmıyor, üzerlerinde karıncadan başka birşey göremedim.

Geçen senede aynı şey oldu, karıncalar acele acele dolaşıp özellikle yaprakların çıktığı kısma girip çıkıyorlar. Bu zararı karıncalarmı yapıyor, yoksa karıncaların peşinde olduğu birşeymi anlayamadım.

Ev yapımı mücadele hep tercihim, bununla kurtarabilirmiyiz? cevaplarınızı bekliyorum.

Sevgilerimle,
Çokça karınca varsa bitler çok uzakta değildir. Görünmeyen yerlerde bit var mı diye kontrol etmenizi tavsiye ederim.

verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024