agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni715Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-01-2015, 11:41   #811
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-11-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Hanımeli yok mu? Kokusuz bahçe olur mu? Hem de çok kolay köklenir. Tek şart; Çalacaksın. İzin isteyip alırsan tutmuyor. Tecrübeyle sabit.
merhaba sn tarku,

öncelikle hanımeli benim için bir şey ifade etmezken sizin yorumunuzla öğrenmiş oldum. 20ye yakın dalı çelik yapmak amacıyla hazırladım.

umarım tutarlar.

saygılar.

tarku beğendi.
tembeladam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2015, 13:10   #812
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Mevsim itibari ile yanlış olduğunu düşünüyorum. Şu anda bitkiler uyuma döneminde. Siz onları aniden şoka sokarak sıcak bir ortamda köklendirmek istiyorsunuz. Muhtemelen filiz verebilirler. Ancak onların çoğunun kökleneceğini düşünmüyorum. Amerikan sarmaşıkları hariç.

Benim bu yıl yaptığım ancak sonrasını getiremediğim bir uygulama var. Özel olarak aşı yapmak için aldığım çelikleri bozulmamaları için üzerini ıslak bez ile sararak naylon torbaya koyup buzdolabına bırakmıştım. Biraz hava alanlar yaz dönemi boyunca köklenmişler. Hiç hava alamayanlar ise bozuldular. Sonbahar olunca dikemedim. Üzerlerindeki havluyu yeniden ıslatarak kapatınca hava almadıkları için problem oldu. Hala daha canlılar. Ancak bu soğuklarda dikmem durumunda ölürler. Bitkileri ani köklendirme yerine zaman içinde kök salmaya zorlamak gerekiyor. Bir iki ay içinde aynı şekilde buzdolabına koymayı düşünüyorum.

Aldığınız çeliklerin en azından üçe bölüp bir bölümünü bu şekilde, bir kısmını aynı yaptığınız şekilde kalan kısmını ise milli dere kumu içerisinde üstten bir göz bırakarak yan bir şekilde gömerseniz riski dağıtmış olursunuz. Bu şekilde gelecek yıllarda da aynı sistemle çeliklerinizi köklendirirsiniz.

Muhtemelen daha önce görmüşsünüzdür. Ancak unutabiliyoruz. Bir gün unutmaz isem yazılan püf noktalarını bir deftere yazıp uygulamalara tecrübelere daha iyi ulaşmak istiyorum. Aşağıdaki konuları okuyup minik notlar alırsanız başarılı bir şekilde köklendirme yapabilirsiniz.

Başarılar dilerim.

Ökçeli Çelikle Üretim

Çelik Alarak Üretim (Çelik Köklendirme)

Çelik Alarak Üretim (Çelik Köklendirme)

merhaba sayın muda,

haksız olmanızı çok istedim ama sanırım haklısınız.

paylaşımı yaptıktan sonra 1 hafta kadar evde değildim. suyun yeterli olacağını düşünsemde maalesef lingtrumlar için aynı şeyi söyleyemeyeceğim yaprakları kurumuş, güller neredeyse yeni sürgün vermiş. diğerlerinde bir değişim yoktu.

bunun yanında suyun kokusu çürük domates gibi olmuş boşalttım yeni su koydum.

sanırım bunlar sizin haklılığınızı kanıtlıyor. bakalım bekleyeceğim biraz daha sonra olmazsa yeni girişimlerde bulunayım artık.

bunun yanında torf-kum karışımı denemelerim oldu.

yine ateş dikeni, lingtrum, amerikan sarmaşığı, sarmaşık gül, normal gül, salkım söğüt. yeni yorumlarınızı heyecanla bekliyorum.

saygılar.

resimler:

Eklenen Resimler

bahtiyar02, Milla ve mstflgz beğendi.
Eski 19-01-2015, 10:57   #813
Ağaçsever

nasılsa cevap verilmeyecek ama ben yine de gelişmeleri ve denemelerimi paylaşayım. nasip olursa yıllar sonra bakar bakar neler yapmışım diye gülümserim.

youtubeda gördüğüm bir yöntem gayet işe yarıyormuş gibi görünüyordu. diğerlerinde güllerin dal vermesi dışında bir köklenme göremedim.

Eklenen Resimler

Eski 19-01-2015, 12:54   #814
Ağaç Dostu

sonkez's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2010
Kolay gelsin.

sonkez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2015, 15:32   #815
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Çeliklerinizin boyları fazla uzun değil mi? Benim aldığım çelikler her zaman 3-4 göz veya 15-20 cm boylarında.

Konunun başından itibaren okumaya başlarsanız, yapılan hataları görüp o hatalara düşmezsiniz.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2015, 15:39   #816
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Çeliklerinizin boyları fazla uzun değil mi? Benim aldığım çelikler her zaman 3-4 göz veya 15-20 cm boylarında.

Konunun başından itibaren okumaya başlarsanız, yapılan hataları görüp o hatalara düşmezsiniz.
youtube videosu izledim siteden bir bayan köklenecek 3 boğum, dışarda 5 boğum gibi bir ifade kullandı. bende ona göre yapmaya çalıştım. sarmaşıkları 2 ye böleyim mi?

okudum hepsini ama kati bir kural yok ki. herkes ben yaptım oldu demiş. birisi al oku burada link var dese tam olacak ama maalesef yok. deneme yanılma ancak..

peki saklama kabında nemli kağıt havlu ile yöntemini nasıl buldunuz. youtubeda izledim hepsi köklüydü..bu yöntem hakkında bilginiz var mı?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sonkez Mesajı Göster
Kolay gelsin.
Teşekkürler sn sonkez. cümlemize inşallah.

sonkez beğendi.
Eski 19-01-2015, 19:42   #817
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tembeladam Mesajı Göster
youtube videosu izledim siteden bir bayan köklenecek 3 boğum, dışarda 5 boğum gibi bir ifade kullandı. bende ona göre yapmaya çalıştım. sarmaşıkları 2 ye böleyim mi?

okudum hepsini ama kati bir kural yok ki. herkes ben yaptım oldu demiş. birisi al oku burada link var dese tam olacak ama maalesef yok. deneme yanılma ancak..

peki saklama kabında nemli kağıt havlu ile yöntemini nasıl buldunuz. youtubeda izledim hepsi köklüydü..bu yöntem hakkında bilginiz var mı?
Çelik ne kadar kısa ise gelişme o kadar iyi oluyor. Şimdi kesmeyin bir sonraki sefer bu şekilde yaparsanız.

Köklenmeyi sağlayan zaten ortamın değerleri. Siz ısıyı ve nemi doğru ayarlarsanız köklenme diğerlerinde de olacaktır. Su yerine torf-perlit veya sadece perlit ortamını tavsiye ederim.

Saklama kabı ısıyı nemli havluda su kaybını önlediği için köklenme oluyor. Eğer kabı soğuk alana koyarsanız ısı yeterli olmayacağı için köklenme olmaz. Bu kabı arada havalandırmayı unutmayın, çelikler nemden hastalık kapmasın.

Araştırmak ve deneyipöğrenmek her zaman daha iyidir.

mstflgz ve tembeladam beğendi.
Eski 19-01-2015, 19:52   #818
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Sayın tembeladam; Gül çeliklerin diken yönlerine bakılırsa; ters dikilmiş gibi mi?
Çeliklerde tutma oranı %50 yi geçerse; çalışkanadam olacağınız kesin. İnşallah oran yüksek olur.

Eklenen Resimler

ligustrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2015, 01:27   #819
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Bağlantısını vereceğim sayfada kasımpatı çeliği ile ilgili bir sorum var, belki bilen biri olur diye buraya da eklemek istedim. Aşağıdaki bağlantıda, 701 nolu mesaj:

Kasımpatı (Chrysanthemum)

Bilen varsa, cevabı o sayfada verebilirse sevinirim.

Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2015, 14:44   #820
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-01-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi caglarxx Mesajı Göster
satıcıya bu ürün le ilgili bilgi istedim net cevap veremedi.. acaba içeriğinde ne var . kaç ppm ? bilen var mı ?

casperia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2015, 18:28   #821
Ağaç Dostu

caglarxx's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2007
Sn. Casperia

kutusunda yazan :
4-indol 3-ylbtryc acid 3g/l

havai köklendirmede kullanan birçok arkadaşım bu üründen memnun.

çeliklerde deneme aşamasındayım.yaklaşık 8 günlük çelikler.(foto 1ve2)

ayrıca vakitsiz yaptığım havai köklendirmede de işe yaradığını düşünüyorum.
ekim ortası gibi yapmıştım,zamanlamanın yanlış olduğunu bilerek ama budamadan önce bir şans vereyim diyerek.(foto 3)

Eklenen Resimler

caglarxx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2015, 21:09   #822
Ağaçsever

Alıntı:
Çelik ne kadar kısa ise gelişme o kadar iyi oluyor. Şimdi kesmeyin bir sonraki sefer bu şekilde yaparsanız.

Köklenmeyi sağlayan zaten ortamın değerleri. Siz ısıyı ve nemi doğru ayarlarsanız köklenme diğerlerinde de olacaktır. Su yerine torf-perlit veya sadece perlit ortamını tavsiye ederim.

Saklama kabı ısıyı nemli havluda su kaybını önlediği için köklenme oluyor. Eğer kabı soğuk alana koyarsanız ısı yeterli olmayacağı için köklenme olmaz. Bu kabı arada havalandırmayı unutmayın, çelikler nemden hastalık kapmasın.

Araştırmak ve deneyip öğrenmek her zaman daha iyidir.
ismail bey selamlar,
torf aldım perlit denk getiremedim. en iyisi yarın internetten sipariş vereyim perliti . dediğim gibi kum - torf karışımı yaptım, su yaptım, kağıt havlu denemesi yaptım. dediğiniz şekilde perlit ve torf-perlit denemelerimi de yapayım. saklama kabını her gün akşam havalandırıyorum. kastınız kapağını açmak mıdır? yoksa 3'lü grupları alt üst karıştırma şeklinde midir?

saklama kabını köklenecek tarafların olduğu kısmını kalorifer peteğine yaklaştırdım, oda zeminine koydum. 3-4 gün evde olmayacağımız için kökleri ıslattım, kağıt havluları biraz su çarptım. nemliydi. az daha nemlendirdim.

iyi olmuş, çok iyi yapmışsın derseniz çok güzel olur.

saygılar.

Eski 21-01-2015, 21:17   #823
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ligustrum Mesajı Göster
Sayın tembeladam; Gül çeliklerin diken yönlerine bakılırsa; ters dikilmiş gibi mi?
Çeliklerde tutma oranı %50 yi geçerse; çalışkanadam olacağınız kesin. İnşallah oran yüksek olur.
merhaba sayın ligustrum,
gülleri doğru diktim belki foto açısındandır. çeliklerimizin tutma oranı %50'den %100'e kadar hedefliyoruz, hepsi tutsun çelik bağışı kapmanyası yapacağım. yeter ki bir öğreneyim şu işi.

umarım nikinizi de köklendirebilirirm.

saygılar.

Eski 23-01-2015, 10:16   #824
Ağaç Dostu

alimallah's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2008
Sitemizin bir yerlerinde "ökçeli çelik"ten bahsediliyordu ve çok mantıklı bir çözümdü.
Bence çelik almada göz önünde bulundurmalıyız bu yöntemi.
Selamlar

Eklenen Resimler

alimallah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2015, 12:42   #825
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-01-2015
Başarılı..

canderbentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2015, 08:37   #826
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-07-2014
selamlar

Amatör biri olarak size sormak istediğim bir şey var.

3 hafta önce aldığım söğüt çelikleri sürgün vermesine rağmen hala köklenmedi bu normalmidir? yoksa benmi acele ediyorum?

raif_junior Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2015, 18:43   #827
Ağaç Dostu

samur's Avatar

Giriş Tarihi: 22-11-2014
Yaklasik 2 ay once deneme amacli cali hanimeli celigini suya koymustum.Koklenmeye başlamış, okudugum kadari ile soguk yastikta koklendirme oneriliyor, simdi bu celikleri dikmeli miyim,dikersem balkonda soguga mi birakmaliyim yoksa ev ortaminda mi durmali?

Eklenen Resimler

samur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2015, 20:13   #828
Ağaçsever

American sarmasuklarin cogu bu sekilde. Sanirim koklenme basladi. Masallah deyin. Ilk deneyimim oldu bu sarmasiklar. Nasip olursa buyumus hallerinide paylasirim.

Eklenen Resimler

Muda, Laleci_03 ve şirinka beğendi.
Eski 27-01-2015, 21:36   #829
Ağaçsever

Merhabalar,
18.01.2015 tarihde trenlere temas etmesin diyerek iscilerin hunharca kesip attigi guzelim ates dikeni dallarini donma 've ellerimin delik desik olmasi pahasina celik haline getirerek kagit mendil deneyime Tabi tuttum.saklama kabini hergun aksamlari havalandirdim.

1 hafta kadar evden uzak olacagimizdan. Kuf vb olmanasi icin nemli kagitlarini yenileriyle degistirmeye karar verdim.

Sonra deneylerime devam edeyim dedim. 2 Aspirin c plus erittigim suya 9 celigi 5dk, 9 celigi 90dk beklettim. Kalan 30 civari celigin Ise sadece kagitlarini degistirdim.

Resimlerde goruldugu uzere Dogru yolda oldugumu dusunuyorum.

Yorumlarinizi bekliyorum.

Saygilar.

Eklenen Resimler

Eski 28-01-2015, 09:39   #830
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Arkadaşlar benim sonradan dikkatimi çeken şey gövde üzerinde bulunan beyaz noktalar kök çıkacak noktalar. Bunlar uygun ortam olduğu zaman köklenmeye başlıyor. Bu şekilde olanları toprak üzerinde bir iki göz kalacak şekilde toprağa dikersek köklenirler. Tabi hepsini dikmeyip bir kısmını da sonradan dikebiliriz.

En çabuk köklenenler hanımeli, amerikan sarmaşığı

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2015, 12:48   #831
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Arkadaşlar benim sonradan dikkatimi çeken şey gövde üzerinde bulunan beyaz noktalar kök çıkacak noktalar. Bunlar uygun ortam olduğu zaman köklenmeye başlıyor. Bu şekilde olanları toprak üzerinde bir iki göz kalacak şekilde toprağa dikersek köklenirler. Tabi hepsini dikmeyip bir kısmını da sonradan dikebiliriz.

En çabuk köklenenler hanımeli, amerikan sarmaşığı
Sayın Muda selamlar,

amerikan sarmaşığı için;
- suyun içindeki 40-50 çelik için 10 civarı 3 hafta sonra o beyaz noktalardan birkaç tane oluştururken,

ateş dikeni :
- kağıt havlu ile yaptığım denemede 9 günde 50 civarı çelikten, 40-45 civarı ve yer yer tüm gövdeyi kapsayacak şekilde beyaz benekler oluşturmuştu.

bende bu veriyi göz önüne alarak 20-30 kadar amerikan sarmaşığını kağıt havlu deneyine tabi tuttum, ancak kesilen yerlerden salgıladığı yapış yapış sıvı 1 hafta sonra pamukçuklu bir küf şeklini aldığı için vaz geçerek aspirin ile hazırladığım çözeltiye koydum, bakalım bir fark yaratacak mı?

saygılar.

Cymbelina ve Muda beğendi.
Eski 28-01-2015, 17:22   #832
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Kabın içindeki çubukların sadece bir kısmının nemli olmasını sağlayın. Her alanı sardığınız zaman bu bölgelerin hepsinde köklenme olur ve bitkinin ana gövdesi için göz kalmaz.

Beyaz noktalar mantari bir hastalık belirtisi olmasın?

Eski 28-01-2015, 18:16   #833
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tembeladam Mesajı Göster
Sayın Muda selamlar,

amerikan sarmaşığı için;
- suyun içindeki 40-50 çelik için 10 civarı 3 hafta sonra o beyaz noktalardan birkaç tane oluştururken,

ateş dikeni :
- kağıt havlu ile yaptığım denemede 9 günde 50 civarı çelikten, 40-45 civarı ve yer yer tüm gövdeyi kapsayacak şekilde beyaz benekler oluşturmuştu.

bende bu veriyi göz önüne alarak 20-30 kadar amerikan sarmaşığını kağıt havlu deneyine tabi tuttum, ancak kesilen yerlerden salgıladığı yapış yapış sıvı 1 hafta sonra pamukçuklu bir küf şeklini aldığı için vaz geçerek aspirin ile hazırladığım çözeltiye koydum, bakalım bir fark yaratacak mı?

saygılar.
En azından bir kısmını neden toprak içine dikmediniz. Toprakta köklenen biraz yavaş olsa da daha dayanıklı oluyor.

alimallah beğendi.
Eski 29-01-2015, 23:08   #834
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2011
Alıntı:
Ortanca çelikleri köklenmiş, asma çelikleride iyi bir mühürleme yapmış..

Eklenti 488319

ustalarımdan aklıma takılan bir soruyu sormak istiyorum..

üstteki resimdede örnekte oldugu gibi henuz uyanmamış bir çeliği torf veya perlit dolu bardaga veya bir kutu içerisine koyup köklenme ve göz-yaprak gelişimi oluşumu gerçekleştikten sonra onu o ortamdan cıkarıp köklerinin hava alması ve hareket etmesi köklenen ve gözleri uyanan fidanın ölmesine neden olmazmı.. çıkardıktan sonra başka bir ortama taşınması yeşeren gözlerin sürgünlerin ölmesine neden olmayacakmı.. yoksa gözler yeşerse dahi kökleri açığa cıksa ve başka bir ortama alınması bir sorun teşkil etmezmi. bu taşıma işleminin bir püf noktası varmıdır..

cevaplarsanırım sevinirim.. teşekkurler.

bebeto016 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2015, 17:47   #835
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Köklerin hava alması önemli değil. Hatta köklenen çelikleri bir poşete koyup Türkiye'nin diğer ucuna götürün, kökler kırılmadığı sürece hiç bir sorun olmaz. Bitki poşet nemi ile su kaybını önleyecektir.

Perlit ve torf karışımı en ideal köklendirme karışımı. Küçük saksıdan çıkardığınız çelikler nemli olduğu için su kaybı olmaz. Büyük saksıya veya ana yerine taşıyınca can suyu vermeniz yeterli olur. Bitki hemen o yere uyum sağlar.

Burada önemli olan köklerin iyi gelişmiş olmasıdır. Yeni köklenen çelikleri toprağa alırsanız yeni kökler hemen çürümeye başlar. Bitkiyi iyi besleyip, saksı değişimini gölge alanda yapmak gerekli..

Eski 31-01-2015, 02:02   #836
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2011
Alıntı:
Köklerin hava alması önemli değil. Hatta köklenen çelikleri bir poşete koyup Türkiye'nin diğer ucuna götürün, kökler kırılmadığı sürece hiç bir sorun olmaz. Bitki poşet nemi ile su kaybını önleyecektir.

Perlit ve torf karışımı en ideal köklendirme karışımı. Küçük saksıdan çıkardığınız çelikler nemli olduğu için su kaybı olmaz. Büyük saksıya veya ana yerine taşıyınca can suyu vermeniz yeterli olur. Bitki hemen o yere uyum sağlar.

Burada önemli olan köklerin iyi gelişmiş olmasıdır. Yeni köklenen çelikleri toprağa alırsanız yeni kökler hemen çürümeye başlar. Bitkiyi iyi besleyip, saksı değişimini gölge alanda yapmak gerekli..

teşekkurler hocam bilgileriniz paylaştıgınız için .. cok yararlı olucak.

peki uyanan, surgun atan bir çeligin, yine bu şartlarda yeşeren gözlerinde bir sıkıntı olurmu.

bebeto016 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2015, 06:35   #837
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Rica ederim, gölge bir yerde yaparsanız sorun olmaz. Can suyu vermeyi unutmayın.

bebeto016 beğendi.
Eski 02-02-2015, 09:58   #838
Ağaçsever

Yılmazbaşkan's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2009
Ben de gül çeliklerini, saksılara doldurduğum torfun içine daldırdım, daldırmadan önce sitemizden öğrendiğim üzere, çeliklerin alt ucuna bağ makası ile çizikler yaptım, sonra hümmiks asit içine batırıp torf içine daldırdım, sonra kalorifere yakın bir yere naylon altına koyarak sera ortamı oluşturdum. Bakalım önümüzdeki günlerde nasıl bir durum ortaya çıkacak.

Yılmazbaşkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2015, 15:52   #839
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-07-2014
tek ağactan 20 30 çelik değilde arkadaşlar ben kiraz köklendirmek istiyorum ama yakınımda ağaçta yok olsada 200 300 tane nasıl elde edebilirdim? bna şuanda 200 300 tane celik lazım kendim köklendirmek istiyorum internetten alabileceğim bi yer varmı

emrtrn1903 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2015, 17:59   #840
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emrtrn1903 Mesajı Göster
tek ağactan 20 30 çelik değilde arkadaşlar ben kiraz köklendirmek istiyorum ama yakınımda ağaçta yok olsada 200 300 tane nasıl elde edebilirdim? bna şuanda 200 300 tane celik lazım kendim köklendirmek istiyorum internetten alabileceğim bi yer varmı
Kiraz ağaçları genelde su durumu daha az olan yerde idris anacına, sulu yerlerde de kuş kirazı denilen yabani kirazın tohumlarının dikilerek büyüyen anaçlar üzerine aşılanır. Çelik olarak köklendirme benim bildiğim pek tercih edilmiyor.

Etiketler
çelik, kök, yaprak

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024