agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni958Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-03-2011, 10:52   #91
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2010
Galeri: 1
Bu tohumun kabuğuna müdahale gerekir mi?

Merhaba ,
Resimdeki çimlenen tohumun kabuğu bir haftadır düşmemiş durumda. yaprakların gelişebilmesi için kabuğa müdahale edip ayırmak gerekirmi yoksa kendisi ayrılır mı?

Eklenen Resimler

h.ışık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2011, 11:10   #92
Ağaçsever

haki197's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Sayın H.ışık bence müddahale etmeyin. Tohum kabuğu bir süre sonra,bitkinin gelişmesiyle kendini atacaktır. Bu arada fotoğraf net olmadığından tohumun ne durumda olduğu pek anlaşılamıyor.

haki197 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2011, 11:22   #93
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h.ışık Mesajı Göster
Yaprakların gelişebilmesi için kabuğa müdahale edip ayırmak gerekirmi yoksa kendisi ayrılır mı?
Hayır sayın, h.ışık. Tohuma sakın müdahale etmeyin. Kendi kendine kabuğunu atar, endişelenmeyin. Herşey zamanla yoluna girecek.

yağmur beğendi.
Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2011, 11:28   #94
Ağaç Dostu

sebnem&mircan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2011
Her ne kadar aceleci olsakta toprakla ugrasmak sabri ogretiyor desenize Umarim bende sabretmeyi ogrenirim bu sekilde. Ben mudahele etmistim ama yapraga zarar verince bir daha hic birine dokunmadim kendi haline biraktim en sonuncusu dun dustu kendiliginden.
Ogreniyorum ve de ogrenecegim cok sey var.

sebnem&mircan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2011, 12:30   #95
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Teşekürler ,
Bir haftadır kabuğu atamayınca sezaryen yapacaktım. Neyseki yetiştiniz arkadaşlar.

Eski 23-03-2011, 20:34   #96
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2011
merhabalar.bende yeni tohumlar aldım ve çimlendirmeyi deneyeceğim.marul yapraklı fesleğenim,ucryphia cordifolia parfüm kokulu ağaç tohumum,clematis virginiana sarmaşığım ve habanero biber tohumlarım var.eğer kısmet olursa sizlere bir aceminin fotoromanını sunmayı düşünüyorum.hepinize kolaylıklar diliyorum.paylaşımlar için teşekkürler

minikiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2011, 06:38   #97
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-03-2011
Merhabalar:
Yaklaşık bir ay önce ektiğim tohumlarım: bir ayda en büyükleri bu kadar oldu bu gelişme normal mi? Sanki çok yavaş gibi geliyor bana eğer normalse ne zaman şaşırtmalıyım bunları. Ya da benim sandığım gibiyse fide alacağım bunların yerine, almalı mıyım?
Not: Resimler sırasıyla salatalık-domates-biber.
Saygılarımla.

Düzenleyen Domatesci : 14-05-2011 saat 09:01
Domatesci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2011, 06:39   #98
Ağaç Dostu

Şimdi farkettim ilk resimde yapraklar biraz büyük çıkmış ama baş parmağınızın ilk boğumu kadar vardır.
Saygılarımla.

Eski 25-03-2011, 09:10   #99
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Giriş Tarihi: 05-08-2007
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Domatesci Mesajı Göster
Merhabalar:
Yaklaşık bir ay önce ektiğim tohumlarım: bir ayda en büyükleri bu kadar oldu bu gelişme normal mi? Sanki çok yavaş gibi geliyor bana eğer normalse ne zaman şaşırtmalıyım bunları. Ya da benim sandığım gibiyse fide alacağım bunların yerine, almalı mıyım?
Not: Resimler sırasıyla salatalık-domates-biber.
Saygılarımla.
Sevgili domatesci,

Fidelerinin durumu gayet iyi görünüyor. Bu kadar büyümeleri de normal.

Bu şaşırtmana da gerek yok.

Eğer bir kap içinde onlarca tohum çimlenmiş olsa ve onlar bu boya gelmiş olsalardı, aynı kabın içinde o kadar fide birbirini engellemeden büyüyemezlerdi, birbirlerini engellerlerdi.

O zaman o fideleri teker teker, senin şu anda bardaklarında olduğu gibi, bir kaba almak gerekirdi.

Şaşırtma işte bu işleme denir.

Yani seninkilerin bu şekilde büyümelerini engelleyecek bir şey yok.

Senin şimdi yapman gereken, yavaş yavaş dış hava koşullarına alıştırman.

Yani güneşe ve rüzgara.

Bunun için hergün zayıf güneşten (yarı gölge) başlayarak ve giderek güneş altunda kalacağı zamanı artırarak, dışarıda bırak.

2-3 hafta sonra da toprağa dikebilirsin.

Selamlar

Zeki Yağlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2011, 10:13   #100
Ağaç Dostu

nurguldk's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Zeki Bey,
Benim sebzelerde deneyimlerim doğrultusunda, salatalık, kabak, fasülye, ayçiçeği, mısır gibi tohumları, toprağa doğrudan ekmek daha iyi sonuçlar verdi. Önceki yıllarda bahsettiğim sebzelerden şaşırtma yaptıklarım, toprağa direk ektiklerimden daha yavaş gelişti.

nurguldk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2011, 15:39   #101
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeki Yağlı Mesajı Göster
Sevgili domatesci,

Fidelerinin durumu gayet iyi görünüyor. Bu kadar büyümeleri de normal.

Bu şaşırtmana da gerek yok.

Eğer bir kap içinde onlarca tohum çimlenmiş olsa ve onlar bu boya gelmiş olsalardı, aynı kabın içinde o kadar fide birbirini engellemeden büyüyemezlerdi, birbirlerini engellerlerdi.

O zaman o fideleri teker teker, senin şu anda bardaklarında olduğu gibi, bir kaba almak gerekirdi.

Şaşırtma işte bu işleme denir.

Yani seninkilerin bu şekilde büyümelerini engelleyecek bir şey yok.

Senin şimdi yapman gereken, yavaş yavaş dış hava koşullarına alıştırman.

Yani güneşe ve rüzgara.

Bunun için hergün zayıf güneşten (yarı gölge) başlayarak ve giderek güneş altunda kalacağı zamanı artırarak, dışarıda bırak.

2-3 hafta sonra da toprağa dikebilirsin.

Selamlar
Yanlış tabir kullanmışım, asıl yerine almam gerekirmi diye sorcaktım aslında.
Zaten onlarda her bardakta hemen hemen 3 tohum vardı dün onları seyreltmiştim. Birde şu kadar olduğunda asıl yerine dikebilirsin diyeceğiniz bir boyut var mı?
Saygılarımla.

Eski 25-03-2011, 19:41   #102
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Merhaba,
Daha önce ekim yöntemimi anlattığım gibi ektiğim tohumların halen hiçbir belirti vermemesi üzerine tohumları aramaya çıktım. Çok dikkatli bir şekilde tohumları ararken 5 tohumdan 3 tanesine ulaştım. Sanki hiç ıslanmamış gibi tohumu yeni elime alıyormuşum gibi kuru ve kök ve gövdesiz duruyordu. Resmini çektiğim bu tohumları tekrar ekebilirmiyim yoksa bunlar sağır tohumlardır diyerek yeni tohummu ekeyim? (her halükarda yeni tohum ekmek daha güvenilir gibi geliyor bana.)

Eklenen Resimler

Eski 29-03-2011, 15:01   #103
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2011
zeki bey merhabalar... hangi marka gübreyi ne oranda kullanıyorsunuz, öğrenebilir miyim?

hucer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2011, 15:42   #104
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Merhaba,
Daha önce ekim yöntemimi anlattığım gibi ektiğim tohumların halen hiçbir belirti vermemesi üzerine tohumları aramaya çıktım. Çok dikkatli bir şekilde tohumları ararken 5 tohumdan 3 tanesine ulaştım. Sanki hiç ıslanmamış gibi tohumu yeni elime alıyormuşum gibi kuru ve kök ve gövdesiz duruyordu. Resmini çektiğim bu tohumları tekrar ekebilirmiyim yoksa bunlar sağır tohumlardır diyerek yeni tohummu ekeyim? (her halükarda yeni tohum ekmek daha güvenilir gibi geliyor bana.)
Sayın h.ışık,

Biraz sabırsız davranıyorsunuz gibime geliyor.
Tabii çok heyecan verici ama siz tohumlara uygun şartları sağlayın gerisini zamana bırakın.

Uygun şartlarısağladıysanız çok müdahale etmek iyi değildir.

Bakın tabiatta herşey kendi kendine oluyor.

Selamlar

Eski 29-03-2011, 16:03   #105
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hucer Mesajı Göster
zeki bey merhabalar... hangi marka gübreyi ne oranda kullanıyorsunuz, öğrenebilir miyim?
Sayın hucer,

Gübre için tercih ettiğim bir marka yok.

Fide üretimi için NPK yüzdeleri dengeli (N=Azot, P=Fosfor, K=Potasyum) herhangi bir marka olabilir. Örneğin 20-20-20 gibi.

Benim şu anda kullanduğım Scott marka.

Gübreyi çok az kullanmak lazım, yoksa çok zararlı olabilir.

Örneğin gerçek yapraklar çıktıktan sonra, daha önce gübre vermeye gerek yok, 1 litre suya, 20-20-20 tozdan 1 gram katar ve eritirseniz yeterli olur.

Gübreyi de 10 günde bir verseniz yeterli.

Eğer gübrenizin konsantrasyonu 7-7-7 gibi ise 1 litre suya 3 gram karıştırın.

Gübre NPK larını, eğer eşit veya eşite yakınsa, yalnız N göstergesine, yani ilk rakamı dikkate alın.

Şaşırttıktan sonra 1 litreye katacağınız gübre miktarını ikiye katlayabilirsiniz.

Fırsat bulduğumda bu konuda ileride daha detaylı açıklama yapmayı planlıyorum.

Selamlar

Dispendak beğendi.
Eski 30-03-2011, 23:00   #106
ecs
Yeni Üye

ecs's Avatar

Giriş Tarihi: 29-11-2010
Zeki Bey beni tekrar cesaretlendirdiniz, çok beğendiğim kraliçe çelengi sarmaşığı ve birkaç petunya için yarın sabah tohum siparişi vereceğim ve tekrar deneyeceğim.... teşekkurler.

ecs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2011, 17:00   #107
Ağaçsever

ergun35's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2011
zeki bey merhaba tohum çimlendirme işine sizin sayenizde deneme yanılma tecrübesi ile yavaş yavaş öğrendiğimi zanediyorum.Teşekkürler..

1.ilk denememdeki tohumlar her türlü unsur gerçekleştiği halde boyları uzayıp gitmişti ve eğri büğrü oldular öğrettiğiniz gibi asıl yapraklar çıktıktan hemen sonra muhakkak bol ışık vermek geriyor ve boylar kısalıp kaliteli yapraklar çıkıyor.
2.asılyapraklar başlıktata gösterdiğiniz gibi zamanı geldimi muhakkak şaşırmak gerekiyor denedim 5.2.2011 de diktiğim sardunyalar asıl yaprakları çıkartığı günden beri büyümeden duruyordu yanlışımı anladım ve şaşırttım.

bunların hepsini olması gereken ısı şatları ile yaptım şimdi sizden öğrenmek istediğim aylara göre hangi tohumların hangi ayda çimlendirmemiz gereken bir liste oluşturmanızı rica ederim.ehh işin tadını alınca bırakmak istemiyor insan

birde lambalı ışık kaynağı kullanmadım yeni deniyeceğim bunu floresan lamba yerine piyasa yeni yeni çıkan ledli geniş açılı diğer ledli ışık kaynaklarına göre 50 kat ışık veren ve gücü 3 wat gibi (floresana göre 20w daha az enerji) aynı zamanda ısı vermeyen starter ayaklı led lambalar kullanırsak (hem ışık lümeni fazla olur, hem fazla ısı olmaz, hemde ekonomik olur ) tavsiye edebilirmisiniz ..

sağlıcakla kalın teşekkürler

ergun35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2011, 08:08   #108
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemifüsun Mesajı Göster
Sevgili Zeki Yağlı bu başlığı devamlı izliyorum. Sizin verdiğiniz bilgiler ışığında tohum çimlendirmede bu yıl daha başarılı sayılırım. Değerli bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için tekrar teşekkürler.
Selamlar
Sevgili acemifüsun,

"Daha başarılı sayılırım" çok çekingen, kendinden emin olmayan bir söylem.

"Ektiğim tohumların %50 sinden fazlasını çimlendirdim ve yerlerine diktim" diyeceğiniz günleri diliyorum.

İnsan yalnız okuyarak değil daha çok kendi yaptığı hataların sebeplerini sorgulayarak öğreniyor.

Ha gayret

Selamlar

Eski 02-04-2011, 08:09   #109
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ecs Mesajı Göster
Zeki Bey beni tekrar cesaretlendirdiniz, çok beğendiğim kraliçe çelengi sarmaşığı ve birkaç petunya için yarın sabah tohum siparişi vereceğim ve tekrar deneyeceğim.... teşekkurler.
Sayın ecs,

Neticeleri merakla bekliyoruz.

Sizin başarınız başkalarını da cesaretlendirecek.

Selamlar

Eski 02-04-2011, 08:17   #110
Ağaç Dostu

Zeki bey benim fidelerim hakkındaki düşünceniz nedir acaba asıl yerlerine almalı mıyım yoksa havaların biraz daha ısınmasını mı beklemeliyim?
Saygılarımla.

Eski 02-04-2011, 08:21   #111
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ergun35 Mesajı Göster
zeki bey merhaba tohum çimlendirme işine sizin sayenizde deneme yanılma tecrübesi ile yavaş yavaş öğrendiğimi zanediyorum.Teşekkürler..

1.ilk denememdeki tohumlar her türlü unsur gerçekleştiği halde boyları uzayıp gitmişti ve eğri büğrü oldular öğrettiğiniz gibi asıl yapraklar çıktıktan hemen sonra muhakkak bol ışık vermek geriyor ve boylar kısalıp kaliteli yapraklar çıkıyor.
2.asılyapraklar başlıktata gösterdiğiniz gibi zamanı geldimi muhakkak şaşırmak gerekiyor denedim 5.2.2011 de diktiğim sardunyalar asıl yaprakları çıkartığı günden beri büyümeden duruyordu yanlışımı anladım ve şaşırttım.

bunların hepsini olması gereken ısı şatları ile yaptım şimdi sizden öğrenmek istediğim aylara göre hangi tohumların hangi ayda çimlendirmemiz gereken bir liste oluşturmanızı rica ederim.ehh işin tadını alınca bırakmak istemiyor insan

birde lambalı ışık kaynağı kullanmadım yeni deniyeceğim bunu floresan lamba yerine piyasa yeni yeni çıkan ledli geniş açılı diğer ledli ışık kaynaklarına göre 50 kat ışık veren ve gücü 3 wat gibi (floresana göre 20w daha az enerji) aynı zamanda ısı vermeyen starter ayaklı led lambalar kullanırsak (hem ışık lümeni fazla olur, hem fazla ısı olmaz, hemde ekonomik olur ) tavsiye edebilirmisiniz ..

sağlıcakla kalın teşekkürler
Sayın ergun35,

Siz işin sırrını kapmışsınız. Artık sizi kimse tutamaz.

Tohum çimlendirme zamanları ve şekli ile ilgili daha detaylı bilgileri zaman içinde fırsat buldukça yayınlayacağım.

Önemli bir nokta, çimlendirmeyi ne zaman yapalım değil, çimlendikten sonra ne yapacağımın cevabında.
Yani Ağustos ayında çimlendireceğiniz sardunya açamadan kış gelecek veya Ocak ayında çimlendirdiğiniz petunyayı Nisan ayına kada nerede tutacaksınızın cevabı çok önemli.

Işığın öneminin farkına varmış olmanıza çok sevindim.

LED lambalar tabii olur ama sanki şimdilik biraz daha pahalı gibi. Bence, amatör olarak, siz gene fluoresandan şaşmayın. Hem ucuz, hem de az yer işgal ediyor.

Selamlar

Eski 02-04-2011, 08:30   #112
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Tohumdan ürettiğim salatalıklarından ikisi aşağıda görülüyor bunları asıl yerlerine dikmeli miyim?
Sevgili domatesci,

Fidelerin boyları dışarıya dikmek için gayet uygun.

Yalnız gerçek yapraklar biraz sarıca görünüyor. Biraz gübre vermen lazım ama azar azar, yoksa yanar.

Fideler şu anda nerede duruyor?

İçeride yetişen bitkilerin körpe yaprakları, dışarıya tam güneşin altına çıkınca kavrulur, veya rüzgar yaprakların suyunu çabuk buharlaştırır ve köklerden gelen su yetişmeyeceği için fide buruşur.

Bunun için fideyi dışarıya alıştırmak lazım. Bu sürede yapraklar kalınlaşır ve güneşten az etkilenir, rüzgarla buharlaşma az olur.

Sen fidelerini günde birkaç saat, azgüneş alan bir yerde dışarıya alıştır. Güneşte kalma süresini hergün biraz artır.

1 hafta - 10 gün sonra da güneş bir yere dik.

Kolay gelsin.

Eski 02-04-2011, 10:22   #113
Ağaçsever

ergun35's Avatar

, çimlendirmeyi ne zaman yapalım değil, çimlendikten sonra ne yapacağımın cevabında.

İlginize teşekkrür ederim tam sizden beklediğim gibi bir cevap , işte bu yüzden blokta bir çimlendirme zamanı takvimi oluşturarak çimlenen bitkilerin büyüme ve çiçek verme devresindeki ayı iyi tesbit edilirse (fidelerin bakabilme tohum adetlerini iyi ayarlayıp o şeklilde saksılar isek) emeklerinin boşa çıkmadığını görmek insana güzel bir haz veriri çalışmalarınızı bekliyoruz ..

not . mesela bu ay hangi çiçeklerinin çimlendirmesine başlıyalımki saksılama zamanında ondan keyif alalım.

Eski 02-04-2011, 11:49   #114
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeki Yağlı Mesajı Göster
Sevgili domatesci,

Fidelerin boyları dışarıya dikmek için gayet uygun.

Yalnız gerçek yapraklar biraz sarıca görünüyor. Biraz gübre vermen lazım ama azar azar, yoksa yanar.

Fideler şu anda nerede duruyor?

İçeride yetişen bitkilerin körpe yaprakları, dışarıya tam güneşin altına çıkınca kavrulur, veya rüzgar yaprakların suyunu çabuk buharlaştırır ve köklerden gelen su yetişmeyeceği için fide buruşur.

Bunun için fideyi dışarıya alıştırmak lazım. Bu sürede yapraklar kalınlaşır ve güneşten az etkilenir, rüzgarla buharlaşma az olur.

Sen fidelerini günde birkaç saat, azgüneş alan bir yerde dışarıya alıştır. Güneşte kalma süresini hergün biraz artır.

1 hafta - 10 gün sonra da güneş bir yere dik.

Kolay gelsin.
Gübre yerine besin eriyiği kullansam olurmu ? Olmazsa elimde yanmış koyun gübresi var o uygun olur mu?

Eski 02-04-2011, 13:51   #115
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Gübre yerine besin eriyiği kullansam olurmu ? Olmazsa elimde yanmış koyun gübresi var o uygun olur mu?
Herkesin besin eriyiği formülü farklı olabilir. onun için bir şey söyleyemem.

Yanmış koyun gübresi gayet güzel olur.

Kolay gelsin

Eski 02-04-2011, 21:30   #116
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-08-2009
iç mekanda veya mini seralarda çimlendirebileceğim tohum sayısı sınırlı olduğu için ilk tohum denememi direk bahçeye ekmekle başladım.Şansıma hava devamlı yağışlı,netice alamazsam o kadar tohuma yazık olacak.Bazı çiçek tohumları arsız ve güçlü olduğu için her ortamda çinlenirken bazıları heba oluyor.
Hangi tür birkilerin,çiçek ve sebzelerin direk bahçaya uygulamada başarı şansının yüksek olduğunu söyleyebilir misiniz?

cumartesi70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2011, 21:43   #117
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ergun35 Mesajı Göster
, çimlendirmeyi ne zaman yapalım değil, çimlendikten sonra ne yapacağımın cevabında.

İlginize teşekkrür ederim tam sizden beklediğim gibi bir cevap , işte bu yüzden blokta bir çimlendirme zamanı takvimi oluşturarak çimlenen bitkilerin büyüme ve çiçek verme devresindeki ayı iyi tesbit edilirse (fidelerin bakabilme tohum adetlerini iyi ayarlayıp o şeklilde saksılar isek) emeklerinin boşa çıkmadığını görmek insana güzel bir haz veriri çalışmalarınızı bekliyoruz ..

not . mesela bu ay hangi çiçeklerinin çimlendirmesine başlıyalımki saksılama zamanında ondan keyif alalım.
Sayın ergun35 ; önemli olan bence ay değilde ortam sıcaklığı. Ben ankarada mart sonunda ekeceğim bir tohumu adana, antalya izmir vb. sıcak yerlerde yaşayanlar şubat ortası ekebilir. Burada hiç kimse ocak ayında şu ekilir, şubatta bu ekilir, martta o ekilmez gibi bir yorum yapamaz. buraya üye olanlar farklı iklim koşullarında yaşıyorlar. Bir yeri baz alıp tablo hazırlamak da diğer forum kullanıcılarını yanlış yönlendirebilir. İlk mesajlarda da saolsun Zeki bey tohumun çimlenmesi için gerekli ortam şartlarını çok güzel anlatmış. Baz alınacak kriterleri tek tek yazmış.

Eski 02-04-2011, 22:33   #118
Ağaç Dostu

sebnem&mircan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2011
Yanmis gubre nasil oluyor acaba? Benim burada bulabildigim organik gubre granul halinde. Onu da nasil kullanicagimi bilmiyorum. Ustunde yazilan bi kat toprak bi kat gubre diyor ama benim fidelerin altina nasil ekliyecegim ki gubreyi. Sulandirma yontemi olabilirmi ? Sivi organik gubre bulamadimda

sebnem&mircan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2011, 09:31   #119
Ağaçsever

ergun35's Avatar

[QUOTE]
Alıntı:
Sayın ergun35 ; önemli olan bence ay değilde ortam sıcaklığı. Ben ankarada mart sonunda ekeceğim bir tohumu adana, antalya izmir vb. sıcak yerlerde yaşayanlar şubat ortası ekebilir. Burada hiç kimse ocak ayında şu ekilir, şubatta bu ekilir, martta o ekilmez gibi bir yorum yapamaz. buraya üye olanlar farklı iklim koşullarında yaşıyorlar. Bir yeri baz alıp tablo hazırlamak da diğer forum kullanıcılarını yanlış yönlendirebilir. İlk mesajlarda da saolsun Zeki bey tohumun çimlenmesi için gerekli ortam şartlarını çok güzel anlatmış. Baz alınacak kriterleri tek tek yazmış.[/QUOT
Haklısınız sayın h.ışık doğru bir değerlendirme...

Eski 03-04-2011, 15:32   #120
Ağaç Dostu

ağaçperver's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2011
merhaba, bu forumdaki ik mesajım...
kestane tohumu ekmiştim küçük bir saksıya. Saksının bir özelliği organik olması ve köklerin saksıdan dışarı çıkabilmesi.

kestane bu minik saksının altından yeşerdi. şaşırdım çünkü bunun kök mü yoksa yeni yeşeren tohumun filizi mi olduğunu anlayamadım... Dayanamadım saksıdan toprağıyla beraber çıkardım. Tohum aşağıya doğru sarımsı ve kalınca bir kök ya da filiz vermiş... Kestane tohumundan kök mü daha önce çıkar yoksa fidanın kendisi(gövdesi) olacak filiz mi?

Lütfen biri bana yardım etsin ne yapmam lazım?

ağaçperver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
casuarina cunninghamiana, cotyledon, çam, çimlendirme, fıstık, ficus macrophylla, kestane, kotiledon, köklendirme, moreton bay fig, river sheoak, sera, şaşırtma, tohum, tohum ekme

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024