agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni958Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-03-2011, 21:35   #61
Ağaç Dostu

FIRUZAN's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2007
Merhaba,
Tohum çimlendirme deneyimim oldu sardunya çimlendirmiştim.Bakalım şebboy tohumlarımın durumu ne olacak.Adım adım yazmak çok anlaşır oluyor teşekkür ederiz.
http://www.agaclar.net/forum/showpos...&postcount=177

FIRUZAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2011, 10:31   #62
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-03-2011
Ben Çimlendirme işini akvaryumumda denedim
Beş litrelik petlerin dibini keserek ektiğim tohumlarımı
Akvaryumun üzerine koydum. Akvaryum gerekli şartların
Hepsini sağlıyor ısı ışık nem. Domates tohumlarım üç günde
Göründüler yaprak güzeli tohumları da altıncı günde çıktılar
Bence başka bi yerde bu kadar çabuk filizlendiremezdim.
Akvaryumu olanlar denemistir herhalde.

Eyvallahbaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2011, 14:21   #63
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-03-2011
İmkanınız varsa fotoğraf ekleyebilir misiniz? Bende denemek isterim,ama tam anlayamadım fotoğraf ile daha anlaşılır olacaktır.

Domatesci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2011, 21:52   #64
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2011
Merhaba
Bende bu sene ilk defa tohum ekiyorum.Bir leğene torf koyarak Dometes ve karpuz tohumu ektim.Üzerini siyah poşet ile kapattım,çok az suladım ve balkona koydum.Bir haftadır balkondalar ve havalarda çok soğuk,karlı geçti.Acaba yanlış mı yaptım.Tohumların bozulup çıkmama ihtimali var mı yoksa havalar ısınınca çıkarlar mı? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.Paylaşımlarınız için çok teşekkürler.Allah razı olsun.

arslan22 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2011, 04:06   #65
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Giriş Tarihi: 05-08-2007
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kalyon Mesajı Göster
Zeki bey ebaydan alışveriş yapmıştım tohumla gelen çimlendirme hakkındaki kağıtta tohumların sadece yeterli ısı ve nemde çimlenmesinin gerçekleştiği ve çimlenme için güneşin sadece ısı kaynağına gerek duyulduğu yazıyordu ve çimlenme gerçekleştikten sonra hemen güneş ışığına alınması gerektiği yazılıydı bu doğrumudur güneş derken sadece ısı kaynağımı kastediliyor? Ve toprağın altındaki bir tohum güneş ışığını nasıl alabiliyor? Artı ben bunu denedim bir boabab türünde karanlık ama sıcak bir ortamda. toprağı tarif ettiğiniz şekilde nemli kaldı şu an bir tohum kök atmakta ekim tarihinden 11 gün sonra.
Sevgili Kalyon,

Çimlendirme için mutlaka ısı lazım.
Bunu güneşten de sağlayabilirsiniz.

Ama çimlendikten hemen sonra, yani gerçek yaprakları çıkar çıkmaz mutlaka ışık lazım. Çünkü bitkilerin hücre üretmeleri (=büyümeleri) fotosentez yolu ile oluyor. Yani su + karbondiyoksit + ışık = bitki hücreleri + oksijen veriyor.

Dolayısıyla, karanlıkta çimlenme olsa bile, hemen sonra bitkiyi bol ışıklı bir yere almak lazım, yoksa, zayıf, çelimsiz, soluk renkli, uzayıp gider ve sonra toparlamak mümkün olmaz.

Işık gerekli ama direkt güneşin altına koyarsanız bu sefer de güneşin sıcağından körpe bitkiler kavrulur.

Onun için direkt güneş almayan bol aydınlık bir yerde büyütmeli ve yavaş yavaş güneşe alıştırmalısınız.

Kolay gelsin

Düzenleyen Zeki Yağlı : 13-03-2011 saat 11:30
Zeki Yağlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2011, 04:08   #66
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eyvallahbaba Mesajı Göster
Eyvallahbaba,

Doğruyu ifade etmişsin ve uygulamışsın.
Uygun ısı, ışık ve nemi sağlayan heryerde çimlendirme yapılabilir.

Selamlar

Düzenleyen Zeki Yağlı : 13-03-2011 saat 11:30
Eski 13-03-2011, 04:13   #67
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arslan22 Mesajı Göster
Merhaba
Bende bu sene ilk defa tohum ekiyorum.Bir leğene torf koyarak Dometes ve karpuz tohumu ektim.Üzerini siyah poşet ile kapattım,çok az suladım ve balkona koydum.Bir haftadır balkondalar ve havalarda çok soğuk,karlı geçti.Acaba yanlış mı yaptım.Tohumların bozulup çıkmama ihtimali var mı yoksa havalar ısınınca çıkarlar mı? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.Paylaşımlarınız için çok teşekkürler.Allah razı olsun.
Sayın arslan22,

Bu sene başlamışsan önerim bu başlığı başından sonuna güzelce bir oku.
Çok vaktini almaz ama çok şey öğrenirsin.
Sorularının cevabını da bulursun.

Selamlar

Düzenleyen Zeki Yağlı : 13-03-2011 saat 11:31
Eski 13-03-2011, 12:06   #68
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Zeki bey ben çoğu yerde çimlenme için güneş ısı nem şeklinde gördüm bu seçeneklerde ısı var o zaman niye güneş seçenekler içine konmuş bunu sormak istemiştim cevabımıda aldım çimlenmede ışık gerekmiyor ama tohumlar çimlendikten hemen sonra ışık gerekiyor tamamdır. Bu ayrım çoğu yerde yapılmıyor ve sanki tohumlara topraktan çıkmadan önce güneş ışığı yarıyormuş gibi anlaşılıyor.
teşekkürler.

Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2011, 12:27   #69
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eyvallahbaba Mesajı Göster
Kusura bakmayın tam anlayamadım akvaryumun içinde pet şişe yüzdü mü? Yoksa akvaryum boş muydu?

Eski 13-03-2011, 19:25   #70
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Galeri: 2
Zeki bey biz acemiler için o kadar önemli bilgiler veriyorsunuz ki, sonsuz teşekkürler
4 Martta çeşitli tohumları çimlendirme torfuna ve tabletlere ektim. Bunlar pet bardaklarda üstleri stercli olarak bol ışık altında duruyorlar. Yanlız strecde çok buhar ve su damlaları oluşuyor. Sizce tohum için bu durum sakıncalı mı?

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2011, 19:49   #71
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemifüsun Mesajı Göster
Zeki bey biz acemiler için o kadar önemli bilgiler veriyorsunuz ki, sonsuz teşekkürler
4 Martta çeşitli tohumları çimlendirme torfuna ve tabletlere ektim. Bunlar pet bardaklarda üstleri stercli olarak bol ışık altında duruyorlar. Yanlız strecde çok buhar ve su damlaları oluşuyor. Sizce tohum için bu durum sakıncalı mı?
Sevgili acemifüsun,

Kısa cevap, eğer torf ıslak değil, yalnız nemli ise, buhar ve su damlacıklarının sakıncası yok.

Ama torfun yüzeyi ıslak ise, yani parlak koyu kahverengi ise, streci açıp havalandırmak ve torfun ıslaklığının gitmesini yalnız nemli kalmasını sağlamak lazım.

Dikkat edilecek nokta torfun ıslak değil nemli olması.

Bunu sağladıktan sonra streci tekrar örtün ki torf kurumasın
.

Selamlar

Eski 13-03-2011, 21:17   #72
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Galeri: 2
Sevgili Zeki Yağlı,

Torf sizin bu başlıkta belirttiğiniz gibi çok ıslak değil, nemli. Görünüş olarak ıslaklığın

parlaklığı ve koyu rengi yok. Her gün açıp, havalandırıyorum. Yeterli sıcaklığı

sağlayabilmek için güneş de görüyorlar.Umarım hiç kayıpsız çimlendirebilirim

Bilgileriniz için teşekkür ederim, saygılar.

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2011, 19:55   #73
Ağaç Dostu

Tohumdan üretirken tohumu toprağa ektiğimiz şekli önemli mi? Yani mesela limonu ekerken sivri kısmını aşşağı getir ya da hıyar ekerken işte küt kısmı aşşağı getir falan diyebilir miyiz yoksa nasıl ekersek ekelim fark olmaz mı?

Düzenleyen Domatesci : 14-03-2011 saat 20:17 Neden: İmla hatası (ya da)
Eski 14-03-2011, 21:11   #74
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-11-2010
sayın domatesci,
siz yatağa yatarken nasıl yatıyorsanız, tohumlarınızı da o şekilde yatırın. geniş alana yatırın ki rahat uyuyup hemen ayaklansınlar. o tohum, nasıl ayağa kalkacağını, başını o ağır topraktan nasıl kaldıracağını çok iyi bilir. o tohuma güvenin.
saygılar

mavikartal5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2011, 11:04   #75
ecs
Yeni Üye

ecs's Avatar

Giriş Tarihi: 29-11-2010
Zeki Bey detaylı anlatımınız için teşekkurler... Bu başlığı keşke 3-4 hafta önce okusaymışım, bir internet sitesinden sipariş ettiğim tohumları (ilk deneyimim olduğu için ) çok yanlış yöntemlerle çimlendirmeye çalıştım ... maalesef pek başaramadım ben de sadece dış mekan çiçekler tohumları ekmek istiyorum. İzmir de bu yıl için geç kaldım sanırım? Deneyimlerinizden seneye yaralanacağım . Sevgiler...

ecs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2011, 22:21   #76
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-07-2010
zeki bey anlatımınız ve görseller çok güzel, paylaştığınız için ayrıca teşekkür ederim. geçen yıl direk toprakla 65 meşe palamudu çimlendimiştim. 55 meşe fidanı doğayla buluştu. yalnız 0 rakımdan toplamıştım 1450 kotuna diktik bu yıl takip edeceğiz. bu çoşkuyu yaşadığımdan bu yılda çok çeşitli tohumları çimlendirmeye çalışacağım. anlatımlarınız çok yararlı olacak. şu an torfu ped bardaklara doldurdum ve tohumlarıda 21 gün buz dolabında bekletmiştim şimdi ekmeğe gidiyorum. deneme yanılmayla daha iyi olacağını düşünüyorum. gelişmeleri sizlerle paylaşacağım

a.çiçek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2011, 22:24   #77
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2010
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ecs Mesajı Göster
Zeki Bey detaylı anlatımınız için teşekkurler... Bu başlığı keşke 3-4 hafta önce okusaymışım, bir internet sitesinden sipariş ettiğim tohumları (ilk deneyimim olduğu için ) çok yanlış yöntemlerle çimlendirmeye çalıştım ... maalesef pek başaramadım ben de sadece dış mekan çiçekler tohumları ekmek istiyorum. İzmir de bu yıl için geç kaldım sanırım? Deneyimlerinizden seneye yaralanacağım . Sevgiler...
Sayın ecs, bende sizin gibi yanlışlıklar yaptım. Bu sene için geç değil, tohum çimlendirmeyi yeniden deneyebilirsiniz.

Ben yapacağım. Zeki beyin önerilerine birebir uyarak deneyeceğim. Ankarada tohum çimlendirmek için erken başlamış olduğumu da ayrı bir hata idi.

h.ışık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2011, 23:27   #78
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Merhabalar
7 Martta karton bardaklara ektiğim altınçilek, kudret narı ve pepinolar tek tük görünmeye başladılar. Hİç bir işlem yapmadım, suda bekletme vb gibi. Banyoda, güneş görmeyen bir ortamda, kalorifer peteğinin altında, bir karton kutunun içinde üzerlerine bir poşet geçirerek torfun içinde çimlendirmelerini sağladım.

Öğrendiğim kadarıyla çimlenme =ısı+nem çok önemli

serkanhoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2011, 00:08   #79
Ağaçsever

oznur's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2011
Thumbs up

Zeki bey butun yorumlarinizi dikkatlice okudum,benim gibi acemilerin cok isini yarayacak bilgiler tesekkur ederim.
Yeni basladim bende evde kendi capimda yapmaya calisiyorum ama her saksi veya tohum icin kullandigimiz gereclerin delik olmasinin sart oldugunu bilmiyordum.
Ben kasalara poset gecirdim alttaki toprak dokulmesin diye yere,hava almasinin gerektigini bilmiyordum ama roka ve salatalik tohumum cimlendi,topragin alti naylon hemen alttan hava alacak saksilara gecirmem gerekirmi??

Eklenen Resimler

oznur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2011, 00:24   #80
Ağaçsever

Beymen's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
zeki bey öncelikle bilgilendirmeler için çok teşekkürler..
çimlndirme için gerekli ışığı evimizn içindeki aydınlatmalar da sağlayabiliyormu..bir odayı normal bir şekilde aydınlatan herhangi bir lamba'nın sağladığı ışık yeterlimi yeterli ise lamba'nın bütün gece açık kalması gündüz ışığıyla beraber tohumların hiç karanlık görmemesi çimlendirmeyi etkilermi..bide yeşerdikten sonra bu sunni ışıklar filizlere gerekli besini sağlayıp sağlıklı bir şekilde gelişmelerini sağlarmı..saygılar..

Beymen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2011, 19:56   #81
Ağaç Dostu

sebnem&mircan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2011
Merhabalar Zeki bey
8 mart'ta bu siteden faydalanarak ilk acemilik tohumlarimi ektim. Acemi sansi olsa gerek onca badireler atlatmalarina ragmen simdilik fideler iki yaprak ve iki yaprak arasinda tomurcuk gibi bi seyler var ve iyi durumda gozukuyolar. Ama domates salataliktan daha yavas ilerliyor. Bu basligi daha once gorseydim diye hayiflaniyorum ama genede sansliyim. Amator hobici'den siparisini verdigim tohumlarimi sizin bilgileriniz ve gorsel anlatiminiz esliginde ekecegim. Gerekli iltifatlari diger katilimcilar yapmis. Bende onlarin sozlerine katiliyorum ve ek olarak iyiki varsiniz , iyiki burdasiniz. Her sey gonlunuzce olmasi dileklerimle. Saygilar ve sevgiler

sebnem&mircan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2011, 20:04   #82
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ecs Mesajı Göster
Sevgili ecs,

Geç kalmış sayılmazsınız.

Ne zaman ekmeli?
başlığında yetiştiriliıp dışarıya dikilmek zorunda kalınan fidelerin soğuktan etkilenmemesi için en erkan ne zaman ekmelini cevabını vermeye çalıştım.

Daha geç ekerseniz fideleriniz çıkar, biraz daha geç çiçek açar.

Dolayısıyla daha geç kalmış sayılmazsınız.

Cesaret, cesaret.

Eski 18-03-2011, 20:06   #83
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi a.çiçek Mesajı Göster
zeki bey anlatımınız ve görseller çok güzel, paylaştığınız için ayrıca teşekkür ederim. geçen yıl direk toprakla 65 meşe palamudu çimlendimiştim. 55 meşe fidanı doğayla buluştu. yalnız 0 rakımdan toplamıştım 1450 kotuna diktik bu yıl takip edeceğiz. bu çoşkuyu yaşadığımdan bu yılda çok çeşitli tohumları çimlendirmeye çalışacağım. anlatımlarınız çok yararlı olacak. şu an torfu ped bardaklara doldurdum ve tohumlarıda 21 gün buz dolabında bekletmiştim şimdi ekmeğe gidiyorum. deneme yanılmayla daha iyi olacağını düşünüyorum. gelişmeleri sizlerle paylaşacağım
Sevgili a.çiçek,

Siz bu heyecanı tatmışsınız gerisi gelir.

Kolay gelsin.

Selamlar

Eski 18-03-2011, 20:10   #84
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h.ışık Mesajı Göster
Sayın ecs, bende sizin gibi yanlışlıklar yaptım. Bu sene için geç değil, tohum çimlendirmeyi yeniden deneyebilirsiniz.

Ben yapacağım. Zeki beyin önerilerine birebir uyarak deneyeceğim. Ankarada tohum çimlendirmek için erken başlamış olduğumu da ayrı bir hata idi.
Sayın h.ışık,

Hepimiz düşe kalka öğrendik.

Bazen insanın kendi yaptığı hatalar daha hızlı öğrenmesini sağlıyor.

Selamlar

Eski 18-03-2011, 21:51   #85
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serkanhoca Mesajı Göster
Merhabalar
7 Martta karton bardaklara ektiğim altınçilek, kudret narı ve pepinolar tek tük görünmeye başladılar. Hİç bir işlem yapmadım, suda bekletme vb gibi. Banyoda, güneş görmeyen bir ortamda, kalorifer peteğinin altında, bir karton kutunun içinde üzerlerine bir poşet geçirerek torfun içinde çimlendirmelerini sağladım.

Öğrendiğim kadarıyla çimlenme =ısı+nem çok önemli
serkanhoca,

Çimlendirme için ısı + nem önemli.

Bundan sonraki evrede ışık çok çok önemli. Şu başlığı incelemenizi tavsiye ederim.

Selamlar

Eski 18-03-2011, 21:57   #86
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oznur Mesajı Göster
Zeki bey butun yorumlarinizi dikkatlice okudum,benim gibi acemilerin cok isini yarayacak bilgiler tesekkur ederim.
Yeni basladim bende evde kendi capimda yapmaya calisiyorum ama her saksi veya tohum icin kullandigimiz gereclerin delik olmasinin sart oldugunu bilmiyordum.
Ben kasalara poset gecirdim alttaki toprak dokulmesin diye yere,hava almasinin gerektigini bilmiyordum ama roka ve salatalik tohumum cimlendi,topragin alti naylon hemen alttan hava alacak saksilara gecirmem gerekirmi??
Sayın oznur,

Saksı altı delikleri hava alması için değil sulama sularının drenajı, akıp gitmesi için gerekli. kabın dibinde su birikirse kökler çürür.

Siz ya delik delin ve sulamayıda banyoda veya dışarıda yapın süzüldükten içeri alın, ya da köklerde su birkmeyecek şekilde azar azar su verin.

Eski 18-03-2011, 22:00   #87
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Beymen Mesajı Göster
zeki bey öncelikle bilgilendirmeler için çok teşekkürler..
çimlndirme için gerekli ışığı evimizn içindeki aydınlatmalar da sağlayabiliyormu..bir odayı normal bir şekilde aydınlatan herhangi bir lamba'nın sağladığı ışık yeterlimi yeterli ise lamba'nın bütün gece açık kalması gündüz ışığıyla beraber tohumların hiç karanlık görmemesi çimlendirmeyi etkilermi..bide yeşerdikten sonra bu sunni ışıklar filizlere gerekli besini sağlayıp sağlıklı bir şekilde gelişmelerini sağlarmı..saygılar..
Sayın beymen,

Bir süredir büyüme döneminde ışık başlığını yazmayı düşünüyordum.

Sorunuz üzerine hemen yazdım.

Orada sorularınızın cevabının tamamını bulacaksınız.

Selamlar

Hale Erkoc beğendi.
Eski 18-03-2011, 22:05   #88
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sebnem&mircan Mesajı Göster
Merhabalar Zeki bey
... iki yaprak ve iki yaprak arasinda tomurcuk gibi bi seyler var ...
Sevgili sebnem&mircan,

Çimlendirmede ilk ortaya çıkanlar gerçek yapraklar değildir. Onlara Cotyledon denir, tohumun iki yarısıdır.

Gerçek yapraklar onların arasında görrmeye başladığınız tomurcuk gibi şeylerdir.

Gerisi için bu başlıkta yazdıklarımı dikkatlice okuyup uygularsanız benim geçmişteyaptığım acemilikleri yapmadan bitkilerinize kavuşursunuz.

Selamlar

Eski 18-03-2011, 22:13   #89
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2010
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeki Yağlı Mesajı Göster
Sayın h.ışık,

Hepimiz düşe kalka öğrendik.

Bazen insanın kendi yaptığı hatalar daha hızlı öğrenmesini sağlıyor.

Selamlar
Teşekürler Zeki bey,
bu sene desteğinizle tohumları fideye dönüştüreceğim inşallah...

h.ışık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2011, 00:04   #90
Ağaçsever

Beymen's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
zeki bey çok sağolun..
bilgilendirmeler bir yana detaylı ve kolay anlaşılır bir şekilde açıklamalarınız için ayrıca teşekkür..

Beymen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
casuarina cunninghamiana, cotyledon, çam, çimlendirme, fıstık, ficus macrophylla, kestane, kotiledon, köklendirme, moreton bay fig, river sheoak, sera, şaşırtma, tohum, tohum ekme

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024