agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni958Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-09-2012, 17:24   #811
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-01-2012
Thumbs down size teşekkür ederim paylaşımınız için

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi a2yurtkok Mesajı Göster
Tohum Çimlendirme konusunda bir üniversitede yapılan araştırma ve yapılan denemelerin sonucuna göre İçerisinde bulunan VİTAMİN, MiNERAL ve PROTEİN'ler (Demir, Çinko, Kalsiyum, A vitamini, Potasyum,Fosfor vs.) sayesinde "Yumurta kabuğu" ve "Mantar suyu" çimlenmenin süresini kısalttığı, ayrıca diğer çimlendirme şekillerine oranla kök yapısının daha sağlıklı ve iyi, gövde yapısının daha kalın ve dirençli, yaprak yapısının ise daha iri ve parlak, Büyüyen bitkinin ise daha güçlü olduğu gözlemlenmiştir.

Bu bilgiyi de sizlerle paylaşmak istedim...

Bu bilgiye dayanarak ; Pet bardaklarda, uygun toprağın içerisine "Yumurta Kabuğu" parçalarını koyarak ilk nemlendirmelerinide "Mantar Suyu" ile yaparak Mayer cinsi Limon ve Hünnap çekirdeklerini çimlendirmeye çalışacağım Umarım başarılı olurum...
size bu paylaşımınız için çok teşekkür ederim.inşallah bende şeker otu tohumunu bu şekilde denemeye çalışacağım bir tarım ürünü satan firma sahibi ziraat mühendisinin tavsiyesine göre cibelik asit kullanmaya çalışacağım inşallah size de başarılar dilerim.

iyibirinsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2012, 09:01   #812
Ağaçsever

Hurci's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2012
akvaryumumun sump bölümü çok nemli tohumları orada çimlendirmeyi başardım üstelik 3gün içinde çimlenmler gerçekleşti ilk yapraklarda çıktı ve bu esnada Zeki beyin konusunu gördüm gerçekten müthiş bilgiler emeğinize sağlık Zeki bey, 2. aşamayı geçicem ama geçemiyorum nedenine gelince bol ışık işin en kolay kısmı ama 15derecenin altında koyacak bir yer yok izmirdeyiz sonuçta ve bahçeyede çıkaramıyorum viyolleri her an yağmur bastırabilir diye şimdi ne yapmam gerekli düşünmekteyim bu konu hakkında bana yardımcı olursanız sevinirim

Hurci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2012, 23:34   #813
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-11-2012
keşke elime geçen tohumları çimlendirmeye başlamadan önce burayı tanımış olsaydım diyorum. Ama geç kalmış sayılmam 2 gün oldu tohumları toprağa sereli. gerekli ısı+ışık ve nem söylediğiniz gibi sağlayabilirsem kalifornia gelinciği ve zinnia elegans tohumlarından bitkiler elde edeceğim inşaallah.

unforgiven35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2012, 15:28   #814
Ağaç Dostu

s-bilge's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2012
merhaba zeki bey. yazdıklarınızı ilgiyle okudum. bahçenizi inceledim, çok güzel. çoğu çiçeği ilk defa görüyorum. ellerinize sağlık.
ben de geçen yıl amerikadan gelen california gelinciği ve ismini bilmediğim bir başka çiçeği , internetten aldığım birkaç çeşit biberi ve ankarada ulustaki halden aldığım sırık domates tohumlarını başarıyla çimlendirdim. domatesleri tek tek plastik bardaklara ekerek cam önünde çimlendirdim. hepsi çimlendi, bazzılarını bahçeye ektim, kalanları eşe dosta dağıttım. biberleri küçük şarküteri kaplarında çimlendirip saksıya aldım, biberlerini yedik. çimlenme oranı yüzde yetmiş seksenlerdeydi. çiçek tohumlarınıysa direk bahçeye ektim, daha düşük oranda çimlendiler, tohumlarını eşim topladı, seneye tekrar ekmeyi planlıyoruz.
bu işi daha profesyonel yapıp kendi bahçemde kullandığım mevsimlik ve çok yıllıkları tohumdan üretmek istiyorum. birkaç sorum olacak.
öncelikle 2. aşamada yani yalancı yaprakların çıkmasından şaşırtmaya kadar geçen süreçte günde 16 saat ışık gerekir demişsiniz. bu günün hangi saatinde olacak acaba? gece boyu ışık açık olup gündüz gün ışığı mı alacak?
yalancı yapraklar çıkınca örtüyü kaldırıyoruz galiba. bu arada hepsinin çıkmış olması mı gerekir ?
çok yıllıklarda ilk sene çiçek almak için sonbaharda tohum ekilmeli deniliyor her yerde, şimdi çimlendirsek yaza kadar nasıl bir ortamda saklamalıyız bitkiyi?
sardunyada verimli sonuç alınıyor mu ilk sene?

Halil Önen beğendi.
s-bilge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2012, 20:09   #815
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-11-2012
sayın Tura Bey.benyeni üyeyim saygılarımla gecmiş olsun

osman keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2012, 12:24   #816
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-05-2007
Tohumdan ekimde benim uyguladığım sistem antepfıstığı kabuklarını saksı dibine yerleştiriyorum,üzerine beyaz köpükleri küçük küçük keserek yerleştiriyorum üzerine torf döküyorum (2 parmak kalınlığında) tekrar minik çakıl (akvaryumcuda var yıkayıp kullanıyorum), ince (1-2 parmak) torf döküp tohumları kürdanla açtığım yerlere atıyorum (biber tohumu kadar büyüklülte olanlar için), eğer toz tohumsa en üst katmana (tuzluğa biraz kum biraz tohum koyup) tuzlukla tohum döküyorum. Suyu şırınga ile çakıl katmanından itibaren veriyorum. Bu arada şırınga ile dipten sulamak çok kolay tohum bozulmuyor alttan nemleniyor Tohumda fire verilmiyor, kökler çakılda çabuk büyüyor ve toprağa ulaşıyor.

hira beğendi.
sarıaltıngül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2012, 14:03   #817
Ağaçsever

ehtepot's Avatar

Giriş Tarihi: 22-12-2011
selam olsun herkese;
arkadaşlar internette yurtdışından renkli gül tohumları alma niyetim var. ancak gül aşılama yoluyla istenilen çeşide dönüşüyor diye biliyorum. tohumdan renkli gül elde etmek mümkün müdür? http://im.haberturk.com/2010/06/03/520173_detay.jpg%3F-62169991016 için Google Görsel Sonuçları

temsili fotoğraf bu. bence bu aşılama ürün. tohumdan olmaz gibi geliyor. siz ne düşünürsünüz?

ehtepot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2012, 21:53   #818
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-12-2012
merhaba ben domates ekeceğim ama şaşırtma konunu hiç anlayamadım okusam da.tek anladığım bir sürü tohumu topraga koyup birbirine yakın olunca söküp başka yere almak daha da güçlendiriyormuş ama yapmasam da sorun olur mu ? ilk defa domates yetiştireceğim başarısız olmak istemiyorum genelde ektiğim tohumları ilkokulda fasulye ye yaptığımız gibi pamukta çimlendirip daha sonra toprağa ekiyorum ama tek tohumu tek saksıya ekiyorum.torf kullanıyorum ama %40 toprak koyarsak tadının daha güzel olacağını okudum farkediyormu ? birde domates yetiştirmekle ilgili bir konu bulamadım arattım ama yardımcı olabilir misiniz ?

tuya ve ciroz beğendi.
ngizemt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2012, 07:02   #819
Ağaç Dostu

tuya's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2010
sayın ngizemt şaşırtma konusu sebzeler için mühim bir konu şunu söylemeliyim tohundan ektiğimiz bir sebze eğer fidesi çıktıktan sonra oradan alınıp başka bir yere ekilmesse zayıf oluyor.
yani elinizdeki tohumdan yetiştirilmiş bir fideniz varsa onu içinde bolca bahçe toprağı ve doğal hayvan gübresi olan bir karışıma 7-8 cm derine ekerseniz kökleri toprağa daha sıkı sarılacaktır ve ürün veriminde artış, aldığınız üründe kalite ( renk ,irilik gibi) artışı mutlaka oluyor.
4 yıllık deneyimlerimi gözden geçirdiğimde sizi bu kadar yardımcı olabilirim ama mutlaka daha çok yardımcı olacak arkadaşlarda vardır saygılar efendim

tuya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2012, 11:23   #820
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-12-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tuya Mesajı Göster
sayın ngizemt şaşırtma konusu sebzeler için mühim bir konu şunu söylemeliyim tohundan ektiğimiz bir sebze eğer fidesi çıktıktan sonra oradan alınıp başka bir yere ekilmesse zayıf oluyor.
yani elinizdeki tohumdan yetiştirilmiş bir fideniz varsa onu içinde bolca bahçe toprağı ve doğal hayvan gübresi olan bir karışıma 7-8 cm derine ekerseniz kökleri toprağa daha sıkı sarılacaktır ve ürün veriminde artış, aldığınız üründe kalite ( renk ,irilik gibi) artışı mutlaka oluyor.
4 yıllık deneyimlerimi gözden geçirdiğimde sizi bu kadar yardımcı olabilirim ama mutlaka daha çok yardımcı olacak arkadaşlarda vardır saygılar efendim
peki fide ne kadar büyüyünce şaşırtma yapılmalı ? ya ölürse söktüğümde kökü zarar görmezmi görmeden nasıl sökücem ?

tuya beğendi.
ngizemt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2012, 12:58   #821
Ağaç Dostu

ziraatteknikeri's Avatar

Giriş Tarihi: 29-09-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ngizemt Mesajı Göster
merhaba ben domates ekeceğim ama şaşırtma konunu hiç anlayamadım okusam da.tek anladığım bir sürü tohumu topraga koyup birbirine yakın olunca söküp başka yere almak daha da güçlendiriyormuş ama yapmasam da sorun olur mu ? ilk defa domates yetiştireceğim başarısız olmak istemiyorum genelde ektiğim tohumları ilkokulda fasulye ye yaptığımız gibi pamukta çimlendirip daha sonra toprağa ekiyorum ama tek tohumu tek saksıya ekiyorum.torf kullanıyorum ama %40 toprak koyarsak tadının daha güzel olacağını okudum farkediyormu ? birde domates yetiştirmekle ilgili bir konu bulamadım arattım ama yardımcı olabilir misiniz ?

Arkadaşım öncelikle şaşırma yapmayı bilmiyorsan ekimi şaşırtma yapmamak için ayırı ayrı poşetlere tek tek ekim yapmalısın. Poşetlere tek tek ekimlerde ise çıkmayanlar olabilir.
Toplu ekimlerde çıkan çıkmayan belli olur ve ilk yapraklar yere parelel olunca şaşırma yani yetişme ortamına aktarılacak poşetlere tek tek alınır. Bunun nedeni ise fidenin hastalıklardan ari, gelişimi düzgün boya kaçmamış sağlıklı fidanlar elde etmek ve araziye dikildiğnide ise alışması ve tutmamam riskini ortadan kaldırmak için yapılır. Karışım ise 1/3 iyi yanmış hayvan gübresi(koyun,keçi öneriririm)+ 1/3 toprak + 1/3 milli dere kumu iyice karıştırılır poşetlere konulur.

tuya ve adneser beğendi.
ziraatteknikeri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2012, 22:25   #822
Ağaç Dostu

pomodoro's Avatar

Giriş Tarihi: 04-10-2012
Galeri: 5
Selamlar,

3 gündür gerek işte fırsat bulduğumda, gerekse akşamları evde, konunun tamamını, azmettim, okudum Daha ilk başlardan itibaren torfun fırında sterilizasyonunu anlamamıştım ama sonradan tekrar bahsi geçti; sözkonusu fırın, mikrodalga fırınmış. Fakat benim bildiğim mikrodalga fırına market torbası konmaz. Tahminimce tavuk vs. için satılan özel fırın torbalarını kullanıyoruz. Doğru mudur? Sorumun diğer kısmı: 2 ay önce, henüz bu konudan bihaber olduğum için ben çimlendirmelerimi mahallemdeki bir seradan aldığım toprakta yaptım. Toprak, torbalara doldurulup satılan, markası vs olmayan bir bahçe toprağı idi. Kimbilir neyi paketleyip sattılar? Elimde hala o topraktan var. Acaba torf gibi toprak da fırınlanır mı, fırınlanmalı mı?

Ekim ayında ofiste kemirdiğimiz keçi boynuzu tohumlarını çimlendirebilmemle birlikte içime bahçıvan kaçtı, “toprak beni çağırıyor, kendi domatesimi, biberimi yetiştirmeliyim” oldum. İnternet büyük yardımcı! Forumu bulduktan sonra daha da aşka geldim. Keçi boynuzlarımı bonsai mi yapsam, hangi domatesi yetiştirsem, aman kompost da yapayim derken ilk tohumlarımı ısmarladım, seradan toprağımı aldım, minik maydonozlarımı, fesleğenlerimi ektim. Fakat takvimler aylardan kasımı gösteriyor; dahası sera olarak kullanıp bir cangıla dönüştürmeyi hayal ettiğim (kapalı) mutfak balkonum büyük ölçüde kuzeye, yan taraftaki blok izin verdiği ölçüde de doğuya bakıyordu. O gün bugündür inatla çabalıyorum. Öncelikle ektiğim 4 çeşit ottan sadece biri (kıvırcık maydonoz) çimlendi, ama güneş için cama uzanmaya çabalamak haricinde bir gelişim gösteremedi. Arada ektiğim bir takım başka tohumlar hiç filizlenmedi. Marullarımdan çok ümitliydim. Hemencecik çimlenmişlerdi, dahası çok güneş de istemiyorlardı. Fakat mutfak kapısı açık kalmış, kedilerim bahçemi tarumar etmiş Yılmadım; bu madem tohumdan olmayacak nane köklendireyim bari dedim. Marketten aldığım naneyi köklendirip diktim. Önce tutmuş gibiydi, hatta yanlardan filizler de veriyorlardı. Ama çok geçmedi, onlar da çürüdü gitti. Bu arada 20 kadar keçiboynuzu tohumunun 15 kadarı çimlendi (kağıt havluda). Toprağa ektiğim 15 filizin 10 tanesi gerçek yapraklarını çıkarabildi. Ardından geçen şu 1,5 aylık sürede önce teker teker boyunlarını büktüler, şimdiyse hiç keçiboynuzum kalmadı. (Gerçekten toprağımda sorun olabilir mi?)

Kış ortası güneş yokken nasıl büyüsün zavallıcıklar diyerek bu sefer büyüme ışıklarını araştırmaya başladım. Cheap LED Light and Grow Box adresindeki fikirden yola çıkarak kendime bir “grow box” yaptım (2 hafta önce). Şu an “grow box”ımda 5 adet Tiny Tim domatesim 2. çift yapraklarını çıkardı (An itibariyle 1 aylık ve 1 haftalıklar. Çok keyifli olmasalar da 2. yapraklar kutuya konduktan sonra çıktı). Ayrıca 2 haftalık 6-7 tane marulum var. Onlar da 2. yapraklarını çıkarmak üzereler. Ve diğer ektiğim tohumlardan kurtarabildiğim 1 adet “pride of madeira”… “Grow box”ın ışıklarını günde yaklaşık 14 saat açık tutuyorum. Sanırım doğru yoldayım…

Ayrıca bunca başarısızlıktan sonra, çimlendirme konusunda kendimce şöyle bir yol izliyorum artık: Tohumlarım toprağın altında çimlendi mi çimlenmedi mi diye kendi kendimi yiyeceğime (tohum da bozuk olabilir), artık ilk çimlendirmelerimi plastik bir peynir kabının içinde, kaloriferin üstünde ve ıslak kağıt havlu arasında yapıyorum. Böylelikle hem ortamın nemini daha iyi kontrol edebiliyorum, hem tohumların durumu konusunda daha net bilgi sahibi oluyorum. Mesela 3 cins marulu çimlendirmek üzere kağıt havluya yatırmıştım; 2 cins hemen 2 gün içinde çimlenmesine rağmen 1 tür, 2 hafta oldu hala bana mısın demiyor. Ayrıca şeytanın öpücüğü biber de ıslatmıştım (2 adet), 2 hafta sonunda biri ancak çimlendi. Tohumlarım minik ve naif seramda çimlendikten sonra, hiç tohuma dokunmadan, üzerinde çimlendiği havluyu minicik keserek karton yumurta kaplarına ekip “grow box”a yerleştiriyorum. İkinci yapraklar da çıkıp biraz boy atıp, şöyle bir serpilince şaşırtma yapıp daha büyük saksılara alacağım. Henüz hiç o safhaya gelemedim ama tüm bu yaşadığım savaşı baharda yapacağım daha başarılı çalışmalar için bir alıştırma olarak görüyorum.

Bu arada başarılar da yok değil. 1 ay kadar önce ektiğim arpacık soğanlari topraktan başlarını hemen uzattılar. Hatta 2-3 gün önce ben biraz budayana kadar 30-40 cm olmuşlardı. Kendi bahçemin taze soğanını yaptığım salataya koydum Tadı ve keyfi anlatılmazdı…
Biraz uzun bir “post” oldu ama bu karanlık günlerde kendi başıma uğraşıyorum. Üşenmeyip de okuduysanız, yanlışlarımı söylerseniz sevinirim. Ayrıca insanlar bu başlık altında pek çok tecrübe ve tecrübesizliklerini paylaşmış. Söylemeye gerek yok, bu paylaşımların büyük yararını gördüm. Belki benim yazdıklarımın da birine faydası olur…

Bir de söylemeden geçemeyeceğim: Şu 2-3 günde 2 yılın postlarını okudum, uzun metrajlı film gibiydi Zeki beyin tavsiyeleri, başarılar, başarısızlıklar, öyle mi böyle mi derken minik minik çimlenmiş fidelerin kocaman olup terasları, balkonları doldurduğu kareler, tabaklarin içinde kızarmış muhteşem domatesler… Herkesin eline emeğine sağlık. Zeki beye ayrıca teşekkürler…

pomodoro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2012, 13:04   #823
Ağaç Dostu

pomodoro's Avatar

Giriş Tarihi: 04-10-2012
Galeri: 5
Şu "grow box" dediğim şey hakkında 1-2 resim ekleyeyim dedim. Plastik bir kabın (ölçüleri yaklaşık 25x34x22cm) içini parlak beyaz kağıtla kapladım. Kapak ölçülerinde bir maket kartonu kesip, üstüne 100 adet minik delik açtım. Kartonun kutunun içine bakacak olan yüzeyini, ışığı yansıtması için alüminyum folyoyla kapladım. Her yerde satılan 100'lük ledleri (bildiğimiz yılbaşı ışığı) bu deliklerden geçirdim. Bu kadar...

Resimlerdekiler, sağda Tiny Tim domateslerim, ortada marullarım, sol tarafta tek başına çekingen duran da "Pride of Madeira". Nasıllar sizce? (Marullarım 2 haftalık ve hep kutunun içindeydiler.)

Eklenen Resimler

pomodoro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2012, 18:35   #824
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-12-2012
tohum sorusu

selam..yeni üyeyim.sayfanızı bir kaç hafta önce keşfettim.ve bir doğa dostu olarak hoşuma gitti.benim bir ricam olacak,ben bugün parktaki bir ağacın altından tohum topladım..ağacın resmini çeksem cok iyi olurdu ama fotograf makinesi yanımda değildi çekemedim ben himalaya sediri diye topladım ama eve gelince internetten baktım onun tohumları cok farklı.Olsun yinede Ben bu tohumları bahceme dikmek istiyorum ama sorun şu ki ne oldugunu bilmiyorum onun içinde tohum ekimi öncesi ve sonrasında neler uygulayacağımı bilemedim.az önce tohumların resmını çektim.eğer buraya koycam resımlerı.işallah bilen tanıyan bir doğa dostu çıkar..bu arada umarım doğru form sayfasına yazmışımdır

ozan_35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2012, 18:40   #825
Yeni Üye

resımlerde yeşil gibi çıkmıs ama aslında koyu renkte tohumlar.şekil olarak limon servi tohumunun aynısı ama boyut olarak ondan daha küçükler.Saatlerdir internette de tohumlara bakıyorum ama bu tohumdan bulamadım.nedir bu bilen yok mu ki

Eklenen Resimler

Düzenleyen ozan_35 : 24-12-2012 saat 21:05
Eski 26-12-2012, 17:31   #826
Yeni Üye

allaha şükür cevap gelmedi günlerdir.bu forma giren yok galıba

Eski 26-12-2012, 18:19   #827
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozan_35 Mesajı Göster
resımlerde yeşil gibi çıkmıs ama aslında koyu renkte tohumlar.şekil olarak limon servi tohumunun aynısı ama boyut olarak ondan daha küçükler.Saatlerdir internette de tohumlara bakıyorum ama bu tohumdan bulamadım.nedir bu bilen yok mu ki
Sorunuzu yanlış alanda yönlendirirseniz yanıt gelmeyecektir.

Bu tohum ne tohumu, bu çimlenenler hangi bitki? (Sormadan önce ilk mesajı okuyun) başlığında tohum ile ilgili sorunuza yanıt arayabilirsiniz.

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2013, 16:01   #828
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-01-2013
Muhteme bir paylaşım emeği geçenlere sonsuz teşekkürler.

kenansenhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2013, 12:05   #829
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-01-2013
Tohumdan Çimlendirme denemem

Merhabalar. Uzun süredir tadını beğendiğim kavun, karpuz, bol sulu ve ekşi limon, mandalina, greyfurt, cennet hurması, elma gibi meyvelerin tohumlarını biriktiriyorum. Yaklaşık 3000 civarında tohumum oldu. 26.01.2013 tarihinde bu tohumları çimlendireyim diye temel çalışmalara başladım. Çimlendirme ile ilgili detaylı araştırma yapmadan, bu sitede belki 6 ay önce okuduğum ve aklımda kalan şekliyle başladım. Amatörlüğüm için şimdiden affedin

Temin Ettiğim malzemeler:
  • Dondurma kabı (yazdan kalan - ücretsiz)
  • Ayakkabı kutusu (delikli - ücretsiz)
  • Alüminyum raflık (makromarket - 2 tl)
  • Pomza taşı (elimde mevcuttu zaten çok ucuz 1 tl diyelim)
  • İthal torf %2 organik gübreli ve sterilize edilmiş (3 kilo - 5 tl)
  • Birçok tohum (yazın yediklerimden ayırdıklarım - 3 lira diyelim)
Torf ve Pomza taşını iyice karıştırdım. Pomza taşları 5 mm ile 2 cm arasında, bunu kullanma sebebim sulamayı unutursam pomzanın su tutma özelliğinden dolayı torfun nemli kalmasını sağlamak. Kalorifer peteği üzerinde (merkezi sistem ve gayet iyi ısıtıyor) ve günde yarım saat pencereyi açarak havalandırdığım odamda bu işe başladım. Petek üzerinde camlar var ve gayet iyi aydınlatılıyor, Güneşi görüyorlar.

Tohumları malesef karışık ektim, hangi kapta ne tohumu var henüz bilmiyorum. Sürpriz olması benim için daha iyi sanırım Bugün ayın 28 i yani tohumları ektiğimin 2. günü ve hayret verici olarak 1 cm boylarında topraktan dışarı süzülmüş bitkileri görünce mutluluktan havaya uçtum.Belki inanmayabilirsiniz ama 3-4 saat içinde toprağa yakın olan uçlarının topraktan daha yukarıya çıktığını farkettim. Acaba doğru ya da yanlış yaptığım şeyleri bana söyleyebilirmisiniz? Bir arkadaşımdan 1 küp şekeri ezip vereceğim suya eklediğimde daha faydalı olacağını duydum. Doğru mu yoksa hurafemidir?

YeniBON beğendi.
Salih TURAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2013, 13:12   #830
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2009
Galeri: 37
Sayın Salih TURAN

Fazla suyun tahliyesi için kapların altına delikler açınız.

Çimlenme olan kapların, sulamasını azaltıp, daha serin ve bol ışık alan bir yere alınız.

Kelebek ve gülenyüz beğendi.
heyyamola Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2013, 22:49   #831
Ağaç Dostu

Çimlenme için tohumların ihtiyacı olan kalsiyum için yumurta kabuğu ile mantar suyunun doğal organik gübre görevi olduğunu öğrenmiştim.
Birde keçi boynuzunun melasının da doğal gübre görevi olduğunu tecrübe eden arkadaşımdan öğrenmişdim.Bunlarıda değerlendirmekde fayda vardır.Bitkilerin alt toprağının ısısının 17 derece olduğu ortamda daha çabuk iyi filizlenme olduğu için siz kalorifer peteğinde ona alttan istediği ısıyı ve pencere kenarında gereken ışığı ve havayı de vermiş oluyorsunuz.
Ara sıra cam sil boş şişesine su ekleyip fıs fıs yapılması halinde bazı bitkilerin istediği nemi de verirseniz daha başarılı olunmuş olabilir diye düşünüyorum.Size başarılar dilerim.
Paylaşılan bilgi daha değerlidir.Çünkü biz ölünce de arkamızdan biz sevap kazandırır diye düşünüyorum.Sizlerin değerli paylaşımlarınızın devamını bekler sizi saygı ile selamlarım.

Eski 28-01-2013, 22:51   #832
Ağaç Dostu

Smile

Çimlenme için tohumların ihtiyacı olan kalsiyum için yumurta kabuğu ile mantar suyunun doğal organik gübre görevi olduğunu öğrenmiştim.
Birde keçi boynuzunun melasının da doğal gübre görevi olduğunu tecrübe eden arkadaşımdan öğrenmişdim.Bunlarıda değerlendirmekde fayda vardır.Bitkilerin alt toprağının ısısının 17 derece olduğu ortamda daha çabuk iyi filizlenme olduğu için siz kalorifer peteğinde ona alttan istediği ısıyı ve pencere kenarında gereken ışığı ve havayı de vermiş oluyorsunuz.
Ara sıra cam sil boş şişesine su ekleyip fıs fıs yapılması halinde bazı bitkilerin istediği nemi de verirseniz daha başarılı olunmuş olabilir diye düşünüyorum.Size başarılar dilerim.
Paylaşılan bilgi daha değerlidir.Çünkü biz ölünce de arkamızdan biz sevap kazandırır diye düşünüyorum.Sizlerin değerli paylaşımlarınızın devamını bekler sizi saygı ile selamlarım.

Eski 29-01-2013, 11:35   #833
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-01-2013
Yeni Fotoğraflar

Değerli yorumlarınız ve önerileriniz için teşekkürler, dikkate alacağım.

Bu arada güncel fotoğraflarını da ekliyorum.

Eklenen Resimler

Kiraz ve YeniBON beğendi.
Salih TURAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2013, 11:37   #834
Ağaç Dostu

Smile

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Salih TURAN Mesajı Göster
Değerli yorumlarınız ve önerileriniz için teşekkürler, dikkate alacağım.

Bu arada güncel fotoğraflarını da ekliyorum.
Bende size teşekkür ederim paylaşımıyın devamını beklerim.Değerli din kardeşim.

Eski 08-02-2013, 08:07   #835
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-07-2009
Merhabalar,

Zeki Bey gerçekten çok güzel şeyler öğretiniz bize. Hele bir de bahçenizi gezince insanın her türlü çiçeği yetiştiresi geliyor. Tohumları çimlendirme yeteneğimi oldukça artırdım sayenizde. Bütün öğrendiklerimden sonra aklıma takılan bir soru var. Tohumlar çimlendikten sonra hangi yöne bakan bir pencere önüne yerleştirmemiz lazım? Kuzeye bakan bol ışık alıp hiç direk güneş almayan mı? Yoksa batıya ya da doğuya bakıp sadece sabah ya da akşam güneşini alan mı? Son olarakta güneye bakan ve gün içinde güneşi en çok gören bir yere mi koymalıyız? Yardımlarınız ve güzel anlatımlarınız için herkes adına teşekkür ediyorum efendim.

Saygılar.

askforza Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2013, 10:28   #836
Ağaç Dostu

ekizilaslan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2012
sayın adneser domatesler serada mı yetişiyorlar. içerisinin sıcaklığı ne acaba.

Düzenleyen ekizilaslan : 08-02-2013 saat 10:29 Neden: ekleme
ekizilaslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2013, 11:43   #837
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Giriş Tarihi: 05-08-2007
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi askforza Mesajı Göster
Merhabalar,

Zeki Bey gerçekten çok güzel şeyler öğretiniz bize. Hele bir de bahçenizi gezince insanın her türlü çiçeği yetiştiresi geliyor. Tohumları çimlendirme yeteneğimi oldukça artırdım sayenizde. Bütün öğrendiklerimden sonra aklıma takılan bir soru var. Tohumlar çimlendikten sonra hangi yöne bakan bir pencere önüne yerleştirmemiz lazım? Kuzeye bakan bol ışık alıp hiç direk güneş almayan mı? Yoksa batıya ya da doğuya bakıp sadece sabah ya da akşam güneşini alan mı? Son olarakta güneye bakan ve gün içinde güneşi en çok gören bir yere mi koymalıyız? Yardımlarınız ve güzel anlatımlarınız için herkes adına teşekkür ediyorum efendim.

Saygılar.
Ne kadar çok ışık o kadar iyi.
Fideler çok körpe iken öğle ve öğleden sonra direkt güneş kavurabilir.
Ben körpe iken üzerilerine güneş gelmemesine dikkat ediyorum.

Kaplarınızı da iki-üç günde bir 180 derece döndürün ki fideleriniz ışığa doğru eğrilip gitmesinler.

Kolay gelsin.

Zeki Yağlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2013, 21:50   #838
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-01-2013
Bana arkadaşım marul,turp,domates,havuc,fasulye,salatalık tohumları verdi.Yurt dışından getirmiş,fakat üzerindeki tarihler hepsinin gecmiş.Sizce ne yapayım,ekeyimmi yoksa hiç ugraşmamı dersiniz.Bende bu merak yeni başladı yeşeren herşeye hayranlık duyuyarum.Yardımcı olursanız sevinirim

özge6444 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2013, 06:55   #839
Ağaçsever

sigacik's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2012
Zeki bey merhabalar ,

Verdiğiniz bilgiler çok faydalı oluyor . Çok teşekkürler . Aşağıda 3 Şubat tarihinde ektiğim domates tohumlarının çimlenme durumunu gösterir resimler var . Kuvvetli ışık için biraz daha beklemek gerekiyor sanırım . Ne dersiniz ?

Saygılarımla

Eklenen Resimler

sigacik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2013, 20:32   #840
Can
Yeni Üye

Can's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sigacik Mesajı Göster
Zeki bey merhabalar ,

Verdiğiniz bilgiler çok faydalı oluyor . Çok teşekkürler . Aşağıda 3 Şubat tarihinde ektiğim domates tohumlarının çimlenme durumunu gösterir resimler var . Kuvvetli ışık için biraz daha beklemek gerekiyor sanırım . Ne dersiniz ?

Saygılarımla
Merhabalar, haddim olmayarak

Domates fideleriniz henüz cotyledon yapraklarıyla hayatlarını idame ettiriyorlar, esas yaprakları henüz çıkmamış. Eğer "kuvvetli ışık"dan kastınız doğrudan güneş ışığı ise, şu aşamada henüz erken gibi gözüküyor.

Can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
casuarina cunninghamiana, cotyledon, çam, çimlendirme, fıstık, ficus macrophylla, kestane, kotiledon, köklendirme, moreton bay fig, river sheoak, sera, şaşırtma, tohum, tohum ekme

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024