agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni338Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-04-2017, 20:13   #391
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-03-2017
Merhabalar benim yelken çiçeğimin yapraklarının uçları siyahlaştı neden olabilir ve ne önerirsiniz acaba ?

viktornavorski Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2017, 20:18   #392
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi viktornavorski Mesajı Göster
Merhabalar benim yelken çiçeğimin yapraklarının uçları siyahlaştı neden olabilir ve ne önerirsiniz acaba ?
Ev ortamında eski yapraklarda uçlardan 1 cm e kadar kuruma normaldir. Sebebi nem oranın düşük olmasından. Ortam nemi yüksek tutabilirseniz ( ki ev ortamında bu zor biraz) o zaman yapraklarda kuruma olmaz.

musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2017, 13:04   #393
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-02-2016
Barış çiçeği, NASA'nın yayımladığı soluduğumuz havayı filtre eden, toksik maddeleri uzaklaştıran bitkilerden bir tanesi. Ben de edinmeyi çok istedim fakat baktığım hiçbir çiçekçide bulamadım

Mürverasa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2017, 15:26   #394
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-04-2016
Ben de NASA'nın yayımladığı raporu okuduktan sonra, barış çiçeği almaya karar vermiştim.
(Aynı şekilde kasımpatı da aramaktaydım ve halen bulabilmiş değilim.)

İnternetten edindiğim tohumların sahte çıkmasıyla birlikte, tam da umutlarım tükenmek üzereydi ki;
Bir yakınıma "hayırlı olsun" hediyesi olarak spathi. gönderildiği haberini aldım.
Takip eden baharda "Bu bitki çok gelişmiş, saksısı küçük geliyor. Biraz nefes aldıralım, hem de çoğaltmış oluruz."
diyerek, kökten ayırma yöntemi ile ilk yelken çiçeğime kavuşmuş oldum.

Bu sene de aynı şekilde, bahar ayına girerken;
Bendeki bitkinin ufak bir kısmını -kökten- ayırdım ve saksısını da bir boy büyüğü ile değiştirdim.
Eski -küçük- saksıya ise, yeni ayırdığım ufaklığı diktim.
Demem o ki; çoğaltmada hiçbir sorun yaşamadım.

Gözlemlerime dayanarak, bitkinin suyu çok sevdiğini söylemeliyim.
Genel kanının aksine, saksı toprağının kurumasına izin verilmemesi gerektiğini düşünüyorum.
Daha önce -bu başlık altında- bir bağlantı paylaşılmış.
Spathi. severlerin göz gezdirmesini şiddetle tavsiye ediyorum.

Şu an kaynak veremeyeceğim, ancak -bir yerlerde okuduğumdan- aklımda kaldığı kadarını da paylaşmak isterim:
Havadaki zararlı maddeleri filtre etme işini, yapraklardan çok kökler yapıyor.
Sırf bu nedenle geliştirilmiş saksılar mevcut.
Reklam amacı gütmemekle birlikte, bir fikir oluşturması açısından şu sayfaya bakılabilir.

MaynaVira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2017, 17:10   #395
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Hikayesini balkon sayfamda anlattığım, köksüz bir spathi. yavrusu geçti elime. Acaba bu ufaklığı köklendirme şansım var mı?

Name:  yelken 2.jpg
Views: 3676
Size:  57.3 KB

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim...

A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2017, 20:43   #396
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi A_NOMAD Mesajı Göster
Hikayesini balkon sayfamda anlattığım, köksüz bir spathi. yavrusu geçti elime. Acaba bu ufaklığı köklendirme şansım var mı?

Eklenti 646828

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim...
Böyle bir denemem olmuştu A_NOMAD ve sonuç başarılıydı gerçi köklenmesi çok uzun sürmüştü diye aklımda kalmış. Önümüz yaz havalar sıcak olunca köklenme süresi kısa olur.

A_NOMAD beğendi.
lusoari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2017, 10:13   #397
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lusoari Mesajı Göster
Böyle bir denemem olmuştu...
Deneyimini paylaştığın için çok teşekkür ederim sevgili lusoari, benim ufaklığın durumu pek iç açıcı olmasa da mesajın umut verdi

Baksana kendini koyvermiş halde:

Name:  IMG_20170511_110441.jpg
Views: 3440
Size:  21.8 KB

lusoari ve Milla beğendi.
Eski 11-05-2017, 15:58   #398
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

İstersen söküp suya koy belki daha kolay olur köklenmesi ya da yok böyle kalsın dersen sera etkisi uygula o zaman içeride fazla nem olduğu için yaprakları bir süre sonra sertleşecektir.
İnşallah ileride çiçek açacağı günleride görebiliriz, şimdiden heyecanlanmaya başladım bile.

A_NOMAD beğendi.
Eski 11-05-2017, 16:09   #399
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
İstersen söküp suya koy belki daha kolay olur köklenmesi ya da yok böyle kalsın dersen sera etkisi uygula...
Sera etkisi daha zor olur, ben en iyisi suya koyayım öyleyse... Durduk yere heyecanlandırdın beni yahu
Haydi bakalım, inşallah köklendiğini görürüz, süreç başlasın

lusoari beğendi.
Eski 11-05-2017, 17:23   #400
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Eminim köklenecek ben inanıyorum sadece sabretmemiz zor olacak.

A_NOMAD beğendi.
Eski 12-05-2017, 14:52   #401
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-05-2017
Selamlar benimde çok severek aldığım çiçeğim ama artık yapraklar düşük çiçekler hepsi yeşildi yeni çıkanlar beyaz ama hepsi yerlerde yaprak ve çiçek sapları çok kısa bitki besini veriyorum 10 günde bir banyoda duşluyorum fikriniz nedir acaba şimdiden teşekkürler

Eklenen Resimler

ilknur123 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2017, 16:42   #402
Ağaç Dostu

İlknur's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2007
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilknur123 Mesajı Göster
Selamlar benimde çok severek aldığım çiçeğim ama artık yapraklar düşük çiçekler hepsi yeşildi yeni çıkanlar beyaz ama hepsi yerlerde yaprak ve çiçek sapları çok kısa bitki besini veriyorum 10 günde bir banyoda duşluyorum fikriniz nedir acaba şimdiden teşekkürler
Merhaba saksısını boşaltın kökleri zedelemeden eski toprağı silkeleyin yeni toprakla bir numara büyük saksıya alabilirsiniz . Aydınlık seviyor bu çiçek 😊
Bence sıkıntısı eskimiş toprak 😊

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

lusoari ve ilknur123 beğendi.
İlknur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2017, 19:00   #403
Yeni Üye

Teşekkürler pazartesi uyguluyorum inşallah👍

İlknur beğendi.
Eski 12-05-2017, 22:40   #404
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-04-2017
Merhaba, ben de nisan ayında barış çiçeğimi ayırdım. Benimki epey büyük olduğu için beş kök şeklinde ayırdım. Işık alsın diye tül perdeyi çekerek pencerenin önünde bakıyorum. Fakat neredeyse bir ay olacak ayırdığım barış çiçekleri hiç büyümedi ve çok cansız duruyorlar. Ne yapabilirim, nelere dikkat etmeliyim? Teşekkürler.

hortumlu dünya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2017, 14:24   #405
Yeni Üye

Saksı ve toprak değişimi yapıldı gözlem aşamasındayım umarım yanlış birşeyler yapmamışımdır. Biraz eğri oldu galiba☺tek mesele bu saksının altında delik yokmuş içinde bir basamak vardı toprak yıkaması yapamayacağım sanırım

Eklenen Resimler

İlknur ve Milla beğendi.
Eski 17-05-2017, 13:15   #406
Ağaç Dostu

İlknur's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2007
Galeri: 8
Alıntı:
Saksı ve toprak değişimi yapıldı gözlem aşamasındayım umarım yanlış birşeyler yapmamışımdır. Biraz eğri oldu galiba☺tek mesele bu saksının altında delik yokmuş içinde bir basamak vardı toprak yıkaması yapamayacağım sanırım
Evet lütfen fazla sulamayın. Eğrilik ışığa göre düzelebilir. 😊 Sevgiler. ..

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ilknur123 beğendi.
İlknur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2017, 14:50   #407
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Eminim köklenecek ben inanıyorum sadece sabretmemiz zor olacak.
Benim ufaklık ne yazık ki hayata tutunamadı, en azından denedim...

Eski 16-06-2017, 00:44   #408
Yeni Üye

tam bir ay oldu benim kızımda bir değişiklik yok malesef. üzerindeki bütün çiçekler yeşil ve küçük. bitki besini veriyorum, güneşlendiriyorum, konuşuyorum, seviyorum.... artık görmezdenmi gelsem acaba?????

Eski 16-06-2017, 19:00   #409
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
tam bir ay oldu benim kızımda bir değişiklik yok malesef. üzerindeki bütün çiçekler yeşil ve küçük. bitki besini veriyorum, güneşlendiriyorum, konuşuyorum, seviyorum.... artık görmezdenmi gelsem acaba?????
Beyazlığını kaybetmiş çiçekleri kesip atın.Onlar durduğu müddetçe yeni çiçek gelmez. Eski, artık yanlara doğru iyice açılmış yaprakları da seyreltin. Toprağı biraz kurumadan da sulamayın. Üst mesajınızda deliksiz saksı demissiniz. O olmadı. Kökler havasız kalıp çürür.

musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2017, 11:24   #410
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2008
Galeri: 17
Bende aynı durumdayım
Yıllardır çiçek açmıyor, yaprakların ucu da yanmış gibi, kuru ve seyrek. Çok çirkin bir görüntüde...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musk Mesajı Göster
Beyazlığını kaybetmiş çiçekleri kesip atın.Onlar durduğu müddetçe yeni çiçek gelmez. Eski, artık yanlara doğru iyice açılmış yaprakları da seyreltin. Toprağı biraz kurumadan da sulamayın. Üst mesajınızda deliksiz saksı demissiniz. O olmadı. Kökler havasız kalıp çürür.

erbek_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2017, 08:17   #411
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-11-2016
Question

arkadaşlar ben benim yelken çiçeğini kökten ayırma yapıp diğer saksılara aldım ama sanırım zamanlamam yanlıştı, küstüler gibi. şu durumdan kendisi kurtulabilir mi, yoksa bir şey yapmam gerekir mi?

kamil35 beğendi.
drdolantin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2017, 13:25   #412
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-12-2017
Merhabalar bu da benim barış çiçeğim.Alalı daha 2 hafta oldu 😊 Bakımı konusunda bir kaç sorum var.Su verirken akvaryum suyu kullanıyorum yine de bitki besini vermem gerekir mi? Gerekiyorsa nasıl bir şey almalıyım tavsiyeniz var mı?İkinci olarakta yorumları okurken hem çiçeğe duş aldırmaktan bahsedilmiş bu uygulamayı tam olarak nasıl yapıyoruz?

Eklenen Resimler

Beyzagur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2017, 21:22   #413
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Sevgili Beyzagur, öncelikle aramıza hoş geldiniz diyerek sorularınızı cevaplamaya çalışacağım.
Akvaryum suyu verebilirsiniz ama burada dikkat etmeniz nokta akvaryumda kullandığınız sudur. Konuyu şöyle açayım, eğer akvaryumunuzda tuz veya herhangi ilaçlar kullanmıyorsanız o sudan vermenizde sakınca bende akvaryumdan çıkarttığım suyu böyle değerlendiriyorum genelde. Bitki besinide arada aklıma geldiğince kullanıyorum, barış çiçeğiniz için size tavsiyem arada bir çiçek açan bitkiler için olan sıvı gübrelerden kullanmanızdır.
Son sorunuzda da duş aldırmayı sormuşsunuz. Bu en basit işlemlerden biridir. Zaman zaman bütün bitkilerin üzerine toz oturur bu görsel açıdan bize hoş görünmez ve bitkilerin yapraklarının gözeneklerininde tıkanıp fotosentez yapmalarına engel olurlar, bu yüzden ara sıra bitkinizi banyoya götürüp duşun altında yıkayabilirsiniz.

Beyzagur beğendi.
Eski 05-03-2018, 13:28   #414
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Burada on ay önceki halini gördüğünüz minik, kocaman oldu ve ilk çiçeğini gösterdi maşallah

Name:  IMG_20180305_151303.jpg
Views: 2861
Size:  34.7 KB

Çok güzel ve zarif olmasına ek olarak öyle güzel kokuyor ki...

Eski 05-03-2018, 20:44   #415
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Görünce sevinçten havalara uçtum Sevgili A_NOMAD.

Milla ve A_NOMAD beğendi.
Eski 06-03-2018, 00:01   #416
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Görünce sevinçten havalara uçtum Sevgili A_NOMAD.
Göz açıp kapayana kadar büyüdü işte sevgili lusoari, bana da dün gibi geliyor, sevinmemek elde değil

Eski 26-03-2018, 16:24   #417
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2018
Benim barış çiçeğim biraz dertli...Yardımınızı bekliyor

Sevgili bitki dostları;

Resimlerini paylaştığım barış çiçeğim sürekli dış yapraklarını çürüterek yok ediyor. Ortadan gelen taze sürgünler iyi oluyor ama zamana yenik düşüyor.

Kullandığım toprak marketlerde satılan 10lt olan torbalardan. arada bir beyaz toz gübre veriyorum. 2lt suya bir çay kaşığı karıştırıyorum. su mavi renk oluyor.

Salonumun ısısı 20-24 arası. Evim güney cephe olduğu için ve bütün camlarda aynı yöne baktığı için güneş ışığından fazla uzak tutamıyorum. Gerçi son zamanlarda ters tarafa alarak en azından güneş ışığını direk aldırtmıyorum.

Resimlerde görüldüğü üzere yaprakları lekeli. İnşallah bunu tecrube etmiş ve gelişme kaydetmiş biri vardır bana yardımcı olabilecek. Mantar olmasından korkuyorum.

Fazla sulamaktan kaçınıyorum ama çokda susuz kalmıyor. Bugün toprak değişimi yaptım. 2 adet yumruk büyüklüğünde kökleri var. sağlıklı gözüküyor. Yeni toprak değişimi yaparken saksı altına 2 parmak kalınlığında çakıl tası. %70 bitki toprağı üstüne %20 yanmış koyun gübresi ve en üste 2 parmak kalınlığında yine toprak koydum.

Hastalık yoksa iyi olması gerekir diye düşünüyorum.

Yorumlarınızı bekliyorum.

Saygılar.

Eklenen Resimler

Türkeryaşar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2018, 04:55   #418
Yeni Üye

begümhan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2018
Arkadaşlar merhaba, bitki bakımı konusunda çok yeniyim. İlk bitkim barış çiçeği olduğu için ilk mesajımı da buraya yazmak istedim. Benim çiçeğim çok çiçekli ama küçücük beyaz kısımları, acaba türü mü böyle yoksa büyünce değişecek mi bilmiyorum. Bitkinin sigara dumanından rahatsız olduğunu okumuştum. 1 hafta kadar önce sapasağlamken bir gece yoğun sigara dumanına maruz kaldıktan sonra 2 çiçeğinde kararmalar oldu. Bir tanesini kestim diğerini kesmedim ne yapmam gerekiyor bilmiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim

Eklenen Resimler

Mesut Temiz ve Milla beğendi.
begümhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2018, 13:03   #419
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Merhaba ;
yazılanlar içinde değinilse de yanıtını alamadığım bir sorum olacak. Barış çiçeğini fanus içinde (akvaryum gibi) yetiştirmek çok mu zorlamaca olur ?
Yaprakları suyun dışında olacak şekilde, Isı, ışık, havalandırma koşulları sağlansa başarılı olur mu? Teşekkürler

Mesut Temiz beğendi.
Stapes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2018, 23:14   #420
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi begümhan Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba, bitki bakımı konusunda çok yeniyim. İlk bitkim barış çiçeği olduğu için ilk mesajımı da buraya yazmak istedim. Benim çiçeğim çok çiçekli ama küçücük beyaz kısımları, acaba türü mü böyle yoksa büyünce değişecek mi bilmiyorum. Bitkinin sigara dumanından rahatsız olduğunu okumuştum. 1 hafta kadar önce sapasağlamken bir gece yoğun sigara dumanına maruz kaldıktan sonra 2 çiçeğinde kararmalar oldu. Bir tanesini kestim diğerini kesmedim ne yapmam gerekiyor bilmiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim
Seralarda en uygun koşullar sağlanarak elde edilen çiçeklenme ve yaprak büyüklüğünü bu bitki için ev koşullarında elde etmek pek mümkün değil gibi... Yıllardır evimde var, sağlıklı bir bitki ve büyüyor, ancak yaprakları hiçbir zaman seradan yeni gelmiş ve satışa sunulmuş bitkiler gibi büyük ve gösterişli olmuyor.. Arada bir de ufak çiçekler açıyor...
Toprağı bu sıcaklarda kuru kalmasın ve her sabah ve akşam fısfısla yapraklarını iyice ıslatın bence... Bunlar bitkinin daha sağlıklı ve gösterişli olmasına katkı sağlayacaktır...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024