agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni338Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-02-2013, 16:18   #331
Ağaç Dostu

Archer's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2007
Galeri: 3
[IMG][/IMG]

Archer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2013, 16:21   #332
Ağaç Dostu

Archer's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2007
Galeri: 3
yelkenler bu hafta itibarıyla yelken açtılar

Archer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2013, 17:34   #333
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-03-2013
Bu bitkinin adı nedir

Çalıştığım yerde hediye olarak gelmiş ve ölüme terkedilen bitkilerden kök alıp evime getirdim. Resimlerdeki bitkiyi barış çiçeği olarak biliyordum ama bi garip açtı.Beyaz değil ve ortadaki kısmın altında tomurcuk türü şeyler var.
Tanımlayabilen var mı?

Ekleme: Google görselleri karıştıra karıştıra buldum, aglaonema modestum, chinese evergreen, çin herdemyeşili

Eklenen Resimler

gokcegokce beğendi.

Düzenleyen turquoise.ht : 02-03-2013 saat 20:06 Neden: yeni bilgi
turquoise.ht Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2013, 11:19   #334
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2013
herkse selamlar keyifli forumlar diliyorum. bende yaklaşık 4 senedir yelken çiçeğini besliyorum ve her sene toprağını değiştitirim. Bu sene bir değişiklik yaptım ve torf+perlit karışımı toprağa ektim çünkü ilk senesi hariç diğer yıllar fazla çiçek açmıyordu. Yelken çiçeğim toprağını değiştirince baya toparladı kendini. Benim asıl merak ettiğim yeşil yapraklarını nasıl büyütebilirim bunu yapabilmem için ekstradan dan neler yapabilirim. benimkinin yaprakları biraz küçük çünkü. teşekkürler...

vek66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2013, 12:13   #335
Ağaçsever

denizcem's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizcem Mesajı Göster
Evet bu da benim yelkenlim)

Eklenen Resimler

nardane beğendi.
denizcem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2013, 19:42   #336
Ağaç Dostu

nardane's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2011
Buda müdürümün odasındaki yelkenli ,

Eklenen Resimler

nardane Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2013, 13:54   #337
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2012
bu bitkinin yaprakları eşit dağılım göstermiyor :/ bendeki bi yere koysam bütün yaprakları güneşe doğru döndüğünden arka tarafı çıplak gibi kalıyor. yamuk yumuk bir görüntü oluşuyor. ama gelişmesi açısından memnunum. bakımı çok kolay ve hızlı büyüyor. sürekli yaprak ve çiçek çıkarması hoş.

Erdogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2013, 12:37   #338
Ağaç Dostu

Süleyman Koçak's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2008
vazoda yelken çiçeği

Merhabalar.
Yelken çiçeklerimi klasik saksılarda değil de bu vazolarda büyütmek istedim. İnşallah çiçek açtıklarında daha güzel görünecekler.

Eklenen Resimler

Süleyman Koçak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2013, 08:23   #339
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-10-2012
selamlar.... benim Spathyphyllum'un çiçekleri daha yeni açanları dahi bir günde kararmaya başladı.. neden olabilir acaba. teşekkürler

min_isis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2013, 11:36   #340
Ağaç Dostu

kılıçh's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2013
sn mis_inis size de selamlar aramıza öncelikler hoş geldiniz barış çiçeğiniz fazla güneşe mağruz kalıyor olabilir veya fazla suluyor da olabilirsiniz bunlara dikkat edin..

kılıçh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2013, 11:59   #341
Ağaç Dostu

Süleyman Koçak's Avatar

Güneşlenme

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Erdogan Mesajı Göster
bu bitkinin yaprakları eşit dağılım göstermiyor :/ bendeki bi yere koysam bütün yaprakları güneşe doğru döndüğünden arka tarafı çıplak gibi kalıyor. yamuk yumuk bir görüntü oluşuyor. ...
Sayın Erdoğan; bitkiniz cam kenarında duruyorsa, doğrudan bitkiye gelen güneş ışığı zararlı olabilir, tül perde ile güneş filtrelemesi öneririm.
Bitkilerinizin yapraklarının tek yöne bakmasını engellemek için de, saksılarınızı haftada bir, saat yönünde 90 derecelik açıyla, ayda bir tur yapacak şekilde döndürünüz. Böylece her yöne eşit dağılımlı/yönelimli yapraklara sahip bitkileriniz olur.

Eski 25-06-2013, 23:44   #342
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-04-2013
Merhaba bugün babam işyerinden gelirken bu çiçekten getirdi. İşten ayrılan birisi bırakmış giderken. İki yaprağında kahverengilik var. Sarı ve kuru değil de ıslak ve çürük şekilde. Ne yapmalıyım?

Oyun Hamuru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2013, 12:43   #343
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-04-2013
Resim olarak da şu şekilde göstereyim

Eklenen Resimler

Oyun Hamuru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2013, 13:39   #344
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
yelken çiçeyinin türleri var mı acaba. bende buna benzer bir tane var ama 4 yıldır hiç böyle açmadı resmini koyamıyorum çünkü çok yaşlandı ve biraz bakımsız kaldığı için geçen gün budadım ve saksını değiştirdim. şimdi küçük bir sürgün vermiş artık biraz daha fazla ilgileneceğim bakalım bunlar gibi çiçek açacak mı.

eceyıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2013, 13:07   #345
Ağaç Dostu

Süleyman Koçak's Avatar

Vazoda Yelken

Yaşar mı yaşamaz mı diye endişelenip dururken, vazoya dikmiş olduğum yelken çiçeklerimin her ikisi de çiçek verdi hamdolsun. Birinde iki, diğerinde tek çiçek var ve ben çok mutlu oldum...

Eklenen Resimler

Eski 01-07-2013, 15:23   #346
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eceyıldız Mesajı Göster
yelken çiçeyinin türleri var mı acaba. bende buna benzer bir tane var ama 4 yıldır hiç böyle açmadı resmini koyamıyorum çünkü çok yaşlandı ve biraz bakımsız kaldığı için geçen gün budadım ve saksını değiştirdim. şimdi küçük bir sürgün vermiş artık biraz daha fazla ilgileneceğim bakalım bunlar gibi çiçek açacak mı.
sürgünler çoğalmış ve hatta kestğim dalların kalan boğumdan da patlamalar olmuş saksısını değiştirmek iyi geldi garibime. geçen gün gittiğim avm de her yere yelken çiçeyi ekmişlerdi bir sürgün çalacaktım ama cesaret edemedim

helin-123 beğendi.
eceyıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2013, 10:52   #347
Ağaç Dostu

sumeyra47's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
ben yelken çiçeğimi 2 ay önce kökünden ayrılarak çoğalttım.öylece duruyordu pek gelişmedi sadece bir yaprak açtı.bu sabah farkettim ki bahçemdeki kediler çiçeğimi devirmişler.çiçeçeğim malesef gövdesinden kırılmış vaziyette.kırılan çiçeği suya koysam köklenir mi?

sumeyra47 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2013, 21:11   #348
Ağaç Dostu

ezgigül's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2012
Benim de 4 senedir barış çiçeğim var. Hatta ayırdım dağıttım, bende 2 tane kaldı şu anda.
Toprağını kuru görünce altından çıkana kadar suluyorum. Sabah güneşi alan aydınlık odada perde arkasında havadar yüksek bir çiçeklikte duruyor.(off ne uzun bir tanımlama oldu:P)
15 günde bir duş aldırıyorum, resmen seviniyor.

Gelelim asıl konuya; bir gün dükkanda otururken annem heycanla geldi. Bil bakalım noldu, şoktayım şu an dedi. Eskiden çiçekçi olan şu anda başka bir işle uğraşan bir esnaftan alışveriş yapmış. Dükkanında bolca çiçekli barış çiçeğini görünce nasıl bu kadar çiçekli olduğunu sormuş. 3 ayda 1 kere 2 lt suya 1 yemek kaşığı sıvı çamaşırsuyu (jel değil) ekleyip çiçeklerine ver demiş. Hatta tam olarak adi çamaşırsuyu demiş
Ama sadece saçak köklü çiçeklere ver, kazık köklülere değil demiş. Ben uyguluyorum ama şehir değiştirdiğimiz için (Ankara'dan Isparta'ya) kendini daha yeni topluyor. Henüz 1 kere çiçek açtı.
Bu verdiğim tüyoyu uygulayıp uygulamamak size kalmış Ben uyguladım zararını da görmedim. Sorumluluk bana ait değil ona göre

ezgigül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2013, 12:35   #349
Ağaç Dostu

Süleyman Koçak's Avatar

Evdeki spatimiz de yelken açtı

Eklenen Resimler

Eski 21-12-2013, 17:50   #350
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-12-2013
merhaba herkese benim barış çiçeğimi anneme emanet ettim kış mevsimi dolayısıyla anneme fazla sulama dedim.öğrenci olduğum için en son iki hafta önce gelmiştim eve.annemde iki hafta boyunca hiç sulamamış yapraklar yere yatmış gövdeleri bükülmüş ama yapraklar canlı gibiydi yanlarına ağaç dalı koyup destekledim sularını verdim eski haline döner mi acaba..yapraklarda sararma yok...teşekkürler

nurcan çelik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2013, 18:20   #351
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nurcan çelik Mesajı Göster
merhaba herkese benim barış çiçeğimi anneme emanet ettim kış mevsimi dolayısıyla anneme fazla sulama dedim.öğrenci olduğum için en son iki hafta önce gelmiştim eve.annemde iki hafta boyunca hiç sulamamış yapraklar yere yatmış gövdeleri bükülmüş ama yapraklar canlı gibiydi yanlarına ağaç dalı koyup destekledim sularını verdim eski haline döner mi acaba..yapraklarda sararma yok...teşekkürler
Döner merak etmeyin. Yalnız toprağı torfsa ve çok kurumuşsa verdiğiniz su toprağın tamamını ıslatamadan direct alttan çıkar. Bir kaç saat biraz derince bir kapta su içinde oturtun sonra suyu doküp süzülmesini bekleyin.

musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2013, 22:47   #352
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-12-2013
evet torf sn musk. dün suladım iyice bol bol verdim sonra toprağı karıştırdım köklere gitsin diye eski haline yeni döndü çok mutlu oldum umarım yine birşey olmaz. teşekkür ederim cevapladığınız için.. iyi günler dilerim...

nurcan çelik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2014, 22:02   #353
Yeni Üye

Fatma Çakır's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2014
Wink Benim çiçeğim neden hep yanıyor?

İyi akşamlar yazın düğünümüzde hediye olarak gelen yelken çiçeğim 2- 3 gün yola dayanamadı ve solmuştu ben de çoğu yaprağını kestim ve tekrar canlandı adeta yer santimetresinden yaprak ve çiçek çıkmaya başlamıştı. Ancak tüm çiçekleri küçücük ve her seferinde çiçekler çıkıyor ve yanıyor, yeşilken bile kuruyor, bir şeyler oluyor. Yaklaşık 5 aydır böyle bir kısır döngü oluştu. Çok üzgünüm şu an ne yapmam gerekiyor ?

Eklenen Resimler

Fatma Çakır Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2014, 07:44   #354
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fatma Çakır Mesajı Göster
İyi akşamlar yazın düğünümüzde hediye olarak gelen yelken çiçeğim 2- 3 gün yola dayanamadı ve solmuştu ben de çoğu yaprağını kestim ve tekrar canlandı adeta yer santimetresinden yaprak ve çiçek çıkmaya başlamıştı. Ancak tüm çiçekleri küçücük ve her seferinde çiçekler çıkıyor ve yanıyor, yeşilken bile kuruyor, bir şeyler oluyor. Yaklaşık 5 aydır böyle bir kısır döngü oluştu. Çok üzgünüm şu an ne yapmam gerekiyor ?
Yelken çiçeğinin 3 çeşidi vardır. Sizinki muhtemelen çiçeği küçük olan cinstendir. Çiçeklerini açtıktan belli bir müddet sonra yeşermeye başlaması normaldir, bundan sonra artık sapın dibinden kesin, üzerinde bırakmayın aksi takdirde yeni çiçekler gecikecektir. Aynı şekilde kurumuş yaprakları da üzerinde bırakmayın. Kuvvetli direct güneşten hiç hoşlanmaz. Uzun süreli güneş altında kalıyorsa yanma sebebi budur.

Fatma Çakır beğendi.
Eski 09-01-2014, 08:26   #355
Yeni Üye

Fatma Çakır's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2014
Yorumunuz için teşekkür ederim Sn musk ama benim çiçeğimin de ilk hali yukarıda ki arkadaşlarınkinin boyutundaydı. Sonradan böyle minikleşti. Peki bir ilac var mı canlandıracak besleyecek?

Fatma Çakır Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2014, 09:20   #356
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fatma Çakır Mesajı Göster
Yorumunuz için teşekkür ederim Sn musk ama benim çiçeğimin de ilk hali yukarıda ki arkadaşlarınkinin boyutundaydı. Sonradan böyle minikleşti. Peki bir ilac var mı canlandıracak besleyecek?
İlaç değil gübreleme yapabilirsiniz. Ben Vilmorin in çiçekler için olan gübresini kullanıyorum. Kışın ayda bir, yaz döneminde 15 günde bir.. Ayricıa yelken çiçeği Musluk suyundan da kesinlikle etkilenen bir bitki. İlla musluk suyundan verecekseniz en az iki gün dinledirip ondan sonra o suyu kullanın.

Fatma Çakır beğendi.
Eski 16-03-2014, 22:21   #357
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-03-2014
*** bende yeni tanıştım bu güzel çiçekle çiçegi aldıgımda çok güzeldi çiçekleri vardı ama şimdi çiçekleri ve yaprakları kurumaya başladı ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun aldıgımdan beri hiç büyüme veya çogalma yok

çiçegim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2014, 22:58   #358
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-03-2014
*** arkadaşlar çyelken çiçegimi iki hafta önce aldım hiç yaprakları çıkmıyo aldıgım gibi duruyo çiçeklerinde benek benek kurumalar başladı neden bilmiyorum bana yardımcı olursanız çok sevirim

çiçegim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2014, 16:22   #359
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-09-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Süleyman Koçak Mesajı Göster
Yaşar mı yaşamaz mı diye endişelenip dururken, vazoya dikmiş olduğum yelken çiçeklerimin her ikisi de çiçek verdi hamdolsun. Birinde iki, diğerinde tek çiçek var ve ben çok mutlu oldum...
Sn Süleyman Koçak, çiçekleriniz çok güzel görünüyor. Vazolara nasıl ve ne kadar toprak koyduğunuzu öğrenebilir miyim. Benim de böyle cam bir vazom var. Atıl duracağına bu şekilde değerlendirmek istiyorum.
Şimdiden teşekkürler.

waterfull Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2014, 09:10   #360
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2013
bunlar da benim yelkenlim. dibinden küçük küçük geliyor hep

Eklenen Resimler

standbyme Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024