agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni338Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-05-2008, 00:50   #91
Ağaçsever

Evaca's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2008
Ve işte sevgili Yelken Çiçeği'min öncesi ve sonrası..

BAKIM ÖNCESİ:

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
Evaca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2008, 01:19   #92
Ağaçsever

Evaca's Avatar

Ve Yelken Çiçeği'min bakım süreci ve sonrası

Bakım sürecinde neler yaptığıma gelince;

1- ''Şimdi seni hayata döndüreceğim, mini mini beyaz yavruların olması için sıkı bir bakımdan geçeceksin kızım.'' dedim.. Sonra konuşa konuşa onu duruma hazırlamaya çalıştım. Ne de olsa acemi biri bakım yapıyordu

2- Saksısından toprağıyla beraber çıkardım. Zaten kökleri sayesinde toprak özel çaba olmazsa ayrılmazdı.

3-Çok sık minik yapraklı bir gövdesi olduğu için ilk iş bir makasla sararmış ve kurumuş yaprakları mümkün olan en dip noktadan kestim.

3- Ana köke zarar vermemeye olağanüstü gayret ederek 3 parça köklü yaprak almaya çalıştım. Başarılı olup olmadığım şüpheli. Çünkü neredeyse kök yok gibi bir şey. Tabii benim kökten kastım salkım saçak dallar.. Beyaz sağlam bir gövdesi var aldığım iki-üç yapraklı parçaların.

4- Aldıklarımı 1 dakika aspirinli suda beklettim. Ve ardından bir tanesini kağıt bardağa toprak koyarak diktim. Can suyu ve bir kaç damla oksijenli su verdim. Diğerleri ph oranı 7,5 olan su içinde bir bardakta ne yapmam gerektiğini öğrenmem için bekliyorlar.

5- Bir çay bardağı kadar toprakla karışık gübremi, çiçeğimin toprağıyla mümkün olduğunca karıştırdım ve ilave ettim. (Gübrenin ne gübresi olduğunu bilmiyorum. Bizim yandaki park için caddeye dökmüşler. Gözüm kaldı. Dayanamayıp izinle 1 poşet almıştım.)

6- Beyazlardan özensin de beyaz çiçekler açsın diye saksımın kenarını beyaz tülle kapladım. Ve şimdi de annelerinden ayırdığım yavrucuklara ne yapmam gerektiğini merak eder bir haldeyim. Ayrıca kızımın yaptığım bakıma olumlu sonuç vermesini diliyor, sabırsızlıkla bekliyorum...

Gelişmelerden haberdar edeceğim sizleri.. Bu arada su dolu bardakta bekleyen yavru yelkenciler için önerilerinizi bekliyorum..

Saygılarımla..

BAKIM SÜRECİ VE SONRASI

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
Eski 12-05-2008, 08:43   #93
Ağaç Dostu

erbek_'s Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2008
Galeri: 17
Eline sağlık....
Şimdiden toparlandı....

erbek_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2008, 17:30   #94
Ağaçsever

Evaca's Avatar

Arkadaşlar su dolu bardakta bekleyen yelken çiçeklerimin kökleri çok az..

Acaba suda köklenir mi, yoksa toprağa mı dikmeliyim ?

Yelken çiçeğinden kök ayrımı yapan arkadaşlarımızın yardımlarını rica ediyorum.

Eski 13-05-2008, 17:50   #95
Ağaçsever

Evaca's Avatar

Kökten ayırdığım yelken çiçeklerinin görüntüleri..

Neler yapmam gerektiğine dair bilgi paylaşımlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum..

Ben bir tanesini önce 1 dakika aspirinli suda bekletip daha sonra toprağa diktim ama iyi mi yaptım, kötü mü yaptım bilmiyorum. 2 gün oldu şimdilik hala canlılığını koruyor.

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
Eski 13-05-2008, 18:00   #96
Ağaçsever

Evaca's Avatar

Sayın Kagan...

İlginize ve verdiğiniz bilgilere çok teşekkür ederim. Hemen yapraklarında azaltma yapacağım ve toprağa dikeceğim. Hümik asit uygulamasını yapabilme imkanım yok ama umarım sabrım ve ilgim çabuk köklenmesi için yeterli olur..

Tekrar çok teşekkür ederim.

Eski 13-05-2008, 20:00   #97
Ağaçsever

Evaca's Avatar

Kullandığımız hazır suyun pH derecesi 7,5. Yağmur sularını keşke biriktirseydim diye hayıflandım şimdi

Çeşme suyu ile hiç sulamadım çünkü Ankara'da çeşme suyunun kireç oranı o kadar fazla ki, çamaşır ve bulaşık makinelerimiz için kireç çözücü kullanmamamız gerektiğini teknik servisler defalarca söyledi.

Ayrıca çiçek açmıyor diye denediğim teknikler içerisinde sabah güneşini bol bol alması vardı. O zaman yapraklarında sararmalar ve sonrasında kararıp kurumalar oluşmuştu. Çeşme suyunun yanısıra direkt güneş almamasına da özen göstermeliyiz.

Hümik asiti ilk fırsatta edineceğim. Yönlendirmeniz için teşekkür ederim.

Eski 26-05-2008, 18:22   #98
Ağaç Dostu

Phin's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2007
Galeri: 2
merhaba,

benim de evde sağlıklı yetiştirmeyi başardığım ilk çiçek yelken çiçeği. Açıkçası dinlendirilmiş şebeke suyu kullanıyorum ve nadiren de bitki besini veriyorum.

Bence önemli olan yeri:
Fotoğrafta görebilirseniz tam pencere önünde duruyor, sabah direk güneş alıyor ve gün içinde her zaman aydınlıkta.

Diyebilirim ki evimizde bir çiçek için en uygun baş köşe kendisine ait Ve o da karşılığında tüm yaz boyunca çiçek açıyor.

Bazen açtığı çiçekleri kesip vazoya koyuyorum, vazodaki çiçeklerle saksıdaki çiçeklerin ömrünün neredeyse aynı olduğunu gözlemledim. Kurumaya başlayan yaprakları mutlaka ayıklıyorum. Onlara da kıyamadığım için vazoya koydum. Bir aydır kurumaktan vazgeçmiş görünüyorlar.
Balkon kapısı biraz köşede kaldığı için çiçeklerini kesme çiçek olarak vazoya koymaya başladım.

Bir de not: çiçek tozlarının zehirli etkisi olduğunu okumuştum, öldürücü değil ama rahatsızlık veriyormuş. bu nedenle ufaklıklardan uzak tutmak gerekiyor

Eklenen Resimler

Phin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2008, 21:40   #99
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2008
Sevgili phin ve cemo maşallah bu ne güzellik böyle.Evimize ilk geldiğinde çok güzel görünüyordu.Sonra formunu kaybetti. 1.5 yıldan sonra ilk kez çiçek açıyor.Böyle sevineceğim hiç aklıma gelmezdi doğrusu.

Eklenen Resimler

nuran berna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2008, 03:40   #100
Ağaç Dostu

powered's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2008
Galeri: 2
Barış çiçeği 6 adet bendede var. Bakımı en zor ve en kolay olan çiçeklerden bir tanesi. Neden en zor eğer bitkinin TOPRAK, SU, IŞIK, ISI ve VİTAMİN gibi isteklerinden bir tanesini bile tam uygun olarak vermezseniz yüz güldürmez. Lakin saydığım faktörleri tam olarak yerine getiriseniz yüzünüzü güldürür çok fazla bir bakımda istmez. Çok tecrübem oldu bu çiçek hakkında bir kere güneşi hiç sevmiyor 1 tanesini deneme için koydum güneş alan bir yere 5-6 yaprak anında yandı koyu kahverengi oldu.
1. Husus direkt güneş ışığından uzak tutun. Daha canlı görünmeleri için NPK 4-5-6 değerinde gübre verdim her sulamada, ilginç ilginç yırtık yapraklar vermeye başladı çok ilginç doğuştan yırtık yaprak.
2. Husus fazla gübre vermeyin. Toprak olarak en iyisini alayım dedim hani şu siyah avrupa torf varya, iyiymiş, ondan aldım toprak değiştirdim, sonuç sadece torf'a dikilirse, torf çok su tuttuğu için kök hastalıkları başlıyor fazla neme dayanamıyor bu çiçek hatta mümkünse 2 sulama arasını baya bir uzatın toprak biraz kurusun tavsiyemdir.

Her şey bir yana bir iki gün önce bir film izledim balta girmemiş ormanlarda geçiyor o filimde resmen bu çiçeği doğal ortamında gördüm hatta sahneyi geri alıp alıp izledim aynen bu çiçek şu kadarını söyliyeyim ormanın en karanlık dev ağaçların dalları arasından sızan ışığın girdiği bir yerde yaşıyor toprak üstü yaprak ve dalllarla dolu ki zaten bu bitkinin istediği ortamda bu. Filmdekilerin çiekleri neredeyse insan kafası büyüklüğünde açmış bizim evde baktıklarımızın en büyüğü onların yavrusu büyüklüğünde olamaz. Son olarak bol okjisenli havadar bir yer istiyor yaz aylarında mümkünse balkonun güneş almayan bir yeri yapraklarına su püskürtürseniz en ideal sonucu vericektir. 5 Yıllık tecrübelerim bunlar.

Düzenleyen powered : 22-06-2008 saat 22:53
powered Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2008, 14:44   #101
Ağaç Dostu

Gül Batur's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2008
Galeri: 1
barış çiçeği

Bu da benim mutluluk ve huzur kaynağı barış çiçeğim...

Eklenen Resimler

Gül Batur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2008, 16:13   #102
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-12-2007
benim çiçeğim şuan çok küçük sadece dört yaprağı beşinciyi çıkarıyor.
İnşallah birgün sizinkiler gibi olur çiçekler açar.

frezyab Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2008, 11:48   #103
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Bugün iş yerinde bulunan barış çiçeğinin saksısından düşmüş olduğunu gördüm baktımki cılız bir kök belkide kök bile denmez nasıl olmuşsa kırılmış hemen bardağa koyup foruma koştum öğrendim ki bu böyle kök vermicek biraz kökü var sayılır eve gidince hemen dikeyimmi ne dersiniz arkadaşlar. Ve çiçek açanlarınıda görünce umarım yaşar diye daha çok dua etmeye başladım doğrusu.Son olarak çiçek açması için özel bir formil varmı bizim iş yerindeki bir hayli büyük ama çiçek açtığını görmedim hiç.

aliş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2008, 13:21   #104
Yeni Üye

Meryem's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2008
merhaba
Anneme anneler gününde barış çiçeği almıştım.Aldığımda 2 tane çiçeği vardı zamanla yeşile döndü bende kötü görünüyor diye kestim. Yapraklarının uçları hafiften sararmaya başladı bazı yaprakların tamamı sararmaya başladı bende sararan yaprakları sık sık temizledim . Önceleri cam önünde duruyordu ama doğrudan güneş alımıyordu ben yerini değiştirdim aynı odanın içinde daha gölge bir yere koydum ve yapraklarındaki tozları ara sıra sildim sararmalar gitmedi ama azaldı yeni yapraklar vermeye başladı bi tane çiçek açmak üzere ama sanki gizlenmiş gibi yaprakların arasında umarım zamanla boyu uzar ve yukarılara çıkar. Yapraklarıni silmemden hoşlandığına göre su püskürtsem kim bilir ne kadar hoşuna gider. Bu arada çiçeğin bulunduğu odada çok sigara içiliyor ve zararlı olduğunu bugün öğrendim eve gider gitmez yerini değiştireceğim

Sabah güneşini sevdiğini söylediniz ama benim evim sabah güneşini almıyor akşam güneşini alıyor. Sabah güneşini mutlaka görmelimi. Birde bu bitkiyi yıkamakta söz ettiniz nasıl yıkayacağım bir bilgi verirseniz.

Birde unutmadan çiçeği aldığımda küçük saksıdaydı ve çiçekçi bu saksının 5-6 ay iadere edeceğini söyledi. Ama kandırmış galiba beni. Allahtan anneannem bizdeydi (çiçeklere bayılır) hemen saksı aldı saksısını değiştirdi ve küçük saksının içindeki toprağı çiçek tamamen kökleriyle sarmış yani büyüyecek yeri kalmamış çiçeği alsığımdan 3 ay geçmesine rağmen hemen hemen 2 kat büyüdü bu normal bir büyümemi. Saksının tabağındaki su azaldıkça su döküyorum çiçek kendisi o tabaktan çekiyor acaba yalnışmı bir bilgi verirseniz sevinirim

Birde boyuna değilde enine gelişiyor ne yapmam gerek( çokmu şey sordum ne)

Teşekkür ederim

Düzenleyen Meryem : 11-08-2008 saat 15:08
Meryem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2008, 15:30   #105
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Galeri: 35
Çiçeğinizi eğer çeşme suyu kireçli ise, mümkünse bu suyu kaynatıp soğutup öyle sulayın. Kireçli su sevmez. Yapraklara su püskürtmeniz iyi sonuç verir. Demir gübresi verebilirsiniz arada sırada, **** çiçek açan bitkiler için alacağınız bir gübreyi.
Fazla boya gitmemesi de normaldir. Direkt güneş stemez aydınlık bir köşe yeterli. Sigara tüm canlıların düşmanı malesef.

Koyu yeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2008, 15:36   #106
Yeni Üye

Meryem's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Koyu yeşil Mesajı Göster
Çiçeğinizi eğer çeşme suyu kireçli ise, mümkünse bu suyu kaynatıp soğutup öyle sulayın. Kireçli su sevmez. Yapraklara su püskürtmeniz iyi sonuç verir. Demir gübresi verebilirsiniz arada sırada, **** çiçek açan bitkiler için alacağınız bir gübreyi.
Fazla boya gitmemesi de normaldir. Direkt güneş stemez aydınlık bir köşe yeterli. Sigara tüm canlıların düşmanı malesef.
*** ederim. eve gidince hemen ona uygun bir yer bulacağım.

sulama yöntemime yanıt alamadım. doğru yöntemmi acba yoksa köklerinin çürümesine mi yol acıyorum

Eski 11-08-2008, 22:47   #107
Ağaç Dostu

Lalezar78's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2008
Galeri: 9
Altında su bekletmek pek tavsiye edilmiyor.Toprağı kurudukça üstten sulamanızı öneririm.

Lalezar78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2008, 23:29   #108
Ağaçsever

kiwici77's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2008
Yakın arkadaşım çiçekçi, yarı tropikal ve tropikal çiçek üretiminde uzman sayılabilir. Bu konularda sorun yaşayanlar, sorunlarını bana aktarabilir bende onun tecrübelerini sizlere aktarmaktan mutluluk duyarım.

kiwici77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2008, 23:34   #109
Ağaçsever

kiwici77's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2008
Birde boyuna değilde enine gelişiyor ne yapmam gerek?

Tam uzman olmasamda bitkilerin enine gelişmelerinin form olarak daha güzel durduklarını söyleyebilirim, yanlarını doldurmadan uzamaları sizce de kötü bir görüntü olmaz mı?

kiwici77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2008, 08:15   #110
Yeni Üye

Meryem's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi LALEZAR78 Mesajı Göster
Altında su bekletmek pek tavsiye edilmiyor.Toprağı kurudukça üstten sulamanızı öneririm.
ama bu suyu çok seven bir çiçek tporağının hiç kuru kalmaması gerek diye söylendi bütün yorumlarda.
Benim sulama yöntemimde toprak suyu içinde hapsetmek zorunda kalmıyor fazlasını saksı tabağına sızdırıyor daha sonra o tabandaki suları alıyor.

Bu arada dün yapraklarına su püskürttüm çiçeğimin daha bi parladı sanki değişiklikleri inceleyeceğim

Eklenen Resimler

Eski 14-08-2008, 11:10   #111
Ağaç Dostu

Lalezar78's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2008
Galeri: 9
http://www.agaclar.net/dergi/nisan07.html
Bu linke bakarsanız Mine Hanım'ın bakım önerileri var.

Lalezar78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2008, 15:50   #112
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-08-2008
araba içersinde fazla sıcakta kalıp yanan yelken çiçeğimi sizin önerileriniz doğrultusunda dün akşam iyice bi temizledim. sabahta daha aydınlık bir odaya koydum. bakalım akşam eve gidince nasıl bir görüntüyle karşılaşacağım. bundan önceki günlerde her akşam eve gittiğimde daha kötü bir görüntü karşıladı beni. inşallah artık düzelir ve böylelikle ilk hediye çiçeğimi heba etmemiş olurum.
herkese vermiş olduğu bilgilerden dolayı teşekkür ederim.

bocuq Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2008, 14:03   #113
Yeni Üye

Meryem's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi LALEZAR78 Mesajı Göster
Kafanız hiç karışmasın o bir uzman
sulamayı biraz azalttım ama çiçeğim bu durumdan hoşnut değil sanırım yaprakları sanki canlılığını yitirdi biraz düz olan yaprak kenarları dalgalı oldu acaba eski yönten tabağını susuz bırakmasam mı hiç

birde sağlıklı görünen ama boynunu bükmüş yaprakları en dipten kestim çünkü bir sürü küçük yapraklar çıktı onlara yol açılsın diye iyi bir şeymi yapmışım sizce

Eski 20-08-2008, 12:38   #114
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Meryem hanım, bu bitki suyu çok sever ve susuz kaldığında yapraklar pörsür. Bolca sulamanızdan sonra tabağındaki suları da çekebiliyorsa sorun yok ama çekemezse kötü olur, kökleri çürür. Eski yapraklarda sararma yaşlılığa bağlı olabilir, önemli olan genç yapraklarda sararma olmaması.

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2008, 12:43   #115
Yeni Üye

Meryem's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nariel Mesajı Göster
meryem hanım, bu bitki suyu çok sever ve susuz kaldığında yapraklar pörsür. Bolca sulamanızdan sonra tabağındaki suları da çekebiliyorsa sorun yok ama çekemezse kötü olur, kökleri çürür. Eski yapraklarda sararma yaşlılığa bağlı olabilir, önemli olan genç yapraklarda sararma olmaması.
*** ederim zaten suyunu esksi gibi bol vermeye devam ediyorum. Yapraklarda sararma kalmadı uçlarında falan sadece yaprakların sanki biraz boynu düştü sebebini bilmiyorum

bu arada 3. çiçeğini verdi bana

Eski 01-09-2008, 12:24   #116
Yeni Üye

Meryem's Avatar

Benim Çiçek yapraklarını yana yatırmaya başladı sanki kırılmış gibi yeni çıkan yapraklarda da var ne yapmalıyım.

Eski 01-09-2008, 14:35   #117
Ağaç Dostu

papatyam's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2006
Galeri: 1
Susuz kaldığında yan yatar, anlattığınıza göre sulamada sorun yok, biraz daha bekleyin mutlaka sağlıklı bilgi verebilecek arkadaşlarımız yazacaktır.

papatyam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2008, 13:33   #118
Yeni Üye

eda06's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2008
merhaba arkadaşlar benimde bir barış çiçegim var onun bir sorunu yok ama,anlayamadıgım çok ilginç(bana ilginç geldi)bişey oldu.barış çiçegim bembeyaz yaprak çıkardı.arkasından da beyaz çiçegi çıktı.resmini koymak isterdim sizlerde görseniz hayretle bakardınız.ama beceremem ki

eda06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2008, 13:53   #119
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aliş Mesajı Göster
Bugün iş yerinde bulunan barış çiçeğinin saksısından düşmüş olduğunu gördüm baktımki cılız bir kök belkide kök bile denmez nasıl olmuşsa kırılmış hemen bardağa koyup foruma koştum öğrendim ki bu böyle kök vermicek biraz kökü var sayılır eve gidince hemen dikeyimmi ne dersiniz arkadaşlar. Ve çiçek açanlarınıda görünce umarım yaşar diye daha çok dua etmeye başladım doğrusu.Son olarak çiçek açması için özel bir formil varmı bizim iş yerindeki bir hayli büyük ama çiçek açtığını görmedim hiç.
Çiçeği diktim ama kurudu

aliş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2008, 11:59   #120
Yeni Üye

Meryem's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Meryem Mesajı Göster
Sanırım son zamanlarda biraz suyunu azaltmış olabilirim. sulamayı artırmaya başladım bakalım sonuç ne olacak

yaprakları hala düzelmedi o bükülen yaprakları kestim doğrumu yaptım bilmiyorum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024