View Single Post
Eski 04-05-2017, 17:09   #858
A_NOMAD
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Bu sabah büyük sevinç içinde birkaç bitki sevdalısına kargo gönderdim
Mutlu mesut geri dönerken her zaman önünden geçtiğim ve selamlaştığım ama daha önce hiç alışveriş yapmadığım çiçekçinin önünde, çiçeksiz olmasına rağmen çok gösterişli ve etrafı yavru dolu bir yelken çiçeği (Spathiphyllum) gördüm!

Saksının başında nasıl kalakaldıysam ve yavrulara nasıl yiyecek gibi baktıysam artık, adamcağız yanıma geldi ve 'vereyim mi yavrulardan birini' şeklinde, o an için dünyanın en muhteşem sorusunu sordu bana

Hani bir söz vardır, kediye 'ciğer sever misin' diye sormuşlar da gülmekten cevap verememiş
İşte o an, o kedi bendim

Sağ olsun, aceleyle bir yavru ayırdı. Gerçi üzerinde sadece bir ince kök çıkıntısıyla geldi ama ona da şükür... Sonra bizim çiçekçi hızını alamadı (benim mutluluğumu görünce o da mutlu oldu sanırım) ve içerideki daha küçük çiçekli bir spathi.den de bir yavru ayırmaya girişti ama ayrılan yavru maalesef bu kez köksüz geldi, yine de adamcağızı üzmemek için ses etmedim, 'köklenir o merak etmeyin' diyerek yavrucuklarımı alıp hoplaya zıplaya eve geldim

Kök uzantısı mevcut olan yavruyu hemen bebek antoryumun yanına diktim ama köksüz yavruya ne yapacağımı bilemedim. Önce suya koydum, sonra dip kısmı suya değmeyecek şekilde tutmaya karar verdim. Asıl sıkıntı şu ki köksüz spathi. köklenebilir mi, bilmiyorum

Bu yönde bir bilgi de bulamadım, ilgili sayfadan yardım isteyeceğim, belki böyle bir durumu tecrübe etmiş olan üyelerimiz vardır...

Antoryumun yanına diktiğim, cılız da olsa bir tanecik kök uzantısı olan yavru spathi.nin fotoğrafı aşağıda:

Name:  yelken 1.jpg
Views: 874
Size:  23.3 KB

Köksüz yavrunun fotoğrafı ise ilgili sayfada.

A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön