agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni1386Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-10-2013, 21:09   #1891
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-10-2013
Merhaba ,

Benim de Ikea'dan 1 yil once aldigim Gardenyam var ve malum fazla sulamaktan ve bilgisizlikten butun tomurcuklari dokuldu ve o zamandan beri bir daha tomurcuk vermedi. Ote yandan saglikli gorunuyor hatta bir cok yeni fiskin verdi fakat son gunlerde yapraklarinda nokta nokta acik yesil olusumlar mevcut. sizce bu bir tur haseremidir? Bir de dip tarafinda cok fazla yaprak var ve bazilari kuruyor. Sizce biraz budama yapmalimiyim? Saksisi cok kucuk oldugu icin bu hafta daha buyuk bir saksiya alacagim umarim daha mutlu olup cicek acar. yarimlariniz icin simdiden tesekkurler.

Saygilarimla,

Eklenen Resimler

Yakamooz beğendi.
slough Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2013, 09:44   #1892
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-10-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi slough Mesajı Göster
Merhaba ,

Benim de Ikea'dan 1 yil once aldigim Gardenyam var ve malum fazla sulamaktan ve bilgisizlikten butun tomurcuklari dokuldu ve o zamandan beri bir daha tomurcuk vermedi. Ote yandan saglikli gorunuyor hatta bir cok yeni fiskin verdi fakat son gunlerde yapraklarinda nokta nokta acik yesil olusumlar mevcut. sizce bu bir tur haseremidir? Bir de dip tarafinda cok fazla yaprak var ve bazilari kuruyor. Sizce biraz budama yapmalimiyim? Saksisi cok kucuk oldugu icin bu hafta daha buyuk bir saksiya alacagim umarim daha mutlu olup cicek acar. yarimlariniz icin simdiden tesekkurler.

Saygilarimla,
Merhaba ,

Yukaridaki mesajim ile ilgili degerli yorumlarinizi bekliyorum.

Saygilarimla,

slough Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2013, 10:58   #1893
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi slough Mesajı Göster
Merhaba ,

Saygilarimla,
Gardenyanızın görünümü sağlıklı gibi. Çiçek oluşumu yeni yeni başlayacaktır. Ben de de tek tük çiçekler yeni oluşmaya başlıyor. O noktacıklar fazla sudan olabilir bir ihtimal. saksıyı koyduğunuz seramik dibinde su verdiğinizde büyük ihtimalle su birikiyordur ve tabi bunu göremiyorsunuzdur. Saksıyla seramik arasına saksının yüksekte durması için birseyler koyamanızda fayda var.

Saksı boyu bitki boyuna göre iyi gibi. Altta ve içte kalan yapraklarda arada tek tük kuruma olabilir. Daha once yazılmış olan zaman zarflarında demir+limontuzu ve gübre verilmesi de iyi olacaktır.

Budama için ise bence uygun zaman değil. Çiçeklenmeyi geciktirecektir.. Budamayı genelde çiçeklenme bittikten sonra yapmak daha iyidir.

Kemdi deneyimlerimi paylasıyorum. Hatalı bir sey varsa arkadaslarımız düzeltecektir.

musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2013, 20:29   #1894
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-09-2009
kac senelerdır bakıyorum ama bırturlu actıramıyorum bır tane tomurcuk ıkı aydır vardır kesın. ama acmıyor.demır eksıklıgı belırtısı az yanı uc yaprakları cok az sarı cıcegı actırmak ıcın ne yapmalıyım.bır hafta once komple saksıyı klımadan cıkan suya daldırdım sonra suzuldu.çıçegı azdırıp actırmak ıcın ne yapmalıyım

hafızogulları Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2013, 21:36   #1895
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hafızogulları Mesajı Göster
kac senelerdır bakıyorum ama bırturlu actıramıyorum bır tane tomurcuk ıkı aydır vardır kesın. ama acmıyor.demır eksıklıgı belırtısı az yanı uc yaprakları cok az sarı cıcegı actırmak ıcın ne yapmalıyım.bır hafta once komple saksıyı klımadan cıkan suya daldırdım sonra suzuldu.çıçegı azdırıp actırmak ıcın ne yapmalıyım
Belki ışık yetersiz kalıyordur. Benimki doğu penceresinde direct günes almaz ama aydınlıktır. Limon tuzunu da vermek lazım. toprağın asidik olması için.

Eski 31-10-2013, 08:31   #1896
Yeni Üye

balkonda dırek gunes ısıgını goruyor.marketlerdekı buyuk buzdolbından cıkan su ıle suluyorum.kıreclı su kullanmıyorum.gubre olayını da dogum kontrol hapı veya tarıhı gecmıs dıger haplarla karsılıyorum.ne yapmalıyım ne yapmamalıyım?ayrıyeten kan hapı ne ıcın kullanılır.

Eski 05-11-2013, 13:01   #1897
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2011
Arkadaşlar ben gardenia kadar kolay büyüyüp gelişen köklenen ve mükemmel kokan bir çiçek görmedim.tek istedigi asidik kestane topragı ve kireçsiz su.sudaki kireci ph down isimili üründen kullanarak yokedebilsiniz.limonsuyu vs saçmalıklarını boşverin..

lalolu beğendi.
jurge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2013, 14:28   #1898
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jurge Mesajı Göster
....limonsuyu vs saçmalıklarını boşverin..
Buradaki saçmalıklar! için kusura bakmayınız sayın jurge..

Eski 05-11-2013, 14:46   #1899
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Sadece torfa dikilmiş gardenyayı toprağa almak istiyorum, doğru zaman mı?

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2013, 15:48   #1900
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-01-2013
Şayet jurge gardenya diye kalonche felan yetiştirmiyorsa başta Mine Pakkaner usta olmak üzre hepimiz adına saçma tavsiyeler için özür dilemek yetmez, bir de kendisine bu zor çiçeği o kadar kolay yetiştirdiğği için berat vermek gerekir diye düşünüyorum. Üzerinize afiyet 2 yıldır yılın 8 ayı(nisandan aralığa) açan bir gardenya yetiştiriyorum. Ancak diğer 100 küsür çiçeğe ayırdığım zamanı tek başına alıyor benden. Sürekli nemli ve hava sirkülasyonu olan ortamını hazırlamak, 12-24 dereceler arasında tutmak, toprağını sağlıklı şekilde malçlamak, suyunu sitrik asitle takviye etmek, beyaz sinek ve unlu bitlerle sürekli mücadele etmek gibi bir yığın saçmalıkla uğraştırıyor beni. Ama değer mi derseniz kokusunu alınca cevaplarım: değiyor

Gül Batur beğendi.
turhal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2013, 02:48   #1901
Ağaç Dostu

Bitkinin dilinden anlamıyorsanız benim sorunum degil..kimseye karsı degildi sözlerim.burası tartısma yeride degil..bana cevap vereceginize yetistiremediginiz gardenyalarınıza bakın.sitrik asit verin,demir verin,bitlerini temizleyin..

Eski 13-11-2013, 10:09   #1902
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-01-2013
Sen de saçma(!) tavsiyelere başlamışsın... Sorun çözüldü demektir. Bir de tüm bunlar yapılırken o çiçek nasıl kolay oluyor, o kolaysa kalonche, afrika menekşesi ve sair çiçeklere ne diyeceğiz sorununu çözsek iyi olurdu. Ne ise dediğin gibi burası tartışma yeri değil, o yüzden vakit ayırarak, birilerine yardımcı olmak gayesi ilen yazan arkadaşlara saçma diye ithamda bulunmak hiç doğru değil.

turhal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2013, 13:45   #1903
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2013
Galeri: 2
Değerli arkadaşlar, ukalalık olarak düşünmezseniz belki ilgilenenler çıkar diye birkaç şey paylaşmak isterim; eski yapraklardan yeni yapraklara demir geçişi olamadığından bitki dışarıdan sürekli demir almak durumunda. Öte yandan toprakta demir birşeylere bağlı ya da Fe2+ veya Fe3+ olarak bulunurken, bitki metabolizmasında Fe2+ kullanılmakta. Demiri Fe2+'ya indirgemek içinse toprak pH'ını düşürmemiz yani asidik hale getirmemiz gerekir. Limon tuzu olarak adlandırdığımız sitrik asit (isim citrus'tan türetilmiştir) temini kolay ve fiyatı uygun bir zayıf organik asittir. Suda çözülebildiği için sulama suyuyla beraber toprağa karıştırıp pH'ı düşürüp demiri kullanılır hale getirebiliriz. Bununla beraber çeşitli firmaların ph down olarak sattıkları ürünlerdeki temel mantık da aynı, pek çoğunda aynı amaca hizmet eden fosforik asit bulunmaktadır. Yani pH düşürmek için kullanışlı ancak sudaki kireci oluşturan magnezyum ve kalsiyum iyonlarından kurtulmanın yolu yapay reçine gibi farklı yöntemler. Gardenyalar ise birçoğumuzun yapımarket vb. yerlerden alıp zoraki bir mikroçevreyle yetiştirmeye çalıştığımız çoğunlukla ithal olan bitkiler. İthal olmayanların bakımı daha kolay oluyormuş, hatta bodrumda bahçede yetiştirilebilen türünü de gördüm. Bakımı için özel hiçbir şey yapmıyorlarmış, buna rağmen benim evdeki cüceden kat be kat büyük olup üzeri çiçek doluydu. Yani diyeceğim odur ki gardenya vaaar, gardenya var. Bir de tabi ortamın doğal olarak sahip olduğu koşullar da kesin farkediyordur, yaprağa püskürtülen suyla kendiliğinden nemli bir hava arasındaki fark gibi...

polemos beğendi.
dinozor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2013, 17:54   #1904
Yeni Üye

sitrik asit.....pek çoğunda aynı amaca hizmet eden fosforik asit bulunmaktadır. ....ben marketcıyım.bazen elımde patlak delık fanta cola oluyor bunları kullansam ne olur.fanta da sıtrık asıt var colada fosforık asıt var.bırde sarıkız maden suyu fabrıkasıvar yalnız fbrıkanın dısında bıryerde de ıslenmemıs tabıı olarak akan maden suyu cesmesı var bu sudan kullamıs olsak ne olur?zararı veya faydası varmıdır?.bılgılerınız ıcın sımdıden teskkur ederım.

Eski 15-11-2013, 20:03   #1905
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2013
Galeri: 2
Sayın hafızogulları fikriniz çok güzel, tam bir zihni sinir projesi ancak kola ve fanta için fayda-zarar açısından bakmak gerekebilir. Mesela oksijen alması gereken bitki kökleri kola ve fanta içindeki karbondioksitten zarar görebilir. Öte yandan renklendirici ve koruyucular da ne yapar bilinmez... üstelik bunları ne kadar sulandırmak gerektiği de meçhul. Maden suyu da fazla tuzlu gelip yine bitkiye zarar verebilir bence. Kolalar için artanları banyo ve tuvalet temizliğinde kullananlar tanıyorum, ne kadar işe yarıyor bilmem ama bana vaktiyle önerilmişti. Birkaç gardenyam olsa meraktan birazcık kola denerdim ama zaten sıkıntılı bitki, biz riske girmeyelim derim ben

dinozor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2013, 17:52   #1906
Ağaç Dostu

Sn Turhal tavsiyeler bana ait degil..lütfen yazılanları dikkatli okuyun.gardenya sadece asidik toprak seven bir bitki.arkadaslara sonucları belli olmayan seyleri tavsiye edip çiceklerinin ölmesine neden oluyo bu tavsiyeler.normal su ile sulanırsa bu çicegin ölmesi kacınılmaz.biraz kestane topragı biraz sulama suyuna koyulan fosforik asitle çicek çok kolay büyüyo.çicegi öldüren şey suyun içindeki kireç ve klor.bunları yapamayan arkadaşlar içme sularının ph kontrol edip ph 7 aldındaki suları kullanabilir.bim marketlerinde satılan öz kaynak sularının ph 6.4 bu suyla sulanıp bol güneş alırsa çicek mükemmele yakın bi büyüme gösteriyo..

Eski 18-11-2013, 19:39   #1907
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jurge Mesajı Göster
arkadaslara sonucları belli olmayan seyleri tavsiye edip çiceklerinin ölmesine neden oluyo bu tavsiyeler.
Sn Jurge, bu sonucu belli olmayan tavsiyeler hangileri acaba açıklasanız da biz de o hatalara düşmesek.

İlk mesajınızda benim ve diğer arkadaşların limon tuzu tavsiyesini saçmalık olarak nitelemistiniz ki sonucu bellidir ve üst mesajlarda verdiğim resim de ispatıdır. Şu anda ise bitki 3 dönem tepe çeliği alınarak o resmin iki katı boyuna gelmiştir. Alınan çelikler firasız olarak 2 ay içinde tamamı köklenmiş ve aynı muameleye tabi tutularak çiçeğe durmuşlardır.

Eski 19-11-2013, 21:01   #1908
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-11-2013
merhaba. ben foruma yeni üye oldum. yeni bir gardenyam var. ikeadan aldım. ilk aldığımdaki çiçeklerinden sonra dört tane daha çiçek açtı. fakat benim problemim biraz ilginç. ilk aldığımdaki çiçeklerini döküp yenileri açtıktan sonra baştaki gibi kokmamaya başladı. aldığımdan beri yerini değiştirmedim. problem yok gibi görünüyo. ama eskisi gibi kokmuyo. başlarda kokusu odayı kaplardı. şimdi kokusunu alabilmek için çiçeklerinin dibine girmem gerekiyor. bilgisi olan varsa yardımcı olabilirmi. teşekkürler...

nhrbrsn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2013, 11:23   #1909
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Merhabalar,

Ben de yaz başında bir gardenya satın almıştım. Tülün önüne güneş alan yerde bütün yaz çok mutlu bir şekilde yaşadı sürekli çiçek açtı, ancak sonbaharın gelmesiyle yaprakları sararıp dökülmeye başladı, üstünde tomurcuklar var ama açmıyor, sonbaharın gelmesiyle sulamayı da azalttım ama sorun var mı yoksa bu durum normal mi, yapmam gereken birşey var mıdır? teşekkürler.

ayrıca aldığımda saksısını değiştirmedim, şu sıralarda değiştirme zamanı olduğunu biliyorum, üzerinde tomurcuk varken saksı değişimi yapmamın bir zararı olur mu?

limon_agaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2014, 17:14   #1910
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Gardenyalarımın son hali. Keyifleri çok yerinde. Bu yaz katmerli çiçeklerini de görmek nasip olur inşallah.

Eklenen Resimler

hira, lalolu, lusoari ve 2 kişi beğendi.
Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2014, 20:16   #1911
Ağaçsever

lalolu's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2012
Bunlar tohumdan degilm i?

Düzenleyen lalolu : 01-02-2014 saat 21:27
lalolu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2014, 21:23   #1912
Ağaçsever

lalolu's Avatar

murat dogan aşiri suda yapabilir

Eski 02-02-2014, 06:58   #1913
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lalolu Mesajı Göster
Bunlar tohumdan degilm i?
Hayır, çelikleme ile üretilenler. Tohumdan olanlar henüz 7-8 cm. boya anca eriştiler.

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2014, 19:29   #1914
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musk Mesajı Göster
Gardenia brighamii olarak geçiyor.
Biraz geç oldu ama cevap için teşekkürler.
acaba bu cinsi kokulu olanlardan mı?Diğerlerine göre biraz arsız bir cins gibi duruyor.
Bol tomurcuklu küçük yapraklı falan

N.Akdas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2014, 18:20   #1915
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi N.Akdas Mesajı Göster
Biraz geç oldu ama cevap için teşekkürler.
acaba bu cinsi kokulu olanlardan mı?Diğerlerine göre biraz arsız bir cins gibi duruyor.
Bol tomurcuklu küçük yapraklı falan
Açıkçası fikrim yok. Ama wikipedia ya göre kokulu olduğu anlaşılıyor

Eski 24-02-2014, 10:41   #1916
Ağaçsever

lalolu's Avatar

merhaba.
ben sonbaharda hem gardenya hem acelyama ,ormandan çam altinda topladigim çurumuş çam parca ve toprak karişimina ektim.
çok sagliklilar şu an.tavsiye ederim.
biraz turkcem kötu kusura bakmayin

Eski 28-02-2014, 01:20   #1917
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musk Mesajı Göster
Açıkçası fikrim yok. Ama wikipedia ya göre kokulu olduğu anlaşılıyor
Ben biraz daha araştırdım.Şuan benim gardenyamın cinsi bu.Aldığım zaman marka olarak etiket olarak aynıydı.

http://www.hippopotteringmaples.co.uk/ekmps/shops/vertrees/images/gardenia-crown-jewel--320-p.jpg için Google Görsel Sonuçları

Bunun dışında almak istediğim 2 cinten biri size sorduğum ve kleims hardy olduğunu öğrendiğim cins ise gardenia augustanın kleims hary cinsiymiş tam olarak.
Bu cins diğer chuch hayes ile birlikte soğuk iklim şartlarına daha uygunmuş.
-12 dereceye kadar falan ve kokuluymuş sizinle de paylaşayım dedim.

gardenia augusta chuck hayes :
http://www.selectdigitals.com/images/garden-2013/garden-2013_03.jpg için Google Görsel Sonuçları

http://1.bp.blogspot.com/-jqSAOFVDSaU/T2iU9QYuz0I/AAAAAAAABD0/emwj2M7IknY/s1600/GardeniaCrownJewel3Fls.jpg için Google Görsel Sonuçları

GARDENİA KLEİMS HARDY
Gardenia jasminoides 'Kleim's Hardy' - Shrubs - Van Meuwen

musk beğendi.
Eski 28-02-2014, 14:17   #1918
Ağaç Dostu

Talking

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Asilem Mesajı Göster
Bende birkaç gün önce Yalovadan geçerken bir seradan gardenia aldım. Bir sürü tomurcuğu var, biri açtı gibi hatta. Seradaki kişi bana sürekli çiçek coşturan vermem gerektiğini söyledi, böylelikle sürekli çiçek açarmış.

Burada yazılanları görünce korktum açıkçası, ben bu kadar nazlı bir çiçek olduğunu bilmiyordum.
BENİM GARDENYAMIN HİKAYESİ ŞÖYLE:
Bir gardenya almaya karar verdim. bir çiçekçide 3 tane
vardı yemyeşil bayağı yapraklı ama çiçekli değil ve fiyatı da 30 tl diye başka yerlere debakayım diye vazgeçtim almadım.
Daha sonra çiçekçileri gezdim daha sağlıklı ve güzel diye tekrar aynı çiçekçiye geri döndüm.2013 temmuz ağustos ayıydı sanırım.çiçekçiye gidince bir tane kurumaya yüz tutmuş gardenya kalmış diğer ikisi çürümüş bu yüzden çiçekçi atmış.
nedenseçürüdüler falan dedi.ilk gittiğimde çiçekler doğu cephesinde yer alan bir
dükkanın güneş ışık almayan iç kısmındalar ve yeşillerdi.daha sonra
canlansın diye kapının önüne dışarıya güneşe atmışlar yaz ayı olduğu
içinde çiçek kurmaya yüz tutmuş bu arada sulamamışlar toprağı kup
kuruydu.Ben tekrar getirtebilir misiniz derken adam tuttu çiçeği bana
verdi zaten atacaktım al sen dene diye çiçeği hediye etti bana neyse
çiçeği aldım eve geldim.

O zaman 10 cm çapında 3 ince daldan biri tamamen kurumuş biri kurumaya çok
yakın birininde kökleri kurumakla yeşillenmek arasında tepesindeki ince
iki dal yemyeşildi.eve getirince kuru dalları budadım yeşillerini bıraktım
sadece saksıyı temizledim.bir su şişesini kesip saksının altına koydum gelir gelmez bol suladım.ben suladıkça suyu hızlıca emdi ta ki saksıdan su
damlatmaya başlayana kadar suyunu verdim ilk gün.

daha sonra da şişeden yaptığım altlığı 7 cm suyla doldurup birkaç gün suyu emene kadar sulamadım öyle bıraktım.o su emildikten sonra biraz üstten gerisini diğer günler ihtiyacı olduğu kadar emsin diye altlıkta bıraktım.Gardenyam 2 günde canlandı yaprak verdi yemyeşil olmaya başladı.
Sanırım beni sevdi ve yaşamak için inatçı çıktı biraz.Hatta bir tomurcuk bile verdi ama biri tomurcuğu özenle koparıp saksısına bırakmış.bizim burada yaramaz çocuk çoktur. tamda açmaya yakındı tomurcuk beyazlaşmaya başlamıştı çok üzüldüm.

yine de küsmedi bol bol yaprak üretmeye devam etti.bizim ev kuz tarafta
kalıyor yan tarafımız boş bir arsa oradan akşam güneşi alıyor.Güneş
alabileceği yer orası diye ilk başlarda oraya koymuştum.tomurcuk olayından
sonra mutfağa camın dış tarafına çıkardım güneye bakıyor ama
apartmanlardan alabildiği kadar güneş alabiliyor.Orayı da sevdi ama
tomurcuk vermedi bol bol yaprak çıkarmaya devam etti.Yaz ayı boyunca üç
seferde suyuna limon tuzu attım 1 **** 2 hafta arayla

Eylül gibi saksısı
çok küçüktü en ufak boydan bizimkiler saksısı küçük deyince büyük bir
saksıya geçirdim ve aldığım humuslu topraktan koydum.
Bu torf ph 5-6 olan içinde hayvan gübresi,bataklık toprağı,çürümüş otu ,bitkisi olan
ve iyi geçirgen ,dranejı yüksek süzdürebilir humuslu organik bir toprak.
Belki de bundan dolayı biraz inatçı çıktı benimki ve soğuğa dayanıklı gardenya cinslerinden crown jewel
Havalar soğuyunca hafif bir duraksama görünce eve çatı tarafından hava
alabileceği giriş tarafına koydum bu arada gelişimi durdu ama ne yaprak
döktü ne de başka birşey oldu.sadece birkaç yaprağında hafif kararma oldu
uç kısmında.Bu arada kasımdan beri arada su püskürtüyorum bir kere suladım bir kere de toprak yıkama yaptım daha sonra banyoya aldım orası buhar
falan diye birde banyo camı sürekli açıktır bizim esintiden dolayı tekrar
yavaş yavaş yaprak veriyor 1 haftadır.Şuan nerdeyse üç katı yemyeşil pamuksu bit gördüm elimle temizledim şuan yok zaten.

Birkaç gün önce tomurcuk mu değil mi karar verememiştim ama şimdi baktım tomurcuk var iki tane küçücük birkaç tane de olacak gibi.
Şimdi yerini mutfağa geçirdim havalar açmaya başlayınca güneş alsın diye.
Yaz gelse güneşi yiyip suyu içtikçe coşacak gibi duruyor.
Ama ben ise şunu merak ediyorum.Hiç bir kimyasal olaya girişmeden bu kadar gelişti 7 ay falan oldu işte çiçek coşturan kullanıpta gardenyasının açmasını sağlayan var mı acaba?
Onu kullanıp bu sene açtığını görmek istiyorum artık çok fazla açsın falan.
Yardımlarınızı bekliyorum

Düzenleyen N.Akdas : 27-03-2014 saat 20:19
Eski 06-03-2014, 08:26   #1919
Ağaç Dostu

musk's Avatar

1886 Gardenia jasminoides (Gardenya) nolu mesajımdaki Gardenia'nın bu günkü hali.

Name:  MAR_8852.jpg
Views: 2364
Size:  71.4 KB

Name:  MAR_8848.jpg
Views: 1894
Size:  42.6 KB

Name:  MAR_8849.jpg
Views: 2240
Size:  41.3 KB

Eklenen Resimler

Eski 06-03-2014, 17:40   #1920
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-01-2010
Gardenyanız çok güzel olmuş sn. musk, bakımı konusunda bilgi verebilir misiniz?

merkürvenüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024