agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni1386Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-02-2012, 00:10   #1591
Ağaç Dostu

arzu_'s Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2012
Galeri: 13
Arkadaşlar yardım...
Gardenia ma birşey oldu resimleri eklemek istiyorum ama nasıl olacağını bulamadım.

arzu_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2012, 00:32   #1592
Ağaç Dostu

arzu_'s Avatar

Yardımcı olacak kimse yok mu ?

Eklenen Resimler

Düzenleyen arzu_ : 01-02-2012 saat 21:02
Eski 01-02-2012, 21:11   #1593
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2010
vitaminsiz kalmış ve çok sulamışsınız. suyu azaltın 4 günde bir veya 5 günde bir sulayın. bitki besini verin. bir de ışık olayına dikkat edin.

maysan80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2012, 00:12   #1594
Ağaç Dostu

arzu_'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maysan80 Mesajı Göster
vitaminsiz kalmış ve çok sulamışsınız. suyu azaltın 4 günde bir veya 5 günde bir sulayın. bitki besini verin. bir de ışık olayına dikkat edin.

Sevgili maysan80, pencere kenarında tutuyorum, 1 kere besin, 1 kerede limontuzu karışımlı su verdim. Fakat bir kaç gün önce pamuk biti galiba adı ondan gördüm ve sitedeki arapsabunu karışımından vermiştin.Sonrasında 2 gün sonra galiba poşet geçirdim üstüne 1 gece beklettim onuda sitede okumuştum sabah poşeti çıkardığımda vaziyet buydu.

Eski 02-02-2012, 13:54   #1595
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-02-2012
Herkese merhaba. Ağaçlar.net'e az önce üye oldum. Sebebi Ankara Bauhaus'tan aldığım gardenyanın bakımını merak etmem. Alalı 12 gün oldu. Evde çalışma masamda monitörümün yanında duruyor, pencereye 1 m. mesafede. Öğleden sonraları güneş varsa 1-2 saat tülden güneş geliyor o kadar. Bir sürü yeni yaprak ve tomurcuk açtı bir hafta içinde ama bunlara sevinirken en büyüklerden, açması yakınlaşmışlardan bir tanesini az önce düşürdü. Bakımının ne kadar da zor olduğunu gördüm maalesef. Tabanı 10 cm çaplı minik bir saksıda çiçeğim ve üzerinde çeşitli büyüklüklerde 15-20 tomurcuğu var. Garanti açacağını beklerken açmayabileceğini de forumdaki yazılardan üzülerek öğrendim. Çeşme suyundan başka bir şey vermedim aldığımdan beri (4 günde bir). Açtırmak için nelere dikkat edeyim şu etapta. Bir arkadaş yardım edebilir mi? İlk gardenya kokusunu kendi çiçeğimden koklamak istiyorum!

ü_mit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2012, 00:02   #1596
Ağaç Dostu

eb_ru's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2011
arzu
çiçeğine çok üzüldüm, Mine hanıma da bir danış bence nolur nolmaz
ü_mit
çiçeği yeni aldığınız için tomurcuk ölmesi normal, üzülerek söyleyeyim ki %90ını ölecek
çeşme suyunu kesmenizi öneririm, kireç barındırdığı için bu su çiçeğe yaramaz, damacana suyu ya da arıtıcıdan geçirilmiş su kullanın. sonra piyasada sararan yapraklara karşı sıvı besin diye satılan besinden kullanın(demir eksikliğine karşı) ve çiçekli bitkiler için besin de gerekir
çok sık sulamayın 6-7 günde bir normaldir. e tabi saksısının altına çakıl taşlı tabak şart, ortamda nem eksikliği olduğu için(odada akvaryum ya da nemlendirme cihazı varsa gerekmez)
su fısfıslanmış poşet uygulayanlar da var, bir deneyin dilerseniz
bol gardenya kokulu günler dilerim

eb_ru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2012, 17:17   #1597
Ağaç Dostu

arzu_'s Avatar

Gadenia' la ilgili bir sorum olacak.Daha önce beyaz pamukçuklar oluşmaya başladı, vermiş olduğuz arap sabunu tarifini uyguladum, şuan sadece 2 yerinde kaldı. Sonrasında yaprakları sarardı, sitede okuduğum bilgiler doğrultusunda toprağına baktım, saksıda ufak bir solucan ve örümcek tarzı ufak 1 böcek gördüm. Şu an toprağı güneşte havalandırıyorum vede bitkiyi.Ev yapımı ilaçlar sayfasına da ulaşamıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Resim linkinide ekliyorum. Gardenia jasminoides (Gardenya)

Bir sorum daha olacak.

Cyclamen çiçeğimi düşürdüm, sonrasında yaprak ve çiçekleri kurudu. Yumrusuna baktım hala sert olduğu için saksıda tutmaya devam ettim. Bu gün onunda toprağını kontrol ettiğimde bir kurt çıktı içerisinden. Ne yapmalıyım . Saksıdaki toprağı kullanabilir miyim?.

Düzenleyen arzu_ : 04-02-2012 saat 22:41
Eski 05-02-2012, 00:55   #1598
Ağaç Dostu

arzu_'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eb_ru Mesajı Göster
arzu
ü_mit
çiçeği yeni aldığınız için tomurcuk ölmesi normal, üzülerek söyleyeyim ki %90ını ölecek
çeşme suyunu kesmenizi öneririm, kireç barındırdığı için bu su çiçeğe yaramaz, damacana suyu ya da arıtıcıdan geçirilmiş su kullanın. sonra piyasada sararan yapraklara karşı sıvı besin diye satılan besinden kullanın(demir eksikliğine karşı) ve çiçekli bitkiler için besin de gerekir
çok sık sulamayın 6-7 günde bir normaldir. e tabi saksısının altına çakıl taşlı tabak şart, ortamda nem eksikliği olduğu için(odada akvaryum ya da nemlendirme cihazı varsa gerekmez)

Ebru hatırlattığın için teşekkürler. Mine hanıma yazdım, cevabı doğrultusunda hareket edeceğim.

Eski 05-02-2012, 21:39   #1599
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

biraz bence kendi haline bırakın sayın arzu. toparlayacaktır.

Eski 05-02-2012, 21:40   #1600
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

baumaxx dan mı almıştınız gardenyanızı?

Eski 06-02-2012, 00:07   #1601
Ağaç Dostu

arzu_'s Avatar

Alıntı:
baumaxx dan mı almıştınız gardenyanızı?
Toprağını havalandırdım dün, güneşte beklettim. Saksısından küçük bir solucan çıktı. Belki ondandı bütün sorun. Hala su vermedim( fitilli sulama yapmayı düşünüyorum ama kararsızım).2 gündür hava iyi , sabah balkona alıyorum akşama kadar balkonda daha iyi sanki şimdi. Hayır Koçtaş' dan almıştım.

Eski 06-02-2012, 00:32   #1602
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2009
Galeri: 7
Merhabalar Gardenyamla ilgili sorunu daha önce yazdığım Mine Hanım sağolsun benim soruma da yanıt vermiş aynen aktarıyorum:

Çok endişe edeceğiniz bir durum yok aslında. Bitkiyi zorlamayın. Peteklerden uzak ama pencere kenarında olsun.
Goncalara su püskürtmeyin. Nem için saksısının altına çakıl taşları içinde su koyun. Çakılların içindeki su buharlaşırken mikroklima yaratır, sürekli tazaleyin.
Deniz yosunu preparatı kullanmanızı da tavsiye ederim.

Şu an petek olmayan bir pencere kenarında. Biraz güneşe kavuştu günler süren kardan sonra.. Arkadaşlar denizyosunu preparatı nerelerde satılıyor nasıl ulaşabiliriz? Duymamıştım..

Düzenleyen SerDag : 29-03-2012 saat 20:09
SerDag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2012, 20:20   #1603
Ağaç Dostu

eb_ru's Avatar

Evet endişeye gerek yokmuş bugün anladım, sevgili çiçeğim dokuz aydır ilk defa yaprak sararttı ama tomurcuğun biri de açtı, hasta olsa çiçek açamazdı sanırım. Arada bir eski yaprakları dökmesi normal tabi.

Eski 06-02-2012, 23:51   #1604
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

bir de yapı marketlerden alınan çiçeklerde yeni ortamına alışmada sorunlar görülüyormuş. bu bağlamda bizim yapmamız gereken ise çiçeğe zaman tanımamız diye düşünüyorum. ben gardenyayı yeni gelinlere benzetiyorum. evinde güzeller yeni evlerine alışmakta zaman isterler..

Eski 09-02-2012, 12:28   #1605
Yeni Üye

Alıntı:
arzu
ü_mit
Ebru hanım çok teşekkür ederim. Çeşme suyunu kestim şimdilik damacanadan veriyorum. Kar eritip kullanmayı da düşünüyorum. Burada çok kar var hala. Çakıl taşlı tabağı da yapacağım, tabağı büyütüp derinleştirmem gerekecek galiba. Çok şükür bir haftadır başka tomurcuk düşmedi henüz. Ama çiçek açtırmayı da beceremedim hala. İki tane çubuk gübre batırdım saksının kenarlarına. Bakalım işe yarayacak mı?

Eski 09-02-2012, 22:43   #1606
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

sabır gerekliçiçek için sayın ü mit.
sayın eb ru yu dinleyin göreceksiniz kırk yıllık gardenya yetiştiricisi gibi olursunuz. size şimdiden bol gardenyalı günler.

Eski 09-02-2012, 22:45   #1607
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

sayın serdag şu deniz yosun prepatını ben de çok merak ettim. hiç bir bilgiye ulaşabildiniz mi?

Eski 10-02-2012, 00:34   #1608
Ağaç Dostu

eb_ru's Avatar

eksik olmayın sayın maysan
gerçekten bitkinin düzeldiğini görmek çok keyifli
bunu sizlerle paylaşmazsam bir anlamı yok elbette
sayın ü_mit kar suyu ben de topladım 5 litre kadar, imkanım olsa daha da toplarım bu sene kara gömüldük resmen ama imkanlar kısıtlı işte
çakıl taşlı tabak sürekli yosunlanıyor, bir yapı markete gittiğimde ben de yosun önleyici birşeyler alacağım

Eski 14-02-2012, 11:37   #1609
Yeni Üye

Alıntı:
eksik olmayın sayın maysan
gerçekten bitkinin düzeldiğini görmek çok keyifli
bunu sizlerle paylaşmazsam bir anlamı yok elbette
sayın ü_mit kar suyu ben de topladım 5 litre kadar, imkanım olsa daha da toplarım bu sene kara gömüldük resmen ama imkanlar kısıtlı işte
çakıl taşlı tabak sürekli yosunlanıyor, bir yapı markete gittiğimde ben de yosun önleyici birşeyler alacağım
Kar devam ederken toplamak lazım. Şu an sabahtan beri muhteşem yağıyor Ankara'da. Ben 5 litrelik sulardan kullanıyorum evde. Boşlarından birkaçını doldurmuştum. Küçük balkonu sıkıştıracak ama birkaç tane daha biriktirip denemeye devam edeceğim. Normal çeşme suyuna göre kar suyuyla yapraklar daha bir canlandı sanki birkaç gündür. Ya da bana öyle geliyor. Sahi gardenyanın kokusu hangi çiçeğinkine benziyor ya da yakın? Nergis veya sümbüle benzemesini isterdim.

Eski 14-02-2012, 11:41   #1610
Yeni Üye

Alıntı:
sabır gerekliçiçek için sayın ü mit.
sayın eb ru yu dinleyin göreceksiniz kırk yıllık gardenya yetiştiricisi gibi olursunuz. size şimdiden bol gardenyalı günler.
Haklısınız maysan. Ama o kadar çok tomurcuğu görünce.. Hemen açacakmış gibi duruyor. İnsanı ümitlendiriyor. Üç haftadır gördüğüm ise tomurcukların düştüğü. Sağ olun size de bol çiçekli günler.

Eski 14-02-2012, 22:52   #1611
Ağaç Dostu

arzu_'s Avatar

Gardenia ile ilgili sorunu daha önce yazmıştım, aynı şekilde Mine Hanıma yazdım henüz cevap gelmedi. Sorun hala devam ediyor, tam geçti derken sararmış bir yaprakla karşılaşıyorum. Artık vazgeçiyorum, en iyisi kendi haline bırakmak diyorum

Eski 14-02-2012, 23:59   #1612
Ağaç Dostu

sevgice's Avatar

Giriş Tarihi: 06-12-2010
Merhabalar gardenya yı tohumdan deneyen oldumu acaba aramızda.Çimlenmeyi nasıl ve kaç günde sagladınız . Deneyimliler yardımm

Teşekkürler

sevgice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2012, 11:41   #1613
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

sayın eb ru denedi galiba tohumdan yetiştirmeyi. bizdaha normal yetişmişine bakamıyoruz. tohumları da mahvederiz.

sayın ü mit dediğiniz gibi kar suyu sanki daha bir canlandırdı. biraz daha kar toplamaya devam. kar suyunu sadece gardenyada kullanıyorum. kokusuna gelince çok hoş harika kokusu var. nergise benzemiyor ama en az nergis kadar hoştur kokusu. tomurcuk düşmesi ortama alışıncaya kadar devam ediyor gibi gözüküyor.
bol çiçekli sayın ü mit ve diğer gardenya severler.

Eski 18-02-2012, 17:23   #1614
Ağaç Dostu

eb_ru's Avatar

denedim de hala çimlenmediler, duruyorlar öylece
60 günü aşabiliyormuş çimlenmeleri, benimkiler 50 gün civarında oldu sanırım artık günleri saymayı da bıraktım gerçi.AgacSevdalısı'ndan gardenia volkensii tohumları aldım, pamuğun içinde ilk denemeye başladım onları da ama henüz çimlenen olmadı. Bekliyorum merakla

Eski 24-02-2012, 14:45   #1615
Ağaç Dostu

papatya73's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2011
Alıntı:
sevgili papatya73
ben çiçeğimi mayıs ayında ankarada aoç serasından almıştım, hiç külleme ya da başka bir hastalık olmadı bugüne kadar, almak isterseniz aklınızda bulunsun ama biraz pahalıymış burda duyduğum fiyatlara göre
pet şişedeki ısırgan suları hala kokuyor mu? kokmuyorsa dönüşüm tamamlanmış demektir, bir kovaya koyup havalandırın ve kokacak mı diye test edin
gübre bu en nihayetinde, her bitkiye verilebilir diye düşünüyorum. seyreltme miktarını da kendiniz bulacaksınız, bir adet şırınga alın ve yarım litreye 1-2 ml çekip karıştırıp öyle verin
dilerim çiçeğiniz iyileşir ve bol bol çiçek verir.

sevgili SerDag, çakıl taşlı tabaktaki taşların kuruması iyi birşey, demek ki suyu kolay buharlaştırıyor, kurudukça su verin taşlara.
Pet şişedeki ısırganlar balkonda donmuşdu sonra eridiğinde hala kokduğunu tespit ettim ne yapmam lazım? Bu kadar uzun süre (yazdan beri )fermantasyon sürer mi?

papatya73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2012, 14:48   #1616
Ağaç Dostu

papatya73's Avatar

Bir de benim gardenyam mutfakda ki nemi sevdi ve bayağı filizlendi ama kurumuş yaprakları var hala, acaba hasta mı?Arada hafif asidik su veriyorum. Bir ara gübre de vermişdim yanık mı acaba? Hasta olsa tazecik filizleri olur mu?

Eski 25-02-2012, 11:49   #1617
Ağaç Dostu

papatya73's Avatar

Name:  DSCN6150.jpg
Views: 1202
Size:  42.7 KB
Umarım doğru yükleyebilmişimdir fotoyu. BENİM GARDENYAMIN SORUNU NEDİR ACABA? Yardımcı olabilecek var mı?

Eski 25-02-2012, 11:53   #1618
Ağaç Dostu

papatya73's Avatar

Galiba görüntü yeterli değil. Bu da saksı olarak bütün hali.
Name:  DSCN6149.jpg
Views: 1326
Size:  44.3 KB

Eski 25-02-2012, 15:52   #1619
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

kökleri yakmaya başlamışsınız. benim tavsiyem kireçsiz su ile 5 günde bir sulayın. ekstra birşey vermeyin. verdiğin su miktarı da 1 veya 1,5 su bardağı kadar olsun. unutmayın sudan başka birşey vermeyin..
bol çiçekli günler....

Eski 25-02-2012, 16:58   #1620
Ağaç Dostu

eb_ru's Avatar

Bence de biraz kendi haline bırakın, kuruyan yapraklara da dokunmayın kendisi düşürsün, siz kopardıkça başka yaprakları kararmaya başlayabilir çünkü.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024