agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni1386Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-03-2013, 19:28   #1831
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arapsaçı06 Mesajı Göster
Gadenyamda böceklenme var,geldiğinden beri böyle.2-3 aydır bende arapsabunu denedim ,yok oluyor ama yeniden beyaz pamukçuklar oluşuyor ve yaprakların arkasında minik siyah böcekler var.Ne yapmam gerekir bilmiyorum.Kaybedersem çok üzülürüm.

Resimde yaprağın arkasındaki böcekleri göstermek istedim

Eklenti 369576

burada da tomurcuğun etrafında ve hemen altındaki beyaz pamukçuklar

Eklenti 369577
Gardenyanızda unlu bit (beyaz pamukçuklar) ve yaprak biti var. Mücadele için aşağıdaki başlıkta 12 numaralı mesajda yer alan arapsabunlu karışımı kullanmanızı öneririm.

Ev yapımı ilaçlar

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2013, 12:33   #1832
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2012
Bendeki yaprak sararmaları devam ediyor. Genta'nın ortanca/açelya/gerdenya için gübresinden versem işe yarar mı acaba?

gokcegokce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2013, 13:35   #1833
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-12-2007
Praktikerden bir gardenya aldım fakat şunu fark ettim ki burda resimlerini gördüklerimden farklı bir yaprak yapısı var. Şekil olarak aynı ama benim çiçek sanki tüylü yapraklara sahip ayrı bir varyant mı acaba ? Resimde eklerim yarın inşallah.

ifteri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2013, 17:40   #1834
Ağaçsever

lalolu's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2012
ben gardenyayla ilgili tercumelerini daha önceki sayfalarda paylaştim.açelya içinde ögrendiim şu ki-çiçek açsin diye sulama yerine akşam bi parca buz.bu paylaşim serada(rusya)calişanlarin sirridir.

maki01 ve gokcegokce beğendi.
lalolu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2013, 21:22   #1835
Ağaç Dostu

dilek78's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lalolu Mesajı Göster
ben gardenyayla ilgili tercumelerini daha önceki sayfalarda paylaştim.açelya içinde ögrendiim şu ki-çiçek açsin diye sulama yerine akşam bi parca buz.bu paylaşim serada(rusya)calişanlarin sirridir.
lalolu benım gardenya ıyıce kotu oldu ölüyor kurtaramıyacagım galıba çiçek pazarında bır teyze bana gardenyasının aynı benım gıbı oldugunu soyledı çiçek çoşturan var onu aldım şimdi eskisi gıbı oldu dedı bende denesem olurmu sen denedınmı bıde açelyayı tohumdan ektım bakalım onun akıbetı ne olacak şu sır buz parçasını topragın kenarınamı yoksa kırıp serpıcekmıyız açelya için

dilek78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2013, 22:19   #1836
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2012
Bu buz olayını babannem sıcaklarda mavişleri için yapardı, demek soğuk seven diğer bitkilerde de kullanılıyormuş.

Sayın Dilek78 bence gardenyanızı balkona az güneş gören bir yere koyun ve toprağı kurumadıkça sulamayıp kendi haline bırakın. Çok ilgilenip katkı verdiğim gardenyam bana yaprak sarartıp yaprak kurutup cevap verdi. Saygılar.

dilek78 ve loveforlife beğendi.
gokcegokce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2013, 23:02   #1837
Ağaç Dostu

dilek78's Avatar

gokcegokce gerçekten oyle kendı halıne bırakıp ne halın varsa gor dıyesım var ama olmuyor işte hergun iş dönüşü bakmayayım dıyorum ama dayanayıp bakınca eskı halını aklıma getırıyorum fazla naz yapmasa bana artıkk

gokcegokce beğendi.
Eski 08-03-2013, 23:28   #1838
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Ben de çok sevmeme rağmen gardenyamı ölmesine engel olamamıştım. Keşke ilk 3 sayfada yazılan mesajları o günlerde okusaymışım.

Az önce okuduğumda gardenyanın nemi çok sevdiğini öğrendim. Çiçek açana kadar yapraklar fısfısla nemlendirilmeliymiş. Çiçek açtığı dönemde de çiçeğe gelmemesine dikkat ederek yine yaprakları nemlendirmeliymişiz.

Arada 1 litre suya küçük bir paça limon tuzu atıp o su ile sulanması gerektiğini de öğrendim Elbette suyun hepsini kullanmıyoruz. Saksı ve bitki büyüklüğüne göre miktar değişse de ortalama 1 su bardağı yeterli oluyormuş

Bir de demir takviyesi yapılması gerekiyormuş

Önemli bilgiler ve pek çok sorumuzun cevabı genellikle başlıkların ilk sayfalarında yer alıyor, okumakta fayda var

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2013, 10:21   #1839
Ağaçsever

lalolu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dilek78 Mesajı Göster
lalolu benım gardenya ıyıce kotu oldu ölüyor kurtaramıyacagım galıba çiçek pazarında bır teyze bana gardenyasının aynı benım gıbı oldugunu soyledı çiçek çoşturan var onu aldım şimdi eskisi gıbı oldu dedı bende denesem olurmu sen denedınmı bıde açelyayı tohumdan ektım bakalım onun akıbetı ne olacak şu sır buz parçasını topragın kenarınamı yoksa kırıp serpıcekmıyız açelya için
dilek hanim hiç bir şey vermezdim-zaaten strestte-yeni bir takviyyeler daha cokmstrese sokuyor.az bekleyin derim

gokcegokce ve dilek78 beğendi.
Eski 09-03-2013, 11:38   #1840
Ağaç Dostu

dilek78's Avatar

Alıntı:
dilek hanim hiç bir şey vermezdim-zaaten strestte-yeni bir takviyyeler daha cokmstrese sokuyor.az bekleyin derim
aynen lalolu artık pes ettım dışarı çıkardım hanımefendıyı bakalım birşey yapmam daha tenekeye ektım vitamın herşeyi yaptım o benle kalmak istiyorsa terk etmez beni gitmek istiyorsa keyfi bilir ben elimden geleni yaptım çünkü )

gokcegokce ve lalolu beğendi.
Eski 13-03-2013, 02:11   #1841
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi milaca2010 Mesajı Göster
Sanırım yüklendi.
Harika bu cicek cocok begendim masallah ne guzel bakip buyutmussunuz oyle. Ben 3 kere aldim 2 keresi tohumdu malesef basaramadim. Simdi balkonda yetistirmek istiyorum balkonum cok ruzgarli ve gunesli oluyor. Gunes 3 ten sonra yerini ruzgara birakiyor yani. Simdi ben ne yapim alayim mi tekrar bu cicegi olurmu sizce? Asigim ben buna ya bana yardimci olurmusunuz?

ozlemiles Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2013, 22:42   #1842
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2013
gardenya

bende gardenya aldım 2hafta önce pencere onune koydum ama pencere hic güneş görmüyor hic yapraklarını su sıkmadım maşşalah durumu iyi yeni filizleri yeni sürgünleri yeni cicek tomurcukları var irili ufaklı acmaya yakın suyuna dikkat ediyorum bence cicegi susuz burakmayacaksın saksının ve çicegin boyutuna göre sulamak önemli

hakkı ata Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2013, 22:31   #1843
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2010
yapraklarında sararma uçlarında kuruma vardı. benim gardenyamda solup gitmek üzereydi. ben de gidip yeni saksı ve toprak aldım. mümkün olduğunca köklerini dağıtmadan yeni saksıya aldım. bu işlemi cumartesi günü yaptım. sadece bir çay bardağı su verdim. can suyu niyetine sembolik olarak. şuan için pek tepki yok gibi ama biraz daha dirileşti gibi geliyor bana.

maysan80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2013, 18:51   #1844
Ağaçsever

ezafma's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2013
Merhaba. Ben de geçen hafta çiçekçide görüp aldım ama yazıları okudukça çok canım sıkıldı doğrusu, zor bir çiçek anlaşılan, kurursa çok üzülürüm

lalolu beğendi.
ezafma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2013, 23:34   #1845
Yeni Üye

malasef sor bi cicek ama bakımını güzel yaparsan cok güzelcicekleri ve süper kokusu var fazla el deymememek lasım yapraklarına ve ciceklerine suyunu güneşini dogru şekilde alması lasım topragı kaliteli olcak kuş gibresi kullanayım diyorum korkuyorum ya yakarsa cicegi diye saksısı kücük geliyor cicekli ve tomurcuklu oldugu icin degiştiremiyorum

Eski 10-04-2013, 15:39   #1846
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-04-2013
arkadaslar bende bunu arıyorum ne zamandır... saksılı halde cicek acmıs bir şekilde nerde bulabilirim....

paulharris Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2013, 08:11   #1847
Ağaçsever

lalolu's Avatar

arkadaşlar bir kac gardenya dali suya koydum bir tanesi sadece kök verdi.şimdi sorum şu:
kökler yeni belirmiş toplu iynenin ucu kadar.topraga ekme zamani geldimi yoksa biraz daha beklesin?.
nasil bi toprak kullanmam lazim

Eski 23-04-2013, 16:53   #1848
Ağaçsever

Asilem's Avatar

Giriş Tarihi: 13-04-2010
Bende birkaç gün önce Yalovadan geçerken bir seradan gardenia aldım. Bir sürü tomurcuğu var, biri açtı gibi hatta. Seradaki kişi bana sürekli çiçek coşturan vermem gerektiğini söyledi, böylelikle sürekli çiçek açarmış.

Burada yazılanları görünce korktum açıkçası, ben bu kadar nazlı bir çiçek olduğunu bilmiyordum.

Asilem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2013, 12:25   #1849
Yeni Üye

denizB.'s Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2009
Merhaba arkadaşlar , İstanbul'dan Ankara'ya aceleyle verilmiş bir kararla taşınma esnasında kamyonda yer kalmayınca çiçeklerimi ağlayarak çevremdekilere dağıttım. Elimde 2 çiçeğim kaldı biri eşimin hediyesi gardenyam bir diğeri de spatifilyumum o yüzden pek değerliler son kalanlar diye. Şimdi gardenyada bir takım sıkıntılar var ama anlamıyorum neden. Tomurcukların bir kısmı buruş kırış oldu resimler ekledim umarım görülüyordur, bir de yaprakları çok açık yeşil açtı ve öyle kaldı. Bugün saksısını bir - iki boy büyüğüyle değiştirdim, her 2 haftada bir ya da 10 günde bir genta gardenya besini veriyorum tarifte yazdığı kadar ve torfa ekili .Küçücüktü geldiğinde dev oldu şimdiye kadar hiç yapraklarına su püskürtmedim . Limon tuzu tavsiyesini deneyeceğim ama içimden birşey sorun bu değil diyor 1 sene hiç böyle bir sorun yaşamadı . Başına böyle birşey gelip de çiçeğini kurtaran varsa tavsiyelerini dinlemek pek hoş olur doğrusu.Şimdiden teşekkür ederim.

https://plus.google.com/u/0/photos/1...48149299231153

denizB. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2013, 15:32   #1850
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

bakımı gerçekten çok zor

Eski 01-05-2013, 18:14   #1851
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-07-2011
geçen sene marketten aldığım gardenia bol güneşli balkonda, küçük kızımın oyun belleyip sürekli su vermesi, benim ara ara fısfıslamam ve limon tuzu koymamla çok güzel büyüdü, serpildi, çiçekler açtı... sonra kış geldi, balkonda yer darlığından bahçenin bir köşesine sürüldü. istanbulun kışını bahçede geçirdi. şimdi ne öldü, ne şaşalı; 1-2 tomurcuk verdi ama. ahdim olsun, sağ kalırsa önümüzdeki kış daha iyi koruyacağım kızımı.
yaz henüz tam yüzünü göstermedi, ümidim baki. tomurcuk sayısı artacak.

Bülent Baştürk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2013, 23:04   #1852
Yeni Üye

öncelikle ciceginizi güneş görmeyen biyere koyunuz malüm havalar ısındı birde gördügüm kadarıyla budama istiyor ana gövdeden cıkan saglı sollu ince surgunleri kezin dibe yakın bi kızımdan cicegin boyundan almıyoruz sadece saglı solllu sürgünleri ince dalları alıyoruz cicegi biraz o birbirine gecmiş halden biraz kurtarıyoz bendede aynı sorun vardı icerden balkona aldıgımda olmuştu şimdi kendine geliyor seyrekleştirme yaparak budadım boyuna ellemeden

Eski 05-05-2013, 21:19   #1853
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

budama yapsam mı acaba yapmasam mı? arada kaldım valla...

Eski 03-06-2013, 11:15   #1854
Ağaçsever

lalolu's Avatar

cok gardenya aldim ama maalesef hepsi öldu en az 10 saksi desem yeridir fiyatida maalum yani.
ama kendim köklendirdiim gardenya birde 2 yaprakli fide şeklinde aldiidim onlar i çok iyi.saglikli buyuyorlar ayrica hiç özel bir şeyde vermedim yani.limon tuzu ...sadece koyun gubresi o kadar.görmeniz lazim .öyle seralarda görseniz minnacik gardenyayi mutlaka alin derim.sözum şuki olgun bitkiyi almak duzgun olmadigini duşunuyorum.

Eski 03-06-2013, 11:20   #1855
Ağaçsever

lalolu's Avatar

pardon unuttum söylemeye.
yen,i çikan yapraklar öyle fistik yeşili renginde degil.koyu yeşil.
benim diger gardenyalarim böyle degildi
aceba acik renkli yeni yapraklar bi eksikliin habercisimi?

kılıçh beğendi.
Eski 03-06-2013, 12:42   #1856
Ağaç Dostu

kılıçh's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2013
Alıntı:
pardon unuttum söylemeye.
yen,i çikan yapraklar öyle fistik yeşili renginde degil.koyu yeşil.
benim diger gardenyalarim böyle degildi
aceba acik renkli yeni yapraklar bi eksikliin habercisimi?
pek zannetmiyorum büyüdüğü yerle alakalıdır mutlaka...:.D

lalolu beğendi.
kılıçh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2013, 20:47   #1857
Ağaçsever

lalolu's Avatar

yer ayni

Eski 04-06-2013, 09:04   #1858
Ağaç Dostu

kılıçh's Avatar

Alıntı:
yer ayni

o zaman ya türleri farklı ya da başka bir şeydir yeni çıkan yapraklarda görüntü bozukluğu varmı?

Eski 12-06-2013, 10:21   #1859
Ağaçsever

lalolu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kılıçh Mesajı Göster
o zaman ya türleri farklı ya da başka bir şeydir yeni çıkan yapraklarda görüntü bozukluğu varmı?
yaprak şekil deformasyonu var.neden?ben yeni çiktilar ....duşundum.gonca da vardi alanda.birde ben gardenyayi tanirim

Eski 12-06-2013, 11:13   #1860
Ağaç Dostu

kılıçh's Avatar

Alıntı:
yaprak şekil deformasyonu var.neden?ben yeni çiktilar ....duşundum.gonca da vardi alanda.birde ben gardenyayi tanirim

yaprak bozukluğu varsa o yaprak ilerde düzelmez nedeninin bilmiyorum...(belki böcektir)
ama siz yeni çıkan yaprakların düzgün olması için uğraşın..
(bu arada yazdığınız yorumları lütfen daha açık yazın anlamakta zorluk çektim diğer üyelerinde bunu yaşamasını istemem)

lalolu beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024