agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni1386Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-05-2014, 16:25   #1951
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2010
Sayın hira benimkinin de hiç açmaya niyeti yoktu. Dışarıya gölgeye çıkardım, yanından her gelip geçtiğimde yapraklarına su püskürttüm. Yağmur yağdığında yağmura çıkardım. Birde sardunya vitamininden verdim şuan iki tane tomurcuk var

hira beğendi.
mavisedir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2014, 23:13   #1952
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Teşekkür ederim mavisedir Bende bahçeye atıyım o zaman da, aklı bakına gelsin limon tuzu dedi arkadaşlar, onu verdim... güzel bir toprak karışımı yaptığımıda düşünüyorum. bakalım ne olacak.

mavisedir beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2014, 17:53   #1953
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-04-2014
daha önce evde ısırgan otundan gübre yapmış olan biri var mı acaba ? bize tecrübelerini anlatabilirse çok iyi olur. çoğu kişi bundan haberdar değil. çoğu insan duyduğunda öyle bir şey yok diyor bizimde kafamız karışıyor.

yellow06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2014, 14:53   #1954
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Birkaç ay önce alınan çeliğin ilk çiçeği.

Eklenen Resimler

musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2014, 09:06   #1955
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musk Mesajı Göster
Birkaç ay önce alınan çeliğin ilk çiçeği.
Ay çok güzel açmış.
Benim çiçeğimin tomurcukları henüz küçükler.
Yavaş yavaş büyüyorlar.
Çelik alınanlar daha kolay mı açaıyorlar acaba?

sonkez beğendi.
N.Akdas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2014, 09:56   #1956
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi N.Akdas Mesajı Göster
Ay çok güzel açmış.
Benim çiçeğimin tomurcukları henüz küçükler.
Yavaş yavaş büyüyorlar.
Çelik alınanlar daha kolay mı açaıyorlar acaba?
Pak sanmıyorum sayın N.Akdas, zira çok sayıda aldığım çeliklerden biri çiçek açtı henüz.

Düzenleyen musk : 16-05-2014 saat 13:04 Neden: imla
Eski 16-05-2014, 14:17   #1957
Ağaç Dostu

Alıntı:
Pak sanmıyorum sayın N.Akdas, zira çok sayıda aldığım çeliklerden biri çiçek açtı henüz.
Hımm

Gardenyamın çiçek açması için verebileceğim besin falan ne önerirsiniz?
Hangi sıklıkla ne kadar miktarda?

Eski 16-05-2014, 14:27   #1958
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Hımm

Gardenyamın çiçek açması için verebileceğim besin falan ne önerirsiniz?
Hangi sıklıkla ne kadar miktarda?
2-3 haftada bir demir sulfat+15 de bir litreye küçük nohut miktarında limon tuzu + 15 de bir vilmorin çiçekli bitki besini + aydınlık bir yer +süzek bir toprak.
Benim yaptıklarım bu kadar...

pria beğendi.
Eski 16-05-2014, 14:55   #1959
Ağaç Dostu

Alıntı:
2-3 haftada bir demir sulfat+15 de bir litreye küçük nohut miktarında limon tuzu + 15 de bir vilmorin çiçekli bitki besini + aydınlık bir yer +süzek bir toprak.
Benim yaptıklarım bu kadar...
15 Günde bir mi vilmorin çiçekli bitki besini yazınca arama motoruna bir sürü çıkıyor hangisi acaba?

pria beğendi.
Eski 16-05-2014, 15:34   #1960
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
15 Günde bir mi vilmorin çiçekli bitki besini yazınca arama motoruna bir sürü çıkıyor hangisi acaba?
http://www.ebotanik.com/content/imag...00-ml_370.jpeg

Eski 16-05-2014, 16:02   #1961
Ağaç Dostu

Alıntı:
Teşekkürler Sayın Musk
15 günde bir sürekli mi vermeliyim
yoksa belli aralıklarla mı verilecek?
Gardenyamı açtıracağım diye öldürmeyeyim

Eski 16-05-2014, 17:31   #1962
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Teşekkürler Sayın Musk
15 günde bir sürekli mi vermeliyim
yoksa belli aralıklarla mı verilecek?
Gardenyamı açtıracağım diye öldürmeyeyim
Yani 15 günde bir'i başka nasıl açıklayayım bilemedim simdi
Bu gün üzerinde yazılan ölçülerle (2 lt ye yarım kapak hesabıyla) bir kez suladınız diyelim, kışa kadar her 15 gün sonunda tekrarlanacak, kış aylarında da ayda bir yeterli.

KAPTANzst, pria ve N.Akdas beğendi.
Eski 16-05-2014, 20:07   #1963
Ağaç Dostu

teşekkürler )

Eski 21-05-2014, 00:06   #1964
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2012
Torfa dikili, dışarıda duran ve son günlerde akşam üzeri direkt güneş almaya başlayan gardenyamın eski yapraklarında ani bir sararma başladı. Zaten yavaş gelişiyordu. Tomurcukları kıştan beri var. Bir tanesi açmaya çalışıyor. Sizce sorun ne olabilir?

pria beğendi.
polemos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2014, 07:34   #1965
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi polemos Mesajı Göster
Torfa dikili, dışarıda duran ve son günlerde akşam üzeri direkt güneş almaya başlayan gardenyamın eski yapraklarında ani bir sararma başladı. Zaten yavaş gelişiyordu. Tomurcukları kıştan beri var. Bir tanesi açmaya çalışıyor. Sizce sorun ne olabilir?
Büyük ihtimalle beslenemiyordur. Sade torf hem besin sağlamaz hem de bu havalarda çok çabuk kuruyabilir ki, bundan da gardenya pek haz etmez.

Eski 26-05-2014, 09:28   #1966
Ağaç Dostu

Alıntı:
Büyük ihtimalle beslenemiyordur. Sade torf hem besin sağlamaz hem de bu havalarda çok çabuk kuruyabilir ki, bundan da gardenya pek haz etmez.
Sn. musk bende gardenyamın saksısını değiştirdiğimde torf kullandım.
Aşağı linkteki torf yetersiz mi sizce?
Vilmorine ve saçı kıbrısa Haziran gibi başlayacağım.Kendiliğinden çiçek açsın diye bekleyemeyeceğim artık.

Genta Humus Katkılı Genel Kullanım Torfu 10 lt - Koçtaş

Eski 26-05-2014, 10:55   #1967
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Sn. musk bende gardenyamın saksısını değiştirdiğimde torf kullandım.
Aşağı linkteki torf yetersiz mi sizce?
Vilmorine ve saçı kıbrısa Haziran gibi başlayacağım.Kendiliğinden çiçek açsın diye bekleyemeyeceğim artık.

Genta Humus Katkılı Genel Kullanım Torfu 10 lt - Koçtaş
Sayın N.Akdas,

Madem yeni değiştirdiniz, şimdi yeniden bitkiyi strese sokmaya gerek yok. Ben de yıllarca bu hazır torfları tek basına kullandım ama açıkçası karışım kullanmaya basladıktan sonra bitkilerimin kendine geldiğini gördüm. Artık ne dikersem dikeyim mutlaka elimin altında hazır bulundurduğum çeşit topraklardan ve yardımcı malzemelerden (vermiculit, perlit, ponza) bitkinin cinsine göre de karışımlar yaparak bunlara dikiyorum. Ve toprağın çok geçirgen su tutmayan bir yapıya sahip olmasını tercih ediyorum.

Gardenia gelişime devam ediyorsa, sürekli yeni yapraklar veriyorsa sorunu yok demektir. Çiçek vakti ortama göre değişebilir. Benimkiler içerde olduğundan çiçekleini açıp bitirdiler. Şu an sadece yaprak dal gelişimi var.

Bir müddet izlemeye alın baktınız gelişim yok, veya geriliyor o zaman toprak değişimine gidersiniz.

pria ve polemos beğendi.
Eski 26-05-2014, 13:00   #1968
Ağaç Dostu

Gardenia jasminoides (Gardenya)

Alıntı:
Sayın N.Akdas,

Madem yeni değiştirdiniz, şimdi yeniden bitkiyi strese sokmaya gerek yok. Ben de yıllarca bu hazır torfları tek basına kullandım ama açıkçası karışım kullanmaya basladıktan sonra bitkilerimin kendine geldiğini gördüm. Artık ne dikersem dikeyim mutlaka elimin altında hazır bulundurduğum çeşit topraklardan ve yardımcı malzemelerden (vermiculit, perlit, ponza) bitkinin cinsine göre de karışımlar yaparak bunlara dikiyorum. Ve toprağın çok geçirgen su tutmayan bir yapıya sahip olmasını tercih ediyorum.

Gardenia gelişime devam ediyorsa, sürekli yeni yapraklar veriyorsa sorunu yok demektir. Çiçek vakti ortama göre değişebilir. Benimkiler içerde olduğundan çiçekleini açıp bitirdiler. Şu an sadece yaprak dal gelişimi var.

Bir müddet izlemeye alın baktınız gelişim yok, veya geriliyor o zaman toprak değişimine gidersiniz.

Gardenya için toprak karışımında neleri önerirsiniz? Hidrokültüre uygun mu sizce?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Eski 26-05-2014, 13:45   #1969
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Gardenya için toprak karışımında neleri önerirsiniz? Hidrokültüre uygun mu sizce?

Ben, torf veya cocopit , perlit, biraz ponza, bahçe toprağı veya şu sihirli toprak adı altında satılan toprak dan harmanlanmış bir karışım kullanıyorum genelde.

Hydrokültür hakkında bilgim yok maalesef

pria ve N.Akdas beğendi.
Eski 26-05-2014, 14:14   #1970
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın N.Akdas,

Gardenyamda tomurcuk oluşana kadar yaprak gelişimi devam etmekteydi.
Tomurcuklanınca yaprak gelişimini durdurdu.Hatta büyümeye çalışan yavru yapraklar tomurcuklandığından beri kaç aydır aynı boyuttalar.
Bunun sebebi tomurcuğa kalkması mı?Yoksa topraktaki besin ihtiyacından dolayı mı acaba?
Eğer sorun topraktaysa değiştirmek yerine sizin gibi vilmorin ve demir sülfat vermem yeterli olur mu?
Yoksa toprak mı değiştirmeliyim?Alalı 1 sene olacak 2 kere toprak ekleme yaptım.1 kere koyun gübresi verdim.
Sabah kalktığmda tomurcuklarında pamuksu bit gördüm eve gidince elimle temizleyeceğim ama yeterli olur mu ki?

pria beğendi.
Eski 26-05-2014, 14:17   #1971
Ağaç Dostu

Alıntı:
Ben, torf veya cocopit , perlit, biraz ponza, bahçe toprağı veya şu sihirli toprak adı altında satılan toprak dan harmanlanmış bir karışım kullanıyorum genelde.

Maşallah toprakta bir ben yokum o derece

Eski 26-05-2014, 15:19   #1972
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Gardenyamda tomurcuk oluşana kadar yaprak gelişimi devam etmekteydi.
Tomurcuklanınca yaprak gelişimini durdurdu.Hatta büyümeye çalışan yavru yapraklar tomurcuklandığından beri kaç aydır aynı boyuttalar.
Bunun sebebi tomurcuğa kalkması mı?Yoksa topraktaki besin ihtiyacından dolayı mı acaba?
Eğer sorun topraktaysa değiştirmek yerine sizin gibi vilmorin ve demir sülfat vermem yeterli olur mu?
Yoksa toprak mı değiştirmeliyim?Alalı 1 sene olacak 2 kere toprak ekleme yaptım.1 kere koyun gübresi verdim.
Sabah kalktığmda tomurcuklarında pamuksu bit gördüm eve gidince elimle temizleyeceğim ama yeterli olur mu ki?
Şimdi benim bu bitkideki izlenimlerime göre (1.5 yıl) çiçek gözüktükten sonra çiçeğin büyümesi çok uzun zaman alıyor, yani çiçek çok yavaş gelişiyor. Ancak bu arada yaprak gelişimi devam ediyor. Açmaya yakın çiçeğin yeşil tonu birden renk değiştiriyor ve ondan sonraki süreç çok hızlı gelişiyor.

Yaprak renkleri koyu yeşilse demir sulfat vermenize gerek yok. Toprağın asitlik durumu çok önemli. Daha once defalarca söyledik yazdık, limon tuzu ara ara vermek lazım. Ve tabi musluk suyu vermemeli. illa verileceksede en azından iki gün dinlendirip vermeli.

Toprak eklemeyi toprak veya saksı değiştirmekle eş tutamayız. Bitkinizin boyu nedir saksısı nedir bilmiyorum. Bitki çok büyük, saksı altında kaybolmuşa değiştirin. Saksı toprağını hafif kurutarak yavaşça saksısından çekip çıkarın, tabi toprağını dağıtmayın, kokler iyice sarıp sarmalamışsa, dokunduğunuzda toprak dökülüp ayrılmıyorsa köklerden, bir veya en fazla iki numara büyük saksıya geçirin.

Yaparak dökmediğine göre (bahsetmediğinizden oyle olduğunu varsayıyorum) durumu çok kötü değil. Vitamin desteği verin.

Pamuksu bite gelirsek, bitkiniz küçükse ve her yerini görebiliyorsanız elle temizlemeyi deneyin. Ama unutmayın bu bit gözükmeyen yerlerde genelde saklanır. iki dalın birbirini öptüğü yerlerde, dal yaprak birleştiği yerlerde vs... iyice inceleyin.

pria ve N.Akdas beğendi.
Eski 26-05-2014, 17:44   #1973
Ağaç Dostu

Alıntı:
Şimdi benim bu bitkideki izlenimlerime göre (1.5 yıl) çiçek gözüktükten sonra çiçeğin büyümesi çok uzun zaman alıyor, yani çiçek çok yavaş gelişiyor. Ancak bu arada yaprak gelişimi devam ediyor. Açmaya yakın çiçeğin yeşil tonu birden renk değiştiriyor ve ondan sonraki süreç çok hızlı gelişiyor.

Yaprak renkleri koyu yeşilse demir sulfat vermenize gerek yok. Toprağın asitlik durumu çok önemli. Daha once defalarca söyledik yazdık, limon tuzu ara ara vermek lazım. Ve tabi musluk suyu vermemeli. illa verileceksede en azından iki gün dinlendirip vermeli.

Toprak eklemeyi toprak veya saksı değiştirmekle eş tutamayız. Bitkinizin boyu nedir saksısı nedir bilmiyorum. Bitki çok büyük, saksı altında kaybolmuşa değiştirin. Saksı toprağını hafif kurutarak yavaşça saksısından çekip çıkarın, tabi toprağını dağıtmayın, kokler iyice sarıp sarmalamışsa, dokunduğunuzda toprak dökülüp ayrılmıyorsa köklerden, bir veya en fazla iki numara büyük saksıya geçirin.

Yaparak dökmediğine göre (bahsetmediğinizden oyle olduğunu varsayıyorum) durumu çok kötü değil. Vitamin desteği verin.

Pamuksu bite gelirsek, bitkiniz küçükse ve her yerini görebiliyorsanız elle temizlemeyi deneyin. Ama unutmayın bu bit gözükmeyen yerlerde genelde saklanır. iki dalın birbirini öptüğü yerlerde, dal yaprak birleştiği yerlerde vs... iyice inceleyin.
Yaprak rengi ve şekli bu sayfanın başında sn. hira nın paylaştığı fotonun aynısı.
Sadece iki yaprağı sararmaya yakın durumda oda bayağıdır üzerinde ve yapraklarını dökmüyor.

Limon tuzu dediğiniz gibi arada veriyorum.
Suyuna gelecek olursak içme suyu veriyorum genelde ya da çeşme suyunu kaynatıp dinlendirip veriyorum.
Vitamin desteği derken vilmorini mi kastediyorsunuz?

Eski 26-05-2014, 18:00   #1974
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Yaprak rengi ve şekli bu sayfanın başında sn. hira nın paylaştığı fotonun aynısı.
Sadece iki yaprağı sararmaya yakın durumda oda bayağıdır üzerinde ve yapraklarını dökmüyor.

Limon tuzu dediğiniz gibi arada veriyorum.
Suyuna gelecek olursak içme suyu veriyorum genelde ya da çeşme suyunu kaynatıp dinlendirip veriyorum.
Vitamin desteği derken vilmorini mi kastediyorsunuz?
Evet. Bu durumda eksiği gübre gibi gözüküyor.

N.Akdas beğendi.
Eski 27-05-2014, 13:29   #1975
Ağaç Dostu

Alıntı:
Evet. Bu durumda eksiği gübre gibi gözüküyor.
Bana vilmorin şart oldu anlaşılan.

Eski 27-05-2014, 20:07   #1976
Ağaç Dostu

Bugün baktım tomurcuklarım birazcık daha büyümekle beraber 3 tane daha küçücük tomurcuğum oluşmuş.Toplamda 12 oldu açarlarsa boyu küçücük ama bol çiçekli olacak.

Eski 27-05-2014, 21:16   #1977
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2014
Migrostan satın aldım,Mersinden gelmiş gardenyalar.

Eklenen Resimler

gltsry2000 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2014, 01:03   #1978
Ağaç Dostu

Alıntı:

Şu an üzerinde bol tomurcuk var. Toprak değiştirirsem tomurcuklarını döker mi ?

Eski 28-05-2014, 07:41   #1979
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Şu an üzerinde bol tomurcuk var. Toprak değiştirirsem tomurcuklarını döker mi ?

Üzerinde bol tomurcuk varsa sorunu yok demektir. Neden değiştiriyorsunuz?

İlla değiştirecekseniz kalıp seklinde çıkartıp yeni saksiya dikin. Toprağını bozmazsanız bir şey olacağını sanmıyorum.

Eski 28-05-2014, 07:44   #1980
Ağaç Dostu

Alıntı:
Üzerinde bol tomurcuk varsa sorunu yok demektir. Neden değiştiriyorsunuz?

İlla değiştirecekseniz kalıp seklinde çıkartıp yeni saksiya dikin. Toprağını bozmazsanız bir şey olacağını sanmıyorum.

Tomurcukların ve yeni yaprakların gelişimi çok yavaş. Bu normal midir?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024