agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni1386Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-03-2014, 17:54   #1921
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Maşallah diyelim.

Benim gardenyam kışı içerde geçirdi, hemde ısıtılan odada. Tomurcuk falan yok ama bozulmadıda çok şükür.

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2014, 18:09   #1922
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2012
Sayın Musk, bu güzel gardenyayı bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim. Bu resim gardenya için, bizlere demirin ve limon tuzunun önemini daha iyi anlatacaktır.

lusoari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2014, 18:35   #1923
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merkürvenüs Mesajı Göster
Gardenyanız çok güzel olmuş sn. musk, bakımı konusunda bilgi verebilir misiniz?
Sayın merkürvenüs,

Sürekli cam kenarında durur. 15gün &3 haftada bir vilmorinle, Demir sulfatla ve limon tuzu ile beslenir. Saksısı asla kurumaz hep nemlidir. bol sulanır toprağı su tutmayan süzek bir topraktır.
Hepsi bu...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
Maşallah diyelim.

Benim gardenyam kışı içerde geçirdi, hemde ısıtılan odada. Tomurcuk falan yok ama bozulmadıda çok şükür.
Sayın Hira,

Benim gardenyalarım da içerde durur. Dışarı fotoğraf çekmek için çıkardım. Ofisimde durduğundan gün içinde 22-23 derecelerde aksamları ise tahmimen hiç yanmadığından serince olur.
yukarıda saydığım konulara dikkat ederseniz sizinki de gayet güzel yetisecektir.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lusoari Mesajı Göster
Sayın Musk, bu güzel gardenyayı bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim. Bu resim gardenya için, bizlere demirin ve limon tuzunun önemini daha iyi anlatacaktır.
sayın Lusoari,
Ben teşekkür ederim. Kesinlikle, daha öncede demiştik bu iki unsur gadenianın olmazsa olmazı.

pria, polemos ve lusoari beğendi.
musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2014, 14:09   #1924
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-01-2010
Tecrübelerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim sn. Musk. Gardenya çok sevdiğim ama yetiştiremediğim bir çiçek. Şu an yaklaşık üç aydır bende olan ve nihayet bozulmadan kalan bir gardenyam var, tecrübelerinize göre bakım yapmaya devam edeceğim. Tekrar teşekkür ederim.

Gül Batur ve musk beğendi.
merkürvenüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2014, 22:19   #1925
Ağaç Dostu

hira's Avatar

işte benim gardenyam yazın bana geldiğindeki saksısı ve torfun içinde duruyor hala. Ne zaman toprağını değiştirmeliyim? saksı boyutu çiçeğe göre çok mu fazla?

Eklenen Resimler

pria, lusoari, SUDEM ve 1 kişi beğendi.
Eski 11-03-2014, 08:06   #1926
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Bahar ayında olduğumuz için çekinmeden değiştirebilirsiniz. Saksısı biraz büyük gibi, en iyisi söktüğünüz zaman köklerini kontrol edin, eğer kökleri az değil ise saksı boyunu küçültmeye gerek yoktur. :-)

hira beğendi.
Eski 11-03-2014, 08:51   #1927
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
işte benim gardenyam yazın bana geldiğindeki saksısı ve torfun içinde duruyor hala. Ne zaman toprağını değiştirmeliyim? saksı boyutu çiçeğe göre çok mu fazla?
Buradan görünüşten anladığımız kadarıyla;
Toprak fenaya benzememekle birlikte üzerinde beyazlıklar gözüküyor, kireç gibi. Ayrıca çok kuru. Limon tuzunu ihmal etmeyin. Saksının altında delik olduğunu varsayıyorum.
Güzel ışık alan pencere önünde bir yere almanız faydalı olacak. Şu an gelişim ve çiçek zamanı. Saksının boyu bitkiye göre oldukça büyük, ama bu çok büyük problem olmaz bence. Yine de toprağın kalitesi iyi değilse değiştirmek faydalı olur.
Genel olarak saksı değişimleri bu aylarda olmakla birlikte, ben bitkinin durumunu begenmediğim anda zamana bakmaksızın toprak ve saksısını değiştiririm.
Örneğin ,yukarıdaki gardenyamın toprağı haziranda değişmiş .

pria, hira ve lusoari beğendi.
Eski 11-03-2014, 10:04   #1928
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Sevgili lusoari

Sevgili musk

Cevaplarınız için teşekkür ederim, toprağı sadece torf olduğu için, muhakkak değiştirmek istiyorum fakat saksıda kararsızım. Bir boy küçük bir saksıya aktarmak en iyisi sanırım. Limon tuzunu unutmayacağım. Tekrar teşekkürler

lusoari beğendi.
Eski 11-03-2014, 13:49   #1929
/

Giriş Tarihi: 05-03-2013
Gardenya bakımı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musk Mesajı Göster
Sayın merkürvenüs,

Sürekli cam kenarında durur. 15gün &3 haftada bir vilmorinle, Demir sulfatla ve limon tuzu ile beslenir. Saksısı asla kurumaz hep nemlidir. bol sulanır toprağı su tutmayan süzek bir topraktır.
Hepsi bu...

Maşallah çok güzel gardenyanız var

.
Sayın Musk

Acaba demir sülfat nasıl bulabilirim.

Benimki koçtaş tan 2. kere alındı ve sadece torfun içinde dikili ve bir türlü bakamıyorum sanırım dediğiniz çok su tutan topraktan kaynaklı.

Bir de geçen tomurcuklarında siyah böcek yavruları gördüm kendim ilaç sıktım ve birazda budadım ama bakalım sonuç ne olacak tavsiyelerinizi sabırsızlıkla bekliyorum.

Teşekkürler...

yunus2321 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2014, 15:02   #1930
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yunus2321 Mesajı Göster
Sayın Musk

Acaba demir sülfat nasıl bulabilirim.

Benimki koçtaş tan 2. kere alındı ve sadece torfun içinde dikili ve bir türlü bakamıyorum sanırım dediğiniz çok su tutan topraktan kaynaklı.

Bir de geçen tomurcuklarında siyah böcek yavruları gördüm kendim ilaç sıktım ve birazda budadım ama bakalım sonuç ne olacak tavsiyelerinizi sabırsızlıkla bekliyorum.

Teşekkürler...
Sn Yunus2321,

Ben de bundan 1.5 yıl once benimkini bauhaus dan almıştım. O da dediğiniz gibi torfta idi ve bir saksı içinde çokça dal çelikleme yapılmıştı. Aldıktan sonra bir bocalama ve alışma dönemi geçiriyor bitki. Bu çok sık dallı yaprak araları neredeyse sıfır olan ve çiçekli olan bitki 1-2 çiçek açtı sonra hepsini doktü. Bu arada saksıdaki 5-6 kökten 2-3 tanesi de kurudu gitti. bi hayli de yaprak döktü. Geriye kalanlar ortama alıştıkça ve özellikle tahmin ediyorum,yetistirme zamanı verilen hormonlardan kurtulunca hızla gelişmeye başladı yapraklar büyüdü yaprak araları ciddi sekilde açıldı. Şu an çiçekte her gün bir-iki tane açılıyor. Bitkinin görünümünün aldığımdaki haliyle alakası yok. Bu zamana kadar defalarca budadım yoksa devasa bir şey olmuştu simdi.

Tavsiyelerim ve benim deneyimlerim zaten üst mesajlarda var. Tabak altında su biriktirmeyin. Toprağını vıcık vıcık bir duruma getirmeyin. taş gibi de kupkuru bırakmayın. Zaten torf bi kere kurudumu ondan sonra kolay kolay iflah olmaz.
Bahsettiğiniz zararlılar heralde yaprak bitleridir. görmek gerekir.
Budamaktan korkayın ne kadar budarsanız o kadar dallanır budaklanır. Tabi sıhhatli gelişen bir bitki için bu dediğim. Budadıklarınız da hemen çelikleyin kapalı bir sasal içinde.

Demir sulfat la ilgili olarak Diyarbakır'da nerede bulacağınız konusunda maalesef yardımcı olamam. Çevrenizde bulunmuyorsa en kolay internetten sipariş etmek.

pria ve lusoari beğendi.
Eski 11-03-2014, 17:17   #1931
/

Giriş Tarihi: 05-03-2013
Teşekkür ederim tam benim sorunlara deyinmişsiniz .

İnternetten bakayım bildiğiniz bir site var mı?

yunus2321 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2014, 09:39   #1932
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Sayın musk,

Bu yıl ilk defa bu zor bitkiyi site bahçemize diktim..
Sizin yol gösterici mesajlarınızı ilgiyle okuyorum..Sağolun..

Minik sorularıma yanıt verirseniz sevinirim:

Günde 2-3 saat güneş alan, havadar, esintili bir yerde çiçeklenme ve yetişme şansı var mı acaba bu güzelin ?
İstanbul için bahçe koşullarında büyütülmesi daha mı doğrudur ?
Kaynağını hatırlamadığım bir yazıda, gardenyalar için denizyosunu kullanımı öneriliyordu..Bitkilerin özellikle kılcal kök sistemini geliştirip koruyan ve gardenya için gerekli demiri de içeren ithal denizyosununu hiç kullandınız mı ?

Yanıtlarıızdan cesaret alırsam birkaç gardenya daha almaya niyetim var da ..

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2014, 10:27   #1933
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Sayın musk,

Bu yıl ilk defa bu zor bitkiyi site bahçemize diktim..
Sizin yol gösterici mesajlarınızı ilgiyle okuyorum..Sağolun..

Minik sorularıma yanıt verirseniz sevinirim:

Günde 2-3 saat güneş alan, havadar, esintili bir yerde çiçeklenme ve yetişme şansı var mı acaba bu güzelin ?
İstanbul için bahçe koşullarında büyütülmesi daha mı doğrudur ?
Kaynağını hatırlamadığım bir yazıda, gardenyalar için denizyosunu kullanımı öneriliyordu..Bitkilerin özellikle kılcal kök sistemini geliştirip koruyan ve gardenya için gerekli demiri de içeren ithal denizyosununu hiç kullandınız mı ?

Yanıtlarıızdan cesaret alırsam birkaç gardenya daha almaya niyetim var da ..
Merhaba Sayın Pria,

Önceki mesajlarımda da belirttiğim gibi bu bitkiyle ilgili deneyimim sadece 1.5 yıl öncesine dayanıyor. Yapı marketten aldığım ve dayanacağına pek de ihtimal vermediğim bu gardenia ilk 3-4 aydan sonra çok güzel bir gelişme gösterdi. Ben doğuya bakan bir cam içinde yetiştiriyorum. Camın, binanın 4 metre ilerisinde de baska bir bina var. Yani hemen hemen sabah yarım saat 1 saat gibi kenardan köşeden direct güneş alıyor oda yazın. Ancak ortamı aydınlık. Bunun dışında 2-3 günde bir sulama akla estikçe de vitamin limon tuzu ve demir sulfat muamelesi yapılıyor. Başka özel bir şey yapmıyorum.
Bu kış sadece iki ay gibi dinleme dönemini saymazsam sürekli bir gelişme gösteriyor. O kadar ki sık sık budadım ve çok çelik aldım hatta çeliğin biri de şu an çiçekte.
Artık şansıma mı bilmiyorum zor olduğunu düşündüğüm bu bitki kapalı mekanda çok kolay büyüyor ve güzel çiçekleniyor.
Dış ortamda hiç bakmadım. Ama aldığım çeliklerden bir ikisini bu yaz bahçeme çıkaracağım ve gözleyeceğim.
Denizyosununu da hiç denemişliğim yok maalesef.
Bence bu sene aldığınızı bir deneyin duruma göre diğerlerine karar verirsiniz.

pria ve lusoari beğendi.
Eski 12-03-2014, 12:35   #1934
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Sevgili Pria;
Bende gardenya ile Saygı değer Musk gibi tanışdım. Bahçede yaşatma konusunda size başımdan geçeni anlatırsam belki size yardımcı olabilirim. Ben her sene bitkilerimi martt sonu, nisan başı gibi bahçeye çıkartırım. Sabah saatlerinden itibaren saat öğlen 12ye kadar güneş görürler, akşam üstü ise serinlemeleri için fıs fıs yaparım, bu güne kadar bir sorun yaşamadım. Kış aylarında bitki eski yapraklarını sarartıyor geçen senede oldu bu senede ama genel olarak durumu iyi, geçen sene çiçek açtırmayı başardım bu senede henüz 2 tomurcuk verdi ama.gerisi gelir.

pria ve hira beğendi.
Eski 17-03-2014, 13:17   #1935
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2014
Merhaba.Bir hafta önce gardenya aldım ve 10 adet tomurcuğu var forumda yazılanları okudum herkes farklı bir bakım uyguluyor genel olarak ne yapmam gerektiğini söylerseniz cok sevinirim..fotoğraf ekledim.

Eklenen Resimler

efeege ve SUDEM beğendi.
naty Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2014, 20:12   #1936
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-08-2013
Merhaba arkadaşlar
Geçen gün rastgele gülben ergen in konuğu ziraat mühendisi erkan şamcıyı gördüm dinliyordum.
Sebzelerinizdeki böcekler vesaire enellemek istiyorsanız bir diş kabuklu sarımsağı uç sivri kısmı yukarıda kalacak şekilde saksınıza yarısına kadar gömün diyordu.
Bunun üzerine bende gardenyamın yanına bir tane ekledim.
Size de söyliyim dedim

N.Akdas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2014, 21:10   #1937
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi naty Mesajı Göster
Merhaba.Bir hafta önce gardenya aldım ve 10 adet tomurcuğu var forumda yazılanları okudum herkes farklı bir bakım uyguluyor genel olarak ne yapmam gerektiğini söylerseniz cok sevinirim..fotoğraf ekledim.
Sitede herkesin farklı bakım uygulamasının bence sebepleri var.Kendimce bunları aktarmadan önce bu konuda uzman değilim sadece fikrimi paylaşıyorum.

1)İTHAL VE YERLİ GARDENYA
Sitede çoğu yerde yerli gardenyanın daha kolay yetiştirildiği söylenmiş.Ben yerli gardenya denemediğim için birşey diyemeceğim.

2)GARDENYALARIN CİNSİ
Herkes kendi ailesinden,uzmanlardan duyduklarını sitelerde okuduklarını gardenyalarına bakarak uygulayıp büyütmeye çalışıyorlar.
Büyütme konusunda gardenyaların cinsi de bence önem taşıyor.
Yaptığım araştırmalara göre soğuk iklimlere dayanıklı 3 gardenya türü var.Bu türlerden alanlar daha kolay büyütebiliyorlar bence.
Benim gardenyamda bu türlerden

3)TOPRAK İSTEĞİ VE SULAMA
Toprak isteği konusunda sitede bir sürü bilgi bulunmakta.
Benim kullandığım toprak ise ph 5-6 olan hayvan gübreleri,bataklık toprağı,çürümüş ot,bitki yaprakları,iyi dranajı olan geçirgen yüksek süzdürebilir olan humuslu organik torf gübreydi.
Kullanılan toprağa göre sulama şekli sıklığı önem arz ediyor.Sitede çoğu yerde saksının altında altlıkta su bırakmayın denmiş.
Ama ben bunun aksini yaptım üstten bir bardak su döküp altlıkta 2-3 günlük su bıraktım suyunu emince tekrar aynı işlemi yaptığım halde bir sorun olmadı.
Tabi ki ilkbaharın sıcak zamanlarından yaz sonuna havalar soğumaya başlayana kadar bu kadar sık sulama yaptım.
Kış girdikten sonra evde olduğu ve güneş ışığı sağlayamadığım için birkaç gün öncesine kadar neredeyse sulama yapmadım toprağı hep ıslaktı.
Fazla sulama olduğu zaman yaprakları çürüyor.

4)GARDENYANIN YERİ VE GÜNEŞ İSTEĞİ
Sitedeki yorumların farklılaşmasını sağlayan bir diğer neden ise bu sebep.
Çünkü herkesin evinin cephesi, açıklığı,güneş alma saatleri ve mevsimleri farklılık yaratıyor.
Bu konuda bende şanssızım.
Gereken şartları sağlayabilsek ilkbahar yaz ve sonbaharda çiçek açtığı yazmakta olduğu halde biz en fazla bir kere açtırabiliyoruz
İnşallah benim bu sene ilk çiçeğim açacak.
Ne demişler güneş girmeyen eve doktor girer.
Ayrıca yakıt giderleri falan da güney de doğu da olan kişilerin daha kısıtlıdır.Kuzeyde ve batı da yaşayan insanlara göre
Gardenya güneşi alacak bunun karşılığında suyunu içecek ve çiçek açacak.
Güneş almıyorsa suyunu tüketemiyor siz su veremiyorsunuz oda gelişip çiçek açamıyor.

Bu saydığım maddeler dışında bir sürü şey yapan arkadaşlar var sıvı besinler vs.
Benim denediklerimden yapabileceğim yorum bu kadar.
Sizin gardenya cinsiniz neydi?
Cinsine göre araştırıp ona göre bir bakım yapabilirsiniz,kendi evinizin konumlarını dikkate alarakta siteden uygun bakımları deneyebilirsiniz.

M.Çelik beğendi.
Eski 07-04-2014, 04:52   #1938
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lerdemir Mesajı Göster
Amin olay9

Şimdi benim aklıma takılan bir başka konu daha oldu dün akşam.

Çiçekler açıldığı ilk günden yaklaşık iki gün sonra taç yapraklarını geriye doğru çekip, en ortadaki sarı bölgeyi ortaya çıakrıyorlar ve o sarı bölge iyice irileşiyor.

Sanırım benim daha önce limon ağacımdakine benzer bir tozlaşma ile tohum yapmanın doğal süreci bu.

Şimdi merak ettiğim şu:

Acaba, limondaki gibi, gardenyada da yapay tozlaşma/döllenme yapmak üzere yumuşak uçlu suluboya fırçası ile uygulama yapsak bu tozlaşmayı sağlayabilir miyiz? Tohum elde edebilir miyiz?

Bunu da denemek istiyorum.
Gardenya da tozlaşmayı deneyip meyve aldınız mı?Bilgi verebilir misiniz?

Eski 10-04-2014, 13:49   #1939
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
Merhaba Sn. N.Akdas,

Yıllar oldu, özel sebeplerden dolayı tek bir saksım bile kalmamıştı.

Bu haftasonu yeniden bir tane edindim, tijli; ölmek üzere... Adam ederim dedim.

Sorduğunuz soruya gelince... Hayır denemedim.

Yeniden keyifleniyorum, kendime geliyorum...

Bu tijli gardenyam yaşar da çiçeklenirse denerim umarım...

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2014, 18:51   #1940
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2011
İlk 15 sayfada bulunan bütün mesajları okudum. Çok ilginç bilgiler edindim. Öncelikle bu sayfalarda mesaj veren bütün yeşil sevenlere teşekkür ederim.

Gardenyamı koçtaştan 3 gün önce aldım. Üzerinde bayağı tomurcuk var ama açmış çiçek yok. Anladığım kadarıyla alışma döneminde bu tomurcuklar dökülebilir. Sağlık olsun önümüzdeki sağlıklı tomurcukları görme hevesi ile bakmayı düşünüyorum.

İlk 15 Sayfadan anladığım özet şöyle

Sulama:
Gardenya nemi seven bir bitki. Öte yandan fazla su kesinlikle köklerde çürüme yapabiliyor. Bu nedenle toprağı kuru hisseder hissetmez az az sulamakta fayda var. Ayrıca özellikle çiçeksiz (hatta bazı arkadaşlar tomurcuk olmadığında demiş) yapraklarına birkaç spreyle birkaç fıs su serpmekte nemli kalması için fayda var demişler... Deneyeceğiz.

Besleme
Gardenya ph düzeyi az biraz Asitli tarafında kalan toprağı seviyor. (Tıpkı Ful, Ortanca Sardunya Yasemin gibi) Ancak asitli olması için kafamıza göre toprağa ek vermiyoruz. Tavsiye edilen sulama suyuna birkaç defada bir ufak limon tuzu katıp çözmek. Limon tuzunun boyutu belki bir bardakta bir pirinç kadar.
Ayrıca Gardenya çiçeklenmesi ve yapraklarının güçlü ve koyu yeşil olması için Demir Çinko Potasyum ve Azot ihtiyacı duyuyor tabi çok sıklıkta yapılması sıkıntılı demişler... Deneyeceğiz

Yer
Işığı birkaç saat doğrudan gelecek yerleri seviyor. Birkaç saatin sonrasında sıkıntı olabilir. Doğrudan olmayan ama ışıklı yerlerde durması lazım. Hava akımının fazla olduğu yerlerde sıkıntı olabiliyor. Yani çocuk gibi ceyranda kalmamalı Demişler. Önce salonda daha sonra eğer yerini beğenmezse kapalı balkonumda deneyeceğiz

Budama
Gardenyayı çiçeksiz kış döneminde uzayan dalların yarısına kadar keserek budayabiliriz. Ayrıca Nisan Ağustos dönemi genç sürgünlerinde uçları alınabilinir demişler... Valla bitki budamaktan korkarım

Karşılaşılabilecek Sıkıntılar:

Özellikle yaprak sararması çok sık görülebilen bir sıkıntı bu durum genelde demir eksikliğinden oluyormuş. Demir Sülfat (Karaboya, Saçıkara, Saçıkıvrız,Şıbılık) bu sıkıntıyı çözebiliyor. Ayrıca domates kabuğu veya paslı çivi kullananlarda var. Ben Koçtaştan Çiçek Çoşturan ilaçının yaprak sararmasına karşı karışımını aldım. İçinde gerekli madenler var.

Yaprak bitide sık rastlanan sıkıntıymış. 1 lt suya 2 çorba kaşıı arap sabunu 2 kaşık sıvı yağ ve 3 diş sarmısağın iyice karışmasını yapraklara spreyle fıslayarak bu sıkıntı çözülebilirmiş.

Çoğaltmak

Çeşitli yöntemleri deneyenler var. Kökten ayrılan yeni dipler bana en kolay yöntem geldi. Ayrıca bir aspirin çözülmüş suda kesilmiş dalın köklendirilmesi ve havai köklendirme yapılabilinir.

Umarım özetimde bir hata yoktur. Bu arada inşallah benim gardenyamda evime birgün koku verir

arıkuşu, hira ve N.Akdas beğendi.
M.Çelik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2014, 10:15   #1941
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-04-2014
Dünya güzeli gardenya

İyi günler arkadaşlar;

23 Senedir çiçek bakımıyla pek ilgili olmasamda son 4 aydır çok severek baktığım gözümden sakındığım gardenyamda 2 haftadır bazı sorunlar gözlemliyorum ve bunu resimlerle belirttim . Ne yapmam gerektiği hakkında bilgilendirme yapmanız mümkünmü birşey olursa gerçekten üzüleceğim.

Çiçeğimle ilgili problemler
1- Sararan çiçekleri
2- Sararan ve Kahverengi halini alan yapraklar
3- Sararan ve kahverengi halini alan çiçek taçları
4- Toprağındaki Beyaz Beyaz oluşan maddeler ? bunlar nedir ve ne yapmam gerekiyor ??

Huzur ve Mutluluk Dolu Bir Gün Diliyorum Hepinize

Eklenen Resimler

hira, semvayt, N.Akdas ve 1 kişi beğendi.
FURKANESER Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2014, 14:15   #1942
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi FURKANESER Mesajı Göster
İyi günler arkadaşlar;

23 Senedir çiçek bakımıyla pek ilgili olmasamda son 4 aydır çok severek baktığım gözümden sakındığım gardenyamda 2 haftadır bazı sorunlar gözlemliyorum ve bunu resimlerle belirttim . Ne yapmam gerektiği hakkında bilgilendirme yapmanız mümkünmü birşey olursa gerçekten üzüleceğim.

1- Sararan çiçekleri
4- Toprağındaki Beyaz Beyaz oluşan maddeler ? bunlar nedir ve ne yapmam gerekiyor ??

Sayın Furkankeser,

Çiçeğinizin durumu gayet güzel.

1. Çiçeklerin 2. günden sonra hafif sararıp kremleşmesi normaldir.
2. sararan yapraklar altlarda az ışık olan yerlerde olması da normaldir.
3. yine çiçek taclarının da çiçek açmadan uçlardan hafif geriye doğru kuruması da normal.
4. Toprağındaki beyaz maddeler oluştu dediğiniz; benim gördüğüm onlar perlit taneleridir ve sonradan oluşmaz toprak içine karıştırılmıştır belki zamanla su verdikçe ortaya çıkmıştır. Bitkinin toprağında neminin korunmasında faydalıdır.

Bitkinize her gün sıcak ortamlarda su fiskiye etmenizde fayda var. Bazı arkadaşlar çiçeklere su gelmemesi gerektiğini bildirmiş ama ben pek zarar gözlemlemedim. Siz yine de bu konuda ihtiyatlı olun.

Diğer detaylar zaten üst mesajlarda defalarca yazılmıştı.
Bol çiçekli günler.

polemos ve FURKANESER beğendi.
Eski 23-04-2014, 19:54   #1943
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lerdemir Mesajı Göster
Merhaba Sn. N.Akdas,

Yıllar oldu, özel sebeplerden dolayı tek bir saksım bile kalmamıştı.

Bu haftasonu yeniden bir tane edindim, tijli; ölmek üzere... Adam ederim dedim.

Sorduğunuz soruya gelince... Hayır denemedim.

Yeniden keyifleniyorum, kendime geliyorum...

Bu tijli gardenyam yaşar da çiçeklenirse denerim umarım...
Şu yaşadığımız düzende insanı rahatlatan nadir şeylerden çiçekler

Benim gardenyamda 7 tane falan yavaş yavaş büyümeye devam eden küçük tomurcuklarım var.
Sitede biri gardenyadan meyve elde etmeyi denediğini yazmış ama sonra herhangi bir bilgi paylaşımında bulunulmamış.
Eğer onun dediği gibi tozlamayı iki farklı gardenya ile denersek tohumlar ikisinin karışımı farklı bir cins ortaya çıkarıyormuş.
Keşke bilgisi olan ya da deneyen birileri olsaydı o zaman bende alttaki iki gardenya cinsini denemek isterdim.

Bendeki gardenya cinsi crown jewel olan
http://www.hippopotteringmaples.co.uk/ekmps/shops/vertrees/images/gardenia-crown-jewel--320-p.jpg için Google Görsel Sonuçları

Birde 2 tane daha almak istediğim cinstten diğeri ise beim gardenya ile karıştırırdım dediğim
https://www.google.com.tr/search?q=g...%3B2000%3B2000

Eski 23-04-2014, 19:57   #1944
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi FURKANESER Mesajı Göster
İyi günler arkadaşlar;

1- Sararan çiçekleri

Ay Maşallah
ne kadar güzel büyümüş böyle mi satın aldınız?
ne kadardır sizde?Ofiste mi bakıyorsunuz?Bulunduğu pencere kenarı hangi cepheye düşüyor?
Özel birşey yapıyor musunuz?
Nisan ayında hem çiçekli hem de dev gibi benimkilerin tomurcukları daha küçücük

Eski 23-04-2014, 22:10   #1945
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-08-2011
Galeri: 3
Merhaba ;benim gardenyam en az 20 senelik.Cinsini ve ne zaman aldığımı bile unuttum.Çalı formunda yalınkat çiçek açıyordu.Birçok yavru yetiştirdim ve dağıttım.saksı20-30lt likti,geçen yıl artık eziyet oluyor(bitkiye) diye bahçeye(apartman) diktim.Çiçek açması durmuştu.Bu sene baktım bozulmuş,köye götürdüm, sanırım toparlayacak.Çünkü geçen sene yavrusunu köye dikmiştim ,kışın bozulmadı.Benim gardenyam terasta, yaz -kış dışarıda,kuzeybatı tarafında ,öğleden sonra güneş alıyor ama duvar siper oluyordu.Bana o kadarda nazlı bir çiçek gibi gelmemişti.Şimdilik fotoğraf sorunum olduğundan yükleyemiyorum.Özellikle çiçek açtığında görüntüleyip yorumlarınızı almak isterim.

N.Akdas beğendi.
Yenisu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2014, 22:17   #1946
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-08-2011
Galeri: 3
çoğaltmayı hemen her zaman çelik alıp direkt toprağa dikerek ve bardak altında 2-3 ay bekleterek sağlıyorum.Tıpkı açelya ve japon gülüne uyguladığım gibi.

hira ve N.Akdas beğendi.
Yenisu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2014, 22:41   #1947
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Kışı dışarda geçiren ve hiç yaprağı kalmayan gardenyam, buradaki bilgiler doğrultusunda yaptığım bakım sonucu hayata tutunmuş. Bir çok yerinde sürgün mevcut.

Name:  gardenya.jpg
Views: 1439
Size:  59.7 KB

Gül Batur ve semvayt beğendi.
Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2014, 10:02   #1948
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musk Mesajı Göster
Sayın merkürvenüs,

Hepsi bu...

Sayın Hira,

Benim gardenyalarım da içerde durur. Dışarı fotoğraf çekmek için çıkardım. Ofisimde durduğundan gün içinde 22-23 derecelerde aksamları ise tahmimen hiç yanmadığından serince olur.
yukarıda saydığım konulara dikkat ederseniz sizinki de gayet güzel yetisecektir.

sayın Lusoari,
Ben teşekkür ederim. Kesinlikle, daha öncede demiştik bu iki unsur gadenianın olmazsa olmazı.
Sayın Musk;
Size birkaç sorum olacak
Ben gardenyamı alalı ağustosta 1 sene olacak.Aldığım cinsine göre yaz başından sonbahara kadar çift ağır kokulu çiçekler açtığı bilgisi yer almakta.
Geçen ağustosta aldığımda 2-3 gün sonr tomurcuk vermiş ve hemen tomurcukları büyümüştü.
Neredeyse benim ayırt edebildiğim kadarıyla mart ayından beri tomurcukları var.
Fakat çok az bir büyüme gerçekleştirdiler.Ayrıca yapraklarında bozulma,sararma ve kararma da yok.Durumu sadece stabil gibi yani aldığım ilk zamanlara göre kesinlikle büyümüyor.
Okuduğuma göre yılda yaklaşık 6 cm büyür denmekte sebebi bu olabilir mi?
Acaba tomurcuklarının küçük olmasının sebebi cinsiyle mi ilgili.Geçen sene ağustos gibi tomurcuklanıp çiçek vermeye yüz tutmuştu yine mi öyle olacak olabilir mi?
Ben şimdi normal bakım yaptığım şekilde ağustosa kadar bekleyeyim diyorum.Eğer ağustosa kadar çiçek açmaz ise besin takviyesi yapmayı düşünüyorum.Artık açsın meraktan çatlayacağım
Gardenyamı aldıktan sonra bütün konuyu okumuştum.Fakat şimdi sizin gardenyanıza yaptığınız bakımı merak ediyorum tekrar kısaca anlatır mısınız?

Şu vilmorin dediğiniz hangisi oluyor?Ne kadar süre ile ne kadar miktar veriyorsunuz?
Demir sülfat dediğiniz şey ne ve onu ne kadar süre ile ne kadar miktarda ve vilmorinle beraber mi veriyorsunuz?
Yoksa birini belli bir zaman birini belli bir zaman mı veriyorsunuz?
Gardenyamı aldığımda toprağını bir kere değiştirdim acaba toprağının vitamini azalıyorsa ne kadar sürede toprak yenilenmeli?
Çok mu soru sordum acaba

Eski 03-05-2014, 10:28   #1949
Ağaç Dostu

Şu fotoğrafa bakar mısınız?Nasıl da büyütmüşler

https://www.pinterest.com/pin/412079434625967498/

Eski 10-05-2014, 22:51   #1950
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Yeni saksı ve toprağıyla mutlu edebilirim inşallah onu...

Çiçek görmek istiyorum ama öyle bir şey yok henüz.

Eklenen Resimler

pria, sonkez ve lusoari beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024