agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni71Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-10-2010, 14:59   #151
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-10-2010
*** kudret bey bu besın kıtlerını nereden tedarık edebılırım malıyetı ne kadar?

ekrem_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2010, 15:01   #152
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-10-2010
Slö kudret bey bu besın kıtlerını nereden tedarık edebılırım malıyetı ne kadar olur?

ekrem_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2010, 18:05   #153
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-11-2010
Evet kudret bey ve diğer arkadaşlar bu malzemeleri nerden temin edebiliriz.
Ve şu piyasada Ec ölçer ve Ph ölçer cihazların fiyatlarını internetten araştırdım kimi 190 lira kimi 400 lira nedir bunların fiyatlarını değiştiren ve bu cihazları daha ucuz temin edebilme gibi bir ihtimalimiz var mı?

Grandels Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2010, 21:41   #154
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-09-2010
Besin eriyi

SAYIN KUDRET TEZEL

Ben akarsu kültüründe , pimaş borular içinde geniş çapta marul , roka v.s küçük bitkiler yetiştimek istemekteym, başta amatörce olsada en kısa sürede pimaş imalat fb. larından defolu pimaş alarak geniş çapta ve ticari anlamda işi hızlandırmak istemekteyim. sizin bu sitedeki yazılarınızı bir yıl takip ettim fakat uzun süreir bu siteye girmemiştim. Sizden cevaplamanızı rica edeceğim bir kaç sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim.

1. Akar su kültürü yetiştiriciliğini açık hava da yapabilirmiyim mutlaka sera mı olması gerekiyor.

2. Akan suyu borularda motor vasıtası ile süreklimi yapmam gerekiyor yoksa belli aralıklarla devir etsem yetermi.(Daha önce durgun su kültürnde havuzda marul yetiştiriciliği ile ilgili bir video seyretmiştim)

3. Besin Eriyini hazırlanmış sıvı halde bulablirmiyim.

4. Borulara, bir havuzdan 100 litre suyu motorla bastığım zaman besin eriyi miktarı ne olmalıdır ve ne kadar sürede bir ilave yapmam gerekiyor yani 100 litre su o besin eriyiğini ne kadar süre kullanmakta.

5. Akarsu kültürünü müdurgun su kültürünümü tavsiye edersiniz.

6. fideleri toğmdan kendim yetiştirmeden direk fide yetiştiren firmalardan temin etsem olurmu.

Sorularımın hepsi her nekadar başlangıçta amatörce ve deneme amaçlı olsada
ileriki zamanda mutlaka ticari amaçlı ve büyük çapta olacak şekildedir.

Sorularımı cevaplayabilirseniz ve bundan sonrada yardımlarınızı benden esirgemezseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederi iyi günler iyi çalışmalar dilerim. saygılarımla.

3

nihat mutluoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2010, 23:32   #155
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Merhabalar sayın nihat mutluoğlu, aramıza hoşgeldiniz. Bu sayfalarda tekrar tekrar yazıp bilgi kirlilği olmasın diye size özel mesaj yollıyacağım.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2010, 13:57   #156
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-11-2010
kudret bey;
Yaptığınız iş çok güzel ve çok zevkli sn. Nihat mutluoğlu na yazdığınız özel mesajı kopyalayıp bana da gönderebilirmisiniz. Benim de öğrenmek istediklerim onlar.
Teşekkür ederim
Can

Grandels Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2011, 14:43   #157
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-10-2010
Kudret Bey merhabalar.

Sormak istediğim şey şu. Önceki sayfalarda bazı oranlar vermişsiniz.

Azot (n) - 1 birim

Fosfor (p) - 0,6 birim

Potasyum (k) - 1,6 birim ...

Şeklinde bazı oranlar var.

1 litre su için 1 birim azot kaç gramdır bu durumda? ( 1 gram mı? 1 mg mı?)

Ayrıca besin eriyiği için olan maddeler

azot + fosfor + potasyum + Kalsiyum + Magnezyum + Kükürtten mi ibaret?

pH dengesi için sülfürik asit bulundurmak şart gibi birşey sanırım..

Teşekkür ederim, çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

tugrulbaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2011, 16:44   #158
Ağaç Dostu

Sevgili arkadaşlar , sayın tugrulbaba nın sorduğu soru forumlarda var , Ancak uzun süreden beri devam eden forum sayfalarını gözden geçirmek zorlaşmış olacakki zaman zaman buna benzer sorular olabiliyor. Sayın tugrulbaba nın sorusunu yanıtlamak geçmişi hatırlamak açısındanda bir fırsat olacaktır

Birim , büyüklüğü belli olmayan bir kavramdır. Ama seçilen birimin fiziksel boyutu bellidir. mesela bu uzunluk olabilir ,hacim olabilir, ağırlık olabilir, zaman olabilir. oran ise çeşitli kümelerin seçilen birimler le ifadesidir. Örnek verecek olursak mesela bir kova çimento 4 kova kumla karıştırılmalıdır dediğimizde birim kovadır. buda haçmi belirler yani gerçek birim haçimdir. bir hacim çimento 4 hacim kum 2 hacim su gibi. örnekleri çoğaltmak mümküm. mesela , ben bir birim yol yürüdü isem siz 3 birim yol yürüdü iseniz oran 1/3 tür. birim yoldur, ama asıl ölçü birimi mesafedir metredir.yani uzunlık ölçüsüdür. bir birime 100 metre dersek ben 1 birim yani 100 metre yürürken siz 3 birim yani 300 metre yürüyorsunuz demektir.
Fazlaca uzatmanın manasız olacağını düşünüyorum konumuza dönersek besin eriyiği hazırlamakta birim, ağırlık birimidir . Eğer 1 birim azot 0,6 birim fosfor 1,6 birim potasyum deniyorsa birim ağırlık birimidir. mg_ gr_ kg _ hatta ton seçe bilirsiniz. yani hazırlamış olduğumuz besin eriyiğinin içindeki elementler bu birimler alınarak orantılana bilir. yani bu besin eriyiğinde 1 kg azot, 0,6kg posfor, 1,6 kg potasyum var diyebiliriz ama burada bütün bu elementlerin ne kadar suda olduğu belli değildir. Bunu belirliyen bizim arzu ettiğimiz konsantrasyondur. yani 1 gr azotu,0,6 gram fosforu,1,6 gr potasyumu istesek 1 litrede , istersek 10 litrede erite biliriz. Ama nekadar suda eritelim diyince bitki için önem taşıyan EC değeri işin içine girer. eğer EC 2 ms/ cm olsun dersek bu teorik olarak hesaplanır ancak farklı standarlar vardır.en pratik yol , birazdaha yüksek konsantrasyonda hazırlayıp azar azar su ilave ederk istediğimiz EC değerini yakalamaktır.ama hesap olarak yaklaşık bir gram tuzun 1 litrede eritilmesi ile 1 ms/cm lik bir EC değeri yakalanır. diye paratik bir formül kullana biliriz. bir iki pratikten sonra olay çok kolaylaşacaktır.

Şimdi olaya birde tersinden bakarsak örmeğin 150 ppm azot, 75 ppm fosfor,225 ppm potasyumun formülünü çıkaracak olursak burada birim ppm yani litrede mg dır.
Oranları hesaplarken herzaman azotu bir kabul ediyoruz. Bu eriyik için formül 150 /150- 75/ 150_ 225/ 150 = 1 _0,5_1,5 tur. Bu formülü istersek aynı oranlarda daha seyrek veya daha konsantre hazırliya biliriz Örnek 100 ppm azot,50 ppm posfor 150 ppm potasyum veya 250 ppm azot,125 ppm fosfor,375 ppm potasyum gibi.

Eski 08-02-2011, 17:18   #159
Ağaç Dostu

Cehaletimi bağışlayın, merakıma engel olamadım.
Cevap için teşekkür ederim. Yukarıdaki cevapta benim için önemli olan birçok bilgi var satır aralarında.
Aslında forumları tekrar tekrar okumak dikkatin nereye yoğunlaşacağını kontrol etmeyi zorlaştırıyor. Çünkü tam odaklanıp "o şeyi" ararken başka bir fevkaladelikle karşılaşıp, onun peşinden gitmeye başlıyor insan. İpin ucu ister istemez kaçıyor haliyle. En azından benim açımdan böyle. Çünkü gerçekten başka bir rüya bu meseleler.

Tekrar tekrar teşekkür ederim kıymetli bilgilendirmeniz için.

Eski 08-02-2011, 18:43   #160
Ağaç Dostu

Teşekkürler sayın tugrulbaba. BİLGİ PAYLAŞTIKÇA BÜYÜR.

Eski 08-02-2011, 22:13   #161
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-01-2011
Atık Su ??

Merhaba arkadaşlar ben aranıza yeni katıldım,Kudret beyin sayasinde bir tane domates fidanım var,verdiği destek ve yardımları için kendisine teşekkür ederim.
Kudret bey ile 2 gün önce telefonda konuştuk,ben o'nu aradığım sırada elinde numune(kullandığımız eriyikli su) test yaptırmak için koşturuyordu.Her değişimden sonra içindeki maddeleri bilmediğimiz için kullandığımız bu suları döküyoruz,bizim için çok önemli..Eğer içinde hangi maddelerin eksik olduğunu bilirde eklersek kullandığımız suları dökmek zorunda kalmayacağız.****** bunun bir maliyeti olacak.Bu analizleri yapmak için bir cihaza ihtiyacımız olacak,bu işe gönül veren arkadaşlar aramızda bir fon oluşturup bu cihazdan bir tane alırsak yapacağımız işlerimizde önümüzü görmemiz daha kolay olacak.
Konunun ayrıntısını Kudret bey'den öğrenebilirsiniz.

istidlalci beğendi.
Mete Dundar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2011, 22:42   #162
Ağaç Dostu

Sayın Mete Dündar, ben işin teknik yanını seviyorum, işin detayları beni daha çok ilgilendiriyor. Sizinle telefom konuşması yaptığımız gün hazırlamış olduğum besin eriyiğini analiz ettirmek içim thertmomed firmasına gittim. Buradan kendilerine teşekkür etmek istiyorum firma yetkilisi sayın Kahraman Kalyoncu beyler vakit ayırıp benimle ilgilendiler, ancak gördümkü bu iş öyle aceleye getirilecek bir iş değil orada çol kısa sürede bazı parametreleri tahlil ettik ancak neticeye varabilecek bir tahlilin biraz daha uzun zamana ve ölçülecek parametrelerin özel materyellere ihtiyaç olduğunu gördüm. Kahraman beyler bana fotometre 7500 modelinin tanıtımını yaptılar cihaz bu iş için güzel bir alet ancak fiat olarak bir amatörün altından pek kolay kalkabileceği bir fiatta değil. Ancak amatör olsun profösyonel olsun bu işe gönül veren bir grubun ortaklığıyla edinile bilir ama buda tabiiki düşünüldüğü kadar kolay değil. Mümkün değil demiyorum ama kolay değil. Bu konuda düşüncesi olan arkadaşların düşüncelerini öğrenmek isterim.Böyle bir cihaza sahip olabilirsek hem yapılacak tahliller dışarıya göre çok ucuza gelecek hemde ortak bir çalışmada çok daha faydalı bilgilere ulaşılacaktır.Ama şimdilik bir hayal olduğunu düşünüyorum.Zira bu cihazın maliyeti 2000 avro civarında.

Eski 09-02-2011, 08:59   #163
Ağaç Dostu

Aslında aklımı kurcalayan bir meseleydi.
İçinde eksilen maddeyi tespit etmek. Ve kullanılan suya bu maddeyi miktarıca ekleyebilmek.
Ancak 2000 avroluk maliyet şimdilik (benim açımdan) gereksiz bir harcama kalemi. kullanılan suyun 20 ton, 30 ton gibi olduğu durumlarda bu cihazın elzem olması da kaçınılmaz.

Eski 09-02-2011, 11:25   #164
Ağaç Dostu

HomeWork's Avatar

Giriş Tarihi: 12-12-2006
Kudret Bey

Bahse konu cihaz sadece gübreden tasarruf elde edilmesi için değil, ideal oranları bulmak için edinilmesi gerektiğini düşünüyorum.

2000 Eu toplanmayacak bir miktar değil neden olmasın.

HomeWork Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2011, 16:31   #165
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-01-2009
Ticari üretim yapan tesisler için 2000 avro bir şey değil ama topluluk oluşturup bu cihazı almanın bence bir anlamı yok. Olduğunu düşünüyorum.

Düzenleyen seazone : 09-02-2011 saat 16:33 Neden: Yazım hatası
seazone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2011, 16:42   #166
Ağaç Dostu

Sayın HomeWork, bilinçli bir çalışma için gerektiğini düşünen arkadaşlarımız çoğalırsa dediğiniz gibi 2000 Eu büyük bir mebla olmaktan çıkar belki.

Eski 09-02-2011, 19:55   #167
Ağaç Dostu

sabri zeki's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2008
Kudret bey ,bu cihaz onyedi elementin analizini yapabiliyormu birde cihazdan nasıl yararlanacağız . yirmi otuz kişi olunup alınabilir ,..

sabri zeki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2011, 22:29   #168
Ağaç Dostu

Sayın Sabri Zeki bu cihaz 50 nin üstünde parametreyi tahlil edebiliyor. gördüğü iş açısından problem yok. Ama cihazın vereceği hizmet açısından nasıl problemler çıkabilir tabiiki çok iyi düşünmek lazım.

Eski 17-02-2011, 07:45   #169
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-11-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Sayın Sabri Zeki bu cihaz 50 nin üstünde parametreyi tahlil edebiliyor. gördüğü iş açısından problem yok. Ama cihazın vereceği hizmet açısından nasıl problemler çıkabilir tabiiki çok iyi düşünmek lazım.
Sayın Kudret Tezel, uzun bir süredir topraksız tarım ile ilgili konuları takip ediyorum. Evimde de bu yaz, domates ve yer kirazı denemesi yapmak istiyorum. En çok aklıma takılan şey, kapalı sistemde sizin de söylediğiniz gibi, spektrofotometre olmaksızın sürekli kontrol ve otomatikleştirme olamıyor. Depodaki suyu belli aralıklarla değiştirmemiz gerekiyor. Bu aletler de gerçekten pahalı. Hatta İncekara'da çalışan bir arkadaşımdan öğrendiğime göre 5000dolar dan başlayan fiyatlar varmış. O da bana su fotometresi önerdi (tabi bu aletin suyun içindeki hangi maddelerin ölçümünü yapabildiğini bilmiyorum). Sonra (anlatım biraz hikaye gibi oldu yabancı bir kaynakta ISE (Ion selective electrode) diye bir aletten bahsediyor. Sizin konuyla ilgili bilginiz vardır diye düşünüyorum. Bizimle paylaşır mısınız?

KRTL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2011, 07:54   #170
Ağaç Dostu

HomeWork's Avatar

Kudret Bey

Bir analizin (demirbaş maliyeti hariç,) maliyeti konusunda bilgi var mı?

Eski 17-02-2011, 10:54   #171
Ağaç Dostu

Sayın HomeWork, Yapacağımız tahlil yaklaşık 10 tl ye maloluyor. Bu tahlil dışarıda yaptırıldığında internetten edindiğim bilgilerle yaklaşık150-200 lira gibi.

Eski 17-02-2011, 11:01   #172
Ağaç Dostu

HomeWork's Avatar

Kudret Bey

100 kişi toplasak 100x20 eu =2000 eu yapar, 100 kişi toplanamaz mıyız?

Eski 17-02-2011, 12:07   #173
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-01-2009
Ben 1 diye olabilirim kalan 99 çıkar mı acaba?

seazone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2011, 13:00   #174
Ağaç Dostu

HomeWork's Avatar

Kaldı 97

Eski 17-02-2011, 17:55   #175
Ağaç Dostu

Ha gayret ne kalmışki.

Eski 17-02-2011, 18:04   #176
Ağaç Dostu

gazeteci28's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2009
Kaldı 96

Kudret abi meramını anladım ama biraz daha açıklama yapabilirseniz katılım fazla olabilir. Konu cidden çok önemli ve profesyonelliğe geçişin eşiği. Böyle bir ölçüm olursa her sebze için ayrı formül oluşturulabilir. Hatta ve hatta her sebzenin ayrı cinsleri içinde ayrı ayrı reçete çıkartılabilir.

İmkanım olsa hakikaten bu cihazı alıp size hediye etmek isterim.

Bende katılıyorum.

KALDI 96

gazeteci28 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2011, 20:08   #177
Ağaç Dostu

Çok teşekkürler sevgili gazeteci, hediye etmiş gibi oldun sağol.Yapılan işe mercekle bakmak için şart diyorum kendimce. Amatörlük zor iş, keşke imkanlar olsada bu işi daha bilinçli daha detaylı yapabilsek. Geçen mesajımdada söylemiştim galiba tabiiki yöntem bir tane değil. daha ucuz analiz yolları var ama daha pratikmi HAYIR. Kullanılacak metodun en az zorlukta olması lazım. Onun için fotometrik analiz en pratik yol. Ve en emin yol.

Eski 17-02-2011, 20:37   #178
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-01-2009
Kudret abi ben de destek olurum.

katsu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2011, 21:30   #179
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-01-2011
Arkadaşlar işi ustasına vereceksin , üste beş fazla vereceksin diye bir Atasözümüz var. Topraksız Tarımın faydalarına inanıyor ve bu tür tarımın ülkemizde hızla gelişmesini istiyorsak becerilerimize göre branşlanşmaya ihtiyacımız var diye düşünüyorum.
Mesela Kudret Bey var olduğu ve bu işe gönül verdiği sürece benim besin eriyiği gibi bir düşüncem olmamalı , Bir sorun anında veya bir ihtiyaç anında tecrübelerinden , bilgilerinden faydalanabildikten sonra ,Kudret Beyin bildiği bilgileri benim bilmeme hiç gerek yok diye düşünüyorum. Topraksız tarım için gerekli diğer enstantaneler içinde deneme yanılma yoluyla **** ilim irfan yoluyla bize önder olacak arkadaşlar muhakkak vardır. onlarda bu alanda hangi işte önayak olabilirler açıklarlar. Mesela sulama alanında , mesela seracılık **** açık alanında , mesela pazarlama ve satış alanında ... gibi..
Demek istediğim şu ki yaklaşık 2-3 aydır sizleri hergün izliyorum ve günlük kendimce denemelerde bulunuyorum. Şu an bazı şeyleri özgün olarak başarabiliyorum.
Eğer bu forumu kullanan arkadaşlara bir adım daha ileri attıracak bir bilgi öğreneceksek adı her neyse bu aletin alınmasına bende varım. Hemde 2 oy ile
kaldı 92 Saygılarımla

muallimayhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2011, 22:58   #180
Ağaç Dostu

garlangufa's Avatar

Giriş Tarihi: 03-01-2011
Galeri: 6
Kudret abi yi herzaman gönülden destekliyorum. hep birlikte çok şeyler yapabiliriz.
İyiki varsınız ve bende varım, kaldı 91

garlangufa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024