agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni65Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-02-2008, 17:25   #61
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 53
Topraksız tarıma Ziraat Bankası dışında Halk Bankası da kredi veriyormuş.

İklimsiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2008, 21:25   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2006
Serada Topraksız ,perlit ve organik gübre ile Çilek üretimi

Eklenen Resimler

naci03 beğendi.
Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2008, 17:44   #63
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Çok güzeller. Sulamayı tepeden mi yapıyorlar Mahmut Bey? (2.Fotoğraftan öyle gibi gördüm)

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2008, 16:21   #64
Yeni Üye

husnu35's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2008
bu siteyle tanışalı 2 gün oldu ve neler kaybettiğimi yeni öğrendim bilgilerini paylaşan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum

husnu35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2008, 18:57   #65
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-01-2008
mahmut bey,
sisteminiz çok güzel ama şunu sormak istiyorum, dikey dikimlerde yatay dikimlere göre aldığınız verimde düşme oluyor mu? daha doğrusu fide sayısı azalıyor mu?

muhikan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2008, 10:13   #66
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-06-2007
Ya arkadaşlar ne yapıyorsunuz siz yaw. Şu domateslere, böğürtlenlere bak. Offf.

zulkufhacettepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2008, 15:48   #67
Yeni Üye

husnu35's Avatar

benim bir sorum olacak arkadaşlar: topraksız tarımda torf yerine bizim buralarda daha kolay bulabileceğimiz kestane toprağı var (kestane dikenlerinin çürümesiyle oluşmuş toprak) bunu kullansam olurmu?

Eski 02-04-2008, 15:54   #68
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Kestane toprağının Ph ı nedir?

Topraksız tarımda ph konusu önemli bu nedenle ph ı etkilemeyen talaş-perlit-pomza gibi maddeler kullanılır.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2008, 16:07   #69
Yeni Üye

husnu35's Avatar

değişik sitelerden yaptığım araştırmalara göre PH si konusunda kesin bilgi veren bir yer bulamadım ancak 1 sitede PH derecesi 07 civarında olduğundan bahsediyor.

Eski 02-04-2008, 16:11   #70
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Arkadaşlar mesaj yazayım derken Türkçe'nin kullanımına biraz dikkat edelim. "yaw" baş harfi küçük isimler **** ilk kelimelerin baş harfi büyük yazımı gibi hatalara dikkat edelim. Son zamanlarda mesaj yazan arkadaşlarda bu hassasiyetlerin kaybolduğunu gözlemliyorum. Tabi uyan arkadaşları tenzih ederim.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2008, 21:12   #71
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Ph ı etkilemiyorsa kestane toprağı da topraksız tarım için uygundur.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2008, 09:53   #72
Yeni Üye

husnu35's Avatar

Deneme ile kaybedecek birşeyim yok. Deneyip sonuçlarını buraya yazarım.

Eski 03-04-2008, 13:16   #73
Yeni Üye

husnu35's Avatar

Evimin terasında buradan aldığım bilgiler dahilinde hafta sonu birşeyler yapmaya çalışacağım. yapacağım işlemi anlattıktan sonra aşağıya kabaca çizdiğim resmi koyacağım.

Öncelikle tahta ile 75 - 80 cm genişliğinde bir alanı yerden 10 cm kadar yükseğe kuracağım. içerisine naylon yayarak toprağın dökülmemesini sağladıktan sonra kestane toprağı, hayvan gübresi ve normal tarla toprağını karıştırarak 15-20 cm kalınlığında bir toprak tabakası oluşturup dikime hazır hale getireceğim. buraya da domates, biber, patlıcan, maydanoz ve roka ekmeyi düşünüyorum.

Eklenen Resimler

Eski 03-04-2008, 13:53   #74
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-11-2007
Sn. Mahmut LEVENTOĞLU;

Topraksız derken: Sadece perlit ve hayvan gübresi içerisinde mi çilekleri yetiştiriyorsunuz?
bu karışımın bir oranı var mı? Sn. Envor'un da değindiği gibi alt kısımlarla üst kısımlar arasında meyve büyüklük farkı yaşanmıyor mu?

Atomkkarınca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2008, 13:59   #75
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-11-2007
Sn. Hüsnü 35;

Terasınızda böyle bir uygulama yaparken lütfen sereceğiniz naylon ile zemin arasını strafor ile izole edin. Yoksa sıcaklığın arttığı aylarda teras ısınınca kökleri yakıyor ve sebzeleriniz pek verimli olamıyor.

Atomkkarınca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2008, 22:31   #76
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sayın arkadaşlarım ,32 nolu forumu incelerseniz sistem 4 te 2 adet resim cizmişim. birincisi sistemin başlangıç hali yani saksı boş. İkincisi ise çalışır hali. Fazla izaha girmemişiz ama anladım ki eksik kalmış, anlatalım.

Pompa çalıştığında saksı alttan yukarıya doğru dolmaya başlıyor ve zaman öyle ayarlanmış ki saksı doluyor ve eriyik üsteki delikten depoya boşalıyor .

Ponpa durunca saksıdaki eriyik yavaş yavaş pompa üzerinden depoya dönüyor. Mesela 15 dakika sonra tekrar doluyor işte en büyük espri kullanılmış eriyik ile taze eriyik tamamen yer değiştiriyor ve tekrar ayni işlem tamamlanıyor.

saksının altına resimde görüldüğü gibi pompayı bağlamak zor gelebilir. yapacağınız en pratik montaj saksınızın altına küçük bir delik deliniz mesela 3 mm çapında . Pompanızdan gelen hortumu saksınızın üst kısmına yakın bir yere mesela 3 cm altına deldiğiniz bir delikten geciriniz bu delik hortumu biraz tutacak gibi olsun hortum biraz sıkı geçsin.

Bu deliğin tam karşısına hortum deliği gibi 3-4 adet delik delin.
Saksıya agregatınızı koymadan deneyin.

Zaman Saatinizi su tutmayan agregatlar için 15 dakikaya , su tutan agregatlar için ( perlit-kum+ torf,
kokopit gibi su tutucu agregatlar için 30-45-60-90 dakikaya (duruma göre) ayarlayın. calışma süresi her halukarda 15 dakika yeterlidir.

Pompa calışmaya başlayınca saksıdaki su yükselmeye başlıyacak ve suyun bir kısmı alttaki delikten boşalacak. saksı dolacak, dolacak, dolacak ve üsteki deliklerden taşacak ama su seviyesi ondan yukarı çıkamıyacak çıkıyorsa 1-2 delik daha deleceğiz.

pompa çalışacak üsteki deliklerden ve alttaki delikten boşalan su depoya gidecek.

Pompa durunca su seviyesi düşmeye başlıyacak,önce üsteki deliklerden akan su kesilecek ve 3-4 dakika sonra alttaki küçük delikten akan su kesilecek.

Eğer bunu gerçekleştirebildiysek agregatımızı koymadan alttaki deliğin üzerine bir fitre (sinekliktelinde birparça, veva çay süzgeçindenbir filtre veya bir sünger mesele agregat parçaları deliği tıkamasın direnajı engellemesin ) koyacağız.

Sonra agregatı doldurup bir daha deniyeceğiz eminsek, sistem düşündüğümüz gibi çalışıyorsa fidemizi dikeceğiz.

Artık sistemin çalışmasından , bitkimizin beslenme açısından bir problemi olmadığından eminsek o zaman eriyiğin EC sinin düşük olduğunu ,demirinim eksik fosforunun yüksek olduğunu PH ının uygun olmadığını tartışacağız.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2008, 06:36   #77
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Çok güzeller. Sulamayı tepeden mi yapıyorlar Mahmut Bey? (2.Fotoğraftan öyle gibi gördüm)
Bu sistemde, merkezden olacak şekilde, torbanın en üstünden en dibine kadar damlama hortum döşeniyor.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2008, 06:38   #78
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi husnu35 Mesajı Göster
benim bir sorum olacak arkadaşlar: topraksız tarımda torf yerine bizim buralarda daha kolay bulabileceğimiz kestane toprağı var (kestane dikenlerinin çürümesiyle oluşmuş toprak) bunu kullansam olurmu?
Toprak kullanırsanız topraklı olur. Toprkasız olarak adlandırılabilmesi için yetiştirme ortamının besin içeriklerinin 0 olması gerekir. Sizin bahsettiğiniz kestane toprağının NPK değerleri yüksektir.

Ayrıca toprağınızın Ph değerini internetten öğrenemezsiniz. Bunun için ölçüm yapmanız gerekir.

Eski 27-04-2008, 21:38   #79
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Kestane toprağı diye tabir edilen ortam toprak değil,çürümüş kestana kabuğu,bence oda topraksız tarım için ideal olabilir...

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2008, 23:38   #80
Ağaç Dostu

İstanbul'da kestane toprağı diye, kestane ağacının altından süpürdükleri toprağı söylerler. İçerisinde yere dökülmüş ve çürümüş kestaneler olur, çok besleyicidir. Saksılı süs bitkisi yetiştiriciliğinde pek makbuldur.

Eski 24-11-2008, 00:12   #81
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Ben yeni başlayacağım, durgun su kavanozunda mı ? Perlit dolu poşetlerde mi, veya başka bir şekilde mi başlasam iyi olur ?

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2008, 08:41   #82
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

3. şemaya göre agregat içine aynı boru ve delikten mi eriyik dolup boşalıyor?

Eski 24-11-2008, 11:18   #83
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Besin bedeli ödemasini yaptım. İki paketlik.
Kutret bey, çamaşır makinası su boşaltma motoru veya akvaryum motoru arasında suyun devirdaimi için debi - akış hızı farklılğının zararı olur mu ?

Düzenleyen nariçi : 25-11-2008 saat 17:34
Eski 03-12-2008, 23:22   #84
Ağaç Dostu

Sayın nariçi pompa çok fazla su basıp taşmalarasebepolmıyacaksa, veya bitkiyi yerinden sökercesine bir tesiri yapmıyacaksa önemli değil ama en güzeli debiyi makul bir miktara ayalamak için bir basit musluk veya hortum çıkışına daha ince bir hartumla ayarlama yapmaktır.

Eski 06-12-2008, 23:40   #85
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Hidrafor Sistemi için bir çalışma

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Sistem (1) ve sisrem (4)terasımızda uyguladığımız sistem.
sistem (2) şu anda fasülye ve salatalık deneyinde kullandığımız sistem,
sistem (3) şu anda miniseramızda çıkacak olan fidelerimizi büyütmek için kuracağımız sistem, birde hidrafor sistem varki resimlerini yolladığım onu sonraya bıraktım ,çünkü enteresan bir kullanım şeklini sunacağım.
Sayın Kudret Tezel,

Yeni katılan bir arkadaşınız olarak öncelikle foruma katkı sağlayan tüm arkadaşları sizin aracılığınızla saygıyla selamlıyorum.

İsmim Mehmet SARICAN, 55 yaşında emekli makina mühendisiyim. Istanbul anadolu yakasında Küçükyalı da oturuyorum. İki hafta önce balkonda domates yetiştirme ile ilgili internette araştırma yaparken ağaçlar.net forumunu keşfettim ve yaptığınız çalışmaları iki haftadır soluksuz okuyorum.

Terasınızda yaptığınız çalışmalara bayıldım, elinize sağlık. Gerçi benim sizin kadar büyük bir terasım yok ama kapalı iki adet balkonum var. Geçen yaz balkonda mevcut saksılardan birine, hiç bir ön araştırma yapmadan çok önceden Bauhaus' tan aldığım domates tohumlarını atmıştım. Çıkan fidelerin kokusu ve bilinçsizce sulamanın dışında hiç bir bakım yapmadan aldığım 3 adet ceviz büyüklüğündeki domateslerin enfes tadını alınca, mühendis olmanın verdiği merakla biraz daha bilinçli domates nasıl yetiştirilir diye araştırayım dedim.

Sizin sistem 3 diye tanımladığınız sisteme benzer bir çalışma tasarladım, onu sizinle paylaşmak istiyorum ve yardımlarınızı bekliyorum. Özellikle sistemi kurarken sizden alacağım öneriler doğrultusunda gerekli tadilatları yapmak ve sistem için gerekli olan sıvı besini ilk kurarken sizden temin etmek konusunda anlayışınıza sığınıyorum.

Plastik kasaların boyutları; 600x400x320 Besin deposu (Alt Depo), sifon yapılacak kök haznesi bölümü için 600x400x220 ve bu kasanın üstünü örten 600x400 plastik kapağı Kamasan Plastik firmasının ürünlerinden gri renkli sanayi kasalarından temin edebiliyorum. Fiyatları 21+19+9 YTL gibi oldukça ekonomik.

Sistemde kullanacağım su altı pompasını Bauhaus' ta süs havuzu pompalarından iki model belirledim. Biri 350 litre/saat 40 YTL, diğeri 1600 litre/saat 76 YTL gibi. Bu konuda da sizin önerilerinize ihtiyacım olacak (Debi belirleme bakımından). Ayrıca sisteme hava vermek gerekirse çok ucuza hava pompasıda var. (Gerekirse onuda üst depoda her kök altına bir hava taşı gelecek şekilde kurabilirim diye düşünüyorum.)

Sizden bir yardım isteğim de 400x600 kapak üzerinde verimli olarak kaç kök fide yerleştirebilirim ve fideleri bir kafes saksı içinde katı agregat içinde mi taşıtmalıyım? Yoksa kapak üzerine deleceğim deliklerde kulanacağım bir strafor veya sünger tapanın ortasını delerek kökleri direkt besin içine serbest mi daldırmalıyım?

Tabi sizden bu öneri ve yardımları aldıktan sonra sistemi hayata geçirme aşamasında depoları doldurmak için gerekli sıvı besini temin etmek konusundaki yardımlarınızı bekliyorum. Saygılar.

Eklenen Resimler

naci03 ve Barış Kara beğendi.

Düzenleyen Sarıcan : 16-12-2008 saat 15:54 Neden: Paragraf
Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2008, 09:52   #86
Ağaç Dostu

Sayın SARICAN aramıza hoşgeldiniz.Güzel bir sitenin üyesi olduğunuzdan emin olunuz. Çok eğlenceli bir hobi olan topraksız tarım ve sitenin içeriğindeki
diğer bir çok konudan çok değerli ve faydalı bilgiler elde edebilirsiniz.
Zararın neresinden dönülürse kar dır demiş atalarımız, bende bu konuya çok geç başladım bir tesadüf eseri olarak tarım bakanlığının hazırladığı bir programı izledim.Bundan 5 sene öncesine kadar tarımla hiçbir alakam olmadı balkonumda bir maydanoz bile yetiştirmemiştim.O programı seyrettikten sonra daha önceden var olan alt yapımın gerek bilgi ve gerekse laboratuvar olarak bu konunun teknik kısmını çok rahat yapabileceğimi anladım ve işte o gece hastalığa yakalandım, tedevisi halen sürüyor. Anladımki sizede bulaşmış açil şifalar dilerim.
Sayın SARICAN bu konuda gerek ben ve gerekse arkadaşlarım yaptıklarımız deneyler, tatbikatlar, gözlemler den edindiğimiz bilgileri paylaşmaya hazırız . Sıloganımız BİLGİ PAYLAŞTIKÇA BÜYÜR.
Çizmiş olduğunuz resimdeki gibi bir sistem kurmaya niyet etmişsiniz anlaşılan. ve malzeme araştırmasıda yapmışsınız ,ancak bir şey dikkatimi çekti 40*60*22 cm ebattaki besin ve agregat tankları için öyle pahalı malzemelere gerek yok. Eminönü 'nde akvaryumculardan alacağınız su ve hava pompaları işinizi rahatlıkla görür . ATMAN marka 2000 litre / saat bir pompa 30-35 ytl ŞAMPİYON marka çift çıkışlı hava motorları 10-15 YTL civarında bir şeyler hatırlatayım istedim.
Sisteme gelince istediğinizi yapmakta hürsünüz . Bu işin en zevkli yanlarından biride sistem düşünmek,tatbik etmek,kendinize göre yeni yeni birşeyler bulmak.Belki arkadaşlarım farkındadırlar ben illede şöyle yapın şeklinde bir öneride bulunmak istemem ama yeni başlıyanlara en azından bir başlangıç noktası göstermeye çalışırım, çünkü zevk sadece domatesi biberi toplamak değil onu büyütebilen sistemi, teknik detayları kurmak ,onunla haşir neşir olmakta bu işin zevk veren ikinci tarafı.
Forumlara bakıldığında zaten bütün sistemler mevcut. Ama bakın şu sorunuzu cevaplamak lazım zira bazı bilgiler deneme yanılma yoluyla öğrenilirse zaman alır. Tarım geniş peryotlu bir uğraştır bir olumsuzluğu denemek bazı hallerde birdahaki sezona kadar beklemek gerektire bilir.
düşündüğünüz gibi her kök altına bir hava taşı gerekmez alt depodaki suyu havalandırmak ve bütün bitkilere sürküle etmek yeterlidir. 40*60 bir tablada mesela 2*3 =6 kök marul olabilir
3*4 =12 kök çilek olabilir ama domares gibi boyu ve eni geniş olan bitkiler olamaz . Bitkinin beslenmesi açısından bir problem olmaz belki ama bi süre sonra tabla arapsaçına döner el kol girmez ,bitkinin istediğini bakımı yapamassınız ,verimde düşük olur.
Bence40*60 bir tablaya gönül isterki bir kök domates olsun ama amatörlük kötü hastalıktır illede çok olsun der 2 adet denenebilir.
Tabla üstündeki kafes saksılara gelince bitkinin de diğer canlılar gibi kendini emin bir zeminde hissetmek istediğini bir forumda dile gelmiş arkadaşımızın taptığı gözlem anlatılmıştı, deneylerle sabit onun için kafes saksılara agregat olarak değilde bitkiyi sabitlemek açısından strafor, perlit, çakıl çok iri taneli olmayan 2-5 mm gibi, cocopyat, taşyünü ( taşyünü nün dağılam incecik lifleri besin eriyiği içinde insanı rahatsız ediçi göz zevkini bozucu bir hal alıyor ) gibi materyeller kullanıla bilir.
Balonunuzun kapalı olması ayrıca rüzğar açısından büyük bir şans.
Birde şunu özellikle hatırlatmak istiyorum şayet domates gibi veya sırık tipi bir bitki büyütecekseniz mutlaka işin başındam sırık dikmeyi ihmal etmeyiniz hele bir büyüsün düşünürüz derseniz göz zevkinizi bozacak şeyler yapmak zorunda kalabilirsiniz.
Besineriyiği konusundada istediğiniz yardıma hazırım.
Çalişmalarınızda başarılar dilerim, sevgiler selamlar.

naci03 beğendi.
Eski 07-12-2008, 10:59   #87
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Kudret Bey,

İlginize çok teşekkür ederim. Sabahın ilk saatlerinde yazdığım sorulara hemen cevap bulabilmem beni çok mutlu etti. Güzel bir hafta sonu diliyorum.
Eminönü tarafına geçmek şart oldu. Anadolu yakası sakini olarak karşıya geçmek çok zor geliyor artık. Yıllarca işe gidip gelirken nasıl katlandım bilemiyorum.

Kök sayısı konusundaki uyarınıza teşekkür ediyorum. Dediğiniz gibi amatör heyecanla insan istiyor ki hemen çok çok bitkilerim olsun. Açgözlülük bu olsa gerek, fideler büyüyünce ne kadar yer işgal edeceğini bilmediğimiz için böyle düşünmek normal herhalde.

Benim merakım bu kadarlık bir depo hacmi ile kaç kök bitkiyi besleyebilirim ve besin eriyiği değişim sıklığı hangi sürede olur? Çünki bu işin en zor tarafı depodaki sıvının yenilenme işi olacak herhalde.

Birde ortaya çıkan atık sıvıyı nasıl kullandığınızı merak ediyorum. Bahçeye veya kanalizasyona dökmek çevre açısından uygun olur mu? Nede olsa kimyasal atık kapsamında değerlendirmek lazım. Yoksa zaten gübre artığı, bahçeye atsak oradaki bitkilere de faydası mı olur diye düşünmek lazım.

Resimlemeye çalıştığım sistemde sırık ilavesini nasıl yapabilirim. Ben balkonda bulunan perde kornişlerinden ip bağlayarak iple asmayı düşünüyordum ama saksıya bakım yaparken hareket kabiliyetimi azaltacaktır. Büyümüş bir meyveli fidenin oldukça bir ağırlığı ortaya çıkacak, bunu sırıkla taşıtmaya kalktığımızda da sırığı sisteme çok iyi monte etmek lazım. Bu konudaki biligi birikiminizden faydalanmak isterim.
İlginize tekrar teşekkür ediyorum. Saygılar.

Düzenleyen Sarıcan : 16-12-2008 saat 15:56 Neden: Paragraf
Eski 07-12-2008, 20:15   #88
Ağaç Dostu

Sayın SARICAN ,bu işi programkarken yaklaşık 10-15 litreye bir kök domates biber patlıcan gibi büyük bitkilerden veya 2-3 litre gibi marul, çilek gibi küçük bitkilerden düşünmek lazım. Bu miktarların altındakiler yorucu zahmetli olur diye düşünüyorum .Ama bu hacimleri düşünürken dikim platformundamesela büyük kökler için16 dm2 küçük bitkiler içinde 3- 4 dm2 gibi bir ölçü fazla ihlal edilmemelidir, bakım zorlaşır ve verim olumsuz yönde etkilenir.Bunlar benim düşündüklerim sayın SARICAN .Ama şaşıracağınız birşey söyliyeyim, benim terasımda kurduğum sistemde besin takım 30 litre ama 24 kök domates beslediğimde oldu fakat günde bazen 2 defa besin eriyiği ilave etmek gerekiyor. Çok sıkıntı çektim halada çekmekteyim.
Daha büyük tank yerleştirme imkanım yok . Bence işin görsellğide önemli.Bu işi serada istedikleri gibiyapan arkadaşlarımı gıpta ile takip ediyorum ama balkon şartlarında bazı zorluklar doğabiliyor. İşte onun içindirki içinde olduğunuz şartlar sizi yeni yeni sistemler düşünmeye zorluyor. Örneğin 10 litrelik kovalarda bir kök bitki ve kova aralıklarının 50 cm olması ve besin sürkülasyonunu uygun bir hacimde secilerek bir tanktan boru sistemiyle
taşınması hem katı ortam hem su kültürü olarak nekadar avantajlar sağlar değilmi.
Yukarıda verdiğim doneler mantıksız gibi düşünüle bilir hem 10-15 litre besin eriyiği olacak hemde yüzeyi 16 dm2 gibi olacak yani derinliği 10 cm. bu derinlikte çok az .25 cm yaparsak bir kök için 40 litre gibi eriyik gerekli. İşte projemizi yaparken bu noktalara dikkat etmek lazım. Onun içindir ki profösyonel yetiştiricilikte marul ve çilek gibi bitkilerde PVC boru sistemleri domates biber patlıcan gibi büyük bitkilerde torbalı katı ortam veya kovalı sistemler tercih ediliyor. Bunlar benim düşündüklerim ve gözlediklerim.
Mesela haydroponic sistem denilen püskürtme sistemi hacim ve besin eriyiği olarak çok ekonomik bir sistemdir ancak her sistemin kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır.Her sistem için şebeke ceryanının kesilmesi pompanın bozulması püskürtme memelerinin tıkanması boru bağlantılarından meydana gelecek arıza ve olumsuzluklar. her sistemde sıkça kullanılan basit zaman saatlerinin arızaları sistemi nasıl etkiler, en kötü olasılığın verebileceği en büyük zarar ne olabilir diye düşünülerek karar vermek lazım.
Bütün sistemler kurulduğunda çok güzel çalışır ancak tarım 2-3-4 bazen 5-6 ay devam eder bu süre zarfında meydana gelecek arızaların en az zarar vereceği hatta hiç zarar vermiyeceği sistemler tercih edilmelidir.Zira tarım ekimle başlar hasatla biter.
Nasıl mükemmel bir çalışma sistemiyle start verdiysek ayni mükemmel çalışmaya zamanı gelince stop diyebilmeliyiz.

naci03 ve Sofii beğendi.
Eski 09-12-2008, 09:43   #89
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Kudret Bey,

Öncelikle Kurban Bayramınızı kutlayarak başlayayım teşekkürlerime.Foruma katılan tüm arkadaşların Kurban Bayramını yine sizin aracılığınızla kutlamak istiyorum.

İyiki varsınız, tecrübe denilen şey bu işte. Size danışmadan denemelere başlasaydım, birazda teknik eleman olmanın içgüdüsü ile size daha önce bahsettiğim sisteme benzer pompalı akan su kültürü ile başlardım.
Ama son mesajınızda belirttiğiniz gibi 400x600 olarak düşündüğüm saksıda en fazla iki kök domates yapabileceksem, iki kök için o kadar teferruata gerek olmadığı kanısına vardım ve diğer forum sayfalarını okurken, sizin akıllı saksılarınızı ve elektronik avatarlı arkadaşın sizin önerilerinizle geliştirdiği, 19 lt' lik damacana ile besleme tankı ilaveli duru su kültürünün hem yeni başlangıç yapan biri için, hemde benim gibi balkonda kısıtlı mekanda deneme yapacaklar için daha uygun olacağına karar verdim.

Yalnız elektronik isimli arkadaşın çizdiği teknik çizim ve sizin akıllı saksı fotoğraflarınızdan edindiğim tecrübe ile bir adım ileri giderek sistemi biraz daha basit hale getirmeyi düşünüyorum. Düşündüklerimi çizince sizi tekrar rahatsız ederim. Yalnız geliştirmedeki temel ana fikir olarak şöyle düşünüyorum. Yanlışım varsa lütfen ikaz edin. Elektronik isimli arkadaşın salatalık fotoğraflarından gördüğüm kadarı ile besin kökü için Ø110x300 mm hacminde dikey duran bir vazo bile yeter sanıyorum. Bu vazo yine alttan bir hava taşı ve hava motoru vasıtası ile havalandırılabilir. Kocaman bir kovayı kökleri muhafaza için kullanmaya gerek yok sanıyorum. Çünki düşüncem köklerin besin sıvısından kendisi için gerekli en küçük hacmi kirletmesi (Yani atık hale getirmesi), ilave olarak günlük ihtiyacı olan eriyiğin yedek depodan sürekli temiz besin ilave edilerek karşılanması.

Sevgili Elktronik' in damacanayı bir kova üzerine ters çevirerek oluşturduğu sebil besleme sistemi ile sizin akıllı saksı sistemindeki besleme deposu ucuna hortum bağlayarak yaptığınız akıllı vana sistemini biraz daha geliştirerek daha rahat kontrol edilebilir bir besleme düzeneği kurmak.

Bunları resimlemeden önce küçük bir deney yapmam lazım. Saygılar.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sarıcan : 16-12-2008 saat 15:58 Neden: Paragraf
Eski 12-12-2008, 22:20   #90
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Kudret Bey,
Bayram süresince bir önceki mesajımda bahsettiğim deneyi gerçekleştirdim. sizin akıllı saksı ve yine bir önceki mesajda belirtmiştim; Elektronik/Durgun su Kültürü başlığında, Sayın Akın Selçuk' un çizdiği seviye düzeneği çiziminde belirttiği, 19 lt' lik damacanalı besleme düzeneğinden esinlenerek yeni bir sistem çizdim ve denedim. (Bir önceki mesajda Elektronik olarak ismini yanlış yazmışım.)

Sonuç bence çok olumlu, çizimi size gönderiyorum. Eğer domates için düşündüğüm Ø110x250 mm borudan oluşturduğum saksı hacmi yeterli ise ben denemelerime bu düzenekle başlamak istiyorum. Önce bir besleme tankı bir saksı düzeneği ile başlayacağım. Daha sonra besleme tankındaki sıvı tüketim hızına bağlı olarak mevcut sisteme seri bağlama mantığı ile saksı ilave edeceğim.

Çalışma maliyeti ve sistem maliyeti çok ucuz. Eğer denemelerim iyi sonuç verirse birleşik kaplar prensibine dayalı bu düzeneğin, yine forumda okuduğum 11 üniteli akan su kültürü için hazırlanmış düzeneğe ciddi olarak alternatif olacağı düşüncesindeyim. Akan su düzeneğindeki enerji maliyeti ve otomasyon maliyeti tamamen sıfırlanmış oluyor.

Akın Selçuk' un sistemindeki çalışma prensibinde damacanın ters olarak kovaya yerleştirilmesinde Sayın Kahyanur isimli arkadaşın bir çekincesi vardı. Ben yaptığm deneyde onuda bertaraf ettim. Damacanın kapağını hiç çıkarmıyoruz. Kapağın tam ortasından 5-6 mm matkapla bir delik deliyoruz ve damacanayı ters çevirip sisteme yerleştirirkende deliği parmağımızla tıkıyoruz. Böylece etrafa hiç su sıçratmadan damacanayı yuvaya yerleştiriyoruz ve sistem tıkır tıkır çalışıyor. Sayın Akın Selçuk'tan farklı olarak hiç kova gibi büyük hacimlerle uğraşmıyoruz ve kovayı yükseltmek için vidalı seviye düzeneğinede ihtiyacımız yok.

Sistem çok basit, Ø110' luk PVC boru ve bu boruya ait uç kapama kör tapası ve contası. PVC boruya hortum ucu saplamak içinde damla sulama tesisatında kulanılan fittinglerden ve boru veya hortumdan faydalanacağım ama bayram süresince marketlerde bu malzemeyi bulamadım. Sadece PVC borudan saksı ve besleme ünitesinin boru ve damacana kısmını yaptım.

Hava motorunuda tavsiyenize uyarak Carrefour içindeki Pet Shop' tan ATMAN marka aldım. Bayramdan sonra bağlantı elemanlarını da alıp sistemi tamamlayacağım.

Sizden ricam besin kitlerini sizden nasıl temin edebilirim ve Istanbul dahilinde olduğumuz için size nasıl ulaşabilirim. Kargoya ve havaleye gerek var mıdır? Tavsiyelerinizi de alarak besin kitlerini elden alabilirmiyim.

Çalışmamı resimledim onları ekliyorum ve haberlerinizi bekliyorum. Saygılar.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sarıcan : 16-12-2008 saat 15:48 Neden: Paragraf

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024