agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni65Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-11-2007, 20:09   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Topraksız tarım için şematik anlatım

Evet SEvgili Arkadaşlar,
Sisteminizi kurmaya yardımcı olması açısından sizlere birkaç şema hazırladım.Çok amatörce oldu ama kusura bakmayın. Önce şemaları inceleyin gereken açıklamaları, yapacağım.

Eklenen Resimler

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2007, 20:21   #32
Ağaç Dostu

Sistem (1) ve sisrem (4)terasımızda uyguladığımız sistem.
sistem (2) şu anda fasülye ve salatalık deneyinde kullandığımız sistem,
sistem (3) şu anda miniseramızda çıkacak olan fidelerimizi büyütmek için kuracağımız sistem, birde hidrafor sistem varki resimlerini yolladığım onu sonraya bıraktım ,çünkü enteresan bir kullanım şeklini sunacağım.

Eklenen Resimler

naci03 ve eozen81 beğendi.
Eski 29-11-2007, 20:48   #33
Yeni Üye

yeşilkedi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Sistem 2'de

Kökler, devamlı besin eriyiğinin içinde mi oluyor? Çürüme olmaz mı?

Sistem 3'de

Besin eriyiği boşalıp tekrar doluyor. Zaman aralığı nedir? Kökler eriyik çekilince kurur mu?

yeşilkedi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2007, 22:04   #34
Ağaç Dostu

Aramıza hoş geldiniz Sevgili Yeşilkedi,

Evet sistem 2'de kökler devamlı besin eriyiğinin içindedir. Bu sisteme su kültürü denir, geçtiğimiz yaz bir sakız kabağı yetiştirdim fotoğrafı forumda var. Kökler canlı olduğu sürede çürümez, ama onu canlı tutan besin eriyiği ve havalandırmadır. Bu sistem birçok deneyde kullanılır. Forumu takip ederseniz sistemlerin avantaj ve dezavantajlarından bahsedeceğiz.

Sistem 3'te dolma ve boşalma süreleri 15-15 dakika iyi netice veriyor ben denedim fakat 30 dakikalık durma süresi çok sıcak havalarda iyi olmuyor.

eozen81 beğendi.
Eski 30-11-2007, 08:29   #35
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-11-2007
Sn. Kudret Tezel;
Madem besin eriğimizde gerekli bütün maddeler var o zaman niye 30-35 cm derinliğinde torf ve kum karışımıyla doldurulmuş bir saksıda eriği üstten döküp alttan süzüleni hergün toplayıp tekrar dökerek normal saksıda yetiştirme yapamıyoruz? Yani sistem 1 deki sirkülasyonu devamlı yapma yerine akşamdan akşama bir kere niye yapmıyoruz?

Atomkkarınca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2007, 08:36   #36
Ağaçsever

Özür dilerim ben yazılarınızı takip ederken bir önceki metinde değişiklik yapıp bu sorumu cevaplamış olduğunuzu şimdi gördüm.. Yani cevabımı almış oldum.

Eski 01-12-2007, 22:15   #37
Ağaç Dostu

Arkadaşlar, sizlere tanıtmaya çalıştığım bu sistemlerden başka daha birçok sistem düşünülebilir ama şu ayrıntıya dikkatinizi çekmek isterim. Gayemiz nedir? Gayemiz öncelikle bitkinin kökünü kurutmamak, besinsiz ve oksijensiz bırakmamak. Memleketimizde malum elektrik kesintileri sözkonusu, sistem güzel güzel çalışırken bir bakıyorsunuz elektrik kesiliyor. Elektiklerin kesik olduğu sürede, hava ve su pompaları çalışamıyacağına göre, sıfır durumu dediğimiz bu durumda kökler eriyikte olmalıdır. Tabiiki herşeyin bir haddi var, bu süre çok çok uzun olmamak kaydıyla bu sistem emniyetlidir. Besin eriyiğinin yüzeyi nekadar genişse, havadan geçeçek oksijen okadar çok olacağımdan sistemim emniyetide o kadar çok olur.

Sistem seçerken dikkat edilecek hususlardan biride yetiştireceğimiz bitkinin kök yapısıdır. Bazı bitkilerin kökleri seyrek dallardan oluşuyor, mesela geçen gün arkadaşımdan aldığım baklanın kökleri gibi. Böyle bir bitkiyi su kültüründe büyütmek kolay.

Yukarıda verilen sistem 2 bu iş için uygun. Besin kabını havalandırırken oluşan sirkülasyon besin eriyiğinide kökün her tarafına taşır. Fakat büyüteceğimiz bitki bir sakız kabağı ise, kökü okadar sık o kadar girift ki suyun sirkülasyonu besin ve oksijeni kökün iç kısımlarına taşıyamaz ,işte ozaman kökün içinde olduğu kullanılmış, besini ve oksijeni alınmış suyun boşaltılarak taze eriyikle doldurulması tabiiki kökün iç kısımlarda ölmesine mani olacaktır. Bu durumda sistem 3'ü seçmekte fayda vardır.

Sevgili arkadaşlar bu bilgileri bir yerlerden okuyup aktarmıyorum, yaptığım deneylerden edindiğim bilgileri ve mantığı sizlerle paylaşıyorum. Daha profösyönelce çalışmalar için bilgisayarlarda kullandığımız kesintisiz güç kaynaklarını kullanmak akla gelebilir. Açık ortamlarda su kültürünün bazı zorlukları olduğu gerçek, bitkilerin saksıya tutturulması problem olabilir şiddetli rüzgar olumsuzluklara sebep olabilir o zaman benimde tatbik ettiğim torf - kum karışımı tercih edilebilir. Bazı sistemleri evde amatörce tatbik etmek zor olabilir. Bazan bir bidonun bir kovanın delinmesi bir hortumun su sızdırmayacak şekilde oraya bağlanması problem olabilir. Onun için arkadaşlar lütfen yapabileceğimiz bir sistem ve bu sisteme uygun bitki seçelim. Enerjimizi besin eriyiklerini hazırlamaya beslediğimiz bitkiyi veya bitkileri gözlemlemeye harcıyalım.

eozen81 beğendi.
Eski 01-12-2007, 22:37   #38
Ağaç Dostu

Sizlere 15 kasım da mini seraya dikip köklerini güçlükle pamuktan kurtarabildiğim ve su kültürüne aldığım fasülye, ve bir kök salatalığın durumunu göstereyim.

24 kasım cumartesi yani tam bir hafta önce miniseraya 2.kez diktiğim yerli domates, Çanakkale domatesi, demre sivri biber, salatalık, sukabağı ve balkabağının durumları.

Ancak sukabakları henüz çıkmadı.
Birde geçen gün (28 kasım) arkadaşımdan aldığım bakla ve marullar var. Baklalar yaklaşık bir misli büyüdü marullarda henüz çok fazla birşey yok.

Eski 01-12-2007, 23:13   #39
Ağaç Dostu

Bakalım gelişmeleri nasıl bulacaksınız

Eklenen Resimler

naci03 beğendi.
Eski 02-12-2007, 17:33   #40
Ağaç Dostu

Bu gün, 24 Kasım, da mini seraya diktiğim ve boyları 4-5-cm olan fideleri (kabaklar 17 cm )
besin eriyiğiyle beslemeye başladım. Bakalım ne olacak. Geçen gün bir mesajda ışık durumundan bahsetmiştik. General Electric firmasının enrich spot R80 lambasını aldım 100 watt. Bu lambalar bitki büyütme lambası olarak geçiyor. Fasülyenin boyu şu anda tam 54 cm. Salatalık ilk diktiğim güne göre en az iki misli oldu. Bu lamba nereye kadar büyütür bilmiyorum. Bizim asıl gayemiz kış ortasında fide yetiştirmek değil, yaza balkonumuza dikeceğimiz fideleri kendimizin yetiştirebilmesi ve besin eriyikleri konusunda ihtisas yapmak.

Sevgili arkadaşlar, işin buraya kadar olan kısmında sizlere yaptığım deneyleri, edindiğim bilgileri aktarmaya çalıştım. Deney setlerimizdeki ilerlemeleri tabiiki aktarmaya devam edeceğim ancak, ikinci paragrafa geçmeden yani besin eriyiklerinin hazırlanması, kimyasal malzeme temini,besin eriyiklerinin kullanılması pH ayarı EC ayarı gibi ilk başlarda bahsettiğimiz konuların detaylarına girmeden bu konuyu pekiştirmek adına Sayın Editörümüz Selahattin YILMAZ beyden rica etsek şu yasağı kısa ve geçici bir süre kaldırarak arkadaşlarımızın soru sormalarına müsaede ederek, onlarında bilgi, düşünce ve önerilerine yer versek nasıl olur acaba.

Sofii beğendi.
Eski 02-12-2007, 19:04   #41
Yeni Üye

yeşilkedi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Sistem1 uygulanması en kolay ve en verimli sistem olarak gözüküyor bana göre,uygularsam sistem 1 i uygularım.

tasarim beğendi.
yeşilkedi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2007, 22:01   #42
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Alıntı:
...Ancak azot fazlalığının boğum aralarını açtığını biliyorum, resimlerde gördüğünüz boğum aralıklarının normal mi, anormal mi olduğunu bu konuda deneyimi olan arkadaşlar açıklığa kavuştursun.

Boğum aralarının uzun olmasının nedenleri şunlar olabilir:

1-Aşırı azot
2-Aşırı su yani bu da sıvı solüsyon içindeki bileşenlerin eksikliği anlamına da gelir
3-Yetersiz ıışklandırma veya dik gelmeyen ışık

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2007, 22:57   #43
Ağaç Dostu

Sevgili Selahattin Yilmaz,
Verdiğiniz bilgi için teşekkürler.Bu olasılıkların hepsi de geçerli ola bilir.Zaten ışığın yetersiz olduğunu düşünüyorum,azot fazlalığı veya EC düşüklüğünü (düşük konsantrasyon) kontrol etmek için yeni eryik hazırlayıp gözliyeceğim.Fakat şu anda daha güzel bir fikrim var, 2 ad bakla fidesi vardı ya, birini toprağa dikeceğim ve birsüre sonra ikisini mukayese edeceğiz nedersiniz, daha doğru bilgi vermezmi?.
Ayrıca duyuruda iyi olmuş.

Eski 11-01-2008, 18:25   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-01-2008
Kudret bey çok değerli bilgiler bunlar... Emeğinize,elinize sağlık...

kutupay beğendi.
karaferye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2008, 16:19   #45
nuitari
Guest

Ellerinize sağlık,teşekkürü borç bilirim)
Su kültürü sistemleri hakkında türkçe kaynak zaten çok kıt bu şemalalar bu eksikliği en iyi şekilde gidermiş.
Gelelim sorularıma;
1)2. sistemde suya sürekli hava pomplıyormuyuz yoksa timer ile birlikte mi kullanıyoruz?
2)Siz kendi yetiştirdiğiniz domateslerinizde nasıl bir solüsyon kullandınız?

Ve son olarakta hydro sistemde dometes yetiştirmek için alıpta (misal 4 litreye 1 kapak şeklinde)kullanabileceğimiz besin eriyikleri hazır şekilde satılıyormu?

Düzenleyen nuitari : 12-01-2008 saat 19:06
  Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2008, 00:36   #46
Yeni Üye

Banu82's Avatar

Giriş Tarihi: 22-12-2007
Galeri: 1
kudret bey hakikaten sizi tebrik ederim. çok ilgilisiniz ve bilgilerinizi paylaşmaktan çekinmiyorsunuz. bende bir ziraat müh. adayıyım ve henüz kendimi çok toy görüyorum maalesef.. bizde geçtiğimiz dönemde durgun su kültürü adıyla bir ödev hazırlamıştık. bizimki baya amatör oldu tabi ...

Banu82 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2008, 00:39   #47
Yeni Üye

Banu82's Avatar

Eski 30-01-2008, 00:46   #48
Yeni Üye

Banu82's Avatar

Eski 30-01-2008, 14:34   #49
Ağaç Dostu

Sevgili Banu kardeşim, ellerinize sağlık,yüreğinize sağlık.
İnsanın düşündüklerini açıkça söyleyebilmesi, veya yazabilmesi, yürek ve medeni cesaret işidir. Bilgi paylaşıldıkça büyür demiştik, İnsanlar bilgilerini ortaya koymadıkları sürece hep doğruluğuna inanırlar, oysa öyleyanlışlarımız vardırki doğru bildiğimiz.Bunları düzeltmek ancak bilgilerimizi paylaşmakla olur. Yaptığınız deney hiçte yatsınacak bir iş değildir,ancak bu işi ruhunu bilerek yaptıysanız diyeceğim ama siz zaten bu işin ruhunu öğrenmeye aday olmuşsumuz,bu işin tahsilini yapıyorsunuz,sizden öğreneceğimiz çok şeyler olduğunu biliyorum ve bilgilerinizi bizlerle paylaşmanızı diliyorum.

kutupay beğendi.
Eski 30-01-2008, 21:17   #50
Yeni Üye

Banu82's Avatar

düşünceleriniz için teşekkür ederim kudret bey bahçe bitkileri hususunda bilgim dahilinde yardım etmeye çalışırım ****** ama eminim sizin tecrübeleriniz yanında hiç kalır. umarım diğer meslektaş adaylarımda sizin gibi ilgili kişiler olurda ziraat hakettiği yeri bulur...

Eski 31-01-2008, 14:34   #51
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Merhaba

sevgili arkadaşlar;Konumuz balkonda topraksız tarım, ama bu'da serada yapmaya çalıştığımız topraksız tarım.

Name:  sahibinden_resim1 032.jpg
Views: 15681
Size:  70.3 KB

Name:  sahibinden_resim1 033.jpg
Views: 8335
Size:  60.9 KB

Name:  sahibinden_resim1 035.jpg
Views: 7685
Size:  90.0 KB

Name:  sahibinden_resim1 036.jpg
Views: 8063
Size:  60.6 KB

Name:  sahibinden_resim1 037.jpg
Views: 7865
Size:  79.5 KB

bountr ve naci03 beğendi.
envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2008, 15:01   #52
Ağaç Dostu

envor's Avatar

topraksız tarım katı ortam kültürü

Sayın kudret bey;Galeriye resim yüklemeyi öğrendim,en kısa zamanda hidroponik denememi ekleyeceğim.Şu an serada yetiştirdiğimiz ürünlerin resmini yükledim.Nasıl görünüyor sizce?

Eklenen Resimler

Eski 31-01-2008, 21:41   #53
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Kızarmış olanlar çok lezzetli görünüyor...

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2008, 22:53   #54
Ağaç Dostu

Nekadar güzel değilmi arkadaşlar Sevgili arkadaşımız Envorun serada yetiştirdiği çilekler ve domatesler.Ellerinize sağlık gerçekten çok güzeller.Ama bir ata sözümüz var biliyorsunuz
(Ben güzele güzel demem. güzel benim olmayınca).E...hani bilgi, hani formül. Keşke bir iki formül versenizde arkadaşlarımızda yararlansa hep beraber bu işin profösyonelce nasıl yapıldığını öğrensek.Birde Envor kardeş seranın adresini versenizde nasibolur yolumuz düşerse yakından görsek aman negüzel olur.
Enver kardeşim konumuzun önemini,topraksız tarımın geleceği,bu konudaki eleman açığını,verim,seranızın alanı,dikili kök sayısı,toplam hasat,su ihtiyacı,gübre ihtiyacı ,gibi konularda bizleri aydınlatırsanız,izleyenlerin amatörlükten biraz daha öte bilgilerimiz olur,
konuya bayağı katkıda bulunmuş olursunuz.Gerçekten çok güzel,kutlarım selamlar.

Eski 01-02-2008, 09:43   #55
Ağaç Dostu

envor's Avatar

topraksız tarım

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Nekadar güzel değilmi arkadaşlar Sevgili arkadaşımız Envorun serada yetiştirdiği çilekler ve domatesler.Ellerinize sağlık gerçekten çok güzeller.Ama bir ata sözümüz var biliyorsunuz
(Ben güzele güzel demem. güzel benim olmayınca).E...hani bilgi, hani formül. Keşke bir iki formül versenizde arkadaşlarımızda yararlansa hep beraber bu işin profösyonelce nasıl yapıldığını öğrensek.Birde Envor kardeş seranın adresini versenizde nasibolur yolumuz düşerse yakından görsek aman negüzel olur.
Enver kardeşim konumuzun önemini,topraksız tarımın geleceği,bu konudaki eleman açığını,verim,seranızın alanı,dikili kök sayısı,toplam hasat,su ihtiyacı,gübre ihtiyacı ,gibi konularda bizleri aydınlatırsanız,izleyenlerin amatörlükten biraz daha öte bilgilerimiz olur,
konuya bayağı katkıda bulunmuş olursunuz.Gerçekten çok güzel,kutlarım selamlar.
Arkadaşlar yorumlarınız için çok teşekkür ederim,yanlız bir düzeltme yapayım,sayın Kudret bey çilek demişsiniz fotoraf sizi yanıltmış olmalı,o resmini gördüğünüz meyveler Türkiyede ilk defa topraksız tarımda yetiştirilmiş olan Franbuaz meyveleridir.Fidanları geçtiğimiz haziran ayında hollandadan getirtmiş ve seraya ekmiştik,ilk ürünümüzüde ekim sonu,kasım,aralık ayında hasat etmiştik.Şimdi ise budamamızı yaptık ve mart sonu itibariyle tekrar hasata başlıyacağız inşallah.
Sayın Kudret bey;Formül verirmisiniz demişsiniz ama inanın bana bu işin sabit bir formülü yok,iklim,sıcaklık,nem kriterleri çok değiştiriyor.Kendi izlenimlerime göre diyebilirimki,%50 iklimlendirme,%30 kültürel işlem,%20 sulama programı.
Sizin sorularınızı kısaca kendimce cevaplıyayım,Topraksıztarım bence Türkiyenin geleceğidir,artık çiftçilerimizin bilinçlenmesi lazım,daha az gübre,daha az ilaç kullanımı,daha çok verim almak topraksız tarımın özelliği,artık topraksız tarım yapmak isteyenlerede müthiş cazip kredilerde veriliyor.
Topraksız tarımda yetişmiş personel bulma sıkıntısıda yaşanıyor,Türkiyede bu işin danışmanlığını yapan kişi sayısı bir elin parmakları kadar(tabi kendini danışman diye tanıtan ama hiç birşeyden anlamayanları saymıyorum)Birde yeni mezun mühendis arkadaşlarada tavsiyem bu sektöre yönelsinler,ziraat mühendisliğini tekrar eski pırıltılı günlerine topraksız tarım götürecek,ben buna inanıyorum.
Verim olarak şunu söyleyebiliriz topraklı tarımın iki katı kadar ürün alınabiliniyor,topraktaki kök hastalıklarını dezenfekte için kullanılan kiyasallarıda kullanmadığımız için hem daha ekonomik hem daha sağlıklı olduğuna inanıyorum.
Tarım yaptığımız alan 214 dönüm arazi içinde 55dönüm domates,10dönüm franbuaz,40dönümde yeni inşaat halinde seramız mevcut,diğer alanlarımızın sera yapmaya elverişli olmadığından dolayı hicaz narı,nektarin ve erik çeşitlerini yetiştirmeye çalışıyoruz,ayrıca tüm seralarımızda arı ile dölleme yapıyoruz vede eurepgap,İTU sertifikalarımız var.
Sanırım sorularınıza birazda olsa cevap vermişimdir,başka sorularınız olursa bilgim dahilinde cevaplamaya çalışırım,hepinize iyi çalışmalar diliyorum bitkiniz yeşil olsun...Saygılarımla...envor...

soulofthesea beğendi.
Eski 01-02-2008, 11:29   #56
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi envor Mesajı Göster
...artık topraksız tarım yapmak isteyenlerede müthiş cazip kredilerde veriliyor...
Saygılarımla...envor...
Sayın envor;

Ziraat Bankası dışında, cazip kredi kaynakları hakkında kısa bilgi geçebilir misiniz?

Vaktinizi çok da almamak açısından, kaynak belirtseniz bile ilgililer araştırma imkanı bulabilir ilgili kaynakları...

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2008, 15:54   #57
Ağaç Dostu

envor's Avatar

cevap

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lerdemir Mesajı Göster
Sayın envor;

Ziraat Bankası dışında, cazip kredi kaynakları hakkında kısa bilgi geçebilir misiniz?

Vaktinizi çok da almamak açısından, kaynak belirtseniz bile ilgililer araştırma imkanı bulabilir ilgili kaynakları...
Sayın Ierdemir ziraat bankası dışında kredi kaynakları diğer özel bankalar.Hemen hemen hepsinin topraksız tarım kredi uzmanları var,bunu neredenmi biliyorum?Çünkü o kadar çok bankacı geliyorki işletmemize tahmin bile edemezsiniz.Yeterki sağlam bir proje sunun onlara,kredi muslukları sonuna kadar açılıyor.Gerçi onlarda dünya bankasından alıyorlar krediyi.Topraksız tarımda yetişen ürünlerin çoğu yurtdışına gidiyor,avrupalı iyi domates yemek istiyor,iyi domatesde iyi serada olur,avrupanında sebze deposu Türkiye olduğu için topraksız tarım kredisini alıp satmak bankalar için çok karlı bir iş olsa gerek.iki yıl ödemesiz beş yıl vadeli kredileri olduğunu biliyorum.

Eski 04-02-2008, 10:20   #58
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Birde şu pepinolar vardı ,Küçüğünü su kültüründe büyütmeye çalışıyorum,
Sayın kudret bey siteyi çok geç keşfettiğimden dolayı zaman buldukca forumda eski yazışmalara bakıyorum,sizin pepino bitkinizide gördüm ama bana göre (Affınıza sığınıyorum)iz elementleri alamamış gibi geldi,şu anki durumu nedir?yeni resim varsa görebilirmiyiz.

Eski 04-02-2008, 12:38   #59
Ağaçsever

Sn; Envor
domates resimlerinize iştahla baktım çok güzel. merak ettiğim siz sulamayı yapıyorsunuz ama besin maddesi geri dönüşümü olmuyor gibi geldi

Eski 04-02-2008, 15:29   #60
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Merhaba Atomkarınca;Saksılarımızın altında drenaj kanallarımız var,fotorafta görülmüyor.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024