agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni65Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-06-2015, 13:19   #211
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
EC ayrı bir olay, bitkinin beslenmesiyle ilgili, Ph ise bitki davranışı+ sistem etkili.

idris şenol beğendi.
Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2016, 22:36   #212
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2016
Merhaba arkadaşlar
konuyu en başından itibaren okudum.
Topraksız tarım konusuna yeni ilgi duymaya başlamış birisi olarak bana çok faydalı oldu gerçekten.
Paylaşılan bilgiler için herkese teşekkür ederim.

schehkriar beğendi.
Culture Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2016, 18:16   #213
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-05-2016
Kudret Bey
Sizin yönlendirmeleriniz ile muhteşem bir şey çıktı ortaya

https://www.youtube.com/watch?v=hNkjVp449f0

MustafaTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2016, 18:58   #214
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
sera bekçisi profosyenel ve amatörlerin isteklerine cevap vericek tahminizden üst düzeyde bir cihaz alanda satanda hayırlı olsu)

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2017, 01:31   #215
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-01-2017
Besin eriğikleri

Herkese iyi çalışmalar. Ben aranıza yeni katıldım. Bana Topraksız Tarım için marul ve salatalığa göre besin içeriği gerekli. Bazı listeler buldum ancak nitrat gibi maddeler artık bulunamıyor. Kudret Bey **** başka bir bilen büyüğüm bana yardımcı olabilir mi . Saygı ve sevgilerimle emeklerinizin karşılığını almanızı dilerim.

aslan53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2017, 20:39   #216
Ağaç Dostu

beşiktaşlı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2016
KUDRET bey size yardımcı olur fakat nitrat dediğiniz ne anlamadım
nitrat ...azot demek başka kaynaklardan azot ihtiyacınızı karşılarsanız
amonyum nitrat diyorsanız tamam yasak
fakat kalsiyum nitrat...potasyum nitart amonyum sülfat bunları ölçülü kullanıp
iyibir formülle sadace yukardaki gübrelerle bitki yetiştire bilirsiniz
amanyum nitrat yerine 46 üre ile eksiği kapatırsınız
daha da önemelisi kudret bey bu işin ustası ondan kit alıp başlayın sonra gübreleri kendiniz hazırlayın derim
kudret beyden ricamız bitkilerde azot ihtiyaç kaynaklarını anlatırsa seviniriz

beşiktaşlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2018, 20:40   #217
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-04-2016
sisteminize hayranım hocam maşaAllah

balmuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2018, 22:55   #218
Yeni Üye

DASG ECO FARM's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2018
Buda benim denemem

denememiz başarılı olmuştur.

Eklenen Resimler

malbman ve asipoyraz beğendi.
DASG ECO FARM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2018, 22:58   #219
Yeni Üye

DASG ECO FARM's Avatar

denemenizi tavsiye ederim

güzel bir arge oldu

Eklenen Resimler

malbman ve asipoyraz beğendi.
Eski 09-11-2018, 23:00   #220
Yeni Üye

DASG ECO FARM's Avatar

denemenizi tavsiye ederim

ve sanuç

Eklenen Resimler

Eski 22-11-2018, 22:01   #221
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-10-2018
Merhabalar. Balkonda domates yetiştirmeye çalışıyorum. Topraksız tarım deneyimi kazanmak için balkona sıralı bir şekilde saksılara domatesleri ekip, saksıların dibini deldim. Altına bir süzgeç koydum daha sonra en dibe 3'te 1 oranında perlit, üstüne 3'te 1 oranında torf, en üste de perlit toprak karışımı koydum. Her bitkiye bir sulama memesi gelecek şekilde damlama sulama sistemi kurdum. Altına drenaj yaptım. Üsten damlattığım besin eriğini alttan iki ayrı depo ile toplayıp sulama sistemine devir daim etme niyetindeydim ancak hala sonuç alamadım. Sulama memelerini perlit tıkıyor. Perlit tıkamasa da anlam veremediğim bir şekilde sulama memeleri duruyor. Sulama memesini çevirdiğim an yine su akmaya çalışıyor. Sözde otomasyon sistemi kurdum başından bir dakika ayrılamıyorum. Ayrıldım bazen ama 3 tane akvaryum motoru bozmama neden oldu. Sulama memelerini çıkarıp perlitleri temizlemeye çalışırken bitkilerin yapraklarını ıslattım. Domatesin yaprakları kıvırcık marula döndü. Boruları yeniden dizmeye çalışırken dalları kırdım. Memeleri çıkardım suyun akması için bu sefer de sulamayı abarttım. ph yükseldi bitkilerin yarısı kurudu. Elektrik çarptı. Başıma gelmeyen kalmadı. Ben bu başıma gelenlerin hepsini perlite bağlıyorum Üstatların tavsiyelerini dinlemek için can atıyorum. Büyük hevesle başladım ama yılmaya başladım. Bir süre daha düzen tutturamazsam tarla sürüp soğan ekeceğim.

amatordomates Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2018, 23:01   #222
Ağaç Dostu

Sevgili amatordomates, Atalar doğru demiş, ne demiş, cami ne kadar büyük olursa olsun imam bildiğini okur muş. siteye kaydınız yeni bir buçuk ay kadar olmuş umarım bu arada veya daha önce forumları biraz okumuşsunuzdur hazırladığınız modeli nereden esinlendiniz. Hiç alta 1/3 perlit üstüne 1/3 oranında torf onun üstüne de 1/3 oranında perlit toprak karışımı koyduğunuzu söylüyorsunuz hiç öyle yapılan bir uygulama gördünüz mü. Bir kere biz topraksız tarımla uğraşıyoruz toprakla işimiz yok öncelikle saksıların üstündeki 1/3 lük perlit ve toprak karışımını iptal edin sonra saksıyı müsait bir yere boşaltın üstüne 1/3 oranı kadar bir miktar torf ve perlit ilave edin ve güzelce bir karıştırın yani harmanlayın torf ve perlitin homojen bir biçimde karıştığından emin olunca saksıları temizleyin deliklerin üstüne yine süzgeçleri koyun ve torf perlit karışımını saksılara doldurun. damlama borularını kurun fideleri ekmeden sistemi kontrol edin deliklerden akan drenaj suyunda artık perlit gelmeyecek depoya ve pompaya gitmeyecek damlamaları da tıkamayacak ama önce damlama borularınızı güzel bir temizlemeniz lazım tabii besin tankını da güzel bir temizlemeniz gerekir yani anlayacağınız sistemi kuralına uygun hale getirmeniz lazım kolay gelsin. Başarılar dilerim.

Eski 23-11-2018, 10:01   #223
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Sevgili amatordomates, Atalar doğru demiş, ne demiş, cami ne kadar büyük olursa olsun imam bildiğini okur muş. siteye kaydınız yeni bir buçuk ay kadar olmuş umarım bu arada veya daha önce forumları biraz okumuşsunuzdur hazırladığınız modeli nereden esinlendiniz. Hiç alta 1/3 perlit üstüne 1/3 oranında torf onun üstüne de 1/3 oranında perlit toprak karışımı koyduğunuzu söylüyorsunuz hiç öyle yapılan bir uygulama gördünüz mü. Bir kere biz topraksız tarımla uğraşıyoruz toprakla işimiz yok öncelikle saksıların üstündeki 1/3 lük perlit ve toprak karışımını iptal edin sonra saksıyı müsait bir yere boşaltın üstüne 1/3 oranı kadar bir miktar torf ve perlit ilave edin ve güzelce bir karıştırın yani harmanlayın torf ve perlitin homojen bir biçimde karıştığından emin olunca saksıları temizleyin deliklerin üstüne yine süzgeçleri koyun ve torf perlit karışımını saksılara doldurun. damlama borularını kurun fideleri ekmeden sistemi kontrol edin deliklerden akan drenaj suyunda artık perlit gelmeyecek depoya ve pompaya gitmeyecek damlamaları da tıkamayacak ama önce damlama borularınızı güzel bir temizlemeniz lazım tabii besin tankını da güzel bir temizlemeniz gerekir yani anlayacağınız sistemi kuralına uygun hale getirmeniz lazım kolay gelsin. Başarılar dilerim.
Hocam alakanıza teşekkür ederim.. Torf ve perliti iyice karıştırmam gerektiğini anladım. Mevcut fideleri oldukları yerden çıkarıp toprak olmadan perlit ve torfu iyice karıştıracağım. Saksılardaki eksiklik kadar perlit ilavesi yapacağım. Tankların sularını yenileyeceğim. tertemiz hale getirip sıfırdan başlayacağım. Hanımla yine atışacağız anlaşılan. Evin her yeri yine torf olacak.... Hocam sistemi yenileyeceğim ama mevcut fideleri çıkarıp yeniden ekmek zarar verir mi? Bir de sulama borularını temizlemek için hava mı bassam.

Eski 23-11-2018, 10:20   #224
Yeni Üye

Hocam bir de bu sulama memeleri neden sebepsiz yere durur. Hava yapma gibi bir durum mu meydana geliyor acaba.

Eski 23-11-2018, 22:48   #225
Ağaç Dostu

Fideleri dikkatlice sökerseniz zarar görmeye bilir ama garantisi yok. Damlama memelerinin temizlenmesine gelince hava değil ama mesela musluktan gelen tazyikli suyla temizleye bilirsiniz. Aslında böyle küçük amatör çalışmalar için damlama memeleri kullanmak kullanışlı değil en iyisi damlama musluklarını çıkarıp deliklerden suyun rahat akmasını sağlayın . Benim terasımda damlama memeleriyle baş edemedim zira motor basıncı düşük olunca bu gayet normal onları çıkartıp deliği 2 mm çaplı ( makinelerde yağlama hortumu diye geçer)5 cm lik borular taktım sorun halloldu. Kolay gelsin başarılar dilerim.

Barış Kara beğendi.
Eski 13-12-2018, 13:16   #226
Yeni Üye

Tekrar Merhabalar. Kudret Bey'in verdiği bilgi ile domateslerin topraklarını yeniledim. Saksıları boşaltıp perlit ile torfu yarı yarıya karıştırdım. Solan fideleri söktüm. Biraz toparlandılar. Söktüklerimin yerlerine yedek olarak beklettiğim fideleri yerleştirdim. Daltonlar gibi boy boy domates fidelerim var. Besin eriğini sulama memelerinden verip drenaj yardımı ile devir-daim ettiriyorum. Ancak kafama takılan bir kaç soru var yardımlarınızı bekliyorum.
1-) Fotoğraflardaki saksılarda nerden baksanız 10 litre toprak vardır. 20'şer cm ara ile fidelerin herbirine bir adet gelecek şekilde damlama memeleri var. Ben bu sistemi kurarken topraksız tarım hevesi ile giriştim işe. Ancak uzunca süredir okuduklarımda "Domatesi fazla sulama", "Yapraklar kuruyana kadar bekle ondan sonra sula", "Çok sularsan bitki boy verir, yaprak verir ama çiçek vermez" gibi uyarılar dikkatimi çekiyor. Zira kazık gibi olup da meyve vermeye hiç niyeti olmayan fidelerim var. Şimdi bu topraksız tarımda besin eriği sürekli bitkiye ulaşmak zorunda değil mi? Yani madem bu bitkiler besin eriği ile besleniyorlar, nasıl sulamadan bırakabilirim ki? Aslında tam olarak öğrenmek istediğim şey bu kurduğum sistem topraklı tarım mı, yoksa topraksız tarım mı?
2-) Fidelerdeki alt dalların hemen hemen hepsi çürüdü gitti. Üst dallardaki yapraklarda da sararma ve kahverengi lekelenmeler var. Her akşam çürüyen yaprak ve dalları temizliyorum. Forumda okuduklarım ile toprakta eksiklik olduğuna kanaat getirdim ve 1 hafta aralar ile kalsiyum magnezyum ve çinko verdim. (Hepsini birden değil, bir hafta ara ile teker teker) Yine de olumlu bir sonuç alamadım. Çürüyüp duran dallar ve yapraklar için bir öneriniz var mı?
3-) Kapalı bir balkonum var. Günde yaklaşık 3 saat güneş alıyor. Çok ışıl ışıl bir balkon değil açıkçası. Bu yüzden çinden led lambalar getirdim. Growled dedikleri lambalardan. Mavi ve kırmızı ışık veriyorlar. Geceleri bu lambaları sürekli açık bırakıyorum. Doğru mu yapıyorum yoksa bitkileri günün belli saatlerinde karanlıkta rahat bırakmam gerekir mi?
4-) Küçük sinekler var bitkilerin etrafında. Sineğin miyatürü gibi şeyler. Bitkilere zarar verirler mi? Verirler ise nasıl mücadele edebilirim. Uğurböceği fikrini okumuştum yine forumda bir yerlerde. Bitkilere uğur böceğini nasıl çekebilirim.
Üstatlar aylardır büyük bir hevesle uğraşıyorum bu domates işi ile ama ilk başladığım zaman ile şimdiki arasında düşüncelerim çok değişti. O kadar çok detayı varmış ki bu işin bizden önceki nesillerin yetiştirdikleri domateslerin tamamiyle mucize eseri yetiştiğini düşünüyorum. İlgi gösterip bu amatör kardeşinize yardımcı olursanız çok sevineceğim. İyi günler dilerim.

Eklenen Resimler

Eski 13-12-2018, 13:29   #227
Yeni Üye

Bu arada fotoğrafları düzeltmeyi beceremedim. Başınızı eğdiğim için kusuruma bakmayın

Eski 02-01-2019, 13:08   #228
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-01-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi DASG ECO FARM Mesajı Göster
ve sanuç
Balkonum için benzer bir düzenek üzerinde uğraşıyorum, ayrı bir konu başlığı altında detaylıca resimlendireceğim. Kullandığınız borular 100lük mü acaba?

emre.de Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024