agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni246Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-05-2016, 11:16   #451
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-03-2016

Küçük kızım bırakmıyor dolu hali ile görelim,ama ortalama 2 günde bir 3-4 çileği var.Şu ana kadar sanırım 2 kg mahsülü 54 kök ile geçtik..

Muda, erkanbey, Milla ve 3 kişi beğendi.
Wildwolf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2016, 14:03   #452
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-04-2016
maşallah wildwolf .benim sistemde iyleşmeye başladı.lakin bu seferde yeşil kurt yaprakları yemeye başladı.iki tane yeşil kurt buldum.bunun çözümü varmı? organik yapalım ilaçlamayalım diyorum ama kurtlar çoğalırsa naparım bilmiyorum.bilgi paylaşırsanız sevinirim.

Wildwolf beğendi.
msguven42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2016, 21:37   #453
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-06-2016
Başarılı tebrik ederim

bicere Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2016, 12:52   #454
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-06-2016
Bu da benden olsun. 3er sütundan her sütunda 5 delik var. Toplam 15 fide alıyor. Torfun deliklerden akıp gitmemesi için şimdilik bez sıkıştırdım. ancak, sünger yapsam daha estetik olacak.

msguven42 beğendi.
zedonetx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2016, 15:28   #455
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-06-2016
Borunun görüntüsü çok itici olsa da görünüme çok fazla dikkat etmeyip sadece neticeye bakarsanız iyi fikirmiş. Tamamen yaprakla çilekle kaplanmış, boruyu kapatan görüntüsü hoş duruyor. Ben böyle becerikli bir işi çıkaramam. Ama eğer cesaret edip girişecek olsaydım boruyu ağaç gövdesi görünümünde boyardım.

Çilek ağacı saksıları ise harika görünüyor. Balkona terasa fazla yer kaplamadan bol bol çilek dikilebilmesi fikri süpermiş

msguven42 beğendi.
quelle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2016, 00:53   #456
Yeni Üye

fatars's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2013
Çilek yetiştirme bölümüne yazdigim soruyu bir de buraya sorayım.
Bu çilek kuleleri ile ugraşan arkadaslara bir sorum olacak.
Kendim yapmadim ama kafama takildi
Bu dikine boruların sulaması borunun/ kulenin tepesinden sulamayla mi oluyor?
Eger öyleyse; kuledeki toprak günden güne aşağı doğru inme eğilimi gösterip, toprak aşağı yönlü sıkışıp çilek yuvalarının bozulmasına sebep olmaz mı?
Bir de nasıl toprak kullanıyorsunuz

fatars Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2016, 14:14   #457
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fatars Mesajı Göster
Çilek yetiştirme bölümüne yazdigim soruyu bir de buraya sorayım.
Bu çilek kuleleri ile ugraşan arkadaslara bir sorum olacak.
Kendim yapmadim ama kafama takildi
Bu dikine boruların sulaması borunun/ kulenin tepesinden sulamayla mi oluyor?
Eger öyleyse; kuledeki toprak günden güne aşağı doğru inme eğilimi gösterip, toprak aşağı yönlü sıkışıp çilek yuvalarının bozulmasına sebep olmaz mı?
Bir de nasıl toprak kullanıyorsunuz
Merhaba.Erkanbey cevaplasa daha iyi olacaktı,lakin sanırım meşgul son günlerde foruma çok girmiyor.ben bu sene 4.aydan itibaren yaptım sistemi.karışım olarak erkanbeyin verdiği tarifi uygulamaya çalıştım.Sulama 200 lük borunun içinde kullanılan 50 lik boruya açılan delikler vasıtasıyla sağlanıyor.delikler dikkatli delinmesi gerekiyor büyük delinirse aşırı hızlı bir sulama oluyor.

1,5 litrelik kap ölçek alınırsa :
toprak :20 ölçek
torf veya cocpeat :15 ölçek (ben torf kullandım)
solucan gübresi: 8 ölçek
pomza :6 ölçek
leonardit: 2 ölçek

2 aylık süreçte toprağın çok aşağıya doğru inip sıkışma yaptığını açıkça hissetmedim.Köklendikçe deliklerin bulunduğu kısımda toprak akışı azalıyor.tek çektiğim sıkıntı sanırım pomzayı alırken biraz büyük daneli ve yazan ölçüden fazla katmam sebebiyle ilk ekimden sonra yarıya yakın fidenin tutmamasına sebep oldum.söküm yaparken köklerin etrafını pomza taşı kapladığını ve köklenmeye müsade edici ortamın olmadığından kuruduğunu tahmin ediyorum.size tavsiyem pomzayı çok abartmamanız benim gibi.Birde benim gibi kuruyan kökleri yenilemek için acele etmeyin çünkü tutan fideler büyüdükçe kol atıyor ve o kolları boş olan yerlere sabitleyip köklenmesini sağlayabilirsiniz.İnşallah yardımcı olabilmişimdir.Saygılarımla

Eski 20-06-2016, 14:47   #458
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2013
Aslında foruma sürekli giriyorum ama cevaplanması gereken tüm soruları cevapladık zaten tecrübe edindiğimiz kadarıyla.Yapılması gereken basit,ilgilendiğiniz bir konu varsa o konuyu okuyacaksınız bi zahmet.Sorduğunuz soruyu birebir önceki sayfalarda anlattık,hal böyle olunca pekde mesaj yazma gereği duymadım.Ramazanın verdiği halsizlikte katılınca insanın bir şey yazası gelmiyor.

Bu düzeneği bu sene çok kişi yaptı resimlerini görelim artık son durumlar neymiş?Bu arada benim bıruda az sayıda çilek oluştu yavaştan kol atmaya başladılar.Normalde çileği bolca verip ondan sonra kol atması gerekiyordu.Belkide budamayla alakalı bir durum oluştu.Sonuç olarak boruyu söktüm, çünkü bu sene balkon çok kalabalık biber,domates,hıyar dolu.Boru macerası benim için bitmiştir,baya uğraştırdı ve eylendirdi beni.

Samsunda yaşayan veya Samsuna uğrayabilecek olan bu sistemede hevesli olan kişiye hazır delinmiş sistemi malzemelerin maliyeti karşılığında verebilirim.İşçilikte bizden olmuş olur 😄

Wildwolf ve DAMWEY beğendi.
erkanbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2016, 11:55   #459
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erkanbey Mesajı Göster
Aslında foruma sürekli giriyorum ama cevaplanması gereken tüm soruları cevapladık zaten tecrübe edindiğimiz kadarıyla.Yapılması gereken basit,ilgilendiğiniz bir konu varsa o konuyu okuyacaksınız bi zahmet.Sorduğunuz soruyu birebir önceki sayfalarda anlattık,hal böyle olunca pekde mesaj yazma gereği duymadım.Ramazanın verdiği halsizlikte katılınca insanın bir şey yazası gelmiyor.

Bu düzeneği bu sene çok kişi yaptı resimlerini görelim artık son durumlar neymiş?Bu arada benim bıruda az sayıda çilek oluştu yavaştan kol atmaya başladılar.Normalde çileği bolca verip ondan sonra kol atması gerekiyordu.Belkide budamayla alakalı bir durum oluştu.Sonuç olarak boruyu söktüm, çünkü bu sene balkon çok kalabalık biber,domates,hıyar dolu.Boru macerası benim için bitmiştir,baya uğraştırdı ve eylendirdi beni.

Samsunda yaşayan veya Samsuna uğrayabilecek olan bu sistemede hevesli olan kişiye hazır delinmiş sistemi malzemelerin maliyeti karşılığında verebilirim.İşçilikte bizden olmuş olur 😄
Erkanbey keşke bırakmasaydınız bizlere yol gösteriyordunuz.Gerçi balkon doluluğu bendede büyük sıkıntı.bende domates biber denemesi yapıyorum bu sene.ama acemilikten kurumaya yüz tuttu domatesler.herkesin ürün vermeye başlamasına rağmen üründe alamadım henüz .neyse meşgale oluyor.Kendinize iyi bakınız

Wildwolf beğendi.
Eski 04-08-2016, 23:52   #460
Yeni Üye

fatars's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi msguven42 Mesajı Göster
Merhaba.Erkanbey cevaplasa daha iyi olacaktı,lakin sanırım meşgul son günlerde foruma çok girmiyor.ben bu sene 4.aydan itibaren yaptım sistemi.karışım olarak erkanbeyin verdiği tarifi uygulamaya çalıştım.Sulama 200 lük borunun içinde kullanılan 50 lik boruya açılan delikler vasıtasıyla sağlanıyor.delikler dikkatli delinmesi gerekiyor büyük delinirse aşırı hızlı bir sulama oluyor.

1,5 litrelik kap ölçek alınırsa :
toprak :20 ölçek
torf veya cocpeat :15 ölçek (ben torf kullandım)
solucan gübresi: 8 ölçek
pomza :6 ölçek
leonardit: 2 ölçek

2 aylık süreçte toprağın çok aşağıya doğru inip sıkışma yaptığını açıkça hissetmedim.Köklendikçe deliklerin bulunduğu kısımda toprak akışı azalıyor.tek çektiğim sıkıntı sanırım pomzayı alırken biraz büyük daneli ve yazan ölçüden fazla katmam sebebiyle ilk ekimden sonra yarıya yakın fidenin tutmamasına sebep oldum.söküm yaparken köklerin etrafını pomza taşı kapladığını ve köklenmeye müsade edici ortamın olmadığından kuruduğunu tahmin ediyorum.size tavsiyem pomzayı çok abartmamanız benim gibi.Birde benim gibi kuruyan kökleri yenilemek için acele etmeyin çünkü tutan fideler büyüdükçe kol atıyor ve o kolları boş olan yerlere sabitleyip köklenmesini sağlayabilirsiniz.İnşallah yardımcı olabilmişimdir.Saygılarımla
Çok teşekkür. Aklımdaki sorulara cevap buldum sayenizde. Sağolun.

fatars Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2016, 09:02   #461
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-01-2014
belkide çok saçma bir soru olacak dikey düzeneğe çilek yerleştirme yapacağım fakat ilk mesajlarda su pompası vs var ama son mesajlarda böyle birşeyden bahsedilmiyor su pompası gerekli mi

remus2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2016, 10:14   #462
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi remus2 Mesajı Göster
belkide çok saçma bir soru olacak dikey düzeneğe çilek yerleştirme yapacağım fakat ilk mesajlarda su pompası vs var ama son mesajlarda böyle birşeyden bahsedilmiyor su pompası gerekli mi
Olay şundan ibaret,bu konu topraksız tarım için dikey düzenekler konusu olarak açılmıştı,benim dikkat etmemiş olmam ve ikisininde dikey düzenek olmasından dolayı,ayrıca konuya katılımında çok olması konuyu bu sayfalara kadar taşıdı.

Benimki gibi topraklı yapacaksanız pompa felan lazım değil.Biraz ayrıntılı okuyabilirseniz tam olarak lazım olanlarıda daha önceleri yazmıştık sanırım.

erkanbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2016, 16:43   #463
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-01-2014
Alıntı:
Olay şundan ibaret,bu konu topraksız tarım için dikey düzenekler konusu olarak açılmıştı,benim dikkat etmemiş olmam ve ikisininde dikey düzenek olmasından dolayı,ayrıca konuya katılımında çok olması konuyu bu sayfalara kadar taşıdı.

Benimki gibi topraklı yapacaksanız pompa felan lazım değil.Biraz ayrıntılı okuyabilirseniz tam olarak lazım olanlarıda daha önceleri yazmıştık sanırım.
=) teşekkürler açıklamanız için.

remus2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2018, 13:19   #464
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-08-2017
Alıntı:

Foruma bir süredir giremediğim için soramadım. Madem boruyu söktünüz,sökülmüş haldeki iç borunun ve taban kapaklarındaki delikleri büyüklükleri ve konumları anlaşılacak şekilde fotoğraflamanız mümkün mü? Aynı sistemi yapmayı planlıyorum , yanlış yapmak istemiyorum.

portabler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2018, 15:31   #465
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2018
Arkadaşlar çekirdekten çilek ektim toprağa pet bardaklarına kimine streçç çektim kimine çekmedim ama 21 gün oldu ancak çileklerimin hiçbiri çimlenmedi , çimlenmeye yardımcı olabilecek bir yöntem bilen varsa lütfen yazsın

Papatyacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2018, 16:55   #466
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Burada detaylıca bir anlatım mevcut yazılanları okursanız faydalı olacaktır.

Çilek tohumu çimlendirme

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Papatyacı Mesajı Göster
Arkadaşlar çekirdekten çilek ektim toprağa pet bardaklarına kimine streçç çektim kimine çekmedim ama 21 gün oldu ancak çileklerimin hiçbiri çimlenmedi , çimlenmeye yardımcı olabilecek bir yöntem bilen varsa lütfen yazsın

Papatyacı beğendi.
blick Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2018, 17:36   #467
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2018
Teşekkür ederim

Papatyacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2018, 14:12   #468
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-06-2018
hibrit olmayan organik çilek fide tohum nerden buluruz

hmb1973 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2019, 17:07   #469
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2017
Dikey Akansu Ortamı Topraksız Çilek

Arkadaşlar Merhaba;

Ben aslında işin topraksız tarım kısmındayım ama burada da çilek ağacı için benzer uygulamalar olduğundan benim yaptığım uygulamayı sizinle paylaşmak istedim.

Resimler benim kuleme ait değil fakat bendeki de birebir aynısıdır.

KorayS beğendi.
cihanyildiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2019, 18:47   #470
Yeni Üye

mustafaokur's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cihanyildiz Mesajı Göster
Arkadaşlar Merhaba;

Ben aslında işin topraksız tarım kısmındayım ama burada da çilek ağacı için benzer uygulamalar olduğundan benim yaptığım uygulamayı sizinle paylaşmak istedim.

Resimler benim kuleme ait değil fakat bendeki de birebir aynısıdır.
Merhabalar,
İşin garip kısmı şu; Yurt dışında bu ürünün satışı bolca mevcut hatta şu linki iliştireyim tanıtım videosu da var.
bir çok farklı firma yapıyor bu işi.

Paylaştığınız fotoğraflar üretimini Sera Kule isimli bir firmanın yaptığı ürüne ait. Piyasada olan bir ürüne nasıl oluyor da patent alıyorlar.
Hem faydalı model olarak tescil ettirmişler hem de tasarım tescil belgesi almışlar. Gerçekten komik bir memleketiz.

Bu topic'te yazışmalar yapan, sıfırdan bir AR-GE çalışmasına giren, deneme yanılma yöntemiyle bir şeyler yapıp paylaşan ve diğer forumdaşlara da yardımcı olan tüm abilere ve ablalara da sonsuz saygılarımı sunarım.

mustafaokur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2019, 10:24   #471
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2017
Mustafa Bey;

Patent almak çok zor değil, hemen her şeye patent alabiliyorsunuz.
Fakat hukuki geçerliliği olmuyor.

cihanyildiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2019, 13:11   #472
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-06-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Oğuz Alper Mesajı Göster
İsteyen olursa topraksız çilek için hazır pvc min resimleri.
oğuz bey ben talibim gönderme şansınız var mıdır

eneslim1985 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2020, 10:31   #473
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-04-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Sadece sizi mi sevgili idris şenol?

Alara Fidancılığa gittim, orada yatay pimaşlara ektikleri çilekleri gördüm, hemen eve gelir gelmez işe koyulup yaptım.

Bir sitede dikey pimaşı gördüm, hemen onu da yaptım.

Burada bir arkadaşın aldığı kırmızı fener gibi olanını gördüm, onu da aldım ve yapmaya hazırlanıyorum.

Şimdi de bu...

Allah sonumuzu hayr eylesin....
Aminn

foxymance Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2021, 13:58   #474
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-01-2021
güzel konu teşekkürler

mertulker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024