agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni246Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-04-2016, 12:24   #391
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-04-2016
efe446 teşekkür ederim.erkanbeyin sistemi ve önerisini aynen uygulamak istiyorum.İllaki ihtiyaç olacaktır ileride size dönüş yaparım o konuda teşekkürler.
erkanbey teşekkür ederim ilgi ve alakanıza.hızlı cevap için ayrıca teşekkür ederim.

msguven42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2016, 12:35   #392
Yeni Üye

Erkanbey özelden yazdım bu işin acemisiyim linkte aromasın yediveren cinsini bulamadım.yardım edermisiniz lütfen

Eski 12-04-2016, 12:52   #393
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2013
Buraya da yazayım, model konusunda kendinizi şartlandırmayın.Her ürün her bölgede aynı güzellikte olmaz.Benim tavsiyem çilek satan sitelerden 3-4 çeşit alıp deneyin sonuçta hepsi çilek verecektir zaten.

Ayrıca ilk seferde mükemmellik düşüncesiyle girmeyin bu işlere,deneye deneye tecrübeleneceğiz.

erkanbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2016, 15:04   #394
Yeni Üye

Teşekkürler Erkanbey.sizin tecrübeleriniz ile uygulamaya aldığım için mükemmele yaklaşacağı kanaatindeyim.sağolun herşeyi ince ayrıntısına kadar anlatmışsınız.teşekkürler

Eski 12-04-2016, 15:11   #395
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi msguven42 Mesajı Göster
Teşekkürler Erkanbey.sizin tecrübeleriniz ile uygulamaya aldığım için mükemmele yaklaşacağı kanaatindeyim.sağolun herşeyi ince ayrıntısına kadar anlatmışsınız.teşekkürler
Rica ederim,yaptığım sadece uygulamalarımı başka insanlarla paylaşmak.Zaten forumun amacıda bu.

msguven42 beğendi.
Eski 13-04-2016, 08:47   #396
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Geçtiğimiz ay budadığım çileğimin şu anki durumu geçen seneden daha iyi diyebilirim.Geçen sene bir kök çilek bir gövdeye sahipti gövdeyi kesince bu sefer sağlı sollu iki taraftanda gövdeler çıktı bu demek oluyorki daha çok gövde daha çok çilek.

Bi konuya deyinmem gerek ben geçen yıl çok uğraştım çünkü.Mayıs ayının başlarıyla sonu arasında tam meyve zamanı yani kırmızı örümcek dadanıyor bunlara ilaçlamazsan bitkiyi öldürür,ilaçlarsanda meyvede tat kalmıyor emekler boşa gidiyor yani.Neemazal(organik ilaç) kullanmıştım geçen yıl faydası oldu ama bu örümcekleri kimyasal ilaçlarda dahil tamamen yok etmenin yolu yok ama haziranın başları gibi kaybolup gidiyorlar.Onlarda biliyor işi tam verim zamanında geliyorlar.

Gelelim asıl konuya ben onların gelmesini beklemeden bu sabah ilaçlamamı yaptım neemazal ile etkisi 2 hafta sürüyor bildiğim kadarı ile 2 hafta sonra bir kez daha uygulayacağım.Bu sene lezzetli çilekler yemek istiyorum.Neemazal yaprağı kaplayan yağ gibi böceklerin yaprağı yemesini engelliyor.Böcek ya terkediyor bitkiyi ya ölüyor orada kalıp açlıktan.
Aslında bu uygulama böcekleri görünce yapılır ama ben geçen yıl çok çektim bu yıl erkenden vurdum bi zararıda yok zaten.Eğer merak ettiyseniz forumda neemazal ile ilgili konu var incelersiniz.
Bu işe benim gibi heveslenmiş kişilerin emeklerini kırmızı örümceklere yedirmelerini istemiyorum.Başına böyle bir olay geleceklere bir nevi çare olsun diye mevsimi gelmişken ekleyeyim dedim tecrübelerimi.Kimyasal ilaç kullanırsanız çilek ilacı çektiği için lezzet felan kalmıyor ama neemazal lezzeti çok fazla etkilemiyor etkiliyor olsa bile en azından doğal bir ürün.

Çileğimin şu anki durumunuda ekleyeyim.Herkese iyi çalışmalar bol çilekli seneler.

Eklenen Resimler

Eski 13-04-2016, 08:58   #397
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Budadıktan sonra çoğu iki gövdeli olan çileklerimizin resminide ekleyelim.İki taraftanda gövde çıkmış görünüyor sanırım.

Eklenen Resimler

Eski 14-04-2016, 10:41   #398
Yeni Üye

erkanbey dün itibariyle çilek fidelerim geldi.tavsiyeniz üzerine 5 çeşit ağırlıklı aromas olmak üzere dikimi tamamladım.toprak karışımı olarak yine sizin vermiş olduğunuz oranlarda (30 lt toprak,22,5 lt torf,12 lt solucan gübresi,9 lt pomza,3 lt leonardit ) kullandım.sulama borusu için delik çaplarını kürdan ebatından yukarıya doğru kibrit çöpü ebatına kadar tamamlamıştım. (kör tapada :4 delik kürdan ebatında , 60 cm yukarıda 4 delik yine kürdan ebatından az fazla,ondan 30 cm yukarıda 4 delik,..... toplam 4 sıra 4 er delik en üstteki delikler tam kibrit çöpü ebatında) yalnız ana boruya toprak 10 cm yüksekliğinde azda mıcır koyduktan sonra sanırım biraz fazla koymuşum sulama borusu biraz yukarıda kaldı.20-25 cm görünen kısmı var şu an.bunlardan yeniden bahsetmemin sebebi hem erkanbeyin tariflerini yeniden özetlemekti.hemde sorularım olacak erkanbeye. dün fideleri ekince sulama yaptım akşam üzeri yaklaşık 10 lt. su kullandım.önceki sayfalarda okumuştum erkanbey 10 lt su ile sulama yaptığınızdan sabah erken veya akşam üzeri bahsetmiştiniz.sulama konusunda takıldım,tam anlayamadım daha doğrusu.sabah akşam 10 ar litre mi sulama yapılacak? yoksa günde 10 lt yeterlimi? birde sulama borusunu doldurduktan sonra alttan 6. sıradan itibaren su fidelerin olduğu yerden su çıkmaya başlıyor, üsttekilerde herhangi bir su çıkışı yok ,su çıkışı olmayan fideler sulanıyormu bilemiyorum.en üst seviyedede aşırı su oluyor.Kök olarak fideler geldiği için belki yapraklı olsa sulanıp sulanmadığını anlayabileceğim ama şu an sizin tecrübe ettiğiniz bir metod varmı kök aşamasında nasıl anlaşılabilir?tavsiye edeceğiniz diğer tecrübelerinizide beklerim.saygılarımla

ozlems beğendi.
Eski 14-04-2016, 12:31   #399
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-04-2016
Erkan bey selam, sizin yapmış olduğunuz sistemi 100 lük 1 metre boruya test amaçlı yaptım dün fideleri diktim .boruyu duvara monte ettim topragıda sisin tarif ettiğiniz oranlarla karıştırdım hatta içine 10 adet canlı solucan ilave ettim ,aklıma takılan güneşten boru ısındığı zaman toprağa ve köklere zararı olurmu bu kanuda düşünceleriniz nedir paylaırmısınız. sayğılar.

oneir1971 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2016, 12:42   #400
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oneir1971 Mesajı Göster
Erkan bey selam, sizin yapmış olduğunuz sistemi 100 lük 1 metre boruya test amaçlı yaptım dün fideleri diktim .boruyu duvara monte ettim topragıda sisin tarif ettiğiniz oranlarla karıştırdım hatta içine 10 adet canlı solucan ilave ettim ,aklıma takılan güneşten boru ısındığı zaman toprağa ve köklere zararı olurmu bu kanuda düşünceleriniz nedir paylaırmısınız. sayğılar.
Öncelikle aramıza hoşgeldiniz.Ben bu güne kadar borunun ısıtırak yaktığı köke denk gelmedim günde 7-8 saat güneş görüyor benim boru.O borular pet şişe kadar ince değil zannetmiyorum kökü yakacak kadar ısınacağını.Bu düzeneği yapmaya çabalayan baya kişi var gördüğüm kadarı ile,bu arkadaşlardan uygulamalarını resimli olarak bizimle paylaşmalarını rica ediyorum.
Bu arada 100 lük boru olmaz diye aklınıza gelmesin olur ama kökler yeterince toprağa bağlanıp sağlamlaşamaz.Daha derin toprak daha sağlam bitki sağlam bitkide daha çok çilek demek.

ozlems ve msguven42 beğendi.
Eski 14-04-2016, 13:05   #401
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Sayın msguven42 güzel bir çalışma yapmışsınız gibi görünüyor keşke resim ekleseniz daha hoş olur.Sulama olayını ya sabah ya akşam üstü yapın her ikisini birden değil.Her gün sulamanız gerekmez yeni diktiğiniz için iki günde bir sulamanız yeter gibime geliyor bir hafta sonra 4-5 günde bir sularsınız.En önemli kısım sulama kısımı zaten,bunuda kendiniz suladıkca anlayacaksınız daha istiyormu ,yeterli mi.

İmkanınız varsa resim koyun ona göre yorum yapalım bizde.İlk suyu boşalttınız 3 lt döktünüz diyelim 10 sn sonra boru dibine kadar boşalıyorsa bir 3 lt daha doldurabiliyorsanız sıkıntı var demektir.Diyelim ki 3 lt boşalttınız 10 sn sonra 1 lt daha boşalttınız demekki toprak yavaştan ihtiyacı olan suyu alıyordur rahat olun.Verdiğim rakamkar örnektir 10 sn diye şartlandırmayın kendinizi.Boruda sulama olayı saksı sular gibi 15 sn de tamamlanmaz onu söyliyeyim.İlk doldurursunuz suyu o yavaşça çeker bazende çilek diplerinden hafifçe kaçırır normaldir.Bir dakka sonra tekrar su doldurun bu sefer daha az alacaktır,gidin dolaşın 3-5 dakka sonra az daha doldurun sonra bir daha baktınız boruya su dolduruyorsunuz ama 1 lt bile almadan üstten taşıyor demekki toprak doymuştur kalan suyu yavaşça çeker ihtiyacı olandan fazlasını alttan saksı altlığına geçirir.

Fidelerin diplerinden su fışkırma gibi değilde sızma gibiyse sorun olmaz.üstteki fidelerim sulandığını neden anlayamayabilirsiniz söyliyeyim.Sulama delikleri aynı hizada değil kimisi çileğin direk dibine denk gelirken bir üstteki borunun deliksiz kısımına denk geliyordur.Sonuçta su içeriden yürür ama direk dibine vurmadığından siz göremezsiniz.Zaten sulama yaparken boruyu taşırıp ana borunun üstüne biraz su yığılmasına izin verin onuda ordan çeksin.Sulama borusunu bir sonraki sulamanızdan önce üst kısmından tutun yukarı çekmeden 5-10 cm çevirin böylelikle değişik yerleri sularsınız.

Tekrar ediyorum çalışmalarınızı resimleriyle paylaşınki her şey daha anlaşılır olur.

kiziltan beğendi.
Eski 14-04-2016, 15:50   #402
Yeni Üye

teşekkürler erkanbey.açıklamalarınızı okudum defalarca bu şekilde uygulayacağım.fide diplerinden su sızarak geliyor,o zaman sıkıntı yok sanırım.fotoğraf ekleyemedim.deneyeceğim.hayırlı günler

Eski 14-04-2016, 15:57   #403
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Fotoğrafların boyutu büyük ise yüklemiyordur.Ben paintte açıyorum yeniden boyutlandıra tıklıyorum ilk kutuyu 1900 yapıyorum diğerini otomatik tanımlıyor zaten,öyle kaydediyorum yeteri kadar büyük oluyor forumda kabul ediyor.

Eski 15-04-2016, 08:04   #404
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
*
*
Erkan Bey'in anlatımlarını izleyerek, benim yaptığım da aşağıda.
Name:  20160406_173753-2.jpg
Views: 2483
Size:  61.7 KB
*
6 nisanda fideleri diktim. 9 gün sonraki hali de bu şekilde.
Altındaki saksı ile birlikte oldukça ağır bir sistem oldu. Altına tekerlekli bir sehpa koydum. Tek basına kaldırmak mümkün değil.
Üst kısım albion , alt kısım sarmaşık.
Name:  20160415_073359-2.jpg
Views: 1952
Size:  53.7 KB**Name:  20160415_073407-2.jpg
Views: 2456
Size:  55.8 KB
Artık bekleme zamanı...

musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2016, 08:22   #405
Yeni Üye

resimler

resimleri eklemeyi denedim.ilk resimdeki 13 ünde ilk ektiğim zamana ait.ikinci resim bugüne ait.ilk ektiğim gün akşama denk gelmişti sulamıştım.ertesi gün sabah bilmeden bir daha suladım.en üst sıra ile borunun üstüne ektiklerim komşu tarafından verilmiş canlı yapraklı idi.Lakin dün akşam ve bugün baktığımda yapraklar canlılığını yitirmek üzerelerdi.Erkanbey sizce herhangi bir sıkıntı varmı ?diğer sıradakiler ise satın aldığım genellikle kök ve cansız yapraklı şekilde idi.Aklıma gelmişken sabah sulamanın ardından dün akşam saksının tabağına baktığım zaman su ile dolmuştu.sanırım dediğiniz gibi toprak alabildiğini almış artanı tabağa sızmış.Saygılarımla

Eklenen Resimler

Eski 15-04-2016, 08:35   #406
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Sayın musk tamda anlattığım gibi olmuş elinize sağlık.

Msguven sıkıntı bence şu tam çiçeklerken söküp dikmişsiniz.Ben şahsen biberde tecrübe edindim bir bitkiyi çiçeklerken saksı değiştirmemek gerekiyor.Bak bir üstte musk frigo fide almış onu ne zaman istersen dikebilirsin.
Madem bir kere dikmiş oldun tek yaprak kalacak şekilde yapraklarını ve çiçeklerini buda gücünü köke versin.

musk beğendi.
Eski 15-04-2016, 08:40   #407
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Boruyu bağlamana gerek yok eğer bir üstteki gibi yaptıysan.Çünkü arada bir çevireceksinki her tarafı güneş alsın.Ben ilk zamanlar çok korktum sert rüzgarlarda yıkılır diye ama sallanmadı bile.Tabi siz gene gözlemleyin rüzgarlı havalarda.

Eski 15-04-2016, 09:20   #408
Yeni Üye

teşekkürler erkanbey.sadece üst sıradakiler komşunun verdiği yapraklı olanlar.musk arkadaşın fideler maşallah güzel duruyor.benim internetten siteden aldıklarım kök sadece ,musk arkadaşın fidelerini görünce benimkiler gözüme bi acayip geldi çıkmazmı sizce ? saksıya toprak az geldi tam dolduramadım yetişmedi daha doğrusu.bu yüzden telle bağladım.lakin teli tam sıkmadım belirttiğiniz üzere arada döndürülecek şekilde.teşekkürler cevabınız için

Eski 15-04-2016, 09:37   #409
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi msguven42 Mesajı Göster
teşekkürler erkanbey.sadece üst sıradakiler komşunun verdiği yapraklı olanlar.musk arkadaşın fideler maşallah güzel duruyor.benim internetten siteden aldıklarım kök sadece ,musk arkadaşın fidelerini görünce benimkiler gözüme bi acayip geldi çıkmazmı sizce ? saksıya toprak az geldi tam dolduramadım yetişmedi daha doğrusu.bu yüzden telle bağladım.lakin teli tam sıkmadım belirttiğiniz üzere arada döndürülecek şekilde.teşekkürler cevabınız için
Benimkiler de sadece köktü. Tek bir yaprak bile yoktu üstlerinde. Bir kaç güne sizinkiler de yapraklanacalardır tahmin ederim. İklim farkından olmalı.

msguven42 beğendi.
musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2016, 09:56   #410
Yeni Üye

inşallah musk emeklerimiz boşa gitmez.

Eski 15-04-2016, 11:01   #411
Yeni Üye

teşekkürler.

Eklenen Resimler

erkanbey ve ozlems beğendi.
Eski 15-04-2016, 11:02   #412
Yeni Üye

erkanbey selamalar, buda benim denemem bakalım sonuç ne olacak

Eski 15-04-2016, 11:03   #413
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-03-2016
http://www.agaclar.net/forum/attachm...1&d=1460710839

ÇİLEK AĞACIMA 20 MART DA BAŞLADIM.EKİM,1 HAFTALIK,2HAFTALIK VE 3.HAFTA RESİMLERİNİ KOYDUM .Sanırım resim koymayı beceremedim..

Eklenen Resimler

Wildwolf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2016, 14:10   #414
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oneir1971 Mesajı Göster
erkanbey selamalar, buda benim denemem bakalım sonuç ne olacak
Borunun alt kısmına delik açmışsınızdır herhalde suladığınızda fazla suyun akması için.Çalışmalarınızda başarılar

Eski 15-04-2016, 14:13   #415
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Sayın wildwolf güzel çalışma olmuş elinize sağlık.Biraz kısa bir boru tercih etmişsiniz, yeterli gördüyseniz sorun yok tabi.

Wildwolf beğendi.
Eski 15-04-2016, 17:11   #416
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-03-2016
Erkanbey tamamen sizin çalışmanızı dikkat e alarak 200 lük fakat 1 metrelik pimaş ile denedim.54 kök mevcut,acemiliği bu çalışmada atıp verim almayı becerebilirsem kısmetse eksiklikleri giderip daha güzel bir çalışma mutlaka yapacağım.1 metrelik dikey çilek ağacının en büyük avantajı da küçük kızıma oldu,boyu yettiği için sulama sorumlusu kendisi oldu....

Wildwolf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2016, 15:25   #417
Yeni Üye

5 gün sonra

erkanbey 5 çeşit çilek dikimimden sonra deneyimleri paylaşmaya devam ediyorum.iki kırmızı çizgi arası diğer 4 çeşit ( camarosa,sweet charlie,calgiant,albion) diğer taraflarda (alttan 10 sıra ile üst tek sıra ve en üst ) aromas. Fotoğraftada görüleceği üzere aromas olanların yaprakları çıktı.fakat aradaki diğer çeşitlerde bi kaç tanesi hariç faaliyet yok.sanırım erkanbey benim bölgemde aromas cinsi uygun olacak( ilk gözlemim) diğer cinsler zamanla yapraklanacak diye umut ediyorum (inşallah ölmemişlerdir.) size sormak istediğim her cinste ölmüş olanlar olursa bunları sökerek yerine yenisini ekebilirmiyiz? birde bölge itibariyle -20 lere kadar düşebiliyor hava sıcaklığı.kışa nasıl koruyabilirim,tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Saygılarımla

Eklenen Resimler

ozlems beğendi.
Eski 18-04-2016, 15:56   #418
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Çıkarlar biraz daha sabredin.Ben ölenlerin yerine çok diktim ama ne hikmetse fulleyemedim hiç ilk diktiğim gibi tutmuyor.Denemekte fayda var genede boş kalacak değil ya.Olmazsa temmuzdan sonra kol atmaya başlarlar o kollardan boş yerlere tutturursunuz oraya köklenirler.Bu olayı önceki sayfalarda göstermiştim.

Kışın korumanıza gerek yok -10 a kadar dayanabiliyor çilek.Dahada düşüyorsa onuda araştıracaksınız artık,çünkü ben o kadar soğuk görmedim burada.

Eski 18-04-2016, 16:18   #419
Yeni Üye

teşekkürler erkanbey.

Eski 20-04-2016, 15:49   #420
Yeni Üye

erkanbey ve arkadaşlar diktiğim bazı köklerin çıkan yapraklarının uçlarında kuruma var.sizde böyle bir problem yaşadınız mı?sebep nedir ,alınması gereken bir önlem varmıdır? teşekkürler

Eklenen Resimler

Düzenleyen msguven42 : 21-04-2016 saat 09:14

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024