View Single Post
Eski 04-08-2016, 22:52   #460
fatars
Yeni Üye

fatars's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi msguven42 Mesajı Göster
Merhaba.Erkanbey cevaplasa daha iyi olacaktı,lakin sanırım meşgul son günlerde foruma çok girmiyor.ben bu sene 4.aydan itibaren yaptım sistemi.karışım olarak erkanbeyin verdiği tarifi uygulamaya çalıştım.Sulama 200 lük borunun içinde kullanılan 50 lik boruya açılan delikler vasıtasıyla sağlanıyor.delikler dikkatli delinmesi gerekiyor büyük delinirse aşırı hızlı bir sulama oluyor.

1,5 litrelik kap ölçek alınırsa :
toprak :20 ölçek
torf veya cocpeat :15 ölçek (ben torf kullandım)
solucan gübresi: 8 ölçek
pomza :6 ölçek
leonardit: 2 ölçek

2 aylık süreçte toprağın çok aşağıya doğru inip sıkışma yaptığını açıkça hissetmedim.Köklendikçe deliklerin bulunduğu kısımda toprak akışı azalıyor.tek çektiğim sıkıntı sanırım pomzayı alırken biraz büyük daneli ve yazan ölçüden fazla katmam sebebiyle ilk ekimden sonra yarıya yakın fidenin tutmamasına sebep oldum.söküm yaparken köklerin etrafını pomza taşı kapladığını ve köklenmeye müsade edici ortamın olmadığından kuruduğunu tahmin ediyorum.size tavsiyem pomzayı çok abartmamanız benim gibi.Birde benim gibi kuruyan kökleri yenilemek için acele etmeyin çünkü tutan fideler büyüdükçe kol atıyor ve o kolları boş olan yerlere sabitleyip köklenmesini sağlayabilirsiniz.İnşallah yardımcı olabilmişimdir.Saygılarımla
Çok teşekkür. Aklımdaki sorulara cevap buldum sayenizde. Sağolun.

fatars Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön