agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım > Evde Topraksız Tarım Uygulamaları
(https)

Beğeni Düzeni246Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-02-2009, 22:33   #151
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sarıcan Mesajı Göster
**** başka bir çözüm hydroton denilen malzeme veya pomza taşı. Çocukluğumuzda oynadığımız bilye tanesi gibi, kökü sıkmıyor, sıvıyı kolay geçiriyor ve köklerin hava almasını sağlıyor. Ben çilek ağacına ve havuzuna koyduğum marulları bu malzemeye koydum. Tane büyüklüğü fazla olduğu ve dökülme riski olmadığı için bardağa açtığınız delik çapı veya sayısını fazla tutabiliyorsunuz. Suya dökülme riski yok. Bu malzemelerden hiç birini bulamazsanız 5-10 mm arası çakıl tanelerini veya çocukten oynadığımız cam bilye benzeri bir şeyi, hatta şimdi aklıma geldi Sn. Kahyanur' un nazar boncuklarının benzeri boncuk bile doldurabilirsiniz bardaklara. Hem nazarda değmez, kötümü olur.
Benim naccizane tavsiyem perlit **** cocopeat te deneyin resmimi ekliyorum topraksız tarım da çilek inanılmaz verimli ve kaliteli oluyor.

Eklenen Resimler

bnymnblr ve blnturkek beğendi.
Oğuz Alper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2009, 21:21   #152
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-11-2008
Küçük çilek ağacının ve yatay sistemdeki çileklerin son durumu.

Eklenen Resimler

akinselcuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2009, 21:29   #153
Ağaç Dostu

1 metrelik perlit dolgulu çilek ağacı ve yatay akan su sistemdeki çileklerin son durum resimlerinin devamı . . .

Eklenen Resimler

Eski 04-02-2009, 21:34   #154
Ağaç Dostu

2 metrelik perlit dolgulu çilek ağacının ölen fideler temizlendikten sonraki durumu. Halşa ölmemiş olan fidelerin ne olacağını tam kestiremiyorum. Diğer arkadaşları gibi ölmediler ama bellerini de hala bükmediler.

Eklenen Resimler

Eski 04-02-2009, 21:45   #155
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Sayın Akinselcuk, bence çiçekleri kopartın, bitkinin gücünü kullanmasın. Sanki ev içerisinde pek randımanlı olmayacakmış gibi duruyor ya, inşallah yanılıyordurum.

Alıntı:
Benim naccizane tavsiyem perlit **** cocopeat te deneyin resmimi ekliyorum topraksız tarım da çilek inanılmaz verimli ve kaliteli oluyor.
*******! 2007 yılında hem perlitte, hemde %20 perlit - % 80 cocopead de denemiştim. Cocopead ve perlit karışımında gözle görülen bir fark vardı. Aynı su ve besin eriyiği vede aynı iklimi yaşarken.

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2009, 22:04   #156
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akinselcuk Mesajı Göster
2 metrelik perlit dolgulu çilek ağacının ölen fideler temizlendikten sonraki durumu. Halşa ölmemiş olan fidelerin ne olacağını tam kestiremiyorum. Diğer arkadaşları gibi ölmediler ama bellerini de hala bükmediler.
Sn.Akınselçuk ;

Resimlerinizi inceledim bence fena durmuyorlar.Biraz daha sabır bence ileriki günlerde daha net ortaya çıkacak gibi.

Eski 04-02-2009, 22:08   #157
Ağaç Dostu

Alıntı:
Küçük çilek ağacının ve yatay sistemdeki çileklerin son durumu.
Yatay ve küçük çilek ağacı çok başarılı.bence süper çilekler yiyeceksiniz ileride.

Eski 05-02-2009, 18:11   #158
Ağaç Dostu

Benim çilek yemekten ziyade isteğim, hiç toprak kullanmadan çilek meyvesi elde edip, yemyeşil yapraklarıyla dikey bir ağaç görüntüsü elde edebilmek ve bunu en çok dört ay içinde başarmış olmak. : )

zekiabbas beğendi.
Eski 06-02-2009, 21:02   #159
Ağaç Dostu

1 metrelik çilek ağacında ve hemen yanındaki yatay akansu çileğinde durum iyice netleşti. Olay tamamen ışığın gücüne bağlı.

Yatay borunun ortasına daha çok ışık geliyor. kenarlarındaki ışık gücü az. Borunun ortasındaki çilekler gür yapraklar yaparken kenarda kalanlar zayıf kaldı.

1 metrelik ağacın üzerinde lambaya yakın olanlar gürleşirken altta kalanlar daha az yaprak yaptı. Dikey borunun pencereye bakan yüzeyi (ki kovayı hiç döndürmedim) daha iyi gelişirken odaya bakan yüzey daha zayıf kaldı.

Sonuç şu ki ; Perlit **** akansu pek bir şey farketmedi. dikey borunun suyu 24 saat çalışıyor, kovasında hava motoru var. Kökler havasızlık çekmedi. 2 metrelikteki fideler yaşlı ve kötü köklere sahipti, bu yüzden ışık azlığı onların canlanmasına yetmedi.

Topraksız tarımda besini suyu bitkiye veriyoruz besin ihtiyacını toprak olmaksızın karşılıyoruz. Bitki toprağa sadece tuıtunma yeri ve besin temin ortamı olarak muhtaç. Tutunmasını toprak harici bir yöntemle karşıladık. Bitki umursamadı. Besini suya karıştırıp verdik. Bitki bunu da umursamadı. İllede toprak demedi.

Fakat ortada ışık yok ise bitki bunu çok umursuyor. Eğer ışığı da suni yolla karşılarsak bitki bunu da umursamayacaktı. Lamba ışığı bitkinin gelişmesine yetiyor. Fakat bizim sandığımızdan daha çok ışık istiyor. Örneğin 150 wat halojen lambaya 50 cm den uzak kalan bitkiler yetersiz gelişirken 50 cm den yakın olanlar iyi gelişti.

Toprağın yerini herhangi bir tutunma ortamı , toprak besininin yerini suda erimiş besin ve güneşin yerini bir lamba ışığı alabiliyor. Ancak besinin oranı hakkında bir bilgimiz var iken ışık şiddeti isteği konusunda rakamsal bilgimiz yoktu.

Yani evde topraksız tarım yapacaksak, ne kadar suya ne kadar besin elementi karıştıracağımızın yanında hangi bitkiyi kaç lüx ile ışıklandırmamız gerektiğide göz önünde bulundurulmalı. Temel isteklerden biri ışık oldu çünkü, gelişmekte olan bir bitkinin sıcaklığa geniş bir toleransı var iken ışığa çok geniş bir toleransı yok. Buradaki bitkiden kasıt çilek ******. Çilekte yaprak üzerine santimetrekare başına 100 lümenden den fazla bir ışık isteği var. Evde bu ışık sağlanamayacaksa diğer tüm istekleri tam bile olsa çilekte gelişmeyecek demektir.

Demekki neymiş EC metreden (ve diğer kimyasal ölçüm gereçlerinden) başka bir de pozometre gerekiyormuş. Tabi pozometre ışık az diyorsa ışıklandırma gereçleri de lazımmış. Aralık, Ocak ve Şubat ayında evde çilek yetiştirilecekse bir de lamba takmak gerekiyormuş..... 10 fide başına 150 wat/h elektrik yakmak gerekiyormuş halojen lamba ile. Ya da yaprak yüzeyine 100 lümen/cm2 ışık şiddetini verecek daha az tüketimli başka beyaz ışık lambalarıda olabilir.

Boran Aydın beğendi.
Eski 06-02-2009, 21:11   #160
Ağaç Dostu

2 metrelik yatay borunun 40 cm üzerinde kalacak şekilde montajlanan 1 metrelik bir flerosan lamba saatte 40 wat tüketir. Bu da bitkilerin çoğuna yetecektir.

Eski 06-02-2009, 21:32   #161
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
İnşallah başarılı olur. İzliyoruz sayın hocam.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2009, 00:39   #162
Ağaç Dostu

Yeşillik insanın içini açıyor. Birde kazara çilek çıkarsa !!

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
Eski 07-02-2009, 00:43   #163
Ağaç Dostu

Dikeyin ışığından faydalanan yatayda da ortalar gürleşiyor.

Eklenen Resimler

Eski 07-02-2009, 00:50   #164
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi envor Mesajı Göster
............. Sanki ev içerisinde pek randımanlı olmayacakmış gibi duruyor ya, inşallah yanılıyorumdur. ....................

İnşallah : )

Eski 07-02-2009, 00:59   #165
Ağaç Dostu

163 ve 164 deki fidelerin tamamı Nariçi' nden gelenler. 2 metrelik ağaçta hiç Nariçi fidesi yoktu.

Eski 07-02-2009, 08:47   #166
Ağaç Dostu

İsteyen olursa topraksız çilek için hazır pvc min resimleri.

Eklenen Resimler

Eski 24-02-2009, 21:40   #167
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Sayın akinselcuk gerçekten çok güzel çalışmalarınız, projeden vazmı geçtiniz uzun zamandır yenilikler yazılmamış.

madartemis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2009, 00:03   #168
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Sayın akinselcuk azminizi, yaratıcı fikirlerinizin devamını, projenizdeki gelişmeleri merakla beklemekteyiz.

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2009, 23:13   #169
Ağaç Dostu

Sorun yok siteyi takip ediyorum. Çileklerde biraz fire verdim çünkü su değiştiriken hata yaptım. Çilek meyvesi halen yok. Envorun domatesleri halen yaşıyor. Geçici olarak sistemlerini değiştirdim. Kök gelişmesi çok hızlandı. Vakit bulursam bu sistemi kalıcı yapacağım. Kızaran bir adet domatesi yedik. Marulları henüz dikmedim. Bizim ev kuzeybatıya bakıyor. Havalar kapalı. Biraz da güneşli günleri bekliyorum.

Kudret bey ilginize teşekkür ederim.

İş hacmim krize rağmen biraz arttı.

Sabah 6:30 akşam 23:00 arası çalışma hayatı. Sorun bu.

Eski 06-03-2009, 07:39   #170
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2007
Sn. akinselcuk, azminiz, fikirleriniz ve çabanız için gerçekten tebrikler... Siz koniks'teki akinselcuk'sunuz değil mi? Orada da takip ediyorum sizi, hiç yazmadım ama çok mesaj okumuşluğum vardır. Hatta dün "2003 yılında turizm web sitesi" ile ilgili yazılmış bir fikre hiç kimsenin cevap yazmadığından bahseden yazınızı okumuştum.

Siz tam olarak ne iş ile uğraşıyordunuz tam çözemedim, bir ara okuldan söz eden mesajlarınızı okudum, güvenlik kamerası vs'den de bahsetmiştiniz çok sıkı takip ettim o kısmı, tarım-ziraat vs ile de ilgileniyorsunuz ama gün içinde hangi işte çalıştığınızı tam anlayamadım lütfen cahilliğime verin...

Tekrar tebrikler, çok aktif ve üretkensiniz, "olmaz" demiyor engel dinlemiyorsunuz... Size baktıkça, olmaz denilen şeyleri oldurduğunuzu görünce inanın hayran kalıyorum.

Umarım en kısa zamanda ailecek çilek yersiniz...

açık-pozisyon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2009, 08:06   #171
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Çilekler şimdi ne durumda bilmiyorum ama toprakta ki gelişmesini göstermediği kesin. Yapraklar daha büyük ve canlı koyu yeşil ve peş peşe çıkması gerekirdi. İyi günler.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2009, 08:21   #172
Ağaç Dostu

BalıkcıSerdar's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2009
Alıntı:
Benim çilek yemekten ziyade isteğim, hiç toprak kullanmadan çilek meyvesi elde edip, yemyeşil yapraklarıyla dikey bir ağaç görüntüsü elde edebilmek ve bunu en çok dört ay içinde başarmış olmak. : )
Üzüm yemek değil bağcı dövmek de diyebilir miyiz?

Şaka bir yana hocam çok güzel bir tecrübe olmuş yaptığınız. Bizimle paylaştığınız içinde ayrıca teşekkürler.

Selamlar, saygılar.

BalıkcıSerdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2009, 20:55   #173
Ağaç Dostu

Yorumlara teşekkürler.

İşlerimin aşırı yoğunlaşmasından dolayı bitkilerimle pek ilgilenemedim. Çok iyi durumda olduklarını söyleyemem. Bir türlü güneşle haşır neşir olamayışımızında büyük payı var bu yavaş gelişimde.

Şu ana kadar yaptıklarım ve aldığım sonuçlar bazı ilaveler ve değişikler yapmam gerektiğini ortaya çıkardı. Bu yüzden sistemleri birer ikişer boşaltmaya başladım.

Güneşli günleri bekliyorum. Güneşin yerini yapay ışıkla dolduramadım. Elektrik faturamızı ikiye katlamama rağmen projektörlerden pek sonuç alamadım. Güneşi 3 - 4 saat görmeleri bitkilerde çok ani farklar ortaya çıkarabiliyor.

3 - 4 güne kadar sistemleri tekrar doldurup güneşli bir yerde yeniden başlayacağım.

Dikey çilek ağaçlarındaki perliti tamamen boşalttım. Su en tepeden şelale gibi akıyor. Kök gelişimi bu şekilde çok iyileşti ama buharlaşma çok arttı. Suda günlük ciddi bir eksilme oluyor. Tabi boş fide delikleri var ve borunun tepesi açık. bunları giderirsek buharlaşma azalır herhalde. Domates ve marullarla ilgili gelişmeleri ilgili başlıkların altına yazarım.

Herkese saygılar sevgiler . . .

Eski 10-03-2009, 21:03   #174
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi açık-pozisyon Mesajı Göster
Sn. akinselcuk, azminiz, fikirleriniz ve çabanız için gerçekten tebrikler... Siz koniks'teki akinselcuk'sunuz değil mi? Orada da takip ediyorum sizi, hiç yazmadım ama çok mesaj okumuşluğum vardır......................................
Siz tam olarak ne iş ile uğraşıyordunuz tam çözemedim, ........ama gün içinde hangi işte çalıştığınızı tam anlayamadım lütfen cahilliğime verin...
...
Elektronik işleri yapan bir şirketim var, günlük uğraştığım iş bu.

Eski 10-03-2009, 21:09   #175
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
İyi akşamlar,

Düşey ağaçta suyu en tepeden şelale gibi akıttığında pompayı sürekli çalıştırmayı mı düşünüyorsun? Dinlendirmeli çalıştırırsan köklerin kuruma riski yok mu? Hiç gözlem yapabildin mi? Benimde ilk düşüncem yukardan bir banyo duşu yardımı ile duşlama yapmaktı ama sonra vazgeçmiştim. Deneyimlerini aktarırsan sevinirim. Belki benim yaprak ucu yanıklarına da çözüm olur.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2009, 22:24   #176
Ağaç Dostu

Arada bir dururursam köklerin kuruyacağından korktum ve denemedim. Su tepeden sürekli akıyor köklerin arasından her yere dağılarak akıyor. Hiç bir yer kuru kalmıyor. Çileğin kararmış köklerinin arasından bu şekilde beyaz kökler çıktı. Domatesi de çilek ağacının boş bir gözüne sokmuştum. Domateste de kök bu şekilde hızlıca beyaz saçak kökler yapmaya başladı.

15 dakikalık fasılalarla çalışsa köklerin kuruyacağını sanmam. Ben boş fide gözlerini strech filmle sarıp kapattım. Hem deliklerden besinli su sıçrayabiliyor hemde buharlaşma çok fazla oluyor kapatmayınca.

Duş başlığına bence gerek yok. 10mm çaplı plastik bir hortum ucu yukarı bakar şekilde iken içinden su akıyor. Fışkırmıyor. Ben hortumun ucuna 50mm çaplı bir yuvarlak plastik geçirdim. Su bu plastiğin etrafından her yöne akabildi. Ama bu yapılmasa bile su köklere çarparak her yöne dağılıyor.

Fakat güneş eksikliği nedeniyle bitkiler halen koma durumunda.

Eklenen Resimler

Eski 17-03-2009, 19:04   #177
Ağaç Dostu

Bunlar da saksıya yeni diktiğim çilekler. Hazneyi elle dolduruyorum bir kaç günde bir biten besinli suyu yeniden dolduruyorum. Bakalım ne olacak ?

Eklenen Resimler

Eski 26-03-2009, 12:10   #178
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-03-2009
arkadaşlar öncelikle çabalarınız takdir e şayan bunu belirtmek isterim okuduğum kadarı ile suyu devir daim ettirmek için akvaryumlarda kullanılan kafa motorunu kullanmışsınız benim size önereceğim (akvaryum sevdalısı biri olarak) bu kafa motorunu kendiniz yapmanız.
şöyle ifade edeyim bildiğiniz gibi her çamaşır ve bulaşık makinasında bir adet su tahliye motoru var, hurdacılardan bu tahliye motorunu çok ucuza veya bedava bile alabilirsiniz, yapmanız gereken bu motora kabloyu bağlamak ve bu kabloyu bağladığınız yerin etrafını silikon ile kalınca kaplamak malum motorumuz suyun içerisinde çalışacak .

tilapya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2009, 14:22   #179
Ağaç Dostu

AgacSevdalisi's Avatar

Giriş Tarihi: 12-11-2008
arkadaşlar gerçekten çok güzel işler çıkarmışınız.özellikle akınselcuk bey bir hayli gayretler sarfetmiş.bende akınselcuk beyin yapmış olduğu 2 metrelik çilek ağacını örnek alarak bir çilek ağacı denemesi yaptım.ama farklı olarak ben perlit yerine %30 torfla beraber toprak karıştırdım.çilek fidelerini dikeli 3 hafta oldu sanırım fidelerim tuttu.gayet sağlıklı ve canlı görünüyorlar.benim merak ettiğim %30 torf %70 perlit karışımında çilek ,domates,saksılık meyve ağacı vs. diktiğim zaman hazır besin ereyiği yerine sadece su ve hayvan gübresi vererek yetiştirebilirmiyim.sonuçları ne olur?bilgisi olan arkadaşlarımın cevaplamasını çok isterim.şimdiden teşekkürler.

AgacSevdalisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2009, 22:59   #180
Ağaç Dostu

Olmaya olurda bu topraksız tarım olmaz herhalde. Ne olur acaba? Bu da değişik bir durum olur.

Perlit içindeki çileklere hayvan gübresini yüzeyden vererek sulama yaparsak gene bir gelişim olur. Ama bu topraklı tarımın aynısının topraksızı olur. Deneyip gelişimi gözlemek gerek.

Hayvan gübresinde mikro elementlerde sıkıntı yaşanabilir.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024