agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Egzotik Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni586Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-12-2019, 16:41   #211
/

Giriş Tarihi: 19-12-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sιfιr bir Mesajı Göster
Bu kadar velvele, bu kadar demogoji, laf oyunları, en ince makul detayları bile paylaşmama rağmen her şeye bir kulp takmanız fazlasıyla tuhaf. Gün gibi ortada olan bir şeyi neden süslü laflarla evirip çeviriyorunuz. Sanki asıl troll sizler gibisiniz, bir kişi kaç tane ayrı ayrı hesabı kullanıyor kestiremiyorum ve hala kuşku içindeyim. Anladımki olay hindistan cevizinin burada yetişip yetişmeyeceği falan değil, aslında birileri hindistan cevizinin yetişmemesini istiyor! Gerçekten sebep ne? Hindistan cevizi istilacı bir bitki falanmı? Diğer bitkilere ya da insan sağlığına bir zararı falan var da ben mi bilmiyorum?
Hindistan cevizi lobisi olmadığı kesin, kim ne yapsın yahu senin cevizinin yetişip yetişmeyeceğini. İthalatı daha ucuz olan, aslında pekte gerekli olmayan baharatımsı olan bir şey için bu kadar da kafa patlatmak çok saçma, birileri seninle gırgır geçiyor. İnternette çöp bilgiler dolu, insanları donanımlı hale getirmekten ziyade oyalamaya, dikkat dağıtmaya yönelik yapılan kafa karıştırıcı yorumlara pekte itibar etmeyiniz. Alın bir etkinlik paylaşayım, belki bu da bir safsata emin değilim, konu ile doğrudan alakalı olup olmadığına emin değilim, ilginizi çekebilir, tüm çölleri tuzcul bitkilerle yeşertecek bir proje, yersen: https://johnbrianshannon.com/2014/10...orlds-deserts/

Eklenen Resimler

COMMENTS Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2019, 23:46   #212
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Bu başlıkta çok fazla üyenin üyelik isimlerinin başına sonuna boşluk vs. koyarak defalarca yeni üyelik alıyor. Aynı kişi ise niye? Farklı kişiler ise zaten yanıltıcı.

Bu şekildeki üyeliklerin paylaşımının niteliğine bakılmaksızın engelleneceğini bildirmek isterim.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2019, 15:04   #213
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-12-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Bu başlıkta çok fazla üyenin üyelik isimlerinin başına sonuna boşluk vs. koyarak defalarca yeni üyelik alıyor. Aynı kişi ise niye? Farklı kişiler ise zaten yanıltıcı.

Bu şekildeki üyeliklerin paylaşımının niteliğine bakılmaksızın engelleneceğini bildirmek isterim.
Peki şu konuya da bir açıklık getirelim o zaman, profesyonel demesek de, o na yakın bir el çabukluğu ile forumda yapılan daha üst düzey hilelere ne dersiniz? Doğallık süsü verip, eski tarihli, bot ve kodlarla oluşturulan hesaplara bir yaptırımınız olacak mı? Geçenlerde bir kaç nick gördüm, 2007 tarihli, 12400 küsur mesaj kapasitesi olmuş, diğeri atıyorum 6411 falan mesaj kapasiteli bir hesaptı. Siz varın bunun adına trollük ya da sazanlık deyin, ancak sahiden birileri milleti inceden inceye makaraya sarmaya çalışıyor...

Деревья Форум Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2019, 16:04   #214
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Деревья Форум Mesajı Göster
Peki şu konuya da bir açıklık getirelim o zaman, profesyonel demesek de, o na yakın bir el çabukluğu ile forumda yapılan daha üst düzey hilelere ne dersiniz? Doğallık süsü verip, eski tarihli, bot ve kodlarla oluşturulan hesaplara bir yaptırımınız olacak mı? Geçenlerde bir kaç nick gördüm, 2007 tarihli, 12400 küsur mesaj kapasitesi olmuş, diğeri atıyorum 6411 falan mesaj kapasiteli bir hesaptı. Siz varın bunun adına trollük ya da sazanlık deyin, ancak sahiden birileri milleti inceden inceye makaraya sarmaya çalışıyor...
Geçenlerde nasıl öyle bir nick gördünüz bilemedim. Zaten bugün saat 16:52'de foruma üye olmuşsunuz, üyelik isminiz de alfabede bulunmayan karakterle (kril alfabesine benziyor) ve 12 dakika içinde koca forumu baştan sona anlayıp 17:04'de bu başlığı bulup yorum yazmışsınız. Antep fıstığı ile ilgili de iki mesaj daha yapıp forumdan çıkmışsınız. Muhtemelen de sizi bu isimle bir daha göremeyeceğiz, bu yüzden o bahsettiğiniz nick nedir, bakalım demenin de bir anlamı yok herhalde.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2019, 19:17   #215
Ağaç Dostu

Eomer07's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Geçenlerde nasıl öyle bir nick gördünüz bilemedim. Zaten bugün saat 16:52'de foruma üye olmuşsunuz, üyelik isminiz de alfabede bulunmayan karakterle (kril alfabesine benziyor) ve 12 dakika içinde koca forumu baştan sona anlayıp 17:04'de bu başlığı bulup yorum yazmışsınız. Antep fıstığı ile ilgili de iki mesaj daha yapıp forumdan çıkmışsınız. Muhtemelen de sizi bu isimle bir daha göremeyeceğiz, bu yüzden o bahsettiğiniz nick nedir, bakalım demenin de bir anlamı yok herhalde.
Tek kullanımlık hesaplar konusuyla ilgilenmeniz iyi oldu. Çünkü bu tür hesaplar istisnalar dışında birilerine sataşmak, ortalığı karıştırmak için açılıyor ve bir daha kullanılmıyor. Hesap aç, birisine sataş, birkaç gün bekle, hesap aç... diye devam eden bir algoritmaya sahipler. Bu konuda bir fikrim var. Gerçekten bir şeyler yazmak isteyen olursa engel olmayacak ama sadece sağa sola sataşmak için yazanları biraz yavaşlatacak bir fikir. Uygulanabilir mi bilmiyorum. Foruma üyelikten önce ön üyelik gibi bir aşama getirilebilir. Ön üyeden belirli sayıda -örneğin 5 gibi- mesaj yazması istenebilir. Bu yazılan mesajları sadece forum yönetimi görebilir. Forum yönetimi bu mesajları okuyup değerlendirdikten sonra ön üyenin üyeliğini onaylar ya da uygun görmeyip reddeder. Üyeliği onaylanan kişi de forumda yazmaya devam eder. Üyelik sürecini biraz uzatacaktır ama kaliteyi arttıracağını düşünüyorum.

Eomer07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2019, 19:39   #216
Ağaç Dostu

Eomer07's Avatar

21 Aralık itibariyle kışa girdik. Hindistan cevizi için de zor zamanlar başlamış oldu. Kışa girerken ne durumda göstermek istedim. Paylaştığım fotoğraflar 26 Aralık tarihinde çekilmiştir.

Perşembe günü üç günlük yağışın sona erdiği gündü. Bu aralar hem yağmurdan hem de şiddetli rüzgardan muz bahçem zarar görüyor. Olumsuz şartlardan Hindistan cevizi de payını almış ve üzerine muz devrilmiş. Neyse ki sadece yapraklarında hafif zedelenme olmuş, göbek sağlam görünüyor. Resimde görülen koruma naylonunu ise yeniden düzeltmem gerekecek. Hem bir miktar ısıtır hem de rüzgara karşı korur diye etrafına naylon çekmiştim. İyi yapmışım, devrilen muz ağacı naylonun çıtalarına takıldığı için ceviz ezilmemiş.

Name:  20191226_110322.jpg
Views: 1290
Size:  33.1 KB

Neredeyse üç gün sürekli yağmur yağdı. Fotoğrafı çektiğimde ise yağmur dineli birkaç saat olmuştu. Toprağın üzerinde hiç su yok. Ben bunu toprağın geçirimi iyi olarak yorumluyorum.

Name:  20191226_110748.jpg
Views: 1295
Size:  30.2 KB

Hindistan cevizi ise sağlıklı görünüyor. Yapraklarında kahverengi ben büyüklüğünde lekeler var. Nedenini bilmiyorum, şimdilik tek can sıkan nokta o.

Name:  20191226_110359.jpg
Views: 1298
Size:  28.7 KB

Alttaki resimde ise göbek kısmını yakından çekmeye çalıştım. Kış gelmesine rağmen yeni yaprak büyümeye devam ediyor. benim için beklenmedik bir durum. Havalar biraz soğuyunca büyümesini durdurur diye düşünmüştüm. Yazınki kadar hızlı büyümüyor ancak büyümeye devam ediyor.

Name:  20191226_110417.jpg
Views: 1291
Size:  35.0 KB

Dediğim gibi hava bu sıralar genelde kapalı ve yağmurlu. Yine de geceleri 10°C'nin altına düşmüyor. Gündüzleri kapalı olsa da 15°C'nin üzerini görüyor. Güneşli günlerde 20°C'yi gördüğü bile oluyor. Tabi bu benim evin dışındaki veriler. Deniz kenarında olduğu için Hindistan cevizinin olduğu yere fazladan 1°C ekleyebiliriz. İlerleyen günlerde havalar biraz daha soğuyacak ancak Hindistan cevizini öldürecek derecelere düşeceğini sanmıyorum. Don olmaz demiyorum ama Hindistan cevizinin bulunduğu yer dona karşı oldukça korunaklı. Buradaki muzlarda soğuktan dolayı oluşan zararlar daha yüksekteki bahçelere göre oldukça düşük ve muzlar kışın bile yeşil kalıyor. Biz burada denize sıfır konumdaki bahçelere şakadan açık sera deriz. Hindistan cevizi hayatta kalırsa bunu kanıtlamış olacağız. Şunun şurasında iki ay sonra daha var. İnşallah, mart başında forumda Hindistan cevizimin sağlıklı resimlerini paylaşmak nasip olur.

Eski 26-01-2020, 06:57   #217
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eomer07 Mesajı Göster
21 Aralık itibariyle kışa girdik. Hindistan cevizi için de zor zamanlar başlamış oldu. Kışa girerken ne durumda göstermek istedim. Paylaştığım fotoğraflar 26 Aralık tarihinde çekilmiştir.

Perşembe günü üç günlük yağışın sona erdiği gündü. Bu aralar hem yağmurdan hem de şiddetli rüzgardan muz bahçem zarar görüyor. Olumsuz şartlardan Hindistan cevizi de payını almış ve üzerine muz devrilmiş. Neyse ki sadece yapraklarında hafif zedelenme olmuş, göbek sağlam görünüyor. Resimde görülen koruma naylonunu ise yeniden düzeltmem gerekecek. Hem bir miktar ısıtır hem de rüzgara karşı korur diye etrafına naylon çekmiştim. İyi yapmışım, devrilen muz ağacı naylonun çıtalarına takıldığı için ceviz ezilmemiş.

Eklenti 702070

Neredeyse üç gün sürekli yağmur yağdı. Fotoğrafı çektiğimde ise yağmur dineli birkaç saat olmuştu. Toprağın üzerinde hiç su yok. Ben bunu toprağın geçirimi iyi olarak yorumluyorum.

Eklenti 702073

Hindistan cevizi ise sağlıklı görünüyor. Yapraklarında kahverengi ben büyüklüğünde lekeler var. Nedenini bilmiyorum, şimdilik tek can sıkan nokta o.

Eklenti 702071

Alttaki resimde ise göbek kısmını yakından çekmeye çalıştım. Kış gelmesine rağmen yeni yaprak büyümeye devam ediyor. benim için beklenmedik bir durum. Havalar biraz soğuyunca büyümesini durdurur diye düşünmüştüm. Yazınki kadar hızlı büyümüyor ancak büyümeye devam ediyor.

Eklenti 702072

Dediğim gibi hava bu sıralar genelde kapalı ve yağmurlu. Yine de geceleri 10°C'nin altına düşmüyor. Gündüzleri kapalı olsa da 15°C'nin üzerini görüyor. Güneşli günlerde 20°C'yi gördüğü bile oluyor. Tabi bu benim evin dışındaki veriler. Deniz kenarında olduğu için Hindistan cevizinin olduğu yere fazladan 1°C ekleyebiliriz. İlerleyen günlerde havalar biraz daha soğuyacak ancak Hindistan cevizini öldürecek derecelere düşeceğini sanmıyorum. Don olmaz demiyorum ama Hindistan cevizinin bulunduğu yer dona karşı oldukça korunaklı. Buradaki muzlarda soğuktan dolayı oluşan zararlar daha yüksekteki bahçelere göre oldukça düşük ve muzlar kışın bile yeşil kalıyor. Biz burada denize sıfır konumdaki bahçelere şakadan açık sera deriz. Hindistan cevizi hayatta kalırsa bunu kanıtlamış olacağız. Şunun şurasında iki ay sonra daha var. İnşallah, mart başında forumda Hindistan cevizimin sağlıklı resimlerini paylaşmak nasip olur.
Aradan baya zaman geçmiş Hindistan ceviziniz ne halde yerine iyice alıştımı 🤔

siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2020, 18:14   #218
Ağaç Dostu

Eomer07's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi siflera12 Mesajı Göster
Aradan baya zaman geçmiş Hindistan ceviziniz ne halde yerine iyice alıştımı 🤔
Pek alışamadı. Geçen haftaya kadar her şey iyi gidiyordu. Sadece nohut büyüklüğünde yağan dolu yapraklarına biraz zarar vermişti. Onun dışında bir sorun yoktu. Ancak geçen hafta hava sıcaklığı geceleri 7-8°C'ye kadar düşmüştü. Bunun üzerine nem çok düştü ve şiddetli rüzgarlar oldu. Cevizim bu kötü havalardan oldukça etkilenmiş. Yaprakları canını kaybetmiş. Diğer tropikal ağaçlarda da yaprakların soğuk rüzgarlardan yandığı oluyor ama onlar dalından budağından filiz verip iyileşiyor. Palmiyelerin böyle bir şansı yok. Varsa yoksa göbek. Göbeği sağlam gibi ama baharı görmesi yine de zor.

Name:  20200126_125658.jpg
Views: 1191
Size:  31.6 KB

Name:  20200126_125711.jpg
Views: 1186
Size:  31.9 KB

Oysa daha geçen hafta oldukça sağlıklı görünüyordu. Aşağıdaki fotoğrafları da 5 Ocakta çekmiştim.

Name:  20200105_073521.jpg
Views: 1181
Size:  33.6 KB

Name:  20200105_073540.jpg
Views: 1154
Size:  35.1 KB

Sizde durumlar nasıl?

siflera12 beğendi.
Eski 29-01-2020, 07:31   #219
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Alıntı:
Pek alışamadı. Geçen haftaya kadar her şey iyi gidiyordu. Sadece nohut büyüklüğünde yağan dolu yapraklarına biraz zarar vermişti. Onun dışında bir sorun yoktu. Ancak geçen hafta hava sıcaklığı geceleri 7-8°C'ye kadar düşmüştü. Bunun üzerine nem çok düştü ve şiddetli rüzgarlar oldu. Cevizim bu kötü havalardan oldukça etkilenmiş. Yaprakları canını kaybetmiş. Diğer tropikal ağaçlarda da yaprakların soğuk rüzgarlardan yandığı oluyor ama onlar dalından budağından filiz verip iyileşiyor. Palmiyelerin böyle bir şansı yok. Varsa yoksa göbek. Göbeği sağlam gibi ama baharı görmesi yine de zor.

Eklenti 702722

Eklenti 702723

Oysa daha geçen hafta oldukça sağlıklı görünüyordu. Aşağıdaki fotoğrafları da 5 Ocakta çekmiştim.

Eklenti 702724

Eklenti 702725

Sizde durumlar nasıl?
Benimkinin yaprakları tamamen öldü sadece gövdesi canlı şu aralar hava baya iyi ama 2-3 kere -2 dereceleri atlattı.

Eski 06-02-2020, 22:31   #220
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-02-2020
Deniz suyu temin etmeniz kolaysa, bir sprey yardımı ile deniz suyu ile yaprakları hafifçe ıslatın, kökünede bir fincan deniz suyu verin, çok abartmamak kaydı ile... Bu adaptasyon sürecine start verebilmeye destek için iyi olacaktır. Deneme için tek fidan kullanmayın bir kaç adet olsun, olmazsa da denemekten vazgeçmeyin, tekrar deneyin. Deniz suyunu zaten bir kaç ayda bir az miktarda uyum aşamasında vereceğiniz için toprağa veya çevre bitkilere zararı olmayacaktır, hatta minarallerde barındırdığı için faydalı bile olabilir, zaten eğimli ve geçirgen arazide hele hiç risk olmaz. Önemli olan bulunduğunuz beldenin hava şartlarına yönelik bir adaptasyon olacağı için, kırmızı topraktan yapılma, hazneli saksılarda kullanabilirsiniz, saksılarda gelişebilirler, büyük ölçüde erişkinliğe kadar saksıda tutup, sonra yine aynı beldeye transfer edebilirsiniz. Hörmetler

Eklenen Resimler

Erdem Uluhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2020, 15:38   #221
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2020
eğer amaç insanlara doğru bilgi vermekse bunu düzgün yapalım. tuz emilimi yapan bitkiler topraktaki tuzu çeker, çevredi tarıma tuzun zararı kalmaz, tabi tutupta bir varil tuz dökmeyin.
tuza yatkın hücresel yapıdaki bitkiler topraktaki tuzu temizler.

deniz suyunu spreye koymayın spreyi bozar yani pompa ucundaki mekanizmayı tıkar. deniz suyunu başka bir yöntemle bitkilerin gövdesine ve yapraklarına fışkırtın. aynen buyurduğunuz gibi ek olarak, toprağın geçirgenliği ve yağmur hatta eğimli arazi de tuzu temizler.

Kök kısmına deniz suyu verirken, az ölçüde kullanın, çevreye geniş açıda yaymayın, gövde ile toğrağın birleştiği bölgeyi ıslatın yeterli.

Düzenleyen CevizMeviz : 10-02-2020 saat 16:11
CevizMeviz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2020, 14:06   #222
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Ben 3 adet Hindistan cevizi ile konunun başındaki nemli poşet yöntemiyle köklendirme ye çalıştım ama sadece çürüdüler maalesef. Sanırım çok taze olması gerekiyor? Sn. siflera12 demişti sanırım bu konuda: ceviz yerine doğrudan satılmakta olan ufak fide/ağaç alarak yapılabilir ancak bir diğer üye kırmızı palmiye zararlısından bahsetmiş (2006 link/haberi olsa da) ve ithalat yasak yazılmış. Hala güncel mi bilmiyorum tabi; eğer satılıyor ise yasağın kalktığını varsaymak yanlış olmaz sanırım. Eğer görürsem alıp denemeyi düşünüyorum (zaten cevizin tanesi 7-10 lira arası değişiyor 3 ceviz 30 lira çöp oldu ki daha fazla denemenin de bir şey değiştireceğini sanmıyorum, zira çok taze olmuyor sanırım cevizler geldiklerinde gümrük'te bekliyor vs).

Ayrıca Sn. Eeomer07 ve siflera12'ye çaba ve denemelerinden ve ayrıca ilerleyiş ve aşamalarını paylaşmış olmalarından dolayı tebrik ediyorum. Forum'ların mantığı bilgi, deneyim ve tecrübe paylaşımıdır netice itibari ile ve kendileri son dönemde bu yönde paylaşım yapan nadir kişiler. Gelişmelerden bizi haberdar etmeye devam edin lütfen.

hobiciakvarist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2020, 13:38   #223
Ağaç Dostu

Eomer07's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hobiciakvarist Mesajı Göster
Ben 3 adet Hindistan cevizi ile konunun başındaki nemli poşet yöntemiyle köklendirme ye çalıştım ama sadece çürüdüler maalesef. Sanırım çok taze olması gerekiyor? Sn. siflera12 demişti sanırım bu konuda: ceviz yerine doğrudan satılmakta olan ufak fide/ağaç alarak yapılabilir ancak bir diğer üye kırmızı palmiye zararlısından bahsetmiş (2006 link/haberi olsa da) ve ithalat yasak yazılmış. Hala güncel mi bilmiyorum tabi; eğer satılıyor ise yasağın kalktığını varsaymak yanlış olmaz sanırım. Eğer görürsem alıp denemeyi düşünüyorum (zaten cevizin tanesi 7-10 lira arası değişiyor 3 ceviz 30 lira çöp oldu ki daha fazla denemenin de bir şey değiştireceğini sanmıyorum, zira çok taze olmuyor sanırım cevizler geldiklerinde gümrük'te bekliyor vs).

Ayrıca Sn. Eeomer07 ve siflera12'ye çaba ve denemelerinden ve ayrıca ilerleyiş ve aşamalarını paylaşmış olmalarından dolayı tebrik ediyorum. Forum'ların mantığı bilgi, deneyim ve tecrübe paylaşımıdır netice itibari ile ve kendileri son dönemde bu yönde paylaşım yapan nadir kişiler. Gelişmelerden bizi haberdar etmeye devam edin lütfen.
Bildiğim kadarıyla palmiye ithalatı tamamen yasak değil, kırmızı palmiye böceği görülen bazı ülkelerden yapılması yasak. İnternetten palmiye fidanları satılıyor. Örneğin aşağıdaki ilanda ürünün ithal olduğu belirtilmiş.

https://www.fidanistanbul.com/urun/5...,-saksida.html

Mesajınız için teşekkürler. Denememde gelişme oldukça paylaşım yapmaya devam edeceğim.

Eski 12-02-2020, 14:46   #224
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-01-2016
Merhaba

Konu hakkında çok bilgi kirliliği var. İzmir'de ekiliyor dediği ağaç kral palmiyenin bir türü. Sera daha elindeki ağacın türünü bilmiyor. Hindistan cevizi Akdeniz havzasında kışın etkili olan kuzey rüzgarları ve yazın etkili olan kurak ve sıcak dönem sebebiyle yetişmez. Tropikal iklimlerde hava sıcaklığı 20 derecenin altına düşmez ve hemen hemen her gün yağmur yağar. Sıcaklık ve nem sabittir. Hindistan cevizi sıcaklık farkını tolere edebilecek bir bitki değil.

Aranızda tropikal iklimin hakim olduğu ülkelere gidenler mutlaka bilir, nefes almakta bile zorlanılacak kadar nem vardır. Bu nem oranını Marmaris, Antalya gibi yerlerle kıyaslamanız mümkün bile değil.

kutsalangemon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2020, 14:16   #225
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-01-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi insancık Mesajı Göster
Selamün Aleyküm

İnatlaşmak için söylemiyorum, ancak abarttığınız gibi değil, akdenizin çoğu yerindeki nem kaydadeğer. Özellikle iskenderun, adana, mersin tarafı felaket. Gittiğim bir çok ülke de mevcut: örneğin, tam tropik Cidde(arabistan) biraz nemli idi, tam tropik olmayan Nepal,in sıcak kentleri bizim akdeniz sahillerinden daha rahat, nepalde hindistan cevizleri var ve meyve veriyorlar, hatta çoğu bölge yılın bir kısmında yağışta almıyor, ayrıca tam ekvatoral iklim olan maldivlerde bile o kastettiğiniz bunaltıcı havaya rast gelemedim. Ancak bunaltıcı olan tropik bölgeler de elbette duydum, hindistanın bazı bölgeleri, floridanın bazı bölgeleri, meksika ve körfezi civarı gibi... Her bölgenin kendine has bir ölçütü var.

Mevzu şu, şunu söylemeye çalışıyorum, nemli omayan, fazla yağış almayan ve tropikal olmayan bölgelerde de hindistan cevizi ağaçları var ve meyveye oturabiliyorlar.

Madem ithalat yasağı da kalktı, en azından bir kaç yaşında bari genç fidanlar atıyorum nepalde çoğaltılıp Türkiye iklimine uyarlanabilir, çünkü ülkemiz iklimine en yakın iklim nepal bölgesi gibi... Selametle, fikirlerimi istişare etmek istedim.
Merhaba

Neden inatlaşalım konuştuğumuz konu bitkiler Verdiğiniz örneklerde paralel uzaklığı olarak Türkiye'ye en yakın konum olan nokta Nepal fakat ortalama 27 derece paralelinde yer alan Nepal en güney noktası 36 derece paralelindeki Türkiye'den 900 km kadar daha Ekvator çizgisine yakın ve Nepal'de Muson iklimi hakim. Nispeten soğuk kış aylarında çok az yağış alıyor fakat sıcak yaz aylarında anormal derecede yağmur yağıyor. Bizde ise bu durum tam tersi. Nepal iklim anlamında Türkiye ile hiçbir benzerlik göstermez. Türkiye'de Muson iklimine benzer bir iklim de yoktur.

Hindistan, Meksika ve Florida gibi yerler de tropikal ve ekvatoral iklim kuşağı içerisinde bulunuyor. 25 derece enleminde bulunan ve ekvator çizgisine bizden 1100 km daha yakın Miami'de bile tropikal kasırgalar sebebiyle zaman zaman sıcaklıklar -5 derecelere düşüyor ve her yıl birçok tropikal bitki ne yazık ki bu soğuğa dayanamayıp ölüyor.

Cidde'de kuru çöl iklimi hakimdir. Yağış yok denecek kadar azdır. Cidde sahildeki hindistan cevizi ağaçları sürekli olarak sulanmakta ve nemli kalmaları sağlanmaktadır. Benzer durum Dubai'de de var.

Yine de Güney Kıbrıs'ta Stelios adlı bir ağaçsever arkadaşımız bir hindistan cevizi yetiştirmeyi başardı. İlk yıllarda kış aylarında hindistan cevizini elektrikli soba ile ısıttı ve kış yağmurlarından korumak için üzerine branda serdi. Şimdilerde 10 yaşını geçen hindistan cevizi oldukça bodur bir görünüme sahip ve her kış yaprakları yanıyor.

CocosNucifera beğendi.
kutsalangemon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2020, 17:08   #226
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-03-2020
Alıntı:

Eklenti 702070

Eklenti 702073

Eklenti 702071

Eklenti 702072

Selam Aleyküm
Şubat ayı sorunsuz geçtimi? Son durum nedir, merak ettim, hindistan cevizi ağacı yetiştirilmesi ile alakalı Türkiye'de ilk çalışma olarak sizinkine denk geldim.
Bir de bir görsel paylaşmak isterim, bu fotoğraftaki ülke nerede bilen var mı, tür olarak hangi tür bu palmiyeler? Gerçekten harika bir görüntü:

Eklenen Resimler

CocosNucifera beğendi.
Devrekli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2020, 08:45   #227
Ağaç Dostu

Eomer07's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Devrekli Mesajı Göster
Selam Aleyküm
Şubat ayı sorunsuz geçtimi? Son durum nedir, merak ettim, hindistan cevizi ağacı yetiştirilmesi ile alakalı Türkiye'de ilk çalışma olarak sizinkine denk geldim.
Bir de bir görsel paylaşmak isterim, bu fotoğraftaki ülke nerede bilen var mı, tür olarak hangi tür bu palmiyeler? Gerçekten harika bir görüntü:
Aleyküm Selam;

Denemem maalesef başarısız oldu. Daha erken yazacaktım ama şöyle kafamda bir derleyip toparlayayım istedim. Aşağıdaki fotoğrafları 11 Martta çektim. Ocak ayının son haftası şiddetli bir kuru ayaz Hindistan cevizinin yapraklarının yanmasına neden oldu. -Düşük nem, düşük sıcaklık, geceleri 5°C kadar, şiddetli rüzgar- Bu koşullar altında Hindistan cevizimin yaprakları yandı ve kurumaya başladı. Şubat ayını yaprakları kuruyarak geçirdi. Sadece göbek kısmı kalmıştı. En son göbek de kurudu. Hâlâ göbek kısmında biraz yeşillik var ama o da uzun sürmeyecektir.

Name:  20200311_150824.jpg
Views: 943
Size:  46.8 KB

Name:  20200311_150941.jpg
Views: 960
Size:  42.9 KB

Name:  20200311_151047.jpg
Views: 958
Size:  34.4 KB

Yine de kış boyunca yeşil kalan bir parça var.

Bu denememde Hindistan cevizi, hakkında hiçbir şey öğrenemeden kuruyup gitse üzülürdüm. Ama birşeyler öğrendiğim için mutluyum.

Öncelikle cevizin yapraklarında soğuk dışında herhangi bir hastalık ya da köklerde mantar oluştuğunu gösteren bir iz görmedim. Forumda sık sık yazılan kışın köklerde mantar oluşur o yüzden Hindistan cevizi kurur fikrinin altı boş.

Diğer bir konu ise düşük sıcaklık tek başına Hindistan cevizini öldürmüyor. Ama kuru ayazın şakası yok. Hindistan cevizinin palmiye olduğu için aklımda hep kalın sert yapraklar vardı ve ayazdan bu kadar etkilenebileceğini düşünmemiştim. Ancak Hindistan cevizinin yaprakları çok narin. Belki erişkin ağaçların yaprakları daha dirençlidir. Ayaz diğer tropikal ağaçların da yapraklarını ve ince dallarını yakıyor ancak onlar baharda yeniden filizlenebiliyor. Hindistan cevizinin böyle bir şansı yok.

Bütün yıl bir sıkıntı yaşamadan hatta kışın ilk günlerinde bile gelişimini sürdüren bir bitkinin sadece üç günlük olumsuz hava koşullarında ölmesi insana acaba dedirtse de aldanmaya gerek yok. Bu tür hava koşulları neredeyse her yıl görülüyor. Hatta zaman zaman daha şiddetli ayazlar da görmüştüm.

Denenmeye devam edebilir. Sonuçta Türkiye'de en korunaklı bahçe benimki değil. Geçirimli toprak, bol güneş, düzenli sulama. Bunun yanına bir de kuru soğuk rüzgarlara karşı korunaklı bir yer eklenirse daha farklı sonuç alınabilir. Denememden çıkardığım sonuç bu. Elime fırsat geçerse yine denemek isterim.

Eski 23-03-2020, 09:13   #228
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Benim Hindistan cevizi de ölü gibi görünüyor ama ilginç bir şekilde yeni kökler üretmeye başladı ne olucak bilemiyorum , aslında çok fazla ihmal ettim çok fazla suya maruz kaldı ve bu yüzden çürümeler oldu �� Uzun süre Hindistan cevizi ile ilgilenemedim bir takım problemler oldu ( çok büyük sorunlar yaşadım bu yüzden ilgilenemedim) şimdi ne olucak bilmiyorum ama kökleri canlı , gövdesi ölü anlamadım ��

Düzenleyen siflera12 : 23-03-2020 saat 09:15 Neden: Yazım hatası
Eski 23-05-2020, 18:54   #229
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Benimkisi öldü , don olacağı zaman çok ihmal ettim maalesef , o aralar çok kötü şeyler yaşadım bu yüzden ilgilenemedim

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mesut Temiz beğendi.
Eski 23-05-2020, 19:34   #230
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2019
acaba marketten alsak tutar mı

tropikalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2020, 19:47   #231
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tropikalist Mesajı Göster
acaba marketten alsak tutar mı
Tohumunu diyorsan kesinlikle taze olmalı o da yüzde 10 ihtimalle

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Adaptation beğendi.
Eski 09-03-2021, 12:21   #232
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Thymus vulgaris Mesajı Göster
Erzurum ve Bursa iklimi arasında uçurun fark var, Erzurum 2400 rakımda kestane bile yetiştirilmiş.
Denemeden bilinmez, doğrudur denenmiş bir çok örneğe dayanarak Türkiye 'de hindistan cevizi yetişmez düşüncesi hakim.
https://www.youtube.com/watch?v=EgrJRF6atPg&t=376s
Videoyu izledim. Şahıs, ne yetiştirdiğinin farkında değil. 3.32 dakikada gösterdiği meyve at kestanesi (bilimsel adı Aesculus hippocastanum). At kestanesi, düşük sıcaklıklara kestaneden daha dayanıklıdır. At kestanesi meyvesi saponin içerdiği için zehirlidir. Tüketmek için bu saponinin uzaklaştırılması gerekir.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2021, 12:34   #233
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-04-2021
Köklendirmek üzere bende tohum aradım ancak taze bulamadım, sanırım mahsul sezonu değilmiş.

HAWAii MiAMi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2021, 13:20   #234
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Thymus vulgaris Mesajı Göster
Köklendirme işlemi için, meyveyi seçerken teraziye koyup en ağırını falan mı seçmek gerekiyor tazesini bulabilmek için?

Birde çimlendirmek için suda bekletiliyor ya hani ilk etapda, bu meyvenin bekletildiği suyun içersine indol butirik asit ilave etsem köklenme daha garanti olmaz mı?
https://www.youtube.com/watch?v=BieelvE_ZPI&t=100s
İndol butirik asit oksin denilen hormon gurubunda yer alır. Hindistan cevizi sütünde yeterince oksin zaten var. Aslında sadece oksin değil diğer bütün hormon guruplarından kimyasal maddeler içerir. Hindistan cevizini perlit gibi steril bir ortam içerisine ekin (meyvenin altında bulunan üç çimlenme noktası ıslak perlite temas etsin). Perlitin kurumasına izin vermeyin. Eğer ceviz canlıysa çimlenecektir.

Adaptation beğendi.
Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2021, 14:41   #235
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-04-2021
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ejder İnciri Mesajı Göster
Çimlenme ayrı, köklenme ayrı, belki çimlenme olduktan sonra amino asit ile birlikte IBA takviyesi de yapılabilir, belki adaptasyona da destek olur, bildiğim kadarı ile akdeniz ülkelerinde yetişmiyor, belki bir ihtimal bu sebeple yetişir.

Leonardit vs çok farklı desteklerde eklenebilir.

IBA 'yı şırınga ile meyve içine mi enjekte etmek gerekiyor yoksa kabuktan mı uygulanıyor, tam aklıma yatmadı, enteresan duyulmadık bir metotmuş.
Çimlenme ayrı, köklenme ayrı değildir, kök ile birlikte aynı gözden çıkar ikisi de. Saygılar

Zihin kontrolü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2021, 16:50   #236
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-06-2021
Aslında hindistan cevizi bitkisini yetiştirmenin bir çok yolu var, ancak mahiyet kalıcı olarak bir bitkiyi hangi iklime uyarlamak istediğiniz ile alakalıdır.

Bu başlık altında gördüğüm ise; ev içerisinde yetiştirilmekte olan saksı bitkileri mi ele alınıyor? Yoksa örtüsüz alanda yahut örtülü olarak hobi amaçlı uğraşlar mı ön planda?

Yoksa daha teknik ve kapsamlı çalışmalar mı ele alınmakta, bazen komik tartışmalar, bazı saplantılı kişilerin hindistan cevizini akdeniz ikliminde korumasız yaşatabilme hayali veya bir çok uçuk önlemler okudum.

Ticari anlamda ülkemizde üretimi sahiden imkansız, bu sebeple uğraşılmıyor, kültürümüz de hiç tanınmayan bir bitki.

Ancak farklı ülkelerde azımsanmayacak kadar fazla bu bitkiye aşina olanlar var.

Abscisic acid ile birlikte kaliteli hümik fulvik asitler, toprak düzenleyici tozlar sanırım bu hayali gerçekleştirebilir. Ayrıca ek olarak simbiyotik probiyotik gibi desteklerde, nemli soğuk toprak hasebi ile gerçekleşme olasılığı yüksek kök küf oluşumunu engelleyebilir.

Karşılaşılan sorunlar tam olarak nedir, deneme yanılmalar var mı hiç?

Foruma baktığımda iki kelimeden birisi kök çürümesi söylemi, ancak kökten önce bitkilerin baştan kendileri henüz soğuktan yanmış ve ölmüş; bir kaç yıl kökler tam gelişim sağlayana kadar yapraklar soğuk aylarda iyi korunmalı, bu hindistan cevizi için değil, her bitki için geçerlidir, ağaç yahut genç fidanlar bir yere taşındığında eğer gövdesi erişkin ise, 1-2 yıl tüm iştahını köklere verir, tohum yahut mini fidan ise daha da fazla zaman almaktadır, hayvan gübresi sakın vermeyin, bitkisel kompost ve diğer saydıklarım ile toprağı ve bitkiyi gövde ile yapraktan besleyin.

Rekor gelişim hakkında bir malumatım yok, palmiyeler üzerinde denenip denenmediği hususunu duymadım.

Hörmetler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2021, 16:19   #237
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-07-2021
Muzkentin denize bakan tarafında yetişir, bir iki yıl kışın örtü altına alınarak kök gelişimi derine atarda korunursa, sorun olmayacağını düşünüyorum. Çok zahmetli ancak kimse uğraşmaz. Forumdan da anlaşılacağı üzere elle tutulur pek bir referans yok gibi. Kıbrıs rum tarafında biri deniyor, uzun süredir takip ediyorum, hatta ölmek üzere falan derken toparladı, galiba 7. senesini tamamladı ve hala hayatda: https://www.palmtalk.org/forum/index...cyprus/&page=2

Eklenen Resimler

Gübre beğendi.
Kimse yok mu? Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2021, 18:05   #238
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-07-2021
Hayır daha yakında da var, mesela Mısır Hurghada yetişiyor: https://www.google.co.uk/maps/place/...4!4d35.7247925

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
Subayevleri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2021, 13:19   #239
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-07-2021
Yabancı forumlarda akdeniz havzası olarak iskenderiye sahillerinde var olduğu hatta meyve de verdiği söyleniyor.

Yalan Dolan beğendi.
Gübre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2021, 16:49   #240
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-08-2021
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gübre Mesajı Göster
Yabancı forumlarda akdeniz havzası olarak iskenderiye sahillerinde var olduğu hatta meyve de verdiği söyleniyor.
GPS görüntüsü falan varsa söyle, kaynak nerde?

Yalan Dolan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024