agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Egzotik Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni586Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-08-2021, 03:41   #241
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-08-2021
Türkiye hiç yok diye biliyorum, ev içersinde veya seralarda varsa bilmiyorum, akdenizin yıllık güneşlenme saati toplamı bazı tropik bitkilere yetersiz kalır.

Ayrıca ekvatorda veya yakınlarında günler daha uzundur.

Kâfur ağacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2021, 23:23   #242
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-09-2021
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kâfur ağacı Mesajı Göster
Türkiye hiç yok diye biliyorum, ev içersinde veya seralarda varsa bilmiyorum, akdenizin yıllık güneşlenme saati toplamı bazı tropik bitkilere yetersiz kalır.

Ayrıca ekvatorda veya yakınlarında günler daha uzundur.
Paraya kıyın bakın neler yetişir, altech ürünleri harika, akdeniz iklimde kakao bile yetiştirebilirsiniz doğru ürün uygularsanız.

Bitki hobi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2021, 16:32   #243
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-10-2021
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bitki hobi Mesajı Göster
Paraya kıyın bakın neler yetişir, altech ürünleri harika, akdeniz iklimde kakao bile yetiştirebilirsiniz doğru ürün uygularsanız.
Kaliteli ve pahalı ürünleri var firmanın, ancak hiç biri sihirli deynek değildir, iklime uygun ağaçlar bile artık zor yetişiyor, iklimlerdeki çapraşıklık, küresel ısınma işleri iyice içinden çıkılmaz hale getirdi. Bu dönem de her şey daha da zor, gelecek yılların kaygısı ve dünya gündemi zannediyorum küresel ısınma olsa gerek.

Ziraat fakultesinde hocaların yakın zaman da kendi aralarında konuştukları bir kısa muhabbetlerine tanık oldum; karasal koşullarda bulunan, çok yüksek dağ tepeleri olamasa da, orta yükseklik rakımlardaki tarım arazileri çok kısa zaman içersinde aşırı değerlenecek imiş, aklı olan yatırımını buralara yapmalı kanaatimce.

Tehlike kapıda, örneğin artık o kepçe kepçe çöpe attığınız pirinç tanelerini özenle cımbızla toplayacağız, inşa'Allah yanılıyorumdur

içli köfte Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2021, 03:27   #244
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-10-2021
Boş yorumlar dışında tek bir adaptasyon çalışmasına tanık olmadım.

fırıncı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2021, 18:15   #245
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-02-2021
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fırıncı Mesajı Göster
Boş yorumlar dışında tek bir adaptasyon çalışmasına tanık olmadım.
Bir kaç yıldır ben de bu konuyu özellikle takip ediyorum, hindistan cevizi bitkiler arasında yaygın olarak özel bir ilgi görüyor dünya çapında. Sanırım çocukluğumuzda fotoğrafçı dükkanlarının gördüğümüz arka fon resmi olması ve çeşitli yerlerde fotoğrafının sık sık göze çarpması bir bilinç altı oluşturmuş. Keza hem öyle hemde görselinin sık sık en tercih edilen bitki olması herkesce bu ağacın göze hoş geldiğinin alameti.

Bende zamanında iri ağır bir meyve almıştım ancak çimlenmedi fermente olmuştu, sahiden kolay gibi ama bitkilere hayat vermek ne kadar zor bir iş.

Bu kanıya nereden vardım derseniz, başka bir iklim bitkisi olan defne ağacını ankarada yetiştirmeye kalkıştım ve sahiden zor bir o kadar stresliymiş. Hindistan cevizi ve akdeniz iklimi fikri ilk başlarda kulağa hoş gelsede, artık hele küresel ısınmanında getirdiği bitki streslerinin artması nedeniyle sahiden zor bir iş.

Bayadır araştırıyorum bu iş için en uygun bölge ülkemizde iskenderun iklim şartları olsa gerek, tabi kıyı kesimler, ancak oradan da pek umudum yok açıkçası.

...Tohum çimlendirmeye gelince(akademik bir deney değilse şayet) hiç uğraşmayın çünkü hazır fidanlar satılıyor:
https://www.akdenizbahcem.com/produc...cevizi-fidani/

Eklenen Resimler

Sınama Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2021, 11:40   #246
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-12-2021
https://www.google.com/maps/place/Po...!4d-80.3582261

Görünüşe göre doğu Florida da israfı sevenler çok. Yahut hindistan cevizleri tüketime uygun değil, eğer o tohumlar elimde olsa, eminim Adana da yetişir koca ağaç olurlardı. Forumun ve nu konunun ortak paydası ve merakı bu, ithalat gümrük ve deneme yanılmaların neredeyse hiç olmaması.

Eklenen Resimler

Steel ve Akdeniz iklimi beğendi.
Port St. Lucie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2022, 17:04   #247
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-02-2022
Bir kaç sayfa önce paylaşmışsınız harika görsel, burası, Trinidad & Tobago :
https://www.google.com/maps/place/Or...!4d-60.9976494

Eklenen Resimler

Düzenleyen Gonya Angara : 21-02-2022 saat 17:05 Neden: Trinidad & Tobago
Gonya Angara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2022, 17:47   #248
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-02-2022
Alanyada yazlığımız var, orası için büyük hindistan cevizi ağacı siparişi vermeyi düşünmüştüm, türk sitelerinde araştırma yaparken 'sadece bu forumda konunun ele alındığını' fark ettim ve üşenmedim her sayfayı gezdim, ama sağlıklı bir deney varmı diye baktım tek bir emare dahi bulamadım, ziraat fakültesine de sordum, orda birine yönlendirdiler, bilmiyorum denemek lazım, bu ülke popülasyonuna ait değildir. Ancak yetişmez diyemem fakat adaptasyon üzerine yapılan bir araştırma henüz duymadım dedi zatı muhterem. Araştırma boyutunda uzmanlarca yapılan tek deney bile yokmuş Birde adam ucubeymişim gibi baktı yüzüme

Malūmāt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2022, 02:41   #249
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-03-2022
Anlaşılan o ki, bu hususta pes etmeden yapılan denemeler tek gerçek, siz duruma maceracı olarak yaklaşıyorken, çiftçi ticari yönden bakıyor, olay bu, menfaatin olmadığı yerde kuş uçmuyor...

Kimileri yorumlarda yetişkin palmiyelerden bahsetmiş, zaten bu hususta ithalat yasağı da var, yetişkin palmiyeler devasa kavak ağacı kadar cüsseli, pahalı ve riskli bir merak.

Hali hazırda yaygın ve randıman alınmış egzotik türler için bile çiftçi destek bulamıyorken, hindistan cevizi için pek umut yok, arge çalışması yapılırsa olabilir.

Kar ve hindistan cevizi bir arada meraklısına:

Steel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2022, 02:31   #250
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-06-2022
Dünyanın farklı ülkelerinde çeşitli ve hasat oranına göre, en üstün kapasiteli ve çok sayıda hindistan cevizi üreten ülke bulunsa da; en göz alıcı hindistan cevizi ağaçları Trinidad & Tobago da bulunan türlerdir.

Eklenen Resimler

Trinidad&Tobago Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2022, 23:27   #251
Yeni Üye

Ejder İnciri's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2021
Ben de şu zamana kadar hindistan cevizinin ülkemizde yetiştirildiğini düşünüyordum. Ki, bir kaç gündür bayağı uzun uzun özümseyerek yorumları inceledim, konular içinde en ilginç olanı bence, hatta enteresan yorumlara dahi denk geldim.

İklim değişikliği kimi yerde fayda, kimi yerde köstek, kimi yerde büyük zararlara neden olabiliyor. Bazı ülkelerde, kuraklık, bazı ülkelerde sel felaketleri oluyor. Maalesef bizde ise aşırı soğuma ve yağışlar var, yazın aşırı yağışlar sel baskınları, kışın üst üste gelen zirai don tehlikeleri, bu bağlamda en kolay yetişen türler bile don hadisesi yüzünden bu yıl kurudu.

Ağaçlar forumdaki üyelerce iklim değişikliğinin ülkemiz de kış mevsimlerinde ısınma olarak hesap edildiğini ve bunun tropikal bitkilerin kolay yetişmesinde destek olabileceği olasılığını hesaba katan yorumlara denk geldim. Isınan biz değiliz kutuplar, kutuplar ısındıkça buzlar enerji kaybediyor, kaybettiği soğuk hava enerjisi ise en çok bizim ülkemize iniyormuş...

Anlaşılan o ki bu süreç çok uzun yıllar başka nesillere taşınacak bir vaka olmaya devam edecek. Yani bu konuda takip ettiğim bir kanalda iklim değişimi hakkında maalesef hiç iç açıcı şeyler söylenmiyor. Umulanın aksine dünyada iklim değişikliğinden en çok etkilenen ülkelerin başında yer alıyormuşuz. Dünyadaki son yaşanan hava olaylarını izah edecek kelime küresel ısınma değil, küresel iklim değişikliğidir, biz ısınmıyor aksine soğuyoruz, yani her coğrafyada farklı senaryolara sebep olmaktaymış:

Düzenleyen Ejder İnciri : 21-08-2022 saat 22:44
Ejder İnciri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2022, 02:52   #252
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-10-2020
Deniz kıyısı dikim yöntemi hangi akdeniz ülkelerinde denenmiş? Sanırım akdeniz havzasında bunu denemek için ideal bölge Kıbrıs sahilleri olsa gerek...

Eklenen Resimler

Delete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2022, 00:17   #253
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-10-2022
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Delete Mesajı Göster
Deniz kıyısı dikim yöntemi hangi akdeniz ülkelerinde denenmiş? Sanırım akdeniz havzasında bunu denemek için ideal bölge Kıbrıs sahilleri olsa gerek...
Kıbrıs daha serin bizim kıyılar bence daha elverişli.

Hayaller Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2022, 00:17   #254
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-10-2022
İnternet de gezerken bu tanıtım yapan dayıya denk geldim, Allah razı olsun böyle insanlara ihtiyaç var ve merak ettim sormak için, siteye yeni üye oldum, selamlar.
Türkiyede pivasa yetişir mi?

Hayaller Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2022, 23:12   #255
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-03-2021
Türkiye de nerede yetiştirilmek isteniyor?
Serada mı?
Evde mi?
Bahçede mi
Sahilde mi?
Hobi amaçlı mı?
Hangi tür?
Kaç adet?
Tohum mu?
Fidan mı?
Yetişkin nakli mi?

Tek sorun olan engel sadece kışın soğuğu mu?

Forumda tek sorun olarak görülen: kışın yağışlı olup köklerin çürüme riski mi?

Yazın yaparakların ihtiyacı olan nem oranı mı?

Hayat da kalısa, kaç yıl yaşayacak?

İstenilen gövde çapı ve yükseklik elde edilebilecek mi?

Tropikal iklimlerdeki gibi mesela akdeniz havzasında hiç bakımsız kendi başının çaresine bakabilmeli mi?

Yoksa sadece kış soğuğundan koruyup, yazın sulama işlemleri ile mi uğraşılmalı, çünkü yazlar kurak...

Hepsini aştınız ağacın hayat da kalmasını başardınız, peyzaj olarak mı kullanılalacak?

Meyve için ise eğer nihayetinde nitelikli meyve alabildiniz mi, kalibresi aroması?

Hastalıklar vb başka olasılıklar da var, hangi birinin içinden çıkacaksınız
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux Mesajı Göster
Merhaba arkadaslar,
Hepiniz gibi benim de yeni oldugum bir konu cocos nucifera ; coconut fruit oldugu icin meyveli bir agactir.
cocos nucifera hakkinda yanlis bildiklerimizden baslamak istedim.Bilgiler internetteki cesitli sitelerden ve gorusmelerden toplanmistir,ben de daha bu iste yeniyim o yuzden sizin bilgi ve donanimiz da benim icin cok onemli.

Hindistancevizinin nerelerde yetistigine bakalim.Genellikle 21 C'nin altindaki sicakliklari tolere edemiyormus ancak bitki yaslandikca sicaklik durumunu tolere etme oranida artiyormus.

Yillik sicaklik
21–30°C (70–86°F)
Yilin en sicak ayinin sicakligi
28–37°C (81–99°F)
En soguk ayin sicakligi
4–12°C (39–54°F)
Tolere edebildigi milimum sicaklik
0°C (32°F)

Afrika Cameroon. Ghana, Ivory Coast, Kenya, Madagas- car, Mozambique, Nigeria, Tanzania
Central America/Caribbean Brazil, Ecuador, Jamaica, Mexico, Trinidad and Tobago, Venezuela
Melanesia Fiji, Papua New Guinea, Solomon Islands, Vanuatu
Polynesia CookIslands,Hawai‘i,Kiribati,LineIs,Nauru, Niue, Samoa, Tonga, Tuamotu Archipelago, Tuvalu, Soci- ety Is., Tokelau, Tuvalu
Micronesia Palau, Chuuk, Guam, Northern Mariana Is- lands, Pohnpei, Yap, Kiribati

Turleri

Top row
1. ‘Papua Yellow Dwarf ’, PNG
2. ‘Tahiti Red Dwarf ’, French Polynesia (Côte d’Ivoire) 3. ‘Madang Brown Dwarf ’, PNG (Côte d’Ivoire)
4. ‘Cameroon Red Dwarf ’, Cameroon (Côte d’Ivoire) 5. ‘Spicata Tall’, Samoa
6. ‘Rotuman Tall’, Fiji (Côte d’Ivoire)
7. ‘Rennell Tall’, Solomon Islands (Côte d’Ivoire)
Middle row
1. ‘Niu Afa Tall’, Samoa
2. ‘Comoro Moheli Tall’, Comoro Island (Côte d’Ivoire) 3. ‘Sri Lanka Tall’, Ambakelle, Sri Lanka (Côte d’Ivoire) 4. ‘West African Tall’, Akabo, Côte d’Ivoire
5. ‘Tuvalu Tall’, Fuafatu, Tuvalu
6. ‘West African Tall’, Mensah, Côte d’Ivoire
7. ‘Miccro Laccadives Tall’, India (Côte d’Ivoire)
Bottom row
1. ‘Vanuatu Tall’, Vanuatu (Vanuatu)
2. ‘Malayan Yellow Dwarf ’, Malaysia (Côte d’Ivoire) 3. ‘Malayan Tall’, Malaysia (Côte d’Ivoire)
4. ‘Tagnanan Tall’, Philippines (Côte d’Ivoire)
5. ‘Tampakan Tall’, Philippines (the Philippines)
6. ‘Kappadam Tall’, India (Côte d’Ivoire)

1)Hindistancevizi cekirdekli degildir,hindistancevizinin kendisi direk ekilir.

Yanlis hatirlamiyorsam bir uyemiz hindistancevizini yiyip ekmek istemisti ve pek hakli olarak diger meyvelerde de oldugu gibi once yiyip sonrasinda tohumlarini ekmeyi planlamisti.Ama hindistancevizi hindistancevizinden cikar.Hindistancevizi coconut fruit olarak gectigi gibi coconut husk olarak ta nitelendirilebilir.Zaten uzunca bir sure husk'uyla baglantli olacaktir.Besinlerini hindistancevizinden de alabilecegi icin gumrukte sorun yaratmamasi acisindan no soil olarak yollanilabilir.

2)Her hindistancevizi cimlenmez,hatta kisirlik oranlari daha dusuktur.

Zaten bu yuzden yayilma orani da gorece dusuk bir bitkidir.Marketlerden aldigim ve arkadaslarimizin aldiklarinda gordugumuz uzere cimlenme orani cok dusuktur,galiba sitemizde daha cimlendirme sansina ulasan olmadi.Hawaii'den cimlenmeye hazir hindistancevizi getirmek (cunku onlarin yuzeyleri de cok farkli tahta gibi ) getirilebilir.

Hawaiian Coconut Palm Tree Cocos Nucifera Tropical Palm Tree Live Seed | eBay Bilinen ana tur

Gold Malayan Dwarf Coconut Most Beautiful Coconut Palm Cocos Nucifera 1 Seed | eBay Golden Malayan Yari Cuce Turunun tohumu

3.Urun zor bulunan bir urundur.

Uzun zamandir ariyordum ve bulamamistim,dolayisiyla ebayden almak zorunda kaldim;urun Turkiye'ye geldi ama durumunu bilmiyorum.Gumrukten cikti ancak tekrar gelebilir.

Praktiker'de 19cm'lik cocos nuciferalar bulunmakta,35 tl fiyat bicilmis ve ben de aldim bugun bir tane.Izmir'de de Naitulus Cyclad arkadasimiz oldugunu soylemisti,ancak oraya daha uzun sureli araliklarla geliyor galiba.Praktiker'deki yetkiliye sordugumda cok satilan bir urun oldugunu,az gelip satisinin cok cabuk tukendigini soyledi.Bu isi yapan Hollanda'da bir firmaymis,kaliteli ve baya gelismis geliyor ki bu bana sera ortaminda yetistirilebilecegi izlenimini verdi.Yakin zamanda alamayacaklar Praktiker Umraniye'den ayirtabilir,oradaki insanlar Bayrampasadakinden daha cana yakindi ve ayirmaya daha egilimlilerdi.Urunu sorgulatirken hindistancevizini anlamayabiliyorlar,sirf bu yuzden sabah yok dediler bana,bu yuzden bu konuda dikkatl ve israrci olmanizi tesvik ederim.

Hindistancevizini aldiginizda tamamlamaniz gereken bir set,

Puskurtme Aleti
Oksijenli Su (Mine hanimin genel bitkileri korumak icin onerdigi oksijenli )
Icme Suyu
45 ltlik bir saksi (seramik olanlarini IKEA'dan bulabilirsiniz)

Col ortaminda yetistirilmeyi basarilmis ve dogal ortaminda yetisen bir turmus ama zor bir ugras,bakalim nasil gidecek.

Kaynaklar

ehow
http://www.agroforestry.net/tti/Cocos-coconut.pdf
could i grow a coconut tree inside? - Palms & Cycads Forum - GardenWeb

Düzenleyen Kokanat : 05-08-2023 saat 11:45
Kokanat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2023, 03:19   #256
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2020

Derece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2023, 16:05   #257
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2023
Türkiye de hakkaten hiç yokmu yani otellerin bahçelerinde falan vardır ya
tuhaf ve ömrümde ilk kez bir şey bu kadar dikkatimi çekti enteresan

Ağlama duvarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2023, 09:27   #258
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-04-2023
https://www.google.com/maps/place/Sh...Fg%2F1hc329xdz
Buyurun akdeniz iklimine en yakın yerler, bence bizde de yetişir, denemek lazım. Fidanla uğraşmak zaman kaybı yetişkin palmiye transferi şart, tabanını da 1,5 metre derinlikte ve genişlikte eşip, deniz kumu gürgen talaşı iyi seçilmiş leonardit ve solucan gübresiyle destekledin mi yetişmezse zaten ayıp eder, işin sırrı önce kışın en sıcak yer seçimi ve ekim çukurudur.

Eklenen Resimler

Akdeniz iklimi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2023, 14:40   #259
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Akdeniz iklimi Mesajı Göster
https://www.google.com/maps/place/Sh...Fg%2F1hc329xdz
Buyurun akdeniz iklimine en yakın yerler, bence bizde de yetişir, denemek lazım. Fidanla uğraşmak zaman kaybı yetişkin palmiye transferi şart, tabanını da 1,5 metre derinlikte ve genişlikte eşip, deniz kumu gürgen talaşı iyi seçilmiş leonardit ve solucan gübresiyle destekledin mi yetişmezse zaten ayıp eder, işin sırrı önce kışın en sıcak yer seçimi ve ekim çukurudur.
Sorun toprak değil. Sorun iklim, yılın en soğuk geçen zaman dilimi. Antalya'da tropik bir çam ağacı türü olan Aruacaria excelsa fidanlığında, don nedeniyle meydana gelen büyük zararı hatırladım. Kışın, donmaktan korursan hindistan cevizi ağacını yetiştirirsin. Verdiğin bağlantı, Kızıldeniz kıyısında bir bölge ve kış ortalaması sıfırın altına düşmüyor bu alanda.

꧂Ω꧁ beğendi.
Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2023, 16:49   #260
/

Ekim çukuru örneği, yüksek rakımda ve fire vermeden mango plantasyonu yapan bir çiftçi, ezber bozan şeyler aktarıyor:

꧂Ω꧁ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2023, 17:06   #261
/

Himalaya sıra dağlarının serin eteklerinde yetişen tür farklı mı?
Buyurun denize en uzak yetişen cocos nucifera GPS: https://www.google.com/maps/place/Ri...g%2F11d_z0yg97

Eklenen Resimler

꧂Ω꧁ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2023, 18:00   #262
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ꧂Ω꧁ Mesajı Göster
Himalaya sıra dağlarının serin eteklerinde yetişen tür farklı mı?
Buyurun denize en uzak yetişen cocos nucifera GPS: https://www.google.com/maps/place/Ri...g%2F11d_z0yg97
Muhtemelen, Cocos nucifera'nın ekotiplerinden biridir.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2023, 17:41   #263
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-04-2023
Himalayalara gidip bu palmiyeyi araç yardımı ile yerinden toprağı ile çıkartsak ülkemize getirsek, atıyorum Yumurtalık Adana sahilinde hayat da kalır mı?
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ꧂Ω꧁ Mesajı Göster
Himalaya sıradağları eteklerinin kar yağan yerlerinde dikmişler yetişiyo işte GPS veriyorum üstelik denize en uzak yetişen hindistan cevizi ağacı: https://www.google.com/maps/place/Ri...g%2F11d_z0yg97

Kundak Kabza Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2023, 18:06   #264
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-04-2023
...Forumlarda yetişkin hindistan cevizi palmiyesi nakli hayalini sık sık görüyorum, ancak Türkiyede bu hiç gerçekleştirildi mi yahut gümrük prosedürü nasıl işliyor malumatım yok
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kundak Kabza Mesajı Göster
Himalayalara gidip bu ağacı bir aparat yardımı ile yerinden toprağı ile çıkartsak Türkiyeye getirsek atıyorum karataş Adana sahilinde hayat da kalır mı?

Dolaşık işler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2023, 13:21   #265
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-05-2023
İnternette dünya çapında bitkiler arasında en çok ilgi gören bitki türü yani onu cazip kılan nedir önce bu soru üzerine gidilmeli?

Zakkum Ankara beğendi.
Koşul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2023, 09:16   #266
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-06-2023
Valla fidanda olsa ilk kez hindistan cevizi palmiyesinin yaprağına dokundum; ilgilenenlere duyuru
'Ankara Ankamall koçtaşta satışta dolayısı ile çalışana sordum fiyatı 500 küsür lira' civarında

Eklenen Resimler

almuud ve Zakkum Ankara beğendi.
Yeni_üye_oldum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2023, 12:35   #267
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-06-2023
Talking

Türkiyede hiç yok yani sonuç olarak

Zakkum Ankara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2023, 00:54   #268
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-07-2023
Forumda egzotik bitkiler arasında hindistan cevizi ağacı sanırım en popüleri
yani o değilde yağındaki o ilahi koku muhteşem ötesi bir his veriyor
özellikle tatil için üretilen kozmetiklerin içeriğinde kullanımı yaygın.

Murt ağacı beğendi.
ThymusSerpyllum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2023, 08:28   #269
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-10-2023
KATILIYORUM:

He ce ler beğendi.
Gümüşlük Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2023, 22:27   #270
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-10-2023
Gün dönümü yani günlerin kısalması, daha az gündüz dolayısı ile güneşin daha yatay ülkemizi ısıtması gibi gözden kaçan önemli astronmik faktörleri de hesaba katmak gerekli.

Ne kadar kışın don olayı görmesede ihtiyaç olan süre diliminde gün uzunluğu ve yaz meysiminde olduğu kadar daha aydınlık gün seviyeleri yetersiz gelebilir. Ekvatorda güneş ışınları yıl boyu dik, gündüzler uzun diye biliyorum.

Ηe ce ler beğendi.
He ce ler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024