agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni177Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-11-2008, 13:45   #151
Ağaç Dostu

Gurtunca's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kahyanur Mesajı Göster
Sayın Gürtunca;
Torf içinde mi üçüncü yapraklarını çıkarmaya başladılar? Daha önce yazdığım gibi benim torfa ektiğim tohumlar çimlendi ancak bir müddet sonra gelişimleri durdu ve fide olamadan şaşırtmak zorunda kaldım. Acaba benim kullandığım torf mu yetersiz kaldı. Greenhaus genel kullanım amaçlı torfu kullanmıştım.
Hayır..Daha önceki mesajlarda yazmıştım,8.günde English Gardens dan aldığım ( PDA da önerilmişti ) özel sebze toprağına ( İçinde kendi önerdikleri toprak,torf,doğal gübre ve ponsa taşı karışımı var.) şaşırtmıştım...

Gurtunca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2008, 15:16   #152
Ağaç Dostu

kahyanur's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gurtunca Mesajı Göster
Hayır..Daha önceki mesajlarda yazmıştım,8.günde English Gardens dan aldığım ( PDA da önerilmişti ) özel sebze toprağına ( İçinde kendi önerdikleri toprak,torf,doğal gübre ve ponsa taşı karışımı var.) şaşırtmıştım...
Ne yazık ki mesajınızı Jiffy gündemi meşgul ettiği için gözden kaçırmışım. Görebilmiş olsaydım filizciklerimi tam 23 gün torf içinde açlığa mahkum etmezdim. Buradan gündemi jiffy ile meşgul eden arkadaşlara da tohumcuklarım selamını yolluyor.

Düzenleyen kahyanur : 27-11-2008 saat 16:15
kahyanur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2008, 15:26   #153
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-10-2008
14.11.08 de direkt toprağa ektiğim tohumlarım bu sabah 3.yapraklarının uçlarını gösterdi.Sabahtan akşam 7 ye kadar evin içinde pencere kenarında,7 den kapatana kadar ısıtıcının yakınlarında,ısıtıcı kapandıktan sonra sabaha kadar da evin ılıman bir köşesinde duruyorlar.

C.Mustafa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2008, 17:33   #154
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-10-2008
Evet, çok mutluyum! 23 kasımda ektiğim red robinlerimin hepsi bugün çimlenmişler!
Haydi bakalım bol domates, bol likopen, sağlıklı hayat!

derya Derya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2008, 18:45   #155
Ağaç Dostu

vayvayvay's Avatar

Giriş Tarihi: 27-06-2007
Galeri: 1
Sevgili arkadaşlar. Şu ara benim tüm bebek domlar gelişmelerini durdurdular...iki üç gündür bekleşiyoruz...Hınzırca gülerek bana baktıklarını hissediyorum.çünkü ikide bir minicik hallerinde onları okşayıp koklayınca, sanırım büyüyünce kimbilir bize ne yapar deyip büyümekten vazgeçtiler

vayvayvay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2008, 19:48   #156
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Benimkiler de 4 yapraklı oldular. Hepsi evin içinde pencere önünde. Sıcaklık 26-27 derece. 13 tohumdan 11 tanesi çimlendi. Toprak ve torf karışımına ekmiştim. Sonuç iyi sayılır.

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2008, 19:52   #157
Ağaç Dostu

kahyanur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi C.Mustafa Mesajı Göster
14.11.08 de direkt toprağa ektiğim tohumlarım bu sabah 3.yapraklarının uçlarını gösterdi.Sabahtan akşam 7 ye kadar evin içinde pencere kenarında,7 den kapatana kadar ısıtıcının yakınlarında,ısıtıcı kapandıktan sonra sabaha kadar da evin ılıman bir köşesinde duruyorlar.
Sayın C.Mustafa;
En iyisini siz yapmışsınız toprağa ekmekle. Torf, morf; cocopeat, mokopeat hepsi hikaye. Ne varsa toprakta var. Aşık Veysel boşuna dememiş 'Dost,dost diye nicesine sarıldım. Benim sadık yarim kara topraktır' diye.

Düzenleyen kahyanur : 27-11-2008 saat 19:56 Neden: düzenleme
Eski 27-11-2008, 23:01   #158
Ağaç Dostu

ebrub's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kahyanur Mesajı Göster
Ne yazık ki mesajınızı Jiffy gündemi meşgul ettiği için gözden kaçırmışım. Görebilmiş olsaydım filizciklerimi tam 23 gün torf içinde açlığa mahkum etmezdim. Buradan gündemi jiffy ile meşgul eden arkadaşlara da tohumcuklarım selamını yolluyor.
Sn. Kahyanur benden de selam olsun tohumcuklarınıza

Ancak şunu söylemeliyim, ben de yarın tohumlarımı torfa ekeceğim, yani Sn. Gürtunca gibi özel sebze topragı karışımı kullanımının genel bir uygulama (en azından benim forumda okudugum başlıklarda) olmadıgını söyleyebilirim. Ama forumdaki birçok başlıkta, tüm bitkiler için torfun besleyiciliğinin 15 günden sonra kalmadıgı ve dışarıdan ek olarak bitki besini vermemiz gerektiği belirtilmiş...

ebrub Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2008, 23:12   #159
Ağaç Dostu

kahyanur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ebrub Mesajı Göster
Sn. Kahyanur benden de selam olsun tohumcuklarınıza

Ancak şunu söylemeliyim, ben de yarın tohumlarımı torfa ekeceğim, yani Sn. Gürtunca gibi özel sebze topragı karışımı kullanımının genel bir uygulama (en azından benim forumda okudugum başlıklarda) olmadıgını söyleyebilirim. Ama forumdaki birçok başlıkta, tüm bitkiler için torfun besleyiciliğinin 15 günden sonra kalmadıgı ve dışarıdan ek olarak bitki besini vermemiz gerektiği belirtilmiş...
Forumda torf ve cocopeat çok bahsedilen malzemelerden. İyi bir forum takipçisi olduğumu sanıyorum. Ama hiç bir başlıkta 15 günden sonra besin verilmesi gerektiğinin yazıldığını görmedim. Keşke bu başlıkların linkini verseydiniz. Temel konular başlığı altında Sayın Mine Pakkaner torfun besleyici bir ortam olmadığını yazmış. Ancak arayarak bulmak gerekiyor.

Eski 27-11-2008, 23:12   #160
Ağaç Dostu

ebrub's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gurtunca Mesajı Göster
tava yoğurt kutularının birinin altına 9 adet delik açtıktan sonra bir gün suda beklettiğim 3 adet Red Robin,3 adet Tumbling Tom Red,3 adet Tumbling Tom Yellow tohumunu iyice ıslatılmış torf yatak içine yerleştirdim,plastik kapağı kapatıp beklemeye geçtim..Herhalde pazar ya da pazartesi kafalarını çıkartırlar
Sn Gürtunca, yukarıdaki mesajların birisinde Sn Mine Pakkaner'in tohumları kapatarak çimlendirmeyle ilgili şu mesajını alıntılamıştım ''Ancak üzerine kapak attığınız bütün tohumlar karanlıkta çimlenmiş demektir. Karanlık ortam bitkinin çimlenme sonrası henüz kotiledon yapraklar varken hızla boy atıp gerçek gerçek yapraklar çıkana kadar cılız gövde oluşturmasına sebep olur. Cılız gövde ise asıl yaprakları taşıyamaz, hastalıklara yol açar vs. Kısaca kontrolü elden bırakmamak gerek''

Yanlış hatırlamıyorsam ilk denemenizde strech filmle kapatmıştınız, şimdi böyle kapatınca sorun olmasın?

Eski 28-11-2008, 09:37   #161
Ağaç Dostu

Gurtunca's Avatar

bağlantı eklemek...

Alıntı:
yani Sn. Gürtunca gibi özel sebze topragı karışımı kullanımının genel bir uygulama (en azından benim forumda okudugum başlıklarda) olmadıgını söyleyebilirim.
Yanlış bir anlaşılma olmasın..Ben ilk 8 günü torfta geçirtip burada çift yapraklı hale getirdikten sonra 15.günü beklemeden karton saksıların yamulması nedeniyle zorunlu olarak sebze toprağına şaşırtma yapmıştım...Ancak hem torf firması hem de saksı firmasından gelen mailler genel bilgiler doğrultusunda eğer torfta kalınacaksa destek gübrelemesi gerektiği yönünde...Şahsi görüşüm de işe torfta başlama yönündedir...

Alıntı:
Yanlış hatırlamıyorsam ilk denemenizde strech filmle kapatmıştınız, şimdi böyle kapatınca sorun olmasın?
İlk denememde strech karton saksı birlikteliğini sağlayamamıştım..Üstteki örtü kullandığım paket lastiklerine rağmen sürekli kaymıştı..( Beceriksizlik )Bu yüzden ilk denememde kapama kullanılmadı denilebilir...Sorun olup olmayacağına gelince...Bu konuda daha önceden uygulama yapanların bir kısmının görüşü böyle..Bu yüzden körü körüne uygulama yerine yapıp görmekte ve karşılaştırmakta fayda var diye düşünüyorum...

Eski 28-11-2008, 10:08   #162
Ağaç Dostu

ebrub's Avatar

O zaman heyecanla bekliyorum sonuçlarınızı

Ben de Sn Malbman'ın önerisine uyarak, 30 adet yerine 8 adet tohumu bugün sabah ekerek başladım, haydi hayırlısı...

Eski 28-11-2008, 10:14   #163
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-11-2007
9 Kasım'da diktiğim red robinin son hali bu. Torf, bahçe toprağı ve perlit karışımına ektim. Toprakta çözünen karton saksıya diktim. Şimdi bunu olduğu gibi saksıya geçirmeyi düşünüyorum. Şaşırtma yapmak gerekli midir? Yani illa topraktan söküp yeniden dikmem mi lazım?

Eklenen Resimler

polatuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2008, 10:38   #164
Ağaç Dostu

kahyanur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi polatuz Mesajı Göster
9 Kasım'da diktiğim red robinin son hali bu. Torf, bahçe toprağı ve perlit karışımına ektim. Toprakta çözünen karton saksıya diktim. Şimdi bunu olduğu gibi saksıya geçirmeyi düşünüyorum. Şaşırtma yapmak gerekli midir? Yani illa topraktan söküp yeniden dikmem mi lazım?
Sayın polatuz;
Çok sağlıklı görünüyor fideciğiniz. Ektiğiniz ortamın sadece gübresi eksik. Bir müddet sonra beslenmeleri gerekebilir. Şaşırtma yapmanız daha doğru sanırım gübre ilave edilmiş torf, perlit ve toprak karışımına. Karton saksıya ektiğiniz için olduğu gibi saksıyla beraber şaşırtabilirsiniz sanırım. Nasıl olsa suda eriyen saksı kullanmışsınız.

Eski 28-11-2008, 15:31   #165
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
Sn polatuz, fidenin kılcal köklerini ve kök tüylerini koparmadan dışındaki toprak-torf karışımını bir miktar azaltarak yeni yerine alırsanız daha güzel gelişecektir. Eğer ki torf-toprak karışımını komple ayırır çıplak kökle alırsanız besin alımını sağlayan kılcal kökleri ve kök tüylerini de koparmış olursunuz. Bir de sulama suyuna dikkat ediniz. Su tüketimi az olduğu için saksıya verdiğinzi su uzun süre kalacaktır ve bitkinin köklerinde çürümeye yol açabilir. Bu yüzden su vermeden önce işaret parmağınızı toprağa batırıp nemini el ile kontrol ediniz ve gerektiği kadar su veriniz. Bitkinizin henüz çok fazla besine ihtiyacı yok. Zira su tüketimi de arttığı zaman besine de çok ihtiyacı olacaktır. Su olmadan besin kendi başına köklerden içeriye alınamaz. Aksine topraktaki fazla besin kökleri yakabilir.

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2008, 16:34   #166
Ağaç Dostu

adnankaraer's Avatar

Giriş Tarihi: 05-09-2008
Polatuz maaşallah çok güzel olmuş fideniz. Ben sizden bir gün önce diktiğim halde 3. yaprak uçları daha yeni göründü.
Akşam eve gittiğimde yapraklarına fiskeyle vuracam onların.

adnankaraer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2008, 16:56   #167
Ağaç Dostu

Gurtunca's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi polatuz Mesajı Göster
Sayın Polatuz karton saksı olduğuna göre gönül rahatlığıyla daha iyi beslenme ortamı sağlıyacağınız bir yere saksısıyla beraber dikmeniz en mantıklısı...Zaten karton saksının amacı da bu değil mi...Aman kökleri mökleri karıştırmayın bu güzelliğie bir zarar gelmesin...

Eski 28-11-2008, 17:01   #168
Ağaç Dostu

Gurtunca's Avatar

Sevgili Red Robinciler bir ara şu ankete de bir bakarsanız sevinirim...

Eski 28-11-2008, 17:06   #169
Ağaç Dostu

Gurtunca's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adnankaraer Mesajı Göster
Polatuz maaşallah çok güzel olmuş fideniz. Ben sizden bir gün önce diktiğim halde 3. yaprak uçları daha yeni göründü.
Akşam eve gittiğimde yapraklarına fiskeyle vuracam onların.
Adnan Bey 9'unda dikilenler böyle oluyor..Ben de sizin gibi 8'inde dikmiştim ...Sizinle aynı dertten mustaripiz...Keşke biz de 9'unu bekleseydik....

Eski 01-12-2008, 11:22   #170
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2008
1. hafta sonunda 6 tane si çimlendi üzerini kapatmak o kadarda önemli değil demekki!

ayax Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2008, 15:06   #171
Ağaç Dostu

ebrub's Avatar

Ayın 28'inde ektiğim tohumlardan 3 tanesi bugün topraktan yeşil başlarını uzattılar!

Sabah gördüğümde gözlerime inanamadım, çok minik ve çok güzeller

Eski 01-12-2008, 18:22   #172
Ağaç Dostu

Gurtunca's Avatar

Bugün 23.gün..Tüm fidancıklar dört yapraklı ve sağlıklı görünüyor.Fazla su vermiyorum,üst toprak kurudukça çok az suluyorum...İkinci ekimin ise 5.günü toplam 9 tohumdan sadece biri filizlendi o da Red Robin değil...Bu durumda suda bekletip ektiğim Red Robinler suya bekletmediğim diğerlerinden daha geç filizlenecek...Bir diğer veri de kapatmanın etkisi,herhangi bir etkisi olduğu kanaatinde değilim...Şimdilik böyle...

Sayın Ebrub gözünüz aydın ... Karton saksıların durumu nasıl ?

Eski 01-12-2008, 21:02   #173
Ağaç Dostu

ebrub's Avatar

Sn Kahyanur, büyüdüler mi diye bakmıyorum ama başlarını çıkardıklarını doğru gördüğümden emin olmak için sürekli bir gidip gelip bakma
sözkonusu

Sn Gürtunca teşekkürler, karton saksılarda sizde oldugu gibi bir durum yok, ilk ektiğim zamanki gibi, sanırım bunun 2 nedeni olabilir, birincisi stretch filmi tam sarmadım ben saksıya, bir de daha 3 gün oldu ekeli?

Yoksa acaba suyu az mı veriyorum ki??

Eski 01-12-2008, 21:21   #174
Ağaç Dostu

kahyanur's Avatar

Ahhh ah, filizin var mı derdin var. Ana yüreği işte

3 günde filizlendiklerine göre gayet mutlular. Suyun az geldiğini sanmam.

Eski 02-12-2008, 08:49   #175
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
16 Kasımda ektiğim 13 red robin tohumunun 11 tanesi çimlendi. Boyları 2 cm. kadar. Yaprak sayısı 4-6 arası. Gayet sağlıklı görünüyorlar. Küçük kızım (Okulda doğa-bitkiler konusunu işlediklerinden) birini sınıfa götürdü. Öğretmenine domatesin özelliklerini anlattım, şimdi sınıfça bakıyorlar. Herhalde en şanslı red robin kızımınki.

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2008, 11:54   #176
Ağaç Dostu

Arkadaşlar fidanları kaç yaprak olunca saksıya alacağız?
Gübre olarak neyi önerirsiniz?

Ayrıca bir fikrim var red robin yarışması düzenleyelim mi?

Eski 02-12-2008, 12:35   #177
Ağaç Dostu

kahyanur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uzman16 Mesajı Göster
16 Kasımda ektiğim 13 red robin tohumunun 11 tanesi çimlendi. Boyları 2 cm. kadar. Yaprak sayısı 4-6 arası. Gayet sağlıklı görünüyorlar. Küçük kızım (Okulda doğa-bitkiler konusunu işlediklerinden) birini sınıfa götürdü. Öğretmenine domatesin özelliklerini anlattım, şimdi sınıfça bakıyorlar. Herhalde en şanslı red robin kızımınki.
Sayın uzman16;
Ben de 16 kasımda ektim redrobin tohumlarını. Hepsi çimlendi. Ancak sadece iki yaprakları var. Merak ettim keşke resim koysaydınız. hangi ortama ektiniz acaba?

Eklenen Resimler

Eski 02-12-2008, 12:57   #178
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
16 Kasım 2008 de ektiğim 2 tohumdan birisi çimlendi.

Eklenen Resimler

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2008, 17:16   #179
Ağaç Dostu

Gurtunca's Avatar

8 Kasımda ektiğim 10 tohumdan çimlenen 5 tanesinin son durumları ve de 26 Kasım da ekilenlerin merhabası...

Eklenen Resimler

Eski 02-12-2008, 18:45   #180
Ağaç Dostu

1 ay olmuş fakat pek gelişmemiş neden acaba. ben şimdi böyle konuşuyorum ama benim tohumlar nasıl gelişcek acaba bilmiyorum

Etiketler
balkon, domates, karton saksı, red robin, tohum fide

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024