agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni177Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-11-2008, 08:26   #121
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sayın ebrub benim domates anneminkinden daha bodur. Sanırım fotoğrafın çekim açısı nedeniyle öyle görünüyor.

Bizim Red Robinler de bodur olacak ama o resimlerdeki gibi (salkım saçak domatesli)olur mu bilmem?

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2008, 11:09   #122
Ağaç Dostu

ebrub's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 2
Sn Malbman, evet sanırım fotograf beni yanılttı, kusura bakmayın. Red robinlerle ilgili ilk sonuçları sizden, sonra da Sn Gürtunca'dan alacağız sanırım. Merakla bekliyorum...

ebrub Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2008, 12:13   #123
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
tohumları bardaklara ektim fakat ışıklı mı yoksa karanlık bir ortamdamı bekletmeliyim karar veremedim.

ayax Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2008, 12:30   #124
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Daha önce forumda tohumların karanlık yerlerde çimlendirilmesi ile ilgili bir yazı okuduğumu hatırlıyorum sayın ayax, ama ben bütün tohumlarımı üzerlerini naylon ya da streç film ile örtüp balkonda çimlendirdim bu güne kadar. Bir zararını da görmedim. Tabii uzman arkadaşlarımız daha iyi bilir. Ben bir zarar görmedim diyorum ama belki de karanlıkta beklese 5 gün yerine 2 günde çimlenebilirdi gibi bilmediğim yönleri de olabilir.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2008, 13:25   #125
Ağaç Dostu

forumda bu konuda net bir bilgiye raslayamadım. kimisi karanlık kimisi aydınlığı savunmuş kimide streçleme gibi bir yöntemden bahsetmiş. bende kendimce bir uygulama yapacağım çimlenmezse diğer yöntemleri denerim.

Eski 24-11-2008, 13:52   #126
Ağaç Dostu

Gülbeşeker's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2008
benim bebeklerim 2 gündür üçüncü yaprağını çıkardı fotograf yüklemeyi bilsem sizlerede göstereceğim

Gülbeşeker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2008, 14:27   #127
Ağaç Dostu

adnankaraer's Avatar

Giriş Tarihi: 05-09-2008
Gülbeşeker 3 yaprak çıktıktan sonra şaşırtma yapmamız gerekiyor sanıyorum.
Ama net de bilmiyorum.

adnankaraer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2008, 16:06   #128
Ağaç Dostu

ebrub's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Tohumların çimlendirilmesi ile ilgili Sn Selahattin Yılmaz'ın ''Balkonda Saksı Sebzeciliği'' başlıgındaki şu mesajlarına göre Sn Malbman doğru yapmış görünüyor,

Balkonda Saksı Sebzeciliği

Balkonda Saksı Sebzeciliği

O başlıkta tohumdan sebze yetiştirmekle ilgili Selahattin by.in verdiği çok güzel bilgiler var, hem de fotograflarıyla...

ebrub Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2008, 20:40   #129
Ağaç Dostu

Gülbeşeker's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2008
tohumları bardaklara tek tek dikmiştim o sebeple birazdaha yerlerinde kalsınlar diye düşünüyorum

Gülbeşeker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2008, 09:47   #130
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-10-2008
Benim de tohumlarımın her biri ayrı plastik bardağa ve torfa değil toprağa ekili.Epey bir süre bu şekilde kalmalarını planlıyorum.Umarım yanlış bir şey yapıyor olmam.

C.Mustafa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2008, 09:59   #131
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-10-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi C.Mustafa Mesajı Göster
Benim de tohumlarımın her biri ayrı plastik bardağa ve torfa değil toprağa ekili.Epey bir süre bu şekilde kalmalarını planlıyorum.Umarım yanlış bir şey yapıyor olmam.
Bence tohumlar ve çelikler önce torfa ekilmeli. Daha yumuşak bir toprak olduğundan benim tecrübeme göre daha iyi çimlenme ve köklenme ortamı sağlıyor. Ama artık sakın değiştirmeyin C.Mustafa yoksa hepsini kaybedersiniz.
Bu arada ben böyle yazdım diye üzülmeyin, dedğim gibi benim kendi tecrübem bu.

derya Derya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2008, 10:12   #132
Ağaç Dostu

Gurtunca's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2008
17.gündeyiz...Ben mi tez canlıyım yoksa onlar mı rahvan şu ana kadar anlamadım..O kadar ki fotoğraf çekmeye dahi elim varmadı..Bakınca mevcut iki yaprağı sanki biraz genişleyip uzamış,gövdeyi biraz kalınlaşmış gibi algılıyorum,ancak sanal mı gerçek mi henüz karar veremedim...Acaba bunlar mongol mu ?

Gurtunca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2008, 11:49   #133
Ağaç Dostu

adnankaraer's Avatar

Giriş Tarihi: 05-09-2008
Merak etmeyin herhalde bu böyle yetişiyor. Çünkü ben de 8'inde ekmiştim. Halen 2 yaprakları var. Bir değişiklik yok.

Ben 28 saksı (bardak) ekmiştim. İçlerinde 4-5 tanesi red robin diğerleri çeşitli türler. Hepsi aynı duruyor.

adnankaraer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2008, 12:23   #134
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
İlk yapraklar görününce, fırsat fırsattır diye şaşırtmalarını da yapıverdim. Biraz erken oldu ama bayrama kadar toparlansınlar istedim.

Şimdi mutlu mesut güneşleniyorlar.

Name:  S6303168redrobin2S6303168.jpg
Views: 2091
Size:  69.1 KBName:  S6303169redrobin2S6303169.jpg
Views: 2254
Size:  67.0 KB
Name:  S6303170redrobin3S6303170.jpg
Views: 2247
Size:  69.2 KB
Name:  S6303171redrobin4S6303171.jpg
Views: 2208
Size:  69.1 KBName:  S6303172redrobin5S6303172.jpg
Views: 2188
Size:  68.8 KB

Son ikisi epeyce küçükler. Onlar daha geç çıkan tohumlardı. Aynı yerde çimlendirince onları da şaşırtmak zorunda kaldım.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2008, 13:58   #135
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Sevgili nevsune,
Hiç şaşırmış bir halleri yok gayet hoşnutlar maşallah

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2008, 14:50   #136
Ağaç Dostu

ormanx's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2008
Galeri: 20
2 tane 1 gün boyunca suda beklettiğim ve 2 tane de direk toprağa ektiğim red robinler aynı anda çıktılar.
Yani suda bekletmenin bir etkisi yok.

ormanx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2008, 15:33   #137
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevsune Mesajı Göster
İlk yapraklar görününce, fırsat fırsattır diye şaşırtmalarını da yapıverdim. Biraz erken oldu ama bayrama kadar toparlansınlar istedim.

Şimdi mutlu mesut güneşleniyorlar.

Son ikisi epeyce küçükler. Onlar daha geç çıkan tohumlardı. Aynı yerde çimlendirince onları da şaşırtmak zorunda kaldım.
Merak ediyorum, sayın Nevsune, acaba tohumlarınız ortalama kaç günde bu hale geldiler?

Eski 25-11-2008, 16:40   #138
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi habibe Mesajı Göster
Sevgili nevsune,
Hiç şaşırmış bir halleri yok gayet hoşnutlar maşallah
Sevgili habibe, çok hoştu bu Onları erken şaşırttığım için sonunda ben şaşırmam umarım.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi derya Derya Mesajı Göster
Merak ediyorum, sayın Nevsune, acaba tohumlarınız ortalama kaç günde bu hale geldiler?
Siz onların böyle fotoğraftaki hallerine bakmayın, bayağı küçükler.

Sevgili derya derya, ayın 7'sinde gelen tohumları birkaç saat ılık suda tutup hemen ekmiştim. Topraktan çıkmaları ayın 15'iydi. Biraz geç bile çıktılar, çünkü bu aralar çok evde değildim ve kalorifer de fazla yanmamıştı. Ev daha sıcak olsaydı çıkmaları daha da erken olabilirdi.

Güneş olduğu zaman pencere önündeler, güneş batınca radyatörün üstüne alıyorum. Üstlerini, deldiğim pet şişelerle kapatıyorum. Güneş varken bir saat kadar açıp iyice hava almalarını sağlıyorum.

Bu hale gelmeleri için aradan 18 gün geçmiş.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2008, 19:22   #139
Ağaç Dostu

kahyanur's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gurtunca Mesajı Göster
17.gündeyiz...Ben mi tez canlıyım yoksa onlar mı rahvan şu ana kadar anlamadım..O kadar ki fotoğraf çekmeye dahi elim varmadı..Bakınca mevcut iki yaprağı sanki biraz genişleyip uzamış,gövdeyi biraz kalınlaşmış gibi algılıyorum,ancak sanal mı gerçek mi henüz karar veremedim...Acaba bunlar mongol mu ?
Torfun besleyici bir ortam olmadığını deneme yanılmayla öğrendim. 30 ekimde Bardaklara doldurduğum torfa domates, marul, süs biberi tohumları ekmiştim. en geç 5 gün içinde hepsi çimlendi. Ama kasım 23 oldu ilk çıkan iki yapraktan başka gelişme yok. Önce ışık az **** fazla suladım mı acaba diye düşündüm. En sonunda beklemekten sıkıldığımdan hepsini bardaklardan çıkarıp Torf, yanmış sığır gübresi, perlit, toprak karışımına ektim. 2 gün içinde kendilerini toparladılar. Şimdi üçüncü yaprakları çıkmış durumda. Torf çimlendirmek için uygun bir ortam ama hepsi o kadar. Bitki tohumundaki besin bitince gelişim duruyor. o kadar küçük bitkiye suni gübre **** organik gübre vermekte çok riskli. Bardağın üstünden hangi ölçüye göre besin verilecek? Yakabiliriz bitkiyi. Bir daha tohum ektiğimde kesinlikle her şeyi tamam karışıma ekeceğim. Torf, perlit, organik gübre ve toprak karışımı en uygun ortam sanırım. Çünkü küçücük bitkileri şaşırtmak mantıklı gelmiyor bana.

Düzenleyen kahyanur : 25-11-2008 saat 19:27 Neden: imla
kahyanur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2008, 21:22   #140
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kahyanur Mesajı Göster
Torfun besleyici bir ortam olmadığını deneme yanılmayla öğrendim. 30 ekimde Bardaklara doldurduğum torfa domates, marul, süs biberi tohumları ekmiştim. en geç 5 gün içinde hepsi çimlendi. Ama kasım 23 oldu ilk çıkan iki yapraktan başka gelişme yok. Önce ışık az **** fazla suladım mı acaba diye düşündüm. En sonunda beklemekten sıkıldığımdan hepsini bardaklardan çıkarıp Torf, yanmış sığır gübresi, perlit, toprak karışımına ektim. 2 gün içinde kendilerini toparladılar. Şimdi üçüncü yaprakları çıkmış durumda. Torf çimlendirmek için uygun bir ortam ama hepsi o kadar. Bitki tohumundaki besin bitince gelişim duruyor. o kadar küçük bitkiye suni gübre **** organik gübre vermekte çok riskli. Bardağın üstünden hangi ölçüye göre besin verilecek? Yakabiliriz bitkiyi. Bir daha tohum ektiğimde kesinlikle her şeyi tamam karışıma ekeceğim. Torf, perlit, organik gübre ve toprak karışımı en uygun ortam sanırım. Çünkü küçücük bitkileri şaşırtmak mantıklı gelmiyor bana.
Tüm bu maddeleri Composana içeriyor. Bir de agrosil var içinde, köklendirmeyi arttırıyor. Ben Composana'ya ektim, merak ediyorum ne olacak.

Eski 25-11-2008, 22:27   #141
Ağaç Dostu

kahyanur's Avatar

Alıntı:
Tüm bu maddeleri Composana içeriyor. Bir de agrosil var içinde, köklendirmeyi arttırıyor. Ben Composana'ya ektim, merak ediyorum ne olacak.
Sevgili Derya Derya;
Composana nereden temin edilebilir? Birde tam olarak içerik %si gibi bir bilgi varmı acaba? Araştırdım ama bulamadım. Gerçi ben kendime göre bir karışım hazırladım ama malum deneme yanılma metodunu kullanıyorum

Eski 26-11-2008, 11:19   #142
Ağaç Dostu

Gurtunca's Avatar

Alıntı:
Ne güzel şimdi de Compo Sana'yı öğrendim..Compo Sana ile ilgili bilgi isteyenler için burayı incelemelerini öneririm.Satış içinse bayii listelerine bakarsınız.. 4-6 hafta süreyle dengeli besleme ortamı hazırladığı ve kök geliştirici Agrosil içerdiği ifade ediliyor...Göztepe Kuyubaşı Fidanlığında aradım yoktu..Kadıköy yakasında başka satılan yerleri arayacağım...

Büyük Çamlıca Fidanlığında buldum... Sn.Kahyanur için de Çimen Peyzaj 0282 231 32 06.....

Düzenleyen Gurtunca : 27-11-2008 saat 10:56 Neden: Bağlantı eklemek
Eski 26-11-2008, 15:33   #143
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kahyanur Mesajı Göster
Sevgili Derya Derya;
Composana nereden temin edilebilir? Birde tam olarak içerik %si gibi bir bilgi varmı acaba? Araştırdım ama bulamadım. Gerçi ben kendime göre bir karışım hazırladım ama malum deneme yanılma metodunu kullanıyorum
Ben Koçtaş'tan aldım Composana'yı ama Bauhaus ve Praktiker'de de mevcut.
Madde içeriklerini ben akşam eve gidince ayrıntılı olarak yazarım.

Eski 26-11-2008, 19:37   #144
Ağaç Dostu

Composana:
Ph: 5.0- 6.5
Tuzluluk oranı : <3.0 g/l
Besin içeriği:
Kulanılabilir Nitrojen: 200- 450 mg/l
Kullanılabir fosfat( p205): 200- 500 mg/l
Kullanılabilir potasyum oksit: 300- 500 mg/l
Ana madde: arazi torfu ( ayrışma derecesi: H2-H7), perlit( doğal mineral nefes alma tanecikleri ideal bir havalandırma ve toprak içinde ki su akışını sağlar) , agrosil (mükemmel bir kök gelişimi ve güçlü büyüme sağlar), kalsiyum oksit ve tüm önemli bitki besinleri.

İlk 4-6 haftada , hızlı büyüme etkisi bitkinizin ihtiyacı olan tüm ana ve iz besin ihtiyacını karşılar.

Agrosil için ayrıca birkaç bilgi: agrosil köklerin ve bitkilerin daha iyi gelişmesini sağlar. Tarımsal inceleme ve araştırma kurumu (LUFA) Speyer'de yapılan birçok deney ile kanıtlanmıştır.( not: Compo Alman orjinli bir firmadır. )
*Köklenmeye yardımcı etkili madde,
*%20 kök uyarıcı fosfat içerikli,
*İdeal bir su, hava ve besleyici madde deposu olarak etkisi uzun yıllar süren silikat-kolloid içerir.
*Büyüme risklerini azaltır.
*Etkisi sürekli olacak şekilde toprağın yapısını iyileştirir
*Mantar hastalıkları tehlikesini azaltır.
*Besleyici madddelerden azami ölçüde faydalanma sağlayarak bitkilerin sağlıklı gelişmelerini sağlar.

Eski 26-11-2008, 20:02   #145
Ağaç Dostu

kahyanur's Avatar

Sevgili Derya Derya; Gürtunca;
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. En kısa zamanda Composana edineceğim. Ekmiş olduğum tohumcuklarım için geç kaldım. Ama ekeceklerim mutlu büyürler, aç kalmazlar.

Düzenleyen kahyanur : 26-11-2008 saat 20:14 Neden: imla
Eski 27-11-2008, 10:52   #146
Ağaç Dostu

Gurtunca's Avatar

19.gün...Doğru yoldayız..Tümünde üçüncü yaprak çıkıntıları aradan kendilerini göstermeye başladı...Bu gün piyasada satılan tava yoğurt kutularının birinin altına 9 adet delik açtıktan sonra bir gün suda beklettiğim 3 adet Red Robin,3 adet Tumbling Tom Red,3 adet Tumbling Tom Yellow tohumunu iyice ıslatılmış torf yatak içine yerleştirdim,plastik kapağı kapatıp beklemeye geçtim..Herhalde pazar ya da pazartesi kafalarını çıkartırlar

Eski 27-11-2008, 11:13   #147
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-05-2008
Bende dün 5 adet tohum ektim. Tohum sayısı sınırlı olduğundan minicik tohumlarla tek tek ilgilendim üzerinide kapatıp camın önüne koydum. bakalım ne olacak...

cemre_77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2008, 11:52   #148
Ağaç Dostu

Arkadaşlar ben üzerlerini kapatmadım üzerlerini kapatmak önemlimi?

Eski 27-11-2008, 12:36   #149
Ağaç Dostu

Gurtunca's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayax Mesajı Göster
Arkadaşlar ben üzerlerini kapatmadım üzerlerini kapatmak önemlimi?
Herhalde ısı ve nemin içte kalması açısından önemli...Ben bir öncekinde kapatmadan yaptım.Çimlenme 5.günde oldu ,burada nasıl olacak göreceğiz...

Eski 27-11-2008, 14:02   #150
Ağaç Dostu

kahyanur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gurtunca Mesajı Göster
19.gün...Doğru yoldayız..Tümünde üçüncü yaprak çıkıntıları aradan kendilerini göstermeye başladı...Bu gün piyasada satılan tava yoğurt kutularının birinin altına 9 adet delik açtıktan sonra bir gün suda beklettiğim 3 adet Red Robin,3 adet Tumbling Tom Red,3 adet Tumbling Tom Yellow tohumunu iyice ıslatılmış torf yatak içine yerleştirdim,plastik kapağı kapatıp beklemeye geçtim..Herhalde pazar ya da pazartesi kafalarını çıkartırlar
Sayın Gürtunca;
Torf içinde mi üçüncü yapraklarını çıkarmaya başladılar? Daha önce yazdığım gibi benim torfa ektiğim tohumlar çimlendi ancak bir müddet sonra gelişimleri durdu ve fide olamadan şaşırtmak zorunda kaldım. Acaba benim kullandığım torf mu yetersiz kaldı. Greenhaus genel kullanım amaçlı torfu kullanmıştım.

Etiketler
balkon, domates, karton saksı, red robin, tohum fide

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024