agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni177Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-05-2008, 14:36   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Red Robin Domates

Name:  1a.jpg
Views: 21692
Size:  45.6 KB
http://www.containerseeds.com/produc.../tomatoes.html

Arkadaşlar

Domates yetiştirmeyi sevmeyenimiz yoktur ancak bu güzel sebze/meyve nin yetiştirilmesinde çeşitli zorluklar olduğu bir gerçek.

Size evde-odada yetiştirilebilen ve yetiştirilmesi çok kolay olan bir çeri domatesi tanıtmak istiyorum.

RED ROBİN

-Kolaylıkla ev-oda içinde yetiştirilir.

-Diğer çeri domatesler gibi balkona veya pencere önüne yani ev dışına çıkarma zorunluluğu yoktur.Tamamen oda içinde yetiştirebilirsiniz.

-Ocak,Şubat ayında bile oda içinde domates alabilirsiniz.

-Tüm domatesler içinde --en düşük ışık-- isteği olan bir domatestir.Balkonu-penceresi-bahçesi zayıf ışık alanlar bile rahatlıkla yetiştirebilir.

-Oda içinde florosan lamba ile yetiştirenler var.(nette görebilirsiniz)

-Bu domatesin diğer çerilere göre çok lezzetli olduğu belirtiliyor.

-Bu domates hibrit yani melezleme tür değil , yani tohumlarından tekrar aynı tür domates alabilirsiniz.

-Heirloom denilen geleneksel-evladiyelik bir çeşit.

(Ben şimdiden karınca70 arkadaşa 3 paketle rezerve isteğinde bulundum

------------------------------------

Düzenleyen denizakvaryumu : 16-07-2008 saat 20:19 Neden: düzenleme
denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2008, 15:56   #2
Ağaç Dostu

Name:  Red_Robin_Tomato_Seeds.jpg
Views: 15988
Size:  13.1 KB
Red robin aynı zamanda, -42 gün- domatesinden sonra 55 günle en çabuk yetişen domatesler arasında.

http://www.reimerseeds.com/red-robin-tomato.aspx
http://www.tomatogrowers.com/small.htm
http://www.rachelssupply.com/Tomato.htm
http://solanaseeds.netfirms.com/TomatoesM-R.html

Name:  torr.jpg
Views: 15317
Size:  4.0 KB
http://www.organiccatalog.com/catalo...oducts_id=2533

Bu domates aynı zamanda;
All-America Winner ödüllü, tüm zamanların en iyi çerisi olarak nitelendiriliyor.
http://shop.merlesgardencenter.ieasy...=PLANTREDROBIN

Değişik türde domateslerin satıldığı beğendiğim bir link:

http://www.amishlandseeds.com/red_tomatoes.htm

Düzenleyen denizakvaryumu : 09-08-2008 saat 14:03 Neden: ek bilgi
Eski 16-05-2008, 21:37   #3
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Galeri: 35
Bilgiler için teşekkürler. Biz amatörler için çok iyi bir çeşit belli ki.

Koyu yeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2008, 14:22   #4
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Nispet yapar gibi olmasın da Sn.Denizakvaryumu, ilk yazdığınız gün sipariş verdiğim Red Robie ve kardeşi Yellow Canary 5 dk. önce elime ulaştı. Alpine çilek tohumu ve bir çeşit marul tohumuyla beraber. Toplam masraf: $9,85.

Besin eriyiğinde denesek daha çok verim alabilirmiyiz? Hımm... Deneyelim bakalım

Düzenleyen Tuba : 23-05-2008 saat 14:25 Neden: ekleme
Tuba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2008, 15:21   #5
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tuba Mesajı Göster
Nispet yapar gibi olmasın da Sn.Denizakvaryumu, ilk yazdığınız gün sipariş verdiğim Red Robie ve kardeşi Yellow Canary 5 dk. önce elime ulaştı. Alpine çilek tohumu ve bir çeşit marul tohumuyla beraber. Toplam masraf: $9,85.

Besin eriyiğinde denesek daha çok verim alabilirmiyiz? Hımm... Deneyelim bakalım
Demekki ilk red robin fidelerini ve domateslerini sizde göreceğiz

İster topraksız tarım metodu ile ister işyerinizde saksıda olsun kesinlikle çok güzel kokulu ve verimli domatesler alacağınıza eminim.

Hatta yaz ayıyla sınırlı kalmayacaksınız, ocak ve şubat ayında da domatesleriniz olacak.

Haydi hayırlısı.

Acaba bu heirloom red robin domateslerin anavatanı olan ülkeyi bilen var mı?

Ben İtalya diye biliyorum, acaba İtalya'nın neresi?Sicilya olabilir mi ?

Bu domatese mafya domatesi de diyebilir miyiz?

İsmi neden red robin? vs.vs.

Eski 23-05-2008, 15:37   #6
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Sn.Malban, her zaman cevaplarım olurmu, lütfen

Red Robin: $1.85 , Kardeşi Yellow Canary: $1,70 , Alpine Çilek: $1,70 ve marul: $ 1,60 kargo: $3
Toplam : $ 9,85

Ödemeyi sanal kartla yaptım. Sanal kart asıl kredi kartına bağlı ama ayrı numarası olan bir kart. Basılı değil dolayısıyla çalınma riski yok. Limitini alışverişten hemen önce internetten belirleyebiliyorsunuz. Mesela ben 20 lira olarak belirlemiştim. Ödeme cevaplanıyor hemen. Sonra hemen sıfırlıyorum ki birdaha çekme riski olmasın

Kendi tohumlarımı kendim almayı seviyorum Saha önce de birçok defa aldım. Ama önemli olan tohumların verimli olması. Bu konuda buradaki paylaşım çok önemli. Mesela nicky-nursery diye bir siteden 4 tür tohum aldım. 3 tanesi hiç çimlenmedi bile. Tomatogrowers'dan aldıklarımsa hiç sorunsuz çimlendiler. Salkım salkım çiçekleri var üstünde. Bu siteyide göreceğiz artık

Sn.Denizakvaryumu, topraklı için bu akşam ekerim hemen. Topraksız için daha sistemi kurmadım zaten. Gerçi Kudret beyin sorusuna ığraştığım vakitle sistem kurardım Neyse bakalım bu yıl neler olacak??? Teşekkür ederim Sizin tohumlar gecikirse fide hediye ederim aynı zamanda başlamış gibi oluruz Siz tanıtmasaydınız almazdım. Bir nevi borçlu sayılırım.

Eski 23-05-2008, 15:47   #7
Ağaç Dostu

Tohumlar kaç günde elinize geçti? Hangi siteden aldınız?

Yellow Canary sanırım hibrit, tohumlarından aynı tür domates olmayacak malasef.

Bir de sizin terasda hem çeri hem çeri olmayan çok sayıda farklı türler var bu durumda çiçeklenme zamanı dikkat edin derim, çiçekler farklı türlerle döllenme yaparsa sonrasında aynı domatesi alma şansı olmaz.

Eski 23-05-2008, 15:54   #8
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Evet o konu benim de kafama takılıyor. Bişeyler ayarlamaya çalışacağım artık.

Sizin link verdiğiniz siteden aldım. İlk yazdığınız gün. Bu gün de elime geldi. Yani 16-23 mayıs. 7 gün..

Eski 23-05-2008, 16:20   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-01-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Tohumlar kaç günde elinize geçti? Hangi siteden aldınız?

Yellow Canary sanırım hibrit, tohumlarından aynı tür domates olmayacak malasef.

Bir de sizin terasda hem çeri hem çeri olmayan çok sayıda farklı türler var bu durumda çiçeklenme zamanı dikkat edin derim, çiçekler farklı türlerle döllenme yaparsa sonrasında aynı domatesi alma şansı olmaz.
diyelimki sarı salkımla-çeri aynı mekanda, o zaman ne olacak seneye domatesler..ne yapmamız gerek, ayrı yerlere mi koymam gerekiyor, alan sıkıntım var zaten

muhikan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2008, 16:30   #10
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Selahattin bey salkım oluşumundan döllenmeye kadar ince tül kese içinde tutun demişti. Ben öyle yapmak niyetindeyim. Ayrı yerden daha pratik, yeriniz yoksa..

Eski 23-05-2008, 16:34   #11
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin YILMAZ Mesajı Göster
Sebzelerden Tohum Alınması

...Sebzelerden tohum eldesinde bir esas da sebzemizin farklı bir çeşidinden rüzgarla veya böcekler yoluyla toz gelip doğal melezleme olma ihtimaline karşı iki çeşit arasındaki uzaklıktır, biz buna izolasyon mesafesi diyoruz.

Bu mesafe sebzeye göre değişmekle birlikte 0-500 metredir. İşte tatlı biber tohumu aldığınızda arada acı biberlerinde çıkmasının nedeni budur yani yabancı döllenme yoluyla gerçekleşen tozlaşmayla meydana gelen tohumlar. Bütün bunlar da tohum üreticileri için gerekli yönetmelik ve mevzuatta bulunmaktadır.

Domatesten Tohum Alınması

Domateste izolasyon mesafesi 0 m dir.

Kendine döllendiğinden mesafeye gerek yoktur. Domates bahçemizde gezip beğendiğimiz domateslerden hastalıksız bitkileri tespit ediyoruz. Şekilsiz, hastalıklı, çeşidin beğenilen görüntüsünü vermeyen meyveler koparılıp atılır. Genelde ilk meyvelerin tohumluğa ayrılması gibi bir kanı vardır. Bunun nedeni ilk meyvelerin tohumlarından elde edilecek ileriki yıllardaki bitkilerin erkencilik özelliğinin olmasıdır. Tohum ekstra aradığımız bir özellik yoksa çeşit özelliğini gösteren her meyve tohum almaya müsaittir. Bu şekilde şekilsiz ve hastalıklı meyveler dışında tohumluğa beğendiğimiz domatesleri bir işaretle belirliyoruz ve bu domatesleri hasat etmeyip iyice olgunlaşmasını bekliyoruz. Zamanla iyice kızaran domates de tohumlar iyice olgunlaşır. Koparılan meyve yarı gölge, kuru, rüzgar tutmayan bir yerde sap tarafları aşağı gelecek şekilde bir hafta kadar bekletilir. Daha sonra ortalarından kesilerek başparmağın yardımıyla veya bir kaşıkla tohumlar et kısmından ayrılırlar. İnce bir elek üzerinde temiz su ile yıkanarak havalı, gölge bir yere serilen bez üzerinde kurutulur, ovalanarak torbalara konur, etiketlenir. Etiket üzerine tohumun çeşidi, alındığı tarih, tohum miktarı gibi bilgiler yazılır.

Burada bir konuya izah getirmek gerektiğini düşünüyorum, domates de salçaya işlendiğinde elde edilen posadan alınan tohumlar daha kolay ve pratik tohum elde etme yöntemi gibi görülse de seçme tohum olmadığından bu tohumlardan iyi fide ve bu fidelerden de istenilen kalitede mahsul almak mümkün olmayabilir.

Biberden Tohum Alınması

Biberlerde izolasyon mesafesi 250 m dir. Bahçede dolanarak iyi gelişmiş bitkiler tespit edilir. Bu bitkilerin uç ve en dip tarafındaki daha önce oluşmuş biberler koparılır. Ortada ortadan biraz aşağıdaki biberlerden en düzgün büyümüş olanlar bırakılarak diğerleri de koparılır. Bu şekilde tohumluğa ayrılan biberle bitki üzerinde kalır ve iyice kızarana kadar büyütülürler. İyice kızaran biberler bitkisinden koparılarak havadar bir yerde istenildiği kadar bekletilir. Bu esnada tohumlar daha iyi olgunlaşırlar. Daha sonra sap kısmından çekerek veya kuru olduğundan bıçakla ortadan yararak tohumlar bir yerde biriktirilir ve çıkan bu tohumlarda iyice kuruyana kadar bir bez üzerinde kurutulur, iyice kuruyan tohumlar torbalanır ve etiketlenir.

Şimdi son kararı verelim Domates için ne yapacağız?

Eski 23-05-2008, 16:48   #12
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tuba Mesajı Göster
Merhaba,
Kış başında tomatogrowers.com dan aldığım cherry domateslerin bir kısmını çimlendirebildim sonunda. Cherry ler farklı renkte olacak ama ben hepsini yanyana saksılarda büyütmek niyetindeyim. Tozlaşırken renkleri birbirine karışır mı?

Black Cherry (black), Green Grape (green), Isis Candy (bicolored), Snow White (white), Sweet Baby Girl Hybrid (red).

Bunlardı türleri.

Teşekkürler..
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin YILMAZ Mesajı Göster
Saksıları birbirinden bir miktar uzak tutun derim bunun dışında tohum alacağınız saksıda gözünüze kestirdiğiniz çiçekleri tül kese gibi bir materyalle daha çiçeiğini açmadan izole edin yani kese içine alın sonrada meyve tutunca onları işaretleyin ve bu şekilde işaretlediklerinizden tohum alın korunacaklardır.
Selahattin hoca ne derse o Şaka bir yana Renklerde karışma değil de tohum alma için tül kullanılacak. Yani hepsi yanyana ama tohumluklar gelinlik giyecek

dryad beğendi.
Eski 24-05-2008, 14:19   #13
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Evet kısa sürede geldi. Avrupadan daha geç geldiği olmuştu. Bu Amerika'dan birde.

Dün akşam cherry domatesleri birbirinden ayırdım. Zaten toprak kalmamış hepsi kök olmuş. İnşallah şoka girip çiçeklerini dökmezler zira kökleri bayaa zarar gördü.

Sonrasında da gelen 4 tohumdan toprağa ektim. Daha güzeli 2 gün önce sipariş verdiğim perlit de geldi. Topraksız için de bu gün tohum ekerim artık

Eski 05-09-2008, 15:26   #14
Ağaç Dostu

gravel's Avatar

Giriş Tarihi: 28-07-2008
containerseeds.com'dan sipariş ettiğim red robin tohumları geldi.

İlk kez tohumdan çimlendireceğim.
düşük ışık ve ısıda dahi yetişebiliyor deniliyor. Acaba 1-2 tohumu hemen denesem mi?
Ve çimlendirme için nasıl bir yol izlemeli acaba?

Yardımcı olursanız memnun olurum.

gravel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2008, 15:39   #15
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sayın gravel, bana sorarsanız bir kaç tohumu hemen ekin. Zaman kazanmış, hem de yazın son sıcaklarını değerlendirmiş olursunuz. Ben plastık bardaklara doldurduğum torfa ekiyorum. Gövdesi (Selahattin Hocanın deyimiyle) kurşunkalem kadar kalınlaşınca da son yerine alıyorum. Tohumları yarım santimden daha derine gömmeyin ve torfunu nemli tutun. Bunun için bardaklara bardak ağzıyla aynı ebatlarda kağıt havlu ya da gazete de koyabilirsiniz. Hem torfun nemini korur, hem de sularken torfun-toprağın dağılıp tohumun ortaya çıkmasını engeller.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2008, 11:55   #16
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

11 Eylül' de ektiğim üç Red Robin' den ikisi topraktan kafalarını kaldırdı. Üçüncüsü de sanırım bu gün yarın çıkar. Bu kış bol bol domates yiyeceğimi ümit ediyorum. Hem de kendi ürettiğim domatesleri.

Eklenen Resimler

Eski 16-09-2008, 07:49   #17
Ağaç Dostu

gravel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malbman Mesajı Göster
Sayın gravel, bana sorarsanız bir kaç tohumu hemen ekin. Zaman kazanmış, hem de yazın son sıcaklarını değerlendirmiş olursunuz. Ben plastık bardaklara doldurduğum torfa ekiyorum. Gövdesi (Selahattin Hocanın deyimiyle) kurşunkalem kadar kalınlaşınca da son yerine alıyorum. Tohumları yarım santimden daha derine gömmeyin ve torfunu nemli tutun. Bunun için bardaklara bardak ağzıyla aynı ebatlarda kağıt havlu ya da gazete de koyabilirsiniz. Hem torfun nemini korur, hem de sularken torfun-toprağın dağılıp tohumun ortaya çıkmasını engeller.
Sizin mesajınızdan 1-2 gün önce ekmiştim ben de plastik bardağa. 2-3 gün içinde filizlendi. geniş bir yoğurt kabına 2si red robin, 2si siberian 4 plastik bardak içinde filizlenenleri yerleştirdim. dibine bir miktar su koydum üzerini de streç filmle kapladım ve ufak delikler açtık hava alması ve sulamak için. Şu an büyümekteler.

Eski 16-09-2008, 08:24   #18
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Sayın gravel, iyi bir iş çıkarmışsınız. Resim ekleyebilirseniz daha net anlarız. Çünkü ben dört plastik bardağı mı yoksa dört fideyi mi yoğurt kovasına yerleştirdiğinizi anlayamadım. Sanırım bu sabah kafam biraz durdu

Eski 16-09-2008, 10:12   #19
Ağaç Dostu

gravel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malbman Mesajı Göster
Sayın gravel, iyi bir iş çıkarmışsınız. Resim ekleyebilirseniz daha net anlarız. Çünkü ben dört plastik bardağı mı yoksa dört fideyi mi yoğurt kovasına yerleştirdiğinizi anlayamadım. Sanırım bu sabah kafam biraz durdu
Şu an iş yerindeyim ama eve dönüp fırsat bulduğumda eklerim.
Aslında önce hepsini içine torf doldurduğum bir dondurma kabına ekmiştim. Filizlendiklerinde derinliklerinin çok az olduğunu düşündüm kökler için. Topraklarını fazla örselemeden, alıp 4 ayrı plastik bardağa yerleştirdim filizleri. 4 bardağı da bir yoğurt kabına sokuşturdum. Üzerini streç filmle kapladım. Yani şu an yoğurt kabında 4 adet plastik bardak var
Ben biraz karışık anlatmışım. Umarım bu sefer becerebilmişimdir )

Eski 24-10-2008, 17:23   #20
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Yazın red robin domates yetiştiren oldu mu? Tuba tohum almıştı ama daha dönmedi herhalde.

Tadını ve yetişme koşullarını merak ettim. İddia edildiği kadar iyi mi?

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2008, 08:33   #21
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Bu da Red Robinimin 14 Ekim tarihindeki hali. Resimler telefondan çekildiği için biraz bulanık. O yüzden kusura bakmayın.

Eklenen Resimler

old_platanus ve candem beğendi.
Eski 04-11-2008, 08:50   #22
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Teşekkür ederim sayın denizakvaryumu. Bu güzelliği sayenizde tanıdım. Umarım ilk mesajınıza koyduğunuz fotoğrafı ben de buraya koyabilirim. Yarın ya da öbür gün güncel fotoğraflarını yükleyeceğim. Anneme verdiğim fide ise toprakta yetişiyor. En çok onu merak ediyorum. Fotoğraflarını çekip karşılaştırma olsun diye benimkilerle birlikte yayınlayacağım.

Eski 07-11-2008, 09:02   #23
Ağaç Dostu

adnankaraer's Avatar

Giriş Tarihi: 05-09-2008
Toprağa red robin dikip de meyveli halinin fotoğrafını çeken var mı?

adnankaraer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2008, 17:16   #24
Ağaç Dostu

Gurtunca's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2008
Red Robin maceramız

Merhabalar
Bugün sayın Karınca70 den beklediğim Red Robin tohumları torba delikliğinin azizliğine uğrasam da elime geçti.Ne yazık ki 7 adet tohum telefatı vardı ancak can sağlığı olsun...Karınca70 e teşekkürlerim sonsuz...
Daha önceden den aldığım karton saksıların ikinci deneme vakti artık geldi.İlk denememe geçen Pazar günü süs biberleri ile başlamıştım.
Öncelikle 8 adet RedRobin tohumunu kağıt havlu üzerine yayarak üzerine su püskürterek bir gün beklemeye aldım..
Yarın ilk işim onları torfla doldurduğum ve nemlendirdiğim saksılarıma dikmek,ilk suyunu vererek beklemeye geçmek olacak...
Şimdilik sağlıcakla kalın

Eklenen Resimler

Düzenleyen Gurtunca : 15-11-2008 saat 08:14 Neden: Reklam yapmamak için
Gurtunca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2008, 22:43   #25
Ağaç Dostu

ebrub's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 2
Sn. Gürtunca jiffy saksılar çok ilgimi çekti, satıldıgı siteyi de inceledim. Benim red robin tohumlarım da haftaya gelecek (bugün eft.yi yapmayı unuttum çünkü ) ben de jiffy saksı getirtmeyi düşünüyorum. Acaba her göze tek tohum şeklinde mi tohumlar ekilmeli?

ebrub Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2008, 07:48   #26
Ağaç Dostu

Gurtunca's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ebrub Mesajı Göster
Sn. Gürtunca jiffy saksılar çok ilgimi çekti, satıldıgı siteyi de inceledim. Benim red robin tohumlarım da haftaya gelecek (bugün eft.yi yapmayı unuttum çünkü ) ben de jiffy saksı getirtmeyi düşünüyorum. Acaba her göze tek tohum şeklinde mi tohumlar ekilmeli?
Bu tip saksıların ilgimi çekmesinin nedeni doğa dostu olması ve de ileriye dönük olarak fide haline gelmeden direkt toprağa yerleştirilebilmesi idi..Bu nedenle gerek tohum sayısının şimdilik azlığı gerekse de tecrübemin olmaması nedeniyle tek tohum yerleştiriyorum.

Düzenleyen Gurtunca : 15-11-2008 saat 08:15 Neden: Reklam yapmamak için
Gurtunca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2008, 17:37   #27
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Red Robin' imin bu gün itibariyla durumu. Anneme verdiğim fidenin fotoğrlaflarını henüz çekemedim. Onu da en kısa zamanda çekip yükleyeceğim ama laf aramızda, sanki o toprakta olmasına rağmen biraz daha hızlı gidiyormuş gibi geliyor bana.

Bu arada fotoğraftaki ilgisiz mutfak eşyalarının ve diğer figüranların kusuruna bakmayın. Zira bu aralar yer darlığı çekiyorum ve büyük patronun kullanmama izin verdiği alan yalnızca mutfağın yarım metrekarelik bölümü.

Eklenen Resimler

Eski 10-11-2008, 17:42   #28
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Bunlar da tomurcuklarımız. Umarım bir an önce çiçeklerini de görürüz.

Eklenen Resimler

scaly ve eurosat55 beğendi.
Eski 10-11-2008, 17:58   #29
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-10-2008
arkadaşlar ilk konu resimlerdeki gibi (normal şartlarda) ürün vermektemidir. yetiştirenler bilgi verirseniz.

Düzenleyen by_kiki : 10-11-2008 saat 18:37
by_kiki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2008, 18:12   #30
Ağaç Dostu

ebrub's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 2
Sn Tuba, eski mesajlarda perlit.e de ekeceğinizi belirtmiştiniz, ektiniz mi acaba?
Benim de Karınca70.e sipariş verdiğim tohumlar bugün yarın elime geçecek, bu 60 tohumun yarısını topraklı yarısını topraksız ekmeyi düşünüyorum, deneyimlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim...

ebrub Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
balkon, domates, karton saksı, red robin, tohum fide

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024