agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni451Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-06-2013, 22:15   #661
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2011
KENDİ HAZIRLADIĞIM VE DOMATES BİTKİSİNDE ÖNEMLİ BİR HASTALIK OLAN FUSARİUM HAKKINDA BİLGİLENDİRMEM MUHAKKAK İZLEYİNİZ FORUMDAKİ KÜÇÜK BÜYÜK YETİŞTİRİCİLİK YAPACAK SAKİNLERİMİZE BU BİLGİNİN ÇOK FAYDALI OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM LİNKE TIKLAYIN VİDEO OYNATMAYI TIKLAYIN LİNK AŞAĞIDADIR

https://www.facebook.com/photo.php?v...type=2&theater

Ahmet beğendi.
danışman_32 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2013, 19:56   #662
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aksamsefasi Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar,
ben ilk defa balkonumda domates denemesi hayıyorum,iki gün öncesine kadar herşey çok güzeldi. fideler büyüdü çiçek açtılar ama iki gün önce aşağıdaki resimdeki gibi açan çiçekler saplarından sararım kurumaya başladı.problem nedir acaba?
ayrıca bugün fidenin üzerinde ufacık beyaz sinekler gördüm bu bitkiye zarar veriyor olabilirmi?
yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
@danışman_32 bey anladığım kadarıyla domates konusunda uzmansınız,bana da yardımcı olabilir misiniz lütfen? resim çekildikten sonra kurumayan çiçeklerden 3-4 adet meyve oluşmaya başladı.
not:resimleri birkaç mesaj yukarıda

aksamsefasi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2013, 19:13   #663
Yeni Üye

merkezvv's Avatar

Giriş Tarihi: 13-07-2007
Domates hastalıkları

Umarım yeridir.
aşağıda resimleri görünen domateslerim bozulmaya başladı yapraklarında zayıflık leke katlanma herşey var bi kökleri sağlam galiba bu belirtiler başladığında safacol 70 wp attım birde bit vardı onun içinde indektisit sanınırım ondan kullandım bu konu ile ilgili tecrubeli arkadaşların yorum ve yardımlarını bekliyorum.

Eklenen Resimler

merkezvv Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2013, 14:20   #664
Ağaç Dostu

sorun???

Alıntı:
@danışman_32 bey anladığım kadarıyla domates konusunda uzmansınız,bana da yardımcı olabilir misiniz lütfen? resim çekildikten sonra kurumayan çiçeklerden 3-4 adet meyve oluşmaya başladı.
not:resimleri birkaç mesaj yukarıda
evet sayın akşam sefası fotolarınızı inceledim genelde çiçek saplarında meydana gelen kuruyarak atmanın en büyük nedeni kalsiyum eksikliğidir bunu tetikleyen en büyük nedenlerinden biri bitkilerinizin çok fazla güneş ışığında kalması ve bu aşırı güneş ışığına maruz kalan bitki terleme yaparak bünyesindeki kalsiyumu atar bu sizin verdiğiniz suylada alakalıdır çok fazla su verirseniz bitki kökleri şişer bitki su almayla meşgül olduğu için diğer faaliyetlerini yapamaz strese girer mevcut kalsiyumu toprağa bırakır çok az su verdiğinizde ise bitki bu sefer su istediği için suyu aramaya başlar bünyesindeki suyu kullanır terlemeyle kalsiyumu dışarı atar size önerim bitkinizin şeklininde düzgün olması için kalsiyum ve bor içerikli bir gübre alarak hem bitkinizin yapraklarına püskürtmeniz hemde bu sıvıyı bitkinizin kök bölgesine dökmeniz bitkinizdeki beyaz sinekler içinde decis adlı ilacı alarak yapraklara püskürtün bitkinizi mümkünse fazla güneş almayan serim bir yerde mufaza edin

Eski 14-06-2013, 15:10   #665
Ağaç Dostu

dikkat!!!

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merkezvv Mesajı Göster
Umarım yeridir.
aşağıda resimleri görünen domateslerim bozulmaya başladı yapraklarında zayıflık leke katlanma herşey var bi kökleri sağlam galiba bu belirtiler başladığında safacol 70 wp attım birde bit vardı onun içinde indektisit sanınırım ondan kullandım bu konu ile ilgili tecrubeli arkadaşların yorum ve yardımlarını bekliyorum.
sayın merkezvv evet bitkinizde kırmızı örümcek mevcut ama dikkatli bir ziraai uzman gözüyle bitkinizin yapraklarında kıvrılma var kıvrılma var bitkilerde özellikle domatesteki yaprakların kıvrılması magnezyum eksikliği sonucudur magnezyum eksikliği yaşlı yaprakalardan ilerki dönemlere doğru genç yapraklar gelişmeye devam ettikçe alt yapraklardan üstteki yapraklara doğru yerçekiminin aksine yöne doğru yani üste doğru kıvrılır bu yapraklar çok gevrektir herhangibi bir müdahalede gevrek olduğu için kırılır ilerki dönemde bu kıvrılan yapraklar sararak kuruyup dökülür size tavsiyem bitki bünyesine çabuk taşındığı için nitrat formu olan magnezyum nitrat içeren bir gübre temin ederek bitkinizin hem yaprak bölgesine hemde kök bölgesine bu karışımı uygulayın yaprakalarda mevcut olan kırmızı örümcek içinse agrimec adlı ilacı size tavsiye ediyorum köklerde sorun yok demeyin kök hastalıkalrı sinsidir ben çekmiş olduğunuz fotonun birisinde kök bölgesine yakın bir yerde kahverengi bir bölge gördüm size tavsiyem kök bölgesini bir bıçak yardımıyla gövdeye doğru kesmeniz kök bölgesinde bir kahverengi bölge olup olmadığını kontrol edin solgunluk hastalığı kontrolünü yapın

Eski 14-06-2013, 15:32   #666
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi danışman_32 Mesajı Göster
evet sayın akşam sefası fotolarınızı inceledim genelde çiçek saplarında meydana gelen kuruyarak atmanın en büyük nedeni kalsiyum eksikliğidir bunu tetikleyen en büyük nedenlerinden biri bitkilerinizin çok fazla güneş ışığında kalması ve bu aşırı güneş ışığına maruz kalan bitki terleme yaparak bünyesindeki kalsiyumu atar bu sizin verdiğiniz suylada alakalıdır çok fazla su verirseniz bitki kökleri şişer bitki su almayla meşgül olduğu için diğer faaliyetlerini yapamaz strese girer mevcut kalsiyumu toprağa bırakır çok az su verdiğinizde ise bitki bu sefer su istediği için suyu aramaya başlar bünyesindeki suyu kullanır terlemeyle kalsiyumu dışarı atar size önerim bitkinizin şeklininde düzgün olması için kalsiyum ve bor içerikli bir gübre alarak hem bitkinizin yapraklarına püskürtmeniz hemde bu sıvıyı bitkinizin kök bölgesine dökmeniz bitkinizdeki beyaz sinekler içinde decis adlı ilacı alarak yapraklara püskürtün bitkinizi mümkünse fazla güneş almayan serim bir yerde mufaza edin
ilginize teşekkür ederim,sadece öğlene kadar güneş alıyor.bu bile fazla geliyor olabilir mi ki?

Eski 15-06-2013, 17:27   #667
Ağaç Dostu

sn aksamsefasi genelde öğlene kadar olan sıcaklıklar yakıcı olur seralarda kapalı alanlarda hali hazırda bitkinin güneşten etkilenmemisi için sera örtüsünün üstüne kireç atılarak gölgeleme yapılır açıkta yapılan üretimlerde ise bitkinin üstüne sıcaktan ve fazla güneş ışığından muhafaza için siyah tül çekilir sizde fazla güneş görmeyen bir yerde bitkinizi muhafaza ederseniz bitkiniz sıkıntı yaşamaz odanızda bile muhafaza etseniz domates bir miktar ışıkla bile büyüyebilir

Eski 15-06-2013, 21:11   #668
Ağaçsever

sayın danışman_32; bilgiler için teşekkür ederim, ama merak ettiğim konu güneş görmezse domatesler kızarır mı? bir de izmir de uçsuz bucaksız domates tarlaları var ve hepsi de güneş altında,onlar nasıl çözüyorlar acaba?

Eski 16-06-2013, 09:34   #669
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-06-2013
Sayın danışman_32, yaklaşık 2 haftadır domateslerimde üst kısımlarındaki yapraklarda kıvrılma ve boy uzamama sorunu oldu. Ayrıca bazı yapraklarda lekelenmeler oluştu. Parmağımı gövdeye sürttüğümde parmağımda sarımsı bir renk oluşuyor. Konudaki hastalık resimlerine baktım ancak benim sorunuma göre bir resim göremedim. Şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

Düzenleyen scaly : 18-06-2013 saat 10:18
scaly Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2013, 10:15   #670
Yeni Üye

rapıdde dosyalar silinmiş gorunuyor lınklerı yenıleyebilirmisiniz

AUSSMAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2013, 17:14   #671
Yeni Üye

Resimlerde görüldüğü gibi yapraklarda kırmızı zararlı böcekler ve siyah kanatlı böcekler var.Bugün arapsabunu uyguladım.Faydası olurmu bilmem ama tavsiyeniz ne olur. Evde garaj üstünde saksılara toplam 25 köke yakın 3 farklı tohum ektim. 1 kök salatalık ekmiştim. yeşil yaprak biti ve siyah bir böcek ismini bilmiyorum. kuruttu. domateslerde kuruyacak diye korkuyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.Şimdiden teşekkürler

Eklenen Resimler

AUSSMAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2013, 23:00   #672
Ağaç Dostu

çözüm

Alıntı:
sayın danışman_32; bilgiler için teşekkür ederim, ama merak ettiğim konu güneş görmezse domatesler kızarır mı? bir de izmir de uçsuz bucaksız domates tarlaları var ve hepsi de güneş altında,onlar nasıl çözüyorlar acaba?
sayın akşam sefası evet domastesleriniz bir miktar ışık görsede kızarabilir uçsuz bucaksız tarlalarda ise güneşten yanmaması için deniz yosunu aminoasit değişik bitkinin güneşten zarar görmemesi için ürünler var bunları hem üreticilerimize tavsiye etmekteyim hemde kullandırmaktayım

aksamsefasi beğendi.
Eski 20-06-2013, 23:16   #673
Ağaç Dostu

toprak kökenli

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi scaly Mesajı Göster
Sayın danışman_32, yaklaşık 2 haftadır domateslerimde üst kısımlarındaki yapraklarda kıvrılma ve boy uzamama sorunu oldu. Ayrıca bazı yapraklarda lekelenmeler oluştu. Parmağımı gövdeye sürttüğümde parmağımda sarımsı bir renk oluşuyor. Konudaki hastalık resimlerine baktım ancak benim sorunuma göre bir resim göremedim. Şimdiden teşekkürler.
sayın scaly fotolarınızı inceledim bahçe toprağı kullanmışsınız yapraklarda ve bitkide görülen lekelenmeler tamamen toprak nedenli ayrıca plastik şaşalda yetiştirmişsizniz bitkinizi ve topraktaki fungusların mantarların suda ekleyince güneş ışığı çabucak ısıtıp topraktaki mevcut mantarlar için çok iyi bir oratm oluşturur bitkinizin köklerinde bahçe toprağında mevcut olan mantarlar sporlanma yoluyla bitki köklerine yapışarak burda kendi beslenmesini sağlayacak olan yemek borusunu bitkinizin kökünü delerek hem burdan beslenir hemde bu bitkiyi hastalandırır bitki hasta olduğunu ya köklerdeki çürümeyle (hastalanan bitkinizi kökten gövdeye doğru dikine keserek kontrol edin iletim demetinin yanlarında kahverengi bir çürüklük olur ) **** yapraklarda bu tür lekeler oluşur türkiye koşullarında topraklar birçok nedenden dolayı bakteri mevcut bu nedenle dikkat ederseniz fide üreticileri sizin siyah bahçe toprağı çiçek toprağı dediğiniz bizim ise torf dediğimiz bir toprak çeşidi kullanmaktalar ve bunun sonucunda fidelerde herhangibi nir hastalık gözlenmemekte size tavsiyem öncelikle bitkinizi temin edebilirseniz torf alıp bitkinizin toprağını döküp torf ekleyip bitkinizi bu ortama almanız diğer bir tavsiyem ise plastik şaşal tarzı bir üretim saksısı kullanmayın

Eski 20-06-2013, 23:24   #674
Ağaç Dostu

salatalık (hıyar)

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AUSSMAN Mesajı Göster
Resimlerde görüldüğü gibi yapraklarda kırmızı zararlı böcekler ve siyah kanatlı böcekler var.Bugün arapsabunu uyguladım.Faydası olurmu bilmem ama tavsiyeniz ne olur. Evde garaj üstünde saksılara toplam 25 köke yakın 3 farklı tohum ektim. 1 kök salatalık ekmiştim. yeşil yaprak biti ve siyah bir böcek ismini bilmiyorum. kuruttu. domateslerde kuruyacak diye korkuyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.Şimdiden teşekkürler
sayın AUSSMAN yaprak biti hıyar bitkisini çok sevmeket nerede olursa olsun bu bitkiyi bulmakta ve burda yaşamını devam ettirmekte hıyar bitkisinin yapraklarından emgeç (emerek) özsuyunu emerek yapraklarını ilk önce sarartmakta daha sonra kurutmakta bu bitkiyle işi bitince başka bir yaşama ortamı aramakta bunuda domateste bulmaktadır (aktar tarzı ) arapsabunu badem yağı süt pekmez aspirin gibi maddeler bitkiye fayda etmeyeceği gibi bitkiyi sterese sokup ölümüne neden olur size tavsiyem DECİS adlı bir ilaç bu canlılara öldürücü etki yapan nokta atışı bir ilaçtır

AUSSMAN beğendi.
Eski 21-06-2013, 15:32   #675
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-05-2013
sn. danışman öncelikle forumda verdiğiniz faydalı bilgiler için teşekkür ederim. 3000 m2 lik seramda keops beef domates yetiştiriciliği yapıyorum. domateslerim de 1 ay önce mildiyö ortaya çıktı. ilk önce cuprol kullanıdım, bir hafta sonra acrobat, bir hafta sonra ridomil gold kullanımı yaptım. bu hafta içerisinde de quardis kullanacağım. Lakin mildyö çok tehlikeli seradan çıkacak gibi görünmüyor. Piyasada bu hastalık için bildiğiniz daha ilaçlar varmıdır. konu hakkında bilgilendirir misiniz.

gökselkuru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2013, 20:05   #676
Ağaç Dostu

çözüm

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ;1172347
sn. danışman öncelikle forumda verdiğiniz faydalı bilgiler için teşekkür ederim. 3000 m2 lik seramda keops beef domates yetiştiriciliği yapıyorum. domateslerim de 1 ay önce mildiyö ortaya çıktı. ilk önce cuprol kullanıdım, bir hafta sonra acrobat, bir hafta sonra ridomil gold kullanımı yaptım. bu hafta içerisinde de quardis kullanacağım. Lakin mildyö çok tehlikeli seradan çıkacak gibi görünmüyor. Piyasada bu hastalık için bildiğiniz daha ilaçlar varmıdır. konu hakkında bilgilendirir misiniz.
sn gökselkuru bitkilerinizde fungal bir etmen olan mildiyö var fakat size üretim alanınızın geniş olması nedeniyle çok pratik ve üreticilerime denettiğim ve olumlu sonuç aldığım bir çözüm sunacağım ilk önce mevcut mantarı dezenfekte edicez yani dezenfektan kullanıcaz bunu size huwa-san adlı bir mantarada ruhsat almış bir dezenfektan var bunu ilk önce yapraklara uygulayın daha sonra kökten damlamanız varsa damlamadan bu dezenfektanı uygulayın niye hem yapraktan uygulayın diyorum size mantarı hem yapraklarda temizleyin hemde kökten verin ki buradaki fungal etmenleri yaksın daha sonra size tavsiyem bu huwasan uygulamasını yaptıktan 4-5 gün sonra Aliette ilacını hem yapraktan hemde damlamadan uygulamanız sorunun büyük ölçüde önüne geçeceksiniz

Eski 21-06-2013, 20:07   #677
Ağaç Dostu

mildiyöye çözüm

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gökselkuru Mesajı Göster
sn gökselkuru bitkilerinizde fungal bir etmen olan mildiyö var fakat size üretim alanınızın geniş olması nedeniyle çok pratik ve üreticilerime denettiğim ve olumlu sonuç aldığım bir çözüm sunacağım ilk önce mevcut mantarı dezenfekte edicez yani dezenfektan kullanıcaz bunu size huwa-san adlı bir mantarada ruhsat almış bir dezenfektan var bunu ilk önce yapraklara uygulayın daha sonra kökten damlamanız varsa damlamadan bu dezenfektanı uygulayın niye hem yapraktan uygulayın diyorum size mantarı hem yapraklarda temizleyin hemde kökten verin ki buradaki fungal etmenleri yaksın daha sonra size tavsiyem bu huwasan uygulamasını yaptıktan 4-5 gün sonra Aliette ilacını hem yapraktan hemde damlamadan uygulamanız sorunun büyük ölçüde önüne geçeceksiniz

Eski 24-06-2013, 09:05   #678
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-05-2013
sn danışman dediğiniz şekilde mildiyö uygulamasını yapacağım hayırlısıyla bu hastalığı durduracağız. sn danışman 14 yıldır bu işin içerisindeyim ve domates yetişitiriciliği olarak gördüğüm en iyi ziraatcisiniz. Bende bir kimyager olarak size iz elementli gübreler ve daha düşük maliyette nasıl yapabileceğiniz konusunda size elimden gediği kadar yardımcı olabilirim.
Domateslerimin 5. çiçeklerinde aşırıcı derecede kayıplar oluşmaya başladı. iz elenet eksikliğinden olabilir diyede düşünüyorum. uygulamayı yaptım 6. çiçekler biraz daha iyi bir de sizin görmenizi isterim. Saygılarımla.

Eklenen Resimler

gökselkuru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2013, 21:37   #679
Yeni Üye

merkezvv's Avatar

Giriş Tarihi: 13-07-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi danışman_32 Mesajı Göster
sayın merkezvv evet bitkinizde kırmızı örümcek mevcut ama dikkatli bir ziraai uzman gözüyle bitkinizin yapraklarında kıvrılma var kıvrılma var bitkilerde özellikle domatesteki yaprakların kıvrılması magnezyum eksikliği sonucudur magnezyum eksikliği yaşlı yaprakalardan ilerki dönemlere doğru genç yapraklar gelişmeye devam ettikçe alt yapraklardan üstteki yapraklara doğru yerçekiminin aksine yöne doğru yani üste doğru kıvrılır bu yapraklar çok gevrektir herhangibi bir müdahalede gevrek olduğu için kırılır ilerki dönemde bu kıvrılan yapraklar sararak kuruyup dökülür size tavsiyem bitki bünyesine çabuk taşındığı için nitrat formu olan magnezyum nitrat içeren bir gübre temin ederek bitkinizin hem yaprak bölgesine hemde kök bölgesine bu karışımı uygulayın yaprakalarda mevcut olan kırmızı örümcek içinse agrimec adlı ilacı size tavsiye ediyorum köklerde sorun yok demeyin kök hastalıkalrı sinsidir ben çekmiş olduğunuz fotonun birisinde kök bölgesine yakın bir yerde kahverengi bir bölge gördüm size tavsiyem kök bölgesini bir bıçak yardımıyla gövdeye doğru kesmeniz kök bölgesinde bir kahverengi bölge olup olmadığını kontrol edin solgunluk hastalığı kontrolünü yapın
ilginiz için teşekkürler sizin yazınızdan sonra tarim koperatifine gidip magnezyum lu bir gubre almaya gittin hazır gitmişken birde oradakilere sorayım dedin gençten bir arkadaş telefondaki resimleri hocam bi bakarmısınız deyim yanımdaki adama gosterdin adam yakınlastırdı yakınlastırdı kalsıyum dedi kalsıyum eksikliği var bunlarda haydaaaa sormus bulunduk itiraz da edemedik 20 tl karşılığı bir bucuk litrelik kal eurocal diye bir sıvı gubre verdiler ben uyguladım ama bir gelişme yok benim domateslerin bozuldu bir turlu çaresini bulamadım baska biride bor eksikliği diyor bunların hepsini birden verebileceğim bir gubre var mı

merkezvv Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2013, 02:21   #680
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-06-2012
sn. danışman_32 ve halil bey

buradaki yardımlarınız takdire şayan, oncelikle tesekkur etmek lazim herkes adına..
benim de bazı dertlerim var yardımcı olursanız sevinecegim..
terasta domates biber yetistiriyorum.bu gecen hafta cektigim resim..

domateslerle ilgili 4 derdimi ve bunlar icin uygulamayi dusunduklerimi okuyup dogruluklari hk. yorum yaparsaniz cok mutlu olacagim..

bahce topragi, kendi yaptigim kompost, az koyun gubre, torf karışımında yetistirmeye çalıştığım domateslerde koltuk alma islemini dikkatle yaptim, düzenli hatta sık enzim ve humik asit uygulaması yapiyorum (kökten-yapraktan)ve cok da aşırı sulama yapmamakla beraber yağmurla vs bir güzel coştular neredeyse boyuma geldiler. eşit olmamakla birlikte çiceklenmeler de meyvelenmeler de vardı..
ancak...

-- bir süredir çoğunda çiçeklenme ve yeni meyve tutma neredeyse durdu. suyu iyice azalttim yine de ciceklerin çoğu kuruyup düşüyor ve yeni cicek acmıyor.. kafamı karıştıran bir sey de. mesela bir kökte 3-4 adet ceviz buyuklugunde ya da daha büyük meyve var ise ama yeterince cicek yok ise sulama nasil olmali? besin olarak ne eklememi önerirsiniz ?

-- sulamayı azaltınca (buna bağlı mı emin degilim) onceleri altlarda olusan yaprak kıvrılmaları üstlerde de olmaya başladı. magnezyum eksikligi olabilir mi? topraga değen yaprakları budadım bunun etkisi olabilir mi.(bir yerde okumustum, onun yalancisiyim

-- en sinir sorunlarimdan biri,geçen sene de ruhumu karartan tuta absoluta oldugunu düşündüğüm illet .. dün bir domateste delik gormustum bugun yine ceviz buyuklugunde bir domateste delik icinden bana bakan koca bir tırtıl mıdır nedir o yaratiktan gördüm.. hemen meyveyi koparıp attım.
neemAzal ya da delfin wg uygulamayı dusunuyorum.. neemAzal daha geniş spektrumlu diye algılayarak onu tercih etmeyi düşünüyorum. feromon 20-25 saksı icin mantıklı gelmiyor.. ne dersiniz?

-- son ve sinir derdim.. blossom end rot. özellikle pembelerde oluyor sanırım.. 4-5 tane atmak zorunda kaldım.. kalsiyum nitrat düsünürüm.. dogru mudur??

okurken yorulmamışsınızdır umarım..
kısaca cevaplarsaniz minnettar olacağım..

şimdiden tesekkürler.

zebra beğendi.
antihistaminik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2013, 20:22   #681
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-06-2013
domateste hastalık

Tohumdan yetiştirdiğim domatesler sarardı,üst tepe noktası kıvrıldı ,hastalık mıdır,yoksa demir eksikliği midir? Sökmem mi gerekir yoksa ilaç yapıp kurtarabilir miyim?Yardımlarınız için teşekkürler,

Name:  fotoğraf 7.jpg
Views: 2882
Size:  72.4 KB
Name:  fotoğraf-14.jpg
Views: 2879
Size:  69.9 KB
[Name:  fotoğraf kabak.jpg
Views: 2400
Size:  56.4 KB

mertusa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2013, 21:16   #682
Moderatör

Giriş Tarihi: 08-05-2012
Anneme de balkon sebzeciliğini bulaştırdım. Yeri çok geniş ve güneşli domatesler salatalıklar coştu derken ilk meyvelerin ucu çürümeye başlayınca çok morali bozuldu. Ben forumdan baktığım kadarıyla kalsiyum eksikiğine benzettim ve ev yapımı limon suyunda bekletilmiş yumurta kabuğundan kalsiyum ilacı yapıp yapraktan püskürttüm ama faydası olur mu emin olamadım, kalsiyum eksikiğine daha etkili ne yapılabilir?

Eklenen Resimler

Ozlem A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2013, 15:39   #683
Ağaç Dostu

zebra's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2013
Wink

Yasadigim yerde, yazlar yagisli ve yeterince sicak olmadigi icin, her turlu domates hastaliklari ve zararli bocekleriyle ugrasmak zorunda kaliyorum. Bugun diger bir bocek(ya da bit) ile tanisma firsatim oldu. Siteden arastirdigimda en yakin olarak "aphis gossypii"'e benzedigini farkettim ama bu sabah cektigim fotograflari buraya koyuyorum, belki ne oldugunu, cozum yollarini paylasirsiniz. Simdiden tesekkurler.

zebra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2013, 17:46   #684
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-06-2012
uzmanlar bizi terketti galiba ...

zebra beğendi.
antihistaminik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2013, 19:43   #685
Ağaç Dostu

zebra's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi antihistaminik Mesajı Göster
uzmanlar bizi terketti galiba ...
Yabanci forumdan aldim cevabi, yaprak bitiymis. Burada arapsabunu bulunmuyor ama siyah sabun diye satilan urunler var, onlari tavsiye ettiler. Herhalde onumuzdeki gunler cetin gececek.

zebra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2013, 20:05   #686
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Yaprak bitlerine karşı en pratik yol azadirachtin içerikli organik bir ilaç kullanmak. Böyle bir ilaç satın almak istmezseniz çeşitli ev yapımı ilaçlar da kullanılabilir.

zebra beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2013, 20:24   #687
Moderatör

Giriş Tarihi: 08-05-2012
Bu zararlı bir tırtıl mı ya da faydalı bir larva mı?

Öyle görünüyor Sayın antihistaminik. ben de bu sabah ekli fotodaki arkadaştan buldum biber fidelerimin üzerinde.. Ortamdan uzaklaştırdıktan sonra yapraklarda delik olmadığından tırtıl olmayacağını düşündüm, sonra yaprak altlarındaki yeşil yaprak bitlerini görünce aklıma acaba bu faydalı bir böcek larvası mıydı diye takıldı (uğur böceği gibi).. Pek net değil ama belki anlayan çıkar.

Eklenen Resimler

Ozlem A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2013, 20:50   #688
Ağaç Dostu

kalite ve çözümler

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gökselkuru Mesajı Göster
sn danışman dediğiniz şekilde mildiyö uygulamasını yapacağım hayırlısıyla bu hastalığı durduracağız. sn danışman 14 yıldır bu işin içerisindeyim ve domates yetişitiriciliği olarak gördüğüm en iyi ziraatcisiniz. Bende bir kimyager olarak size iz elementli gübreler ve daha düşük maliyette nasıl yapabileceğiniz konusunda size elimden gediği kadar yardımcı olabilirim.
Domateslerimin 5. çiçeklerinde aşırıcı derecede kayıplar oluşmaya başladı. iz elenet eksikliğinden olabilir diyede düşünüyorum. uygulamayı yaptım 6. çiçekler biraz daha iyi bir de sizin görmenizi isterim. Saygılarımla.
sn gökselkuru öncelikle emeğe saygı gösteren bir ziraat danışmanı olarak maşallah diyerek başlayacağım evet gördüğüm kadarıyla bitkinizde herhangibi ağır bir derecede problem yok resimlerinizde serada üretim yaptığınızı anladım bir fotografta sera perdeleriyle alakalı olan bir mevyede çizik gördüm bu hem gece-gündüz farkından doğan ısı farkından kaynaklanan bir stres sonucu oluşan çiziktir hemde kalsiyum ve bor eksikliğine işaret eder peki ne yapmamız gerekiyor öncelikle geceleri seranın havalandırma perdelerinin saat en geç yaz için 19:00 kapatmamamız elimizin boşluğu kalacak şekilde gündüzleri ise saat en geç 08:00 kadar açıp havalandırmak 2 tavsiyem ise kalsiyum bor içeren bir ec fertelizer gübre temin edip genelde bu ürünler kalbor şeklinde satılır hem üstten yapraklara hemde damlamadan uygulamanız kalsiyum bitkide stres koşullarına iyi geldiği gibi bitkinin meyvesine borla birlikte şekil ve mevye duvarının oluşumunda bitkiyi yeşil tutmakta ilerki dönemlerde meyvenin çatlamamasını engeller bitkinizde 2 sorduğunuz soruya gelince evet bitkiniz kalsiyum bor eksikliği hastalıklar nedeniyle çiçek off lamış (off çiçeği çeşitli nedenlerden dolayı azalmış) bunu size yine güzel bir tavsiyem var MAP gübresiyle birlikte şu anda 5-6 çiçekteyse dekara 4 kg olacak şekilde çinko sülfat ile birlikte dekara 900 gr şeklinde damlamadan vermeniz MAP ve Çinko sülfat özellikle bu 2 li karışım çiçeklendirme amaçlı kullanabilecek en iyi ürünlerdir size 3 tavsiyem bitkinizin daha iyi nemli ortamda bulunması için seranızın yürüdüğünüz kullanmadığınız sıra arasına bo alana 10-15 cm tabana su geçecek şekilde su vermeniz (araya) ama daha önemlisi size buraya boş su vermemeniz açısından tavsiyem 33 nitrat amonyum nitratı bu yürüdüğünüz aralara serpme şeklinde atıp daha sonra buraya su vermeniz bu uygulamayla bitkiniz bu arayada kök atacak hemde sadece amonyum nitrat verdiğiniz içinde bitkide meyvede irileşme olacaktır sizin gibi değerli kimyacalırla fikir alışverinde bulunmaktan büyük mutluluk duyarım

ziraai danışman Fatih SOLAK

Eski 27-06-2013, 20:55   #689
Ağaç Dostu

çözüm

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zebra Mesajı Göster
Yasadigim yerde, yazlar yagisli ve yeterince sicak olmadigi icin, her turlu domates hastaliklari ve zararli bocekleriyle ugrasmak zorunda kaliyorum. Bugun diger bir bocek(ya da bit) ile tanisma firsatim oldu. Siteden arastirdigimda en yakin olarak "aphis gossypii"'e benzedigini farkettim ama bu sabah cektigim fotograflari buraya koyuyorum, belki ne oldugunu, cozum yollarini paylasirsiniz. Simdiden tesekkurler.

sn zebra danışmanlığını yaptığım üreticilerede uygulattığımız ve netice aldığımız decis adlı ilacı temin edip bitkinizin yapraklarına püskürtünüz

zebra beğendi.
Eski 27-06-2013, 21:08   #690
Ağaç Dostu

zararlı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ozlem A Mesajı Göster
Öyle görünüyor Sayın antihistaminik. ben de bu sabah ekli fotodaki arkadaştan buldum biber fidelerimin üzerinde.. Ortamdan uzaklaştırdıktan sonra yapraklarda delik olmadığından tırtıl olmayacağını düşündüm, sonra yaprak altlarındaki yeşil yaprak bitlerini görünce aklıma acaba bu faydalı bir böcek larvası mıydı diye takıldı (uğur böceği gibi).. Pek net değil ama belki anlayan çıkar.
sn özlem sizin gözle gördüğünüz larvalar tahminimce toplu halde yanaşık düzende turuncu renkte ise bu patates böceği diye tabir ettiğimiz bir zararlı görünüş olarak evet uğur böceğine benziyor fakat uğur böceğinde büyük uğur böceği kırmızı renkte patates böceği ise sarı kavun renginde ve vücudunun dikine doğru beyaz çizgiler bulunmaktadır özellikle patlıcanı çok sever patlıcan yapraklarını çok sever yakında biber varsa patlıcan bitkisinde beslenmesi bitince işine yarayışlı olan biber bitkisine geçer yumurtalarını ve erginini kendi arşivimdeki fotolardan buraya koyarak sizi ve forum sakinlerimizi bilgilendirmek görüşündeyim

Eklenen Resimler

h_dogan beğendi.

Etiketler
balkon, balkon bahceciligi, domates, domates hastalığı, kuruma, yaprak biti, yaprak kıvrılması, zararlı, zararlılar

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024