agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni451Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-07-2010, 06:55   #361
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi izzeterisen Mesajı Göster
Yapraklardaki kıvrılma hastalık değildir. Bir kitaptaki bilgileri aynen yazıyorum :
Leaf roll = yaprak kıvrılması : Bu belirti bitkilerin alt kısımlarındaki yapraklar üzerinde görülür. Bitkilerin çok fazla meyve yüküne sahip olması veya bitkilerin su düzenini bozan özel ve olumsuz iklim ya da yetiştirme koşulları durumlarında (uzun süren kurak periyotlar, toprak neminin çok yüksek olması ve köklerde boğulma, şiddetli budama) ortaya çıkar.
Yazılanlara göre, domateslerinizin durumu, hangi duruma uyuyor?

En alttaki resimdeki durum, virüs hastalığını düşündürüyor. Patates Y Virüsü olma ihtimali var.
Bunun dışında Karaleke (Erken yaprak yanıklığı) da var sanırım.

Bu yaprakları temizleyin, aynı belirtiler (karaleke dışındaki) tekrar görülürse, bu bitkileri sökün, imha edin.
Virüs hastalıklarının tedavisi böyle olr.
sayın izzeterisen hastalık olmaması beni biraz rahatlattı , kitapta yazdığı gibi iklim koşulları,ve köklerde boğulma olasılığı birde meyvelitepenin belirttiği azot fazlalaığı olabilir.ama domates ağacı yaparken çukurun devamlı doldurulması sebebiyle köklerin boğulması kısmı bana tezat geldi
hastalıklı bitkiye de dediğinizi uygulayacağım bakalım sonuçları göreceğiz.
bilgiler için herkese teşekkür ederim

sibelbozo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2010, 08:26   #362
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Sanırım kastedilen kök boğulması köklerin fazla nem ve su içinde kalması ile ilgili bir durum. Fazla nem toprakta hava keseciklerini doldurur ve kökleri boğar. Sizin söz konusu bitkiniz saksıda olduğuna göre drenaj ve suyun aşırı nem ile saksıda bulunması durumu olmadığını düşünüyorum. Gübreyi fazla verdiyseniz azot fazlası durumu ortaya çıkabilir. Benim domateslerde de benzeri bir durum var. Her adanın toprağına yüz kiloluk bir çuval sığır gübresi, üstüne de bir el arabası keçi gübresinden yapılmış kompost gelince böyle oldu sanırım.

Organik gübre kullanmak iyi ama, bu şekilde dozajı tam ayarlayamamak sorunu olabiliyor. Bitki, gövde yapraklar ve uzunluk bakımından da fazla gelişti ise ve sürekli bir yerlerden sürgün verme eğiliminde, açtığı çiçekleri de yarıdan fazla atıyor ise, başkaca bir deformasyon, çürüme vb. mevcut değil ise durum büyük olasılık budur. Öyle ise sulamayı minimuma indirip beklemekten başka çare yoktur. Esasında büyük bir problem de değil. Sn.izzeterisen'İn söylediği gibi yoluna girecektir.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2010, 09:54   #363
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feyyazk Mesajı Göster
Arkadaşlar aşağıda eklemiş olduğum dometes resimlerinde hastalık mevcut.Bu hastalığın tanımı,sebebi ve çaresi nedir? bu işin uzmanları tarafından cevaplandırılırsa memnun olurum.saygılarımla.
1.Resimde gri küf mevcud bu yapraktaki bitki birkaç gün sonra altan yaprakları çürümeye başladı.2.Resim bir dalında çürükler kuruma diğer dalında normal ama çiçek açmıyor.3.Resimde üstü şimdilik normal ,alt tarafı kuruma oldu büyüme ve çiçek açma olmamaktadır.4.Resimde Bunda meyveler normal ama onu taşıyan sap ve yapraklarda kuruma olmuştur.5.Resimde Meyvanın diğer çiçekleri yok olmuştur,meyve yok.Bu resimler çok kısa sürede bu duruma gelmişlerdir yani tedbir alacak vakit kalmamıştır
Sn. feyyazk,
1. resim hariç diğer resimlerde; domateslerde nemotot var sanki.
Çünkü meyvede hiç hastalık görülmüyor, sadece bitki iyi beslenemiyor.

Bu da nematot belirtisidir.

Muhtemelen domatesleri kaybettiniz. Köklerine baktığınızda irili ufaklı urlar görürsünüz.

Topraktan gelir. Aynı yere üst üste aynı bitkiyi diktiğimizde çok sık olur.

Fidede ve onun toprağında da _ olur_ gelir.

Dikimden önce toprak ve fideyi nematotlara karşı ilaçlanmak gerekiyor.

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2010, 10:24   #364
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sibelbozo Mesajı Göster
sayın izzeterişen benim bahçemde bulunan saksı içerisindeki pembe domatesimin yaparakarı kıvrıldı neyin belirtisidie. çözüm olark ne önebilirsiniz
ayrıca farklı bir kaç tür daha domates var onlarda da bu etki görülmeye başladı
Sn.Sibelbozu yukarda benim eklediğim dometes resimlerin akibetine uğrayacaktır.Çünkü ilk başlarda benimkilerde böyle bir görüntü vermişti sussuzluktan sanmıştım.Bende bu durum tekrar etmemesi için ilgili arkadaşlara soru soruyorum.İnşallah siz dometeslerinizi kurtarırsınız birde Sn.Önenin teşhisi doğru olma ihtimalı yüksek bir gözden geçirin derim.

Düzenleyen feyyazk : 15-07-2010 saat 10:25 Neden: hatalı tarif
feyyazk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2010, 11:01   #365
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Sn. feyyazk,
1. resim hariç diğer resimlerde; domateslerde nemotot var sanki.
Çünkü meyvede hiç hastalık görülmüyor, sadece bitki iyi beslenemiyor.

Bu da nematot belirtisidir.

Muhtemelen domatesleri kaybettiniz. Köklerine baktığınızda irili ufaklı urlar görürsünüz.

Topraktan gelir. Aynı yere üst üste aynı bitkiyi diktiğimizde çok sık olur.

Fidede ve onun toprağında da _ olur_ gelir.

Dikimden önce toprak ve fideyi nematotlara karşı ilaçlanmak gerekiyor.
Sn.Önen meyvede herhangi bir hastalık yoktur gerek lezzeti gerekse iç-dış dolgunluğu mükemel.Toprak bakir (fidede olmuş olabilir), fakat güneş pek görmiyen bir toprak.Kısa sürede topraktan köklerini çıkarıp resimlerini yayınlıyacağım.1.Resimde bir tesbitte bulunmadınız,o resimdeki bitkinin alt taraftan solup ölmeye başladı diğer resimdekiler gibi durumlar oluşuyor gerçi onlarda böyle bir küf dikkatimi çekmemişti.Verdiğiniz bilgi için teşekürler.saygılarımla.

feyyazk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2010, 12:04   #366
Ağaçsever

sayın meyvelitepe yanıtınız için teşekkürler ''açtığı çiçekleri de yarıdan fazla atıyor ise, '' ibaresini anlayamadım açıklayabilirmisniz
haırlısıyla yoluna girmesini bekliyorum
hastalıklı olan dallarıda budadım sonucu zamanla göreceğiz . gerçi bir hafta tatile çıkacam gelince farkı daha iyi algılarım diye düşünüyorum

Eski 15-07-2010, 12:59   #367
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Yani, çiçekler meyve tutmayıp bir süre sonra dökülüyorsa demek istedim.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2010, 13:23   #368
Yeni Üye

ipekkce's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2010
merhaba yeni üyeyim günlerdir araştırıyorum, balkonumdaki dometesimde beyaz sinekler var kimse beyaz sinekler hakkında yazı yazmamış, dometesimin yaprakları yanmış gibi kıvrıldı hepsi ve yapraklarında siyah noktalar var üstelik sararmaya başladı sarımsaklı arap sabunlu ilaçtan yapıp sildim fayda etmedi. o kadar üzgünümki anlatamam çileklerimi kökünden söktüm yıkadım bitleri temizledim yine olduğunu gördüm ne yapacağımı bilemez oldum lütfen bana bu konuyu yenen arkadaslar yardımcı olurmusunuz , cevabınızı dört gözle bekliyorum.simdiden teşekkür ederim.saygılar.

ipekkce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2010, 21:19   #369
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feyyazk Mesajı Göster
Arkadaşlar aşağıda eklemiş olduğum dometes resimlerinde hastalık mevcut.Bu hastalığın tanımı,sebebi ve çaresi nedir? bu işin uzmanları tarafından cevaplandırılırsa memnun olurum.saygılarımla.
1.Resimde gri küf mevcud bu yapraktaki bitki birkaç gün sonra altan yaprakları çürümeye başladı.2.Resim bir dalında çürükler kuruma diğer dalında normal ama çiçek açmıyor.3.Resimde üstü şimdilik normal ,alt tarafı kuruma oldu büyüme ve çiçek açma olmamaktadır.4.Resimde Bunda meyveler normal ama onu taşıyan sap ve yapraklarda kuruma olmuştur.5.Resimde Meyvanın diğer çiçekleri yok olmuştur,meyve yok.Bu resimler çok kısa sürede bu duruma gelmişlerdir yani tedbir alacak vakit kalmamıştır
Bitkilerinizde Pas akarı (Aculops lycopersici ) var büyük bir ihtimalle . 10 gün ara ile kükürt 80 WP, WG ile ilaçlayın (sağlam kalanları ) Gövdelerde ( ki resimlerden pek anlaşılmıyor) pas lekesi var ise kesin odur.

Eğer ki bitkilerin yaprak saplarını, gövdesini kestiğiniz zaman iletim demetlerinde kahverengileşme görür iseniz domates Bakteriyel kanser ve Solgunluğu Hastalığı (Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis ) vardır. Bunun dorulamanız durumunda bubitkilerden asla tohum almayınız, bitkileri sökerek imha edin. Elinizi de sabunla iyice yıkamadan diğer bitkilere dokunmayın. Bundan sonra da güvenilir yerlerden tohum veya fide alın.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2010, 06:24   #370
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Yani, çiçekler meyve tutmayıp bir süre sonra dökülüyorsa demek istedim.
sayın meyvelitepe açıklamanıza teşekkürler.

Eski 16-07-2010, 19:18   #371
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-05-2008
Arkadaşlar merhaba ; evde saksıda pembe domates yetiştiriyorum , geçen sene pazardan aldığım pembe domates tohumlarından ektim ve şuan balkonumda 6 adet pembe domates bitkim ve gelişmekte olan 25-30 adet domatesim bulunmakta , son zamanlarda iki bitkimde gövdede kızarma meydana geldi , sulama işlemini evde icat ettiğim damla sulama sistemimle yapıyorum , bitkileri soldurmadan bugüne getirmeyi başardım , sadece sigara izmariti , sirke , zeytinyağı ve çok az da sabundan oluşan ilaçla bugüne geldim , ilacı da daha çok biberlerimde kullanıyorum , domateslerim için ne yapabilirim acil yardım...

barisyilanci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2010, 00:41   #372
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-01-2010
Yardımcı olabilir misiniz?

Merhaba,
yeni oluşan meyvelerde resimlerde görülen kahverengi lekeler var. Lekesiz meyveler aynı bitki üzerinde mevcut. Gövde ve yapraklarda herhangi bir anormallik göremedim. Sanki kalsiyum eksikliğini andırıyor ama tam emin olamadım lekelerin oluştuğu bölgelere bakınca.
Bu bilinen bir sorun mudur ? yoksa normal gelişme midir ?
Meyveler misket büyüklüğüne gelince toprağı susuz bırakmayacak şekilde sulama yapmaya başlamıştım.

yetiştirdiğim 2 türde (Brandywine pink ve Caspian Pink ) ilk olarak gördüm.
Yetiştirdiğim yer Londra. Burada şu anda mevsim, sürekli parçalı bulutlu hafif yağmurlu bir şekilde devam ediyor. diğer yetiştirdiğim 12 türde henüz rastlamadım ama yapabileceğim birşey varsa erken önlem almak isterim.

İlginize şimdiden teşekkürler

Eklenen Resimler

hsivakci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2010, 12:11   #373

izzeterisen's Avatar

Sn.hsivakci,
cemo'nun da derdi aynı. Ve bu zararın olduğu domates çeşitleri her ikinizde birbirine benziyor. çeşitlerden kaynaklanabileceğini düşündürüyor bu durum.
( http://www.agaclar.net/forum/showthr...t=cemo&page=26 )

Mikropların neden olduğu bir şeye benzemiyor.
Bir yayında, iç kararmalarının (sizde halen yok) sebebinin belirsiz olduğu yazıyor.
Bitkileriniz çok hızlı gelişmiş, bunun da etkisinin olması ihtimali yüksek.
Bu gibi meyveleri bekletip ileriki aşamalarını buraya fotoğraf çekerek eklermisiniz?

Ayrıca Ziraatçı arkadaşlarımdan bu sorun konusunda yardım bekliyorum.

Eski 19-07-2010, 15:00   #374
Yeni Üye

Izzet Bey,
Hizli cevabiniz icin tesekkurler. henuz sebebini anlayamadigim icin koparmadim. asagi yukari 7-8 meyvede gorebiliyorum. hepsini muhafaza edip gelismeleri kayit altina alacagim.
Bilkiler cok hizli gelismis derken neyi kasdettiniz ? Londra'da yazlar kisa oldugu icin dar zamanda hasadi tamamlamam gerekiyor. Sasirttigim tarih Mayis ortasi. Eylul basi burada yaz bitiyor. Cok az su verdim. sasirma sirasinda verdigim fosforlu gubre haricinde meyveler goruldukten sonra potasyumlu gubre uyguladim. cok az miktarda azot almalarina calisiyorum dusuk azotlu gubreler kullanarak. bir miktar da tavuk gubresi paleti kullandim.
Azotu almislarsa bir miktar bundan almislardir. asagi yukari 55 civari fidan sasirttim sadece bahcenin bir bolumunde 4-5 bitkide bu goruluyor ve dediginiz gibi Beefsteak turlerinde diyecegim ama bir italyandan aldigim kirmizi cherry tipindekinde de 2 tane meyveyi bu durumda gormustum. Onlari Mildiyo zannedip panikten topladim Acaba dallara ve yapraklara surtunmeden ve ezilmeden dolayi mi oluyor diyorum. Tam anlam veremedim. Salkim ucundaki meyvelerde de mevcut.

Huseyin SIVAKCI

Eski 19-07-2010, 21:18   #375

izzeterisen's Avatar

Mildiyönün meyve lekelerine benziyor ama değil. Mildiyö vurdu mu çok kötü vurur.
Ayrıca dal sürtmesi gibi bir şey olsa bu kadar fazla yeri yaralamaz ve iz bırakır , çürümeye neden olmaz. Kalsiyum noksanlığına da benzemiyor.
Yine de sadece potasyumlu gübreleri toprağa vererek,
Ayrıca yeni oluşmuş nohut iriliğindeki meyvelere Kalsiyum içerikli gübrelerden birisini bularak 10 gün kadar arayla püskürtüp sonucu bize burada verebilir misiniz ?
--------------------------------------------------------------------
Bilkiler cok hizli gelismis derken neyi kasdettiniz diye sormuşsunuz:
Örneğin kışın seralarda oluşan salkımdan sonra devam eden salkımın oluşması 2-3 hafta sürer (ısıtılmayan seralarda), ilkbahar-yaz aylarında ise bu süre 1 haftadır (açıkta ve serada) Bitki normal gelişiyorsa tabii.
Hızlı gelişme şartlarında boğum araları uzun olur, yapraklar kocaman kocaman olur,
Alt yapraklarda gölge nedeniyle sararma erken olur.
Salkımlar normale göre küçük olur, tomurcuklar uzun uzun olur. bir çoğu meyve bağlamayabilir.
Meyveler küçük olur, uzun süre yeşil kalır. Kızarınca tadı olmaz.
Salkımlar kırılgan olur, salkımlar meyve yükünü alınca kırılıverir.

Kastım budur.

Kastım budur.

Eski 19-07-2010, 23:01   #376
Ağaç Dostu

Müjgan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-06-2008
Galeri: 11
Sayın İzzeterişen,
Sanırım HSıvakcı,Cemo ve benim de salçalık domateslerimde ki sorun aynı.Diğer türlerde bir sorun yok.Bu nedenle herhangi bir şey yapmadım sadece bozuk meyveleri hemen topluyorum.HSıvakcı gibi tavuk gübresi kullandım acaba bir bağlantı kurulabilir mi?

Müjgan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2010, 09:40   #377

izzeterisen's Avatar

Sn. Müjgan Yılmaz , cemo ve Hsıvakcı,.
Tavuk gübresinin geçici olarak PH'ı yükselttiğini biliyorum. Bu da kısa sürede ne etki eder bilmiyorum. Önemli bir etkisi olmaması lazım.
Çeşitleriniz ıslah çeşidi değiller. Islah edilmiş çeşitlerle aynı şekilde yetiştirmeniz aşırı gelişmeye neden olmuştur.
Ben bu yıl 6 tane giant tomato diktim. Gübre de verdim. Meyvesinin tadı çok bozuktu. Havaların serin gitmesi meyve şeklini bozdu ve kediyüzü (catface) hastalığına neden oldu (sizde de aynı durumlar var. Sadece çiftlik gübresi+ toprak % torfa diksem ve başka gübre vermesem çok iyi olacaktı.
Belki sebep bu.

Eski 20-07-2010, 10:59   #378
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Bir kaç gündür delik domatesler görüyordum, suçüstü yakaladım. Aynı zararlıdan geçen gün kabak çiçeğinde görmüştüm.

Name:  DSC09965.JPG
Views: 15229
Size:  60.6 KB

Name:  DSC09968.JPG
Views: 15507
Size:  69.5 KB

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2010, 14:05   #379
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-07-2010
Öncelikle hepinize merhaba ben yeni bir üyeyim ve bu benim ilk mesajım. Hayatımda ilk defa bu sene toprağa bir şeyler diktim (20 kök domates , 20 kök salatalık, 30 kök biber ve 20 kök patlıcan) hepsinden de meyve aldım ve bu bana korkunç bir mutluluk verdi. Sormak istediğim husus şu domateslerim yerli iki günde bir suluyorum golf topu büyüklüğüne ulaşıyor daha sonra alt kısmı kahverengi oluyor ve içi bozuluyor. Kimisinde de yeşil halde iken iki adet delik açılıyor kurt deliği gibi daha sonra içi boşalıyor. Domatesler le salatalıklar yan yana salatalıklarım zannedersem kırmızı örümcek hastalığına yakalandı daha sonra resimlerini koyacağım bu kırmızı örümcekten nasıl kurtulabilirim domateslere de bulaşacak diye çok korkuyorum. lütfen bana yardımcı olun şimdiden teşekkür ederim

lewend Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2010, 17:46   #380

izzeterisen's Avatar

sn.lewend.
domates meyvelerinizdeki zarar yeşilkurt olabilir.
Domates meyvelerinin altında olan kararma Kalsiyu m noksanlığı ile ilgilidir. o kadar sık sulamayın. kalsiyum içerikli preparatlardan edinin, bunları uygun dozda, meyveler nohut iriliğinde iken sadece meyvelere püskürtün.
Kalsiyum Nitrat terkipli gübre bulabilirseniz hem toprağa, hemde meyvelere püskürtün. Bunu bulursanız başka kalsiyumlu bir şeye gerek yoktur.
Yine de resimleri bekliyoruz.
Sebze zararlılarına ruhsatlı ilaçları liste yapmıştım. yeni bazı ilaçlar bulunmayabilir listede. Bu ilaçları kullanabilirsiniz zararlılara karşı. Bir bakın bakalım.
http://rapidshare.com/files/40801915...ae_la__lar.xls

Veya ev yapımı ilaçlara bakınız.

Eski 21-07-2010, 15:45   #381
Yeni Üye

Izzet bey,
Fotograflarimdaki yapraklarin kocaman kocaman olusundan hareketle bunu soylediyseniz belirtmek isterim ki fotograf gonderdigim turun yapraklari zaten bu sekilde oluyor. Patates yaprak dedikleri turden. Yetistirdiklerim arasinda 2 turun yapraklari bu sekilde. Dedigim gibi fotograftaki Beefsteak turu olan Brandywine pink. Diger turun adi Azoychka. Degisik fotograflar alip gondermeye calisacagim. Gercekten yanlis yaptigim birsey var ise bilmek isterim. Bu arada Kararma gorunen domatesle gelistikce kendilerini toparlamis gorunuyorlar. 1 hafta kadar sonra netlesir zannediyorum. Simdiye kadar yaptigim sey cok az miktar kalsiyum karbonat ve potasyumlu gubre karisimini kok yakinlarina ilave ederek beselemek ve topragin drenajini sira boyu kanal acarak arttirmak oldu. yeni olusan meyve gorursem dediginiz gibi kalsiyum icerikli bir gubre temin edip puskurtmeye calisirim.

Eski 26-07-2010, 08:03   #382
Ağaç Dostu

AgacSevdalisi's Avatar

Giriş Tarihi: 12-11-2008
merhaba arkadaşalar;
izzet bey;
bahçemde ve seramda ki domateslerin dibinden mumsu mor çiçekli dik bir bitki çıkıyor.Bunun sebebi ne olabilir ? Birde domateslerimin bazılarında delikler var?sanırım domates kurdu? Nasıl mücadele edebilirim bunlarla?Tavsiyelerinizi bekliyorum.Teşekkürler.

Düzenleyen AgacSevdalisi : 26-07-2010 saat 09:27 Neden: düzeltme
AgacSevdalisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2010, 08:44   #383
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Dediğiniz bitki şu olabilir mi?

canavar otu, orobanş (Orobanchaceae) mücadelesi

Asalak bir bitki, tohum dökmeden yok etmek gerek. Mine Hanım'ın üstüne pet şişe kapatma tekniği güzel bir yöntem, çünkü tam sökülemezse tekrar çıkıyormuş.

verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2010, 09:55   #384
Ağaç Dostu

AgacSevdalisi's Avatar

Giriş Tarihi: 12-11-2008
Evet sayın verdoque aynen bu canavar bitki.pet şişe kapatma yöntemi belki etkili olabilir ama sayı çok olunca mücadele için daha etkili ve kolay olan bir yol bulmak gerekiyor.yinede teşekkür ederim.kolay gelsin.

AgacSevdalisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2010, 12:01   #385
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2009
Hocam Rapithare link kırık eror diyor

hakancihangir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2010, 15:26   #386
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-08-2007
kiraz ;bu zararlı domates güvesi **** domates kurdu olabılır..

feyyazk ve hsivakcı arkadaslarım
sizin sorununuzda bu sene epidemi yapan domates mildiyösü hstalıgıdır..
nemden kaynaklı ve hızlı yayılan bır hastalıktır..dal ve yapraklarda ve meyvelerde k.rengı bır renk olur ,kenarları ise beyazdır..bıtkı yavaş yavaş çöker be kahverengı kavruk bı gorunum alır ve mantarımsı kokmya başlar..

tornado Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2010, 15:28   #387
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-08-2007
mor renklı bıtkı ise canavar otudur.yöresel ismi yumurcak.
mucadelesı elle yolma **** toprak izalasyonu yapılark önune gecılebılr.kımyasal mucadelesı yoktr!

tornado Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2010, 01:25   #388
Yeni Üye

1 Hafta sonra domateslerin durumu

İzzet Bey,
söz verdiğim gibi 1 hafta sonraki domatesin fotoğrafını gönderiyorum. sanki kabuk bağlamış gibi bir hal aldı domates.
Başka bir kökten bir tane daha domatesin son durumunu gönderiyorum. Onda da aynı etki oluştu.

Olumsuz yönde bir gelişme olursa tekrar buradan güncellerim.
Sorun acaba geçiçi bir fiziksel bozulma mıydı merak ediyorum.

Eklenen Resimler

Eski 29-07-2010, 12:04   #389
ene
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-06-2010
merhabalar. benim de balkonda 4 adet rr ve 2 adet sırık cherry domatesim var. dün sularken çiceklerinin kuruduğunu ve bir kısmının da döküldüğünü fark ettim. sulama biçimi ve yerleri ile ilgili herhangi bir değişiklik yapmamıştım ve fazladan bir gübre ya da takviye de yapmamıştım. bu çicek kurumasının nedeni ne olabilir ve nasıl çözerim. yardımcı olursanız sevinirim

ene Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2010, 13:55   #390
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ene Mesajı Göster
merhabalar. benim de balkonda 4 adet rr ve 2 adet sırık cherry domatesim var. dün sularken çiceklerinin kuruduğunu ve bir kısmının da döküldüğünü fark ettim. sulama biçimi ve yerleri ile ilgili herhangi bir değişiklik yapmamıştım ve fazladan bir gübre ya da takviye de yapmamıştım. bu çicek kurumasının nedeni ne olabilir ve nasıl çözerim. yardımcı olursanız sevinirim
Cicekler dollendikten sonra da kurur gibi olurlar ve bir sure sonra meyve olusumundan sonra ucundan siyrilip dokulebilirler. Sizinkiler de dollenmis olmasinlar? Bence biraz bekleyin(1 hafta) ve meyvelerin cikip cikmayacagina bakin.

koliva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
balkon, balkon bahceciligi, domates, domates hastalığı, kuruma, yaprak biti, yaprak kıvrılması, zararlı, zararlılar

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024