agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Doğa, Çevre, Ekoloji, Gıda Hukuk ve Politikaları
(https)

Beğeni Düzeni48Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-04-2012, 23:53   #61
Yeni Üye

sardenya's Avatar

Giriş Tarihi: 29-08-2010
Merhaba,
Çevre; hali hazırda Dünyamızın en önemli ertelenemeyecek konusudur. Tartışılması, saygı sevgi çerçevesinde olduktan sonra ki öyle, tartışılmalıdır.
Ben; beni zehirleyecek se benim sanayicim zehirlesin diyenlerden değilim. 'Elin gavuru' herşeyin yasasını büyük bir titizlikle yapmış ve yaptığı yasalara uyarak bu günlere gelmiş. Bizde kim hangi yasaya uyuyor allah aşkına. Biz kişiye özel yasalar çıkartan bir milletiz. Biz radyasyonlu çayları milyonların gözü önünde "bak çayda radyasyon yok, içiyorum" diyen devletin bakanlarını gördük.
Greenpeace Dünyanın pek çok ülkesinde eylemler yapıyor. Güney kutbundan kuzey kutbuna kadar, Doğal olarak bizim memleketimizde de eylemler yapıyor. Ve Yaptığı eylem lerin hepside dünyamızı korumak amaçlı, arkasında kim olursa olsun.
Biz tarım ülkesimiyiz? hayır.
Biz sanayi ülkesi miyiz? hayır
Biz dünyaya ne satıyoruz da birileri bizi engellemeye çalışıyor olsun?
Dünya ekonomisindeki GSMH yerimiz ne kadar?
Aksine dünya bize bişeyler satıyor.
Bütçe rakamlarına bi bakın, İthalatımız ihracatımızda daha büyük.

Gelelim Nükleer santrale. Dünya hepimizin evi. Çernobil daha uzun yıllar radyasyon yaymaya devam edecek.
Fukuşimada tsunami Nükleer santralı patlatdı, az **** çok bütün dünya radyasyona maruz kaldı. Uzun yıllar etkilerini göreceğiz.

Güzin Çakar beğendi.
sardenya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2012, 00:40   #62
-

Giriş Tarihi: 17-08-2010
Galeri: 4
Maalesef detaylı bir yanıt yazmama karşın yanlışlıkla sayfayı kapattım...
Yarın tüm sorulara ve eleştirilere eksiksiz bir yanıt vereceğim... Umarım yarına kadar biraz daha eleştiri birikir...

Odeh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2012, 01:08   #63
-

Unutmayalım, konu pestisit var mı yok mu değil... Konu miktarı ne kadar? Sağlık açısından sınırlar aşılıyor mu aşılmıyor mu?

1-Tablodan başlayalım.
11. sıradaki pestisit sağlık için sakınca görülen sınırdan 500 kat daha düşük. 4.sıradaki Carbendazim 100 kat daha düşük. Zehirlenme sınırından ise 326 kat daha uzakta... Listenin geneli böyle gidiyor... Neymiş? Düşükmüş, ne kadar? Kiminde yüzlerce kat... Tabloyu çözemeyenlere yanıt olmuştur umarım.

2- Yapılan tercüme sadece kriterleri(!) ifade ediyor. Tabi buna kriter denebilirse! Elma ile armutun toplanıp veri diye yutturulması için saptırmaktan öte değildir. AB normunda her kimyasal kendi oranı kontaminasyon(pestisit kalıntısı, bulaşma) değeri ile değerlendirildiğine göre bunların toplamı ne ifade edebilir? Ben söyleyeyim ya KOCA BİR HİÇ ya da koca bir manüplasyon!

3- Dünyaya hizmet ettiği söylenen bir örgüt, rakamlar ve algılarla böyle oynuyorsa, 2 milyar dolardan fazla olan bütçesinin kaynakları halen tartışma konusuysa, kimi ülkede gıkının çıkmadığı konularda kimi ülkelerde nümayiş feveran bitmiyor, gündeme zank diye oturuyor, ülkenin Tarım bakanı bile (sanki "ülen ben bakanmıydım yav" dermişçesine şaşırarak) "ama 24 değil 4 diye" saçmalıyorsa inanın yanlış yapan da yanlış olan bilgiler de bir değil birden fazladır.

4- İlacı satan ile alanın aynı olduğunu bu durumda nasıl olur da manüplasyon yapılabilir diye düşünenler ise kalıntı bırakmayan daha pahalı tarım ilaçları ya da organik ilaçların fahiş fiyatlarını, bu ilaçların üreticilerini düşünsünler... Sanırım buldunuz! İyi polis kötü polis... Eskiden de konfeksiyonda bu yapılırdı. Yeni makine alınmaz ise konfeksiyon ihracatı sıkıntıya girerdi... Bence Hacivat ile Karagöz de bu yüzden öldürüldü zaten Hep verüş hep verüş...

5- Bizim ne tarım ne de sanayii ülkesi olmadığımızı bu nedenle de elle gelen düğün bayram diyen üyemiz için şunu söylemek isterim. Beğenmediğiniz bu tarım ülkesi olamamış ülkede bir geziverin... İnsanlar 3-5 kg. meyve sebze üretip satıp karnını doyurmaya çalışıyor. Köylü ve çiftçi TV de gördükleriniz değil. Ege'nin yüz binlerce ton üzümünün %80'den fazlası ihraç edilir. Kaç aile bununla doyar bilir misiniz? Hiç bağda çapa yapan bir kadını seyrettiniz mi? Bu işler o kadar ucuz değil. Tarım denen olgu MMM'deki domates değildir!

6- Greenpeace bayram değil seyran değil, neden bizi öpüyor ki? Meyve sebzenin zebil olacağı bu ve sonraki aylarda insanlar Matrix'in sanal dünyasında sanal korku kahramanları ile çarpışıp dururken ne dalavereler dönecek?

Yoruldum, arkası yarın...

Düzenleyen Odeh : 07-04-2012 saat 01:15 Neden: İmla
Eski 07-04-2012, 07:44   #64
Ağaçsever

ulu şef's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2011
greenpeace veya diğer çevre örgütleri hepsi fasa fiso bu ülkede ve bütün dünyada kalkıp ikilem yaratıp çekiliveriyorlar.belkide bir amaca hizmet ediyorlar dünya ilaç firmalarının sömürgesi haline gelmiş.g.d.o yu bu ülkeye sokan aç gözlülere yazıklar olsun vatan hainleri.bilemiyorum belki insan tanrılar dünyanın nufusunu kendilerince dengelemeye çalışıyorlar ama doğa anamız dengesini her zaman kendisi ayarlamıştır insan müdahalesine gerek yok insanlık aç gözlü yöneticilerin kontrolünden kurtulmadıkça daha büyük sorunlar herzaman kapıda.

ulu şef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2012, 08:40   #65
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Odeh Mesajı Göster
Unutmayalım, konu pestisit var mı yok mu değil... Konu miktarı ne kadar? Sağlık açısından sınırlar aşılıyor mu aşılmıyor mu?
....
Sayın Odeh,

Acaba farklı yazıları mı okuyoruz?

Alışveriş kılavuzunun ingilizcesi burada. (Yazıda bahsi geçen Türkiye kaynaklı üzümlerin test raporunu da siz yayınladınız.) Yapılan araştırma 'miktarı ne kadar? Sağlık açısından sınırlar aşılıyor mu aşılmıyor mu?' konularını sizin bahsettiğiniz şekilde incelemiyor ki...

Bir önceki mesajımda belirtiğim gibi çevreci bir örgüt "Kimyasalsız Gıdalar' başlığında bir kılavuz hazırlıyor. İçeriği 'mümkün olan en düşük düzeyde kontamine olmuş meyve ve sebze satın almaya' yönelik.

Eğer aynı yazıları okuyorsak lütfen bahsettiğiniz konuları nerede bahsetmiş, incelemiş gösterebilir misiniz?

Düzenleyen üzüm : 07-04-2012 saat 08:44 Neden: ilave
üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2012, 08:49   #66
Ağaç Dostu

uzaytek's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2004
Galeri: 23
Alıntı:
Greenpeace bu çalışmayı yapmasa o miktar verisi elinizde olmayacaktı, peki üzümde miktar izin verilen değerlerin altında, ya diğerleri, bazı ürünler kırmızı bölgede, o ürünlerde miktar izin verilen değerlerin altında mı? Elinizde veri yok mu, greenpeace'den istersiniz artık.

Alıntı:
1-Tablodan başlayalım.
11. sıradaki pestisit sağlık için sakınca görülen sınırdan 500 kat daha düşük. 4.sıradaki Carbendazim 100 kat daha düşük. Zehirlenme sınırından ise 326 kat daha uzakta... Listenin geneli böyle gidiyor... Neymiş? Düşükmüş, ne kadar? Kiminde yüzlerce kat... Tabloyu çözemeyenlere yanıt olmuştur umarım.
Yukarıdaki soru ile aynı, adamlar kendi ürünlerini dahi sarı olarak işaretlemişler, Neymiş? konu sadece biz ve üzüm değilmiş.

Alıntı:
2- Yapılan tercüme sadece kriterleri(!) ifade ediyor. Tabi buna kriter denebilirse! Elma ile armutun toplanıp veri diye yutturulması için saptırmaktan öte değildir. AB normunda her kimyasal kendi oranı kontaminasyon(pestisit kalıntısı, bulaşma) değeri ile değerlendirildiğine göre bunların toplamı ne ifade edebilir? Ben söyleyeyim ya KOCA BİR HİÇ ya da koca bir manüplasyon!
Evet, 2 yıl manipülasyon yapmak için ürün toplayıp analiz etmişler, değerler çıkartmışlar, veriler koca bir hiç bakmayın siz o verilere, dış güçlerin oyunu bunlar.

Alıntı:
3- Dünyaya hizmet ettiği söylenen bir örgüt, rakamlar ve algılarla böyle oynuyorsa, 2 milyar dolardan fazla olan bütçesinin kaynakları halen tartışma konusuysa, kimi ülkede gıkının çıkmadığı konularda kimi ülkelerde nümayiş feveran bitmiyor, gündeme zank diye oturuyor, ülkenin Tarım bakanı bile (sanki "ülen ben bakanmıydım yav" dermişçesine şaşırarak) "ama 24 değil 4 diye" saçmalıyorsa inanın yanlış yapan da yanlış olan bilgiler de bir değil birden fazladır.
Neden acaba, kimsenin elinde bu ölçekte veri olmadığı için olabilir mi? Yarın biri çıkıp analiz yaptıracak veri temiz çıkacak ve biz ona güveneceğiz bu mudur? Bence bu değildir, bizim bu açıklamalara güvenebilmemiz için aynı ölçekte, sürekli raporlar gerekir, bakınız almanya'nın yaptırdığı.

Alıntı:
4- İlacı satan ile alanın aynı olduğunu bu durumda nasıl olur da manüplasyon yapılabilir diye düşünenler ise kalıntı bırakmayan daha pahalı tarım ilaçları ya da organik ilaçların fahiş fiyatlarını, bu ilaçların üreticilerini düşünsünler... Sanırım buldunuz! İyi polis kötü polis... Eskiden de konfeksiyonda bu yapılırdı. Yeni makine alınmaz ise konfeksiyon ihracatı sıkıntıya girerdi... Bence Hacivat ile Karagöz de bu yüzden öldürüldü zaten Hep verüş hep verüş...
Greenpeace böyle bir manipülasyon yapmaya kalksa önce o beğenmediğiniz, dalga geçtiğiniz amerika, avrupa keser cezasını. Biz de greenpeace bu konularda sabıkalı der güvenmeyiz. Ortada böyle bir sabıka kaydı var mı? Baktım 1970'de kurulmuş, bu kadar süre hiç yakalanmamışlar mı?

Greenpeace'in Kurucuları | Greenpeace Akdeniz

Alıntı:
5- Bizim ne tarım ne de sanayii ülkesi olmadığımızı bu nedenle de elle gelen düğün bayram diyen üyemiz için şunu söylemek isterim. Beğenmediğiniz bu tarım ülkesi olamamış ülkede bir geziverin... İnsanlar 3-5 kg. meyve sebze üretip satıp karnını doyurmaya çalışıyor. Köylü ve çiftçi TV de gördükleriniz değil. Ege'nin yüz binlerce ton üzümünün %80'den fazlası ihraç edilir. Kaç aile bununla doyar bilir misiniz? Hiç bağda çapa yapan bir kadını seyrettiniz mi? Bu işler o kadar ucuz değil. Tarım denen olgu MMM'deki domates değildir!
Tekrar edeyim konu sadece üzüm değil, üzümden yırtmışız neyse ki, değerler izin verilenin altındaymış, ey ahali rahatlıkla üzüm tüketebiliriz, çünkü elimizde greenpeace.de'in verileri var.

Yukarıda üreticinin zararını kim ödeyecek denmişti, vatandaşın sağlığı ile oynamanın zararını kim ödeyecek? Ben cevap vereyim kimse ödemeyecek, biz mutlu mutlu tüketeceğiz, almanya aşırı bulduğu ürünleri geri gönderse bile bunlar dış güçlerin oyunu, biz yeriz, verin onları bize.

Alıntı:
6- Greenpeace bayram değil seyran değil, neden bizi öpüyor ki? Meyve sebzenin zebil olacağı bu ve sonraki aylarda insanlar Matrix'in sanal dünyasında sanal korku kahramanları ile çarpışıp dururken ne dalavereler dönecek?
Sadece bizi öpmedi bir bakın rapora kaç ülke var. Çok terbiyesiz bu almanlar öpmek için bayramı beklemiyorlar. Yalap şalap ne o öyle, kalıplarının adamı olsunlar.

Alıntı:
Yoruldum, arkası yarın...
Yorulmadım, bekliyorum.

Hatta greenpeace'den avukatlık ücretimi tahsil ettim, puket adasına gidiyorum, oradan devam edeceğim.

Dış güçlerin oyunu bunlar, ben aslında yoğum.

Eski 07-04-2012, 08:49   #67
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-01-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi üzüm Mesajı Göster
Sayın Odeh,
Eğer aynı yazıları okuyorsak lütfen bahsettiğiniz konuları nerede bahsetmiş, incelemiş gösterebilir misiniz?
Greenpeace'in günlerdir yürüttüğü kampanyadan haberiniz yok sanırım. Oysa konuyu açma sebeplerimden biri buydu.

m.milliyet.com.tr

Bu haberi okuyan heskes, eyvah der! Halbu ki haber sadece kara propaganda, iftira.

Ve daha vahimi, hiççç kimsenin umrunda değil...

syılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2012, 08:52   #68
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uzaytek Mesajı Göster
Tekrar edeyim konu sadece üzüm değil, üzümden yırtmışız neyse ki, değerler izin verilenin altındaymış, ey ahali rahatlıkla üzüm tüketebiliriz, çünkü elimizde greenpeace.de'in verileri var.
Siz öyle deseniz de greenpeace öyle demiyor. Üzümü tehlike sınıfına sokmuş. Bakınız bir yukarıda verdiğim haber linki.

Eski 07-04-2012, 08:56   #69
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Alıntı:

1-Tablodan başlayalım.
Raporu yanlış yorumluyorsunuz.
Bu konuda sınırı geçenler olduğu için Sarı rengi almışız yani:
Yellow: caution is advised (Sarı: dikkatli olunması önerilir)

Ben kırmızılara takıldım...

Eski 07-04-2012, 09:21   #70
Ağaç Dostu

uzaytek's Avatar

Bu durumda "Kara propaganda, iftira" bunları yapan greenpeace değil gazete.

En başta rapordaki rakamlar ile gazetedeki rakamlar birbirini tutmuyor, haberin kaynağı verilmemiş. Zaten çoğu konuda gazetelere güvenmiyorum.

Alıntı:
Greenpeace’in dün Almanya’da yayımlanan “Kimyasal maddesiz yemek” başlıklı el kitabında, Türkiye’de üretilen sebze meyveler konusunda uyarması üzerine Tarım Bakanlığı konuyu incelemeye aldı. Greenpeace’in bu incelemeyi nasıl yaptığı, meyve ve sebze örneklerinin nasıl ve nerelerden alındığı ve teknik incelemenin hangi şartlarda yapıldığı gibi detayların incelenmesinin ardından Bakanlığın resmi bir açıklama yapacağı öğrenildi. Ziraat Odaları Birliği ve Ziraatçiler Derneği de önce yayını inceleyecek.
Bir de ben tavsiye raporunda üzümü göremedim, üzümün almancası nedir, yeri nerede? Üzüm yiyebilirsiniz derken üzüm takıntısına gönderme yapıyorum.

Eski 07-04-2012, 09:22   #71
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi syılmaz Mesajı Göster
Greenpeace'in günlerdir yürüttüğü kampanyadan haberiniz yok sanırım. Oysa konuyu açma sebeplerimden biri buydu.

m.milliyet.com.tr

Bu haberi okuyan heskes, eyvah der! Halbu ki haber sadece kara propaganda, iftira.

Ve daha vahimi, hiççç kimsenin umrunda değil...
Tekrar yazayım bari..

Çevreci bir örgüt "Kimyasalsız Gıdalar' başlığında bir kılavuz hazırlıyor. İçeriği 'mümkün olan en düşük düzeyde kontamine olmuş meyve ve sebze satın almaya' yönelik.

Milliyet'de bu araştırmayı yorumlamış.

Eski 07-04-2012, 09:23   #72
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Konu sahibi olarak, konuyu Greenpeace ne kadar samimi? diye açtım. Konu başlığım önce Greenpeace oldu, şimdi de Greenpeace 'Kimyasalsız Gıdalar Kılavuzu' oldu. Yakında Yaşasın Greenpeace olursa hiç şaşırmam.

Kim ne hakla, konu başlığımı kendi keyfine göre değiştiriyor?

Vermek istediğiniz farklı mesajlar varsa, kendi başlığınızı açın.

Düzenleyen syılmaz : 07-04-2012 saat 11:48
Eski 07-04-2012, 09:31   #73
Ağaç Dostu

uzaytek's Avatar

Konu tartışıldığı yöne doğru ilerliyor, başlık içeriğe uygun olarak düzenlenir.

Şu an neyi tartışıyoruz, samimi olmasını mı raporu mu?

Eski 07-04-2012, 09:33   #74
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Greenpeace, Almanya "Meyve ve sebzeler için alışveriş rehberi"

GPG_ConsumerGuide-Food Without Pesticides

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2012, 09:36   #75
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Size nesi benim konu başlığımdan? Benim açtığım konuyu manipüle etmeyin.

Gerçi greenpeace gibi manipülatör bir örgütün taraftarının da manipülasyon yapmasından daha doğal birşey olamaz.

Eski 07-04-2012, 09:39   #76
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Greenpeace’in bu incelemeyi nasıl yaptığı, meyve ve sebze örneklerinin nasıl ve nerelerden alındığı ve teknik incelemenin hangi şartlarda yapıldığı gibi detayların incelenmesinin ardından Bakanlığın resmi bir açıklama yapacağı öğrenildi. Ziraat Odaları Birliği ve Ziraatçiler Derneği de önce yayını inceleyecek.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı açıklaması

Ziraat Odaları Birliği (TZOB) açıklaması

Ziraatçılar Derneği açıklaması

Eski 07-04-2012, 10:06   #77
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Bu konunun başlığı, forum admini Sn. Uzaytek tarafından, manipüle edilmiştir.
Hay Allahım İlk mesajınıza bu notu eklemişsiniz.

Siz greenpeace'si de bu tarz yorumluyorsanız, yazdıklarınızı nasıl güvenilir bulacağız?

Hadi diyelim, greenpeace ilk elden soru soramayacağınız kadar uzakta ama ben bir tık kadar yakındayım
Sordunuz mu kim başlığı değiştirmiş?

Bu tür işlerin neredeyse tümüyle ben ilgileniyorum. Bu konunun başlık değiştirmeleri de bana ait.

Konulara tarafsız yaklaşılmasını daha sağlıklı buluyorum.
Başlıkların konu içeriğini özetler nitelikte olmasını ise daha kullanışlı...

Eski 07-04-2012, 10:21   #78
Ağaç Dostu

uzaytek's Avatar

Alıntı:
Yetkin, tarım ilacının ülkemizde en fazla pamuk ve hububatta, sebzede ve meyve de kullanıldığını ancak 2011 yılında alınan tedbirlerle ilaçların risklerin daha da azaldığını kaydetti.
Rapordaki veriler 2009-2010 arası, yaşarsak 2013 yılında 2011-2012 yılı verilerine greenpeace.de'den bakarız.

Alıntı:
"Raporla ilgili her şey açık, burada gerçekten bir şey yok. Sağ duyulu ve ihtiyatlı yaklaşmalıyız. Böyle bir süreçte demek ki kendi iç denetimlerimizi daha sağlıklı bir şekilde yerine getirmemiz gerekiyor. Eksiklerimiz varsa onları tamamlamalıyız. Hiç bir ticari gaye ya da ülke çıkarları insan sağlığından daha önemli değildir. Türkiye'deki meslek odaları, tarım kuruluşlarıyla birlikte böyle bir araştırma Türkiye'den alınacak numunelerle yapabilir, kamuoyuyla paylaşabiliriz. Bu haliyle fotoğraf tam ve net değil" diye konuştu.
Türkiye Ziraatçılar Derneği - Greenpeace Raporuna Tepki

Alıntı:
Basın tarafından Greenpeace’in hazırladığı ‘Kimyasal Maddesiz Yemek’ kitabının kaynak olarak gösterilmesini de eleştiren Bayraktar, medyada yer alan ‘Sebze ve meyvelerde ilaç kalıntısı’ haberlerin gerçeği yansıtmadığını kaydetti.
Greenpeace

Ben okuduğumu anlamıyor muyum? Manipülasyon yapmakla suçlamanız gereken gazeteler değil mi?

Eski 07-04-2012, 10:59   #79
Ağaç Dostu

uzaytek's Avatar

İngilizcesi iyi oldu, üzümü görebildim, evet kırmızı ile işaretlenmiş, bu arada kendi ürünlerini de tavsiye etmemişler. Tuhaf bu almanlar, kendi ülkelerinin ve üreticilerinin itibarını hiç düşünmüyorlar.

"Chile, Germany, India, Turkey"

Eski 07-04-2012, 11:00   #80
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Ben TV'de izlemedim ama dün gazetelerde yayınlandı. Bir program rastgele 10 sebze meyve alıp tahlile göndermiş 7'sinde "izin verilen"den (bu izin verilen ne demek asla anlayamayacağım, kimin adına kim izin veriyor) daha fazla zehire rastlanmış.

Greenpeace'in yayınladığı rapor epey yumuşak imiş söylenene göre.

Galiba, Greenpeace'den hariç bu TV prgramı da şaibeli, hatta böyle raporlar yayınlayan herkes şaibeli, belki de bu tahlili yapanlar da şaibeli, neymiş öyle zehir, pestisit filan Bir tek o zehirleri yiyeceklere bulaştıranlar şaibeli değil.

Köylümüz bugün zehir atar yarın toplayıp satar. Yiyen 24 saat içinde ölmüyorsa sorun yok demektir. Salatalık her gün, fasulye iki günde bir toplanır. 10 gün bekleme süresi olan zehirler de bol bol kullanılır. Nereden biliyorsun denmesin sakın, her gün gözlerimin önünde.

Greenpeace ile ilgili şaibe spekülasyonu yapılacak ise pestisit konusu gayet yanlış bir seçim. Anlaması da çok kolay, alırsınız pazardan üç beş bir şey, bir laboratuara gönderirsiniz, 300 aktif madde için tahlil ediyorlar, gözlerinizle görürsünüz.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2012, 11:32   #81
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Hay Allahım İlk mesajınıza bu notu eklemişsiniz.

Siz greenpeace'si de bu tarz yorumluyorsanız, yazdıklarınızı nasıl güvenilir bulacağız?
Evet, hâlâ aynı düşünüyorum. Bana göre bu forumda 3 önemli konu açtım. Biri kilitlendi, biri silindi, bu da manipüle edildi.

Greenpeace'in kopardığı yaygara manipülsayondur. Belge ortada, analiz rakamları ortada, haberi duyuruş biçimleri ortada. Bu konu başlığın da bu rezaleti yokmuş gibi göstermekte ayrı bir manipülasyondur.

Ben kendi adıma duyarlı bir vatandaş olarak, yapmam gerekeni yaptım, en azından vicdanım rahat. Gerisinin benim için bir önemi yok. Forum sizin, istediğinizi yapın.

Eski 07-04-2012, 12:03   #82
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:

Greenpeace'in kopardığı yaygara manipülsayondur. .
Bir şeyi anlamamda yardımcı olun lütfen. Bu ifade ile ülkemizde aslında aşırı pestisit kullanılmıyor, kullanıldığını söyleyenler doğru söylemiyor demek mi istiyorsunuz?

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2012, 12:06   #83
-

Söz edilen rakamlar bu örgütün yayınladığı "Food Without Pesticides, Shopping Guide for Fruits and Vegetables 2012" adlı belgesindendir.

Senin elinde belge bile yok ondan öğreniyorsun diye düşünenler var. Öyle değil, ben bu belgedekinin belki 10 katını belki de daha kötülerini iç tüketimde yediğimize eminim. Nasıl ve kimin ürettiğini çok iyi biliyorum çünkü. Şimdi bununla karıştırırsak çıkamayız içinden.

Konu; yayınlanan bu belge, bu belgedeki rakamların yüksek olduğu iddiası. Belgenin adı zaten pestisitsiz gıda alış veriş rehberi. En küçük kalıntının dahi listeye gireceği açık. Bunda sorun yok. Sorun rakamları doğru okumamak, suç rakamları ifade ederken büyütüp, katlayıp saptırmak. Rakamlar tabloda, tablodaki rakamları karşılaştıramayacak bir kişiye diyecek bir sözüm zaten yok.

Yasal olarak olmasında sakınca görülmeyenin binde biri kadar dahi olsa zehir zehirdir. Bu ayrı bir konu, bunun saptırılarak çarpıtılarak suistimal edilmesi ve buna çanak tutulması ayrı bir konu. Soruyu ve sorunu anlamamakta mecrasında tutmamakta direnirseniz bir yere varılmaz.

Sayın Üzüm, sınırı geçtiği için sarı değil. Miktarı az da olsa pestisit olduğu için izlenmesi gereken rengi ifade ediyor SARI.

Şimdi buraya kadar söylediklerimden ne anladınız merak ediyorum?

Pestisit konusundaki düşüncemi ilk mesajlarda ifade ettim zaten.

TV ye çıkıp halkı zehirliyorlar mealinde konuşulması çok sakat bir tutum, hatta suç.

Çiftçi konusunda yorumlarım o kadar ağır olabilir ki ben söylemek istemiyorum. Belki şöyle söyleyeyim, şehirlilerle yer değiştirmelerini isterdim. Toprağı ellemesinler. Durumları da iyi değil biliyorum. Ancak cehalet, bilinçsizlik ve umursamazlıklarının sonuçları çok daha vahim.

Başa dönersek; pestisit vardır ancak tablodaki rakamlar tüketilmesinde sakınca görülmeyen değerlerin altında mıdır? Değil midir? Altında ise bu örgüt tarafından spekülatif biçimde neden manüple edilmektedir? Bu sorgulanmalıdır.

66 numaralı mesajda güvenmeliyiz, onlar test ediyor biz neden etmiyoruz, sabıkalı olsalar yabancılar cezalarını keser vs..vs.. deniyor. Gülümseyerek okuyorum... İthal ürünlerde bu tür raporlar aranır. Ancak bizim ve onların iç piyasalarında nasıl bir uygulama var bilmiyorum. Bu tür örgütler halk hareketidir, 3-5 gönüllü aşık tarafından kurulmuştur, dev gibi büyümektedir diyorsanız size iyi uykular dilerim...

Eski 07-04-2012, 12:13   #84
-

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Bir şeyi anlamamda yardımcı olun lütfen. Bu ifade ile ülkemizde aslında aşırı pestisit kullanılmıyor, kullanıldığını söyleyenler doğru söylemiyor demek mi istiyorsunuz?
Pestisitin daniskası kullanılıyor. Bundan aklı selim kimsenin şüphesi yok. Ancak örgütün toptan bir güvensizlik yaratması, rakamları olandan çok daha fazla algısı yaratacak biçimdeki sözlerle medyaya servis etmesidir. Medya da mağribi bulmuş gibi sarılmıştır.

Eski 07-04-2012, 12:19   #85
-

Ayrıca o renkler örgütün kendi sınıflaması. Kendi görüşüdür. Ayet değil.

Eski 07-04-2012, 12:35   #86
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Alıntı:
...
Sayın Üzüm, sınırı geçtiği için sarı değil. Miktarı az da olsa pestisit olduğu için izlenmesi gereken rengi ifade ediyor SARI.
...
Sayın Odeh,

Hala farklı yazıları mı okuyoruz diye düşünüyorum. Ben Almanca bilmiyorum, test sonuçlarını tam okuyamıyorum. Biraz google'dan yardım aldım. Sizin gönderdiğiniz test sonucunda 7 ve 24. maddeler yasal sınırı aşmamış mı? Raporun altında bu sütün için 'GELB' (sarı) ifadesi kullanılmamış mı?

Eski 07-04-2012, 12:42   #87
-

Kırmızı olarak kodladığı koşullar;
Alıntı:
Kırmızı (önerilmez): Aşağıdaki kriterlerden bir veya daha fazlası söz konusudur:
• Bir pestisitin ölçülen konsantrasyonu bu madde için geçerli yasal sınırın üzerindedir.
• Bir pestisitin ölçülen konsantrasyonu toksikolojik (zehir-bilimsel) olarak elde edilmiş akut referans dozunu (ARfD) veya resmi risk değerlendirmelerinde kullanılan kabul edilebilir günlük alım (ADI) değerini aşmaktadır.
• Birden fazla kontaminasyon (bulaşma) vardır ve aşağıdaki kriterlerden en az birisi söz konusudur:
Tespit edilen pestisitlerin maksimum yasal sınırlarının toplamı yüzde yüzün üzerindedir.
– Her bir pestisit için ARfD ve/veya ADI değerlerinin toplamı yüzde yüzden büyüktür;
Üzümü renklendirdiğim madde ile kırmızı olarak kodluyorlar. Alman DW "Türkiye liste başı" derken "En fazla kimyasal maddenin kullanıldığı ürünler listesinin başında ise Türkiye'den, 24 kimyasal maddenin tespit edildiği sofralık üzüm yer alıyor." diyor.

Üründe pestisit yok ayrı, yasal sınırın altında var ayrı, miktarı yasal sınırın üstünde ayrı bir durum. Gönül ilkinden yana... Keşke. Ama gerçekler böyle değil.

Renklendirdiğim kısmı yani kırmızı kod nedeni olan kısmı açıklayabilir misiniz? Buna açıklık getirilirse sorun kalmaz. Samimi olduklarına inanabilirim.

Eski 07-04-2012, 12:46   #88
-

Doğrudur sayın Üzüm maalesef aşmıştır, 2 kata yakın aşmıştır. Zehirlenme sınırından yüzlerce kat aşağıda olsa da AB standardını aşmıştır.

Eski 07-04-2012, 12:55   #89
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Sayın Odeh, bende sizin gibi dışarıdan okuyucuyum. Sadece tahmin edebilirim; doğrusunu Greenpeace'den öğrenmemiz lazım.

Geniş spektrumlu (her derde deva) kimyasal kullanılmasını azaltmak için bu kriteri kullandıklarını düşünüyorum.

Eski 07-04-2012, 13:04   #90
-

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi üzüm Mesajı Göster
Bir sorun mu var yoksa yazım hatası mı?
Belgede koca bir kırmızı var ya, onu kastediyorum. 2 madde aşmıştı ya hani, biri fungusit diğeri bir tür sinek-böcek öldürücü. Hem bundan ötürü hem de matematik dünyasını alt üst edecek aritmetik toplamaları yüzünden kendi yorumları olan kırmızı kodu basmışlar. Deutsche Welle Alman resmi yayın organı.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024