agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Daha İyi Bir Yaşam İçin
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-02-2009, 14:42   #31
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Galeri: 11
2 hafta önce Almanya Hanonover'deydim. Çöp poşetlerini Belediyeden alıyorsunuz.
Mavi-siyah ve turuncu poşet.
mavi ve turuncu poşete ayrıştırılarak geri kazanılabilecekleri,siyaha ise organiz ve diğer geri dönüşüme müsait olmayanları.En önemli husus Siyah poşetin ücretli olması.Yani nekadar ayrıştırırsan o kadar az para ödüyorsun.
Yani istersen ayrıştırma yapma

hamibasoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2009, 16:46   #32
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Galeri: 5
Eskişehir de çok güzel uygulamalar varmış..

Yok mu aramızda Eskişehirli arkadaşlar yazsanız da millet başkan görse!

Ben de orda yeni yaşamaya başlayan arkadaşımdan öğrendim.

Ne yapsak acaba Sn Belediye Başkanını Ankara ya transfer mi etsek?

İstanbullular edemedi

Yakında yeni başkanımızı seçeceğiz. Sn adaylar konuşmaya başladılar. Bu

konulara değindiklerini duymuyorum.

Başkan adaylarımızın bu konuda farkındalıkları oluşmamış mı?

Bu konuda halkın duyarsız olduğunu mu düşünüyorlar ?

Yoksa bu konuda birşey yapmayı düşünmüyorlar mı

Çok merak ediyorum

feriha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2009, 19:57   #33
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Sayın feriha.
Genelde bizim başkan adaylarımız o şunu hortumladı. Bu şuradan çıkar elde etti, yakında dosyaları açacağım gibi konularda konuşur.
Bir siyasetcinin hiç seçilirsem ülkem için **** belediyem için şu proğramlarım var. Bunun için seçilmek istiyorum dediğini duydunuz mu?

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2009, 16:03   #34
Ağaçsever

toprak12's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hamibasoglu Mesajı Göster
2 hafta önce Almanya Hanonover'deydim. Çöp poşetlerini Belediyeden alıyorsunuz.
Mavi-siyah ve turuncu poşet.
mavi ve turuncu poşete ayrıştırılarak geri kazanılabilecekleri,siyaha ise organiz ve diğer geri dönüşüme müsait olmayanları.En önemli husus Siyah poşetin ücretli olması.Yani nekadar ayrıştırırsan o kadar az para ödüyorsun.
Yani istersen ayrıştırma yapma
bizim ne diyeyim şimdi geri kalmışız umursamazmıyız neyiz biz ya !
neden böyle değil neden yapamıyoruz ki

toprak12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2009, 18:26   #35
Ağaçsever

muhacir07's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Geçen sene Almanya ya gitmiştik.Bulundugumuz yer bir köydü.Yollarda bir tane çöp namına bir şey bulamazsınız.Evlerde de içeride ve dışarıda olmak üzere 3 er tane çöp vardı.Benim en çok ilgimi çeken şey ise; çöp araçlarının her evden aldığı ayrıştırılmış çöpleri dijital tartısıyla tartıp kimin ne kadar çöp attığını belirlemesiydi.Yıl sonunda da tarttığı bu çöplerin verğisini almasıydı.Yani attığın çöp kadar vergi ödüyorsun!Süper bir şey!

muhacir07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2009, 21:19   #36
Ağaçsever

toprak12's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muhacir07 Mesajı Göster
Geçen sene Almanya ya gitmiştik.Bulundugumuz yer bir köydü.Yollarda bir tane çöp namına bir şey bulamazsınız.Evlerde de içeride ve dışarıda olmak üzere 3 er tane çöp vardı.Benim en çok ilgimi çeken şey ise; çöp araçlarının her evden aldığı ayrıştırılmış çöpleri dijital tartısıyla tartıp kimin ne kadar çöp attığını belirlemesiydi.Yıl sonunda da tarttığı bu çöplerin verğisini almasıydı.Yani attığın çöp kadar vergi ödüyorsun!Süper bir şey!
tükiyede olsa bu çöpleri çöp kutusuna atmazlar çukur açarlar gömerler

toprak12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2009, 21:49   #37
Yeni Üye

ekozenc's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2009
ambalaj atıkları

ambalaj atıklarının kontrolü yönetmeliği belediyelere ve bize görevler veriyor ama ...
www.cevreorman.gov.tr/yasa/y/25538.doc

ekozenc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2009, 00:37   #38
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Sayın Kiraz( Çöpçü Abla)
Hiç şaşırmayacağız. Yapacağınız işler takdir toplayacaktır. Siz kendinizle gurur duyacaksınız her şeyden önce.

Eski 29-04-2009, 06:14   #39
Ağaç Dostu

Beyaz Gece's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2008
Galeri: 1
Kiraz hanım size destekciyiz sizi tebrik ediyoruz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muhacir07 Mesajı Göster
Bu tartıp ona göre para ödeme işi olmasın. Yoksa çöpçüler çp toplayamaz. Çogunluk az paa ödemek için çöpleri ıssız saatlerde boş buldukları yerlere atarlar

Ben öğrenciyim en çok tükettigimiz ise kagıttır. Bu yüzden evde bir kutu koydum kagıt atıkları ona atıyor attırıyorum sonra en yakınımdaki genelde banka veya bir okul oluyor, oraya götürüp kagıt çöpüne götürüp atıyorum. eskiden organik atıkları bahçemizin bir köşesindeki çukura ökerdik dolunca başka çukur açardık ama apartmanda öyle birşey mümkün olmuyor .

Beyaz Gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2009, 07:29   #40
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Konunun çözümü imar mezuatına takılı.

Arkadaşlarım hepsi çok güzel açıklamalarda bulunarak temizlik hizmetlerinin yerel belediyelerin kentsel dönüşüm diye bazı kenar semtleri topluca istimlak ederek yıkımlar geçekleştirerek modern şehirler kurma amaçlarını politikalarına alet ederek rant yaratılıp hizmetlerin verilememesine bir örnekti.

Halbuki istenirse neler yapılabiliyor ist- şişlide bir tanıdığıma misafirliğe gitmiştim konu atıklardan açıldığında bizim mutfağımızda çöpleri atacağımız bir bölüm var çöpü oradan bırakıyoruz çöp 14 kat aşığıda çöp konteynırına doluyor deyice biz kenar bir semtte yaşadığımızdan bize çok modern gelince hayretimize, ahpabımız bize dönerek bu eski bir sistem 40 sene önce düşünülmüş şimdi daha iyileri yapılıyor diye bize yapılandan örnek vererek mutfaklarda atıkların oluştuğu yerde ayrıştırılıp atıkların öğütülerek kanalizasyona deşaraj edildiğini söyleyince, ben ozaman anladım ki ayışma işi en gelişmişi bu tabii üğütülen çöpler sadece mufaktan çıkan organik atıkları kapsıyordu kağıt,cam, plastik ve metali kapsamıyordu bunlar ayrıca toplanıp ayrıştırılıyordu.

Temelde çevreyi kirleterek koku ve haşere olayı çözülmüştü, ama bu uygulama iyi belediyeciliğin uygulandığının göstergesi olarak imar konusundaki çalışmaların sonuçlarına bağlanıyordu

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2009, 09:21   #41
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Her şeyin eğitimle başladığına inanan biri olarak, önce aileden başlamak gerektiğini düşünüyorum.
Öğrenmeye başladığımız ilk yıllarda aileden aldığımız eğitim çok önemli, daha sonra okulda bu konunun üzerinde hassasiyetle durulmalı.
Kendi adıma, bir kibrit çöpünü bile pencereden atamadığımı, bundan aşırı derecede rahatsız olduğumu söyleyebilirim.

Çöp üğütücüler çok iyi bir uygulama ama oradan sadece organik yani faydalı atıklar gidebiliyor, bunlarda direk kanalizasyona bağlı olduğu için faydalanılamıyor.
Keşke altyapılar oluşturulurken çöp öğütücülerden çıkan atıkların gidebilieceği farklı tahliyeler olsaydı, ben onca doğal gübrenin kanalizasyona karışıp gitmesine gerçekten üzülüyorum.

Bir şeyi de hiç anlamıyorum, sigaranın zararlarından bahsedilir ama çeşit çeşit sigara üretmeye devam edilir.
Naylonların kullannımının yanlış olduğu bilinir ama her yer bunları imal eden küçük işletmelerle dolu, üstelik çöplerden toplanan atık naylonlar boyanıp kullanılarak yeni bir şeymiş gibi sunulur.
Vatandaş ise marketlerden aldığı ürünler için bir kaç tane fazladan poşet alarak çöp torbası almaktan kurtulduğu için sevinir.

Bunları toplamakla bitiremeyiz; eğer belediyeler, çevre sağlık ve bilinçli vatandaş bunu gerçekten bitirmek istiyorsa önce eğitim sonra ciddi çözümler sonra da yaptırımlar olmalıdır, tabi ciddi yaptırımlar.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2009, 09:50   #42
Ağaç Dostu

kömür's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2008
Atık yağ tel.numarası

Atık yağlar için tel. numarası: 444 28 45
(5 lt biriktirilmesi gerekiyor)
Name:  tema-yag-toplama-kampanya.jpg
Views: 580
Size:  59.4 KB

kömür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2009, 21:17   #43
Ağaç Dostu

Kompost konusuna davet.

Sayın ;Adalet Yağcı atıkların bertarafını bu şekilde sağlanması sizi ilgilendirmenize şaştım desem yalan olmaz; Adalet Yağcı ama ben sizi "kendi gübreni kendin yaparak kompost " uygulamalarında görmedim, madem ilgi duyuyorsunuzda sizinde bahçenizde böyle bir uygulama yapma düşüncenizin olmayışına şaştım.

Sayın Adalet Yağcı sizden bir açıklama yapmanızı ıstiyorum vede, kompost konusunda bilgilerinizi paylaşmaya davet ediyorum sevgi saygılarımla hoşça kalın.

Düzenleyen epsody : 30-04-2009 saat 21:18 Neden: kelimede harf fazlalığı
Eski 02-05-2009, 09:39   #44
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sayın Epsody, başlığa yazdığınız mesajınızı özelden de göndermişsiniz, sağolun.
Biraz sitem içeren mesajınıza cevap vermek için biraz düşünmem gerekiyor, ben kendi adıma gücüm ölçüsünde önlemler alıyorum.

Bunlardan en önemlisi, bahçeme kimyasal sokmuyorum, yanmış çiftlik gübresi(çok pahalı olasına rağmen) doğal yani organik olarak nitelendirilmiş NeemAzal, Bionem, B5A, kullanıyorum.

Bu konuların başlıklarını ararsanız hepsinde de benim mesajlarıma rastlayacaksınız.
Bunların dışında, çöplerimi ayrıştırabilmem için bağlı olduğumuz belediyenin her hangi bir çalışması yok, defaatle söylememize rağmen bu uygulama başlatılmadı.

Çevreyi kirletmemeye dikkat ediyorum, hem de azamî dikkat, yukarıda da yazdığım gibi bir kibrit çöpünü bile sokağa atamam.

Çöp öğütücülere gelince; Ben yaklaşık yirmi yıldır öğütücü kullanıyorum, ve öğütücüden geçen organik atıklara gerçekten çok üzülüyorum, onları değerlendirmek harika olurdu, ama bunun için alt yapı gerekli.

Bahçem küçük olduğu için yeşil gübre yapamıyorum, bulunduğum yerde inanılmaz bir sivrisinek yoğunluğu var, ne kadar dikkat etsem de durgun suda üstelik yaz sıcağında bunların gelişip çoğalmasını engelleyemem.

Ayrıca altmış yaşındayım, ve bir çok uygulama için fizikî gücüm yetersiz kalıyor, sonuçta elimden bu kadarı geliyor.
Sizin bir öneriniz varsa bu konuda, seve seve uygularım, yeter ki, maddî fizikî gücümün yeteceği bir iş olsun.
Duyarlılığınızı takdir ediyorum.

Eski 02-05-2009, 13:21   #45
Ağaç Dostu

Adalet Yağcıya atıkların bertarafında yardım

Sayın ; Adalet Yağcı, Satırlarıma başlarken samiyetinizden dolayı göterdiğiniz ilginize memnuniyetimi bildirmek isterim. Adalet hanım samimiyetimin bir ifadesi olan sitemimin açıklamasını yaparak sizi fazla düşündürmeden bu konuya açıklık getirerek sukutunu sağlıyarak sadede gelmek istiyorum, belediyelerin evsel atıklarla ilgili düşücelerinizi açıklamalarınız, benim hobilerim toprak ve kompost konularıyla örtüşmesi ile sizin evsel atıklar konusundaki duyarlılığınız beni konunun içinde hakim duruma getirerek size bu tavrı gösterme haklılığını verdi.

Bu şekilde davranışımın başka bir niyeti yok, hatta sizi düştüğünüz bu çelişkili ortamdan kurtarmayı kendime bir çevreci olarak borç kabul ettiğimden sizi kendi gübreni kendin yaparak kompost oluşturma konusuna davet etmiştim, gelmesenizde size özeldende olsa kendimin inanarak uyguladığı ve gerçek faydasını görerek inandığım uzun çalışmalar sonucunda kendime mal ederek çukurda mikroorganizmalarla beraber solucanlarla oluşturduğum kompostumu tanıtmak adına açıklamalarımı yapacağım.

Atıklarımızın miktarına göre bahçemizin sınırlarını belirleyen duvarların köşelerine gelecek şekilde çukur açarak atıklarımızı sırasıyla mutfak atıklarının üzerine kurutulmuş ot, bulamazsanız yumurta kolisi,mukava parçaları tekrar mutfak atıkları şekinde devam edecek, mutfak atıklarına fare veya diğer kemiricilerin etkilerinden dolayı bu mutfak atıklarını bir doğrayıcıdan geçirerek su ilavesiyle bir eriyik şeklindede kompost çukuruna ilave edebilirsiniz, aralara koyacağınız bir miktar toprağıda bahçenizin sebze ve çiçek diblerinden alarak kompostunuzu şartlandımış olursunuz,"şartlandırma= mayalama" ,bu konuya açıklık getirmem lazım ama kafanızıda karıştımak istemiyorum, ilerde yeri geldiğince sizi bu konudada isterseniz bigiledirebilim.

Adalet hanım kompostumuzun hakkında teknik bilgisinide vereyim de işi tam yapalım,bizim kompostumuz çukurda olduğunda soğuk kompost sınıfına giriyor o yüzden koku, sinek, gaz çıkışıyla kompostumuz kayıp yapmadan oluşuyor bu kompostun klasik uygulamalardan farkı geç olgunlaşıyor.

Çukurda oluşundan bahçe toprağınızın organik yapısı artarak solucan ve mikrooranizma populasyonları artıyor bahçenize uyguladığınız gübrlerin bitkilere yarayışılığıdan dolayı gübre masraflarınızda azalıyor, tabii buarada sizin üzüntünüze sebeb olan mutfak atıklarınızda değerlenerek bir kaynak oluyor .

Açıklamalarımla sizi sıkmak istemezdim, konunu yorumu özelden yaparsanız burdaki konuya ters düşmemiş oluruz, yorumlarınızı bekliyorm iyi günler sevgi ve saygılar.

Eski 02-05-2009, 22:26   #46
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Alıntı:
sizi düştüğünüz bu çelişkili ortamdan kurtarmayı kendime bir çevreci olarak borç kabul ettiğimden sizi kendi gübreni kendin yaparak kompost oluşturma konusuna davet etmiştim, gelmesenizde size özeldende olsa .......
Sayın Epsody, hangi çelişkiden bahsettiğinizi anlayamadım, ben bilmeden yanlış bir mesajmı verdim yoksa?

Beni 'Kendi gübreni kendin yaparak kompost oluşturma' konusuna davet ettiğinizi de hatırlayamadım, bu başlıkta mı yazdınız, özelde böyle bir mesajım yok çünkü.

Kendinize böyle ulvî bir görev seçtiğiniz için sizi kutlarım.

Eski 04-05-2009, 08:31   #47
Ağaç Dostu

Yeniden açıklama yapmak

Kompost konusuna davet.

--------------------------------------------------------------------------------

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı
Her şeyin eğitimle başladığına inanan biri olarak, önce aileden başlamak gerektiğini düşünüyorum.
Öğrenmeye başladığımız ilk yıllarda aileden aldığımız eğitim çok önemli, daha sonra okulda bu konunun üzerinde hassasiyetle durulmalı.
Kendi adıma, bir kibrit çöpünü bile pencereden atamadığımı, bundan aşırı derecede rahatsız olduğumu söyleyebilirim.

Çöp üğütücüler çok iyi bir uygulama ama oradan sadece organik yani faydalı atıklar gidebiliyor, bunlarda direk kanalizasyona bağlı olduğu için faydalanılamıyor.
Keşke altyapılar oluşturulurken çöp öğütücülerden çıkan atıkların gidebilieceği farklı tahliyeler olsaydı, ben onca doğal gübrenin kanalizasyona karışıp gitmesine gerçekten üzülüyorum.

Bir şeyi de hiç anlamıyorum, sigaranın zararlarından bahsedilir ama çeşit çeşit sigara üretmeye devam edilir.
Naylonların kullannımının yanlış olduğu bilinir ama her yer bunları imal eden küçük işletmelerle dolu, üstelik çöplerden toplanan atık naylonlar boyanıp kullanılarak yeni bir şeymiş gibi sunulur.
Vatandaş ise marketlerden aldığı ürünler için bir kaç tane fazladan poşet alarak çöp torbası almaktan kurtulduğu için sevinir.

Bunları toplamakla bitiremeyiz; eğer belediyeler, çevre sağlık ve bilinçli vatandaş bunu gerçekten bitirmek istiyorsa önce eğitim sonra ciddi çözümler sonra da yaptırımlar olmalıdır, tabi ciddi yaptırımlar.

Sayın ;Adalet Yağcı atıkların bertarafını bu şekilde sağlanması sizi ilgilendirmenize şaştım desem yalan olmaz; Adalet Yağcı ama ben sizi "kendi gübreni kendin yaparak kompost " uygulamalarında görmedim, madem ilgi duyuyorsunuzda sizinde bahçenizde böyle bir uygulama yapma düşüncenizin olmayışına şaştım.

Sayın Adalet Yağcı sizden bir açıklama yapmanızı ıstiyorum vede, kompost konusunda bilgilerinizi paylaşmaya davet ediyorum sevgi saygılarımla hoşça kalın.

Eski 09-05-2009, 01:56   #48
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Ben de merak ettim. Bakalım bu konu nasıl çözümlenecek.
Aslında aynı şeyleri düşünen ve doğa için, çevre için, bitki için uğraş veren kişiler olarak nasıl birbirinizi anlamadığınıza şaşırdım.
Sayın epsody. Bence Adalet Ablamı üzüyorsunuz. **** arada yanlış anlaşılmalar var. Teknik konularda belirsizlikler var. Lütfen asgari müşterekte birleşin.

Eski 09-05-2009, 20:31   #49
Ağaç Dostu

Cumhur tonba'nın bilgilerine

Sn;Cumhur Tonba merak edilecek bir şey varsa Adalet hanımın konuların takipçisi olmaması, ama ben artık ağaçlar netteki arkadaşların hepsini anlıyorum bir konunun tüm ayrıntılarına girerek konun tam manasıyla açıklığa kavuşturmadan daha başka konulara girerek, konu içindeki ciddi yaklaşımlar gösteren kişilere saygı duymadan, hatta kendi yorumunu bile takip ederek sonuçlandıracak saygınılığını ortaya koyamıyorlar.

Bak sen bile bu durumun farkında değilsin, bu duruma müdail olarak açıklama yaparak seni aydınlatmak bana düştü, çünkü yaptığım açıklamamın takibindeki muhatabım sen olduğun için.

Arkadaşım ortada kopukluk yaratacak polemiğe sebebi senin kararların verecek, altaki satırlarda konunun geçtiği mesaj numaralarndan özetler halinde konuyu senin yormuna gerekecek bilgi sunmak için alıntılar koydum, ama yetmez dersen mesaj numaralarınıda ekliyorum 41,43,45,46,47 vaktin olursa daha detaylı bilgi için bu mesajlarıda sırayla oku ikna olacağın vede,merakınıda giderecek hatta senin içinde ders çıkarılacak yönler bulacaksın.
Üğütücüler çok iyi bir uygulama ama oradan sadece organik yani faydalı atıklar gidebiliyor, bunlarda direk kanalizasyona bağlı olduğu için faydalanılamıyor.

Kompost konusuna davet.

--------------------------------------------------------------------------------

Sayın Epsody, başlığa yazdığınız mesajınızı özelden de göndermişsiniz, sağolun.
Biraz sitem içeren mesajınıza cevap vermek için biraz düşünmem gerekiyor, ben kendi adıma gücüm ölçüsünde önlemler alıyorum.

Adalet Yağcıya atıkların bertarafında yardım

Sayın ; Adalet Yağcı, Satırlarıma başlarken samiyetinizden dolayı göterdiğiniz ilginize memnuniyetimi bildirmek isterim. Adalet hanım samimiyetimin bir ifadesi olan sitemimin açıklamasını yaparak sizi fazla düşündürmeden bu konuya açıklık getirerek sukutunu sağlıyarak sadede gelmek istiyorum, belediyelerin evsel atıklarla ilgili düşücelerinizi açıklamalarınız, benim hobilerim toprak ve kompost konularıyla örtüşmesi ile sizin evsel atıklar konusundaki duyarlılığınız beni konunun içinde hakim duruma getirerek size bu tavrı gösterme haklılığını verdi.

Bu şekilde davranışımın başka bir niyeti yok, hatta sizi düştüğünüz bu çelişkili ortamdan kurtarmayı kendime bir çevreci olarak borç kabul ettiğimden sizi kendi gübreni kendin yaparak kompost oluşturma konusuna davet etmiştim, gelmesenizde size özeldende olsa kendimin inanarak uyguladığı ve gerçek faydasını görerek inandığım uzun çalışmalar sonucunda kendime mal ederek çukurda mikroorganizmalarla beraber solucanlarla oluşturduğum kompostumu tanıtmak adına açıklamalarımı yapacağım.

Alıntı:
sizi düştüğünüz bu çelişkili ortamdan kurtarmayı kendime bir çevreci olarak borç kabul ettiğimden sizi kendi gübreni kendin yaparak kompost oluşturma konusuna davet etmiştim, gelmesenizde size özeldende olsa .......

Sayın Epsody, hangi çelişkiden bahsettiğinizi anlayamadım, ben bilmeden yanlış bir mesajmı verdim yoksa?

Beni 'Kendi gübreni kendin yaparak kompost oluşturma' konusuna davet ettiğinizi de hatırlayamadım, bu başlıkta mı yazdınız, özelde böyle bir mesajım yok çünkü.

Kendinize böyle ulvî bir görev seçtiğiniz için sizi kutlarım.

Yeniden açıklama yapmak

Kompost konusuna davet.

Eski 06-09-2009, 00:10   #50
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-08-2009
Bu konu bireysel olarak çözülemez,yapılan bireysel katkıların etkisi yok denecek kadar az,malesef bu böyle.
Gerçek bir olay anlatayım.Arkadaşın birini iş için şirket Japonya'ya göndermiş,6 ay kadar kalacağı için otel ekonomik olmayacağından oradan ev tutulmuş.Atacakları çöpleri ayrıştırma için 3 ayrı çöp toplama konteyneri varmış.Tabi bizimki bu olayı umursamadan bildiği şekilde çöplerini atmaya devam etmiş.Bunu farkeden komşularının belediyeye şikayeti neticesinde Japonyadaki firma bu arkadaşın şirketine yazı göndererek Onu geri çekmelerini talep etmişler.
Yani bu iş toplumsal bir hassasiyettir bireysel katkı mümkün değil nedeni ise ikinci ve benim şahit olduğum olayda.Denizi çok seven birisi olarak,çalıştığım geminin başmühendisinin göz göre göre 30 ton kirli yakıtı okyanusa bastığına şahidim.Bu Konyalı vatandaşı kime nasıl şikayet edeceğimi bilemedim ama beddua üstüne beddua ettim.30 ton yakıt 30bin litre yağa bedel,eğer 1 litre yağ 1 milyon litre suyu kirletiyorsa 30 milyon ton!! su kirlendi demektir.1 kişinin kararı böyle bir kirletme yapabiliyor 1milyar 200milyon ailenin,aile başı 25 litre yağ toplamasına eşit bir kirlenme.Tabi bunu Avrupa Amerika kıyılarında yapsa hapiste çürür.
Matematik bireysel hassasiyetin bir önemi olmadığını gösteriyor,üzgünüm.

cumartesi70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024