View Single Post
Eski 02-05-2009, 13:21   #45
epsody
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Adalet Yağcıya atıkların bertarafında yardım

Sayın ; Adalet Yağcı, Satırlarıma başlarken samiyetinizden dolayı göterdiğiniz ilginize memnuniyetimi bildirmek isterim. Adalet hanım samimiyetimin bir ifadesi olan sitemimin açıklamasını yaparak sizi fazla düşündürmeden bu konuya açıklık getirerek sukutunu sağlıyarak sadede gelmek istiyorum, belediyelerin evsel atıklarla ilgili düşücelerinizi açıklamalarınız, benim hobilerim toprak ve kompost konularıyla örtüşmesi ile sizin evsel atıklar konusundaki duyarlılığınız beni konunun içinde hakim duruma getirerek size bu tavrı gösterme haklılığını verdi.

Bu şekilde davranışımın başka bir niyeti yok, hatta sizi düştüğünüz bu çelişkili ortamdan kurtarmayı kendime bir çevreci olarak borç kabul ettiğimden sizi kendi gübreni kendin yaparak kompost oluşturma konusuna davet etmiştim, gelmesenizde size özeldende olsa kendimin inanarak uyguladığı ve gerçek faydasını görerek inandığım uzun çalışmalar sonucunda kendime mal ederek çukurda mikroorganizmalarla beraber solucanlarla oluşturduğum kompostumu tanıtmak adına açıklamalarımı yapacağım.

Atıklarımızın miktarına göre bahçemizin sınırlarını belirleyen duvarların köşelerine gelecek şekilde çukur açarak atıklarımızı sırasıyla mutfak atıklarının üzerine kurutulmuş ot, bulamazsanız yumurta kolisi,mukava parçaları tekrar mutfak atıkları şekinde devam edecek, mutfak atıklarına fare veya diğer kemiricilerin etkilerinden dolayı bu mutfak atıklarını bir doğrayıcıdan geçirerek su ilavesiyle bir eriyik şeklindede kompost çukuruna ilave edebilirsiniz, aralara koyacağınız bir miktar toprağıda bahçenizin sebze ve çiçek diblerinden alarak kompostunuzu şartlandımış olursunuz,"şartlandırma= mayalama" ,bu konuya açıklık getirmem lazım ama kafanızıda karıştımak istemiyorum, ilerde yeri geldiğince sizi bu konudada isterseniz bigiledirebilim.

Adalet hanım kompostumuzun hakkında teknik bilgisinide vereyim de işi tam yapalım,bizim kompostumuz çukurda olduğunda soğuk kompost sınıfına giriyor o yüzden koku, sinek, gaz çıkışıyla kompostumuz kayıp yapmadan oluşuyor bu kompostun klasik uygulamalardan farkı geç olgunlaşıyor.

Çukurda oluşundan bahçe toprağınızın organik yapısı artarak solucan ve mikrooranizma populasyonları artıyor bahçenize uyguladığınız gübrlerin bitkilere yarayışılığıdan dolayı gübre masraflarınızda azalıyor, tabii buarada sizin üzüntünüze sebeb olan mutfak atıklarınızda değerlenerek bir kaynak oluyor .

Açıklamalarımla sizi sıkmak istemezdim, konunu yorumu özelden yaparsanız burdaki konuya ters düşmemiş oluruz, yorumlarınızı bekliyorm iyi günler sevgi ve saygılar.

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön