agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-10-2010, 01:35   #1171
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi WM1TR Mesajı Göster
bu aralık ayında 8*6 chandler-franquette ikilisini dikmeyi planlıyorum.
Benimde idaal ölçülerim 8x6 ama daha sonraki bakım ve budamalarına çok dikkat edilmeli ve bilinçli yapılmalı.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2010, 09:28   #1172
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-04-2010
evet, dediğim gibi çalışma grubunun ilk günün sadece sabah seansına katılabildim, o seansında çok büyük kısmı teşekkür konuşmaları, tabiatın ve cevizin önemi gibi konuşmalarla geçti. bu konuşmalardan sonra "kamag" projesi tanıtıldı, tübitak ile ortaklaşa yapılan bu proje ile türkiyenin 14 ilinde (18 de olabilir) 18 bahçe (14 de olabilir, bu iki rakamı karıştırmışım ) kurulmuş durumda, çeşitli türler ekilmiş ve durumlaır inceleniyor. ağaçlar 2 yaşına gelmişler.

Amaç:
Bölgesel Adaptasyon Denemeleri, Türkiye Ceviz Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Entegre Projesi

Bu proje kapsamında çeşitli illerden (bursa, izmir vs) bazı konuşmacılar çıkıp mini konuşmalar yaptılar, tek sunumu yapan kişi uludağ üniversitesinde ümran hanım idi. istediğimiz tarzda bilgileri o verdi, en yararlı konuşma onunkisi idi. ümran hanımı, bir önceki ceviz çalışma grubundan (bigadaki) hatırlayanlarınız olacaktır, hala toprak tv'nin internet sitesinde o çalışma grubu gösteriliyor, orda da bir sunum yapmıştı. bilmeyenler toprak tvnin internet sitesine girip firmalarımız linkine tıklayıp sayfanın sağ tarafında alt alta dizili resimli linkleri izleyebilirler.

Bahçe bursada. pek çok yerli-yabancı türler yetiştiriliyor. 2 yıldır devam ediyor. ağaçlar 2 yaşında.

- kış budamasını şiddetli donlardan sonra mart ortasında yapmışlar
- en az 1 metre gövde bırakılmış (yani 2 yaşındaki ağaçlar için dallanma yüksekliği en az 1 metre olmalı)
- doruk dallı sistemde budama yapılmış
- aşırı yağışların olduğu bahar döneminde ağaçlar aşırı büyüdüğü için yaz budaması da yapılmış: yani uç dallar, yere doğru sarkan dallar kesilmiş.
- 16.04.2010 tarihi itibariyle yapılan incelemede, en geç yapraklanma incelenmiş ve türlerin fotoğraflarını gösterdi, yorumunu yaptı: 16 nisan itibariyle en geç yapraklanan çeşitler: fernette, fernor, chandler ve pedro
- çiçeklenmesi en yoğun olan çeşitler; chandler, pedro, fernor (hepsi dişi çiçek)
- geç yapraklanma sırası, en geçten erken doğru: fernor, fernette,chandler
- en fazla gelişme gösteren çeşitler : chandler, pedro
- 2 yaşına gelip de bu yaz sonunda en fazla meyve veren çeşitler, ağaç başına:
pedro: 26 adet ceviz
chandler: 12 adet ceviz
- en iyi meyve tutumuna sahip çeşitler: pedro ve chandler

bahçenin sorunları:
-kök çürüklüğü (açık kök değil de tüplü gelen çeşitlerde meydana gelmiş)
-tavşan zararı, ekim sonrasında ağaç gövdelerinde tavşanların diş izlerini gösterdi (ya kireç ya da tel örgü)
-sarı ağaç kurdu (ağaçlara tuzak konur ve ilaçlama yapılır)
-elma iç kurdu, çok az
-kuş zararı, ağaçkakanlar meyveleri yemişler
-demir eksikliğine bağlı kloroz (çaresi gübre)

bir de yabancı ot ilacı kesinlikle atmamak gerekir, ağaçları öldürür.

son olarak da fransa da en çok fernor ve fernette çeşitlerini geliştirildiği söylendi.

umarım yardımcı olur.

WM1TR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2010, 09:30   #1173
Ağaçsever

benim bu kısa sunumdan çıkardığım sonuç:
chandler-franquette
pedro-fernette

ikilileri en verimli ve en az sorunlu olacak olan çeşitler...

Eski 05-10-2010, 12:52   #1174
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
kök çürüklüğü (açık kök değil de tüplü gelen çeşitlerde meydana gelmiş)
Bu sorunu bende yaşadım, ilk ektiğim cevizlerin bir kaç tanesini fazla suyla kuruttum, bunların yerine iki oldu tüplü fidan alıp ekiyorum ilkbaharda yapraklanıyor daha sonra kuruyorlar, suçu hep kendimde arıyordum ne hata yapıyorumda kuruyorlar diye.
Yinede bunun nedenlerinin nicinlerinin iyi araştırılması gerekiyor, bana hala tüplü oluşundan dolayı kök çürümesi yapacağı pek aklıma yatmıyor.

Bir neden şu olabilir, fidanlar burgu ile ve ya dar bir şekilde açılan çukurlara dikiliyor, bu toprak gecirgen olmayan bir topraksa daha sonraki sulamalarda çukur suyla doluyor ve ya kışın yağan yağmurlarla çukur sürekli su tutuyor, bu bir çürüme ve kuruma sebebi olabilir. Bu tür sebeplerden dolayıda tüpe suç bulmak biraz haksızlık olur gibime geliyor.

Bunu en iyi fidanları bakan kişi bilir, belkide tüplü fidanların olduğu bölümde bir hata yaptıda söyliyemedi.

Bu tür bilimsel toplantılarda yapılan açıklamaları da dikkate alacağız, bir çok araştırmalar neticesinde alınan sonuçlar ki, (bu iki yıllık bir araştırma) doğrudur doğruluğu çok yüksek olabilir, ama iki yıllık bir araştırma ile bir yerde hata yapabileceklerini de unutmayalım.

Eski 06-10-2010, 00:40   #1175
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-01-2010
Bu durumda kışı soğuk hatta don olan yerlerde pedro ve chandler ekimi yapılabilir diyebiliriz anladığım kadarıyla !

qokhanyilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2010, 00:59   #1176
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sayın qokhanyilmaz, geriye dönük mesajları okursanız konu ile ilgili daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz.
Her türlü ceviz -27 derecelere kadar dayanabilen bir ağaç, pedro ve chandler geç uyanmasıyla geç donlar dediğimiz donlardan 15 -20 gün etkilenmemiş oluyorlar, bu etkilenmiyecek ve ya donmaz anlamı çıkarılmamalı, ağaçlar uyandıktan sonra ki donlardan pedro da chandler da etkilenir.

Eski 06-10-2010, 10:16   #1177
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-08-2008
fernor ve chandler cinslerini geç donlar açısından mukayese edebilirmisiniz arkadaşlar

gulucuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2010, 13:46   #1178
Ağaçsever

değerli üyeler lütfen topiği iyice araştırmadan kolaycılığa kaçıp iki satır soru yazıp sorularınıza cevap alacağınızı düşünmeyin.

Eski 06-10-2010, 14:28   #1179
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-06-2009
Arkadaşlar Edirne Ceviz Kurultayı görüntülerini günlerdir toprak tv de bekliyorum. Bugün toprak tv yi aradım. Bana kurultay görüntülerini çekmediklerini söylediler. Sayın WM1TR arkadaşımızda toprak tv nin görüntü aldığını söylemişti. Detaylı bilgiye sahip olan varsa paylaşırsa sevineceğiz...

Çınarmunarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2010, 09:22   #1180
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-08-2008
Alıntı:
değerli üyeler lütfen topiği iyice araştırmadan kolaycılığa kaçıp iki satır soru yazıp sorularınıza cevap alacağınızı düşünmeyin.
Sayın WM1TR bu düşüncenizin muhatabı benmiyim?

gulucuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2010, 15:33   #1181
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çınarmunarı Mesajı Göster
Arkadaşlar Edirne Ceviz Kurultayı görüntülerini günlerdir toprak tv de bekliyorum. Bugün toprak tv yi aradım. Bana kurultay görüntülerini çekmediklerini söylediler. Sayın WM1TR arkadaşımızda toprak tv nin görüntü aldığını söylemişti. Detaylı bilgiye sahip olan varsa paylaşırsa sevineceğiz...
Allah Allah...gözümle görmesem inanmazdım...

Şöyle söyliyeyim, sırtında toprak tvnin amblemi olan bir yelekli kişi, (konuşma kürsüsünde miktofon olduğu halde) konuşmak için ayağa kalkan tüm bilim insanlarının yakalarına sökülüp takılabilir minik mikrofonlardan sürekli taktı-söktü. her konuşma öncesi konuşmacının yanına koştu ve konuşmacı daha kürsüye ulaşmadan minik mikrofonu taktı. aynı kişi omzunda kameralarla da sürekli görüntü alıyordu...
benim gördüğüm budur.

belki üniversite adına çekim yapıyor olabilirler...ama kendilerinde görüntü olmamasına çok şaşırdım.

Eski 08-10-2010, 14:44   #1182
Ağaç Dostu

Ben toprak tv nin Ankara'daki telefonları ile görüştüm.Belki görüştüğüm bayanın bilgisi yoktu. Görüntü alınmaması ihtimaline bende inanmıyorum. İnşallah çekmişlerdir de tv den kurultayı izleme şansımız olur...

Eski 10-10-2010, 13:51   #1183
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-10-2010
Merhaba arkadaşlar. Burada vermiş olduğunuz aydınlatıcı bilğilerden dolayı teşekür ederim oldukça faydalandım. geçen yıl kayserideki arazime şebin ve bilecik olarak 300 civarında tüplü ceviz dikmiştim. gelişmeleri fena sayılmaz. Bölgenin sulama sıkıntısı olduğunuda belirterek sizlerden iki konuda görüş almak istiyorum.
1- Arazinin kalan bölümünede ceviz dikmek (20 dönum) istiyorum. çeşit seçimi olarak chandler ekimi mi yapsam yoksa şebin bilecige devammı etsem?
2-Diktiğimiz bazı fidanları çeşitli sebeblerden kurumuştu ama köklerinden yeniden yeşerdi. bunlara aşımı yapmamı yoksa sökmemimi önerirsiniz? ciddi cevplarınız için teşekür ederim.

Sakarağaç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2010, 10:03   #1184
Yeni Üye

murat yavuz gök's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakarağaç Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar. Burada vermiş olduğunuz aydınlatıcı bilğilerden dolayı teşekür ederim oldukça faydalandım. geçen yıl kayserideki arazime şebin ve bilecik olarak 300 civarında tüplü ceviz dikmiştim. gelişmeleri fena sayılmaz. Bölgenin sulama sıkıntısı olduğunuda belirterek sizlerden iki konuda görüş almak istiyorum.
1- Arazinin kalan bölümünede ceviz dikmek (20 dönum) istiyorum. çeşit seçimi olarak chandler ekimi mi yapsam yoksa şebin bilecige devammı etsem?
2-Diktiğimiz bazı fidanları çeşitli sebeblerden kurumuştu ama köklerinden yeniden yeşerdi. bunlara aşımı yapmamı yoksa sökmemimi önerirsiniz? ciddi cevplarınız için teşekür ederim.
1. sorunuza cevap olarak o sizin tercihinize kalmış bi durum bence şunu dikin demek biraz yanlış olur i
2i sorunuza cevap olarak da kuruyan fidanlar aşı altından mı patladı yoksa tekrar aşıdan mı patladı ??? eğer aşı altından patladıysa vakit kazanmak için yenisini dikmenizi öneririm

murat yavuz gök Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2010, 12:48   #1185
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Yenisini dikmeyi neden önerdiğinizi pek anlamış değilim, yeni ekilecek olanların tutmama gibi riskleri var, hazır tutmuş olanı iyi bir aşıcıya aşılatabilirseniz, zaten gök sistemini kurmuş aşı da çabucak gelişecektir.

Eski 19-10-2010, 06:41   #1186
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2007
Galeri: 7
Sn lilium hocam,ekim ayının ortalarına geldik cevizler toplandı ,cevizci arkadaşlardan benim şu cins ,su yaştaki ağacımdan bu yıl şu kadar verim aldım bu sonuç iyiydi ya da ben geçen yl daha iyi verim almıştım, bu yıl şu sebeplerden daha az verim aldım diye bir sebep-sonuç bağıntısı hakkında mesaj gelmedi değil mi,ceviz hakkında o kadar yazışıyoruz,iyi haberler alsak da heyecanlansak ve sevinsek ne güzel olurdu diye düşünüyorum.

yasarugur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2010, 12:28   #1187
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çınarmunarı Mesajı Göster
Arkadaşım bu link te bi video var ama aynı kurultaydan mı bahsediyoruz bilmiyorum bir bak istersen ...saygılarımla

http://www.haberler.com/edirne-ceviz...260805-haberi/

seyyah53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2010, 12:54   #1188
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yasarugur Mesajı Göster
Sn lilium hocam,ekim ayının ortalarına geldik cevizler toplandı ,cevizci arkadaşlardan benim şu cins ,su yaştaki ağacımdan bu yıl şu kadar verim aldım bu sonuç iyiydi ya da ben geçen yl daha iyi verim almıştım, bu yıl şu sebeplerden daha az verim aldım diye bir sebep-sonuç bağıntısı hakkında mesaj gelmedi değil mi,ceviz hakkında o kadar yazışıyoruz,iyi haberler alsak da heyecanlansak ve sevinsek ne güzel olurdu diye düşünüyorum.
Ben çevremdeki arkadaşlarla bu gibi konuşmaları fırsat buldukça yapıyoruz.

Sanırım sitede cevizle ilgilenen arkadaşlar ceviz konusunda ya çok yeniler ya da yetişmiş kapama bahçeleri olmayan arkadaşlar, dediğiniz gibi bu konularla ilgili konuşmaları yapmak güzel olur.
Bu konuşmaları yaparken de bazı sınırlamalar koymamız gerekiyor, zira cevizdeki verimliliği doğru konuşmak için en az cevizlerin 5 yaş üstü olması gerekir, diğer konuşmalar bilgilendirmeden ve ya söylemden öteye gitmez.

Bilmiyorum sitede 5 yaş üstü en az 50 ağaç kapama bahçesi olanlar varmı, varsa ayrı bir başlık açılıp konuşur bende severek aranıza katılırım.

Özel bir not: galeriniz mesleğinizle hiç bağdaşmıyor sizden daha çok güzel fotoğraflar bekliyoruz.

Eski 19-10-2010, 13:30   #1189
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seyyah53 Mesajı Göster
Arkadaşım bu link te bi video var ama aynı kurultaydan mı bahsediyoruz bilmiyorum bir bak istersen ...saygılarımla

evet sevgili seyyah, bahsettiğimiz kurultay bu.

hatta, bu topiği takip eden üyelere daha önceki mesajlarımda söylediğim sırtında toprak tv yazılı bir yelek giymiş olan adam bu videonun henüz 4üncü saniyesinde kamera önünden geçiyor. dikaktli bakınca görebilirsiniz. (bu arada 2.40ıncı saniyede ise en solda bulunan iki kişi ben ile 63 yaşına gelmiş sevgili babamdır. önümüzde tek bir adam oturuyordu. onun hemen arkasındayız)

video size daha önce de anlattığım gibi, açılış konuşmaları bölümünden oluşuyor.

Düzenleyen WM1TR : 21-10-2010 saat 10:08 Neden: açıklama - italik yapıldı
Eski 19-10-2010, 16:33   #1190
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Sayın wm1tr sanırım bir yanlış anlaşılma oldu ben sizinle daha önce ceviz **** videoları konusunda herhangi bir konuda konuşmadım zaten ceviz sayfasına ilk defa yazıyorum sadece ceviz yetiştiriceliğine yeni merak salmış asıl mesleği zooteknist olan 30 yaşında bir genç girişimciyim...saygılarımla

seyyah53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2010, 08:01   #1191
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Sn Lilium, onlar belgesel amaçlı fotoğraflardı, sanat kaygılı değil ama uyarınız için teşekkürler.

Eski 20-10-2010, 23:44   #1192
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seyyah53 Mesajı Göster

Bugün saat 22.00 de varmış ama kaçırdık.Umarım yakın zamanda tekrarlanır.

Eski 21-10-2010, 10:09   #1193
Ağaçsever

saat 22:00de hangi kanalda idi?

Eski 21-10-2010, 10:58   #1194
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
Dün Topraktv de yayınlandı. Ama sadece son 2 dakikasına yetiştim.

Avanos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2010, 12:00   #1195
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Ben biraz daha şanslıydım biraz seyredebildim,yanlış budama yapılmış ve şekil verilmemiş bir ağacı şekillendiriyorlardı,Yaşar Akça hocam ısrarla içinde oldukları bahçedeki ceviz fidanlarının 10x10 kare şeklinde dikildiğini oysa 8x4 dikilmesi gerektiğine işaret ediyor ve "Biz bu kadar toprağı boş bırakacak kadar zengin değiliz" diyordu.Uç dallarda verime yatan ağaçlarla yan dallarda verime yatan ağaçların farklı budanması gerektiğini ve modifiye lider dal esaslı bir budama şeklinin ceviz ağacı için tercih edilmesi gerektiğine işaret ediyordu.Kapama bahçelerin tek cins(Geç uyanan cinslerden) ve aralarında yeteri kadar tozlayıcısının(9-10 ağaca bir tane hesaplanarak,çünkü yarı yarıya dikilirse tozlayıcılar güçlü gelip diğerlerini kurutuyormuş).Çorum Oğuzlar Belediye Başkanı Ali Uyanık Bey 'de bu toplantıda budamanın önemini anladığını kendi bölgesindeki yetiştiricilerin budama konusunda eğitileceğine işaret ediyordu.Ben kendi adıma bunları ustalardan öğrendikçe seviniyorum,pratikte de uygulayabilirsem tamamdır.Gelecekte naçizane birkaç fidanımda birkaç ceviz daha fazla elde edeceğim demektir.

Düzenleyen yasarugur : 21-10-2010 saat 12:06 Neden: ekleme yaptım
Eski 22-10-2010, 12:58   #1196
Ağaç Dostu

Ben de programın birazını izleyebildim.Sayın yasarugur'unda söylediği gibi Türkiye'de ezber bozacak şeyler söyledi.Bizim komşumuz 10 yıldan beri ceviz fidanı yetiştirip satıyor o bile çok şaşırmış bir şekilde ertesi gün akşama kadar bahçesinden çıkmadı adam.Yani budamadan dikiş sayısına kadar nasıl olması gerektiği konusunda baya bir açıklama getirdi.Fakat gözüme takılan diğer bir konu ise Yaşar hoca bu işi ticari boyutla düşünen yani kapama bahçelerle uğraşan en az 50 dekarlık bir arazisi olan insanlar için bu işin bu kadar önemli olmasından bahsetti.İtalya,Fransa gibi ülkelerde bu işi yapan insanların yayınlarını takip ettiğini oradaki şartlarda nasıl yapılıyorsa ülkemizde de o şekilde yapılması gerektiğini,kapama bahçelerde ceviz dikim aralığının 10x10 değil 8x4 **** en kötü ihtimalle 7x7 yapılması gerektiğini ,damlama sulamayla sulanması gerektiği,araların boş bırakılmayarak fiği,fasülye tarzı şeyler ekilebileceğini,artık her tarlanın birer işletme mantığıyla çalışması gerektiği makinalarla toplanıp kurutma makinelerinden geçirilip paketlenilmesi gerektiği gibi konularda değişik ve ezberbozan açıklamalarda bulundu.Kendi adına patentli olan akca cinside dahil yerli hiçbir ceviz çeşidinin dikilmemesi sonucuna varan şeyler söyledi.
Benim anladığım kadarıyla Yaşar hoca bu işin ticari kısmını biraz daha ön plana almış durumda gözüküyor.Kendisininde katkıda bulunarak üretilen makinelerden,bağ budama makaslarından,toplama makinelerinden,yeşil kabuk soyma makinelerinden ve bazı olmayan makinelerinde yerli firmalarla Ar-Ge aşamasında olduğundan bahsetti.

Eski 22-10-2010, 13:14   #1197
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Talking

Sn.gokhanyilmaz, Yaşar hoca benim gibi birinin hayal bile edemeyeceği çok büyük 100-500 dönüm tarlalarda çalışma yapabileceğini söyledi,oysa ben hobi amaçlı ama iyi yetişmiş birkaç ceviz ağacı sahibi olmak istiyorum ,bu anlamda derslere iyi çalışıp kendi ceviz ağaçlarımda ilk meyveleri görmek beni sevindirecek.Zaten topu topu 15-20 ağaçlık yerim var

Düzenleyen yasarugur : 22-10-2010 saat 13:15 Neden: fazla kelime sildim
Eski 22-10-2010, 19:05   #1198
Yeni Üye

gorkem708's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2010
Alıntı:

Vakit nakittir... Ve herkes sizin kadar bilgili olmayabilir. 40 sayfayi okumak kac saat alir? Birde sürekli o konudan bu konuya geciliyor... 20. sayfaya kadar okudum, bildiklerimi de sasirdim... sayin WM1TR, forumlar soru sorulup cevap almak yani PAYLASIM icindir... Tabii ki söru da soracagiz, cevap ta arayacagiz...

gorkem708 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2010, 11:00   #1199
Ağaç Dostu

Arkadaşlar Yaşar hoca ceviz fidanına şekil verirken goble değilde modifiye lider şeklinin verilmesi gerektiğini söyledi.Eğer hocanın dediğini yaparsak taçlanma yüksekten oluşmaz mı? Buda sonraki yıllarda hasadı yapmayı daha maliyetli ve zor hale getirir diye düşünüyorum. Ağaç goblede nisbeten daha alçakta kalır gibi geliyor.Tecrübe eden varsa açıklayabilir mi?

Eski 23-10-2010, 11:52   #1200
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Arkadaşlar iyi günler
Uzun zamandır forumda yazmamakla beraber sizleri takip ediyor ve sizleri takdir ediyorum.
Yazmama nedenine gelince de biraz uzun ama evreleri uzun olduğundan sonuç almadan yazmak istemedim yinede tam sonuç almamakla beraber sonuca çok yaklaştığımız için bilgilendirme amacıyla yazmak istiyorum
Ben Sinop ilinde ikamet ediyorum.
Kapama ceviz bahçesi yapmak amacıyla Orman Bölge Müdürlüğüne 14.04.2010 tarihinde müracaat etmiştim 28.04.2010 tarihinde Ağaçlandırma Genel Müdürlüğü Ek 19-1 no.lu bir tamim yayımlayınca buradaki maddelerden birisine takıldığımız için (İl,İlçe,Köy,Belde yerleşim alanlarına 2000 m. mesafede müracaatları kapsam dışında tuttu) müracaatımız reddoldu. Tam tüm umutlarımız söndü derken tek maddelik Ek 19-2 no.lu tamim 28.06.2010 tarihinde yayımlandı (Ek 19-1 no.lu tamimin yayımından önce yapılan müracaatlar kapsam dışı tutuldu) ben de tekrar müraccat ettim. Orman Bölge Müdürlüğü müracaatımı kabul etti. Tamime göre ben müracaat ettiğim köyde ikamet etmediğim için (2. ikametim o köyde olmasına rağmen) taşınmaz ilana çıktı. Bir kişi müracaat etti fakat proje yapması gerektiği kişiye söylenince müracaatından vaz geçmiş ( proje deyip geçmeyin tamamı sadece proje 4.000-5.000 TL civarında tutuyor) biz şu anda 90 günlük proje yapma aşamasındayız ve bu süre 01.10.2010 tarihi itibariyle başladı.
Tüm aşamalarını burada arkadaşların bilgilenmesi amacıyla paylaşmaya açığım, bu konuda çok araştırma yaptığımı zannediyorum.

Sinova57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024