agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-12-2013, 15:22   #4471
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ncp1963 Mesajı Göster
merhaba

benim bahçeninde bir kısmı meyilli. o kısım için, rotavatörle işledikten sonra kazayağı ile derine inmeden 10 cm kadar derinden meyile ters sürüm yapıyorum yaklaşık her30-35 cmde bir meyile ters şekilde kanalcıklar oluşuyor buda yüzesel akışı engelliyor.
Aslında ben de son diskaro geçişini tersine yaptım ve sık sık kanallar oluştu ama yeterli olmamış. Yağmur çok fazla ve çok hızlı yağınca,ters çizgi falan tanımamış Seneye daha derin çizgiler atmayı ve toprak işlemeyi erken yapıp,bahçeyi kışa girerken otlu bırakmayı deniycem. Ki otlar toprağı tutsun.

Eğimli arazi olduğu için,bahçeyi çok temiz ve otsuz tutmanın da zararı oluyormuş demek ki. Bu da bana ders olsun

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2013, 15:51   #4472
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Name:  1185116_1414161645468418_414302188_n.jpg
Views: 1403
Size:  55.5 KB

Örnek.

Resimde ağaç diplerine ot öldürücü atılmış gibi.Çapalamak daha iyidir.

alper04 ve karabuz beğendi.
ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2013, 16:50   #4473
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster
Eklenti 459735

Örnek.

Evet,böyle bir otlu zemin oluşturabilirsem,izdüşümlerini çapalarım ve temiz tutarım. Ahır gübresini de,yine izdüşümüne atıp çapalarım. Otlar ortada ve ağaçlara uzak kalır. O zaman ağaçların gübre ve suyuna ortak olamazlar.

karabuz beğendi.
Eski 12-12-2013, 13:46   #4474
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
nasıl memleket burası trible süper fosfat bulamıyoruz. gözünü sevdiğim ülkesinde ilçe tarımı arıyorum trible süper fosfat ne diyor,tarım krediyi arıyorum yok bulamazsın diyor, zirai bayileri arıyorum çoğu ne olduğunu bile bilmiyor. klasik hemen 20.20.0 verelim diyorlar herkezde tek bir gübre var ezberede herkez onu kullanıyor sonra avrupadan saman ithal ediyoruz daha çok şeyi ithal ederiz biz. vah benim memleketimin haline

ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2013, 14:13   #4475
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ermana Mesajı Göster
nasıl memleket burası trible süper fosfat bulamıyoruz. gözünü sevdiğim ülkesinde ilçe tarımı arıyorum trible süper fosfat ne diyor,tarım krediyi arıyorum yok bulamazsın diyor, zirai bayileri arıyorum çoğu ne olduğunu bile bilmiyor. klasik hemen 20.20.0 verelim diyorlar herkezde tek bir gübre var ezberede herkez onu kullanıyor sonra avrupadan saman ithal ediyoruz daha çok şeyi ithal ederiz biz. vah benim memleketimin haline
Aynen öyle, bende çok aradım bulamadım onun yerine 18*46 (DAP)kullandım.

Eski 12-12-2013, 16:14   #4476
Ağaçsever

cemilahmet's Avatar

Alıntı:
Eklenti 459735

Örnek.

dostum dikim sıklığınız nedir.öğrenebilirmiyim. ayrıca ağaçlarınız kaç yaşında.oldukça sağlıklı gözüküyorlar.neredeyse ağaç araları kapanmış durumda.

cemilahmet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2013, 16:40   #4477
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2012
arazinin otlu birakilmasi ruzgar ve su erozyonunu onluyor.. drenaji arttiriyor .. yuzde on otlu birakilan arazide erozyonun yuzde doksan oraninda azaldigi olculmus.. ben mumkun oldukca aralarda biraz ot birakiyorum yazin.. kisin hic surmuyorum..

bozy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2013, 16:50   #4478
Yeni Üye

erol sırlı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2013
iyi günler formullaone resimlerinde arazi aşağıya doğru meyilli olduğu için fidan veya meyve ağaçlarının traktörle tekli patlatma ve sabsol ile ortadan V şeklinde kanal açılarak suyun bu kanaldan aşağıya akması sağlanabilir.
özellikle meyili fazla arazilerde bozy dediği gibi otlu bırakılması daha idealdir.

erol sırlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2013, 16:55   #4479
Ağaç Dostu

Alıntı:
Eklenti 459735

Örnek.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemilahmet Mesajı Göster
dostum dikim sıklığınız nedir.öğrenebilirmiyim. ayrıca ağaçlarınız kaç yaşında.oldukça sağlıklı gözüküyorlar.neredeyse ağaç araları kapanmış durumda.

Resim, Kocaeli'de bir ceviz çiftliği bahçesine ait.
Benim bahçemdekiler 2 yaşında ve araları 8*6 m. Ağaç altlarını çapalıyorum, bahçenin bir bölümüne (fidan aralarına) kendim ve dostlar için sebze ekiyorum ve boş kalan bölgelerde fidan aralarındaki otları biçip yeşil gübre olarak değerlendiriyorum.

Eski 13-12-2013, 01:01   #4480
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Alıntı:
Aynen öyle, bende çok aradım bulamadım onun yerine 18*46 (DAP)kullandım.
Belki de başka bir isimle biliyorlardır.

Şu adrese bir bakar mısınız belki vardır.
TSP diye de anılıyor olabilir mi?

Gbre Fabrikalar T.A..

İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2013, 05:48   #4481
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Karagülle Mesajı Göster

Gbre Fabrikalar T.A..
Her yerde bulunmuyor ancak fabrikaya özel sipariş vermek gerekiyor.
TSP (Triple Süper Fosfat)

Eski 13-12-2013, 07:12   #4482
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Karagülle Mesajı Göster

Gbre Fabrikalar T.A..
yok aramadığım gübre fabrikası bölge müdürlüğü bayi ziraatçı kalmadı.

Eski 13-12-2013, 08:06   #4483
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erol sırlı Mesajı Göster
meyve ağaçlarının traktörle tekli patlatma ve sabsol ile ortadan V şeklinde kanal açılarak suyun bu kanaldan aşağıya akması sağlanabilir.
.
Erol bey sabsol nedir acaba.? Google 'da tarattım fakat bulamadım.

juglandales Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2013, 08:09   #4484
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
subsoiler sanırım

Subsoiler - Wikipedia, the free encyclopedia

juglandales beğendi.
tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2013, 17:49   #4485
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
10 Aralık itibariyle Fernor çeşidinin genel durumu. Tahminen 20 Aralık'a kadar hiç yapraklı fidan kalmaz.
Değerli kardeşim diskaro ile sürdüğünden toprak ufalanıp erozyona uğrayacak gibi duruyor.Sıra aralarından sadece bir defa derin olarak pullukla çizgi çek yağmur suları akıp erozyon olmasın. kolay gelsin.

ömür-uşak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2013, 15:59   #4486
Ağaç Dostu

Cevizcikler,yapraklarını tamamen döküp soyundular...Ardından,bordo bulamacı ile güzel bir duş alıp,derin bir kış uykusuna yattılar

Eklenen Resimler

Eski 21-12-2013, 09:22   #4487
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

artık bende bir ceviz bahçem var diyebilirim. ancak daha 1 senelik işim var. hava erken karardığı için iş çıkışları köye gidip çalışamıyorum. ancak pazardan pazara gidebiliyorum. daha dikenli tel çekme işlemi devam ediyor,toprak işlemesi henüz tamamlanmadı,gübrelemeleri ilaçlamaları martta damlama işleri filan derken 1 sene daha bahçe tam düzene giremeyecek. yinede bakıp keyiflenebileceğim bir bahçeye kavuştum sayılır.

Eski 21-12-2013, 11:24   #4488
Ağaç Dostu

Sayın ermana,tekrar hayırlı olsun,bahçeniz şimdiden güzel görünüyor. Zamanla fidanlar büyüdükçe ve zemin yapısı da düzlendikçe,gözünüze çok daha güzel görünecektir. Biz ilk diktiğimizde hatırlıyorum da,her yer çukurlarla ve toprak yükseltileriyle doluydu. Sanki dev bir köstebek bahçeyi delik deşik etmiş izlenimi vardı. )

Bu arada,fidanları hafif yüksek dikerek çok iyi yapmışsınız. Dikim şeklinizi çok beğendim.

ermana beğendi.
Eski 21-12-2013, 11:41   #4489
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-12-2011
Sayın Ermana, hayırlı olsun bahçeniz. Zamanla şimdi verdiği keyfin daha fazlasını vereceğine eminim.

ermana beğendi.
feeckry Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2013, 11:42   #4490
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-12-2011
Alıntı:
Cevizcikler,yapraklarını tamamen döküp soyundular...Ardından,bordo bulamacı ile güzel bir duş alıp,derin bir kış uykusuna yattılar
Sayın formullaone, maşallah bahçeniz çok güzel ve bakımlı görünüyor. dikim aralığınız nedir acaba?

feeckry Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2013, 12:29   #4491
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Alıntı:
Sayın ermana,tekrar hayırlı olsun,bahçeniz şimdiden güzel görünüyor. Zamanla fidanlar büyüdükçe ve zemin yapısı da düzlendikçe,gözünüze çok daha güzel görünecektir. Biz ilk diktiğimizde hatırlıyorum da,her yer çukurlarla ve toprak yükseltileriyle doluydu. Sanki dev bir köstebek bahçeyi delik deşik etmiş izlenimi vardı. )

Bu arada,fidanları hafif yüksek dikerek çok iyi yapmışsınız. Dikim şeklinizi çok beğendim.
kepçe ancak bu kadar düzleyebildi. şimdi küreklerle tepe toprağı fidanların yanına doğru atıyorum. çukurları düz olarak tamamen kapattırdım ve dikimden 2 gün önce bir kovayı ters çukurun ortasına koydum ve etrafına kürekle toprak yığdım kovayı kaldırınca fidanın dikileceği yer ortaya çıktı böylece dikim esnasında da kolaylık sağladı fidanı o tepelerin ortasına sokup üst toprak ile kapattım ve bir sürü karınca yuvası şeklinde fidanlar kaldı. şimdi müsait oldukça etrafına daha toprak çekiyorum. mecbur kalmadıkça işçi tutmuyorum her şeyi kendim yapmaya çalışıyorum. sadece dikim günü nogall ın etkisi geçmemesi için 1 günde dikimin bitmesi zorunluluğundan yanıma bir işçi aldım ben fidanı koydum hafif kapattım o tamamen doldurup çiğnemesini yaptı.
tek sıkıntım kepçeciyi zor bulduğum için birde pazar gününe ayarlayamadım ve çukurlar kazılırken başında değildim hep hizaları bozmuş malesef simetrik bir görünüş olmamış. bende mecburen simetri yarine çukurların ortasına denk getirdim fidanları o yüzden düz bir sırada gitmiyor fidanlar bazı yerlerde 50-60 cm kayıklar.

kamkat38 beğendi.
Eski 21-12-2013, 13:27   #4492
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ermana Mesajı Göster
kepçe ancak bu kadar düzleyebildi. şimdi küreklerle tepe toprağı fidanların yanına doğru atıyorum. çukurları düz olarak tamamen kapattırdım ve dikimden 2 gün önce bir kovayı ters çukurun ortasına koydum ve etrafına kürekle toprak yığdım kovayı kaldırınca fidanın dikileceği yer ortaya çıktı böylece dikim esnasında da kolaylık sağladı fidanı o tepelerin ortasına sokup üst toprak ile kapattım ve bir sürü karınca yuvası şeklinde fidanlar kaldı. şimdi müsait oldukça etrafına daha toprak çekiyorum. mecbur kalmadıkça işçi tutmuyorum her şeyi kendim yapmaya çalışıyorum. sadece dikim günü nogall ın etkisi geçmemesi için 1 günde dikimin bitmesi zorunluluğundan yanıma bir işçi aldım ben fidanı koydum hafif kapattım o tamamen doldurup çiğnemesini yaptı.
tek sıkıntım kepçeciyi zor bulduğum için birde pazar gününe ayarlayamadım ve çukurlar kazılırken başında değildim hep hizaları bozmuş malesef simetrik bir görünüş olmamış. bende mecburen simetri yarine çukurların ortasına denk getirdim fidanları o yüzden düz bir sırada gitmiyor fidanlar bazı yerlerde 50-60 cm kayıklar.
O kadar kayma önemli değil merak etmeyin. İşleri kendiniz başında durarak yavaş da olsa yapmaya çalışın. Kolay gelsin.

Eski 21-12-2013, 13:29   #4493
/

Giriş Tarihi: 26-12-2012
sayın ermana bahçeniz hayırlı olsun
ceviz cinsi olarak ne kullandınız

dadaşım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2013, 13:31   #4494
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feeckry Mesajı Göster
Sayın formullaone, maşallah bahçeniz çok güzel ve bakımlı görünüyor. dikim aralığınız nedir acaba?
Teşekkür ederim,beğenmenize sevindim. Dikim aralığı 8 metreye 4 metre.

Eski 21-12-2013, 13:54   #4495
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dadaşım Mesajı Göster
sayın ermana bahçeniz hayırlı olsun
ceviz cinsi olarak ne kullandınız
teşekkür ederim. 150 adet chandler 5 adet franguette 5 adet fernette.

dadaşım beğendi.
Eski 21-12-2013, 18:16   #4496
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2012
Sn Ermana bahçeniz hayırlı olsun.Maşallah güzel görünüyor.O bahçenin işi bir yılda bitmez her gün başka bir iş ömür boyu sürer ama çok mutlu olursun.Kolay gelsin sozsuz başarılar dilerim.

ermana beğendi.
ömür-uşak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2013, 20:00   #4497
Ağaçsever

cemilahmet's Avatar

dostum tozlayıcıları ne şekilde yerleştirdiğinizi çizimli bir şekilide açıklayabilirmisiniz.teşekkür ederim.

cemilahmet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2013, 00:34   #4498
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-05-2013
Sevgili Ceviz Dostları,
Yarın 70 kadar 50-60 cm uzunluğunda 70 kadar tuplu fidan dikecegım ınsallah,
fıdanlarda,250 gr TSP,250 gr potasyum sulfat ve 250 gr leonardıt kullanmayı dusunmekteyım.Bazı konular var sızlerın goruslerını almak ıstedıgım.

1-Hayvan gubresı kullanmamak sorun yaratır mı?
2-Actırdıgım cukurlardakı suyu bosaltıp,dıkım yapmak dogru mudur?
3-Dıkımde tepe budaması yapmalımıyım?
4-Fidanları sulu boya ıle ne zaman boyamam dogru olur?

Tesekkurler sımdıden...

ratio41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2013, 20:42   #4499
Ağaçsever

agacarkadas's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2013
Merhaba, su dolu çukura dikim yaparak aynı hatayı yapmış birisi olarak kesinlikle bu şekilde dikim yapmamanızı öneririm .benim bahcem duzcede izmitle iklimi benzer sayılır. Geçen yıl 150 adet chandler diktik.dikimin aceleye gelmesi ve elverişsiz hava şartlarından dolayı 50 adet fidanı malesef kuruttum.tutan fidanlarin durumu ise iyi. Kuruyanların yerine 2 hafta önce fidanları aldım fakat hava şartlarından dikemedik.havanın düzelmesini bekliyorum.naçizane tavsiyem dikimi aceleye getirmeyin.tepe vurumunu baharda yaparsınız. Bahçeniz hayırlı olsun.inşallah muvaffak olursunuz.değerli ceviz dostları dikim için beklettiğim fidanları yaklaşık 50 cm kuma gömdüm. Bu şekilde beklemelerinin zararı olur mu

ratio41 beğendi.
agacarkadas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2013, 00:26   #4500
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ratio41 Mesajı Göster

Alıntı:
1-Hayvan gubresı kullanmamak sorun yaratır mı?
Hayvan gübresi iyi yanmış ise fermente edilmemiş ise çeşitli zararlılar çeşitli hastalıklar olabilir.
Alıntı:
2-Actırdıgım cukurlardakı suyu bosaltıp,dıkım yapmak dogru mudur?
Hayır doğru değildir, çukurların kuruması toprağın tavlı olması gerekmektedir, asla ve asla çamur toprağa fidan ekmeyiniz.
Alıntı:
3-Dıkımde tepe budaması yapmalımıyım?
Tüplü fidanlarda fidan durumuna göre, Açık köklü fidanlarda tepe vurmasından ziyade belli bir kesim yapılır, bu kesim fidanın durumuna göre yetiştiricinin yetiştirme tercihlerine göre değişir, örneğin ben açık köklü fidanları aşının üç dört göz üzerinden keserim.
Alıntı:
4-Fidanları sulu boya ıle ne zaman boyamam dogru olur?
En sağlıklısı yazın güneş yakmalarından korumak için yapılanıdır, kireç ya da su bazlı plastik boyayla gövdeleri boyamak, Kış soğuklarından korunmak için de boyayan arkadaşlar var,
...

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024