agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-11-2013, 14:21   #4441
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hasan_ka Mesajı Göster
Sn. Ermana bey ben de bilmiyorum ki sadece düz mantık beninkisi Ama aklımda kaldığı kadarıyla toprak ısısı değil iklime göre uyanıyor ağaçlar. Şubatta gübre versek martta uyanması lazım sizin söylediğinize göre. Bu da bana pek mantıklı gelmedi. Umarım bilen birileri çıkar da cevap verir cahilliğin gözü kör olsun
Dediğim gibi gübre toprakta ısınma yapmayacaktır.
sanırım selami beyin kitabındaydı, sulamanın ne zaman kesilmesine yönelik bir yazıda ağacın uykuya geçme ya da uyanma döneminin hava sıcaklığına değil toprak sıcaklığı ile ilgili olduğu yazıyordu. benim mantığıma görede uyanma kökten başladığı için toprak altında ki kök ısısı önemli oalcaktır.

ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2013, 14:37   #4442
/

Giriş Tarihi: 26-12-2012
necip bey 4394 nolu paylaşıda tespitiniz için sağolun vermiş olduğunuz link harika, ayrıca altay ceviz sattığı fidanlar ile alakalı fatura veya sertifika tanzim etmiyor hoşcakalın

ncp1963 beğendi.
dadaşım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2013, 14:50   #4443
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Sn. Ermana bey ben de bilmiyorum ki sadece düz mantık beninkisi Ama aklımda kaldığı kadarıyla toprak ısısı değil iklime göre uyanıyor ağaçlar. Şubatta gübre versek martta uyanması lazım sizin söylediğinize göre. Bu da bana pek mantıklı gelmedi. Umarım bilen birileri çıkar da cevap verir cahilliğin gözü kör olsun
Hava ısısı ani değişebilir, toprak ise aynen denizler gibi yavaş ısınır ve yavaş soğur dolayısıyla ağaçların uyanması toprak ısısına göredir,aksi durumda kış ortasında hava güneşli olduğunda ağaç erken uyanır. (istisnalar hariç)

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2013, 21:38   #4444
Yeni Üye

koyuturkm's Avatar

Giriş Tarihi: 11-11-2013
Alıntı:
Merhaba Sn. Mustafa Koyutürk bey sitemize hoş geldiniz. Ben de Denizliliyim ve Alikurt köyünden 24 dekar arazi alıp 475 adet ceviz diktim. Sizin kadar çok ağaç olmasa da inanın dikim, gübreleme,çapalama vs ne iş olursa olsun yanıma yevmiyeci yardımcı da çağırsam çok yoruluyorum. Traktörüm de yoktu bu hafta aldım umarım işler biraz daha kolaylaşır. Size Allah kolaylık versin o kadar fidanla uğraşmak çok zordur.

Öncelikle yüzde olarak çok fazla kaybınız olmuş sizin adınıza üzüldüm. Benim işçi hatası, tamburla biçilenler, kamyonla ezilenler vs aşı altından sürenleri, gelişmeyenleri de sayarsak toplamda 45 50 adet civarıdır. Bizim de sulama sistemi temmuzda kuruldu o yüzden sanırım fidanlarda neredeyse hiç gelişme olmadı. Sanırım chandlerin su ihtiyacı diğer çeşitlere göre fazla. Benle aynı zamanda dikip hiç ilgilenmeyen bir abimizin Şebin fidanları 1 defa sulamayla 1 mt civarı sürgün yaptı.

Özelden telefon numaramı göndereyim telefonda da görüşürüz abi. İyi günler.
Sevgili Hasan Kardeşim iyi akşamlar Teşekkürler

Ben Kışın genelde İstanbuldayım Mart ortasında Denizliye geliyorum, Ekim ortasında dönüyorum.

Zor ve yorucu bir iş olduğuna katılıyorum. Zevk almadan yapılabilecek bir iş değil.

Traktör çok önemli biz de geç aldık, sıkıntısını fazlasıyla çektik. Ceviz toprakta bol oksijeni seviyor, toprağı en az iki defa sürmenizi öneriyorum.

koyuturkm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2013, 21:46   #4445
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster
Hava ısısı ani değişebilir, toprak ise aynen denizler gibi yavaş ısınır ve yavaş soğur dolayısıyla ağaçların uyanması toprak ısısına göredir,aksi durumda kış ortasında hava güneşli olduğunda ağaç erken uyanır. (istisnalar hariç)
Ani değişimlerde bitki zaten hemen uyanmaz. Ama uzun süren sıcaklık değişimlerinde bitkiler mevsimi karıştırabiliyor. Zira geçen sene fidanların dibine ektiğim fiğlerden dökülen tohumlar, hava sıcaklığı yüksek gittiği için şimdiden uyanmışlar çiçek bile açmışlardı geçen hafta. Papatya, mürdümük gibi bitkiler de dahil uyandılar. Zaten toprak sıcaklığıyla hava sıcaklığı paraleldir.

Ancak toprak ısısını daha yüksek tutmak için özellikle bağ çelikleri dikildiğinde kümbet yapılıyor ki kök bölgesi daha aşağıda kalınca toprak ısısı yükselsin, kök daha iyi çalışsın, bakteriler faaliyetini daha iyi gerçekleştirsin. 4434 nolu mesajda SN. Yasarugur Beyin paylaştığı videoda kümbet yapılmasından bahsediliyor. Ki tekrar bahsetmek isterim ki özellikle hayvan gübresi atılmış toprak en az 5 10 derece daha yüksektir. Bu bilgiler ışığında ben şahsen böyle düşünüyorum. Mutlaka bilimsel bir açıklaması vardır, eğer öğrenirsem buradan paylaşırım.

hasan_ka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2013, 21:51   #4446
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi koyuturkm Mesajı Göster
Sevgili Hasan Kardeşim iyi akşamlar Teşekkürler

Ben Kışın genelde İstanbuldayım Mart ortasında Denizliye geliyorum, Ekim ortasında dönüyorum.

Zor ve yorucu bir iş olduğuna katılıyorum. Zevk almadan yapılabilecek bir iş değil.

Traktör çok önemli biz de geç aldık, sıkıntısını fazlasıyla çektik. Ceviz toprakta bol oksijeni seviyor, toprağı en az iki defa sürmenizi öneriyorum.
Anladım abi geldiğinizde sizinle tanışmak, bahçenizi gezmek, bilgi alışverişinde bulunmak isterim.
Sizin de belirttiğiniz gibi sevmeden yapılması çok zor. Ben mazot parasına acımayıp 4 5 sefer sürerim artık Sürüm için dekar başına 25 30 lira vermekten kurtuldum nasıl olsa 2 3 sefer fazla sürerim.

hasan_ka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2013, 21:55   #4447
Yeni Üye

koyuturkm's Avatar

Alıntı:
Merhaba Sn. Mustafa Koyutürk bey sitemize hoş geldiniz. Ben de Denizliliyim ve Alikurt köyünden 24 dekar arazi alıp 475 adet ceviz diktim. Sizin kadar çok ağaç olmasa da inanın dikim, gübreleme,çapalama vs ne iş olursa olsun yanıma yevmiyeci yardımcı da çağırsam çok yoruluyorum. Traktörüm de yoktu bu hafta aldım umarım işler biraz daha kolaylaşır. Size Allah kolaylık versin o kadar fidanla uğraşmak çok zordur.

Öncelikle yüzde olarak çok fazla kaybınız olmuş sizin adınıza üzüldüm. Benim işçi hatası, tamburla biçilenler, kamyonla ezilenler vs aşı altından sürenleri, gelişmeyenleri de sayarsak toplamda 45 50 adet civarıdır. Bizim de sulama sistemi temmuzda kuruldu o yüzden sanırım fidanlarda neredeyse hiç gelişme olmadı. Sanırım chandlerin su ihtiyacı diğer çeşitlere göre fazla. Benle aynı zamanda dikip hiç ilgilenmeyen bir abimizin Şebin fidanları 1 defa sulamayla 1 mt civarı sürgün yaptı.

Özelden telefon numaramı göndereyim telefonda da görüşürüz abi. İyi günler.
Teşekkürler Arkadaşım

Fidanların 1000 adedi tüplü idi, açık kök olanlarla kuruma oranları hemen hemen aynı sayılır

Chandler özelinde nemli-kuru hava konusunda açıkçası farklı düşünüyorum. Antraknoz konusunda Nisan sonu gibi ve yağmur yağdıkça tedbir aldıktan sonra yine devam ediyor mu?

Antraknoz konusunda biz avantajlıyız katılıyorum. Kastettiğim fidanın gelişmesi ile ilgili bizim arazi gibi karasal iklime yakın iklimlerde chandler çok fazla gelişmiyor gibi gözlemledim.

Bana katılan olacak mı bilmiyorum?

Eski 22-11-2013, 22:18   #4448
Yeni Üye

koyuturkm's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Sayın koyuturkm, foruma hoş geldiniz, sizler gibi büyük bahçe sahiplerinin deneyim ve tecrübelerinizin foruma yarar katkı sunacağını söylemiştim yazmanızı rica etmiştim, paylaşımlara katılınız lütfen.

Ayrı bir bahçe sayfası açarak tüm yaptıklarınızı paylaşırsanız büyük bahçe kuracaklara da deneyim tecrübe kazandırmış olursunuz.

Tekrar hoşgeldiniz iyi paylaşımlar dilerim.
Teşekkürler

Elimden geldiğince deneyimlerimi paylaşırım, Ben de çok faydalandım çünkü...

Zaten kısmet olursa Aralık ortası gibi tekrar 3500 adet fidan dikeceğiz.

2500 adet Chandler, 500 adet Fernor 500 Adet Ferragnes Badem

Sizlerle paylaşacağım çok deneyimim olacaktır...

Eski 25-11-2013, 10:06   #4449
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-12-2012
Merhaba arkadaşlar,

Ocak 2013 te diktiğim 174 adet chandler bahçemin son durumu dün fotoğrafladım..Franquetteler yaprak dökmeye başladı..Chandler ise yapraklar daha canlı..

Bahçenin genelinde beklediğimden iyi bir gelişim oldu.. ( Maşallah diyim..) Ama orta kısımlarda kalan bazı fidanlar iyi bir gelişim gösteremedi..Özellikle bahçenin orta kısmında kalanlar..Sayıları çok fazla değil ama neden gelişim konusunda diğerlerinden bayağı geri kaldıkları konusunda fikirlerinizi alabilirmiyim..

Saygılarımla

Eklenen Resimler

emreguven2011 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2013, 10:29   #4450
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emreguven2011 Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar,

Ocak 2013 te diktiğim 174 adet chandler bahçemin son durumu dün fotoğrafladım..Franquetteler yaprak dökmeye başladı..Chandler ise yapraklar daha canlı..

Saygılarımla
Fidanların her iki tarafına drenaj kanalı çektirmissiniz, iyi düşünce. Bende üç hafta önce bir fidan etkinliğinde diktiğimiz fidanların her iki yanına sizinkinden biraz daha derince olan drenaj kanalı açtırdım.
Arazi biraz eğimli olsada kışın göllenme olmaması için yararlı olur.

Kolay gelsin.

Eski 26-11-2013, 21:34   #4451
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-10-2012
Cevizde Yarma Aşı

Merhabalar,
Elazığ'da 900 metre rakımdaki köyümüzde bu yıl mart ayında, yaklaşık 30-40 yaşlarındaki tohumdan yetişmiş verimsiz ceviz ağaçlarına yaptığım yarma aşılardan örnekler.
Aşağıda linkini verdiğim yaşlı büyüğümüzün yöntemi kullanılmıştır. Allah razı olsun kendisinden.
Ceviz Aşısı - YouTube

Aşı kalemlerinden Chandler türü Lilium beyden temin edildi, 1 ay buzdolabının sebzelik kısmında muhafaza edildi. Lilium beye de ayrıca teşekkürler, kalemler hiç fire vermedi.

Gerekli malzemeler
1-Buzdolabı poşeti (Kilitsiz)
2-Aşı bıçağı
3-ip
4-beyaz renkli, ev sıvamada kullanılan killi çamur
5-satır
6- Aşı kalemi Chandler : 100 adet, Maraş 18: 4 Adet, Fernette: 2 Adet, Kaman-1: 4 Adet, Fernor 4 Adet. (Malesef Pedro çeşidi temin edilemedi.)
Bu uzun vadeli bir projenin parçası, 3 yıl sonra denenen bu türlerden, bölgemize en uyumlu olanı ve en verimli olanı ile ceviz bahçesi kurmayı düşünüyorum.

Foto 1- 16 Mart 2013'te toplam 11 ağaç budanarak aşıya hazırlandı:

Foto 2- 1 Nisan 2013 de aşı uygulamaları yapıldı. 05 Mayısta ilk sürgünler başladı:

Foto 3- Aşıların Eylül-2013 deki gelişimleri:

Başarı oranı 11 ağaçta 10 ağaç, % 90 oranında. Bir fire de benim hatamdan oldu. Deneme için aşı bağını erken çözdüm. O da maalesef Fernor çeşidine denk geldi.

Klasik yarma aşı yönteminden tek farkı, çamur ve buzdolabı poşeti kısmı. Yarma aşı yapıldıktan sonra aşı bölgesini kalın çamur ile iyice kapladım ve çamurun kurumaması için buzdolabı poşetini geçirip bağladım.
Bu çamurun etkileri sanırım:
1: Aşı bölgesini en az 1 ay süreyle nemli tutuyor.
2: Akan ceviz suyunu absorbe ediyor.
3: Aşı bölgesini güneş yanığından koruyor.

Faydası olur belki çeşitlerin filiz verme tarihleri sırasıyla:
1- Maraş -18 (yerli çeşitlerden 4-5 gün sonra filiz verdi.)
2- Kaman-1, 12 gün sonra
3- Chandler 15 gün sonra
4- Fernor ve fernette 20 gün sonra. (bir ara tutmadıklarını düşünmeye başladım.:=)

Selamlar

seayden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2013, 08:48   #4452
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2006
Degerliceviz hastaları hastalıgımız geçmemiş olsun.Bu gunku bu yazmaları video yuklemeleri bilgiyi paylaşmanın sunnut oldugu bir ülkede yaşiyoruz.Ben ilk sitemi yaptıgımda herkes mesaj atıyordu bu aşı yapmayı,ceviz dikmeyi neden yayınlıyorsun diye ama simdi bakıyorum herkes bilgisini gostermek için bilgi paylaşımlarını buradan paylaşıyorlar insan mutlu oluyor.Biz buradan sonbaharda taze fidanların dondan yanmaması için beyaz boya ile boyansın dedik bazı arkadaşlar kabullemedi fidanalara naylon sarılmasını soyluyordu,ama dogru birdir,kaman 1 ceviz çeşidi en geç uyanan yerli çeşit,en verimli,soguga dayanan çeşit dedik,butun arkadaşlar once kabullenmedi herkes kaman adından korkar bir haldeler,takı tubitak destekli projede kaman 1 denemeler de en ıyı sonuçlar ortaya çıktı kabuleniliyor.ŞİMDİ ALTAY CEVİZ FURYASI BAŞLADI geçen hafta bir altay ceviz maduru kaman belediyesine mektup ve ceviz numunesi gondermiş mektup belediyede ben fotokopisini aldım cevizin meyvesini çekişle kıramadık içini tornavida ile çıkartamadık cevizin küçük parçalarını tattık o cevizi bir ınsan 1 tanesini yesin bir daha ceviz yemez.Bu altay cevizini almadan mutlaka meyvelerini kırıp kabugunu ve iç lezzetini tatsın bu çok önemli

Düzenleyen arif göçmen : 29-11-2013 saat 13:31
arif göçmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2013, 09:02   #4453
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Degerli ceviz dostları ceviz fidanı alırken 1 mt-2 mt likte fidan alsanız diktiğiniz fidanları bahar ayında mutlaka 3-4 goz üzerinden kesin fidanlar uyanıp surgune başladıgında en iyi sürgunu birakıp diger sürgunleri koparın bahçenizde ve fidan yeni bir ortama geldiği için bulundugu ekolojıye uyan bir fidan olmaya başlar,egerki bu kesimi yapmassak kokler yaralı oldugu için tepeye kadar su gonderemediği için yukarıdan kuruma yaptığı gibi birde ertesi yıl ki sürgünler sonbaharda odunlaşamayacagı için ozellikle soguk bolgelerde donmalar meydana gelebilir.Tuplü fidanlarda tepe kesimine gerek olmaz,Birde buradaki arkadaşlar bura fidan pazarlama yeri olmadıgını unutup tlf numaraları verilip fidan pazarlanmasa daha iyi olur bura bilği paylaşım formu diye düşünüyorım saygılarımla

Eski 29-11-2013, 09:17   #4454
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ncp1963 Mesajı Göster
fidanlarınızı sanırım açık kök olarak diktiniz..?

bu kadar çok kayıp olmasına gerçekten çok üzüldüm geçmiş olsun.

fidanın ilk yılında sulama çok önemli ve kesinlikle erken kesilmemeli. siz 5 sulanma ile koca bir sezonu geçirmişiniz kalan fidanlarınız olduğu için kendinizi şanslı hissetmelisiniz.

tekrardan geçmiş olsun inşaallah bundan sonrasında işleriniz istediğiniz gibi ilerler. bol şanslar diliyorum
Necip hocam bir katkıda bulunmak istiyorum affınıza sıgınarak yeni dikilen fidanlara sututla boyomak zarar veriyor sutut hava aldırmıyor onun için biz israrla su bazlı plastık boya oneriyoruz birde karasal iklime karasal iklim fidanı dikilmesini veya tepe kesiminin daha sert yapılıp bitkinin hem su ihtiyacı azaltılıp hemde yeni geldiği ekolojıye yanı yeni yerine uygun bir fidan oluşturulması çok faydalı oluyor,Ben kaman da 300 donume 3400 fidan diktik yukarıdakı uygulamaları yaptık 35 ad ,kuruyanımız olmuş geçen hafta kuruyanları degiştirdik 35 adet fidan degiştirdik ama her hata en geç 10 gunde bır su verdik agustos 15 den sonra su vermedik saygılarımla

Eski 30-11-2013, 21:46   #4455
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-10-2012
merhaba arkadaşlar

inegöllü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2013, 22:46   #4456
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-10-2012
2 yıl önce fidanlarımı dikmeden önceki toprak analizimi ekledim.

bu verilere bakarak yapmam gereken gübreleme konusunda sizlerin görüş ve önerilerinizi bekliyorum.
diktiğim fidanlar 2. yılını doldurdular.

Eklenen Resimler

inegöllü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2013, 14:02   #4457
/

Giriş Tarihi: 26-12-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ermana Mesajı Göster
teşekkür ederim teknik eleman.
erkekler tuvaletlerinde kızların numaralarını yazar gibi her yere numaranızı yazıp duruyorsunuz artık gerçekten sıkıldım.
bir bildiğiniz bir düşünceniz bir görüşünüz varsa burada paylaşın. kusura bakmayın ama bu şekilde kimse sizi takmıyor bile bazı yeni arkadaşlar belki kanıp arıyordur. anlamıyorum aranınca kontör filan mı kazanıyorsunuz.

merhaba arkadaşlar
bu yakıştırmanın hiç hoş olmadığını düşünüyorum. iyi niyetle yapılmış bir olayın doğru veya yanlış böyle yorumlanması doğru değil beğenenlerde kanımca aynı çukura düşmüş umarım site yetkilileri hem benim bu mesajımı hem de ermana/nın mesajını silerler böylece bu çamur gözükmemiş olur

alper04 ve cetiner beğendi.
dadaşım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2013, 21:57   #4458
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2012
İyi akşamlar Arif hocam sana özel mesaj gönderemiyorum mesaj kutun dolumu acaba.

arif göçmen beğendi.
fındıkçı74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2013, 23:39   #4459
Ağaçsever

gecekorsanı's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2013
türkiyede satılan yabancı cinslerin hiçbirinin de sertifaka olmadığı söyleniyor.ne derece doğrudur

gecekorsanı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2013, 23:43   #4460
Ağaçsever

gecekorsanı's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi inegöllü Mesajı Göster
2 yıl önce fidanlarımı dikmeden önceki toprak analizimi ekledim.

bu verilere bakarak yapmam gereken gübreleme konusunda sizlerin görüş ve önerilerinizi bekliyorum.
diktiğim fidanlar 2. yılını doldurdular.
atatürk orman çiftliğinde tahlil yaptırırsan gübreleme önerisinide yapıyorlar.

gecekorsanı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2013, 07:05   #4461
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
burası form sitesi bilgi paylaşım ortamı ara beni deyip telefon numarası paylaşan siteler başka yerlerde. bilgin,tecrüben,düşüncen varsa paylaş alt alta defalarca hiçbir yazıyı okumadan ( yazılanları okusa bana sana nereden fidan alman gerektiğini arada söyleyeyim demezdi) ara beni ara beni 900 hatlara döndü bu olay.

ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2013, 21:25   #4462
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-10-2010
forumdaki arkadaşlar merhaba. benim cinsini bilmediğim yetişkin bir ceviz ağacım var. çok hızlı büyüdü ve devasa büyük yaprakları var. cevizleri oldukça büyük ve ince kabuklu.
cevizlerin fotoğraflarını ekledim. sorunum şu cevizlerin içi genelde boş çıkıyor meyve içini doldurmuyor. evin önünde sürekli sulanıyor. ancak etrafında birçok ağaç ve bitki var.
aşılı olup olmadığını bilmiyorum. yaşlı bir komşumuz 12 yıl önce akşam üstü bize bir fidan vermişti. yağmur yağıyor ve heryer çamurdu. bende evin önünde üç adım yürüyüp fidan bozulmasın diye 20 santim toprağa gömdüm. sonra köye gidemedik. bizim ceviz yürümüş gitmiş. kıyamadım orda kaldı.

Eklenen Resimler

ağaç sevdalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2013, 21:34   #4463
Ağaç Dostu

bir kaç fotoğraf daha ekledim

Eklenen Resimler

feeckry, ladikli ve hdoğan beğendi.
Eski 09-12-2013, 21:40   #4464
Ağaç Dostu

ağacın fotoğrafı varmı diye ararken farklı fotoğrafları göndermişim. ceviz ağacı ilk fotoğrafta solda kısmen gözüken üç ağaçtan ortadaki

Eski 10-12-2013, 12:29   #4465
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
15 gün önce aşırı derecede yağmur yağdığı için,toprağı da önüne katıp götürmüş. Zaten fotoğraflarda da görülmekte.

Yaprak dökümünü tamamlasınlar diye beklediğim için,bordo bulamacını henüz atmadım. Ancak,bugün soğuk ve kar yağışı başladı,umarım çok geç kalmadan atabilirim.

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2013, 13:18   #4466
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
15 gün önce aşırı derecede yağmur yağdığı için,toprağı da önüne katıp götürmüş. Zaten fotoğraflarda da görülmekte.
Geçmiş olsun. Meyve bahçelerinde fidan aralarını sürmenin pek faydası yok. Aşırı yağmurlarda üst toprak erozyona uğruyor ve dolayısıyla zararıda büyük oluyor. Fidan araların bitki örtüsü ile kaplı olması veya her iki yanına drenaj kanalı açmak en iyi çözüm.

Bu konu ile ilgili paylaşımlarım vardı (hangi başlıkta olduğunu şimdi hatırlamıyorun).

Eski 10-12-2013, 13:37   #4467
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster
Geçmiş olsun. Meyve bahçelerinde fidan aralarını sürmenin pek faydası yok. Aşırı yağmurlarda üst toprak erozyona uğruyor ve ****** zararıda büyük oluyor, dolayısıyla fidan araların bitki örtüsü ile kaplı olması veya her iki yanına drenaj kanalı açmak en iyi çözüm.

Bu konu ile ilgili paylaşımlarım vardı (hangi başlıkta olduğunu şimdi hatırlamıyorun).
Evet,bu konuda daha önce yazışmıştık ama ben de yerini bulamadım. Ben normalde işlenmesinden yanayım ama bu durumda çok toprak kaybı oluyor. Sanırım aralara çim ekmek toprağı tutması için şart oldu. Aksi halde,bütün verimli toprak ve attığımız ahır gübreleri yıkanıp gidiyor.

ykaya194 beğendi.
formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2013, 14:02   #4468
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2013
Alıntı:
Evet,bu konuda daha önce yazışmıştık ama ben de yerini bulamadım. Ben normalde işlenmesinden yanayım ama bu durumda çok toprak kaybı oluyor. Sanırım aralara çim ekmek toprağı tutması için şart oldu. Aksi halde,bütün verimli toprak ve attığımız ahır gübreleri yıkanıp gidiyor.
Bu konuda acı tecrube sahıbi olarak kış sürümünü atlama kararı aldım bende 2011 kışında yarım metre ust toprak yıkandı gıttı. artık toprak işlemesini mayıs ortasında yogun yagmurlar bittikten sonra başlayıp ağustosta kesiyorum ki cıkan otların kökleri topgarı tutsun. işleme yapmadıgım aylarda yalız mulcher ile otları kıyıyorum.

karabuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2013, 14:40   #4469
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Alıntı:
çim ekmeyin, yonca ekin

tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2013, 15:11   #4470
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Alıntı:

Yaprak dökümünü tamamlasınlar diye beklediğim için,bordo bulamacını henüz atmadım. Ancak,bugün soğuk ve kar yağışı başladı,umarım çok geç kalmadan atabilirim.
merhaba

benim bahçeninde bir kısmı meyilli. o kısım için, rotavatörle işledikten sonra kazayağı ile derine inmeden 10 cm kadar derinden meyile ters sürüm yapıyorum yaklaşık her30-35 cmde bir meyile ters şekilde kanalcıklar oluşuyor buda yüzesel akışı engelliyor.

ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024